S s I -g-ANG Huiduitslag. eeniging van Tilbui'gsche fabrikanten van wollen stoffen en de vertegenwoor digers der arbeiders-organisaties. De werkgevers zullen in een op Vrijdag a.s. te houden ledenvergadering de zaak op nieuw bespreken en hun standpunt ter zake bepalen. Het is bekend dat de ar beiders-organisaties alle voorstellen der fabrikanten hebben verworpen. Onze textiel-export. De Twentsche correspondent van het Hbl. schrijft: Een nieuwe slag treft de Nederland- sche exportindustrie. Op 14 dezer heeft naar men weet Japan de goud basis van zijn ruilmiddel, de yen, los gelaten. Dit beteekent naar buiten, dat de Japansche loonen en productiekos ten tegenover de landen, die den goud standaard hooghielden, in belangrijke mate zullen dalen. Japan zal daardoor zijn manufacturen en andere uitvoer artikelen nog goedkooper aanbieden, dan het reeds deed. Het gevolg hiervan voor de groote export-textiel-industrie kan niet anders dan desastreus zijn. Reeds eenige jaren lang is de concur rentie van Japansche zijde in Ned.-In- dië van dien aard, dat Twente zich daartegen slechts döor belangrijke ver liezen, die niet voor onbepaalden tijd kunnen voortduren, kan handhaven en door de daling van de yen dreigen de vooruitzichten nu hopeloos te worden, wat tengevolge zal hebben het voor een belangrijk deel stil leggen van de groote betrokken exportbedrijven. Onze Scheepsvaart. De Holland-Amerikalijn heeft moe ten besluiten haar aandeel in de vaart JavaNew-York voorloopig op te ge ven, zoodat deze dienst thans nog wox'dt onderhouden door R'damsche Lloyd, Mij. Nederland en Holt Line. De Kon. Holl. Lloyd heeft het boek jaar 1930 gesloten met een saldo-vex-- lies van 8.466.582.— (v.j. 4.635.173). Verhooging tarief van invoerrechten. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 op 10 pCt. met 24 tegen 13 stemmen aangenomen, rechts tegen links. Kerstgave voor de werkloozen. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw goedgekexxrd, dat aan de ondersteunde werkloozen 'n Kerstgave wordt verstrekt van 25 pet. van de uit- keering, die betrokkenen over de week van 20 tot en met 26 December ontvan gen. De beslissing omtrent de vraag of diegenen, die uitkeering uit een werk- loozenkas ontvangen ook voor toeken ning in aanmerkixxg kunnen worden gebracht, meent de minister aan zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nij verheid te moeten overlaten. zij ook niet hebben. Ze mocht niets met zout eten, en geen suiker. Toen moeder terug kwam zei ze Hé moeder, ik heb een fijne aardappel genomen, want Ik had er toch zoo'n trek in. Moeder kan het zich goed Indenken maar moést Marietje toch bestraffen en toen beloofde moeder haar een parapiuietje, wanneer Marietja dat niet meer doen zou En dit beloofde Marielje en ze hield ook woord. Want eens was Marietjf met haar tante op een verjaardag- feest en daar werden heerlpe gebak jee gepresenteerd, en toen men met de schaal voor Marietje kwam. zei ze wel wat verlegen en haar tante aan kpend Ik mag het niet hebben, maar ik lust het wel. Vreeselljk nietwaar Toen Marietje met tante thuis kwam vertelde ze aan moeder wat ze gedaan had. Toen drukte moeder haar lieve ling tegen haar aan en kuste haar lieve schat, en beloofde dat ze morgen een heel mooi parapiuietje zou krijgen. En moeder was met tante den anderen dag 'n boodschap in de stad gaan doen, en ze kwamen met een heele mooie parapluie terug. Wat was Marieije in haar schik, maar ineens zei zeHé moeder, nu moet het regenen anders heb ik er niks aan, en