Miem oil Kaalskmel. pVoor springende handen akker s Kloosterbalsem 'f0TgtTd- De voorzitter geeft dit toe, maar B. en W. hebben het beter gevonden daarvan thans af te wijken om geen precedent te scheppen. De heer Snaphaan merkt op dat In dertijd gesproken is om veihooging van 't salaris van den 3den ambtenaar tot f 1700.— dit is echter nog niet gebeurd. De voorzitter zegt dat er nog geen 3de ambtenaar op de secretarie is. De heer v. d. Hoven merkt op dat door de commissie met B. en W. be sproken is de salarissen der lagere ambtenaren jaarlijks met f 100.te verhoogen. Den heer Roestenberg bevredigt de loop van zaken in deze salariskwestie niet. Het gaat over de drie lagere ambte naren. Doen deze hun plicht, dan vindt spreker de salarissen te laag, doen ze hun taak niet behoorlijk, dan moeten andere maatregelen genomen worden. Spreker vindt het een onzui vere stand van zaken, en hoopt dat de zaak spoedig veranderen zal. Op voorstel van den voorzitter wordt deze zaak verder in besloten verga-- derlng afgehandeld. Na ongeveer een uur wordt de vergadering heropend, en besluit de raad de post nog nader onder oogen te zien; B. en W. zullen in de volgende vergadering met een voorstel komen. 53. Toelagen voor politie. De voorzitter merkt hierbij op dat wordt voorgesteld aan poiitie agenten voor het houden van een politiehond met certificaat een vergoeding van f 25 per jaar te geven. 58. Telefoonkosten. De heer Roestenberg geeft in over weging ook de politie-agent v. Dongen te Berkdijk een aansluiting te geven. 64. Vergoeding brandgasten. De heer Roestenberg zag hier liever een specificatie der kosten, zoodat hij kon zien wat de brandgasten verdie nen. Hij vraagt wie de brandgasten aanstelt en ontslaat. De voorzitter antwoordt dat de aan stelling geschiedt door B. en W. De vergoeding is voor het eerste uur f 2 en voor de verdere tijd f 1 per uur. De heer Snoeren merkt op dat de brandgasten meestal menschen zijn uit de bouwvakken. In den zomer komt het dikwijls voor dat deze menschen uit de plaats zijn, zoodat er geen spuitgasten zouden zijn. Hij beveelt daarom aan ook menschen uit de fa briek aan te zoeken. De voorzitter neemt dit in overwe- ging. 78. Waterleiding. De heer Roestenberg zegt dat nog verschillende menschen in de kom niet by de waterleiding zijn aangeslo ten. Hy geeft in overweging hiernaar een onderzoek in te stellen. 92. Subsidie WU-Gele Kruis. De heer Snoeren zegt dat men in Loon op Zand bezig is met de op richting van 'n kraam verzorgingsdienst, zoodat er kans bestaat dat dit bedrag in den loop van het jaar nog zal ver hoogen. Advertentiekosten. De heer Snoeren komt deze kosten by verschillende hoofdstukken tegen. Hij merkt echter op dat het blaadje, waarmede het advertentie-contract is aangegaan, lang niet overal komt, zoo dat deze publicatie niet voldoende genoemd kan worden. De voorzitter zegt dat hiermede voor een jaar is proef genomen, zoodat dezen zomer verder gezien kan wor den. 106. Woningbouw. De heer Beerens merkt op dat er by de bewoners van gemeentewoningen een actie gaande is om verlaging van huren te krygen. Men wil aan den minister een verzoek hierover richten. Spreker vraagt naar de meening van B. en W. in deze kwestie. De voorzitter zegt dat de minister wel accoord zal gaan met een huur verlaging, mits de gemeente de kosten daarvan maar betaalt. Wel is het nog een vraag of Oed. Staten 'n dergeiyk besluit zullen goedkeuren. Het beste is dat de minister zelf de huren ver- laagt, anders wordt het tenslotte een schadepostals de menschen niet verdienen zyn de huren beslist te hoog. De heer Beerens zou het wenscheiyk vinden dat de raadsleden een verslag der bouwvereeniging