FRISO BAAI Geel 30d Groen 35 ct. Rood 40 ct 101. Zaterdag 19 Dec. 1931. 54e Jrg. I TWEEDE BLAD. ONS WEEKPRAATJE. Men heeft ons wel eens gevraagd, loe we toch elke week aan stof komen loor een Weekoraaije. De oplossing li heel evenvoudigde stof komt n.l geheel eigener beweging tot ons. Voor al ais men een beetje gevoelige natuur leift, dan is de lezing van elk ochtend- of avondblad een bron van sensatie m wilde actie. De huisgenooten van ilken Weekpraatjesmaker kennen dat git ervaring. Is de lezer heel stil en In zich zeiven gekeerd, dan zit hij een politiek bericht te verwerkenslaatie Ineens met zijn vuist op tafel, dan nam lij kennis van een schreeuwend on- techt; verscheurt hij plots in wilde jrlft zijn krant, dan is hij het niet eens met de strekking van het hoofdartikel tn als hij daarna, na de stukken weer Ie hebben opgeraapt, leeiijke woordj s aan het mompelen gaat, blijf hem dan git zijn buurt, want dan is-ie aan het Kamerverslag bezig. Maar iedere re actie tenslotte is gewekt dooriets.dat Hof kan zijn voor een Weekpraa'je. Oiven we gevolg aan onze gemaakte voornemens, dan zouden we dezen keer b.v. geschreven hebben over de tangekondigde Kerstboodschap van H.M de K mingin. Wat die boodschap tal inhouden, weten we natuurlijk ook niet, maar het gebaar op zich zeif einden we al zoo schoon. Het feit, dat onze Koningin zich een goede Moeder wii toosten, die haar volk op ten even hoogen ais intiemert feestdag om zich heen verzamelt in den aether- kring. om het moed in te spreken in moeilijke oogenblikken van het leven en in gedachten met dat volk mee op Ie zien naar de llch jes. die duizend- voudig dan fl inkeren zuilen als lit flijke Imitatie van net stralend licht boven Betlehem. hetwelk den weg weesnaar Hem, in Wien het begin was der be loofde Verlossing. We zouden dezen keer ook geschre- yen hebben over een Avro-onthulling, maar we trappen toch maar liever niet op 8ommiger gevoelige radio teentjes. De versterkte zender met zijn zes voudig krachtiger geluid stond ook op het program, maar omdat intusschen bleek, dat de nieuwe zender het geluid alleen maar zesvoudig verkracht had, daarom wordt tenslotte ons Week- praa je ook niet aan deze geschiedenis fewfld. Dan hebben we nog de noodige verontwaardiging te luchten over den Invoer van meer dan 2 millioen KO. Siberische roomboter in dit jaar, waardoor de boterprijs zoo sterk werd beïnvloed. Onze boeren lijden daardoor enorme scha; zij zijn onderworpen aan de bepalingen der RljkscontiOle. maar hun prijzen worden verknoeid door het gele goedje, dat de Russen onder den naam van „roomboter* over onze grenzen brengen en hier ais zoodanig, d.l. als roomboter, mag worden verkocht. Voor de consumenten is het ook niet prettig om er naar te moeten raden, ot hun roomboter door Holiandacne boeren bereid, dan wel in Russiscne banden gekneed Is. Dan hebben we nog het geval te verwerken van den burgemeester In het Brabantsche Betkei—Enschot en Heukeiom, die de bevolking per proclamatie kennis gaf, dat ze allemaal op een bepaalden a»ond tn de calé's der gemeente bier konden gaan drinken voor zijn rekening, omdat die bevolking zoo tiarieiqk was geweest bij zqn nuwelijk, Dat is 'n ecni Bra bantsche gemocdeiijsneid, die h.usch mei zooveel kwaad zal socmen, (daar zal de burgemeester zeli wel van overtuigd zijn) dat een Eerste Kameilid zich ten pncm acm daarover vragen te stellen aan den minister van Binnen- landacne Zaken, uil Kamerlid maakt zien evem jes onvergankelijk oetachctqk. We grqren dan meiecn de gelegen heid aan om als pcndanl van een anderen burgemeester te vertellen, in Friesland, in Wotkum. Uie houdt óóx van proclamaties, gelijk andere konin gen en velaheeten. Vóórop in het nieuwsblad „Friso" vonden we er dezer dagen een