De heer W. v. d. Wiel vindt alle punten die de fi ïanc ëi der gemeenie raken van het hoogste belang; voor de raadsleden zijn deze kwesties (spr doelt hierbij op de vergoedingen In gevolge L O. wet) niet te volgen, indien men het niet tevoren rustig kan be kijken. Spr komt er nog eens op terug dat de stukken voor hem de vorige vergadering niet ter inzage zouden hebben gelegen. De Voorzitter verzoekt den heer W v. d. Wie! hierover uit te scheiden Als u de belangen der gemeente niet op een andere wijze kunt behar tigen. kunt u beter uw mond houden meent spr. De heer W. v. d. Wie! mompe t den voorzitter toe. niet kwaad te worden De heer van Drunen voelt voor het voorstel van dhr de Wijs. De heer A. v. d Wiel meent dat de zaak reeds voldoende Is opgelost wan neer het gebeurt zooals door den Voor zitter is toegezegd. Werkloozensteun 8. Nota van aanmerkingen van hoeren Ged. Staten op de begrooting 1932, met een bezwaarschrift aan Ged S aten van het lid van den raad dezer gemeente W. van de Wiel, inhoudende een verzoek om het raadsbesluit, waar bij op de begrooting 1932 voorwerk loozensteun f250 wordt uitgetrokken niet goed te keuren. Het schrijven van dhr. W. van de Wiel aan G?d Staten wordt door den Secretaris voorgelezen. Dit luidt onge veer als volgt „In deze gemeente bestaat een steun regeling waardoor de werkloozen in de grootste ellende komen. De be< ragen voor gehuwden loopen van 4 80—1( gtd. Een vader met een gezin van 4 kinderen moet leven van een bedrag van 8 of 9 gld waarmede een vrljgeze niet eens zou kunnen toekomen. He is hoogst noodzakelijk dat U B. en W verzoekt den steun te verhoogen. ln het prae—advies dat B. en W. zonden wordt gezegd dat de werkloosheid in Januari weer zal verminderen. Dit kom echter alleen doordat enkele werkloozen weer 30 dagen uit de werkloozenkas der vereeniging gaan trekken. Ik ben er van overtuigd dat de werkloosheid nog grooter wordt, ln de plaatselijke kas staan nog verschillende nieuwe werkloozen Ingeschreven. Ik verzoek U daarom dit raadsbesluit niet goed te keuren. Verder vraag ik U of de burgemeester het recht heeft stukken betreffende de agenda achter te houden nadat de agenda reeds verstuurd is Ik heb op de Secretarie gevraagd om deze stukken maar er waren er geen werd mij gezegd Ik heb den Secretaris (In 't c ff. stuk wordt deze telkens „de sik" genoemd) gevraagd om een ingekomen verzoek der Werkliedenvereeniging te mogen Inzien, maar deze antwoordde mij daarop dat de burgemeester gezegd had dat dat raadslid daar niets mee te maken had. Ik meen dat alle stuk ken moeten worden ter inzage gelegd en verzoek te willen zorgen dat de burgemeester hiervoor zorgdraagt. Vreemd is het overigens dat een debat tusschen mij en den voorzitter over de steunregeling, waarbij de voor zitter een prae—advies van B. en W voorlas. In geen enkel provinciaal blad is vermeld Durft men dat geen daglicht te laten zien uit vrees dat U op de hoogte komt van den slechten toestand? Ik meende U dit In het belang der lijdende menschheid te moeten mede- deelen." B. en W. hebben een concept- antwoord aan Ged. Staten gereed, waaruit wij 't volgende aanhalen Bedoeld raadslid is blijkbaar nog niet op de hoogte van de wijze waarop de werkloosheid in deze gemeente wordt bestreden. Reeds vroeger is medegedeeld dat hier geen werk verscha fhg, noch steunverleening be staat. De post van f 250 voor werk loozensteun staat al enkele jaren op de begrooting, doch behoeft nog niet fe worden aangesproken en Is voldoende te achten, De steun