krygen. Wethouder v. d. Horst merkt daar tegen op dat den raad als zoodanig geen Inzage van het verslag behoeft te worden verleend. Spreker schetst dan hoe de bouwvereeniging weikt. Oorspronkeiyk heeft het ryk geld ge geven, daarvan moet aflossing betaald worden. Het ryk geeft jaariyks een tegemoetkoming van f2795, die aan de gemeente wordt uitgekeerd. Deze doet de bouwvereeniging dan weer 4/s van dit bedrag, nl. f3728 toekomen. De vereeniglng moet jaarlijks betalen f 7448.58. Alleen de huizen in de Klooster straat en Stationsstraat kunnen zich bedruipen, de huren zyn daar vol doende om de kosten te dekken. De andere huren zouden echter veel hoo- ger moeten zyn. maar daar de men schen toch al voldoende op last zitten worden de tegemoetkomingen van ryk en gemeente gegeven. De woningen der bouwvereeniging kosten de ge meente op het oogenbilk veel geld, nl. f 6982 50. Toen de bouwvereeniging ook Berkdyk en Loon op Zand heeft opgenomen, heeft zij ook de schuld dier vereenlgingen, tot een bedrag van f 17000 overgenomen, welk bedrag eveneens op de begrooting der bouw vereeniging drukt. Het bestuur der vereeniglng heeft in Den Haag met de betrokken in stanties reeds overleg gepleegd, maar de minister heeft toen gevraagd te be wijzen dat de huren der particuliere woningen lager zyn dan die der ge meente Dit was echter niet het geval. De lasten die de huurders op zich krygen zijn echter te groot, ook al door de waterleiding; de prijs van het water is enorm hoog. In tyden dat er goed verdiend wordt komt dat zoo nauw niet, maar wel als men het met een karig loon moet doen. Spr. vindt het 't best dat de actie uitgaat van de ïuurders, deze moeten zich tot den minister richten. Den heer Beerens zegt spr. dat hy altyd graag bereid is schrifteiyke vra gen betreffende de bouwvereeniging te beantwoorden. Hy acht er moei- ïykheden aan verbonden den raad de verslagen te geven, wel kan er een verslag ter inzage worden gelegd. Hel bestuur der vereeniglng is naar spr. zegt gaarne bereid de middelen te onderzoeken tot huurverlaging, daar dit immers ook voor de vereeniglng een voordeel zou beteekenen, omdat wellicht de woningen dan minder zouden leegstaan. Spr. wyst hier op de bakkerswoning te Berkdyk, die moet volgens den minister f 13 op brengen. Ze Is nu verhnurd voor de helft, omdat men ze eenvoudig niet voor een hoogere prys kwyt kan. Anders zou de woning leegstaan en in dat geval zou de strop nog grooter zyn. Het is verder moeiiyk iemand die de huur niet kan voldoen uit de woning te zetten, men zou zooiets beter kunnen doen als er een lagere huurprys werd vastgesteld. De heer Beerens kan zich met dit antwoord vereenigen, en hoopt dat spoedig resultaat zal worden bereikt. 124, Onderhoud wegen en voetpaden. De heer C Dingemans vindt dat op dezen post nogal bezuinigd is. Hy hoopt dat B. en W. ondanks dit het noodige zullen doen. De verkiezingen zijn nu weer achter den rug, doch nu praat er ook niemand meer over de wegen, zegt spr. Weth. v. d. Horst vindt dat de ver- kiezingen hier gevoegeiyk buiten kun nen biyven. Na de verkiezingen doet spr. precies hetzelfde als tevoren. Spr. wyst op den abnormalen toestand; de werkverschaffing kost veel geld en ook dit wordt toch byna uitsluitend voor de wegen gebruikt. Als er geen geld is kan het werk aan de wegen wel even worden uitgesteld zegt spr., en hy wijst erop hoe de wegen den laatsten tijd verbeterd zyn en worden. Spi. geeft den raad eerst af te wach ten tot de werkverschaffing achter den rug is. De heer Dingemans geeft toe dat Weth. v. d. Horst na de verkiezingen nog meer voor de wegen heeft gedaan dan daarvoor, hij vraagt hem dan ook deze uitdrukking niet kwalijk