Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Logische gevoieing. I (r w Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! ««"Abdijsiroop Voor. t-tUILLtTün Winkelnieuws. Mol Gaat NUMMER 5. ZATERDAG 16 JANUARI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. 1 Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. j-, Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. 4 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 58. Telegr.-Adre»ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Non Possumns. Het verlossende woord. Reeds zeer vaak in de geschiedenis heeft het „Non possumus", d. i. de verklaring van onmacht om datgene te doen. wat verlangd werd of gtëischt, de schrikkelljkste gevolgen na zich gesleept. Het .Non possumus" van de Servische regeering als antwoord op het Oostenrijksche ultimatum is het sein geweest voor den jongsten wereld oorlog. Meestentijds bevatten die woor den dan ook een gevreesde verklaring, maar nu eindelijk werden zij een verlossende uitspraak, nu de Duitsche rijkskanselier ze bezigde ten opzichte van een hervatting der herstelbetalingen. Heel de wereld weet, hoe de ver plichting tot betaling van enorme schulden, over en weer Duitschland aan de vroegere geallieerden en deze weer aan de Ver. Staten het econo mische wereldbestel ontwricht houdt cn de maatschappelijke crisis bij voort during verergert. Iedereen wéét dat en toch, omdat men de constquenties van onderlinge schulddelging niet aan durft en vooral omdat overwinnings- waan en bekrompen egcïjme zich er tegen verzetten om den geslagen vijand de meeste vruchten van zulke schuld- delging te gunnen, daarom laat men de welvaart der wereld liever vergaan, dan de consequenties te aanvaarden van het eenig reddend besluit. De machthebbers bedisselden weer een Herstelconferentie, niet om de zieke wereld door de eenig mogelijke operatie voor goed te genezen, maar om er weer drankjes te mengen en nieuwe bloedtransfusies te ontwerpen, van „De Echo van het Zuiden". Uitverkoop bl| MOL, Niet In naam, Maar inderdaad, met SENSATIE P R IJ Z E N. MOL bllfft Goedkooper. die de lijdende maatschappij nog een poosje sukkelend ln het leven zouden kunnen houden en de dtfiaitieve sa neering uit te kunnen stellen, tot wéér later. Maar nu zijn al die wereld—kwak zalvers in eens aan het schrikken gebracht door den Duitschen Michel, wien men jaren lang het bloed aftapte om door transfusie het zieke wereldje draaiende te kunnen houden. .Non possumus", zei Biüninp, nu niet en over drie jaar niet en nóóit meer 1 Het beeije bloed, dat het nog rest, heeft Duitschland zelf noodig en de wereld kan er niet mee gebaat zijn. Of B üiing den moed tot die ver klaring van zich zejf heeft, of dat het hier den moed van Hittler—wanhoop betreft, doet weinig ter zake. De ver klaring is er en de menschheid kan er mee gebaat zijn, omdat de aarze lende werelddokteren er door gedreven zullen worden tot het inzicht, dat ze danandere geneesmiddel te baat zullen moeten nemen, dat 'n dt fï )Hef herstel kan bewerken, maar dat ze uit half. s'achtigheid wilden reserveeren voor het uiterste moment van noodzaak Alles, wat werelddokter is, knikte, toen B üting gesproken had, maar ze maakten tevens een gebaar van af grijzen. „Zoo vlak—weg 2égt men de dingen niet ln de diplomatie" heette het. „Meer dan ooit", zei de voorzichtige dokter Mac Donald, .is nu de Herstel, conferentie noodig". Als we den Duit schen Michel maar eenmaal ln de consultkamer hebben, zoo denkt hg, dan is hg misschien nog wel te be. praten om zich nog voor enkele jaren voor onzen transfusledienst beschik baar te houden, al was het maar voor den schgn". En ook en vooral Frankrijk sputtert tegen. Maar de menschheid hoopt, dat het slachtoffer voet bg stuk zal houden, opdat de maatschappij etndeigk eens van haar onzekerheidslot worde verlost. Het mes moet er in, de zieke plekken moeten worden uitgesneden, opdat de wereld weer leve door haar eigen gezond bloed. Dat is een algemeen wereldbelang, dus ook voor ons land. Het is een waandenkbeeld, te mee Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Corkett probeerde het over een ande ren boeg te gooien. Ik zal u precies vertellen hoe alles gebeurd is, begon hy gedwee, het is ei genlijk vrecselijk ongelukkig voor me., ebdat ik. Baxter maakte aan zijn praatjes een einde door de hand op zijn schouder te