eto bekwaam Htlleur Dienstmeisje, Dienstbode Advertentiën. tevens prima Snijder Er biedt zich aan I c I 1 1 I i më^ët^vaardëvan 17.3,15.9 en 14.3 mill, gulden. Voor drijfriemenleder e.d is 't ver bruik 930. 880 en 740 X 1000 k g. en 3.3, 2 6 en 18 mill, gulden. De verbruikte hoeveelheid ging dus voor zoolleder 4 pCt. vooruit; voor Chroomoverleder e.d. is zij waarschijn lijk ook gestegenvoor drijfriemen leder daarentegen is ze niet minder dan 16 pCt. achteruitgegaan, nadat ze ook in 1929 reeds bij het vorige jaar ten achter bleef. Menschen ln hel hotel. Naar wQ verneman zal de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel in het Concertge bouw te 's-Bosch één enkele gastvoor- stelling geven van „Menschen In het hotel", tooneelspel in 3 bedrijven van Vlcky Baum, od Donderdag 21 januari te kwart over 8 precies Teneinde deze voorstelling gelijk te doen zijn aan de voorstellingen te Amsterdam gegeven, worden alle oor spronkelijke décors en costuums mee gebracht, terwijl bovendien de tech nische staf van de Kon. Ver. in het Concertgebouw 't groote draaitooneel zal monteeren, dat voor deze voor— stellingen moet worden gebruikt om de 18 tafereelen zonder stoornis te laten verloopen. Vanwege de enorme moeite en kos ten hieraan verbonden, zal dit de eenigste voorstelling zijn in Noord- Brabant. Décors en costuums zijn ontworpen door lohan de Meester Jr., die tevens de regie voert. Als gast is geëngageerd Mevrouw Else Mauhs. Verder treden op Johan de Meester Jr.. Rie Gilhuis, Oscar Tournlaire, Jo Sternhem. Willem Hun- sche, Carpentier Altingh. Marie van Westerhoven, Cruys Voorbergh, Dom. de Gruyter, Jan Lemaire Jr., Rob. Geraerds. Joh. Fiolet, M. van Warmelo. J. Boogaard, Chr. Baay, Georgette Ha- gedoorn, Nelly Oosthout, R. v. d Hilst, F. Nienhuys, B. Groenier, M. Hamel, A. Schultema, C. v. Bennekom. De voorstelling Is alléén toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Er is aansluiting op den laatsten trein richting Tilburg en Breda. „De Tijd" schrijft o.rn. van deze voorstelling Momenten uit verschillende levens flitsen ons voorbij, johan de Meester's regie was van groote bekoring Hij tooverde prachtige tafereelen voor onze oogen met behulp van dure décors en draaibaar tooneel, zoodat meer malen een applaus lossloeg, voor het geen het oog te zien kreeg. Ook het spel was belangrijk van Else Mauhs, de danskunstenaresse en van Johan de Meester zelf. Nadere bQzonderheden vindt U ln de annonce in dit blad. LAATSTE BERICHTEN. Humoristen-wedstrijd. De heer Brokken, deelnemer aan den humoristen-wedstrijd heeft het comité vlak voor de feestelijkheden een teleurstellieg bereid. HQ heeft, naar men ons mededeelt, zonder opgaaf van redenen dezer dagen bericht dat hQ niet zal deel nemen aan den wedstrQd, hoewel hij voor een paar maanden reeds zijn toezecglng deed. Gelukkig is 't comité er in geslaagd een uitstekend plaatsvervanger te vinden in den heer Cor Vermeeren, humorist te Breda, die zal deelnemen met „Meerenberg en Medemblik* en „Zeg het met bloemen". Deze avond schijnt zeer te trekken, er zijn reeds zeer veel kaarten ge nomen men houdt hier van goede humoristen en 't zal er prettig zijn. Onjuiste berichten In het Handelsblad van gisteren, en overgenomen in de Prov. Crt., lezen wij hier een bericht als zou alhier in de Stationsstraat een dubbel woning geheel zijn uitgebrand. Er moet hier natuurlijk een ver gissing in 't spel zijn, daar van een brand in onze gemeente ons, noch de brandweer iets bekend is. Rijksmiddelen In December hebben de rijksmid. delen voor wat de gewone bronnen betreft f 43.184.500 opgebracht, of f 633 600 meer dan verleden jaar. In het heele jaar 1931 was de opbrengst f 452.799 700 of 51.753,000 minder dan in 1930 en f 17.096.537 minder dan de raming. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot burgemeester der gemeen te Standdaardbuiten jhr. A. J. F. X. Verheijen, Auto te water. Gisteravond omstreeks kwart over negen is op den weg naar Wateringen, onder de gemeente Rijswijk, een auto, waarin zes jeugdige personen zaten, in de diepe, langs den weg loopenden sloot gereden. Drie van de inzittenden werden gered, de drie anderen, twee jongens van 17 en één van 16 jaar, zijn verdronken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto, eigendom van een dokter te 's Gravenhage, door de jongens van den openbaren weg was ontvreemd en dat zij een toertje waren maken. De identiteit van de jongens stond gisteravond laat nog niet vastwel meent men te weten, dat de drie ver dronkenen uit Delft afkomstig zijn. SPRANü-CAPELLE (V.m. Spran Wij vernemen dat a.s. Zondagmor gen half 10 Ds. J. Fokkema, predi kant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, die j.l. Zondag door ziekte verhirderd was op te treden, weer voor zijn ge meente hoopt op te treden. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half drie in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. J. C. Hagen. In den toestand van Ds. G. H. de Jonge, vroeger predikant bij de gecombineerde Geref. Kerken van Vrijh.Capelle en Sprang, thans te Tzum, die sinds Kerstmis ongesteld is, is een ongunstige verandering gekomen. Zijn toestand is ernstig. Gisteravond omstreeks 10 uur werd dhr. W. v. d. H. zoodanig door een wielrijder aangereden dat hij kwam te vallen en een wonde aan 't achter hoofd bekwam, welke door Dr. Win kelman werd verbonden. CAPELLE. Onder leiding van het bestuur der afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond alhier werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk ln 'I naburige Waspik een vergadering gehouden om zoo mogelijk ook aldaar een afdeeling van genoemden bond op te richten. Als spreker trad op de heer A. Mobach van Utrecht, die de noodzakelijkheid van Cnr. vakorgani satie uiteenzette. Na deze rede werd tot oprichting van een afdeeling be sloten. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren A. Lankhaar, voorzitter, A Quist, secretaris en N. v. d. Wiel, penningmeester. De Koleninkoopvereeniging alhier houdt a.s. Dinsdag 19 Jan. des avonds half acht In de vergaderzaal in de Heistraat haar 4e jaarvergade. ring. De agenda vermeldt: Opening, Notulen, ingekomen stukken, Jaarver slagen Secretaris en Penningmeester, Bestuursverkiezing, Verkiezing lid der controle-commissie, Bespreking kolen- bestelling, Varia, Sluiting. Daartoe uitgenoodlgd door de Ntd. Herv. Jongellngsvereen. „Gideon" aan den Loonschendljk hoopt volgende week Donderdag 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar op te treden Ds. van der Kool. Voor de Geref. Jongelings- veieeniging „Pred:12;la" te Vrijh. Capelle hoopt op te treden Ds. M. v. 't Veer, Geref. predikant te Zeven bergen, op Donderdag 21 Jan. des avonds 77a uur in de Geref. Kerk aan het Bruggetje. CAPELLE. Het door de biljartver. eeniging VBC te Vrijhoeve—Capelle in haar verenigingslokaal bij den heer J. Trtffers aan het Bruggetje georga niseerde biljarttournooi wtrd voortgezet met deelname van het le en 2e vijftal der biljartvereniging „Amusement" te Waalwijk, respectievelijk in de le en 2e afdeeling. De uitslag dezer wed strijden is: „Amusement I", 75 beurten, 287 pnt., gem. 3.83; V.B.C.I, 75 beurten, 240 pnt., gem. 3 34; „Amusement U", 75 beurten, 109 pnt., gem. 1.45V.B.C. 11, 75 beurten, 97 pnt., gem. 1.3; Hoogste serie, B. v. Engelen, 24 pnt. De totale uitslag tot heden is als volgt: le afdeeling: „Jongens—Congregatie!", Drunen, 332 pnt., gem. 4 42; „Amusement I, Waalwijk, 287 pnt., gem. 3.83; „P. Wage makers", Kaatsheuvel, 203 pnt. gem. 2.7 „K.B.C.", Kaatsheuvel, 183 pnt., gem. 2.42; „Geertruidenberg",Geertruidenberg, 177 pnt. gem. 236. 