te nemen. De heer Nykamp vraagt nog waar om geen post is uitgetrokken voor de verbetering der Markt waartoe beslo ten is. Hy meent dat de post voor onderhoud van straten en pleinen hiermee verhoogd moet worden en dus f 2500 hooger moet zijn. De voorzitter zegt dat dit bedrag niet uit de gewone middelen zal ge vonden kunnen worden en het daarom tegeiyk met het benoodigde voor de werkverschaffing naar den kapitaal dienst moet worden gevoerd. dan dat de huur nog ver boven de huurwaarde is. Hy vindt dat de billijk heid betracht wordt als Loonschendyk, Berkdyk en de Moer allen op f300.— worden gebracht. Na enkele opmerkingen wyzigt de heer Orootzwagers zyn voorstel, hy wil de huur voor de drie woningen op f275.— brengen. Weth. v. d. Horst vindt het gek om ook de Moer erin te betrekken, er behoeft z.i. geen verhooging van huur plaats te helpen. De heer Grootzwagers wijzigt nog maals zyn voorstel en wil de Moer op f 250.— laten en Berkdijk en Loon- schendyk op f275 brengen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Roestenberg en Beerens. Het wordt verworpen met 6—9 stemmenvoor de heeren Roestenberg, Beerens, Grootzwagers. M. Dingemans, Snaphaan en Snoeren. Het voorstel van B. en W. om de huur voor 't Berkdyksche huis te brengen op i 300.— en de rest gelijk te laten wordt met 9 4 stemmen aan genomen tegen Roestenberg, Maas, de Kort en wydemans. (Slot a s Zaterdag.) 143 Huren Gemeentewoningen. De heer Roestenberg gelooft, gezien de tydsomstandigheden en de huren van arbeiderswoningen, dat de huur der onderwyzerswoningen nog laag genoemd kan worden. Hij stelt voor de huren te laten zooals ze z(jn en ten hoogste over te gaan tot gelijkstelling der huren der onderwyzerswoningen. De heer Grootzwagers vindt dat alleen de billijkheid betracht wordt als de huren van de onderwyzerswoningen te Loonschendyk en Berkdyk opf30C gebracht worden. De heer Roestenberg merkt op da de huur der woning te Loonschendyk indertyd verlaagd is omdat de bewoner anders weg zou gaan. Weth. v. d. Horst zegt dat voor deze verlaging andere motieven golden. Juist daar de woning te groot is voor den bewoner, heeft deze toch al groote kosten. Bovendien is de woning vee slechter gelegen dan die te Berkdyk. Met het oog op zijn laag salaris heeft de onderwijzer toen huurverlaging gevraagd. De heer Roestenberg biyft van mee ning dat de huur voor een dergelijk pand zeer laag te noemen is. De heer Snoeren trekt een vergeiy- king tusschen de onderwyzerswoning en het winkelhuis dat de gemernte 1 Loon-op-Zand heeft staan. Voor di bouwvallige huis moet nog f 10.— meer huur worden betaald dan voor de onderwijzerswoning in de Moer. De heer Grootzwagers vraagt tegen welk bedrag de woning te Berkdijk in de belasting is aangeslagen. Weth. v. d. Horst zegt dat dit f 225. bedraagt. De heer Grootzwagers constateert BUITENLAND. De gebeurtenissen in Brltsch-Indië. Maandag is de burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne door de Congres party geopend te Lahore, waar groepjes van 10 man voor de magazijnen, win kels en markten begonnen te posten bovendien spoorden zij aan tot het boycolten van Europeesche goederen. De politie heeft 40 personen, onder wie de 3 leiders der beweging, gear- resteerd. Te Poona zyn onder de zelfde om standigheden 17 personen, onder wie 2 vrouweiyke propagandisten, aange houden. Relletjes In Spanje. De botsingen, welke Zondagavond e Bilbao hebben plaats gehad, aldus een V.D.