GEMEENTERAAD. Het tweede elftal der voetbal „erTeniging „Excelsior- speelt a. s. dig voor de klasse B. V. B. le Kiatshï"vel tegen D E.S. 11. Het aantal werkloozen, die In aanmerking komen voor de gemeen telijk werk^erschaff ng, is de laatste dagen sterk toegenomen. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendljk hoopt a s Zondag des na(n 2 uur op te treden Ds. v. d. Viughi uil Drunen. raAMSDONKSVEER. Door de Maat schappij tol Nut van 't Algemeen, pspariement Üeertruidenberg, zal In Ijet vervolg ook te Raamsdonksveer een Nuisavond worden gegeven. De ee>ste avond ls bepaald op Woensdag 3 Fwhruari a s., alsdan zal de heer Ail van Öolsward een lezing voor de leden houden tn hotel de Rcijer. Wegens het vernieuwen van de peljlstraat In den Rijksweg, is het ver ier voor rij - en voertuigen door genoemde straat gestremd. Het ver keer heeft nu plaais door de Hoofd- sifaat en Koningsstraat. Tot lijdelijk onderwijzer aan de Chr. Uloscnool is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de heer J jaspers Faljer van Friezeveen. RAAMSJONK. Het aantal Inge- jcnrevcnen voor den diens'plichi licnitng 1933 bedraagt 46, hiervan beDDen er 19 recht op broederdiensi en 2 kunnen vrijstelling bekomen negens opleiding geestelijk ambt. A.s. Zondag worden de volgende wedstrijden gespeeld door clubs uil deze gemeente: Veersche Boyt 2—De Ready Wapen v. Raamsaonk-Dussenschc Boys GEMENGD NIEUWS. Dj aanhouding Inzake den diefstal kg nadetle van de Ned. LanaöouwOunk. Oisteren is de heer M. O. F. v. d Heul, Inspecteur van politie van hei buieau Singel te Amsterdam, aldaar leruggekjmen van zijn opwindende jicln dwars door Wesi Europa op de bilde bankdieven K. en de H„ die er met 160 000 van de Ned. Landbouw- bank, van welke de eerste emphyé was, vandoor waren gegaan en die te Marseille, gelijk men weet, geknipt zijn De hceren v. d. Heul en dr. v. Hussen, directeur der Bank, waren, zooals men zich herinnert, K. en de H. reeds nrgeieisd naar Mü ch:n en Straatsburgdaar vonden zij telkens dt vogels gevlogen en te Straatsburg geraakten zij het spoor geheel bijster. Toen zij ie Amsterdam terug waren gekomen, had de politie aldaar bericht gekregen, dat het meisje van K. van üezen een brtef nad ontvangen, waarin bQ haar schreef, dal zij naar Genua moest komen en daar haar intrek moesi nemen in het hoiel Bellevue aldaar. Daar zou een kennis van K. haar een brief overhandigen met de noodige instructies. Zij moest een Duitsch spre kenden Hollander meenemen, omdat zij zelf geen Duitsch sprak, deze zou dan met den kennis, die Dulischer was, kunnen spreken en als toik optreden. Door het ingrijpen van de politie te Amsterdam is van deze reis der be trokken juff ouw niets kunnen komen, maar in naar plaats zijn de inspecteur v. d. Heul en dr. v. Hussen onmtd dellijk naar Genua gereisd. Eerstge noemde heeft zien toen in gezelschap van een Hollandsche dame. met wie hij door den chef van den vreemde. Ilngendienst in contact was gebracht, naar het opgegeven hotel begeven; deze dame zou tegenover den Dulischen kennis van K. zich voordoen als diens mebj-, de heer v. d. Heul alsdeiolk. Op den in den brief aangegeven dag. waarop het rendez-vous zou plaats Vinden, heeft laatstgenoemde met de Hollandsche dame zijn intrek genomen In het hotel Bellevue te Genua. Een heelen dag hebben zij daar gewacht, maar degeen op wien ztj wachtten verscheen niet. O^k de heer Nuzzolese bad zieti in het hotel als gast laten Inschrijven Deze hoorde toen van den hoteltiouder dat hij bericht had ge kregen, dat den volgenden dag een Hollander een dame zou komen halen. De hotelhouder kende een schoen maker, die bevriend was met een douane-beambtehij wist verder dat deze douane-beambte den briefbrenger kende Op deze wijze is de Fallaansche pollile-beambie erin geslaagd den briefbrenger op te sporen. Des avonds verscheen de heer N izzolese met den douanier en een DuFscher