Reglement van orde, Salaris Armmeesters, Zekerheid Gemeente-Ontvanger, Salaris Gemeente-Secretaris. sjuwmer 102. Donderdag 24 December 1931. VIJFDE BLAD. Gisteravond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. heer E. C. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Afwezig de heeren Klijberg en Pul lens; van wie de laatste met kennis geving. De notulen worden ongewijzigd Uitgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedkeuring raadsbesluit van 30 Oct. 1931 tot aanwijzing der takken van dienst, bedoeld in art. 25 le lid, der gemeentewet. 2. Goedkeuringraadsbesluitvan30 Oct. 1931 tot wijziging der ver- ordening, bedoeld in art. 114 bis der gemeentewet, regelende het beheer der gemeentebedrijven. 3. Goedkeuring raadsbesluit van 27 Nov. 1931 tot het aangaan eener tijdelijke geldieening, groot f 185 000.—met den Staat der Nederlanden. 4 Goedkeuring raadsbesluit van 27 Nov, 1931 tot het aangaan eener overeenkomst inzake beleg ging van kasgeld, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage. 5. Goedkeuring raadsbesluit van 27 Nov. 1931 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baardwijksche Straat aan C. P. H. Veitman. 6. Goedkeuring gemeente, en be- drijfsrekeningen 1930. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Bij punt 5 merkt ie Voorzitter op dat van dhr. Veitman nog een verzoek is ontvangen, dat hij til ötsioten vergadering wil behandelen. b. Van het Gemeentebestuur van Wehl. Verzoek om adhaesie te betuigen aan het door den raad dier ge meente aan de Kroon gerichte verzoek tot instelling van een af zonderlijk ministerie van Land- bouw. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar de kogel toch door de kerk is door onderbrenging bij de afd. Arbeid, Handel en Nijverheid. Bovendien is het vraagstuk voor deze gemeente van weinig beteekenis. Het voorstel wordt aangenomen. c. Van de Provinciale Commissie voor Zwakzinnigenzorg in Noord- Brabant. Dankbetuiging voor het verleende subsidie voor het in- stellen van een onderzoek naar het vóórkomen van zwakzinnig heid in Noord Brabant. d. Van R. Th. van Mil en J. A. Loeff, alhier. Mededeeling aanmerking hunner benoeming tot lid van het burger, lijk armbestuur van Waalwijk (Baardwijk). e. Van Ir. Th. H. J. C. Raming, Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid der commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. I 1. Van Dr. Kolster bericht dat hij tljn benoeming als gemeente-genees- cn tijdelijk schoolarts aanneemt. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Oed. Staten betreffen- de wijziging der instructie van den gemeente—ontvanger. Ged. Staten naken er bezwaar tegen dat de in. structies van gemeente—ontvanger en chef-boekhouder vereenlgd zijn, waarom B. en W. voorstellen de beide instructies te scheiden. Aldus besloten. Op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Waerden zegt de voor. zifter dat Dr. Langemeljer zijn benoe- ning tot gemeente—geneesheer mon deling heeft aangenomen, 2. Verleening van een crediet voor uitvoering der steunregeling. De Voorzitter herinnert eraan dat in de vorige vergadering betreffende dit Punt reeds een formeel debat is ge voerd Hij wijst erop dat deze steun- 'egeling niet alleen geldt voor crisis werkloozen, doch dat het in de be doeling ligt ook voor werkloozen niet uit de schoen- en lederindustrie deze "geling toe te passen. Dhr v. d. Waerden vraagt of de Minister zich hiermede zal kunnen tereenigen. De voorzitter zegt dat voor steun aan niet-crisis-werkloozen geen sub sidie van den minister wordt gekregen. De heer Nuijten vraagt of al bekend is welk procent de minister zal bij dragen. De Voorzitter antwoordt dat nog geen definitieve toezegging is ontvan gen. De Voorzitter doet vervolgens nog mededeeling van een ingekomen schril ven van het Nationaal Crisis—comt Hierin wordt erop gewezen, dat behalve de steunregeling txtra hulp in vele gevallen nog noodzakelijk zai zijn. ZoopI* men weet heeft de regeering 750 000 gulden bijgedragen, d.t