PU ROL e Jhvwe schrtaZe futiel RECHTZAKEN. pe Commissaris der Koningin in N. Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de nieuwe commissie, waarvan de instel ling binnenkort kan worden tegemoet- gezien. De breuk in de S.D.A.P. Het bestuur der S.D.A.P. heeft een besluit voor het eerstvolgend congres der S.D.A.P. ontworpen, waarin elk onorganisatorisch optreden van den linkervleugel (Schmidt, de Kadt, van der Goes c.s.) zal worden verboden op straffe van royement. Bevel tot uitwijzing. De Burgemeester van Enschedé vaar digde uit het volgende bevel: Gedurende dezen tijd van stoornis der openbare orde in verband met ge schillen in de industrie, wordt het ver blijf binnen de gemeente Enschedé ont zegd aan alle niet-inwoners dezer ge meente, die in dezen tijd hebben aan gespoord of aansporen, rechtstreeks of zijdelings tot wanorde in het openbaar of tot daden, die stoornis der openbare orde ten gevolge kunnen hebben. Personen, die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, of schuldig maken, worden bij bevinding voor den Burge meester of den door hem aangewezen hoofdambtenaar van politie gebracht en na aanzegging van het door den Bur gemeester vastgestelde ontzeggingsbe- sluit, door de politie over de gemeente grens geleid. Relletjes in de stad Groningen. De relletjes, die in Groningen hebben plaats gevonden, houden slechts, naar de politie verzekert, zijdelings verband met de staking te Jipsinghuizen. Tus- schen de honderden demonstreerende personen bevonden zich slechts een 00 stakers. De overige werkloozen, bij de werkverschaffing geschorst, wenschen aan deze wijze van agiteeren niet mee te doen en bleven thuis. De groote hoop der demonstranten bestond uit opge schoten jongens, die belust zijn op rel letjes. Aan het hoofd van den stoet lie pen een paar leiders der communisten, voorafgegaan door een rij meisjes van een jaar of zestien, die blijkbaar de eerste klappen voor hen moesten op vangen. De burgemeester van Groningen heeft een verbod uitgevaardigd tot samen scholingen van meer dan drie personen. LAND- EN TUINBOUW. NU IS HET TIJD VOOR DE KALIBEMESTING. De winter is weer aangebroken en hiermee voor den landbouwer de ge- schikste tijd verschillende kwesties, wel ke zich in het bedrijf voordoen, nauw keurig onder het oog te zien. Nu is het ook de tijd plannen te maken voor een nieuw oogstjaar. Welke gewassen op de verschillende akkers geteeld zullen wor den, hoe de bemesting hierop zal zijn enz. En nu vreezen wjj dat, als wy ons oor te luisteren leggen, wat het laatste betreft, de bemesting, hierbij door velen groote fouten gemaakt zullen worden. Fouten, die het geheele bedryf ongunstig zullen beinvloeden. En wel door een ver keerde zuinigheid. Algemeen wordt dan ook door de kunstmesthandelaren ge klaagd, dat zoo weinig kunstmeststoffen ook kalimest worden gekocht. Vanzelf zal dus minder uitgezaaid worden als ge woonlyk.. Is het nu verstandig het met de be mesting maar eens te schipperen of de hand te lichten? Gaan w(j eens nauwkeurig na welke factoren invloed hebben op den kostprijs onzer producten, dan zullen \vy zien dat niet de bemesting daarbij een groote rol speelt. Vooral tegenwoordig, nu de kunstmeststoffen zoo goedkoop zijn. Neen, veel meer .de .pachtprijs, .het zaad- en pootgoed, de arbeidsloonen, het vervoer, enz. Deze blijven bij een hooge of lage opbrengst bijna gelijk. Liet men de bemesting dus na, dan zou men wel iswaar een klein bedrag uitsparen, maar deze bezuiniging zou zich bij den oogst zeer wreken. Onder de productiekosten van het landbouwbedrijf zijn er geen, die zich zoo goed betaald maken als de be- mestingskoslen. Houden wij rekening met bovenstaande, dan zullen wij zien, dat bij een normalen prijs van een pro duct, weglating der bemesting verlies, oordeelkundige