flMTtPITlIji SU lïittHEEREN-BAAI \r. 5. Zaterdag 16 Januari 1932. 55e Jrg. BUITENLAND. Briand uit de politiek. Naar in wei-ingelichte kringen ver luidt, hebben de geneesheeren, op grond van een Dinsdagmorgen gehouden on derzoek, Briand iedere verdere politie ke activiteit ontraden. Briand heeft hierop besloten, in de nieuwe regeering geen minister-porte- feuille te accepteeren. Hij heeft ook het verzoek van Laval, Frankrijk in den volkenbondsraad te vertegenwoordig den, van de hand gewezen. Na de vorming van het nieuwe kabi net zal Briand zich direct naar zijn landgoed begeven, teneinde zich eeni gen tijd geheel uit het politieke leven terug te trekken. Frankrijk wel naar Lausanne. De minister-president Laval heeft heden aan den Duitschen ambassadeur te Parijs, Von Hoesch, medegedeeld, dat, al is de houding van den Duitschen rijkskanselier Briining betreffende de herstelbetalingen onaanvaardbaar, Frankrijk toch de conferentie van Lau sanne, die op 25 Januari is vastgesteld, zal bijwonen. Het nieuwe kabinet-Laval. Gelijk te verwachten was, wijkt het nieuwe, door Laval gevormde kabinet, slechts weinig af van het vorige. Briand is thans definitief als minister van bui- tenlandsche zaken afgetreden. Zijn por tefeuille wordt overgenomen door La- val. Het ministerie van binnenlandsche zaken komt in handen van Cathala, die tot dusverre onder-staatssecretaris .van binnenlandsche zaken was. Tardieu heeft er in toegestemd het ministerie van oorlog op zich te nemen, zijn plaats aan het ministerie van landbouw zal worden ingenomen door Fould, die in het vorige kabinet onder-staatssecreta ris van landbouw was. De onder-staats secretariaten van binnenlandsche za ken en landbouw worden opgeheven. Alle overige ministeries en onderstaats secretariaten hebben dezelfde bezetting gehouden. Bij het verlaten van het Elvsee ver klaarde Laval, dat hij iiï den loop van den avond nog gelegenheid had gehad ruggespraak te houden met Briand en dat hij hem verzocht had de regeering ook verder te steunen met zijn gezag en ervaring in den vorm, dien hij het ge schiktste zou achten. Laval zou de be sprekingen met Briand vandaag voort zetten. Laval's kabinet. Over den kabinetsraad, die gister middag plaats heeft gehad, gaf de mi nister-president Laval het volgende communiqué: De minister-president heeft zijn col lega's van de situatie op de hoogte ge steld en hun te kennen gegeven, dat aan den vooravond van de belangrijke internationale conferenties de geza menlijke regeeringspartijen aan de lei ding der zaken moeten deelnemen. De kabinetsraad ging hiermede een stemmig accoord. Om den minister-president volledige vrijheid van handelen te geven, hebben de ministers en de onderstaatssecreta rissen hun portefeuilles ter beschikking gesteld. De Herstel-Conferentie. Naar de vertegenwoordiger van het Wolffbureau van welingelichte zijde verneemt, zal een actie van de zijde van de Vereenigde Staten inzake de kwestie der herstelbetalingen en oorlogsschul den thans niet volgen. De Vereenigde Staten zullen zelfs geen waarnemer naar de conferentie te Lausanne zenden om iederen schijn van een nieuw Amerikaansch initiatief te vermijden. In Amerika is het de algemeene op vatting, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden het beste zal zijn, als de Europeesche staten het op de scha devergoedingsconferentie van Lausan ne onder elkaar eens worden. Als dit het geval is, kunnen de Europeesche staten eventueel onder beroep op hun schuldovereenkomsten met de Ver eenigde Staten een moratorium afkon digen. Engeland op weg naar blijvende protectie? Gisteravond heeft de kabinetscom missie, ingesteld tot het overwegen van maatregelen tegen de nadeelige han delsbalans vergaderd. Volgens de Ti mes is de commissie flink opgeschoten. Het blad herinnert eraan, dat Sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken, in September in het Lagerhuis gezegd heeft, dat het land zijn politiek van vrijen invoer moest verlaten, en voegt daaraan toe, dat er in ministeri- eele kringen een groeiend besef is, dat er wetgevende maatregelen dienaan gaande genomen dienen te worden, zoo dra het Lagerhuis weer bijeenkomt. Italië en de herstelschulden. De Popoio d'Italia te Milaan publi ceert onder het opschrift: Toespraak tot