Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON NUMMER 2. WOENSDAG 6 JANUARI 1932. 55e JAARGANt Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele ryk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. OEERTRUIDENBERQ. Openbare vergadering van Donderdag 31 December 1931, voorm. ten 9'/a uur. Voorzitter de Edelachtb. heer J. Bianchi. Secretaris de heer Meijers. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De heer Jansen komt naar aanleiding hiervan nog eens terug op hetgeen hij in de vorige vergadering gezegd heeft over het hinderlijk praten in de kerk. Hij vraagt of hier al iets teger. gedaan is. De Voorzitter zegt er volgens de bestaande politieverordening weinig aan te kunnen doen. Hel wachten is op de nieuwe politie—verordening, waarin deze kwestie waarschijnlijk wel geregeld zal zijn. Nagedachtenis H.E. Deken v. d. Ven. De Voorzitter herdenkt den overleden deken, den HoogEerw heer v. d. Ven met de volgende woorden, die door de leden staande worden aangehoord Alvorens tot de agenda over te gaan wensch ik de nagedachtenis te her denken van den HoogEerw. heer Deken v. d. Ven. Het overlijdensbericht heeft ons diep getroffen. Reeds eenigen tijd werd het ergste gevreesd, doch wij hebben gehoopt dat Z.H.E. nog voor ons zou gespaard mogen blijven. Zoo is het overlijdensbericht nog onverwacht gekomen. 35 jaar was Z.H.E. pastoor dezer parochie. Wij kunnen slechts een klein deel van zijn werk beoordeelen, alleen dat wat uiterlijk bleek, maar hoeveel werkt een priester niet in stilte De van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 38. Plotseling stond hij op; hij bond zijn metgezellen stevig inet touwen vast en stopte hun een prop in den mond. Ver volgens doorzocht hij het vertrek, in de hoop verborgen schatten te zullen ont dekken. Eindelijk scheen hij in een don kere kast iets van belang te vinden. Hij haalde 'n handvol geld te voorschijn en deed dat met zichtbaar welgevallen in een tasch. Dan lagen er nog de honderd tachtig pond in drie omgevallen stapel tjes op tafel. Ook deze raapte Skinner hij elkaar; het was wel niet zoo heel veel, maar het zou toch te gek zijn om ze te laten liggen. Daarna bracht hij zijn ver fomfaaide kleeren in orde, maakte zijn twee medeplichtigen weer los, die juist teekenen van leven begonnen te geven en slenterde nonchalant het huisje uit. Van den kant van John Franklin, Ken sington Gardens Avenue dreigde 't groot ste gevaar; welnu, hij zou John Franklin gaan opzoeken. Deze stap was uiterst ge vaarlijk, maar het was de eenige weg, die een betrekkelijke veiligheid bood. Moge lijk zou Franklin naar rede luisteren en zoodoende er van afzien dat oude zaakje aan het rollen te brengen, temeer waar hij zelf openlijk beschuldigd werd van moord, tenzy hij het tegendeel kon bewij- arbeid van den pastoor is er in die 35 jaar niet gemakkelijker op geworden. De naoorlogsjaren hebben de taak van Z H.E. zeer verzwaard, en het dwingt ons respect af dat Z.H.E. zijn taak zoo wist te volbrengen. Wij zijn Z.H.E. allen grooten dank verschuldigd en zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in hooge eere blijven. De heer v. d. Loo dankt den Voor zitter namens het kerkbestuur voor deze woorden, en de heer Jansen namens de R.K. Raadsfractie. 