ge ECHO Vill DEI ZDIDEN. „HET CQnfiRES DANST." ffaalwIiltsEhc OnlwihhclinÉsclnb. ft. WAN DOMBURG Film als lunst- en Cultuurfactor". Bommen oo iMMirlo. Op Zaterdag 20 Februari H. de Bont-v. Huiten E n t r e f 1.-. Donateurs vrij. No 15. Zaterdag '20 Febr. '32. 55e Jig. een aanzienlijk deel van den import tegen een laag invoerrecht wordt toe gelaten. DERDE BLAD. Duitsche Schoenindustrie. Gunstige ontwikkellnglnl931. Het voor eenige dagen in de Neder landsche Pers verspreide bericht over de gunstige ontwikkeling der Duit- sche schoenindustrie wekt den onjuis- ten indruk, alsof deze in tegenstel ling niet de Nederlandsche schoenin dustrie, die met moeilijkheden te kampen heeft, zoodat zelfs tot contin- ocnteering van den invoer moest wor den overgegaan op eigen kracht er in geslaagd zou zijn den export van schoenen te vergrooten en den import beduidend te doen verminderen. Zonder aan de juistheid der aange voerde cijfers afbreuk te willen doen, moet echter worden opgemerkt, dat zoowel de toename van den uitvoer van schoenen uit Duitschland, als de vermindering van den invoer het volg zijn van de door Duitschland toegepaste sterke verhooging van het invoerrecht op schoenen. Het directe gevolg van deze verhooging van het invoerrecht, die in 1931 gold voor schoenen beneden 600 gram en voor zwaardere schoenen reeds vroeger, was natuurlijk een sterk terugloopen van den import. Hierdoor waren de Duitsche fabrikanten in staat hun productie voor het binnenland te ver grooten niet alleen, maar konden zij tevens tengevolge van de vergrooting van hun omzet de productiekosten beduidend verminderen. Deze ver mindering van productiekosten stelde hen tevens in staat ook op de buiten- landsche markt sterker te concur- recren, wat leidde tot vergrooting van den export. Ter illustratie diene, dat in 1930 de invoer in Duitschland van Nederland sche schoenen beneden 600 gram waarvoor nog het oude invoerrecht gold, vrijwel bleef op het peil van 1929. De invoer in Duitschland van Nederlandsche schoenen van 600 1200 gram, waarvoor het verhoogde invoerrecht reeds in 1930 gold, daal de echter tot op een vierde van het in 1929 in Duitschland ingevoerde aantal paren. In het verslag der Kamer van Koop." handel en Fabrieken voor de Lang straat over 1930 werd hierop gewe zen en tevens werd toen reeds de ver wachting uitgesproken, dat de uitvoer van schoenen beneden 600 gram uit ons land naar Duitschland in het ver volg ook als verloren moest worden beschouwd, aangezien in 1931 het verhoogde invoerrecht voor deze lich tere schoenen zou gelden. Intusschen is gebleken, dat deze verwachting werd bewaarheid. Onderstaand staatje geeft eenig idee van de werking van het door Duitschland verhoogde invoerrecht ten aanzien van den uitvoer van Ne derlandsche schoenen naar Duitsch land en van Duitsche schoenen naar Nederland. (De genomen cijfers be treffen alleen schoenen, geheel of voor het grootste deel van leder ver vaardigd). Uitvoer van Nederlandsche schoenen naar Duitschland. Jaren Aantal paren Waarde 1929 69.672 557.000.- 1930 42.595 328.000.- 1931 17.079 107.000.- PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Febr. 32. R.K. Middenstandsvereeniging. De R.K. Middenstandsvereeniging hield Donderdagavond in Hotel Ver- wiel een algemeene vergadering. De vice-voorzitter, de heer v. Eijke- lenburg, opent met een kort woord van opwekking de vergadering en stelt aan de orde de bespreking over de verkiezing van een Voorzitter, met eventueel wijziging van het reglement. Met algemeene stemmen wordt be sloten het reglement in dien zin te wijzigen, dat de Voorzitter voortaan zal worden gekozen uit en door de vergadering. De heer Chr. v. Liempt wordt tot Voorzitter gekozen. Bij de verkiezing van twee bestuurs leden werden gekozen de heeren H. v. Mil-v. Sprang en H. Maas. Verslag werd uitgebracht door de afdeeling R.K. Winkeliersvereniging en door de Santos-commissie. De eerste gecombineerde actie