wordt hier ver leend doordat de werkloozen worden tewerk gesteld op de gemeente— landerijen en bosschen. De werkzaam heden zijn daar zoo uitgebreid dat zeker gedurende de wintermaanden 15—20 werkloozen kunnen worden tewerk gesteld Het aantal heeft dezen winter hoogstens 17 bedragen. Het is dus duidelijk dat geen werkverscha'fhg behoeft te worden In 't leven geroepen. Het loon is afhankelijk van den tijd dat gewerkt wordt en van het al dan niet georganiseerd zijn van den tewerk gestelde. Met de belangen der gezinnen, alsook met event, gezinsinkomsten wordt rekening gehouden, terwijl de loonen toch worden uitbetaald wanneer het werk wegens de weersgesteldheid moet worden stopgezet. Er zijn in de gemeente 2 soorten werkloozen teonderscheiden; industrie arbeiders en boeren. Van beide groepen zijn resp. 11 en 6 man tewerk gesteld. B. en W hebben niet altijd een even gemakkelijke taak bij de vaststelling van het gezinsinkomen, De raad heeft de overtuiging dat er in de gemeente geen personen zijn die tengevolge van onvoldoende ondersteuning in ellende verkeeren. De uitkeeringen zijn onge veer gelijk aan die welke door de bondskas worden gedaan Door B en W. is herhaaldelijk betoogd dat bi eventueele onbillijkheden B. en W steeds bereid zijn in overleg te treden en te trachten deze onbillijkheden uit den weg te ruimen, hetgeen reeds enkele malen tot volle tevredenheid der betrokken personen ls geschied Wat betreft de klachten van dhr. W v. d. Wiel kan de raad slechts mede deelen dat volgens verklaring van den burgemeester alle stukken der vergade ring steeds 2 dagen voor de vergade ring worden ter inzage gelegd. De raad heeft geen reden de juistheid dezt verklaring In twijfel te trekken, terwij hem niet bekend is dat over de onder havlge zaak een schriftelijk prae advies is uitgebracht. Mogelijk heeft dhr. W. v. d. Wiel de persoonlijke aanteekenirgen van den voorzitter als zoodanig beschouwd. Wat betreft de kwestie der pers verslagen, hierin wil de raad zich niet mengen. Waarschijnlijk zal echter de belangrijkheid der discussies voor de pers htt criterium zijn voor de ver slagen. De heer W. v. d. Wiel krijgt na voorlezing van dit concept—antwoord het woord. Hij weet dat er menschen zijn die f 10 krflgen. maar ook dal sommigen het met f 4 80 moeten doen Bij een getal van 17 werkloozen noemt spr. een post van f250 voor onder steuning belachelijk. Wat het prae—advies betreft moet spr. teruggaan tot de voorlaatste ver gadering, waar gezegd is dat prae— advies zal worden uitgebracht. De vorige vergadering zei de voorzitter dat er een prae—advies was uitge bracht, nu zegt hij weer 't tegendeel U draalt om de zaak heen om er zoodoende uit te komen, zegt spr. tot den voorzitter. Voorzitter. U kent blijkbaar niet het verschil tusschen een schriftelijk en een mondeling prae—advies. Ik heb nooit over een schriftelijk prae—advies gesproken en alleen een mondeling advies bedoeld. Wel kan ik verklaren, dat ik aan menschen, die van uw bond meer af weten dan Uzelf, tot hun volle tevre denheid heb aangetoond, hoe in deze gemeente de werkloozen worden te werk gesteld, met bedragen en om standigheden. Die heer, die er meer van weet dan U, is ten volle bevredigd weggegaan. De heer W. v. d. Wiel heeft van denzelfden heer'n briefkaart ontvangen en het spijt hem, dat hij ze niet bij zich heeft, anders zou hij deze eens voorlezen. De Voorzitter hamert. Als dhr. v. d Wiel doorgaat, ziet de voorzitter zich genoodzaakt hem het woord te ont nemen, waartegen v.d W fel protesteert. Ten slotte geeft de voorzitter dhr. v. d. Wiel een waarschuwing. W. v. d. Wiel. Het kan me niets schelen Voorzitter. Wenscht een der andere eden hierover nog het woord. De heer v. Drunen hoort uit het antwoord aan Ged. Staten, dat de ge- organiseerden 2 40 en de ongeorgani seerden 2.