Amerika" een artikel, waarin zij o.a. zegt, dat er slechts één staat is, welke niemand iets schuldig is en de schuldeischer van allen is. Dat zijn de Vereenigde Staten van Amerika. Het is thans reeds aan de geheele wereld dui delijk, dat men vroeg of laat tot schrap ping van de Duitsche herstelbetalingen moet komen. De sleutel van de oplos sing van het vraagstuk ligt in handen van de Ver. Staten. Er is thans nog slechts één middel om uit dezen toe stand te geraken: de Europeesche lan- Zonder schrifteltyke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WOMDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Die twee 't is duidelijk al, Dat waren Knip en Knap. Zij stelden 't ergst zich voor Van die gevangenschap. .Wanneer ik treed in dienst Van dezen kapitein". Sorak Knip, .dan zal ik nooit, Nooit meer gelukkig zfln". .Dan moet ik net als hij, Van roof en diefstal leven. Als dit mijn moeder wist Ze zou 't mij nooit vergeven. 0, was ik toch maar nooit. Mljn's ouders huis ontvlucht 1 ik zie geen uilkomst meer 1" Besloot hij met een zucht. .We moeten", sprak nu Knap, «Toch nemen een besluit, En als we hier blijven, is 't Met onze vrijheid uit. Maar daardoor redden wij, Tenminste nog ons leven. En dan behoeven wfl ook De hoop niet op te geven, Dat we eenmaal, vroeg of laat, Nog weer in vrqtieid komen. Dus moed gevat en vlug, Met de anderen dienst genomen." „|e hebt gelijk", sprak Knip, .We moeten het maar wagen." En toen ze den kapitein Nog eenmaal hoorden vragen. Wat hun besluit wel was, Nam Knap heel moedig het woord .Wij nemen dienst, kapitein, En blijven hier aan boord." Zoo traden Knip en Knap, Het rooversleven in. De dienst viel hun wel mee Tenminstein 't begin. (Wordt vervolgd). den moeten afstand doen van hun we- derzijdsche oorlogsschuldrekeningen. Is deze eerste stap gedaan, dan moe ten de Europeesche landen een ge meenschappelijk front tegenover Ame rika vormen. Zij kunnen dan met goed geweten de schrapping van hun schul den door de V. St. verlangen. Tegenover zulk een gemeenschappelijk front van Europa zal Amerika zeker niet in staat zijn aan zijn eischen te blijven vasthou den. Naast moreele gronden zijn er ook materieele, die Amerika er toe zouden nopen zijn oorlogsboekhouding af te sluiten. Dat is in het belang van de Ver. Staten zelf. Nota van China aan de V. S. De Chineesche regeering heeft thans een nota te Washinton laten overhan digen, ter beantwoording van de Ame- rikaansche nota. waarin erkenning van de politiek van de open deur voor alle naties in Mandsjoerije en eerbiediging van de bepalingen van het Kellogpact wordt verlangd. De gevechten tusschen Japanners en Chineezen in het Zuidelijke gedeelte van Mandsjoerije duren voort. De Chi neezen zijn volgens Japan9che berich ten goed uitgerust en leggen groote ac tiviteit aan den dag. O.a. is gisteren een half eskadron Japansche cavallerie in den pan gehakt. Voorts hebben de Chineezen ver schillende spoorwegstations bezet en den spoorweg op verschillende plaat sen opgebroken, teneinde het aanvoe ren van Japansche versterkingen te be moeilijken. Europa economisch verdeeld in vijf groepen. De Cechische minister van Buiten landsche Zaken. dr. Benesj, heeft voor een vertegenwoordiger van „L'Oeuvre" het plan ontwikkeld, hoe men Europa in economischen zin zou kunnen indee- len. Hij houdt vijf economische groe peeringen voor mogelijk: 1. de Balkan en Donau-staten2. de Oostzee-staten; 3. Duitschland; 4. de Latijnsche staten (Frankrijk, Italië, Spanje) en 5. Enge land. Bat'a Schoenenconcern. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het Cechoslovaaksche Schoenenconcern Bat'a terreinen gekocht in de omgeving van Tilbury, ten einde aldaar schoenen fabrieken te bouwen, alsmede huizen, voor meer dan 1000 employé's. Het con cern is voornemens een Engelsche maatschappij op te richten. Het bericht betreffende deze plannen veroorzaakte groote ongerustheid in de Engelsche schoenen-districten. Pest in Indië. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 20 November 1931 bedroeg liet aantal sterfgevallen aan pest in Ned. Indië 3845 tegen 3380 in het overeen komstige tijdvak van 1930. DE KABOUTER IN DE KEUKEN. Vele jaren geleden leefde er ergens heel ver hier vandaan een jongelje, dat thuis een akelig leven had. Zijn moeder was dood en zijn vader had htm een stiefmoeder gegeven, waar mede hij heelemaal niet kon opschie ten. Hij moest altijd de vaten wasschen, opletten dat de melk niet overkookte en heel dikwijls mocht hQ niet in ds kamer eten. maar werd met zijn bord naar de keuken gestuurd. Eens op een dag, dat hij weer met ztjn bord naar de keuken moest, en hij door zijn tranen bijna niet kon zien, hoorde hij een heel zacht stem. metje aan hem vragen, waarom hij toch zoo'n verdriet had. BINNENLAND. Contingenteer ingsmaatregelen in den laatsten tijd duiken telkens berichten op dat ten aanzien van het een of ander artikel een contingentee- ringsmaatregel tegemoet gezien kan worden Voor zoover deze berichten hun grond mochten vinden in de om standlgheid dat de commissie van aivies C'isis-lnvoerwet belanghebben. den heeft uitgenoodigd haai inluch tingen te verstrekken, acht de com missie het gewenscht te verklaren da het voorbarig zou ztjn uit die om standigheid de conclusie te trekken dat contingenteering van 't betrokken artikel te wachten staat. intusschen laat het zich aanzien dat de Nederlandsche regeering binnenkort Inderdaad tot het tr* ff en van contln genteeringsmaatregelen vooreen aantal artikelen zal overgaan, zij het dan wellicht vootloopig slechts voor korten termijn. Indien tengevolge van het conttn- genteeringsbeslult voor een bepaald artikel invoerconsenten zullen worden uitgereikt aan Nederlandsche impor teurs, zullen de voorraden, waarvan mag worden aangenomen dat zij ui speculatieve overweging opgeslagen zijn, in mindering van de consenten worden gebracht. De prijsbeweging, zoowel in den groot- als in den kleinhandel, zal mede de volle aandacht van de commissie hebben; een eventueele prijsstijging zal Invloed kunnen uitoefenen op dr vaststelling van het contlngenteerings- percentage van de eerstvolgende pe riode Nederland en België. in goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat half off cleele, halt officieuze onderhandelingen, die seder' eenigen ttjd tusschen Belg4en Ne derland worden gevoerd, thans zoover ztjn gevorderd, dat beide ministers van buitenlandsche zaken, die elkaar binnenkort te Qeiè/e zullen ontmoe ten, tot de redactie van zekere teksten betrtffinde verscheidene punten van betwisting zullen kunnen overgaan. In aansluiting op bovenstaand bericht kan nog worden gemeld, dat volgens het Brusselsche blad La Solr het mogelijk zou zijn, dat de beide regeeringen binnenkort aan de pa»le menten in Den Haag en Brussel een ontwerp kunnen voorleggen, waarin de oplossingen van de meeste punten van geschil samengevat zijn, terwijl zij de punten waarover nog moeilijk heden van techntschen, financleelen of psychologischen aard bestaan, zouden voorbf houden. Nederlandsche fabrieken naar Engeland. Volgens opgave van de Londensche Kamer van Koophandel zijn de voor. bereidingen voltooid voor de openin K Vmaa niet„Jricsche Heermbaai van een aantal fabrieken in Engeland door buitenlandsche belangen in ver band met de nieuwe Invoerrechten. Hiertoe behooren o a. een baterijen fabriek te Liverpool voor Nederland sche belangen en fabriek van chirur gische instrumenten te Acton voor 'n Nederlandsch concern. Slechte uitkomsten griendcul'uur. In verband met den zeer slechten toestand in het hak-, griend- en hoe. pelbedrijf werd dezer dagen onder leiding van den heer C. H. Bogers te Werkendam een vergadering gehouden, waarop tal van belanghebbenden aan wezig waren. Besloten werd aan de griéndeigenaars en administrateurs van Rijks- en kroondomeingronden een verzoekschrift te zenden, waarin op verlaging van de huur- en pachtprij. zen zal worden aangedrongen. Ook voor de arbeiders, vooral voor de houthakkers, i9 de toestand zorgelijk. Niet alleen dat het loon ongeveer met 20 pCt. is verlaagd, maar er moet ook zwaar hout worden gehakt, zoo dat slechts weinig bossen per dag ge. maakt kunnen worden. Daar de houthakkers in stukloon werken, komt dit nogmaals neer op een flinke loonsverlaging, zoodat in de grienden geen brood meer te ver dienen is. D. Noteboom Jr. f Uit Londen meldt men het tragisch bericht van het overltiden van den bekenden schaker. D. Noteboom Jr., die a'daar in het St. Pancras-hospitaal plotseling na een kortstondige onge steldheid is