leggen. Ja, ja, ik weet er alles van hoor. Je bent een diep beklagenswaardige en ver ongelijkte jongeman, dood-onschuldig, maar het is toch maar het beste dat je even met mij meegaat! Corkett wierp nog een laatsten hulpe- loozen blik om zich heen, maar hy be sefte dat er geen uitweg was en gaf zich gewonnen. Ik zal u als een lam volgen, teemde hij, maar die buit is niet van my, geen stuk er van, het is allemaal van de Spin. De detective knikte. Daar zullen we het straks wel over hebben. Begin maar met zoo snel als je kunt door dat raam daar te stappen. Hij hield zijn revolver op zyn gevan gene gericht, toen hy zelf door het ven ster klauterde. Een oogenblik later wa ren ze beiden in de duisternis verdwe nen. HOOFDSTUK XXIX. Het was een stralende zomerochtend-, de tuin van de „Grange" was een klein paradys van kleur en geur. Nelly, in een luchtige, smaakvolle witte japon, liep met onrustige passen het grasveld op en neer; de rusteloosheid die haar kwelde, vormde een pijnlijke tegenstelling met de vredige heerlijkheid van den prach- tigen morgen. Haar zenuwachtige vingers speelden met een kanten zakdoekje, haar mond hoeken trokken nerveus en ze had ook alle reden om in een toestand van span ning en opwinding te verkeeren. Ze was geen eenzame weduwe meer, haar man zou tot haar terugkeeren, als uit den doode herrezen.ieder oogenblik kon ze zyn voetstappen hooren naderen, zyn gestalte bij het groote hek zien verschij nen. Zooals hij verzocjn had, wachtte ze hem in den tuin^ Jaikes was naar het station gegaan on/ hem van den trein te halen. Waarom had hij toch gewild, dat ze hem hier zou wachten, zoodat ze de ein- delooze minuten moest tellen, die hen nog van elkander scheidden? Gesteld dat hij zijn plannen op het laatste oogenblik had veranderd, of dat iets hem verhin derd had, uit Londen te vertrekken.... Wat zou hy toch al dien tijd gedaan hebben sedert dien vreeselyken Donder dag nu vier jaren geleden? Waarom had hij Jaikes gedwongen een valsche rol te spelen? Waarom had hy het zelf gedaan? En wat was er gebeurd, dat hy opeens die rol liet varen? Alles was even on doorgrondelijk en duister. Daar klonken voetstappen en stemmen in het laantje. Zij rende naar het hek. Daar was Jaikes en een paar passen ach ter hem een groote slanke man, met zil- verwit haar. De zorgen hadden in zijn gezicht diepe rimpels gegroefd en hij verbleekte toen zij hem aanzag. Hy breid de zijn armen uit, toen hy op haar toe kwam. Was het heusch werkelijkheid, geen droom, waaruit zij straks ontgoo cheld zou ontwaken? Nell, was alles wat over zijn lippen kwam; en toen sloot hy haar in zijn ar men en kuste haar onstuimig. O, Will, snikte ze, met moeite spre kend door de wilde ontroering, zeg niets, laat mij je alleen maar aankijken en.... uithuilen.... myn hart breekt. Haar woorden stierven weg in harts tochtelijk schreien. Zachtjes hield Wil fred Denver zijn vrouw tegen zich aan gedrukt, geduldig wachtend tot haar hartbrekend snikken zou bedaren; zyn blik rustte op het lieve gezicht, dat hij zoo lang en smartelijk had gemist. De oude Jaikes had zich afgewend en veegde met een grooten bonten zakdoek zyn betraande oogen af. Toen wilde hy zich in de richting van het huis verwij deren, maar Denver zag het en vroeg half fluisterend Waar ga je heen, Jaikes? Ik ga eens naar den barometer kij ken, antwoordde hy met verstikte stem. Ik geloof dat hy eindelijk op mooi weer staat. Nell's snikken minderde langzamer hand en Denver leidde haar liefdevol en voorzichtig naar de bank onder den kastanjeboom, hun oude plekje, waar zü hem haar liefde had geschonken. Het leek hem op dit oogenblik of dit gisteren aan den dag was gebeurd. Hij ging zitten en trok haar op zyn schoot ze scheen hem zóó klein en tenger, dat het was alsof hij Cissy vast- hield, zooals toen in die ellendige hut. i Eindelijk hield het schreien geheel op en Nelly bleef roerloos tegen hem aan geleund. nen, dat de wereld door Duitsche be talingen le redden zou zgn Zelfs geen Fransche of Amerikaansche wereid Duitschland is arm op het oogenblik en als het over eenige jaren weer in staat zou zgn om zijn schulden te vol doen, dan zal dat zgnult de welvaart, die het uit andere landen had geroofd. Qeld groeit niet aan en het arme Duitschland van heden kan over enkele jnen onmogelijk rijk 7ljn uit zich zelve. Rgkskanselier dr. Bi tiling zei het zoo klaar bij het