bemesting winst geeft. Dit zal te meer het geval zijg als de land bouw op een gezondere basis komt te rusten. Laten wij hopen dat deze tijd niet ver meer af is; van enkele produc ten is de prijs reeds aanmerkelijk beter. Een eerste vereischte is dus een volle dige bemesting. Geen voedingstof mag in den bouwgrond ontbreken. Vergeet dus, naast stikstof en fosforzuur, ook vooral de kali niet. Nu is het de tijd voor de kalibemesting. Dat wil zeggen voor de ruwe kalizouten, 20 en 40 pCt. kali- zout. De gezuiverde kalimeststoffen, pa- tentkali en zwavelzure kali kan men ook in het voorjaar met succes aanwenden. De. ruwe kalizouten zijn echter 't goed koopste, door deze dus nu uit te strooi en, doet men zich veel voordeel. Bemest volledig, laat, ter verkrijging van volledige oogsten, de kalibemesting niet achterwege. Bemest nu met kalizout 20 en 40 pCt. Nachtelijke aanval. De behandeling werd voortgezet van de strafzaak tegen J, Th. v. R. visscher te Sprang— Capelle. Deze zaak werd op 3 Dec. 1931 uitgesteld voornader onderzoek. Er waren 10 getuigen ge dagvaard. Aan verdachte werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Sept. 1931 te Sprang Capelle Mathijs Blom, schoenmaker aldaar met een mes door 't gezicht heeft gesneden. en springende lippen De mishandelde liet aan de recht bank het lange lidteeken zien, dat hij nog van die ontmoeting over z'n wangen draagt. Verdachte ontkende al weer, maar een der getuigen de vader van Blom verklaarde al dadelijk de mishandeling gezien te hebben. Er was te voren al ruzie geweesL En natuurlijk hadden betrokkenen eerst café's bezocht en couragenat genoter. Oetuige Leendert Blom, een brotr van Mathijs had ook de mishandeling gezien. De verdediger Mr. E. van Zlnnfcq- Bergmann, den Bosch wees erop, da' vader Blom, die wist dat z'n zoons buiten stonden aan den dijk en terwijl het al middernacht was, beter en ver. standiger had gedaan z'n zoons binnen te roepen. De „Blommen" stonden den vijand die toen hij eindelek dan ook spoedig het Ons neefje 1 2 3 4 5 Is een echte 2 3 4 5, Kijk daar bijt hij weer. In een sappige 1 2 4 5, Wie kan nu weten. Hoe het neefje mag heeten?? 3 Welk voorwerp waarmede men speelt, als m*>n de eerste letter weg laat een dier?? 4 Met L ben ik in Utrecht; met W in Groningen. Off vindt my in de bergen, Ge maakt mij met den voet. ik ben voor U een vrijbrief. Ais ge In den vreemde moet. Ik hoor ook bij de menschen, Die aan het dansen gaan. ik duid ook; „Het is in orde En soms een tijdstip aan. Zoudt ge mogelijk ook weten, Hoe toch wel de buren heeten, Die, 't is toch niet vreemd of raar, Nimmer wonen naast elkaar??? op te wachten, voorbij kwam mes trok. Leendert Blom kon er onder eede niet op antwoorden, waarom hij 's nachts builen stond Hij wist het niet. Maar ik weet wel, dat je de waar heid niet zegt, zeide de president. Het bleek, dat de veete ontstaan was over een schuld van vijf gulden, welke verdachte bij de Blommen had. Het getuigenverhoor leverde maar moeilijk wat op. Getuige Piet van Roolj schoenmaker te Sprang—Capelle, een zoon van verdachte, verklaarde dat de Blommen, vader en zoons hem en zijn vader aanvielen en om de vtyf gulden maan den. Maar dat zijn vader Mathijs Blom met een mes had gesneden, wist hl niet. De mishandelde stelde een civiele vordering in om schadevergoeding. De officier memoreerde, dat vader en zoons Blom de anderen 's nachts stonden op te wachten en dus zei schuld hadden aan de vechtpartij. Maar er was toch geen aanleidinggeweest om zoo gevaarlijk met een mes te snijden. De eiscb, als reads bij de eerste behandeling der zaak uitgesproken, uidde legen van R. wegens mishan deling 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte beweerde onschuldig Ie zijn De verdediger Mr. E. van Zlnnicq- Jergmann, Den