Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J li Deken Reclame. KAREL DE MOL. Winkelnieuws. Voor. FEUILLtTUn Rustig en kalm» Zeer voordeelige aanbieding UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO, EERSTE BLAD Gemeenten in den knel. De crisis is van vele dingen de schuld, maar nog van veel meer dingen kiijgt zij ten onrechte de schuld. Zoo ook met de fi tancieele moeilijkheden waarin verscheidene gemeenien ver- keeren. De schuld wordt geschoven op de banken, doch men begrijpt wel. dat de banken niet zoo streng waren opgetreden, wanneer er geen achter docht tegen het geldelijk beleid was gerezen. Hoogstens zou men kunnen leggen, dat de crisis de achterdocht wat heeft doen toenemen. Feit is, dal In de laatste zeven Jaren de totale schuld der Nederlandsche gemeenten Is toegenomen met 1800 mtllioen gulden. In 1923 betaalde b.v. Rotter dam aan rente en aflossing op haar schulden ruim 9 mtllioen gulden, in 1929 ruim 23 millloen gulden en sedert 1929 is er nog zwaar geleend. Het is duidelijk, dat ook zonder de crisis het oogenblik zou zijn aange broken, waarop dit systeem in elkander zou zijn gevallen. Het is een vergoe dende uitdrukking, wanneer men den Mdigen toestand kenschetst als moei lijkheden der kasvoorziening. De waar heid is, dat in veel gemeenten uit de eigen inkomsten niet meer voldoende middelen binnenvloeien om de uitgaven te dekken, dat dit sterk toenemend tekort thans niet meer mei geborgd geld kan worden gedekt en dat dien tengevolge de verplichtingen niet meer kunnen worden nagekomen en dal eerst dan weder een toestand van onverdachte betaalkracht zal intreden, wanneer de uitgaven op zeer krachtige wljre zullen zijn teruggebracht, Hoe hoog die uitgaven zijn, kan blijken uit de omstandigheid, dat de gemeen ten thans meer uitgeven, dan de Siaa« en bijna evenveel schulden hebben. Commentaar overbodig De hoofdfout van de meeste gemeentebesturen is. Van goed SLAGEN Is U reeds te voren VERZEKERD. MOL blijft goedkooper. dat men zich alleen alvtaagi: is teis mooi, goed of nuttig en dan niet met de middelen rekening hcudt. Wanneer In een burgergezin zulke tactiek toe gepast wordt, leidt dit onherroepelijk tot zijn ond rgang een gemeentehuis houding maakt daarop geen uitzon dering Wat in enkele gemeenten den toe- stand nog verergerde was de roeke looze royaliteit. Wanneer men bijvoor beeld leest, dat in Rotterdam alteen het college van B. en W. f 24.000 in rekening durfde te brengen voor auto tochtjes (in Den Haag was dit .slechts" f 3 000) en dat men een categorie gemeente—werklieden bij ziekte niet alleen het volle salaris, maar ook nog het geld gaf, wat misschien in tarief- werk had kunnen worden verdiend, dan kan men zich wel eenigszins een denkbeeld vormen van het gevoerde beleid. Gelukkig zijn er ook nog vele gemeenten, waar men meer verant woordelijkheidsgevoel heeft. „Beschavingspeil* S.D.A.P. en Labour Parfi]. van „De Echo van het Zuiden". Buisjis75 cent. Bij Apothekers en Drogisten de' nog voorradige Wollen en Gewatteerde Dekens. Een uitgezochte gelegenheid om onze prima dekens voor een extra lagen prijs te koopen. Voordeelige prijzen gezellig winkelenprettige vakkundige bediening. Koopen ls bij ons een genoegen. (Wordt vervolgd). 101. ZATERDAG 19 DECEMBER 1931. 84e JAARGANG. e Echo van het Zuiden, aalwpscbe en Langstraatsc&e Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco p. post door 't geheele ruk 1.40. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ding in Nederland geteekend De liberale .Avondpost" schrijft erover: „En dit geschiedt door den voorzit, ter van een partij, wier afgevaardig den nog steeds niet het voorbeeld van de Koningin hebben gevolgd en nog steeds niet een deel van hun in komen hebben laten vallen, hoewel er onder die afgevaardigden verschei- denen zijn, die naast hun schadeloos stelling nog andere belangrijke inkom sten uit de openbare kas trekken, zoo dat ook zij bij een eventueeie kor ting „geen margarine of paardevleesch zullen behoeven te eten"; heeft dezelf de heer Oudegeest verleden jaar niet geklaagd, dat f 20 vergoeding voor verblijfkosten ais Eerste-Kamerlid per dag te laag was? De manier, waarop hier over de daad der Koningin wordt gesproken, is in hooge mate onbe hoorlijk Kan de heer Oudegeest voor z'n houding tegenover het Koninklijk Huis niet een cursus gaan volgen bij zijn Engelsche partijgenooten Het zal hem goed doen*. Dat de heer Oudegeest niet de eenige is, die op de schoolbanken der Herhaaldelijk hebbèn wij gewezen op het verschil in houding en bescha vingspeil der Engelsche Labour Pariy en de Nederlandsche S. D. A, P Het is in de jongste maanden we heel scherp in het licht gekomen. Met name het jongste platte demago gen-taaltje van den partij voorzitter, den heer Oudegeest, heeft de bana. liteit van de socialistische geesteshou. van De ZilveMiDO Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Labour Pariy diert te zitten om fat- soen te leeren, blijkt uit het verslag, dat een andere roode voorman, de heer P. Moltmaker, voorzitter der Ned Vereen v. Spoor- en Tramweg, personeel, heeft geschreven in het Weekblad dier vereeniging over de reis der delegatie van het N. V. V. naar Ned.