B. genaamd, 3an het hotel en inderdaad bleek deze Duitscher den brief van K. aan diens foefje in zijn zak te hebben Eerst Hield hij zich van den domme, maar 'oen de heer v, d. Heul zoo nonchalant Veg even met zijn browning ging 'pelen kwam de brief spoedig voor den dag hij dateerde van 4 of 5 dagen vroeger en hield in dat zij zich zouden inschepen naar Amerika. De Duitscher was nu mededeelzamer geworden en De heer Lambert van Cromvoort te Kaatsheuvel, ook bekend als directeur der liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst* te Waalwijk, her. denkt op 1 Februari a.s. den dag waarop hij \óór 25 jaar als ver- tegenwoordiger In dienst trad der N.V. Ledermaatschappij J. Frank Co. te Rotterdam. vertelde den pollile-ambienaren, dat hij er door bemiddeling van een hem bekenden steward in geslaagd was de beide gezochten zonder passage.biljet aan boord van een Amenkaariach schip ie smokkelen, dat inmid els met hen naar Amerika vertrokken was. De steward had daarvoor f 1100 gekregen. Hetzelfde hadden zij eerst geprobceid van een anderen opvarende gedaan te krüeen, die voor zijn toegezegde hulp f 1300 had geïncasseerd, maar niets nuer van zich had laten hooren. De ju rouw had, zoo siond in den brief, nen achterna moeten reizen. Zoo was de achtervolging dus op nieuw op een dood spoor gekomen. Maar spoedig kwam er uitkomst; den volgenden morgen vertelde B dat hij zoo juist een telegram uit Marseille had ontvangen van K. waarin deze hem daarheen ontbood; hij zou hem op een bepaalde plaats lr»ff:n. E/en daarna kwam de hotelhouder mededeelen.dat K, uit Marseille had opgebeld om te ■/ragen of de j ff ouw op wie hij gewacht had, ook gekomen was. De hotelier, die nog al ijl de dame met wie de heer v. d. Heul zich had laten Inschrijven, hield voor degene op wie K. gewacht had. had geantwoord dat zij was aangekomen, maar op dit oogenbllk de stad in was. Een half uur later kwam er opnieuw een tele foontje uit Marseille den Duitscher B. werd opged'agen het woord te doen en te zeggen, dat de dame zoo'julst naar Marseille vertrokken was. De de accomodatle van de politie te Marseille voor voorlooplge hechtenis zeer weinig aanlokkelijk is Met allerlei sinistere elementen, door de politie bij haar razzia's in de plezierbuurt voor de zeelui des nachts bijeenge gaard, waren zij in een onderaardsch gewelf ondergebracht; zij leefden hier op water en droog brood. De prefect te Marseille heeft echter hun over brenging naar Nederland niet toege staan, in afwachting van de uiileve- rtngsprocedure. Krasse maatregelen. Gisteravond is aan het politiebureau te Eindhoven kennis gegeven, dat in de Laurierstraat aldaar een kind ko kend water op het lichaam was ge. goten Uit een onderzoek bleek, dat de 13-jarige J. Twonende in de Laurierstraat terwijl hij daar aan het spelen was met andere jongens, door mcj. A. J., eveneens daar wonende, met een emmer heet water was over- goten. De rug van den jongen was deerlijk verbrand en het kind moest aanstonds onder geneeskundige be. handeling worden gesteld. Bij haar verhoor bekende de vrouw het feit en zij gaf als reden op dat het slacht offer met haar zoontje gevochten had. Zij moet zich echter tevoren hebben uitgelaten, tot een dergelijken krassen maatregel te zullen overgaan. De vrouw, die misbruik van sterken drank schijnt te maken, is gearresteerd, doch na haar verhoor weer op vrije voeten gesteld. beide politieambtenaren stonden naast hem in de telefooncelonder dezen druk speelde B. zijn rol voortrtff lijk en vroeg K. nog den naam van het hotel, waarin hij logeerde. Volgens B. was de verbinding toen echter plotseling gestoord en daarna afgebroken, hij had den naam van het hjtel niet meer kunnen verstaan. Onmiddellijk Is toen de chef de la Sü e te Marseille telefonisch op de hoogte gesteld en lang hebben de heeren te Genua niet behoeven te wachten of van dezen kwam het tele fonisch bericht, dat