onge veer 10 ct, per inwoner des rijks. Voor de uitvoering van de regeling van het comi worden in de ver schillende gemeenten sub-comité's van het algemeen comi opgericht, waar van de Voorzitter een lid is van het college van B en W. en de overige leden bestaan uit vertegenwoordigers van werknemers- en werkgevers organisaties. Het a)g. comiié dat in onze gemeente is opgericht kan dus gelden als sub-comiié Voor bijdragen van het Nat. Crisis-Comité komen alleen in aanmerking, die gemeenten waar een door het rflk gesubsldeerde stunregeling bestaat. Het in onze gemeente bestaande algemeen combé wordt gepresideerd door den burgemeester, terwijl hierin o a. nog zitting hebben de heeren Spapens namens de werkgevers organisatie en Passier en Nieuwen— huizen namens de R. K. en Chr. werknemers. De sub comité's werken in zeer nauw contact met het Nat Comi en treden aanvullend op. Mits de ge meente zelf eenzelfde bedrag beschik, baar stelt kan zij in aanmerking komen voor een uitkeerlng van f 1000 uit de kas van het Nat. comi B en W. stellen dan ook voor, voor 1932 een bedrag van f 1000 voor dit doei te voteeren Dhr. v. d. Waerden bepleit de wen- schelijkheid dat ook een vertegen woordiger der modtrne arbeiders organisatie, het NVV wordt opge nomen in het algemeen comi Er is hier in Waalwijk een afdeelirig van het NVV gevestigd en eerst als dit eveneens zitting kan nemen zou het algemeen comité alle organisaties vertegenwoordigen. De voorzitter zegt dit in het comifé te zullen bespreken, in principe heeft hij er natuurlijk geen bezwaar tegen. De heer Passier wijst er, om mis verstand te voorkomen, op dat het beschikbaar gestelde bedrag alleen voor crisis werkloozen, dus werkloozen uit de schoen- en lederindustrie, in aanmerking komen. De voorzitter onderschrijft dit, doch merkt op dat zulks practisch geen bezwaren kan opleveren, daar toch wordt samengewerkt met de plaat selijke crisis comi é's. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 3. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen lot het tref. fen van de noodige maatregelen in verband met een geval, als bedoeld in artikel 22 der z.g. hypotheekbank verordening. De voorzitter zegt dat B. en W een voorstel in behandeling hebben om een doorloopende machtiging voor derge lijke gevallen te ktijgen, doch hiertegen maken Ged. Staten bezwaren, die B. en W. niet met hen deeiendaarover wordt dan ook nog correspondentie gevoerd. Thans doet zich echter een geval voor waarbij het noodig is dat B en W. direct kunnen ingrtjpen, een eigenaar van een woning met gemeente hypotheek is namelijk in moeilijkheden, i-iet betreft hier dus een machtiging voor een speciaal geval. Het voorstel wordt goedgevonden. 4. Voorstel tot het nemen van een besluit, als bedoeld in art. 36, vierde lid, der Woningwet (Verklaring, dat een plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid). De voorzitter geeft hierbij een toe lichting Er is een plan van uitbreiding in voorbereiding, nu zou zich tijdens 't uitwerken van dit plan, dat nagenoeg klaar is en nog slechts wacht op het Kon besluit, de mogelijkheid kunnen voordoen dat in strijd met het plan woningen gebouwd zouden worden b.v. waar een straat geprojecteerd is. en waardoor de plannen natuurlijk veel duurder zullen worden, daar straks lot onteigening zal moeten worden overgegaan. Wordt nu het voorgestelde besluit genomen dan kunnen B. en W. event, plannen die tegen de voorgenomen uitbreiding strijden aanhouden. De heer Spijkerman heeft door deze toelichting een beter inzicht gekregen in 't voorstel, dat hem eerst niet dui delijk was Hij vraagt echter of het in de bedoeling ltgt B. en W. de vol ledige bevoegdheid gegeven wordt om een bouwaanvraag af of toe te wijzen De Voorzitter zegt, dat B en W. altijd de bouwaanvragen behandelen, daarvan bestaat echter beroep bij den raad. Hier wordt overigens niet de bevoegdheid gegeven een bouwaan. vraag dtfinitief af te wijzen, maar om deze aan te houden tot het uitbrei dingsplan is vastgesteld. Het voorstel wordt goedgevonden. 5, Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergade ringen van den raad(aangehouden in de vorige vergadering). De heer v. d. Geld heeft bezwaar tegen het tweede lid van art. 11. Hij is in de vorige vergadering niet aan wezig geweest, maar vermoedt dat dit art. een uitvloeisel van de daar ge. houden debatten is. Indertijd is dit art op sprekers voorstel gewijzigd, omdat het enkele malen was voorgekomen, dat de minderheid van den raad tijdens de vergadering overrompeld werd door een voorstel dat op de vergadering plotseling werd ingediend en door de meerderheid werd gesteund. Het voorgestelde tweede lid brengt dien ouden toestand weer terug en schept naar spr. meent de mogelijkheid dat de meerderheid een voorstel doordrijft dat niet tevoren is bekend gemaakt. De Voorzitter gelooft, dat dhr. v. d. Geld de zaak te donker beziet. Iemand kan wel voor een bepaald voorstel zijn, maar dan heeft hij als lid van den raad toch voldoende ruggegraat om te oordeeien of dat voorstel ai dan niet spoedeischend is. Wanneer het onderhavige geval niet spoedeischend is. kan hij zich moeilijk indenken, dat iemand het toch als dusdanig zou verklaren. Spr. gelooft niet dat deze mogelijkheid bestaat. De heer v. d. Geld. Er is anders heel wat mogelijk. Spr wijst naar de behandeling van de winkelsluiting voor enkele jaren, er waren toen verschil: lende winkeliers op de tribune die van het voorstel wisten, terwijl er raads leden waren die hier in 't geheel niet van gehoord hadden. De heer van Haren merkt op dat het voorgestelde artikel niet geheel volgens zijn bedoeling is, hij wilde ook voor voorstellen van den Voorzitter of van een commissie bepalen dat deze schrif telijk 20 uur voor de vergadering moeten worden bekend gemaakt. Met deze bedoeling hebben B. en W. geen rekening gehouden. De Voorzitter meent dat hij altijd de gelegenheid moet hebben om een zaak die onverwacht aan de orde komt ter sprake te brengen. Het ligt in de be doeling, wanneer er belangrijke vraag stukken op een dergelijke manier moeten worden voorgelegd een zgn. „voorlooper" te geven, een vertrouwe lijke mededeeling aan den raad, zoodat men niet geheel onbeslagen ten ijs behoeft te komen. De heer van der Waerden merkt op dat bij voor deze vergadering een voorstel heeft ingediend, dat echter niet op de agenda is geplaatst Waar nu het oude reglement rog van kracht is, meent spr. dat zijn voorstel op de agerda had moeten komen. De Voorzitter zegt dit voorstel na de behandeling der agenda aan de orde te zullen stellen, daar dit mogelijk wordt als het voorstel B en W. wordt aangenomen en direct in werking treedt. De heer van der Geld constateert dat de geest van den raad veranderd is, hij zal er zich daarom maar „op goed geluk" bij neerleggen en hopen dat zich dergelijke „overrompelingen" als destijds niet meer zullen voordoen. De heer Eibers zegt dat de heer v. d Geld gerust mag zeggen dat hij bedoelt een voorstel dat spr. als voor zitter van den raad destijds met alge- meene stemmen er door heeft gekregen. Al blijft de heer v. d. Geld nu nog jaren lang er op terugkomen dan blijft het nog een feit dat spr. destijds in niets gefouteerd heeft en de raad met algemeene stemmen zijn voorstel goedkeurde. De heer v. d. Geld ontkent dat niet doch blijft er bij dat zooiets nooit in den haak was. De heer van Driel wil 't bezwaar van dhr. v, d. Geld ondervangen door te bepalen dat z/3 van de raadsleden het voorstel spoedeischend moeten verklaren. De voorzitter acht dit niet noodig, hij heeft nog zooveel vertrouwen in den raad, dat hij wel verwacht dat al leen een werkelijk spoedeischend geval ais dusdanig zal worden aangemerkt. Weth. Smolders is van meening dat het bezwaar van dhr. van der Geld zich niet voor kan doen en dat dit reeds voldoende is ondervangen door de be paling dat het voorstel schriftelijk moet worden ingediend. Op een vraag van dhr. van Haren of het in de bedoeling ligt ook een voor stel tot het aanhouden der beslissing