Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. et lis of hot eiland NGORDBPABAND mmSKS FEUILLETON Archibald Marshall. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932. 85e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 89. Jelegr.-Adret: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 unr in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. De raad der gemeente Geertruiden- berg kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering .bijeen. Nadat in geheime zitting eenige punten zijn afgehandeld wordt de vergadering geopend en leest de secre taris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedge keurd. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter houdt hierna een korte Nieuwjaarsrede waarin,|hij de ,eden zijn beste wenschen voor 1932 doet toekomen. Ook de gemeentenaren wenscht hij een voorspoedig jaar toe, en hfl dankt.voor4de vele gelukwen- schen die hij zelf bij de intrede van dit jaar heeft mogen ontvangen. Spr. geeft vervolgens een een over zicht over 't afgeloopen jaar. De be volking ging met 3 inwoners tot 2813 achteruit. Voortgegaan werd in 1931 met de verbetering der straten; het bovengrondsch net voor het G.E.B. werd gedeeltelik omgezet ln een on- dergrondsch. Handel en industrie wer den in 't afgeloopen jaar echter zeer getroffen, hetgeen tot gevolg had dat verschillende werkzaamheden niet in hetzelfde tempo als vroeger konden worden voortgezet, de werkloozen. steun vraagt immers van de gemeente groote offers. Spr. vreest dat dit jaar moeilijk zal worden, en vraagt dan ook de volle medewerking van den raad om zijn taak naar behooren te kunnen vol brengen. Spr. sluit met de hoop dat de wending ten goede spoedig zal intreden. De heer jansen wenscht den voor zitter uit naam der R.K. raadsfractie een voorspoedig jaar. Weth, de Kroon doet hetzelfde als oudste raadslid. C De heer Timmermans brengt namens de niet—katholieke fractie zijn beste wenschen en hoopt daarbij dat maat- regelen genomen kunnen worden om den nood der werkloozen te lenigen. Aan de orde: 1. Kohier Hondenbelasting 1932. Wordt vastgesteld conform voorstel B. en W. 2. Voorstel B. en W. om voor 't G E B. en 't Grondbedrijf aan te wij zen ais boekhoudkundige het Centraal Bureau voor verificatie en finantieele adviezen der vereeniging van Neder- landsche gemeenten. De Voorzitter licht dit punt nader toe en zegt dat volgens art. 265 der nieuwe gemeente--wet de rekeningen verantwoording der takken van dienst deugdelijk moeten worden verklaard door een buiten dit bedrijf staande boekhoudkundige. Reeds vroeger is besloten deze controle voortaan te te doen plaats vinden door het Bureau der vereeniging van Nederl. gemeenten, doch om formeele redenen moet dit besluit worden genomen. Wordt goedgevonden. Sted. Godshuizen. 3. Goedkeuring begrooting 1932 voor de Stedelijke Godshuizen. j De Voorzitter brengt in herinnering dat in de vorige vergadering deze begrooting reeds is behandeld en is de goedkeuring aan de begrooting ge hecht mits de post voor f 200 voor .uitgaven waarvoor geen speciale post is uitgetrokken" zou komende ver vallen, en zou worden overgeschreven naar „onvoorzien". Het bestuur der godshuizen verzoekt dezen post alsnog goed te keuren, daar hij reeds van oudsher op de begrooting voorkomt en het vooral in dezen tijd kan voor komen dat spoedig eischende uitgaven gewenscht zijn. De Voorzitter merkt nog op, dat de regenten niet kunnen inzien, dat;mis- bruik door de regenten van dezen post den raad aanleiding kan geven :;tot bezwaren, Spr. zegt, dat er door den raad echter in 't geheel niet over