—bericht Hit Madrid, zyn veel ernstiger dan de eerste berichten deden vermoeden. Het vergaderlokaal van de jartyen der rechterzyde werd na de eerste botsing, waarby vier personen werden gedood en talrijke anderen gewond, door socialistische en republi- keinsche groepen belegerd. Toegescho ten gendarmenie en militairen losten talrijke salvo's. Tegelijkertyd viel het gepeupel de politie aan, waarby twee beambten ernstig werden gewond. Een poging, het gebouw van een katholiek dagblad te bestormen en in brand te steken, werd afgeslagen. Ook het nonnenklooster te Bilbao weid aangevallen. De aanvallers wer den vanuit heta klooster beschoten, waarna zy zich verwyderden. De socialistische arbeiders hebben )esloten voor den tijd van 24 uren een algemeene staking te proclameeren. )e opwinding onder de bevolking te Bilbao is zeer groot. Italië en de schrapping der oorlogsbetaltngen. De Romelnsche pers onderstreept weer den eisch van een radicale op- ossing van het schuldenvraagstuk. De Tavere meent, dat men eindelijk uit de oorlogspsychose moet komen. Evenals de beruchte lijsten van oorlogs misdadigers in de papiermand zijn verdwenen, moet ook een eind ge maakt worden aan den onzin der schuldverrekeningen. De Trlbuna verklaart, dat men zonder schrapping der oorlogsschulden en herstelbetalingen niet uit den tegen- woordigen toesland kan komen. De Italiaansche Ahese wil een eind maken aan de diplomatieke na—ooilogs— methoden. Wapenvondsten in Oostenrijk. Volgens het christelijk—sociale „Wiener Montagsblatt" zyn in het Ottakringer arbeiderstehuis, behalve wapenen ook in een ijzeren kist talrijke documenten gevonden met een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt plan voor een gewapend optreden der sociaal—democraten in geval van nood. Het plan bevat voorschriften voor de bezetting van openbare gebouwen, het opwerpen van barricaden, de arrestatie van politieke tegenstanders, instelling van een militie, enz. De Rotterdamsche Begrooting. In de Maandag gehouden vergade ring van den gemeenteraad heeft de meerderheid zich uitgesproken tegen een belastingverhooging zonder dat tegelijkertyd een besluit wordt geno men ten aanzien van de loonsverlaging. Het staat nog niet vast, wat de ge volgen van deze beslissing zullen zijn. Oeconomische samenwerking tusschen Nederland en België. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België te Brussel heeft een commissie samengesteld onder voorziterschap van den heerj. B. Vink en met den heer W. Reyersberg als secretaris ter bestudeering van een nauwere oeconomische samenwerking tusschen Nederland en België. In dit verband zal binnenkort reeds de Ned. Kamer van Koophandel 'n referendum uitschrijven onder alle Nederlandsche en Belgische Kamers van Koophandel en nyverheidsgroepen. Een Initiatiefvoorstel van wet Albarda c.s. By de Tweede Kamer is een voor stel van wet van den heer Albarda c.s. ingediend, dat ten doel heeft te voor komen, dat de regeering voor binnen- landsche doeleinden den Byzonderen Vrywilligen Landstorm zou mobilisee- ren, zonder verplicht te zyn voor het onder de wapenen biyven van die macht de goedkeuring te vragen van de StatenGeneraal. BINNENLAND. Bata in Nederl. Indië. Aneta seint uit Batavia: De heer Bata is hier per vliegtuig aangekomen. Hy reist in gezelschap van 3 ?yner medewerkers, die te Batavia zullen blijven voor de organisatie van een schoenenzaak op groote schaal. De heer Bata stelde de noodzakeiykheid van plaatselijke industrlëen in het licht, teneinde te concurreeren met de Japan ners. Indien dit noodzakeiyk is, zullen de vertegenwoordigers van de Bata— fabrieken rubberondernemingen koo— pen, om goedkoop materiaal te ver krygen. De heer Bata zelf vliegt naar Singapore, waar hy tot Vrydag za verbiyven ter bestudeering van de situatie in de Straits Settlements. C.A.O. in de typografie. De looncommissie in de Typografie heeft na langdurige beraadslagingen