— per dag krijgen. Vele pachtboertjes zijn in een toestand ge. raakt, dat ze hun kost niet meer kunnen verdienen. Deze menschen zijn niet bij de organisatie, daar de boer daarvoor niet zoozeer voelt. Spr. verzoekt voor deze menschen een ui'zondering te maken en hen ook met 2.40 te betalen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij het toezeggen van 't aantal dagen dat gewerkt mag worden rekening houden met de omstandigheid, dat een kleine hoer moeilijk georganiseerd kan zijn. :r komen dikwijls dubieuse gevallen voor waarbij B en W. zich afvragen of de betrokken menschen feitelijk niet naar het Burg. Armbestuur moeten worden gestuurd. De heer v. Drunen ziet er geen be zwaar tegen de boeren tewerk te stellen op dezelfden voorwaarden als de ge- organiseerden. Hij wijst erop, dat de boer niet makkelijk naar het B.A. zal gaan. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. over deze zaak zullen spreken. De heer W. v. d. Wiel komt er tegen op, dat de voorzitter hem op onrecht matige wijze het woord heeft ontnomen, terwijl hij neg niet was uitgesproken. Hij komt nog eens terug op de raads- verslagen in de pers en zegt„de erslaggever van de .Prov. N.-Br. en s Bossche Courant" heeft nog nooit een behoorlijk verslag gemaakt". Verder wil spr. niet op deze zaak ngaan, hij zal ze wel met Ged. S'aten afwerken. Spr. elscht stemming over t conceptantwoord. Bij deze stem ming werd het antwoord met 8—1 stem goedgekeurd. De heer W. v. d. Wiel stemde tegen, terwijl dhr. de Wijs en v. Drunen buiten stemming bleven. f De heer W. v. d. Wiel meent, dat) hij volgens de gemeentewet en afschrift van dit besluit kan bekomen, hij elscht dit. Voorzitter. Dat kunt U hebben, als U de kosten maar betaalt. W. v. d. Wiel. Dan moet ik eerst de prijs weten, want veel geld heb ik niet. Voorzitter. Dat zullen we overwegen Vragen W. v. d. Wiel, De heer W. v. d. Wiel heeft nog schriftelijk de volgende vragen aan B en W. gericht 1. Zijn B en W. niet van meening dat de salarissen der ambtenaren moe ten worden verlaagd 2. Meenen B. en W. niet, dat ge deeltelijke kwijtschelding per pacht van gemeentegronden moet worden verleend 3 Van welk hout zijnde weegmate- riaien in de noodslachtplaais De Voorzitter kan de meening van B. en W. nog niet geven, daar de vragen telaat kwamen cm nog ln de vergadering van B. en W. te kunnen worden behandeld. Wat de laatste vraag betreft, wil spr opmerken, dat de raad verstandig doet door niet te willen napluizen, hoeveel spijkers of cement b v. aan het slacht huis zijn verwerkt. B. en W. zijn in deze voldoende verantwoord. W. v. d. Wiel U probeert iemand in 't belachelijke te trekken, dat toont dat u niet veel eergevoel hebt. Voorzitter. Het is een welwillendheid mijnerzijds, dat ik u dit antwoord geef U heeft uw vragen gesteld aan B. en W. en de meening van 't college kan ik u nog niet zeggen. Als U zich niet binnen fatsoenlijke termen houdt, ben tk niet meer bereid u het woord te geven. De heer W. v. d. Wiel zegt dan, dat zijn vraag niet ging over cement of spijkers maar over 't weegmateriaal. Er is een inschrijving gehouden, waar. bij bepaald was dat de bascule van greenhout moest zijn nu is er echter een geleverd van masthout. De Voorzitter