fout niet bi] 't College van Regenten berust. B. en W. schrijven het model voor, maar waar dit jaar besloten is tot instelling der contiöle van de Ver. van Ned. Gemeenten hebben zij het beter gevonden voor dit jaar nog geen nieuw model in te voeren, daar 't dan waarschijnlijk met 1 Jan. toch weer moest veranderen. De heer Timmermans vraagt of het niet mogelijk is om vanwege de Gods huizen een verpleegster aan te stellen om geregeld toezicht te houden in 't tehuis voor ouden van dagen. Daar leven menschen die een gevaar zijn voor zichzelf en hun omgeving, daar om acht spr. het wenschelijk dat daar door de Godshuizen een verpleegster wordt aangesteld. De voorzitter zal dezen wensch aan de Godshuizen kenbaar maken. De heer Timmermans wil over deze kwestie graag 't gevoelen van den geheelen raad hooren, opdat het ver zoek niet van slechts een lid uitgaat. Weth. de Kroon voelt ook veel voor 't voorstel—Timmermans, doch vindt het bezwaarlijk een vaste verpleegster te nemen. Spr. oppert de mogelijkheid een regeling te treffen met de ver- pleegster van het Wit—Gele Kruis. De heer lansen juicht de woorden van dhr. T. toe. Spr. vindt het een schande, dat de toestand in het oude mannenhuis nog niet lang verbeterd is, temeer als men ziet naar de veiligheids maatregelen in fabrieken e.d. Weth. de Kroon sprak van een verpleegster die slechts af en toe komt zien. maar spr. acht het zeer hard noodig, dat er een vaste verpleegster is. Hier geldt voor spr. niet de vraag of het betaald kan worden, maar hier dient gewaakt te worden voor die oude menschen. De toestand had zl. al lang door de justitie verboden moeten zijn en wan-1 neer de regenten in deze niet spoedig verbetering brengen zou spr. zich in hoogere instantie willen beklagen. Het I Is gewoon een schandaal wat daar met de oude stakkers gebeurt, meent spr. I en hij kan niet begrijpen, dat de re-1 genten zelf al niet jarenlang in dezen toestand hebben ingegrepen. Spr. vindt het juist gezien van dhr. Timmermans, dat deze een uitspraak van den raad wenscht. Weth. de Kroon merkt op, dat het tehuis geen ziekenhuis is. Als de menschen te oud en behoeftig worden hooren ze thuis ln ziekenhuis of gast huis, het tehuis is slechts voor die menschen die zichzelf kunnen helpen. Spr. is van meening, dat één verpleeg ster toch niet alle menschen tegelijk zal kunnen oppassen. Bovendien vindt hij het bezwaarlijk een verpleegster voor vast in het tehuis te laten wonen. De voorzitter zegt toe het college van regenten mee te deelen, dat de wenschelljkheid geuit is, dat een voort durende hulp voor de menschen aan wezig is en te vragen hierin een regeling te treffen. De heer Dirven kan zich goed met de woorden van dhr. Timmermans vereenigen, doch moet van de andere zijde toegeven dat de gebrekkige men schen in een gasthuis thuishooren. De heer Jansen vindt, dat men deze menschen dan niet moest aannemen, men neemt daardoor een te groote verantwoordelijkheid op zich. Weth. de Kroon zegt, dat de men schen worden aangenomen, wanneer ze nog niet behoeftig zijn, als ze dan wat ouder zijn, is het natuurlijk moei lijk ze weer weg te sturen, te meer waar de oudjes meestal liever op zich zelf blijven dan ln 'n gasthuis gaan. De heer lansen meent, dat ook de raad in deze verantwoordeltyk is, hij wenscht deze verantwoordelijkheid niet te dragen. Een en ander zal ter kennis om de regenten der Godshuizen worden ge bracht. De Begrooting van de Godshulzen wordt goedgekeurd. Dhr. Jansen bljjft buiten stemming. 