overleden. Noteboom. die 22 jaar oud is ge worden, speelde nog in het laatste tournooi te Hastings, waar hij opeen der prijzen beslae legde. Ook Soemba geteisterd. Het eiland Soemba werd op 2 Januari eveneens door overstroomingen ge teisterd. Tien personen zijn verdron ken, terwijl zeven bruggen en verschei dene wegen weggespoeld werden. Als gevolg van liet feit dat de verbindingen afgesneden waren werd dit bericht niet voor heden ontvangen. Nieuwe Rükswegencommissie. Naar wordt vernomen heeft de Mi nister van Waterstaat op 13 t^ezer aan de voorzitters van de Rijkscommissie voor de wegen en van de Rijkscommis sie van Overleg voor de Wegenverbete ring medegedeeld, dat het zijn voorne men is de beide commissies op te hef fen en door een nieuwe commissie te vervangen. Verwonderd wreef hij zich de oogen uit en ja, daar zat op het deksel van een pan zat'n kleine kabouter, die hem vriendelijk toeknik e. Peter was op. eens zijn verdriet vergeten en vertelde van zijn stiefmoeder, maar htt kabou tertje wist alles, en zeidat Peter voortaan maar altijd naar hem uit moest kijken, dan zou hij het in de keu ken niet meer zoo naar vindenhij vond het er heelemaal niet akelig, tenminste als de pannen schoon waren en hij vertelde nu aan Peter, dat deze soms de pannen zoo slordig schoonmaakte, dat de kabouter er een vies gezicht tegen moest trekken. )a. natuurlijk was dan de moeder den volgenden dag boos op Peter. Deze vertelde nu tegen den kabou ter, dat het afwaschwater altijd zoo gauw koud werd, maar de kabouter schudde zijn hoofd en zeide.Jij denkt altijd aan allerlei andere dingen als je vaten moet wasschen. Als je nu alle werkjes waar je een hekel aan hebt, toch goed doet. dan zal je zien, dat je veel gauwer klaar bent, Maar ik zal je een poosje helpen, vind je dat goed Peter wist niet wat hij hoorde. Die kleine kabouter hem helpen! Dat kon toch niet. Hij moest er om lachen als hij bedacht, dat de kabouter een groot bord zou vasthouden en dit moest af drogen. De kabouter wist wat Peter dacht, maat deed alsof hij het niet merkte. Toen nu het eten op was en alle vaten in de keuken opgestapeld stonden, ging de stiefmoeder van Peter naar binnen en zei„Vooruit, gauw vaten wasschen, en als alles netjes is, mag je nog even spelen." Peter begon met frisschen moed. de kabouter zat op het aanrecht en iede ren keer, als Peter wat anders wilde gaan doen of stond te teuten, kreeg hij een aanmerking van den kabouter, daardoor bleef hij met zijn gedachten bij zijn werk en heusch, dien avond waren niet alleen de vaten vlug klaar, maar doordat het water goed warm gebleven was, was alles heel schoon. „Ziezoo", zei de kabouter, toen Peter alles had opgeborgen. „Nu ga ik een du'je doen, want ik ben moe van dat vele praten, dat zijn wij ka bouters heelemaal niet gewend". Hij kroop op een pan, en draaide zich als een poesje in het rond op den deksel. De stiefmoeder van Peter kwam de boel nakijken en toen zij zag hoe keurig alles er uit zag, mopperde zij niet, maar liet Peter gaan sptlen. Zoo ging het eenigen tij i door en vreemd, ook het huiswerk van hem ging er veel netter uit zien. op schooi bleef hij ook veel beter met zijn ge dachten bij zijn werk en zeiis zijn kleeren zagen er keurig uit ais hij uit school kwam. Zijn stiefmoeder bromde hoe langer hoe minder op hem en lachte zelfs nu en dan tegen hem. Maar des avonds bij het vatenwas- schen kwam altijd de kabouter bij hem zitten en hield hem met zijn ge dachten bij zijn werk, daarna praaMen zij samen nog even en ging Peter spelen. Nu brak er een prettige lijd voor allemaal aan, ook voor den vader van Peter, want die vond het niets prettig, dat Peter niet met zijn moeder kon opschieten. Nu, na eenige maanden waren zij de beste maa jes en dat had Pcter'je aan den kleinen kabouter te danken. Oplossingen van de vorige week. 1 Een gelukkig Nieuwjaar. 2 r arr appel rapport stoom urn t 3 HAARDVUUR Aalsmeer A'kmaar Rudolf Droog Vlag Uit Ut R Nieuwe Raadsels. 1 Mijn geheel is een boomgewas Mijn tweede en derde letter vo men een woord, dat door water veroorzaakt wordt. Mijn eerste tweede en laatste letter een woord, dat een maat uit drukt en 3 2 1 vindt men aan de boomen. TWEEDE BLAD. ECHTE FRIESCHE X) soa PfRONl

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5