1. Benoeming van een lid der Commissie voor plaatselijk School toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer W. Mulders en benoe- ming van een lid ter vervanging van den heer A. Boon. De Voorzitter brengt dank aan den heer Boon, die wegens verlies van de wettelijke eischen niet meer herkiesbaar is, voor het werk dat hij in de com missie gedaan heeft. Aanbevolen worden in deze vacature de heeren F. v. Gelderen en D. Verhagen. Benoemd wordt de heer Jansen met 4 stemmen tegen 2 op v. Gelderenen 1 op Verhagen. In de vacature—Mulders worden voorgedragen de heeren A. v. Alfenen W. Mulders, van wie de eerste gekozen wordt met 4 stemmen tegen 3 op Mulders. 2. Voorstel tot wijziging van het tarief voor de levering van electriclteit door het Gem. Electriciteitsbediljf. De Voorzitter zegt dat de raad deze tariefverlaging reeds bij de begrooting heeft goedgekeurd. Dit behoeft echter een aparte vaststelling. De tarieven worden teruggebracht op 30 ct. voor licht, 15 ct. voor kracht, terwijl de maximum—contracten een evenredige verlaging ondergaan. Deze verlaging geldt natuurlijk slechts zoolang de P.N.E M. haar tarieven niet verhoogt. Wordt goedgevonden. 3. Voorstel tot het houden van de I zon. In ieder geval was het te probeeren en van deze gedachte vervuld stapte Skinner vroolyk en welgemoed naar het huis van Franklin, den millionnair. Daar wachtte hem echter een teleur- 1 stelling. Een deftige huisknecht deelde hem mede, dat meneer Franklin niet thuis was en een minuut of tien geleden het huis verlaten had, doch de bood schap had achtergelaten, dat alle bood schappen en correspondentie naar do „Grange", Gardenhurst, moesten worden doorgezonden. Skinner bedankte den bediende en ging heen. Op straat gekomen, dacht hij J zijn plan verder uit. Dien avond kon hij i echter niets meer doen, dus ging hij i maar naar huis terug. Het was na mid- dernacht toen hij bij zijn villa kwam; er stond een heldere maan, zoodat hij de omgeving goed kon opnemen. Niemand van zyn kornuiten scheen hem achter volgd te hebben. Hij opende de voordeur en trad zacht naar binnen. De geheele villa was in duisternis gehuld, behalve I de hall, waar een klein lampje brandde. Olive en de bedienden waren dus zeker al naar bed. I Na even aandachtig te hebben geluis terd, liep hij onhoorbaar naar zijn stu- deerkamer; hij draaide het licht aan en legde de tasch met het geroofde geld op zijn schrijftafel. Met een snellen blik overtuigde hij zich dat de blinden ge- j sloten waren, zoodat niemand hem van buiten af zou kunnen bespieden. Toen opende hij de tasch en begon den in houd nauwkeurig na te tellen. Hij glim lachte tevreden, toen hij de bankbiljet ten bij elkaar raapte en in zijn binnen- zak deed verdwijnen. Vervolgens ging hy naar de trap en riep zacht een paar jmaal: Olive, Olive. Even daarna hoorde gebruikelijke verpachtingen en aan bestedingen in 1932. Volgens de nieuwe Gemeentewet moeten de verpachtingen voortaan geschieden door den burgemeester, namens den raad. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van 1. Verordening tot het heffen van 60 opcenten op de gemeentefonds- belasting. 2. Verordening op de invordering van opcenten op de gemeentefonds— belasiing. De Voorzitter zegt dat deze opcenten reeds vorig jaar bepaald zijn, welk besluit echter jaarlijks bekrachtigd moet worden. Met deze opcenten— regeling is ook in de begrooting reke ning gehouden. Goedgevonden. 5. Voorstel van B. en W. tot ver koop van bouwterrein aan A. C. ter Berg. Het betreft een stuk grond op het Wllhelmina—plein tusschen Jansen en Reiniers, waar dhr. Ter Berg een heerenhuls wil bouwen Het terrein is groot 272 M2 en B. en W. stellen voor de grond tegen de gewone voor waarden te verkoopen, dus tegen f 4 per M2 en onder het beding dat er geen opslagplaats of i. d. gemaakt mag worden. De voorzitter merkt nog op dat hiermede het Wiltielmina—plein zal zijn volgebouwd. 