8 Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn ingekomen verschillende goedkeuringen van ge nomen raadsbesluiten. Van het bestuur der Teekenschool is een dankbetuiging ontvangen voor de restauratie van 't gebouw en den financieelen steun. Het gemeentebestuur van Wehl ver. zoekt om adheasiebetuiging aan een door haar aan de regeering gezonden adres tot wederinstelling van een ministerie voor Landbouw. De heer Jansen is voor het adres en vindt dat ook de landbouw wel iemand mag hebben die voor zijn belangen opkomt. De heer v d. Loo vindt dat het op den weg ligt dat de boeren deze actie zelf voeren. De voorzitter vestigt de aandacht op de Ver. van Ned. Gemeenten, die steeds met succes optreedt, wanneer gemeenschappelijk iets gedaan moet worden. Spreker vindt het vreemd dat buiten dit orgaan om is aangeklopt bij de verschillende gemeenteraden. Wethouder Sassen merkt op dat de actie weer op de gemeenten wordt I geschoven terwijl de leiders achter de schermen blijven. De boer moet tobben van den morgen tot den avond terwijl zijn leiders in groote automobielen van duizenden guldens rijden. De boer krijgt voor ztyn biggen f 3 per stuk, ouk al zijn ze gevoed met Rus. slsch graan. Het blijkt spreker duidelijk dat van de leiders niet voldoende kracht uit gaat. Brabant heeft aan de boeren veel te danken. Daarom moesten de boeren zich ten opzichte van deze vraagstuk ken heel anders doen gelden, dat zou beter, gezonder en logischer zijn dan wanneer het langs den weg van de gemeenteraden moet gaan. Spreker kan niet beoordeelen of een apart minis terie noodzakelijk is, wel weet hij dat voor de boeren heel anders gezorgd dient te worden, zoodat zij in staat zijn vooruit te komen. De heer Dirven vindt dat ook iets van de gemeenteraden moet uitgaan. Hij acht de landbouwbelangen zoo groot dat er wel een apart ministerie noodig is. De voorzitter meent over de nood zakelijkheid van een ministerie voor landbouw geen oordeel te kunnen vellen. De heer Jansen vindt ook dat hei gemeentebesiuur van Wehl zich had moeten wenden tot de Ver. van Ned. Gemeenten. Hij wil de leiders een wenk geven naar aanleiding eener pas te Assen gehouden vergadering. Op deze vergadering werd gesproken over den toestand der boeren en er werd zelfs een motie aangenomen tot ont binding der Kamers, terwijl geroepen werd dat men met geen party iels meer te maken wil hebben. Deze wenk moet, naar spreker meent, sterk genoeg zijn om de Brabantsche landbouwers te doen aanpakken in 't belang van hun bedrijf. Anders vreest spreker dat men ook hier voor het zelfde feit als in het Noorden zal komen staan. De leiders moeten hun plicht doen tegenover de boeren en het wordt hoog lijd dat zij eens gaan inzien dat er moet worden ingegrepen. Weihouder Sassen zoekt het euvel vooral in de tegenstrijdige combinatie van betrekkingen, waardoor de leiders niet consequent de belangen der boe ren kunnen verdedigen, De heer Timmermans vindt dat de fout zit bij diegenen die de leiders I aanstellen. Zulke leiders moet men eenvoudig aan den kant zetten. Wordt iemand als leider aangesteld ln een tijd van hoogconjunctuur dan is het licht goed, maar in moeilijke tijden komen de leiders in het nauw en wordt de functie moeilijker. Maar als dan blijkt dat zij niet voor hun taak berekend zijn, dan moeten andere ge kozen worden. De voorzitter constateert dat de raad zich op politiek terrein heeft begeven. De heer Jansen vindt dat niet zoo erg, als de raadsleden zoo eens op. treden zullen de leiders wel anders gaan praten. De heer Dirven merkt op dat het komende landbouwersgeslacht nog te jong is om zichzelf te leiden, dat duurt nag wel een jaar of tien. Het voorstel wordt aangenomen. Van den heer Mou'haan is een verzoek ingekomen om vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp. Op gemeenteterrein komt slechts de pomp en de leiding, terwijl de tank ligt op particulier terrein van Mouthaan. Op dezelfde voorwaarden als vroeger en tegen een recognitie van f 10 wordt de vergunning gegeven. Van den Bond van openbare lees zalen en boekerijen in Noord-Brabant verzoek om 'n subsidie van f 10.