alge- drukl. „Aan de bevolking 1* zoo oegint hel. Het herinnerde ons hei tym, waar we Caesar vertaalden „De Oclij Qailico", Caesar, die elk houid* stuk van zijn Werk beginl met „inna- lus populurque Romani* „Aan de bevolking 1* zegt de heer&cner van Workum. Die bevolking kifjgt er dan terecni allereerst van langs, omdat ze wel eens ongeieekende brieven, pleegt ie zenden aan haar buigervader. Wie zich te beklagen heeii over een ander, moet ntei alleen diens, maar ook zijn eigen naam noemen, „hij kan er dan van verzekeid zijn aldus in de proclamatie dai de zaak zal onder zoent worden en de scnuidige zoo mogelijk zai worden gesuati." Ook blijkt er teveel straatschenderij te wuideii gepleegd in Workum en wel op die „oogenblikken, waarop geen agent in de ouun is". Scnulüigen van deze straatschenderij „Dat zijn ten eerste de ouders, „die de oudeiiijke lucht niet vol- „doende handhaven, uit onver schilligheid, uil zwakke loegeef- „njaheid. ui ook wei uit blinde „vooringenomenheid, die hun belet „bet kwaad ln hun kindcieniezien. „Ik doe een beroep op de ouders „en verzoek hun strenger legen „hun kinderen op te treden." Wie het alleen niet at kan met eigen of bunrmanr booze kinderen, rocpe den burgemeester er bij. „Men kan er op vertrouwen, dat „mijnerzijds steeds al het moge- .lijke zai worden gedaan om de „scuuidtgen gevoelig straf te be. „zorgen." '1 Kan wel wat streng en theatraal zijn, maar er zit ook vcei waars in en de burgemeester schroomt 't niet krachtig ie zeggen ot ie handelen. 11 q heeft er geen Z wane Piet voor noodig. BUITENLAND. Nanking in staat van beleg. De toestand te Nanking is, tengevolge van de onlusten, zeer verward gewor den. De staat van beleg is afgekondigd. De minister van buitenlandsche zaken is afgetreden. Er trekken groote troepen-afdeelin- gen met machinegeweren, alsook be reden troepen door de straten. By de onlusten tusschen studenten en politie zyn ongeveer 30 personen gedood. De militairen zijn den toestand ech ter niet volkomen meester en de stu denten oefenen in verschillende stads gedeelten een ware terreur uit. De volkspetitie in Saksen. Volgens het voorloopig officieele re sultaat hebben in den vry staat Saksen van de 3,511,360 kiesgerechtigden 733,558 menschen zich voor ontbinding van den Landdag verklaard, d.w.z. meer dan twintig procent. Slechts tien pro cent was noodig om de petitie te doen slagen. De communisten, die de volkspetitie op touw hebben gezet, hebben met de nazi's en de Duitsch-nationalen, die de petitie steunden, in September 1930 bij de verkiezingen voor den Ryksdag te zamen ruim 1.184.000 stemmen verkre gen. Voor de volkspetitie zijn nu ruim 411.000 stemmen minder uitgebracht dan de drie partijen verleden jaar op zich hebben vereenigd. Sarrassani in België. Na de bekende moeilijkheden, van pa- triotardische zijde uitgelokt, is Sarrasani j voorzitterschap van Kalinin de zitting dan eindelijk in België gekomen en heeft j geopend van het centrale uitvoerende Hindenburg aan Hoovar. President Hindenburg heeft een per soonlijk schrijven gericht aan Presi dent Hoover, waarin hij zegt dat de president van het groote Amerikaan- sche volk Duitschland uit den onhoud- baren financieelen toestand kan red den. De brief is met nadruk gesteld en maakte grooten indruk. Of hy veel re sultaat zal hebben, valt te betwijfelen, gezien de groote tegen-actie in den Se naat van Hoover's moratorium-voor- stel, dat Amerika 600 millioen dollar kost. Men zegt dat Amerika zich maar niet meer met Europa moet bemoeien, daar men toch tot geen resultaat komt. Engelands vlootprogram. Volgens de Daily Herald moet de Engelsche regeering voornemens zijn het vlootbouwprogramma voor het vol gende jaar voorloopig niet uit te voe ren. Er zullen alleen