zooals wij al weten, is het twee dagen later gaan regenen en toen zQ bij opoe kwam, schrok opoe zeer erg van Marietje, want ze was zieker als dat iemand dacht. Opoe bracht Marietje thuis, en zei tegen moeder dat ze Marietje in bed moest leggen, want dat opoe vond dat ze heel slecht er uit zag. Dat gebeurde, en een weekje later precies den Woensdagmorgen is Ma rietje gestorven. Ik behoef jullie niet te vertellen hoe bedroefd Marietjes vader en moeder waren. J. T. d H. OUDERS LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUGDHOEKJE. De arbeiders, die bij de werk verschaf- fing tewerk gesteld zijn, kunnen niet j voor de Kerstgave in aanmerking wor- dexx gebracht, doch deze zullen over de beide Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag een uitkeering ontvangen we gens loonderving. De Nederlandsch-Belgische handel en de contingenteering. Het Vaderland meldt: Naar wij vernemen, hebben er in de laatste dagen besprekingen plaats ge had tusschen Nederlandsche en Belgi sche hoofdambtenaren over de han delsbetrekkingen tusschen beide lan den. Allerlei plannen zijn overwogen. In vex-band met de groote onzekerheid in de oeconomische situatie acht men het huidige moment over het algemeen niet geschikt voor een grootsche actie tot oeconomische toenadering, al hoort men hier en daar ook de meening ver kondigen, dat men juist thans, nu de nood dringt, van den toestand zal die- ixen gebruik te maken om beide landen nader tot elkaar te brengen. Intusschen is er toch een bescheiden begin gemaakt met de verwezenlijking vaxx de Oslo-gedachte. Er is namelijk eexx ontwex-p-verdrag opgemaakt, waax-- door mexx de noodlottige gevolgen van de contingenteeringspolitiek, welke in beide landen in uitzicht gesteld is, voor elkaar zooveel mogelijk verzacht. Bei de landen hebben elkaar voor wat be treft die contingexxteeringen, een uit zonderingsregime toegekend. „Wij wil len er in ieder geval voor zorgen" zoo zeide men ons „dat de twee lan den in dezen tijd van algemeenen nood elkaar zoo weinig mogelijk schaden door hun crisismaatregelen". Op dit oogenblik is het ontwerp door de regeeringen in Den Haag en te Brus sel in studie genomen. Het Zendttfdbeslult. Da Tweede Kamer heeft het verzoek van dhr. Boon (lib.), om den minister van Waterstaat te mogen interpelleeren over de voorgeschiedenis van het zendiljdbesluit, toegestaan. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag gehouden worden. Ook de heer Van Dijk zal ^hierover interpelleeren. Conventie van Oslo goedgekeurd. In de vergadering der Eerste Kamer is het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 22 December 1930 te Oslo gesloten verdrag tot economische toe nadering met bijbehoorend protocol z. h. s. goedgekeurd. Hei Ned. Paviljoen te Parijs. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat het Ned. Paviljoen op de Parljsche Koloniale Tentoonstelling aan een Nederlandsche combinatie was verkocht en dat deze combinatie zou trachten een tentoonstelling in te richten, hetzij bij Den Daag, hetzij bij Arnhem, Vóór 15 December moest door de combinatie zekerheid verkregen worden, dat deze tentoonstelling inderdaad ingericht zou worden. De commissie heeft sedert eenigen tijd met het gemeentebestuur van Den Haag onderhandeld, maar is niet voor den vastgestelden datum tot een overeenstemming kunnen komen. Naar verluidt zou het gemeente bestuur eerst over eenige weken een beslissing kunnen nemen. Het comité van de tentoonstelling heeft in vetband met de hangende besprekingen nog