besloten de loonen in dit bedrijf weder terug te brengen tot het peil van de collectieve arbeidsovereenkomst van 1928—1930, zulks met ingang van Maandag 1 Februari a.s. DRUNEN. By herhaling waren de steenkolen-handelaars er op gewezen dat zy de prijzen te hoog hielden. Zy bleven echter Oost—Indisch doof. Op aandringen der leden is het bestuur van den Boerenbond er toe overgaan om zelf kolen te verstrekken aan hare leden, Dat sloeg in. Direct verlaagden de handelaars met 10 cent permud.Niettegenstaandedit zijn ze nog 5 cent per mud duurder dan by den Boerenbond. Zondag j.l. hield de Kruisboog schutter „De Vriendschap", gevestigd n café M. v. d. Westen, haar laatste .aarvergadering. De boeken en be scheiden werden in orde bevonden en vervolgens werd met meerderheid van stemmen besloten de vereeniglng te ontbinden, waarby tot afscheid een eestmaal werd gegeven. Vervolgens werd nog staande de vergadering be sloten een nieuwe Kruisboogclub op e richten, welke genoemd zal worden „Molenschutters*. Zy die zich nog als id wenschen op te geven kunnen dit doen by het voorloopig bestuur in café v. d. Westen. Op 10 Maart wordt wederom een vergadering gehouden, waarby een definitief bestuur gekozen zal worden. ELSHOUT. Donderdag 21 Jan. des avonds 7 uur zal in de zaal der Jongenscongregatie een vergadering worden gehouden van den kolenbond „Ons Belang". Alsdan verkiezing van een lid van het bestuur en van de commissie van toezicht. Tevens zal verslag worden uitgebracht, waarna aanbesteding van het afryden van kolen. Vrydag a.s. zal in de Jongens congregatie een vergadering gehouden worden van afgevaardigden der ver schillende vakafdeelingen der R K. Werkliedenvereniging om te komen tot de verkiezing van een bestuursraad, waarby de heer Hoogers uit 's Bosch, propagandist, als zoodanig tegenwoor dig zal zijn. Door de leden v. d. R.K Fabrieks- arbeidersbond „St. Willebrordus" wordt a.s. Zondag de jaarvergadering ge houden Na het uitbrengen der rekening enz. zal als spreker optreden de heer Roestenberg uit Kaatsheuvel. Aanvang 11 '/a uur in de zaal der Jongens congregatie. NIEUWKUIJK. Op de gehouden jaarvergadering van de liedertafel „Oefening baart Kunst" in 't café G, de Bont, werd door den secretaris P. de Bont verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Zonder op- of aanmerkingen werden de bescheiden goedgekeurd. De aftre dende leden van het hoofd, en dage lij ksch bestuur werden met algemeene stemmen herkozen, n.l. Jan de Bont, Bart van Engelen, P. de Bont en G. Meesters. Na dank aan den secretaris voor het uitgebracht verslag en diens be heer door den voorzitter werd deze vergadering gesloten. In het café van dhr. L. van der Geld hield de B.V.C. haar feestavond en werden de pryzen uitgereikt van de gehouden schietwedstryden over het afgeloopen jaar. Door den plaatseiyken leider dhr. P. de Bont werden de pryzen als volgt uitgereikt: P. de Bont 1, Hub. van Spijk 2, A, Koks 3. L. Keetels 4. J.v. d. Water 5, A. de Gouw 6. W. Roestenburg 7, A, Mommersteeg 8, L. Pullens 9, 7, v. d. Water 10, A. van Eggelen 11, M. M. Mimpen 12, C. Lambrechts 13, F. de Man 14, C. van Baardwijk 15, L. van Dommelen 16, H. Meys 17, J. Verreijt 18, M. van den Brand 19. Men besloot op een nader daar voor te bepalen datum een propa ganda avond te houden. Als sprekers hiervoor zullen optreden de heeren Rabout uit den Bosch en van Acht uit Waalre. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft besloten 2en Pinksterdag a.s. deel te r.emen aan het Nationaal Muziekconcours te Zwyndrech. Eenige muzikanten zullen 23 April e. k. deelnemen aan een solisten- concours te Son (N.