duikbooten worden gebouwd, doch van den bouw van 3 kruisers; 8 torpedojagers en verschil lende hulpschepen, die op het program ma stonden, zal worden afgezien. Motta President van Zwitserland. De Zwitsersche Bondsvergadering heeft tot Bondspresident voor het jaar 1932 het lid van den Bondsraad Motta gekozen. Het laatste Jaar van het Russische vfjfjaarsplan. Woensdag is in het Kremlin onder dit circus Zaterdag te Luik zijn eerste voorstelling gegeven. Dit is echter niet zonder incidenten verloopen. Het „Hbl. v. Antw." vertelt hieromtrent het vol gende „Vóór deze première werd eene nieuwe poging gedaan om de Luike naars over te halen niet naar het circus te gaan. Een belachelijk stoetje liep rond in de stad met een wagen, waarin een kerel, die de legeruniform droeg, de vreemde lingen wegvaagde, terwijl eenige man nen en vrouwen er om riepen niet naar de vreemdelingen te gaan. Wat na het vermakelykste is van gansch deze historie is het feit, dat heel dat rumoer op touw schijnt te zijn gezet door een kerel die zelf geen Belg is. De politie heeft er trouwens spoedig een einde aan gemaakt door het stoetje uit een te jagen en een procesverbaal op te maken voor onwettig dragen van de uni form. Wat er ook van zij, het Luiksche pu bliek heeft zijn afkeuring betoond voor zulke praktijken. Voegen wij hieraan toe dat op al het geen men hem heeft willen aandoen, de heer Stosch Sarrasani met een prinselijk gebaar heeft geantwoord. Hij heeft na melijk de bruto ontvangst van die eer ste vertooning, dat is meer dan veertig duizend francs, aan de liefdadige wer ken van Luik geschonken. De aankondi ging van dat goede nieuws was eene ge legenheid te meer voor het circus-pu bliek om den heer Stosch Sarrasani een sympathieke ovatie te brengen," comité van de Sowjetunie, In zijn openingsrede wees Kalinin er op, dat de voornaamste taak van deze vergadering was, het vaststellen van de begrooting en van de oeconomische plannen voor het jaar 1932, het laatste jaar van het vijfjarenplan. Naast de opening van een aantal nieuwe groote werken, zooals de Fordfabrieken te Nizjni Nowgorod en de groote electri- sche centrale Dnjeprestroi, zal het cen trale uitvoerende Gomité zich in het komende jaar in het bijzonder hebben bezig te houden met de verbetering van de levensmiddelenvoorziening van de arbeiders. Voornamelijk aan den land bouw zullen dus in het komende jaar hooge eischen moeten worden gesteld. Zonder schrlfteiqke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP, Weer klonk opeens heel luid, De stem van den Kapitein ,Gi zien. wat daarvan toch, De oorzaak wel kon zl}n." De machinist kon toen, Heel vlug weer naar beneden. Waar de machines steeds, Heel snel haar werk nog deden. Zij draaiden al te snel, De groote wielen rond, Opeens de machist, Daarvan de oorzaak vond. Hl) ging zoo vlug als het kon, Terug weer naar het dek, .Wat is het?* werd hem gevraagd, .De boot is toch niet lek?" Door al dat vragen, liet Hij zich echter niet storen, De boot, zoo dacht h|j, heeft Misschien de schroef vetioren. Zoo bleek het ook te zijn, Dat was een kwaad geval. •Wie weet", sprak de kapitein, Hoe lang het duren zal, Voor men ons hier ontdekt, Wij kunnen niet meer voort." Knip sprak nu tot zijn vriend „Zeg heb je dat gehoord." Het is vreeselijk hoorik wou, Dat gauw een schip maar kwam. Al was het een rooverschip Dat ons weer medenam." Pas had hij dit gezegd, Of aan den horizon Verscheen iets dat misschien, Een schip wel wezen kon. Heel in de verte leek, Het slechts een groote stip. 