6. Vaststelling rekening der Stede lijke Godshuizen dienst 1930. De Voorzitter zegt dat de rekening is in orde bevonden, ofschoon er administratief vele fouten in waren. B. en W. achten het voorts vreemd dat door het bestuur der Gjdshulzen een loonbedrag van f 1400 is uitbe taald aan arbeiders bulten de ge. meente, het zou beter geweest zijn in. dien het werk aan inwoners gegeven was. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren en het college van Regenten op een en ander te wijzen. De heer v. d. Loo merkt op dat het bedrag misschien is betaald voor werk waarvoor in deze gemeente geen vaklui te vinden waren. De Voorzitter geeft toe dat het raad zaam was dat het werk door vaklui geschiedde, doch het neemt niet weg dat wel zulk een regeling had ge- troffen kunnen worden dat er ten minste enkele werkloozen onder des kundige leiding weik hadden kunnen vinden. Hij betreurt het sterk dat dit bedrag is uitbetaald buiten de gemeente, terwijl er hier zoovelen leeg loopen. De heer a. d. Loo vindt dit ook jammer De heer Timmermans kan zich niet indenken dat men zooiets gedaan heeft. Iels anders was het wanneer het slechts een klein bedrag betrof en het een zeer nauwgezet werk was. hy zachte voetstappen. Skinner ging naar zijn studeerkamer terug en na en kele minuten verscheen Olive Skinner, gekleed in een peignoir. Zij bleef op den drempel staan en keek haar echtgenoot vragend aan, maar toen ze juweelen op de tafel ontdekte, schrok ze heftig en de kleur week uil haar wangen weg. Wat is er, Herbert, vroeg ze zacht. Doe die deur dicht! was zijn eenig antwoord. Olive keek haar man met angstige oogen aan, maar zijn gezicht was als een masker. Ze sloot de deur en kwam na der bij. Er is iets gebeurd, Herbert, zeg me toch wat er is! Haar man mompelde iets onverstaan baars en voor het eerst probeerde hij haar onderzoekenden blik te ontwijken. Het ergste wat gebeuren kon, is ge- beurd.... Denver leeft nog! Ze slaakte een kreet en drukte de hand tegen haar borst. Denver leeft.neen, maar dat is niet mogelijk. Hij leeft en ik heb hem met eigen oogen gezien, antwoordde Skinner. Hij is ons op het spoor gekomen en weet alles. Ze wankelde en zocht steun aan 't ta felblad. Heb ik niet altijd gezegd, dat alles nog eens zou uitkomen? Skinner's mond vertrok nijdig. Schei nu maar uit met je gepreek en luister naar me; als je ook maar één vergissing begaat, ben ik verloren. Zal je alles doen wat ik je zeg? De ruwe toon, waarop hij sprak, deed j haar de tranen in de oogen komen. Herbertstamelde ze, je weet toch dat. Houd je preeken nu maar voor je, zal je me gehoorzamen? viel hij haar barsch in de rede. Natuurlijk zal ik alles doen wat je wilt, hijgde ze, als ik jou er mee redden kan. Skinner wees naar de op tafel liggende juweelen. Zie je die steenen? Zoolang die vei lig zijn, ben ik het ook. Worden ze ge vonden, dan ben ik er bij. Begrijp je me? De jonge vrouw boog het hoofd. Ja, zei ze zacht. Skinner liep nu naar een gelakt Ja- pansch kastje, waarvan hy de deuitjes opende; daar borg hij de juweelen in, sloot het kastje en gaf de sleutel aan z'n vrouw. Hier heb je den sleutel, sprak hij nadrukkelijk, als om haar de boodschap goed in te prenten. Zoodra ik dit huis verlaten heb, haal je de juweelen daar uit en naait ze vast tusschen je kleeren. Daarna loop je naar Lewisham, neemt den eersten trein naar het Charing Cross Station en stapt in den ochtendtrein voor Parijs. Ga daar naar het oude adres. Ik zal zoo spoedig mogelijk bij je komen, maar denk, er aan wat er op het spel