—Br.). Tijdens een voetbalwedstrijd tusschen de 2e elftallen der voetbal- vereen. Excelsior alhier en D.E.S. uit Kaatsheuvel j 1. Zondagmiddag op het sportterrein te dezer plaatse had een der D E S spelers het ongeluk zyn been te breken. Dr. R. die oogen- blikkeiyk ter plaatse was, achtte, na een voorloopig verband gelegd te hebben, overbrenging naar het Zie kenhuis te Raamsdonksveer nood zakeiyk. In de zaal van den heer J. Tref fers werd j.t. Maandagavond door het Landbouwkundig Bureau „Breda" van den N.V. Vereenigde Kalimaatschappij Amsterdam, een voordracht over .kali bemesting gehouzen. De rede van den inleider, die zijn causerie verduide- ïykte met lichtbeelden, werd door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. De Ned. Herv. Jongelingsveree- niging op G. G. „Immanuel" zal as. Maandagavond 25 Jan. in de Her vormde Kerk alhier onder leiding van den heer P. Hommel haar jaarverga dering houden. De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, tijdens de propaganda— rede voor de Ned. Herv. Jongelings— vereeniglng „Immanuel" door Ds. Koolhaas van Rotterdam, bracht ruim f 35 op. Het 11—jarig zoontje van H. beging de onvoorzichtigheid om met z'n hand tusschen de bietenmachine te komen. Hoewel de hand zwaar verwond werd, mag het toch als een wonder beschouwd worden, dat dit ongeluk zoo goed is afgeloopen. Voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders zal volgende week Woensdag 27 Januari des avonds 7'/a uur, in de vergaderzaal In de Heistraat optreden de heer W. Strijbis Pzn., Bondsvoorzitter te Den Haag. Naar we vernemen is het leden tal der afdeeling de 160 gepasseerd. Donderdagavond hield de .Spaarkas" gevestigd in café J. Tref fers aan het Bruggetje haar jaariyk- sche teeravond, Het duo Klein uit Kaatsheuvel wisten er door hun voor* drachten en zangstukjes by de spaar ders goed de stemming in te houden. Kaatsheuvel, 18 Jan. 1932. Liefdadigheidsconcert Bel Canto Kaatsheuvel. Evenals vorig jaar, zal ook weer dit jaar het Mannenkoor „Bel Canto" In de zaal van den heer Jan van Dun een liefdadigheidsconcert geven ten bate der plaatseiyke Spyskokery van de St. Vincentiusvereeniging alhier, en wel op 31 Januari a s. Naast eenige nummers van het Mannenkoor zal het Vlaamsche Duo Polus uit Antwerpen, dat hiervoor is geëngageerd, den avord op zijn aangename en beschaafde wyze vullen. Wy kunnen niet anders dan dit liefdadigheidsconcert in aller belang stelling aanbevelen, nu wy overtuigd zyn van het schoone doel dat hieraan voorzit. De spijskokery, die in dezen crisistijd thans reeds dagelijks door 90 kinderen wordt bezocht, zou onge twijfeld nog gaarne aan meer kinderen een warmen maaltyd verschaffen, doch moet dit om finantieele redenen nalaten. Wy vertrouwen dat dit concert nu het „de kleinen" onzer parochie geldt wederom door zeer velen zal worden bygewoond, als blijk van sympathie voor het schoone werk dat hiermede door de St. Vincentiusvereeniging wordt gedaan. Concertzaal L. de Bondt Kaatsheuvel. Zondagavond trad in de zaal van den heer L. de Bondt in de Markt straat alhier op het karakter—humo ristenduo Kiyn uit Tilburg. Het duo, dat in onze plaats een zeer goeden naam geniet, heeft zich ook Zondag weer van zyn beste zyde laten hooren. De tahyke aanwezigen hebben dan ook weer een genotvollen avond gehad. i J is Akker's Kloosterbalsem een heerlijk middel, dat niet bijt Het is voldoende het 's morgens en 's avonds flink in de huid te wrijven. In ongelooflijk korten tijd worden Uw handen dan weer gaaf en zacht. Neem 's winters als ge woonte Uw handen 's avonds met wat Kloosterbalsem in te wrijven dan zullen Uw handen altijd zacht en blank zijn. t

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2