zegt. dat nog In 't geheel geen bascule geleverd is. Wan neer deze echter door den keurmeester wordt goedgekeurd is de kwestie af gedaan. Op vraag van dhr. v. Drunen zegt de voorzitter, dat hij in de volgende vergadering de meening van B en W. over deze kwesties zal mededeelen. De heer W. v. d. Wiel merkt nog op, dat hij in zijn schrijven nog uit drukkelijk gevraagd heeft in deze ver gadering te antwoorden. De Voorzitter antwoordt, dat niet ter wille van dhr. v. d. Wiel een spe ciale wethoudersvergadering kan wor den belegd. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat de houtverkoop f 46.47 heeft opgebracht. Hierna wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De M2. In weerwil van alle berichten, over vinden van de verongelukte onderzee boot, moet een oifieieel bericht mei den, dat er nog geen spoor van ge vonden Is. O jk de berichten van gisteravond omtrent het vinden van olieplekken enz., blijken or juist te zijn. Men kan dus aannemen, dat alle op varenden 7 officieren en 53 manschap pen verdronken zijn. De toestand ln China. De toestand in China wordt steeds ernstiger vooral door 't feit dat Japan In weerwil»van de aanneming van 't Japansche ultimatum door Ctiina, de Japanners toch de Chineesche wijk van Shanghai hebben bezet. De vreemde lingen—wijk wordt beschermd door Amerikaansche, Engeische en Fransche troepen. De ontstemming in de Ver- eenigde Staten is zeer groot Japan zendt voortdurend meer troepen en oorlogsschepen. Opwinding ln Noord—Spanje over de opheffing der Jezuiien orde. Het decreet over de opheffhg der ezuieten—orde heeft in sommige dee len van Noord—Spar je groote opwin, ding onder de bevolking veroorzaakt. 3e burgemeesters van talrijke plaatsen In deze streek eischen intrekking van iet decreet Reeds hebben verscheidene geestelijken het land verlaten om zich naar B-lg te begeven. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Waalwijk, 26-1- 32. Mijnheer 1 Naar aanleiding van de uitlating van den heer Nuflten willen wij genoemd raadslid aanraden om voor inlich. tingen omtrent de Winkeliersvereeni- ging. onder—afdeeling van de R K. Mlddenstandsvereeniging, zich te wen den tot het bestuur. Dan krijgt het publiek geen scheeve voorstelling van een vereeniging van de meest voor aanstaande winkeliers van Waalwijk. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Het Bestuur der R.K. Wlnkellersvereen. Kaatsheuvel, 28 Jan. 1932. Mijnheer de Redacteur. In Uw blad van j I. Woensdag staat te lezen eer» verslag van een vergade ring te Oisterwljk gehouden van Mole naars, Middenstanders en Besturen van Boerenbonden. De vergadering was druk bezocht staat er. En lot slot werd een motie voorgesteld legen 'i optreden van de C.H.V. te Veghei. Deze motie werd met algemeene stemmen aange nomen Duskrljgen de lezers den indruk dat ook de daar aanwezige Boerer- bondsbesturen vóór de motie stemden. Uw verslag is niet heel volledig. Want in de Prov. Bossche Courani siaat er uitdrukkelijk bij veimeid dat de daar aanwezige boeien niet hebben meegestemd. En als men dat weet is het begrij. pelijk dat deze motte tegen de Ciöp Handelsvereeniging te Veghei met alge meene stemmen werd aangenomen. Waarom wordt de door mij genoemde en naar mijne meening nogal gewtchi in de schaal leggende omstandigheid in het Bossche blad wel en in .De Echo" niet vermeld Dankend voor de plaatsruimte, Een boer die het ook weer gesnapt heeft. Mijnheer de Redacteur. Mag ik van U een klein plaatsje In Uw veelgelezen blad. Met veel belang stelling