't Kwam langzaam naderbij, En jahet was een schip. (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Novem ber 1931 42.273.300 opgebracht, of 1.646.600 meer dan verleden jaar. Se dert 1 Januaari is de opbrengst ad 409,615,200, echter 52.386,600 bij de eerste elf maanden van 1930 ten achter. (Oec. en fin. med.). De Heimondsche Draadnagelfabriek. De heer van Poll heeft aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid enkele vragen gesteld betreffende het feit dat de grootste draadnagelfabriek te Helmond voor een duur van 5 jaren geen draadnagels meer zal maken en dat de vennootschap voor deze stilzet ting een ruime vergoeding ontvangt van een internationaal syndicaat. per Vz pond Het vliegongeluk te Bangkok. Door den heer Behage, chef van den Technischen Dienst der Koninkl. Indi sche Luchtvaart Mij., die met dr. Groe- neveld Meyer van de Departements-be- drijven te Bandoeng, naar Bangkok was gereisd, is het wrak van het te Bang kok verongelukte K.L.M.-postvliegtuig aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Naar wy vernemen, heeft dit onder zoek aan het licht gebracht, dat het noodluik van het vliegtuig, waaraan men aanvankelijk de oorzaak van het ongeluk meende te moeten toeschrij ven, gevonden is en niet alleen in ge sloten toestand, doch bovendien ge grendeld. Hierdoor wordt de veronderstelling, dat het ongeluk te wijten moet zijn ge weest, aan het plotseling stoppen van een der motoren, op het oogenblik toen Wiersma, na het uit veiligheidsoverwe gingen nemen van een zeer langen aan loop, tot de eigenlijke stijgvlucht wilde overgaan, meer en meer aannemelijk. De actie tegen den Hollandschen gulden.) De Engelsche pers beijvert zich om te stoken tegen den Hollandschen gul den. Dat hij 't niet houden zal, enz. 't Is ook nogal erg voor den Brit, dat hij van z'n hoogen troon is moeten afstap pen en z'n pond, het geldmiddel der wereld, dagelijks afstapt. Onze regeering zal zeker doen wat mogelijk is om den gulden te handha ven. Nu er is ook geen gevaar. De Ned. Bank heeft op 't oogenblik nog een surplus van 450 millioen aan goud voor uitvoer beschikbaar. Slapte te Helmond. Bij de N.V. J. A. Raymakers en Co's textielfabrieken te Helmond is thans weer 100 personen ontslag aangezegd. Bij de N.V. Diddens Van Asten's tex tielfabrieken werden 50 personen ont slagen. Deze inkrimping is uitsluitend gevolg van de daling van het Engelsche Pond, waardoor de export naar Enge land geheel is komen stop te staan. Uit de textielindustrie. Men seint uit Tilburg, dat Woensdag avond een bespreking heeft plaats ge had tusschen het bestuur van de ver- DE NIEUWE PAR AP LU IE. Het was al lederen dag mooi weer geweest, en het wilde maar niet gaan regenen. Wie wilde nu graag regen Ik niet zei boer Jansen, die het in de maand Februari al heel druk kan hebben met poten, planten en spitten, laat het voor mj]a part maar mooi weer blijden. Nou, maar, zei kleine Marieije die in de deur-opening stond met haar mooie nieuwe parapluie in haar hand. jes, ik wou maar dat het eens begon te regenen. Toen begon vader te lachen, en zei heel vriendelijk legen zQn kleine lieve schat. O, nu begrijp ik waarom jij zoo naar regen verlangt, dan kan jij je mooie parapluie opsteken hé? Ja, natuurlijk zuchtte Marieije. Je moet geduld hebben kindje zei vader, er komt heusch nog wel eens regen. Ja dat weet ik ook wel, maar wan neer? zei Marieije en ging weer naar binnen. Twee dagen later: Marietje stap'e uit bed en liep op haar bloote voetjes eerst naar het raam om te kijken wat voor weer het was Hél keek ze wel goedl regent het? Ja, het regent, en meteen trok ze gauw haar kleertjes aan, snelde naar beneden en riep moe moe..,, moeder het regent. ja m'n lieve kind dat ziet moeder wel; nu moet je zeker gaan wandelen zei moeder met een heel bezorgden blik. Wandelen vroeg Marieije, neen wandelen niet, maar mag ik nu met mijn parapluie naar opoe Ja dat mag wel, maar dan moet je weer gauw terug komen hoor. want moeder heeft je het