— met mededeeling dat hier ter plaatse een correspondentschap der bibliotheek te Breda gevestigd is. De voorzitter erkent het belang der vereeniging, doch moet desondanks voorstellen om afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Van A. Rijken en F. v. Vessem verzoek tot huur van een strook grond langs hun woningen met de bedoeling hierop een afscheiding te maken. Op voorstel van B. en W. wordt de grond tot wederopzegging toe ver huurd voor f5.— per jaar. Het Winkelschip. Hierna komt weer aan de orde de reeds tweemaal aangehouden kwestie betreffende het verzoek van den heer Rekkers om met zijn woonschip aan den loswal te mogen liggen. De voorzitter zegt dat nog een tweede verzoek van Rekkers is ingekomen betreffende de vergadering die door de de winkeliers gehouden is. De heer Rekkers wijst erop dat van concurrentie in deze geen sprake is, daar het alleen zijn bedoeling is de doortrekkende schepen van levensmiddelen te voor zien en hij al zijn waren in de gemeente inkoopt. De voorzitter merkt op dat de politiek en wel In den ongunstigen zin van het woord in 't geval betrokken is. Op de vergadering van winkeliers is gebleken dat het winkellersbelang meebrengt dat 't niet wenschelijk is de vergunning te geven. Spr. zelf blijft van meening dat de loswal niet de geschikte plaats is om woonschepen te leggen. De heer Jansen heeft de zaak van verschillende kanten bekeken. Eens deels is hij er voor, anderdeels er tegen. Hij betreurt het dat de tweede vergadering der winkeliers zoo'n fiasco is geworden, zoo zelfs dat er geen animo meer was om een adres aan den raad te richten. De vorige maal heeft de raad doen blijken dat hij niet door dik en dun tegen de belangen van de neringdoenden ingaat. Daarom vindt spr. het zaak dat de winkeliers in de toekomst wat meer verstand gebruiken op organisatorisch gebied. Spr. is er. voor om Rekkers zoo mogelijk een plaats te geven, daar hij hierin ook voor de plaatselijke winkeliers een voordeel ziet. Een andere vraag is het of het mo gelijk is R aan den loswal te laten liggen. Als Kivit op de plaats van de Wit komt liggen zou 't mogelijk zijn R. daarnaast, naast de brug, te leggen, doch spr. vreest dat zij dan last van elkaar zullen krijgen. Spr. wijst erop, dat in deze reeds onaangename dingen ondervonden zijn; heeft men eenmaal plaats, dan wordt men koppig en moet de gemeente soms maatregelen treffen die niet prettig zijn. Spr. wil R. niet uit concurrentienijd weghou den, doch wil hij de ioswalrulmte zooveel mogelijk open houden. In dit verband wijst spr. erop, dat schepen met grooten diepgang weken lang langs den loswal liggen opgelegd en hij vraagt of het niet mogelijk Is hiertegen een bepaling in de haven verordening op te nemen. De voorzitter zegt, dat de woorden van dhr. Jansen htm siijven in zijn voornemen om den raad voor te stellen geen ligplaats te verleenen. Spr. zou er geen bezwaar tegen hebben als R. plaats vroeg aan den ingang der Spoor- haven. Spr. hoopt dat hij de stemming alle politiek buiten de zaak zal blijven en alleen 't belang van Geertruiden- berg zal gelden. Met algemeéne stemmen wordt af wijzend op 't verzoek beschikt. Pachtverlaging. Van verschillende pachters is een verzoek ingekomen