lees ik steeds de verslagen van den raad van ons .dorpke". ik vind het heel mooi van de leden dat zij zich zoo krachtig mogelijk verdedigen enz., zelfs zoodai er wel eens tegenover gestelde meeningen bestaan in denraad, maar het moet niet te ver gaan. De Nederlandsche wet z-gt heel duidelijk dat de leden van den raad de belangen der gemeente moeten behartigen. Allemaal goed en wel 2egi bij ons een van de leden, dat zal ik eens even gaan doen. Maar nu vergeet ons edelachtbaar raadslid dat je dan toch nog redelijk moet blijven. Dat men maar niet zoo met een „kwade kop" of in een driftige roes de pen, misschien de lype-machine, voor den dag moet haien en dan maar beginnen te schrijven naar de „hoogere hand' waar men niets van weet of waarvan men slecht op de hoogte is. „Edelachtbare" heer, zoudt U niet beter doen om eerst eens grondig alles na te gaan en dan pas Ged. Staten met het tchiijven van dergelijke praat jes te gaan lastig vallen. U spreekt over „werkverschaffing" en steunregeling en gaat niet eens na of er die bij ons wel een bestaat. Door dit op papier neer te schrijven, edel achtbare, bewijst u weer eens dat u heel weinig of liever gezegd geen „snars" van de zaak afweet en dat u weer eens te voorbarig is geweest. Naar mijn bescheiden meening be hartigt u zoo niet de belangen der gemeente, maar stelt u zich aan als iemand zonder voldoende kennis van gemeentezaken om ons in den raad te vertegenwoordigen. En dan, edelachtbare, dacht u mis. schien dat Ged. Staten de pers dwin gen konden om het door u zoo nu en dan op deze manier ten beste gegeven praatjes op te nemen. Neen, edelacht bare, „nichts davon". Wel vind ik van u mooi dat u strijdt voor den werkman, maar dan moet u zich beter laten voorlichten en maar ntet direct een groote mond opzetten. Daar komt u toch niets verder mee en u maakt u en den raad belachelijk bij het publiek. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teeken ik onder de meeste hoogachting, T. NitUWKUijK. Zondag 31 Januari as. geeft onze Liedertafel „Oefening baart Kunst" in caté G. de Bont haar groo'e Winter-uitvoertng mat mede werking van het Klein-Tooneel uit Waalwijk en den alom bekenden baiyionzanger Tom Burmarje. Ue uitvoering is toegankelijk voor dames en heeren. Er staat voor velen dus weer een genotvollen avond te wachten. Naar we met zekerheid vernemen zal met Vastenavond a.s. alhier ten bate van het Crisis-Comité een uit. voering worden gegeven in het Bonds, gebouw. Hieraan zullen medewerken harmonie, liederlafel en tooneelvereeni- ging. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor te gaan Ds. J. Fokkema. In de Geref. Kerk a'h'er hoorn as. Zondag des voormiddags half jq en des namiddags half drie in den Dfenst des Wootds voor te gaan n» J C. Hagen. Donderdagmorgen vonden de ouders Verfee aan het Oosteinde alhier hun zoontle van omstreeks 1 jaar dood te bed. jaarvergadering van de .Hulp. kas" verborden aan de afdeeling Patrimonium alhier, op a.s. Zaterdag des avonds half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde 1 Opening. 2 Notulen. 3 Jaarver. slagen 4 Bestuursverkiezing af redend C. Schiedon, terwijl levens voorzien moet worden ln de vacature A. Cdabot. 5 Bestuursmededelingen. 