K. en de H. op grond van de door hen gegeven aan. wijzingen reeds waren opgespoord In het Hotel Continental en in verzekerde bewaring waren. Tevens vernamen zij nu, dat de belde dieven aan boord van het Amerlkaansche schip door een der olficieren op diens conti 6 e.rondgang in een der hutten ais veistekelingen ontmaskerd waren. Naar hun passage- biljiiten gevraagd, hadden zij er geen kunnen toonen en te Marseille waren zij toen van boord verwijderd. De heer v. d. Heul endr. v. Hussen zijn toen onmiddellijk naar Marseille gereisd, waar de politie hen bij de beide aangehoudenen bracht. Zij ver namen, dat K. zich bij zijn aanhouding nog verzet had, maar spoedig door de rechercheurs, die hen in het h)tel hadden aangeh >uuen, overmand was; v. H. had onmiddellijk Ingezien, dat het spel verloren was en berust. Toen K. zijn chef, dr. v. Hussen. plotseling voor zich zag. was Mj zeer ontdaan geweest en had zijn spijt betuigd over wat hij gedaan had. Met de ul levering van de twee verdachten zal nog wel eenigen lijd gemoeid zijn. Zij hebben den heer v. d. Heul gesmeekt hen meteen naar Nederland mede terug te nemen, omdat Het echtpaar Bouman- Bogaerts, le Zeine alhier, dat Zaterdag 6 Februari a.s. zijn gouden huwe lijksfeest viert. Het communisme in China. Naar uit Shanghai wordt gemeld, is het sovjetregiem gevestigd in zes ar rondissementen van de provincie Hoe- nan, één arrondissement van de pro vincie Hoepeh, vier arrondissementen van de provincie Kiangsi en in een deel van de arrondissementen Tsjangsja en Istjeoe in de provincie Hoenan. In de gebieden, waar de sovjeiheer- schappij is gevestigd, zijn de lande rijen van de grootgrondbezitters on der de boeren verdeeld, die worden vrijgesteld van alle feudale belastingen. Een Nieuwe Fordfabriek In Engeland. De Fordfabriek van Dagenham, in de nabijheid van Londen, is in staat van voltooiing en men verwacht, dat de eerste wagens de fabriek zullen verlaten in het begin van het jaar 1932 Het is de grootste automobiel, fabriek van Europa. Ze beslaat een opoervlakte van 44 H. A., terwijl 175 H. A. belendende grond dispo nibel is, met het oog op eventueele uitbreiding. De Theems loopt langs de fabriek op een afstand van 800 meter en de geographische ligging vergemakkelijkt aldus het aanbrengen van grondstoffen en de verzending der afgewerkte producten zoowel te water als per spoor. De fabriek bevat een hoogoven van 500 ton en een batterij van 45 kolen- ovens, waar 800 ton kolen dagelijks behandeld kun en worden. De fabriek is bestemd om de diverse F jrdmijen, gevest gd in Europa, te voorzien van al de exemplaren, die tot dusver uit Amerika kwamen. De Fordwagen zal dus 100 pCt. Europeesch zijn. De productie capaciteit der nieuwe fabriek word', onder alle voorbehoud, geschat op 200 000 wagens per jaar, waarvan 80 pCt. zal worden uitgevoerd. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Woensdag 27 Januari, nam. 6 uur. i Voorzitter de Edelachtb. heer Snijders. Aanwezig alle leden. i De notulen der beide laatste vergade- ringen worden voorgelezen. De heer Smink meent dat zfjn voorstel betreffende de steunregeling niet juist is opgenomen. i De Voorzitter licht de betrokken pas- sage toe, waarna de heer Smink er zich mede kan vereenigen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de afd. N.-Brabant der Ver. van N'ed. Gemeenten een model politiever ordening, ontworpen door een com missie. De Voorzitter zegt toe, zoodra hjj nog enkele modellen heeft ontvangen, deze onder de leden te doen circuleeren. Het is een omvangrijk stuk, waaraan nog al wat gesnoeid kan worden. Werkverschaffing. Van het bestuur van den bestuursbond van het Land van Heusden en Altena een schrijven betreffende de werkver schaffing, met verzoek: om de georgani seerde uitgetrokken werkloozen voor rang te verleenen by de tewerkstelling; om de werkloozen een toeslag te ge ven in den vorm van brandstofverstrek