jaarigksch banket van de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Btrign, op 12 Dec. jl .Duitschland kon zgn schulden „slechts betalen uit de overschotten op „den uitvoer. Men staat thans voor „deze beslissing: óf men late Duitsch- „land uitvoeren, óf men belemmere „den uitvoer, doch dan maken de „schuldeischers zelf de betaling der .schulden onmogeigk." Natuurlijk wenscht men geen geld van Duitschland, dat men eerst zelf moet voorschieten uit eigen welvaarts bronnen van handel en Industrie. Toen liet Biüiing zgn „Non pos sumus" hooren. Het is alles heel logisch. En het Is alleen de logica der feiten, waarvoor de politieke kwakzalvers zullen moeten zwichten. Moge het zoo zgn en moge op dit verlossende woord toch 't verlossende antwoord voor de Goed zoo kindje, je tranen hebben je opgelucht, zei hij opgewekt. Nell, ik heb je toch zulk goed nieuws te ver tellen! Denk eens aan, Nell, ik heb dien man niet vermoord, ik ben onschuldig! Zy maakte zich haastig los uit zijn omarming, ging rechtop zitten en keek hem met groote verwonderde oogen aan. Will, ze schreeuwde het bijna uit is het werkelijk.... kun je het bewijzen? Ik heb het bewezen en weldra zal de heele wereld het weten. O, Will, hoe heb ik dan toch ooit kunnen denken dat je schuldig was? Maar je had het my zelf gezegd. O, lie veling, het is alsof ik droom. Als ik naar je gezicht kyk, vraag ik me af. of het waar kan zyn? Vindt je my dan zoo veranderd? Ja, en toch ook weer niet. Voor intf zul je altyd dezelfde blyven, altyd myn Will.... neen, lieveling, je bent niet veranderd. Er kwam een zachte weemoedige lach in zyn oogen om haar vleiende bewon dering. Toen vroeg hy: En de kinderen, Nell, kleine Ned en Cissy? Die zyn nog op hun kamer.het is nog zoo vroeg. Laten we maar gauw naar ze toegaan. Zy stond op om hem mee naar binnen te nemen, maar het was al niet meer noodig, want van den kant van het huis klonk eensklaps vroolyk gelach en toen ze opkeken, zagen ze Jaikes komen aan- loopen, aan iedere hand een kind. Hy werd haast ondersteboven getrokken door zyn kleine dartele metgezellen en rood van inspanning smeekte hij hen om genade. Zachtjes aan toch, jongejuffrouw, hijgde hij, kalm aan een beetje, jonge heer Ned, dat is net mijn oude rheuma- tiekerige arm. waar je zoo aan trekt; wereld komen. Dan zal alles spoedig merkeigk „hersteld" zgn en zijn herstel- conferenties verder overbodig. ,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Plaats uw advertentien in het blad, dat in uwe plaats en omgeving gelezen wordt; steunt de plaatselijke industrie. trek hem niet uit het lid, kleine rakker. Waar is nu die verrassing die je voor ons had? vroeg Cissy vol gespan nen verwachting. Maar toen ze het twee tal in den tuin in 't oog kreeg, bleef het meisje met een ruk stil staan en gaf een gilletje van pleizier. Ze had „dien aar- digen meneer" herkend. Vlug liep zy op hem toe op den voel gevolgd door Ned. Denver strekte ontroerd de armen naar hen uit, tilde ze op en kuste ze. Cissy en Ned kennen jullie my niet? Ik ben jullie vader, van wien jullie al tijd gedacht hebt dat hy dood was! Heusch hoor, vervolgde hy na een oogenblik, glimlachend om de kalmte, waarmede zy deze wonderlijke mededee- ling aanhoorden. Ik blyf nu voortaan altyd bij jullie. Geef me nu allebei eens een hartelyken zoen. Goed zoo, zóó moet het. Ik weet nu wie dat kleine meisje was dat u verloren had, zeide Cissy trotsch, toen ze een beetje op adem was gekomen van de onstuimige begroeting. Nu, vertel het dan maar eens. Dat was ik natuurlijk, is 't niet? Goed geraden en nu heb ik haar weergevonden en zal ik haar nooit meer verliezen! Neen, verklaarde het meisje vol overtuiging. Mammie en ik zullen u nooit meer laten weg gaan, nietwaar Mam? Nelly schudde van neen, ze was niet in staat een woord uit te brengen en de tranen schoten haar weer in de oogen. Maar ook Denver's oogen waren ver dacht vochtig, hetgeen den scherpen blik van den kleinen Ned niet ontging. Verbaasd keek hij naar zyn ouders. Maar jullie huilen! En Jaikes huilt ook, vulde Cissy aan. Waarom moeten jullie toch huilen? (Wordt vtrvolgd). e Echo van het Zniden, Waalwyfescbe en Langstraatscbe Courant» De Ziivemoning 41. WW» Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voo: komen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (CO ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1