eenigen tijd uitstel verleend, doch blijt! een spoedige beslissing wenscheitjk achten, mede in verband met htt op rulmingswexk te Parijs. Nederlandsche Handelsbalans. Blijkens mededeelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen Wat of ook wankelde, Wat of ook viel, Gulden blijft Gulden, Schip—rebus. Een schip moet van Noord-Amerika naar Afrika. De reis begint bij den peil en het schip komt behouden in Afrika aan. Kun je ook den weg vinden zonde, natuurlijk terecht te komen bij de doodloopende plaatsen? Oplossingen van de vorige week. 1 Bedenk bij alles wat gij doet Dat haast iets anders is als spoed. 2 Vuurwerk Utrecht Ursula Raden Wees Een R.K. K 3 Hand Land Mand Rand Tand Zand Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 6 letters 3—4—5—6 gebruikt men tn den oorlog 1—2—3—4—5 vindt men aan ieder huis. Het geheel zoudt ge niet graag wil len zijn. Welke koning zou het wezen, Die niet van ztjn plaats kon gaan Die alleen is op de wereld, Om te vailen of te staan Valt hij, wilt dat niet vergeten, Dan werd hij oek neer gesmeten. 3 Wat leest ge hier uit? Mijn geheel bestaat uit tien letters: Mijn eerste deel is een getal en mijn twee laatste deelen in Zwitserland. Ik ben een dier en ook een voor. werp dat in vele kantoren en boek winkels wordt gevonden. Hoe is mijn naam? 6 Wie is in de lucht geboren, Zonder oogen en zonder ooren invoer (zonder goud en zilver) in No- vember 1931 f 140 millioen, In Oct. 1931 f 160 miliioen, In Januari tot en met November 1931 f 1753 millioen. in Januari tot en mei November i930 f 2253 millioen. De waarde van den uitvoer bedroeg in November f 101 millioen, in Oct. 1931 t 111 millioen, in Januari toten met November 1931 f 1231 millioen, in JanHari tot en met November 1930 f 1601 millioen. Het percentage van de invoerwaarde gedekt door de uitvoerwaarde bedraagt in de maanden Januari-November 1931 reso.65 8 73 3. 69 9, 70 4 69 8.63.1, 69 5, 72 3, 72.3, 78 7 69 5, 71.6. In januari—November 1931 70.2, in Ja nuari—November 1930 71.1. De invoer van goud en zilver over de maand November 1931 beloopt f 102 684 557 en de uitvoer f 12 097.451, Het contingenteeringswetje. De Kamer van Koophandel er. Fa brieken voor Tilburg en omstreken heeft een telegram aan den Minister van Arbeid, H. en N gezonden, naar aanleiding van het contingenteerings- wetsontwerp. De Kamer constateert daarin den dagelijks toenemenden catastrophaien achteruitgang in de werkgelegenheid in baar district, in het bijzonder op de schoenfabrieken en de textielfabrieken, veroorzaakt door het wegvallen van elke exportmogelijkheid eenerzijds en de abnotmxletoeneming van den invoer van buitenlandsche fabrikaten anderzijds. De Kamer doet een krachtig beroep op den Minister om, in afwachting der goedkeuring van het wetsontwerp inzake contlngenteering, met spoed de noodige voorbereidende maatregelen te !r»ffen, opdat zou mogelijk reeds met 1 Januari een aantal, zij het voor- loopige, contingenteeringsmaatregeien ir, werking kunnen treden. In een uitvoerig schriftelijk adres wordt dit telegram bevestigd en het verzoek van de Kamer, nader toegelicht Voorts heeft de Kamer een telegram gezonden aan den voorzitter der Eerste Kamer, waarin zij aandringt op een spoedige behandeling van het coniin genteeringsontwerp, In diervoege.dat de contingenteeringswet uiterlijk met 1 januari 1932 in werking kan treden Conflict In de werkverschaffing te Roosendaal. Te Roosendaal zijn honderd bij de werkverschaff ng geplaatste werkloozen in staking gegaan, wijl naar