6 Vaiia en Sluiting. Door de afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Fabrieksarbeldersbord werd over het aigeloopen jaar 193| aan werkelooze leden uitbetaald een bedrag van 8000 18 CAPELLE. Het Muziekgezelschap „Kunst na A'beid" gaf j l. Dinsdag, avond voor Donateurs en Begunstigers en Woensdagavond d.a v. voor niet leden met medewerking van den be kenden en gevierden barttonzarger Tom Burmarje uit Waalwijk en Waal. wljks' K ein Tooneel in het Stations^ K. ff ehuis van den heer L. F. van Dongen zijn jaarlijksche utivoering, die fn alle opzichten een uitstekend verloop heeft gehad. Zoowel den eer. sten als den tweeden avond was de zaal tot in de hoeken gevuld. Het muzikale gedeelte van het pro. gramma, dat enkele groote, mooie werken vermeldde, werd order de bekwame leidtrg van den directeur, den heer Alb. Christ, op verdienstelijke wijze afgewerkt, waarvoor muzikanten en leider dan ook een welverdiend app aus in ontvangst hadden te nemen. De solisten de heerpn p. Spiy uoek, W. van Zeist en C Qjirijnsveidienen wel een bijzondere vermelding. Zij bewezen hun instrument mach ig te zijn en voerden hun solo—nummers op onverbeterlijke wijze uit en oogstien een luiden bijval. De piano begeleiding dezer solisten bleek bij Mej. Vtktmans uit Waalwijk In goede handen te zijn. Een woord van hulde voor haar is hier dan ook niet misplaatst. Voor de pauze werd 't programma afgewisseld door het optreden van den talentvollen baritorzanger Tom Burmarje, die met fijne, geestige levensliedjes, welke uitmuntten doot beschaafdneid, alsmede door liedjes in het ernstige genre de aanwezigen In verrukking bracht. Na de pauze zorgde Waalwijks' Klein Tooneel voor de noodige afwisseling door de opvoering van een drietal een acters. Zoowel de komische rum mers „Als vrouwen jaloersch zijn" en „Nachtmerrie", ais de dramatische schets „E'lerde" werden opgevoerd op een wijze, waarin veel te waar- deeren viel. De verschillende rollen werden op voorfrt ff rlijke wijze vertolkt. Het was geen dilettanten., maar beroeps- werk. waarvoor een bijzonder woord van warme hulde hier niet ontbrtken mag. Na beëindiging van het programma gaf de heer Burmarje, alsmede het Klein Tooneel nog een ex ra-nummer ten beste, wat op hoogen prijs werd gesteld. De Voorzitter, de heer J Mlchrgl, sprak na éflrop nog eenige woorden, waarbij hij dank bracht aan alle me dewerkenden voor het zro goed slagen van deze uitvoering, waarna „Kunst na Arbeid" het geheel met 'n pittige marsch sloot. Het Muziekgezelschap kan met ge noegen op deze uitvoering terugzien. Het waren, wat men noemt, een paar mooie, genotvolle avonden, zoowel voor de belangstellenden als voor de medewerkenden. A.s. Zondag des namiddags om half drie hoopt voor de Ned. Herv, Gemeente alhier op Ie treden Ds. Muhlnickei uiWaalwijk, 's Morgens half tien leesdienst. Het aantal ingeschrevenen voor de miliHetichiIng 1933 der eemeente SprangCapelle bedraagt 50. Door 22 Ingeschreven is vrijsielllng wegens broederdienst aangevraagd. Voor de Oer. Oemeente fe dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Snoiy uit 's Grave- moer, De oostduivenvereen'girg „De Luchtvaart" houdt Dinsdagavond a.s. in haar clublokaal bij M'j. Wed. A. v. d. Haart haar jaarvergadering. Aan de orde 1. Verkiezing bestuursleden. 2. Bespreking feestavond. 3 Uitreiking voetringen voor 1932. Vooral met het oog op het taaiste punt is opkomst der leden dringend gewenscht. Dit versing was door ons ontleend aan de „Maandagmorgen'', wat abusievelijk niet werd vermeld. Wij kunnen dus niet beoordeeleu welk verslag van de twee 't juiste was; dat zal de geachte inzender dus evenmin kunnen, tenzij hij zelf tegenwoordig is geweest en dan zou deze vraag overbodig geweest zijn. RED. Drunen, 27 fan. '32.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6