king; om hen een extra uitkeering van 25 te verschaffen in verband met de ko- mende christelijke feestdagen; om een commissie te benoemen vooi de steunverleening, waardoor veel mis verstand zou kunnen worden uit den weg geruimd; om een steunregeling in te stellen voor jeugdige werkloozen. B. en W. zijn van meening dat aan het grootste deel dezer bezwaren reeds is tegemoet gekomen. Een commissie ach ten zij niet noodig, daar de werkver schaffing verzorgd wordt door een rijks inspecteur en een opzichter der Nederl. Heide-Mij. De heer Smink ziet wel voordeel in een commissie. De werkverschaffing is wel in handen van 't rijk, maar toch moet 't gemeentebestuur de menschen aanwijzen die in aanmerking komen. Daarom zag hij gaarne een commissie, waarin de vertegenwoordigers der orga nisaties zitting hebben. Daarmede zou den onaangenaamheden als zijn voorge komen, kunnen worden voorkomen. De Voorzitter zegt dat ook de aanwij zing door den inspecteur geschiedt; verschillende omstandigheden zijn oor zaak van al of niet toelating. Spr. zegt hierna enkele woorden over de gedragingen der werkloozen. Zooals het optreden der werkloozen is geweest, vindt spr. allertreurigst en hij is van meening dat de werkloozen hierdoor getoond hebben niet werkloos, maar werkschuw te zyn. Zij hebben een voudig voor het werk bedankt en toen spr. er over gesproken heeft, kreeg hy ten antwoord, dat er nog geld genoeg was in de wereld en dat de burgemees ter maar moest zorgen dat het hier kwam. Zulk een houding vindt spreker niet sympathiek en hy vindt het een treurig verschijnsel dat die menschen nog in den gemeenteraad moeten wor den verdedigd. De heer Smink vindt dat er nog meer aan deze zaak vastzit. De loonen by de Almkerksche werkverschaffing zijn zoo laag dat de menschen nog niet eens kun nen verdienen wat ze anders als steun- uitkeering zouden krijgen. Het gaat ook niet aan dat de menschen daar op hun klompen moeten gaan werken, zonder dat zij baggerlaarzen krijgen. De werk loozen zijn naar Almkerk gestuurd, hoe wel dat voor de gemeente niet goedkoo- per is, daar een werklooze op 't oogen- blik de gemeente niet meer dan 2. per week kost. De gemeente is dus nog duurder uit, terwijl in Almkerk het land wordt in orde gebracht. Al vroeger heelt spr. er op gewezen dat men dezen win ter nog niet van de werkloosheid zou af zijn. De polders hebben wel hard geroe- I pen dat er veel werk zou worden aanbe- steed, maar daar komt niets van. Het Noorderveld doet in 't geheel niets. De Zuid-Hollandsche polder zou voor 2000 gulden verwerken, doch dit werk is nu aanbesteed voor 900 gullen. Voorzitter. U komt hier dingen ver tellen die kant noch wal raken. U be gint met te zeggen dat de werkverschaf fing hier dezelfde is als die in Almkerk, maar hier hebben de polders alles zelf betaald, terwyl ginds het ryk er in be trokken is. De werkverschaffing te Alm kerk wordt geheel door 't rijk geregeld. Spr. heeft ook getracht in Dussen een dergelijke werkverschaffing te krygen, maar tot nog toe is dat niet gelukt; mis schien kan hiertoe wel het volgend jaar worden overgegaan, maar het is voor 't ryk onmogelijk direct overal te begin nen. Personen uit Almkerk hebben spr. komen zeggen, dat ze niet verwacht had den dat hier in Dussen zulke lastige menschen zaten. Spr. kan deze men- schen voor hun optreden niet verdedi gen, hetgeen hem zeer spijt. Altyd heeft hy veel met het Dussensche volk, vooral met de werklui, op gehad, maar nu ziet hy dat er enkelen by zijn die werkschuw zijn. Spr. heeft ook de omstandigheden nagegaan, waarom sommigen werkloos zijn, mar ook daar zat wel eens een kantje aan. Spr. kan met de handelwijze absoluut niet meegaan, daar de werk loozen eenvoudig niet geprobeerd heb ben het werk te doen, zy zijn begonnen met te zeggen dat ze niet zouden wer ken. De heer Smink kon zich er mee ver eenigen als er in deze werkverschaffing een