van de R.K. Winkeliersvereniging gaf een nadeelig saldo van 268.54, de tweede actie 'n voordeelig saldo van 143.38, zoodat het nadeelig saldo voor een gedeelte reeds gedekt is. De bloempjesdag, door de Santos-com missie georganiseerd, heeft 119.95 opgebracht. De boeken van den penningmeester werden door een commissie nagezien en in orde bevonden, sluitende met een batig slot van 58.30. Besloten werd den penningmeester te dechar- geeren en hem dank te zeggen voor het gevoerde beheer. Hierna werd door den Secretaris het jaarverslag uitgebracht. UfDUIAfNT WITTE BIOSCOOP. des avonds 8 nar, zal in de Achterzaal van HOTEL VERWIE L, door den heer (C 1 o s e-u p) een lezing worden gebonden, over; HET BESTUUR. Voorverkoop en plaatsbespreking bij Wed. PULLES, Slgarenmagazfln. een opwekkend woord van den gees- citeerd door den heer Brouwer Invoer van Duitsche schoenen in Nederland. Jaren Aantal paren Waarde 1929 229.633 891.000.— 1930 302.674 1.119.000. 1931 388.674 1.182.000.— Een vergelijking van cijfers van 1928 met die van 1931 toont aan, hoe sterk onze uitvoer van schoenen op Duitschland terugliep en omgekeerd de invoer uit Duitschland toenam: Uitvoer van Nederlandsche schoenen naar Duitschland. Jaren Aantal paren Waarde 1928 180.363 1.186.000.— 1931 17.079 107.000.— Invoer van Duitsche schoenen in Nederland. Jaren Aantal paren Waarde 1928 202.811 732.000.— 1931 388.674 1.182.000.— Duitschland beoogde met de sterke verhooging van invoerrecht op schoe nen hoofdzakelijk de eigen industrie te beschermen tegen de invasie van schoenen vanuit Tsjecho-Slowakije, dat zich sindsdien met grooter kracht op de Hollandsche markt wierp. Uit een en ander blijkt voldoende, eenerzijds dat de opbloei der Duitsche schoenindustrie slechts kunstmatig was, anderzijds dat de contingentee- ring van den invoer van schoenen in ons land volstrekt geen overbodige maatregel was en slechts mag worden beschouwd als een zij 't nog zwak afweermiddel ter hoog noodzake lijke bescherming van onze eigen in dustrie. Het behoeft geen betoog, dat een zoo hoog invoerrecht, als Duitschland heft, een veel sterkere invoerbelem- merende werking heeft dan een con- tingenteering, waarbij toch aftijd nog Uit dit verslag noteeren wij het volgende: In den loop van het jaar trad de heer P. W. H. Verwiel af als voorzitter der vereeniging wegens ver gevorderden leeftijd. Het bestuur heeft overeenkomstig den wensch der vergadering pogingen in 't werk ge steld om een voorzitter te krijgen, die buiten de eigenlijke middenstandskrin gen zou staan, welke pogingen echter niet tot 't gewenschte resultaat heb ben geleid. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. Het ledental der vereeniging bleef vrijwel stationnair. De pogingen der vereeniging om de R.K. organisatie te bevorderen zijn in 1931 niet zonder succes gebleven; er zijn twee afdcelingen van nationale R.K. Vakbonden opgericht, n.l. de R.K. Bond van Bouwpatroons en de R.K. Bond van Slagerspatroons. De organisatie der vergunninghouders heeft nog niet tot voldoende resultaat geleid, niettemin worden de pogingen ook daar voortgezet. In den loop van 1932 zal een veran dering in de werkwijze van den Ned. R. K. Middenstandsbond definitief worden geregeld, waardoor de bond meer aan zijn doel als standsorgani satie zal gaan beantwoorden. De vereeniging ijverde er met suc ces voor dat leveranciers in de ge meente zooveel mogelijk werden be gunstigd en ook de wenschen der ver eeniging inzake de winkelsluitingswet zijn ingewilligd. Wat betreft de R.K. Middelbare Handelsavondschool volstaat het ver slag met te constateeren dat deze school aan de spits staat van de R.K. Middelbare Handelsavondscholen in dit diocees. Dit spreekt voldoende voor de qualiteit van 't onderwijs en de capaciteiten van het personeel aan de school verbonden. Het verslag eindigt met de hoop dat onder den Middenstand van Waalwijk de overtuiging moge groeien dat de R.K. Middenstandsorganisatie