Bosch, betoogde dat de getuigen toch wel blijk hadden gegeven niet allen betrouwbaar te zijn en op te betwijfelen verklaringen toch geen veroordeeling kon volgen. Er is ook niet bewezen, dat Blom met een mes gesneden Is. Volgens den dokter kon d e wonde ook met een ander voorwerp zijn toe gebracht. De familie Blom had maar moeten binnen blijven in plaats van daar te staan wachten om zélf een aanval te doen. De verdediger concludeerde tot vrij spraak subs, geldboete. Uitspraak 28 jan. a.s. Vrijgesproken.. Van de aanklacht wegens afpersing werden wegens gebrek aan wettelijke bewijs vrijgesproken C. L. 18 jaar, M. V. 17 jaar en L. S. 24 jaar, allen schoenmakers te Kaatsheuvel. Aan verdachten was ten laste gelegd, dat zij te Kaatsheuvel tusschen 1 Oct. en 10 Nov. 1931 te Kaatsheuvel op verschillende dagen C. Boezer hebben bewogen aan hen een totaal bedrag van ongeveer f 700 af te geven onder bedreiging met openbaarmaking van een geheim wat zij van hem wisten en met sm ad door te zeggen, dat wanneer zij geen geld kregen het ge heim zou worden bekend gemaakt en Boezer dan in de gevangenis zou terecht komen. Verdediger In deze strafzaak was Mr. E. van Zinnicq—Bergmann, Den Bosch. ZOEKpRENUE. Een eenzame kluizenaar liep eens door de bergen en vond daar een klein verscheurend dier, waarvan de ouders waren verdwenen De man nam het dier in zijn armen en droeg het mee naar zijn hut, waar het beestje spoedig tam werd en als de kluizenaar het riep, dadelijk naar hem toe kwam. Toen hij volwassen was, ging hij wel eens een paar dagen weg, maar keerde steeds weer naar de hut terug. Ook nu is hij weer weg en omdat hfl langer weg is dan ooit te voren, maakt de kluizenaar zich een beetje beangst, dat zijn vriendje misschien een onge. luk is overkomen. Als jullie nu goed in de teekening kijken, dan zul je zien, dat daar letters in verborgen staan. Plaats die letters in de goede volgorde en je hebt den naam van het diertje. SPORT. w. s. c. W.S.C. morgen kampioenl We hebben eenige weken geleden ai geschreven met een enthousiasme of WSC al kampioen was. Maar dat dit nog niet het geval was, hebben we er toch uitdrukkelijk bij vermeld. Morgen in den wedstrijd tegen PSV 3 zal de definitieve beslissing vallen of WSC ook dit jaar meespeelt om het reeds zoo lang begeer de plaatsje in de tweede klas. En af gaande op het spel, dat we dit seizoen van de ploeg gezien hebben, durven we met een groote mate van optimisme de zen beslissenden wedstrijd afwachten. Wel is PSV 3 een niet te onderschatten j tegenstander, die dit seizoen reeds voor heel wat verrassingen gezorgd heeft, maar dat neemt ons het ongeschokte ver trouwen in de WSC-ploeg niet weg. In tegendeel, ook de WSC-'ers zullen wel weten dat hun tegenstanders niet met zich laten spelen en zij zullen er alles op zetten, niet alleen om den beslissen den wedstrijd tot een gunstig einde te brengen, maar ook om zich in dezen strijd van hun beste zijde te laten zien. Belangstelling bestaat er voor dezen wedstrijd, zooals licht te begrijpen valt, zeer veel, en we voorzien dan ook een heele drukte morgen op het WSC-terrein. Geen enkel WSC-supporter, ook niet van j de oudere garde, mag morgen ontbre ken, om zijn club den kampioenstitel te zien behalen. Wij gelooven niet te opti mistisch te zijn, als we voorspellen dat er morgenavond vreugde in 't WSC- kamp is. De voorwedstrijd wordt gespeeld door het derde elftal tegen Excelsior I uit Ca pelle. Dit zal voor de WSC-'ers 'n zwaren wedstrijd worden, daar er voor Capelle veel op 't spel staat. Uitwedstrijden worden gespeeld door W SU. 2 en 4. WSC 2 gaat naar 's-Bosch en speelt daar tegen BW 3, met wie zij nog een appeltje te schillen heeft. Op eigen terrein verloren de reserves immers met geflatteerde cijfers en het zou een mooie prestatie zijn indien