over een punt als een motie van orde te beschouwen, antwoordt de voorzit ter bevestigend. Het voorstel wordt daarna aangeno men. 6. Herziening der salarissen der armmeesters bij het Burg. Armbestuur. Dhr. van Haren stelt hierover eenige vragen; ten eerste vraagt hij wie met armmeesters bedoeld worden en ten tweede wat de aanleiding tot dit voor stel geweest is. De voorzitter zegt dat de vergoeding wordt gegeven aan dat lid van het arm bestuur dat met de bedeeling belast is. Hij herinnert er aan dat in de vorige vergadering een nieuwe instructie voor de armbesturen gemaakt is, waar door de armmeesters der drie armbe sturen allen dezelfde administratie heb ben. In de salarissen bleef echter een groot verschil bestaan; in Besoijen was dit 'n.l. 130.—, in Waalwijk 200.— en in Baardwijk 50.Op eigen ini tiatief doen B. en W. thans het voor stel om de salarissen, meer in overeen stemming te brengen en Baardwijk met Besoijen gelijk te stellen. Waalwijk heeft evenveel bedeelden als" 'de beide andere samen, zoodat het billijk is dat hier ook een grootere vergoeding naar evenredigheid gegeven woi'dt. Het voor stel is dus feitelijk een verdere uitbrei ding van de reeds getroffen maatrege len. Dhr. Passier heeft zich aanvankelijk afgevraagd waarom de Besoijensche armmeester geen verhooging kreeg, maar door deze toelichting is hij wij zei- geworden. Hij wijst er nog op dat deze armmeester niet veel animo heeft voor zijn werk, en het bijltje er bij neer zou leggen als de vergoeding; lager was ge worden. Dhr. Spapens merkt op dat deze arm meester er eigenaardige charitatieve opvattingen op na houdt. Spr. vraagt of de secr.-penn. wordt benoemd dooi den raad. De voorzitter zegt dat het armbestuur zelf den secr.-penn. aanwijst. De heer Spapens zegt dat deze rege ling moeilijlvheden kan geven, zooals nog pas in Baardwijk gebleken is. De voorzitter zegt dat deze kwestie nu is bijgelegd; hij heeft de betrokke nen vaderlijk toegesproken en daarna zijn ze broederlijk naast elkaar huis waarts gegaan. Dhr. Spapens vindt het naar aanlei ding van dit voorval gewenscht dat voorziening wordt getroffen, om zulks in de toekomst te vermijden. De voorzitter zegt dat benoeming door den raad in strijd zou zijn met de verordening. Dhr. Nuyten wenscht hierover in ge- heiipe vergadering nog iets meer te zeggen en stelt daarom voor de beslis sing ,aan te houden tot na de geheime bespreking. Dit voorstel wordt aangenomen met fi -5 stemmen; vóór stemden dhrn. Roxs, v. Driel, Nuyten, v. d. Waerden, van Haren en Weth. Eibers. 7. Voorstel tot verlaging van het bedrag der door den nieuwbenoemden gemeenteontvanger te storten zeker heid. De Voorzitter zegt dat de vereeniging, die zich met de overneming van 't risico belast, bezwaar maakt tegen het hooge bedrag. In groote steden wordt veel minder zekerheid geëischt en voor Waal wijk zou een zekerheid van 8000. voldoende zijn. B. en W. stellen voor de zekerheid op 8000*te brengen, daar de ontvanger toch nooit meer dan dit bedrag in kas mag hebben. De heer Spapens vindt de manier waarop de verlaging is vastgesteld, nog al eigenmachtig. Het is niet de goede weg om 't bedrag der zekerheid te laten vaststellen door de zijde van den be trokken ambtenaar, dat moet 't gemeen tebestuur zelf bepalen. Spr. vindt dat dit een eigenaardige verhouding schept. Deze functionaris werkt blijkbaar ge heel zelfstandig, ook ten opzichte der gemeentefinanciën. Hij mag een bepaald bedrag in kas hebben, en hetgeen daar boven gaat, moet hij storten, maar spr. vraagt of er geen verdere controle is. De Voorzitter zegt dat voortdurend controle wordt gehouden door een amb tenaar ter secretarie, terwijl driemaan delijks de accountant komt; controleeren. De heer Spapens wil het bedrag dat in kas mag zijn, lager stellen dan de ze kerheid, opdat de gemeente altijd ge vrijwaard is, ook al mocht er soms iets te veel in kas geweest zijn. De Voorzitter wijst er op dat er vol doende controle bestaat. De ontvanger heeft de 8000.