-Indië. Hij veroorlooft zich de meest domme grollen over de au tobusondernemingen „Adam" en .Eva" te Solo, die „evenals hun voorganger en voorgangster wel weer in het hu- welijk zullen treden, en Peterse moet dan het huwelijk maar komen." Op Bali karakteriseert hij een begrafenis plechtigheid der inlanders fijntjes met: „Zóó ging Jantje naar de bl toe." Zijn geniepigen antichristelijken Prijs der Advartentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. kant kan de heer Moltmaker niet in houden, als hij over de heidensche en christelijke Batakkers schrijft: „ik vernam, dat de andere Bataksche stammen, die tot het christendom zijn overgegaan, in het algemeen „gemeen en onbetrouwbaar" zijn. Toen dacht ik: dit komt „elders* ook voor" Ei als hij op de terugreis de Roode Zee binnenkomt, inspireert hem de doortocht der Israëlieten deze verhe ven ontboezeming: „Stom van dien ouden Mozes geweest, zijn schare hier door te voeren. Ik had een koe ler plekje opgezocht." Men vergelijke bij dit grove taaltje van de voormannen, die in Neder land de goede manieren der klasse strijders helpen vormen, een9 de uit- latingen van Mac Donald en Hender son over den gezegenden invloed van het christelijk beschavingsleven op het fijnere gevoel der groote massa. beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mtfnhardt's Zenuwtabletlen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. 35. Coombe, ja, ja, Dick kent hem, zei hij met een onnoozel lachje. Witte haren, roode neus, bril, aardige man, meneer Coombe. Ja, precies, dat is 'm, zei Corkett, en waar hangt hij ergens uit? Denver aarzelde. Dick mag niet ver- lellen, geef Dick kwartje en brief, hii zal die naar Coombe brengen. Corkett knikte. Ik begrijp het al, de oude kerel verbergt angstvallig zijn spoor, mompelde hij. Nu goed, schreeuw de hij tegen Denver, ik ga in een herberg een brief schrijven. Ga maar mee, oude dwaas, dan mag jij hem den brief bren gen. Denver's hand trilde ditmaal werke lijk, toen hij met de hand aan zijn hoed I tikte. Dank u meneer, dank u wel, stamelde hij. Zou zijn hoop eindelijk verwezenlijkt worden. HOOFDSTUK XXIV. Met een kloppend hart, den brief van Corkett in de hand houdend, spoedde Denver zich naar den winkel op de werf. Zijn scherp verstand zei hem, dat hij geschaduwd werd. Inderdaad sloop de ex-boekhouder, die hem óf niet ver trouwde, óf zoo gauw mogelijk wilde weten waar Coombe zich ophield, ach ter hem aan. Denver deed echter alsof hij hiervan niets merkte en toen hij bij de winkel deur kwam, hoorde hij stemmen, maar van het gesprokene was niets te ver staan. Toen hij aanklopte, verstomde het geluid, terwijl het lichtschijnsel, dat hy j door een reet kon waarnemen, plotse ling verdween. Weer klopte hij en na geruimen tijd vroeg iemand: Wie is daar? Denver klopte opnieuw, nu harder. Hier is doove Dick, riep hy, ik heb een brief voor meneer Coombe, laat mij als jeblieft binnen. Even daarna ging de deur open en Coombe verscheen met een brandende kaars, zyn wit gezicht goed zichtbaar tegen den donkeren achtergrond. Ik heb een brief voor je baas, een meneer vroeg naar je adres. Dick wilde dat niet zeggen, zei dat hij brief zou mee nemen. Dick kwartje gekregen van me neer. Al sprekend trachtte Denver de deur in te komen, maar Coombe bleef in zijn volle breedte voor den ingang staan. 