zij nu eens revanche kunden nemen voor deze smadelijke ne derlaag. De juniores gaan naar de Vlijmcnsche Boys 2 en hel zou ons meevallen als zij daar een der puntjes konden bemachti gen. Wat spel betreft, zullen zij hun te genstanders wel kunnen weerstaan, maar physieke overmacht zal hier wel den doorslag geven. fen gerieve der bezoekers zij nog me degedeeld dat de wedstrijd WSC—PSV 3 om half drie aanvangt. Voor de goede regeling worden leden en donateurs ver zocht hun kaarten bij zich te hebben Daar zeer veel publiek verwacht wordt heeft het WSC-bestuur hiervoor maatre gelen genomen. Besloten is het vak voor de tribune voortaan vrij te houden, zoo dat het uitzicht vanaf de tribune jiiet belemmerd wordt. Het is tevens voortaan verboden op de tribune te gaan staan. R. W. B. Voor Zondag 17 Jan. zijn voor RWB voor alie elftallen wedstrijden vast gesteld. RWB I gaat naar Zalt-Bommel. Deze behoort ontegenzeggelijk ook tot de zwakkere clubs. Mogelijk is voor RWB met inspanning van alle krachten wel een succesje te behalen, waardoor tevens de niet verdiende laatste plaats verlaten Jcan worden. Vertrek 11.30 uur per autobus H B. RWB 2 krijgt bezoek van Vlijmen sche Boys. Onze reserve's hebben eenige weken geleden te Vlijmen een gelijk spel behaald, zoodat ze de beste kansen hebben. Aanvang 2 uur terrein RWB. RWB 3 speelt weer een uitwedstrijd en zal BW 6 in den Bosch moeten kloppen om kampioenscandidaat te blijven. Na het mooie succes van vorige week zou thans een nederlaag zeer teleurstellen. Denk eraan jongens, eensgezind zij nog steeds het parool. Vertrek 10 15 uur per autobus Slaats. Aanvang half 12. Ten slotte onze juniores Deze zullen tegen Kaatsh. Boys 2 ongetwijfeld hun uiterste best doen om de nederlaag zoo klein mogelijk te maken. Aanvang 12 uur, terrein RWB. KERKNIEUWS. Eenige Mededeeltngen over Dekenaten De splitsing van het dekenaat Geer truidenberg en de oprichting van het dekenaat Waalwijk deed de redactie van de Bossche Courant in de geschie denis des bisdoms eens nispeuren sinds hoelang de dekenaten bestaan. In 1559 toen bij de invoering der hiërarchie de bisdommen Luik, Kame- rijk en Utrecht gezamenlijk 170 paro chiën afstonden, om daaruit te vormen het nieuw opgerichte bisdom Den Bosch, verdeelde de toenmalige Bis- schop Franciscus Sonnius het in zes dekenatenHilvarenbeek, Woensel, Maasland (zijnde het land van Cuijk), Bommel, Heusden en Gheel. Zijn opvolger, de tweede Bisschop van 's-Bosch Laurentius Metsius, zagterecht in 1571 dat bijv. 52 parochiën onder één dekenaat (Hilvarenbeek) al te groot was en zette er duchtig de schaar in. Het aantal werd toen 10. Vanaf 1571 dateert het dekenaat Geertruiden- berg, waarbij Waalwijk steeds inbe grepen is geweest. Het dekenaat Heus den, dat destijds 27 parochiën telde en het grootst was, is nu een der deinste. In 1621 werden door Bisschop Zoësius de dekenaten Bergeijk-en St. Oedenrode opgericht, doch 't eerste jeleefde slechts 56 jaren, terwijl St. Oedenrode het nog in korter tijd af- egde. In 1731 toen het dekenaat Gheel aan de hier bestaande was onttrokken, telden Heusden en Bommel nog slechts parochiën, Geertruidenberg van de aanvankelijke 14 nog 9. De grootste bloei is wel ontslaan in 1840 toen de dekenaten Ravenstein Megen, Cuijk en Nijmegen bij de Pauselijke bul van Z. H. Gregorius aan het vicariaat Den Bosch werden toegevoegd. Geertruidenberg telde toen 15 paroc hiën, ofschoon Waalwijk steeds onder den Berg geressorteerd heeft vin. den wij slechts twte pastoors uit Waal. wijk en wel in 1763 Wilhelm Gode- fridus Voet en bevorens in 1645 pastoor Henricus Molemans. In 1899 werd door Mgr. W. van de Ven het dekenaat Helmond gesplitst, waar uit het deke. naat Veghel voortkwam, aangevuld met eenige parochiën uit het dekenaat Boxtel, waardoor het aantal