2e afdeeling: „Jongens—Congregatie II", Drunen, 227 pnt., gem. 3.16; Volhouden", Sprang, 145 pnt., gem. 1.9; „Amusement II, Waalwijk, 109 pnt., gem. 1.45. Personeele wedstrijd 1. H. Brok, 22 pnt., 2. J. de Reus, 20 pnt., 3. A. de Jong 17 pnt. Barakspel: 1. J. Oito, 94 pnt., 2. M. Ver hagen, 90 pnt., 3. A. Dekkers, 50 pnt., laagste zonder poedels. Hoogste serie in de partij, J. v. Delft, Drunen, 26 pnt. Verenigingen, die nog wenschen deel te nemen aan dit tournooi, kun nen zich nog tot 20 Jan. a s. opgeven bij den secretaris der vereeniging, den heer D. v. Oversteeg te Vrijhoeve— Capelle. Voor de Ned. Herv. gemeente ie dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds. Fok kema uit Sprang 's Morgens half tien leesdienst. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal in plaats van één, twee avonden uitvoering geven en wel op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Jan. a.s. in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier. Gedurende het jaar 1931 werd de haven te dezer plaatse aangedaan door 235 schepen met een gezamen lijke tonnenmaat van 14501 ton. A.s. Zondag hoopt des nam. 2 uur voor de Ned. Herv. gemeente a d. Loonschendljk op te treden Ds. Schlem- per uit Waalwijk (v.m. Besoljen). 's HERTOGENBOSCH. De gemeen teraad heeft gisteravond met 15 tegen 12 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van de Bossche carnavals vereeniglngen om weer toestemming te verleenen tot het houden van op tochten en het maken van muziek op de carnavalsdagen. Een paar uur is daarna gediscu sieerd over de staking onlangs in de werkverschaffing welk debat vanmid dag voortgezet zou worden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie EERSEL, 14 Januari 1932. Mijnheer de Redacteur, Vooreerst mijn vriendelijke dank voor de toezending der nummers van Uw blad „De Echo van het Zuiden", waarin de onverkwikkelijke kwestie Boerenbond-Molenaarsbond wordt opge rakeld. Hoewel ik van de artikels niets afwist, was de toezending me zeer aan genaam en houd me aanbevolen! Uit de verschillende schrijvers blykt dat ze in elk geval de zaak serieus wil len behandelen, en daaraan wil ik graag medewerken, om dien onzaligen strijd tot een spoedig einde te brengen, en dan mogen de heeren wel weten, dat het aan Kapelaan Bijhen niet zal liggen, die heeft al vele minder aangename stappen moe ten zetten om tot oplossing te komen, maar helaas tot heden zonder tastbaar resultaat veeleer het tegendeel. De vergadering van 26 October 1931 van de Veghelsche Handelsvereeniging is door Veritas, door een boer die het ook al gesnapt heeft en door een outsider aangehaald, en er wordt over gekibbeld of er geapplaudiseerd is of niet. Mijnheer de Redacteur, zelfs dat er geapplaudiseerd is laat me steenkoud, maar dat een steeds-grootcr-wordende groep E.E. H.H. Geestelijken met betref fende handelwijze van de Veghelsche Handelsvereeniging niet accoord gaat, zooals Outsider zegt, is volkomen waar en we verheugen ons daarover. En dan laat het me steenkoud of een pakhuishouder zegt: Er is niet geapplau diseerd, of dat een ander in de vergade- ring gezegd heeft: Ze moesten hem eruit gooien (ze hadden het over ondergetee- kende), ik wilde dat aan mijn lezers ter beoordeeling overlaten, daarom volgt hij hier van hetzelfde papier als ik hem in Veghel heb laten hooren. De oplossing, Mijnheer de Redacteur, waarover in de laatste regels wordt ge sproken, is op 28 Oct., dus twee dagen later, op het Hoofdkantoor van den N.C.B. ook werkelijk besproken.... en ....afgewezen. De diocesane adviseur van den Molcnaarsbond was daar alleen, de bestuursleden mochten niet komen. Wat was dan die oplossing, zult U zeg gen. Een billijke overeenkomst, .waarvan concept aanwezig was, maar die de hee ren van den Boerenbond nog niet eens wilden bespreken, doch zonder meer bot afwezen. Dit contract bracht velerlei voordeel: 1. De niet-te-onderschatten vredelie vende verhouding MolenaarsBoeren bond. (Ik zet hier met opzet Boeren bond, daar de boeren-zelf vrienden zijn van de molenaars, als de Veghelsche Handelsvereeniging maar niet het roet in de pap kwam strooien). 