nood zakelijk is om principieele en econo mische standsbelangen te verdedigen. Met algemeene stemmen werd be sloten de gemeente een gedreven ko peren lantaarn aan te bieden, bestemd voor de hal van het raadhuis. De lan taarn wordt naar teekening van den heer Kropholler door het lid C. J. Marks vervaardigd. De conclusies van rapport der com missie tot onderzoek der electrici- teitstarieven voor kleinkracht- en licht werden goedgekeurd. De besprekingen omtrent oprich ting van een Jongen Middenstand werden tot een volgende vergadering uitgesteld. Er werd in de vergadering op aan gedrongen dat de Middenstanders so lidair zouden zijn. Leveranties en werkzaamheden behooren door R.K. Middenstanders te worden opgedra gen aan R.K. Middenstanders, daar door wordt de organisatie versterkt en de solidariteit bevorderd. Midden standers koopt bij Middenstanders. Verschillende leden gaven zich, na telijken adviseur op als lid van het Santosfonds. De geestelijke adviseur wees aan het slot van de vergadering er op dat deze bijeenkomst van zoo groot belang was en dat ook was gebleken dat de discussies buitengewoon vruchtdra gend waren. Hij betreurde het daar om dat vele leden niet tegenwoordig waren en spoorde de tegenwoordige leden aan propaganda te maken voor drukker bezoek der bijeenkomsten. Te ruim half twaalf sloot de Voor zitter deze geanimeerde bijeenkomst met den christelijken groet. Tentoonstelling. Naar wij vernemen beslaat liet plan om in den loop der maand April al hier eene tentoonstelling te organi- seeren op 't gebied van gas, electrici- teit en water door de Bedrijven in sa menwerking met de installateurs. 75-jarig bestaan. Dezer dagen zal het 75 jaar geleden zijn dat de bekende Waalwijksche Brood-; Beschuit- en Kleingoedbakke- rij ,,'t Beste Brood", van de fa. Jac. Sars alhier door wijlen den heer G. Sars werd opgericht. T.A.V.E.N.V. na mens het Hoofdbestuur. Het verheug de spr., in de gelegenheid te zijn een woord van waardeering tot den heer Leijtens te richten. Namens 't Hoofd bestuur bood spr. een prachtig bloem stuk aan. Het werk van een bestuur der van een afdeeling kan volgens spr. echter niet op stoffelijke wijze beloond worden en hij hoopt dan ook dat God Zijn zegen aan den jubilaris zal schenken. Het is niet gemakkelijk zich in te denken wat het voorzitterschap van een vakvereeniging meebrengt, vooral in de vakorganisatie is het bestuur van groote beteekenis. In den tijd toen de heer Leijtens tot voorzitter gekozen werd, was er een hoogcon junctuur en alles liep heel gemakke lijk, daarna is echter een moeilijke en slechte tijd aangebroken, doch ook toen heeft de Voorzitter volgehouden publiek Is veiknocht aan die pro ducten die van uit Holly wood over de wereld worden verspreid en heeft zich afgewend van het goede dat van tijd tot tijd nog eens in de bioscooptheaters wordt vertoond. Bij wie ligt hier de schuld? Bij de producenten en bios coopdirecteuren, wien het slechts om een zoo groot mogelijke winst te doen is, of bij het publiek zelf, dat niets anders vraagt dan enkele uren leeg vermaak De heer van Domburg zal hier van avond wel een antwoord op geven. Hij zal ons vertellen welke waarde de goede film voor kunst en cultuur kan hebben. Dit is een onderwerp dat zeker eenieder moet aantrekken. Wij vertrouwen dan ook dat een flink aantal belangstellenden vanavond in de achterzaal vau Hotel Verwiel zal aanwezig zijn, om de tweede door de Waalwijksche Ontwikkelingsclub geor ganiseerde lezing te volgen. Waalwijksche Biljartbond Zaterdag 13 Febr. had de 8ste ont moeting plaats van den W.B.B tusschen de vereeniging „Ons Genoegen", ge vestigd bij den heer Albert Kemperman en de vereeniging „D.V.O." gevestigd bij den heer |oh. v. d. Meljs. De uitslag hiervan iuldt als volgt „Ons Genoegen'i Fr. Siaats pnt. 100 brt. Th. v. Weert pnt. 97 brt. J de Graóff jos Klerks L. Kooien Rombouts pnt. 100 brt. pnt. 75 brt. pnt. 75 brt. pnt. 75 brt. 19 28 22 