behoorlijk loon werd uitbetaald en hij is er van overtuigd dat de menschen dan ook graag zouden gaan werken. Wanneer echter het grootste deel der te werk gestelden met 8 gulden naar huis gaat, vindt hy er wel iets tegen te zeggen. De heer v. Balkom vraagt of allen in aanmerking kunnen komen om in Alm kerk te gaan werken. De Voorzitter zegt dat de gemeente dit niet in handen heeft, dat wordt door den minister beslist. Spr. wijst er op dat de werkverschaffing alleen bedoeld is om de menschen door den moeilijken tyd heen te helpen. Over de loonkwes- tie kan druk gesproken worden, maar de menschen worden toch in elk geval geholpen in den nood. Alles wordt ge daan om de menschen door het leven te helpen. De laarzen die de menschen voor het werk noodig hebben, worden hen verstrekt, het crisis-comité heeft geen enkele aanvraag hiertoe algewezen en via deze instelling kan men de laar zen op wekelyksche afbetaling krygen, door 't ryk worden dan de kosten terug betaald. De laarzenkwestie kan dus ook niet de reden zijn waarom men niet wil de werken. De heer v. d. Zouwen heeft zichzelf ter plaatse van den toestand op de hoogte gesteld. De opzichter zet ploegen van 6 A 7 man in een sloot en het is on mogelijk dat deze daar zonder laarzen kunnen werken. Hy geeft toe dat er mis schien enkelen bij zyn geweest die voor den burgemeester groote woorden heb ben gebruikt, maar de laarzen hebben zij pas Zaterdag kunnen krygen, d lar- door zijn verschillenden er onschuldig ingeloopen. Spr. gelooft dat de secreta ris van het crisis-comité verkeerd ge werkt heeft, daar de menschen in den waan zijn gebracht dat ze steun zullen trekken. Spr. vindt het niet billijk dat allen moeten lijden omdat enkelen ge- fouteerd hebben. De Voorzitter zegt dat het gemis van laarzen niet de oorzaak is van de wei gering, men wilde eenvoudig niet wer ken. Dat de werkloozen niet meer voor steunuitkeering in aanmerking kwamen vindt spr. duidelijk. Vanaf het oogenblik dat de menschen zijn aangewezen voor de werkverschaffing, komen ze natuur lijk niet meer in aanmerking voor ge meentesteun, daaraan valt niets te ver anderen. Als de menschen kunnen be wijzen dat ze eenvoudig niet kunnen werken, wordt de zaak natuurlijk an ders. Spr. geeft de verzekering dat men tot eigenaardige resultaten zal komen, indien alle gevallen speciaal worden onderzocht. Spr. vindt het ongelukkig genoeg dat er enkele raddraaiers zijn, waarvoor ook de anderen moeten boe ten. Spr. moet echter den rechten weg volgen en kan niet tegen de voorschrif ten der regeering ingaan. De heer Leegganger had tot nog toe niet van 't voorval gehoord. Hy vindt het te respecteeren dat enkele menschen op hun klompen zyn aan het werk gegaan en vraagt of ook deze zyn uitge sloten. De Voorzitter zegt dat dit niet het ge val is. De heer Leegganger moet toegeven dat de weigeraars gefouteerd hebben. De heer v. Dijk merkt op dat de heer Smink van den hoogen toren blaast, ter wijl hy van het werk der polders niets weet. Als Smink beweert dat het Noor derveld niets doet, weet hy er blijkbaar niets van. Het Noordenveld zal deze week het werk opnemen en volgende week zal de aanbesteding plaats hebben. Het bestuur heeft Februari den geschiksten tijd ge acht om de waterleidingen te verbeteren. Er wordt wel degelijk veel werk gedaan, al wordt hierover niet met een grooten mond gesproken, zooals anderen doen. Ook de Zuid-Hollandsche polder doet, naar spr. weet, veel werk. Smink. Ik heb ook goede inlichtingen, ik heb een bestuurslid van den polder Noordenveld gesproken, dat mij verze kerd heeft dat er niets wordt gedaan. v. Dyk. Dan zeg ik dat die er niets van weet. Voorzitter. Deze zaak is thans niet aan de orde, het gaat hier niet over de pol ders, maar over de werkverschaffing. Ik roep u tot de orde. De heer Smink vraagt nogmaals het woord. 1/ (Zie vervolg 3e blad).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 7