2. Het behoud van een aanzienlijk deel van den Middenstand. 3. Finantieel voordeel voor alle boe ren. Ik zie Uw groote oogen en hoor Uw vraag al: Hoe kan dat nu. Ziehier: a. Een gemengde Commissie bestaan de uit Boerenbonders en Molenaars met een onpartijdig Voorzitter, zou een bil lijk maalloon voor elke plaats naar plaatselijke omstandigheden bepalen. Dus de boeren medezeggingschap in het bedrijf van den molenaar. b. Een gemengde Commissie (zie bo ven) zou onrechtmatige handelingen kunnen bestraffen. c. De dure Coöp. Maalderijen zouden slechts zelden worden opgericht, naar het oordeel overigens van bovenbedoelde gemengde Commissie. U staat wellicht weer verwonderd over dat woord dnrel Ik ben toch nog aller minst genegen dat woord in te trekken. Vraagt U maar eens aan de heeren van de Veghelsche Handelsvereeniging om eens een behoorlijke Balans- en Verlies- en Winstrekening over te leggen van de Maalderijen te Knegtel, Lage-Mierde, Sterksel, Somereneind enz. en IJ zult wellicht de tweede stem zingen van het bekende liedje: Wie zal dat betalen, enz. De eerste boer de beste, enz. Ik ben er van overtuigd dat het niet schitterend kan zijn; op elke van die plaatsen moet er geld bij. Vraagt U er maar eens om en met dat alles moet de molenaar maar genoegen nemen, met het feit dat de Veghelsche Handelsvereeni ging maalt op diezelfde maalderijen te gen een maalloon van 30 cent per 100 K.G., terwijl de prijs voor de mobilisatie zelfs nog 40 cent was. Is dat geen mole- naarsdoodende concurrentie????? Geachte lezer, dank voor Uwe welwil lendheid dit te hebben willen lezen; voel mee met hen, die van deze handel wijze de dupe zijn, en gij zult van hen denzelfden dank ondervinden. Tenslotte nog deze beschouwing. Als U de Encycliek Quadragesimo An no hebt gelezen, dan zult U ook hebben gezien dat de naastenliefde daar bijzon der benadrukt wordt; ziet U in het mooie boek van Pater van den Elzen zaliger, dan vindt U dat deze de naastenliefde in het sociale leven volstrekt niet uit schakelde. Daarom durf ik te besluiten met er op te wijzen 1. Dat voor knoeierijen de Rijksland bouwproefstations de noodige maatre gelen kunen nemen. 2. Dat voor te weinig gewicht de ijk- wet niet zonder beteekenis is. 3. Maar dat voor de christelijke soli dariteit de naastenliefde de hoofdrol heeft. Moge een spoedig, goed contract aan den onverkwikkelijken strijd Molenaars- Boerenbond een einde komen. Boercn\\\ EISCHT dat van Uwe orga nisatie Niemand zou dat liever willen dan Uw aller vriend, N. A. BIJNEN, Pr. Geest. Adv. Afd. Eersel N.C.B. Geestel. Adv. Kring Eersel N.C.B. Dioc. Adv. Bossche Bond van Mo lenaars Graan- en Meelhandelaren. P.S. Terwijl ik dit aan 't schrijven ben, krijg ik van een vriend uit het Bre- dasche het volgende bericht: Met den Boerenbond, den heer Dir- ven, kwamen wij het navolgende over een: Om met ingang van 11 Januari het vol gende maalloon vast te stellen: ThuisbezorgdBakgoed (tarwe en rog ge) 70 cent. Thuisbezorgd: Voergoed 60 cent. Afgehaald: Bakgoed (tarwe en rogge) 60 cent. Afgehaald: Voergoed 50 cent. De accoordbevinding van den heer Dirven ligt ten onzent. Wat een prachtige overeenkomst, die aan ons Bisdom werd geweigerd. In 't Bredasche schijnen ze 60 cent een billijk maalloon te vinden, terwijl de molenaars hier gedwongen worden het voor 30 en 40 cent te doen. Een ding is echter vast: Gods molen maalt langzaam, maar zeker. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte; sluit ik met vriendelijke groeten, N. A. BIJNEN, Pr. Bescherm Uw keel tentlandmeter, en G. Hagendijk uit Capelie a. d. Ysel, 20 jaar, helper bij T landmeten, allen ongehuwd en lij. deiijk verblijf houdende te Dordrecht. De lijken zijn naar Zwijndrecht ver. voerd, waar de gemeentelijke genees, kundige dienst van Dordrecht ze heeft afgehaald. lu den trein had men van het on. geluk niets bemerkt. De heer Zeijlemakera was, zooals zich laat begrijpen, nog zeer zenuw achtig en geheel onder den indruk van het gebeurde. Ja, zoo zeide hij, het ongeluk is ontzettend en grijpt ons des te meer aan, omdat wij altijd gespot hebben met het gevaar, dat wij door het over steken over deze brug li pen. Fas enkele dagen geleden nog sprongen wij net voor een trein weg en wij hebben er daarna nog om gelachen. Wij kwamen vanavond van Zwijn drecht terug en gingen, zooals wij reeds een maand lang doen, de brug over. Wij liepen aan den linkerkant, mijn drie kameraden voorop en ik ongeveer tien meter daarachter. Plotseling zagen wij recht voor ons uit de lichten van een trein en wij sprongen naar de andere baan. Juist had ik mijn éénen voet op de houten planken tusschen de twee spoorbanen, toen ik toevallig omkeek en aan den anderen kant twee helder witte lichten van een anderen trein zag aankomen. Onmiddellijk sprong ik terug, vlak voor den eersten trein heen, die reeds dicht was genaderd en klemde mij met mijn aimen wiid uit aan de brug vast De trein schuurde langs mij heen, doch raakte mij niet Toen het gevaar geweken was, liep ik op de brug terug en had er nog geen flauw vermoeden van, dat er een ongeluk gebeurd was. Ik dacht, dat de ande ren in de z. g. bakken van de ijzer- constructie van de brug waren gekro pen. Toen ik echter niets zag riep ik: „Komen jullie?" Och ik kreeg geen antwoord, ln het duister zag ik iets zwarts op de brug liggen en kwam tot de vreeselijke ontdekking, dat daar twee van mijn kameraden zwaar ver- minkt lagen. Een eind verder vond ik den derde. Hij was waarschijnlijk een eind meegesleurd door den trein. Rustig lag hij op den rug met de handen boven het hoofd, bloed zag ik niet; wel waren zijn kleeren ernstig gehavend. Inbraak ln een juwelierswlnkel te Haarlem. Toen Woensdag omstreeks 12 uur de heer C. de Jong Czn., die in de Lange Veerstraat te Haarlem een ju welierszaak hriRt, thuis kwam, bemerk te hij, dat uit een van zijn uistallingen een aantal gouden en met edelsteenen bezette voorwerpen verdwenen waren. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Tijdens de afwezigheid van den ju welier hebben inbrekers zich toegang verschaft aan de achterzijde van het huis. Aan de achterzijde hebben zij een zwaar rolluik omhoog gehaald en er een stoel onder gezet. Door ver breking van een ruit in de achterdeur zijn ze binnengekomen. Uiteen der uitstallingen hebben zii een aantal gouden voorwerpen, als ringen, broches enz. weggenomen. Overigens zijn gouden en zilveren voorwerpen intact gelaten. De daders zijn waarschijnlijk door de voordeur vertrokken. Er is voor een waarde van onge veer zesduizend gulden gestolen. De heer De Jong was niet tegen inbraak verzekerd. Ongeveer drie weken geleden is tevergetfs gepoogd, in dezen juweliers- winkel in te breken. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk op de spoorbrug bij Dordrecht. Drie mannen doodgereden. Gisteravond is op de spoorbrug bij Dordrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Vier personen die aan het landmeten waren geweest in een polder onder Zwijndrecht, keerden van hun werk terug en maakten daarvoor zooals dagelijks gebeurt gebruik van de spoor- brug over de Oude Maas. Op de brug kwam hun een trein van Dor drecht tegemoet, die 4 u. 46 van daar was vertrokken. Zij weken voor dien trein uit, maar bemerkten niet dat uit de richting Rotterdam een andere trein naderde. Drie van hen werden door dezen trein gegrepen en op slag gedood. De vierde wist den achter hem aankomenden trein nog te ontwijken. Hij bracht te Dordrecht het ontstellende nieuws aan. De verongelukten zijn A. Albers, 24 jaar, uit Deventer, P. Stroosnijders, 20 jaar, uit Vliasingen, beiden assis in staat het nieuwste te ontwerpen. 47615 Hoog loon geen vereischte. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. Mevrouw H. MINKE, Waalwijk, vraagt zoo spoedig mogelijk een degelijk net Zelfstandig kunnende werken. Mevr. R MIDDELKOOP DE WIT te Capelie, vraagt tegen Mei a.s. een die koken kan. 47616 I r I i i I 3 V Mijnheer de Voorzitter, ln het verslag van het 19e boekjaar van de Coop, lliuidelsvereeuiging van den N.C.B., vindt ik op l)lz. li onder het lioofd: Uitbreiding", liet volgende vermeld: „Maalderijen werden er gesticht te Lage Mierde, Knegsel, Someren-eind, Mill, Hulst, Sas van Gent en Heumelsche Molen. In aanbouw zijn een vijf tal pakhuizen en eenige maalderijen." Ik lees het, mijnheer de Voorzitter, met het zelfde medelijden, als ik, de rubriek faillissemen ten doorzie in een of ander dagblad. Ik weet, dat er op al die plaatsen, op een enkele uitzondering na, een molenaar zit, veelal gelukkig met een groot gezin, die ernstig wordt benadeeld door de Coop. Maalderijen. Ik weet, dat uie molenaar daar zijn brood heeft verdiend en vóór hem meestal zijn vader en zijn grootvader, en zij stonden in aanzien bij de menschen; ik weet dat hij tot den middenstand hoorde, tot den stand die een zegen is voor Kerk en Maatschappijen nu...: diezelfde molenaar wordt benadeeld, en door iemand, die er zelf geen direct voordeel bij heeft, door de boerenorganlsa- tie. Ik zeg, die er geen direct voordeel bij heeft en dit terecht. Want wie kan beter en voordeeliger malen dan de vakman, die daarvoor naar de eischen des tljds is ingericht en die daarom in zijn eigen belang zal zorgen voor goede en promp te bediening. Nu zal ik niet beweren dat dit altud en overal gebeurde; we zijn allen menschen, heb ben onze gebreken en kunnen fouten begaan en de molenaar zal wel geen uitzondering inaKcn op dat algcmccn-menscheiijke. Waar hier echter in deze vergadering ongeveer alle afdeelingen vertegen woordigd zijn, is het vanzelfsprekend, dat ik naar aanleiding van die woorden uit het verslagboek een woordje zou zeggen. aar ik kapelaan ben in een dorp, waar een bloeiende boerenstand bestaat, die de steun is van Kerkelijk en burgerlijk gezag, waar nog heerscht de echte Brabantsche gemoedelijkheid naast een voud van leven, kenmerk van ware deugd en ziele-adei, daar zal het wel niemand verwonderen dat ik den boeren een goed hart toedraag. Ik heb hem leeren waardceren den echten Brabantschen boer en zijn trouwe ega, en ik heb geleerd mee te leven met de moeilijkheden, die zij in hun be drijf ondervinden, vooral in dezen crisistijd en ik hoop van heeler harte, dat de Kruistocht der naastenliefde, waartoe onze H. Vader den Paus ons uitnoodigde, onzen noodlijdenden boerenstand evenzeer ten goede mag komen. Als priester en Adviseur echter omvat onze taak ook de belangen te behartigen van andere stan den en klassen in de mautsclinppij, waar het Door luchtig Episcopaat in haar vergadering van Juni 190'J uitdrukkelijk verklaarde: „De taak van den Adviseur iste zorgen voor de godsdienstige en zedelijke belangen der ver eeniglngen en barer leden, en den vrede, zoowel onder de leden onderling, als met andere veree- nigingen en standen te bevordern". Het oprichten van Coöp. Maalderijen, geachte vergadering, dreigt den vrede tussclicn den Boe renbond en den Middenstand te verbreken, waar een groot getal middenstanders door deze han delwijze wordt getroffen. Mhr. de Voorzitter, uit de twee conferenties, die wc met u hebben mogen hebben, heb ik dit vooral onthouden le. De Coöp. Handelsvereeniging heeft liever dat er geen maalderijen behoeven te worden op gericht en wil dit, ook geenszins in de hand wer ken. 2e. De Coöp. Handelsvereeniging gaal over tot oprichting van een maalderij, als er inkomt een aanvraag van het volledig bestuur van een plaat selijke afdeeling en liever heeft ze nog een ver zoek van de Algemeene Vergadering. Geachte Ve rgadering, afgevaardigden van de besturen der plaatselijke afdeelingen, in uwe han den Is het gelegd een molenaar een medebur ger, een christen, een Katholiek, te helpen of te verwerpen. Denk er aan: dezelfde is het die met U aanzit aan de Communiebank; dezelfde die met U bidt om verlossing uit de wereldcrisis; dezelfde die gisteren met U het feest vierde van Christus-ko ning; dezelfde die met U bestrijdt het Socialisme en liet Communisme. Solidair zijt ge op deze pun ten, solidair moet ge ook zijn in het verecnigings- levcn. Wat beteekent dot woord Solidair? 