hun mee ning het weer niet geschikt was om te werken en als gevolg daarvan ook het terrein in te slechten toestand verkeerde De opzichter van de Heide Maatschappij schorste daarna 't werk. tot de minister een nadere beslissing heeft genomen. DRUNEN. Donderdagnxorgen omstreeks 10 uxxr had even buiten de kom der ge meente tusschen Drunen en Nieuwkuijk een botsing plaats tusschen een vracht- aixto van den vrachtrijder v. Son alhier en een luxe auto van den heer C. Marks uit Waalwijk. De vrachtwagen had een iading steenen. Béide auto's troffen el kander midden in een wolk van stoom, die de tram uitbraakte. De wagen van den heer Marks werd totaal vernield, zoodat het een wonder mag heeten dat de heer Jan Marks, die den wagen be stuurde en door de voorruit op de tram lijn werd geslingerd, er het leven af bracht. Ofschoon ernstig gewond in het gezicht, kon hij zelf nog een huis binnen gaan, waar Dr. v. Seters, die ijlings ont boden was, hem verbond. De wagen van v. Son werd ook buiten dienst gesteld, doch was niet zoo erg gehavend. Een derde auto, die nog juist op tijd remde, ontsprong den dans op het nip pertje af. Door de gemeentepolitie werd van een en ander procesverbaal opge maakt. De verwondingen van den heer Marks zijn niet van ernstigen aard, zijn toe stand is thans zeer goed. In de bestuursvergadering van den R.K. Fabrieksai'beidersbond is besloten alle leden in de week van 21 tot 26 De cember vrij van contributie te stellen wegens de slechte tijdsomstandigheden. Bü den correspondent van de ar- beidsbemiddeling stonden deze week 14 personen als werkloos ingeschreven, of schoon er enkelen nog niet geheel werk loos zijn. Dezer dagen werd alhier een ver gadering gehouden van het crisis-comité. De Edelachtb. heer Mr. R. T. v. d. Heij den werd tot eere-voorzitter gekozen en ook werd besloten een andersdenkende in 't comité uit te noodigen. A.s. Woens dag zal des avonds om half 8 op 't raad- Jxuis een vergadering worden gehouden \jan het crisis-comité. Zondag 20 December speelt de bil jartclub B.J.C. van de Jongenscongrega tie, voor het tournooi te Capelle in café Treffers, met twee vijftallen in de eerste en tweede afdeeling en Zondag 27 Dec. voor het tournooi te Kaatsheuvel in café Smit met een drietal in de eerste afdee ling. Bij de aanbesteding van het melk rijden voor de Coöp. Eerste Langstr. Stoomzuivelfabriek werden de ritten toegewezen als volgt: Rit 1 Jan Klomp voor 7.69 cent per 100 K.G. melk; rit 2 Leon, van Halder voor 6.98 cent; rit 3 Godefr. Vissers voor Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig is. 8.22 ct.; rit 4 H. Hamers voor 8.97 ct.; rit 5 P. Biekens voor 1448 cent; rit 6 Adr. Knippels voor 12.44 cent; rit 7 M. Mim- jxen voor 9.98 cent; rit 8 P. Smits voor 10.22 cent; rit 9 Th. van Weert voor 15.49 cent; rit 10 Arn. Mommersteeg voor 8 cent; rit 11 Corn. Mommersteeg voor 8.74 cent. Door het R.K. Zangkoor zal met de Kerstdagen een Kerstcantate worden uitgevoerd van Amory, onder leiding van den heer J. P. van Rooij, directeur van het Zangkoor. ELSHOUT. Algemeene vergadering der R.K. We r k 1 ie den vétrce rfigiug, gehouden op Woensdag 16 December in de zaal der Jongenscongregatie. De ondervoor zitter opende de vergadering en heette allen, in het bijzonder den heer Hoogers uit 's-Bosch, welkom. De heer Hoogers hield een spx-eekbeurt, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een goed bestuur, speciaal van een geschikten Vooi'zitter. Ook de geestelijke adviseur sprak een opwekkend woord. Vervolgens werd tot het kiezen van een bstuurslid overge. gaan. Er waren drie candidaten inge komen, dhr. M. Klerxs werd gekozen net kiezen van een bestuurslid overge- C. Brok. Hierna werd een Voorzitter ge kozen. Beide candidaten, de heeren J. Verhoeven en J. v. d. Wiel, behaalden tweemaal achtereen 22 stemmen, waar na de heer J. Verhoeven bij loting werd gekozen. Deze bracht dank voor het ver trouwen in hem gesteld. Daarna werd nog besloten om tot het vormen van een bestuursraad over te gaan. SPRANG-CAPELLE (Voorm. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 6 hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voorm. half 10 en des nam. half 3 in den Diexxst des Woords voor te gaan Ds. J. C. Hagen. A.s. Woensdagavond 6 uur zal in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier met de kinderen der Ned. Herv. Zondag- schoolvereeniging Kerstfeest worden ge vierd. Voor de kinderen der Geref. Zon- ber-actie tot bijna 200 gulden. a.s. Zaterdagmiddag (2en Kerstdag) in de Geref. Kerk Kerstfeest gevierd wor den. De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier geeft op Zaterdag 26 December a.s. (2en Kerstdag) haar jaar- lijksche uitvoering in het Ned. Herv. Kerkgebouw. Onder enorme belangstelling werd j.l. Donderdagmiddag op de begraaf plaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. van Drongelen, in leven ouderling der Geref. Kerk al hier. Door predikant en kerkeraad der Geref. Kerk werd de lijkbaar grafwaarts gedragen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. J. C. Hagen, Geref. predikant alhier, naar aanleiding van den 92sten Psalm. De heer de Jong, schoonzoon van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. WASPIK. Aan den heer G. de Koning alhier is met ingang van 1 Januari a.s, eervöl ontslag verleend als plaatselp monsternemer van den Warenkeurings- dienst te Breda. Op Woensdag 23 December a.s. des avonds te 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering worden gegeven door de Christelijk Gemengde Zangver eeniging O.K.K., onder leiding van ha ren directeur de heer J. H. v. Kempen. RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. Gemeente zal Zondag om half 10 op 't Dorp en om 2 uur op 't Veer optreden de Eerw. Heer Tims uit Hoenderloo. De collecte, gehoxxden voor de Sa menwerkende Zendingsleer bracht ntim 36 gulden op. Daardoor steeg de Novem- beractie tot bijna 200 gulden. üEERTRUiDENBERG. Door de ge- aieenie-polltie werd alhier een minder jarige aangehouden, die de ouderlijke woning te Rotterdam had verlaten. Hedenmorgen (Woensdag) is hij weder- >m op transport gesteld naar R'dain. Dinsdagavond j.l. had alhier van- vege den Chr. Metaalbewerkersbond ten jaarvergadering plaats in de Mill- aire Vereeniging alhier. Als spreker rad op de secretaris van het Hoofd bestuur, de heer Wetselaar. Ter afwisseling werd een film ge draald over natuurschoon enz. Tevens werden de leden getracteerd op koffie, oier. gebakjes en sigaren. De zaal was stampvol. Dinsdagavond J.l. werd In de groote zaal van hotel Baars alhier een vergadering gehouden tot oprichting eener dansclub. 14 dames en 13 heeren gaven zich op als lid. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren van Laarhoven en Beerens uitRaams- donksveer en Mej. D. Hendriks alhier. Het voornemen is In Januari 1932 met den cursus te beginnen. Zij die nog lid wenschen te worden, kunnen zich alsnog opgeven. ijS fcCTjgP tïoord' AwtrCU Zo ytdêanK zo7>dn AFRICA iwior* C-. i «aan

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6