26 42 36 VERWACHT WITTE BIOSCOOP. pnt. 522 Dri. 173 Gem. 3 01 „D. V. O." Ant. v. d. Gouw pnt. 64 brt. 19 R. Pulles pnt. 100 brt. 29 C. Verhagen pnt. 83 brt. 22 M J.v. Engelen pnt. 65 brt. 26 H. Koolkar pnt. 70 brt. 42 G. Verhagen pnt 60 brt. 36 Wij vernemen dat de gemengde zangvereeniging T.A.V.E.N.U. zal deel nemen aan het festival dat 19 en 26 Juni a.s. te Waspik gegeven wordt door de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak". Vertrek naar de Missie van Ned. Oost-Indië. Sr. Marie Cornelita, in de wereld mej. Franc. Verstijnen, vertrekt op 3 Maart a.s. naar het eiland Celebes, stad Menado. De reis zal geschieden met het Ned. s.s. Johan van Oldenbarneveld. Zon dag en Maandag 21 en 22 dezer zal zij in het klooster van de Eerw. Zusters te v.m. Besoijen verblijven, om af scheid te nemen van familieleden en kennissen. Grootestraaft Telefoon 109. HET ADRES voor een 436 BETERE HEERENKLEEDING Huldiging L. Leijtens. De Waalwijksche afdeeling van den R.K. Bond van Bouwvakarbeiders hield gisteren in den Gildenbond een feestvergadering tot huldiging van den Voorzitter, den heer L. Leijtens, ter gelegenheid van het feit dat deze sinds 12£ jaar den voorzittershamer hanteert. Voor deze bijeenkomst was groote belangstelling; aan de bestuurstafel hadden mede plaats genomen de gees telijke adviseur, kap. Beekmans en de leden van het Hoofdbestuur, de heeren de Gier en Brouwer. Bij afwezigheid van den vice-voor zitter werd de vergadering geopend door den heer Casteleijns, die de aan wezigen welkom heette, in 't bijzon der den geest, adviseur en de hoofd bestuursleden, waarvan de heer Brou wer nog een oud bestuurslid is der Waalwijksche afdeeling. Spr. merkte op dat dit de eerste maal was dat de vereeniging een feestelijke bijeen komst houdt en door verschillende omstandigheden kan dit nu nog slechts op bescheiden schaal geschie- den. De groote opkomst was voor met het optimisme dat hem eigen is, vooral op deze laatste kwaliteit legde spr. den nadruk. De omgang met den Voorzitter is voor spr. altijd zeer pret tig geweest. Met een hartelyken ge- lukwensch eindigt spr. Het bestuur der R.K. Werklieden- vereeniging kwam hierna den jubila ris feliciteeren. Wegens uitstedigheid van den Voorzitter sprak de heer N. van Gorcum een hartelijk woord van felicitatie namens zijne vereeniging. Spr. wilde geen opsomming geven van hetgeen de heer Leijtens voor de af- deeling heeft gedaan en volstond met de hoop uit te spreken dat de heer Leijtens nog vele jaren Voorzitter zal zijn en nog veel voor de afdeeling zal kunnen doen. Spr. bood een tweetal bloemstukken aan, namens de R.K. Werkliedenvereniging en namens de groep Lederbewerkers. Hierna kreeg de adviseur, de Wel- Eerw. heer Beekmims, het woord. Hij achtte het zijn plicht, zijn sympathie en dankbaarheid tegenover den voor zitter uit te spreken. Ook spr. wees er op dat de voorzitter steeds in moei lijke tijden heeft volgehouden, waar door de vereeniging thans zulk een flink ledental heeft. Spr. prees vooral den durf en het kalme t ptreden van den Voorzitter, eigenschappen die een goede leiding ten goede komen. Spr. hoopte dat de Voorzitter nog lang de leiding der afdeeling zal mogen heb ben, niet alleen in 't belang der tijde lijke voordeelen, maar ook van de christelijke beginselen die de \ereeni- ging nastreeft. De jubilaris vond hierna nog gele genheid een koit dankwoord te spie ken. Hij was zeer getroffen door deze hulde, die hij op hoogen prijs stelde. Spr. hoopt dat God hem lichamelijke krachten zal schenken om nog meer voor den groei en Moei der stands- ?.n vakorganisatie te doen. Hierna was het minder officieele gedeelte der bijeenkomst aan de beurt en de leden bleven nog eenige uren in gezellig samenzijn bijeen. Werkverschaffing Land van Altcni. pni. 442 Od. 174 Gem. 2.54 Hoogste Korpsserie: Fr. Siaats .Ons Genoegen" le drietal pnt 44. M. v. d.Ven „Amusement" 2e drietal pnt. 28. Zaterdag 13 Febr. j.l. had in het café van den heer C. A. Smolders een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen het2ezestal van .Amusement" cn het 2e zestal van de W. B. C. gevestigd bij Ant. v. Berkel. De uitslag hiervan luidt als volg» .Amusement". M. Verhagen N. v. Heljst W. v. Raak J. v. d. Ven P. Dekkers H. Veltmeijer pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. 