— die hij in kas mag hebben, beslist noodig voor zijn beta lingen. Spapens. Dan moet de borgstelling verhoogd worden, wij hebben daarvoor toch het bedrag te bepalen. De heer v. d. Waerden voelt het be zwaar van den heer Spapens. De ge meente laat zich hier de wet voorschrij ven door een combinatie van ambtena ren. Wanneer die vereeniging geen hoo- gere borgstelling wil verleenen, 'zal men het bij een andere instelling moeten probeeren. De heer Spijkerman is dezelfde mee ning toegedaan. Weth. Eibers betwijfelt het of Ged. Staten elke maatschappij hiervoor goed keuren, deze vereeniging is daarvoor speciaal erkend. Er wordt nog even gediscussieerd over de controle. De heer Spapens hecht veël meer waarde aan de geregelde controle dooi den ambtenaar ter secretarie dan aan de driemaandelijksche controle door den accountant. De Voorzitter oppert nog de mogelijk heid de maandstaat, die de ontvanger opmaakt, te vervangen door een veer- tiendaagsche staat. Tenslotte stelt hij voor het bedrag dat in kas mag zijn, te bepalen op max. 7000.hetgeen wordt goedgevonden. Het voorstel wordt hierna aangeno men. 8. Benoeming eener verloskundige, belast met de armenpraktijk. Door den heer Nutpen worden aan gaande dit punt nog enkele irlich tingen gevraagd, waarop de voorzitter mededeelt dat M'j. v. d. L'nden tot heden f 500 van de gemeente ontving. Dit wordt nu veihoogd tot f 900, waarvoor ze mede belast wordt met verloskundige armerpracfijk. De pen sioenbijdrage ad f 76 komt ook voor rekening van de gemeente en na een jaar volgt als ze goed heeft voldaan hare vaste aanstelling. De raad kan zich met algemeene stemmen met het prae-advies van B, en W vereenigen. 9. Voorstel tot verlenging der tijde lijke aanstelling van den leeraar der teekenschool L. M C. van Mulkens. Deze verlenging der tijdelijke aan stelling Is noodig omdat debetrokken leeraar nog niet de volle bevoegdheid bezit om als zoodanig op le treden. 10. Benoeming van leden der onder, staande commissiën, wegens periodieke aftreding der daarbij vermelde leden. Over elk lid wordt afzonderlijk ge stemd in volgorde van onderstaande lijst van aftredende leden. a. Commissie van Bijstand voor de Gas Electriciteits- en Water leidingbedrijven, Leden: J. J. M. A. Klijberg, F. Pansier en C. W. Pullens. Klijberg 7, v. Haren 2 v. Driel 1 en Passier 1. herkozen dhr. Klijberg. Passier 7, Spijkerman 1, Nuij'en 1, v. Haren 1 en bianco 1, herkozen de heer Passier, Pullens 6 v. Haren 2. Spijkerman 2, d. Waerden 1, herkozen de heer Pullens. b. Commissie van Bijstand voor het Woningbedrijf. Leden: C. N. van Haren, F. C. Roxs en J. C. Spapens. Van Haren 9 van Uriel 1 en Spij kerman 1herkozen de heer van Haren. Roxs 6 van Driel 1. Spijkerman 3 en Nuijten 1, heikozen de heer Roxs. Spapens 8, van Driel 2 en blanco 1, herkozen de heer Soapens. c. Commissie van Toezicht op de Bioscopen. Aftredend lid N. H. J. van Riel Pastoor van Riel 8 van der Waerden 1 en blanco 2. herkozen pastoor van Riel. d. R.K. Burgerlijk Gas'huis. Aftredend lid J. B.Timmermans. Dhr. J. B. Timmermars werd met alge meene stemmen herkozen. e. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aftredende leden A. Froklage en J. P. P. Tielen. Froklage iO Drs. de Vries 1, her. kozen de heer Froklage. J Tielen 6. van Haren 3, Drs. de Vries 1 en blanco 1, herkozen de heer Tielen. Nadat hiermede de agenda is afge handeld vraagt de heer van der Waer den of het schriftelijk ingediende voor stel Ihans volgens het reglement van orde in bt handeling kan komen. De heeren Roxs en Nuijten steunen dit verzoek. De voorzitter brengt dan eerst in omvraag of deze aangelegenheid al dan niet een punt van behandeling voor deze vergadering zal uitmaken. Het resultaat dezer stemming is dat 8 leden zich tóór en 3 tegen behan deling verklaren. Tegen stemden de heeren Spijker man. Spapens en Eibers. De heer v. d Waerden doet dan het voorstel om het salaris van den secretaris met 1 Jan. a s. te stellen op 54e Jaargang De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 17