mis bruik gesproken iser is nooit mis bruik van dezen post gemaakt. Wanneer echter van den post. .On voorzien" iets moest worden overge schreven, heeft de raad dat nooit af gewezen. De begrooting kan natuurlijk niet worden goedgekeurd behoudens een enkelen post en juist omdat zij zoo laat was ingediend, heeft de raad niet den ambtelijken weg bewandeld en de begrooting goedgekeurd mits die post gewijzigd werd. De regenten hebben zelf de begrooting 2 maanden te laat ingediend en zij mogen dus den raad de moeilijkheden niet verwijten, die het gevolg zijn van niet directe goedkeuring. Formeel is het waar, dat de begrootfng is opgemaakt naar model van B. en W.deze post is den raad vroeger nog nooit opgevallen, dat neemt echter niet weg dat nu verbe tering kan worden gebracht. B. en W. stellen evenwel voor de begrooting thans goed te keuren en't model der begrooting voor de toekomst zoo te wijzigen, dat deze post niet meer voorkomt. Weth. de Kroon merkt op, dat deze post reeds 30 jaar op de begrooting heeft gestaan zonder dat er ooit aan merking opgemaakt werd. Nu is men van oordeel, dat de post geschrapt moet worden, doch spr. vindt dit geen reden de begrooting plotseling niet goed te keuren. Men kan immers de regenten verzoeken 'n volgend jaar met deze bezwaren rekening te houden. De heer Jansen moet den voorzitter hulde brengen voor de takt die hij tegenover de regenten der Godshuizen heeft gebruikt. Spr. heeft nooit kunnen merken, dat door het gesprokene eenige dwang tegenover de regenten is uitgeoefend, die voor hen krenkend van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van 8) Dacht jij, vroeg Calthorp aan Guy, loen het verhoor was afgeloopen, dat twee mannen een myl met zoo'n lichaam kunnen loopen? Er zijn geen wagenspo ren gevonden en het hek was ook te smal om een voertuig door te laten. Och, er kan aan den anderen kant van het hek een wagen hebben gestaan, meende Guy. Dan zouden er nog meer mede plichtigen zijn geweest. In ieder geval zal de politie dit alles wel nader onder zoeken. Er staan verscheidene boerde rijen en huisjes verderop aan dien weg, «lus allicht dat iemand een wagen voor bij heeft hooren komen. Maar wacht, hier is de post. Feitham was met een blad brieven en kranten binnengekomen. Temple en Quality, zei Calthorp, terwijl hij naar een envelop greep die hij haastig openscheurde. Hm. Ha! Zeer ge troffen door Sir Roderick Bertram's dood. Een van onze oudste cliënten. Sir Roderick gaf ons alle effecten in handen na den dood van zijn moeder. Persoon lijke vriend van den heer Temple. Ver klaarde ons nooit naar een andere firma te zullen gaan. Gaf ons zoo nu en dan in structs omtrent verkoop en nieuwen SS»16^3fci»16A3 aankoop van effecten. Had uitstekend oordeel in financieele zaken. Waarde effecten anderhalf millioen. Begon vijf tien jaar geleden te verkoopen zonder opnieuw te koopen. Verleden Decembei groot participatie in Ophic Goudmijn verkocht. Saldo opgevraagd. Geenverdere beleggingen. Nu dat zegt ons niet veel. Maar wat heeft hij in die 15 jaar met die anderhalf millioen gedaan? Hier is een brief voor Sir -Roderick. Maar openma ken hè? Guy gaf zijn toestemming en samen lazen ze het volgende: 4 Hospital Court. Hatton Garden W. C. Aan Sir Roderick Bertram, Bart. Weledele Heer, Wij hebben onze onderhandelingen met onze relaties in Calcutta voortgezet en zijn er in geslaagd 'n bod van 34.000 te verkrijgen op 't koningsjuweel en in dien U uw goedkeuring er aan hecht zul len wij dat bod accepteeren. Het blijft duizend pond beneden het bedrag dat u er voor wilde besteden.. De onderhande lingen