liefst maar bij d'r zei moe. Marieije beloofde 't en staple heel blij met 'n heel blij gezichtje naar opoe. Waarom was moeder zoo bezorgd Marie'je was doorloopend ziek. Marietje had suikerziekte. Hebben jullie daar al eens van ge boord Neen dan zal ik jullie eens vertellen hoe Marietje aan die ziekte gekomen is en bet is tegelijk een heele goeie raadgeving om niet als Marietje te doen. Het was de laatste dag van de groote vacantie en moeder maakte alles voor school klaar, want morgen gingen Jan, Piet en Marietje weer naar school. Maar toen 's avonds Marieije naar bed ging voelde ze zich heelemaal niet prettig, maar zei nog niets en ze dacht dat het met slapen wel ovet zou gaan. Maar den anderen dag had ze veel erger hoofdpijn en toen moeder de koorts—thermometer aanlegde had Marieije 39 8 koorts. Moeder schrok, stopte Marietje er flink onder en ging even naar den meester van de school vertellen dai Miemje met hooge koorts te bed lag. 't Was nu heusch geen schoolpijn want dat was ook eens één keer ge beurd, maar dat werd voor den tweeden maal niet meer uitgehaald, maar nu was Marietje werkelijk ziek. De dokter kwam. En toen htj nauwkeurig had geke ken consteerde de dokter mazelen. Heel goed warm houden, zei de dokter en wees vooral heel voorzich tig voor tocht, want de warmte is heel best voor haar. Moeder was een flinke vrouw, ze liet haar werk staan, en nam hulp in de huishouding en zorgde met haar gansche hart voor baar kind dat lag te worstelen met hooge koortsen. Het lichaampje van Marietje zat overal onder roode vlekken Ze waren heel goed naar buiten gekomen zei de dokter; 't ging prachtig, de koorts was al minder en de ouders waren over-gelukkig. Ze gingen een goede kant uit zei de dokter, het gevaar was geweken en nu zou de dokter over morgen terug komen. Het was heel rustig in de kamer. Moeder dacht dat Marieije nog sliep en ging de kamer uit. De melkboer stond met zijn wagen op den weg. Moeder moest altijd de melk halen, en nu ging ze het ook even halen, want Truus het meisje was naar het dorp om een boodschap en Marieije was toch stil en sliep nog zoo dacht moeder, en toen de buur vrouw naar Marietje vroeg vertelde moeder het haastig en snelde gauw met haar melkkan de weg op, en toen moeder den hoek omdraaide liep ze tegen iemand aan. Van de schrik liet moeder de melk kan vallen. En waarom schrok moeder nn zoo in eensl Wel 't was Marieije. die heel stille- 'jes uit bed was gegaan en naar bui len en wilde moeder tegemoet gaan. Toen nam moeder Marieije op en sloeg haar bonte schort om haar heep, en legde haar weer in haar bedje. Maar nu zag Marietje zoo wit, zóó wit, want de mazelen waren naar bin nen geslagen. Hier kon de dokter niets meer aan doen, en later moest de dokier tegen de ouders zeggen dat Marieije suiker ziekte had. En suikerziekte, lieve Nichtjes en Neefjes is een ziekte waar niet veei aan te doen is. Alleen een heel streng dlfiet volgen en precies doen wat de dokter zegt. Dit doen wel-groote menschen, maar het was heel moeilijk voor Marieije, want als ze eens in een onbewaakt oogenblik was, nam ze wel eens een lekker brokje of koekje. Want ons Marietje was pas 5 jaar. Wanneer men Marieije iets gaf, was het altijd 'n mooie pop, of 'n wagentje, maar nooit geen snoepperij'jes, en zoo juist als gisteren en vandaag met Sint Nicolaas, stel eens voor jullie geen snoep, zouden jullie dat niet ver schrikkelijk vinden? Nu ik wel, want ik vind het ffln 'n stukje boterletter, chocolade of marsepQn enz. enz. En van dit alles mocht Marieije niets hebben. Zoo heeft ze op 'n middag toen moeder even den groenteboer stond te helpen, even een heerlijke gekookte aardappel genomen, want die mocht - «r 668 Si

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5