om voor 't afge* loopen jaar een pachtvermindering te geven overeenkomstig de verlaging over 1930. De Voorzitter zegt dat vorig jaar 15 pCt. is gegeven, en stelt voor om een zelfde verlaging toe te staan. De heer Timmermans is tegen pacht—verlaging door de gemeente. Waarom heeft een bepaalde groep van personen het voorrecht gebruik te mo. gen maken van gemeente—financiën, van de gelden die de belastingbetalers bijeenbrengen Wanneer zakenmen- schen met een voorraad goed blijven zitten, kunnen zij evenmin aankloppen bij de gemeente. Daarom is spr. in 't algemeen tegen pachtverlaging. Boven dien is hij cr tegen dat de aigemeene verlaging wordt toegepast, beter vindt hij dat elk geval afzonderlijk onder zocht wordt. De Voorzitter is dezelfde meening toegedaan, de reductie is daarom ook maar laag gesteld. De heer Timmermans acht het beter het risico niet op de gemeenschap af te wikkelen. Wanneer de toestand verergert kan het bedrag voor steun gebruikt worden. Spr. merkt op dat door een aigemeene verlaging, gegeven wordt aan diegenen die genoeg heb ben, terwijl het onthouden wordt aan diegenen die niets hebben. De heer Jansen ls een andere mee ning toegedaan. Wij weten hoe het met de landbouw gelegen is en er wordt zooveel gesteund dat het on billijk zou zijn niet mee te werken aan landbouw—steun, teneinde de menschen uit het moeras te helpen. De landbouwproducten brengen zeer weinig op. Spr. is van meening dat de raad een voorbeeld moet geven om de menschen tegemoet te komen en stelt daarom voor geen verlaging te geven van 15 pCt. maar van 35 pCt. Tevens werkt men dan in de richting die door den bisschop is aangewezen. De heer Dirven wijst erop dat dit jaar het weiland het slechtst is, dat levert in 't geheel niets op. De oor. zaak der hooge pachten zoekt spr. in 't systeem der publieke verpachtingen. Hij is van meening het deskundigen jest een redelijke huur voor 't land kunnen betalen, men was dan ineens van het huidige systeem af. Spr. merkt op dat het boerenbedrijf een zuiver familiebedrijf is, waar ieder lid van 't gezin meewerkt om een klein be staan te vinden. De opbrengst der producten is echter nog bijna niets. Timmermans. Verleden jaar heb ik al voorgesteld de waarde van 't land in overeenstemming te brengen met de waarde der producten. De ver- pachtingen zijn nu overgelaten aan B. en W., maar zou't in de toekomst niet mogelijk zijn den pachttermljn zoo kort mogelijk te maken en door des- kundigen te laten vaststellen wat de prijs van 't land moet zijn? Spr. wenscht voor alle perceelen een even korten pachttijd als voor die onder agenda punt 3 bedoeld. De heer Staal is ertegen dat telkens voor één jaar verpacht wordt, daar het land dan minder goed onderhou den wordt. De voorzitter merkt op dat de boe ren in goeden tijd ook niet om pacht- verhooging komen. Niet alleen de boeren maar ook de andere standen hebben het zwaar te verantwoorden, en moeten op hun spaargelden inteeren. Als de boeren dat ook doen, doen ze niets meer dan alle overigen. De heer Jansen is ervoor de boeren een flinke verlaging te geven, in den geest van het verzoek van den bis schop. De voorzitter merkt nog op dat de pacht nog betrekkelijk nieuw is, zij dateert pas van 1929 en is daardoor toch reeds laag. Spreker meent daarom dat een verlaging van 15% voldoende is. De heer Staal verzoekt de pachters indien zij dit wenschen van de pacht te ontslaan. De voorzitter zegt dat dit voorstel vorig jaar ook al gedaan is. doch toen wilde men niet van de pacht af. Staal Maar nu willen ze wel. De pachten zijn geen 15%, geen 35%, maar de helft te duur. Dirven: Wij