61 61 75 75 75 75 pnt. 422 De werkverschaffingen in 't Land van Altena, welke tengevolge van de Mp vorst enkele dagen hebben stil gel •- j liedenvereeniging geopend. De uitge „W, B. C." P. Danckaert pnt. 75 M. Vughts pnt. 75 B. Hornes pnt. 47 A. v. d. Hoek pnt. 70 J. de Folter pnt. 63 v. Bokhoven pnt 48 pnt. 378 - Zaterdag 20 Febr. a s. heeft de 9^ ontmoeting plaats van den W.B.B. tusschen de vereeniging „de Schepper" in het café van den heer Th. Lommers en de vereeniging .Amusement", ge vestigd bij den heer C. A. Smolders. Nederlandsche Hypotheken In Duitschland. Naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk verneemt is de Nederland sche Kamer van Koophandel voor Duitschland, Centraal kantoor te Frankfort a. d. M., voornemens een organisatie ter behartiging der belan gen van Nederlandsche houders van hy potheken in Duitschland op te richten, welke organisatie vermoedelijk't gehee- le beheer der hypotheken op zich zou kunnen nemen. Er bestaat het plan binnenkort openbare spreekuren in Nederland te houden teneinde vast te stellen, of er voor een dergelijke organesatie bij de betrokkenen vol doende belangstelling bestaat. Nadere inlichtingen verstrekt de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Opening Studiekring R.K. W. V. Donderdagavond is in den Gilden hond de studiekring der R.K. Werk- gen, zijn momenteel weder aange vangen. Ook het „Nieuwlanu van Al tena", waarbij arbeiders uit Dussen. Almkerk, Nieuwendijk en Woudr.- chcm zijn te werk gesteld, heeft de noodigde personen, een 30-tal, waren allen aanwezig. Door aalmoezenier Bannenberg te 's-Bosch werd een in structieles gegeven, waarin hij 't doel der cursussen uiteenzette, n.l. om de - werkzaamheden hervat. F-en enkele j011r*e mannen op te kweeken en de den. De groo e op 'oins werkverschaffing is reeds geheel al- noociige kennis der organisatie bij te hem een bewijs hoezeer de leden met nnHnt H*™ tnt ffoede be- hun voorzitter meeleven. Spr. richtte tot den jubilaris een hartelijk woord van felicitatie, hetgeen hij te meer waard acht, daar het voorzitterschap niet licht te schatten is. Vooral in het begin waren de arbeiders nog moeilij ker tot de organisatie te brengen dan j thans, doch ook toen stond de jubi- i laris vooraan in den strijd, ook toen heeft hij vastgehouden. Thans be- schikt de afdeeling over eeu grooter I aantal leden als ooit tevoren en spr. 1 dankt dit aan het volhouden der oude leden. Hierna werd de Voorzitter gefeli- geloopen. mFum als kunst en cultuur factor" Ten overvloede willen wij nog eens herinneren aan de lezing die heden avond door den heer A. van Domburg in Hotel Verwiel zal worden gehouden. De film mag zich tegenwooidig ln een buitengewone belangstelling ver heugen, ook in onze plaats, en Is voor de groote massa de ontspanning. Hel is wel een betreurenswaardig ver schijnsel dat deze groote belangstelling over het algemeen te weinig ulteaat naar de weinige werkelijk goede films brengen, opdat deze tot goede be stuurders gevormd worden. Spr. zette uiteen op welke manier de cursus zal worden gegeven. Er worden ongeveer 45 lessen gegeven, over apologie, so ciologie en sociale vorming, vooral in verband met het organisatieleven. Ook zullen eenige practische lessen worden gegeven, waarin verschillen de instellingen zullen worden bezich tigd. De lessen vangen Zaterdag 27 dezer aan en worden voorts eiken Zater dagmiddag gegeven. Rector van Ke- die geproduceerd worden. Het groote l menade uit Udenhout zal apologie en v-iw in Out-i V/Ui .nio»vi*

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9