't Is goed, geef my dien brief maar en blijf even wachten, sprak de oude man. Hij duwde de deur dicht, toen Denver hem den brief overhandigde, maar hij zette vlug zijn voet tusschen de deur. De oude man deed geen verdere moeite hem terug te dringen, maar bleef achter de deur staan om den brief te lezen. Hel is een brief van den Hertog van New-York, hoorde Denver hem zeg gen. Van dien vent? klonk het van bin nen. Wat moet die nu weer? Geld moet hy hebben, antwoordde Coombe norsch, en hij schrijft dat we hem niet netjes behandelen en ons persé vanavond wil spreken; doove Dick moet op antwoord wachten. Denver hoorde den ander een ver- wensching mompelen. Zeg hem, dat hy naar de pomp kan loopen. Schiet nou op Coombe, laten we de zaak verder af handelen. Coombe deed de deur wat verder open. Ik zal eerst Dick wegsturen. Teleurgesteld balde Denver de vuis ten, maar toen hoorde hij plotseling iets dat zijn hart sneller deed kloppen. Verduiveld, die doove kwartel kun nen we net goed gebruiken om hier op te passen. Daar lijkt hij mij geknipt voor. Hij is stokdoof en idioot op den koop toe, ze zouden nooit iets uit hem kunnen krijgen, verklaarde Coombe. Zoo'n soort kerel moeten we nel i hebben, hoorde Denver den ander zeg gen. Laat 'm eens binnenkomen, Coombe we moeten hem eerst bekijken. Nu was dan het groote oogenblik ge- komen. Zou hij zijn rol tot het einde toe kunnen blijven doorspelen? Hij stond tegenover twee zeer gevaarlijke schel men. Als zijn zenuwen en zelfbeheer- sching hem nu maar niet in den steek lieten. S Coombe gooide thans de deur verder open en Denver strompelde naar bin nen. Aan een tafel, die in een spaar zaam verlicht vertrek, half winkel, half pakhuis stond en waar die volgepropt stond met kisten en kratten, zaten twee mannen, de Spin en Cripps. Zij hadden een regiment glazen en flesschen vopr zich staan. Aan het eene einde van het vertrek bevond zich een trap, die naar de bovenverdieping leidde, achter de 1 trap bevond zich een steenen gang. Instinctmatig richtte Denver's blik zich op de Spin, die in onberispelijk avond toilet gekleed was. Deze keek hem door i zijn monocle scherp onderzoekend aan. Hoe heet je? vroeg Skinner na een poosje. Denver tikte aan zijn pet, lachte idi oot, doch gaf geen antwoord. Skinner fronste de wenkbrauwen en vroeg luider nu: Zeg, hoe heet je? Denver keek onnoozel de winkel rond. Ja baas, antwoordde hij. i Cripps, die even te voren al met Dick had kennis gemaakt, kwam tusschen- beide. Zeg, hoe heet je, stomme idioot, schreeuwde hy, terwijl hij zich over de tafel naar hem toeboog. Hij zit in de herberg gaf Denver on verstoord ten antwoord, zal ik hem gaan halen? Skinner glimlachte. Wat een pracht- nummer zou die kerel zijn als getuige, Ik zou hem wel eens tijdens een kruis verhoor willen meemaken. Moet Dick antwoord brengen? vroeg Denver. Skinner schudde het hoofd. Luister, je zoekt een baantje, is 't niet? Een baantje, schreeuwde hy. Denver knikte bevestigend en klapte van vreugde in de handen. Baantje? Ja baas, Dick zal hard werken, zal alles doen wat baas zegt, vloer boenen, bood schappen doen, alles Die man is er net zoo eentje als jij, wendde zich Skinner met een spotlach tot Coombe, hy doet letterlijk alles om als fatsoenlijk man aan den kost te ko men. Zullen we hem dan maar nemen? vroeg de oude man. Dick is trouw als hond, vervolgde Denver, hem angstig aankijkend. Zal overal volgen, nooit wegloopen. Dat zal je voor den duivel niet, lachte Skinner. Het zou je niet bepaald bekomen. Hy lijkt me de meest geschikte kerel die we kunnen krijgen, zullen we 't maar probeeren, Coombe? Wat zegt baas nou? vroeg Denver, terwijl zijn hart heftig bonsde. Skinner schudde het hoofd. Ik ben schor van het schreeuwen, vertel jij hel hem maar, Coombe. De oude man kwam op Denver toe en, terwijl hij zijn keel schraapte, schreeuw de hij Je kunt hier blijven om op te pas sen als wy weg zijn en hier blijven sla pen, we zullen je er negen gulden in de week voor geven, en de oude stak negen vingers op om het Dick duidelijk te maken. Denver greep hem by den arm en knikte dankbaar met het hoofd. Dank u wel, baas, dank u, Dick erg blij. Vooruit dan maar, en Coombe trok Denver mee naar de trap. Deze kant op. ik zal je wijzen waar je slapen kunt. Boven gekomen, opende Coombe de deur van een klein kamertje, waar in een hoek een stroomatras lag met een wollen deken, maar Denver lette er niet op; hij was in het huis, was nu zelf een van de bende, hun knecht, hun oppas ser, nu was zijn groote kans eindelijk gekomen. Voorgevend dat hij doodmoe was, liet hij zich dadelijk op zijn slaapstee vallen en de oude man verwijderde zich met de mededeeling dat hij kon blijven slapen tot ze hem noodig hadden. Toen Denver de voetstappen van den ouden man op de trap hoorde kraken, sprong hij vlug overeind. Hij voelde dat er een soort crisis op til was, die man nen hadden iets bijzonders vanavond, waaraan de brief van den ex-boekhouder misschien niet vreemd was. Hij moest en zou weten, wat er ging gebeuren.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1