staan In Noord Brabant aan de spits wat de hoogte der pach ten betreft. Den heer Timmermans voelt meer voor* het voorstel van den heer Staal dan voor pachtverlaging. De voorzitter vraagt zich af hoe de begrooting moet worden in evenwicht gehouden. Weth. Sassen constateert dat er vele fouten in het pachtstelsel zijn. Hij voelt voor het voorstel-Jansen. De voorzitter vindt een verlaging van 35% beslist te veel en wijst op de gunstige ligging der landerijen. Staal: Ze zijn veel te duur, schan delijk veel te duur! De heer v. d. Loo verklaart zich voor het voorstel van den heer Tim mermans. De voorzitter wijst nogmaals op den financieelen toestand van de gemeente, die terdege in oogenschouw moet worden genomen. JansenEr wordt voor allen zooveel gedaan, dus mag er ook wel eens iets gedaan worden voor den landbouw. Er worden nog tonnen gelds wegge gooid aan nuttelocze salarissen, dit zegt geen socialist, maar de voorzitter der Katholieke raadsfractie Laten wij eerst de menschen die in armoede leven, de stoere werkers uit den modder trekken. Wat de boeren In goede jaren hebben gespaard is reeds allemaal op. Ik ken boeren die nog als heereboeren beschouwd worden, maar die rondom in de armoede zitten. Voorzitter. En ik ken boeren die hard klagen, maar toch elk jaar nog een stukje grond bijkoopen. Weth. de K«oon vindt een verlaging van 35 pCt. te hoog en wil tot 25 pCt. gaan. Het voorstel—Timmermans wordt hierna met 6—1 stem verworpen. Het voorstel—Jansen wordt met 4—3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren v. d. Loo, Timmermans en de Kroon. De heer Dirven vraagt nog de boeren uitstel van betaling te geven tot April, doch de Voorzitter acht dit niet ge- wenscht. Het is toch reeds een maand over tijd. B. en W. hebben de kas opgenomen bij den gemeente—ontvanger en deze in orde bevonden. B. en W. stellen voor den volontair ter Secretarie P. Vermeer een gratifi catie van f 100 te geven, hetgeen wordt goedgevonden. Eveneens stellen B. en W. voor een gratificatie van f 100 te verleenen aan de Both, die als correspondent der Arbeidsbemiddeling een salaris heeft van f200, doch thans daarnaast ook de werkzaamheden doet die aan het „stempelen" verbonden zijn. De heer jansen zou liever wachten met deze gratificatie. Vele kantoor bedienden, die het veel harder noodig hebben dan de betrokkene, zouden dat baantje graag bijhebben. De heer Timmermans is er ook sterk tegen. Voor het correspondentschap is bijna niets te doen, en nu er eindelijk eens wat te werken is, komt men direct met een gratificatie, hetgeen spr. niet billijk vindt. Als de betrokkene het niet voor hetzelfde geld doen wil, is spr. het met de heer Jansen eens dat er genoeg anderen zijn die het voor dat geld graag zullen doen. De heer jansen wil het baantje aan den volontair geven, die kan dan een geringe vergoeding krijgen. Hij vindt het onbillijk dat iemand een betrekking onthouden wordt omwille van een ander, die het salaris best kan missen. Weth. de Kroon zegt dat de gratifi catie alleen is voor die werkzaamheden die hij verricht heeft zonder daartoe verplicht te zijn. Timmermans. De man heeft tientallen jaren zijn salaris voor niets gehad, en nu hij er iets voor moet doen moet hij zeker toeslag hebben. Het voorstel wordt verworpen met 4 3 stemmen. Voor de heeren de Kroon, Sassen en v. d. Loo. De Voorzitter heeft nog gesproken met het bestuur der Bouwvereeniging over het door de heer Jansen aange. roerde punt. De vereeniging was echter van meening dat het verzoek om 2 raadsleden tot de vergaderingen toe te laten nergens op gebaseerd kon zijn. De statuten laten dit