staat. Als ze je vervolgen, ontdoe je je van de kostbaarheden; laten ze je in vredesnaam niet snappen met alles bij je. Schrijf my vooral niet. Zoo, dat is al les; heb je me nu goed begrepen? Tranen welden op in de oogen van de jonge vrouw; zij hunkerde naar een beetje hartelijkheid en was bedroefd en angstig Bedoel je dus dat ik je niet weer zal zien? vroeg ze, en snik onderdrukkend. Skinner keek haar aan. Niet eerder dan over een paar weken, sprak hij, iets vriendelijker nu en hy drukte haar een vluchtige kus op het betraande gezicht. Tot ziens. Van het groote bedrag hadden ver. schillende gezinnen wekenlang kunnen leven. Spr. betreurt het daarom dat deze mooie gelegenheid voor werkver schaffing niet is aangegrepen, en hoopt dat men voortaan de inwoners der gemeente zal bevoorrechten. De rekening wordt goedgekeurd de heer Jansen blijft bulten stemming daar hij aan een dergelijke handelwijze zijn goedkeuring niet kan verleenen, 7. Vaststelling begrooting der Sted. Godshuizen dienst 1932. B. en W. stellen voor de begrooting goed te keuren met één kleine wijzi ging. Er is n I. naast den post onvoor- zien (f 1000) nog een post van f 200 voor uitgaven waarvoor geen post op de begooting is uitgetrokken. Om te voorkomen dat de Godshuizen zon der goedkeuring van den raad be schikken over deze f 200, stellen B. en W. voor deze post bij onvoorziene te voegen. De heer Timmermans maakt de op merking dat de begrooting weinig overzichtelijk is, daar het moeilijk is de cijfers te vergelijken met die van vorige jaren. De Voorzitter zegt dat dit niet blijkt uit de begrooting. doch wel uit de begeleidende staat. Ook het vorig jaar is dit bezwaar geopperd, doch er is nog geen verandering gebracht daar met 1 januari de controle van de Ver. van Ned. Gemeenten ingaat, waardoor vanzeif een nieuwe en deskundige administratie zal worden Ingevoerd en ook de begrooting 't gewenschte mo del zal krijgen. De heer lansen acht zich niet ver antwoord de begrooting goed te keuren, waar reeds vorig jaar de wenschelijk- heid van een overzichtelijker model werd uitgesproken en hieraan nog steeds niet voldaan is. De voorzitter zegt nogmaals, dat de Snikkend kuste ze hem terug. Dag Her- bert, o, wees toch vooral voorzichtig. Wees jij maar voorzichtig, bekom mer je maar niet om my. Kan ik dus op je rekenen? vroeg hij nogmaals. Zy knikte bevestigend. De juweelen zullen niet gevonden worden, verzekerde ze hem. Skinner streek haar even over de wangen en zei: Goed zoo, ik zal heusch nog eens wat aan je hebben. Plotseling schrokken ze op; een zacht gefllit klonk van buiten tot hen door. Dat zal Coombe wel zyn, verklaarde Skinner. Ga nu, Olive en doe je plicht zoodra ik weg ben. Voor de laatste maal keek Olive naar het onbewogen gezicht van haar echt genoot. O, Herbert, wat maak je mij het le ven toch verschrikkelijk moeilijk, kreun de zy. Doch hij negeerde haar jammerklacht en na eenige aarzeling verliet zij de ka mer. HOOFDSTUK XXVII. Toen Skinner zijn vrouw de trap hoorde opgaan, draaide hij het licht uit en opende de blinden, waarna hij door de duisternis in de richting van het gras veld tuurde. Hij ontdekte al gauw, dat hij zich niet j vergist had wat betreft de identiteit zij ner bezoekers. Het raam open schuivend beduidde hij de drie mannen want j het waren Coombe, Cripps en Corkett naar binnen te komen, aan welke uit- noodiging dit illustere drietal ten spoe digste gehoor gaf. (Wordt vervolgd). van het Zniden, IVaalwIjksilK' en Laiigstraatsche Courant De ZiiuerHonino

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1