't Is liet allen voor één en één voor allen. Dat betee kent, zegt Prof. van Aken: „dat alle menschen met alle anderen door belangen verbonden zijn..., omdat alle menschen krachtens hunne natuur recht hebben op geluk en op de vruchten van het maatschappelijk leven. Er klinkt niets zóó hard en zóó onrechtvaardig als liet liberalistische: „Ie der voor zich", en dat egoisme wordt niet goedgemaakt, al voegt men er ook met een schijn heilig gezicht bij„En God voor ons allen". Geen mensch mag zoo spreken, of daarnaar handelen, maar dat mag evenmin een organisatie, of een vereeniging, of een stand of een klasse. Want er bestaat ook een stands- en klassc-cgoisme I" Zoo spreekt Prof. van Aken, geachte vergade ring, een ordebroeder van den Boeren-Apostel Pa ter v. d. Elzen zuliger. En de heer van de Wiel, secretaris van Huiseling, sprak op de afdeeling van den Boerenbond op den len Bosschen Dioc. Katholiekendag in 1900: „De godsdienst leert ons voorzichtig te zijn in de be hartiging onzer belangen. Is het een dure plicht voor iederen huisvader zijn tijdelijke welvaart zooveel mogelijk te verlioogen, de naastenliefde verbiedt hem de zucht naar eigen lotsverbetering zoover uit to strekken, dat onderdrukking of ver nietiging van anderer bestaan er het gevolg van wordt. Immers dat ware niet den socialen nood opheffen, maar hem verplaatsen. Daartegen be- hooren de vereeniglngen te waken, dat de be langen der gemeenschap niet worden opgeofferd aan die van een enkelen stand." Welnu, het ls een levensbclung voor de gemeen schap, dat we hebben een kraclitigen midden stand, maar niet alleen voor de gemeenschap, ook voor de Kerk, zegt Mgr. Prinsen: liij schenkt ons een groot getal priesters, hij is door zijn ware godsdienstzin, soliditeit in beginselen en goede zeden, de schrager van Troon en Altaar. Als het de opzet geweest is van de grondleggers van het wetenschappelijk Socialisme oin den Mid denstand te dooden, om zoo op de ruïnen van den Middenstand den klassenstrijd te voeren, laten we er dan wel aan denken, dat we door het oprich ten van Coop. Maalderijen een gedeelte van dien Middenstand dooden. En waar volgens de verkla ring van den voorzitter der C. H. V. deze liever geen Coop. Maalderijen opricht, daar is aan U de afgevaardigden van de plaatselijke afdeelingen de eer een schitterende daad van Christelijke naas tenliefde te stellen, door uw molenaar in bescher ming te nemen. „De naastenliefde", zegt de bo venaangehaalde heer v. d. Wiel, „zij de humus waarvan de vereenigingen moeten doortrokken zijn, en waarbij werklust en zelfopoffering de kalk en de stikstof moeten leveren om de werking aan te brengen". Daarom, geachte vergadering, in 't belang der Katholieke gemeenschap ziet af van de molenaars- doodendc Coop. Maalderij. Denk er aan en over tuig thuisgekomen uw plaatselijke afdeeling, dat ge door het aanvragen van een Coop. Maalderij een molenaar, een medeburger, een christen en katholiek afmaakt voor de Maatschappij. Tracht voor uw grieven, die in een maatschappij van menschen niet uitgesloten kunnen zijn, een an dere oplossing te vinden, maar pas niet aanstonds de doodstraf toe om wille der christelijke naasten liefde. Dan zullen de molens behouden blijven, die zoo schilderachtig onze Brabantsche landauwen ver fraaien, maar dan zullen we bovenal op eiken molen vinden een braven, katholieken molenaar. verzorg haar dagelijks gorgel droog met ft 25. 45 en 65 cU. m

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 10