klom tot 18. Kort na de aanvaarding van het Bisdom door Z.H. Excell. Mgr. A. F. Diepen die tijdens 't coadjutorschap bij ervaring had gezien hoever de dekenaten uit elkander lagen verspreid, werden in 1920 de dekenaten Cuijk! Eindhoven en Valkenswaard gesplitst met toevoeging van de meest nabije tot een ander dekenaat behoorende parochie. En gelijk toen is het ook nu gegaan Waalwijk no 22 als een. traal puntGeertruidenberg als 't best gelegene voor de aan 't dekenaat onderhoorige parochiën heeft daarbij nog Dussen en Maria-polder (Hank), Ons bisdom telt nu 22 dekenaten, 319 parochiën en 78 rectoraten. DRUNEN. Op 2 Febr. (Maiia Licht mis) vieren 3 leden der Jongens-con- gregatie hun gouden jubné. Bovendien zijn er nog 3 diamanten jubilarissen, n l. de Eetw. Broeder Altysius en de heeren P.v. d. Sanden en M. v. d. Leur. De twee laa'sten zijn sinds zeer vele jaren lid van het Be stuur en hebben zich indertijd buiten gewoon verdienstelijk gemaakt voor de congregatie. -- „Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen". Voor het herstellen van een défect aan de electr. geleiding in de R.K. kerk alhier, heeft men een steigerwerk moeten plaatsen van on. geveer 12 meter hoogte. RAAMSDONK. De bevolking der gemeente Raamsdonk bedroeg op 31 Dec. 1930 (volgens de lie volkstelling) 3629 mannen, 3587 vrouwen, toiaal 7216 zielen. Zij vermeerderde in den loop van 1931 door geboorte met 110 m. en 106 vr. totaal 2l6, door vesti ging met 124 m. en 158 vr. totaal 282, en verminderde door overlijden met 35 m. en 38 vr. totaal 73, door vertrek met 226 m. en 242 vr. toiaal 468. De geheele vermindering bedroeg aus 27 m. en 16 vr, totaal 43, zoodat op 31 Dec. 1931 het bevolkingscijfer bedroeg 3602 m. en 3571 v. totaal 7173 zielen. Voltrokken werden 48 huwelijken. Als levenloos aangegeven werden 4 kin deren van het mannelijk geslacht en van het vrouwelijk geslacht. Donderdagnamiddag 14 Jan. j.l. had ten Gemeentehuize de onderhand- sche aanbesteding plaats der verbou wing van het slachthuis te Raams- donksveer aan de Dongebrug. Ingeschreven werd als volgt: Th. J. P. Rovers Azn Made 12650.— Ch. v. d. Ploeg, G'berg f 2476.50 J. v. Laarhoven, R'veer f2470.— Adr. Weterings, R veer i 2245.— Gebr, Naglé, G'berg f 2198. L. B. Spuijbrotk, R'veer f2122.— Adr. Rovers, Waspik f 2029. P. W. v. Alphen, G'berg f 1993. A. A. de Graauw Czn. Waspik f 1846.— A. D. v. Sujjlekom, R'veer f 1595.— Het werk is nog ntet gegund. Op Zondag 17 Jan. a.s. zal In iet St. Leogebouw alhier een uitvoe ring worden gegeven door de tooneel- vereeniging van den R.K. Vrouwenbond van Raamsdonksveer. De opbrengst comt ten bate van het Crisis-Comité. Opgevoerd zal worden het drama Haar Offer", welk stuk met succes reeds op het Veer is opgevoerd. Het zal Zondag stormloopen naar het Sl. «eogebouw. De Rijkskeuring van dekhengsten zal gehouden worden voor deze ge meente te Zevenbergen op Vrijdag 5 ebr. a.s. om 9 uur v.m. en om half iwee n.m, te 's Hertogenbosch Te Bergenopzoom op Donderdag 4 Febr. om kwartier voor drie. RAAMSDONKSVEER. De datum waarop de Gem Zangvereen. „Het Rozenknopje" van Capelle alhier een uitvoering geeft is vastgesteld. Op Woensdag 20 Jan. a.s. zal de zang uitvoering gegeven worden in de bovenzaal van Hotel de Reijer. Tot geneeskundige belast met liet verrichten van doodschouw in deze gemeente is voor het jaar 1932 aangewezen de heer Ch. A. H. A. M. Jps. De volgende bouwvergunningen zijn verleerd: aan J. Blom tot het bouwen van een schuur aan het Fort, aan Adr. van Gils tot het herstellen van twee woningen aan het Fort, aan W. van Raamsdonk tot het vernieuwen van een woonhuis en aan Jac J. Baijens ot het bouwen van een woning aan Dooko JO-60 to 90 ct, Tube 80 ct. BtJ Apoth. ca Drogl.teo •S.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6