trouwens niet toe, daar zelfs wanneer slechts één lid er bezwaar tegen heeft, de heeren niet zouden mogen worden toegelaten. De heer Jansen vindt het niet in den haak dat dit niet wordt toegestaan en kan er in het vervolg niet meer zijn stem aan geven als de vereeniging om subsidie komt. De heer Timmermans vra3gt zich af wat de reden kan zijn dat men dit niet toestaat. Hij vindt dat er van beide zijden een vertrouwelijke omgang zijn moet. Weth. de Kroon meent dat deze er reeds voldoende is doordat de burge- meester telkens wordt uitgenoodigd. De Voorzitter heeft den indruk dat men wel prijs stelt op een goede verstandhouding, maar dit vindt men wel wat verregaand. De heer Jansen meent dat men wel anders zal gaan spreken als de raad voortaan weigert geld te geven. De raad is verantwoordelijk voor het geld der gemeente, dat zegt voor spr. heel wat. De heer v. d. Loo meent dat het contact reeds voldoende bestaat, daar enkele raadsleden lid der Bouwvereeni ging zijn en de burgemeester steeds wordt uitgenoodigd. De heer lansen merkt op dat deze raadsleden in hun kwaliteit van aan deelhouder de vergadering bezoeken, niet echter als officieele vertegenwoor digers der gemeente. Hij gelooft dat het er de Bouwvereeniging om te doen is zelf over het geld te kunnen be schikken en de gemeenteraad hierin geen zeggenschap te geven. Na Rondvraag wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Nieuw Australisch kabinet. Lyons, de leider der „Vereenigde Australische Partij" is er in geslaagd, een nieuw kabinet te vormen, waarin hijzelf ook als minister van Financiën zal fungeeren. Minister van Justitie wordt de ad vocaat-generaal Latham, minister van Defensie sir George Pearce, minister van Handel Gullett en minister van Posterijen Fenton. Htndenburg's Nieuwjaarsgroet. De 80-jarige Duitsche Rijkspresident von Hindenburg heeft een Nieuw jaarsgroet tot zijn volk gericht, ten einde het op te wekken de nooden van het oogenblik moedig te dragen. Hij sprak waardeering uit voor zijn volk voor de wijze waarop de lasten die het van hoogerhand worden op gelegd weet te dragen en hij meende dat deze opofferingsgezindheid Duitsch- land het recht geeft van de andere volken te eischen dat de Duitsche lasten niet tot in het ondragelijke wor den verzwaard. Na dit zware jaar gingen de gedachten van den presi dent terug naar Tannenberg, waar ook de liefde voor het vaderland de over winning bracht in een zoo hachelijke onderneming. Ook op de komende ontwapenings conferentie zal Duitschland, hoewel ontwapend, zich krachtig doen gelden. In eenheid en onwankelbaar vertrou wen, zeide de president, moet het volk pal blijven staan, wat ook de toekomst brengen zal. In de overtui- ging dat God ook ditmaal 't Duitsche volk niet zal verlaten wenschte Hin denburg ten slotte allen een gezegend Nieuwjaar toe. De radio uitzending van de nieuw jaarsgroet werd halverwege gestoord door een krachtigen zender die Com munistische propaganda maakte. De storing die waarschijnlijk van het station te Moskou kwam begon met de woorden „Achtung, Deutschland steht im Zelchen von Rot-Front". Bewapening in België. België plaatste in Engeland een order van 60 militaire vliegtuigen. De toestand ln Brltsch—Indlë. De Britsch—Indische regeering is er toe overgegaan Ghandi en den voor zitter van 't congres Pazei te arres teeren. De opvolger van den laatste Prasai is eveneens gevangen geno men. Het uitvoerend comité van 't Indi sche congres is onwettig verklaard, en bij 't hooggerechtshof Is een klacht tegen 't congres ingediend, waarin het

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2