moeten geheim gehouden worden, daar de Maharadja als het ware gedwon gen is het kleinood te verkoopen, maar er geen bekendheid aan wenscht te ge ven, voor de koop definitief tot stand is gekomen. Onze agenten hebben gelegen heid gehad 't juweel te onderzoeken en zijn van oordeel dat, als de steenen af zonderlijk verkocht zouden worden, ze met elkaar 50% meer zullen opbrengen dan en bloc. Wij hopen uw gunstige be richten te mogen ontvangen, daar wij de zen koop voor u als zeer voordeelig be schouwen en hebben de eer te zijn, Hoogachtend, Uw dienstw. Rosental Co. De brief droeg den datum van den vo- zou zijn. De raad heeft nietdebedoe- ling gehad de regenten te krenken, maar heeft niets anders gedaan dan hetgeen zijn plicht was. Daarom vindt hij het schrijven van de regenten aan den raad wel eenigszins bout. Het is hem al meer gebleken, dat de regenten de meening zijn toegedaan, dat de raad hun knechtje is. Spr. heeft een andere meeningde regenten moesten inzien dat ook de raad zijn plichten heeft en wanneer daarom de regenten op hun fouten wordt gewezen, moeten zij dit niet opvatten, als een beleedi- ging. Wat het voorstel betreft daar blijft spr. bulten evenals hij ook vorige maal buiten stemming bleef. De heer Timmermans gelooft, dat zoowel de Godshuizen als het ge meentebestuur prijs stellen op een goede onderlinge verstandhouding. Dat moet echter niet worden tot een ja— en—amen zeggen van de zijde van den raad, maar de regenten moeten het op prijs stellen dat ook de raad zijn plichten nakomt. De begrooting wordt hierna goed- gekeurd; dhr. jansen blijft bulten stemming. Werkloozen. 4. Wijziging steunregeling voor werklooze arbeiders, naar aanleiding van een besluit van den Minister De Voorzitter zegt dat door den Minister een nieuwe regeling is vast gesteld. In hoofdzaak is deze gelijk aan de vorige regeling, er zijn slechts enkele wijzigingen aangebracht. Zoo moest vroeger voor eiken kostganger apart de goedkeuring van den minister worden gevraagd, dat is thans niet meer het geval, als kostgangers zullen voortaan worden beschouwd zij die niet beneden 21 jaar zijn en die niet gerekend kunnen worden bij hun ouders in te wonen. Het tarief blijft zooals tot nog toe. alleen wordt niet meer zooals vroeger van alle inkomsten 2/3 in mindering van den steun gebracnt, maar alieei van de inkomsten uit aibeld, de andert inkomsten worden geheel afgetrokken. Geen steun wordt voortaan verleerio als de werkloosheid een gevolg Is van uitsluiting of staking. De mogelijkheid Is geopend den leeftijdsgrens van 60 jaar uit te breiden tot 65, maar dn geldt alleen voor hen, die in normale tijden vast werk gehad zouden hebben, terwijl voor elk geval de speciale goedkeuring van den Minister noodig is. Diegenen die tijdens hun werk» loosheid trouwen blijven beschouwd als kostganger. De heer Jansen vindt het vreemd dat menschen ouder dan 65 Jaar bui ten de steun vallen. De Voorzitter zegt dat deze men schen ook In normale lijden zonder werk geweest zouden zijn en door 't armbestuur geholpen zouden moeten worden. Er zijn in deze gemeente enkele menschen die hiervoor in aan merking komen. De heer Jansen juicht de andere maatregelen van den minister toe en vraagt wanneer er werkgelegenheid komt exlra-rekening te willen houden met die menschen die boven 60 jaar zijn. Dat laatste zegt de voorzitter toe. De Voorzitter betreurt het voor veie menschen dat zij geen werk hebben, maar er zijn er nog wel enkelen bij waarop iets aan te merken valt. Dat moet op den duur spaak loopen, de gemeente kan niet alitjd blijven doen wat zij thans doet. Met enkele cljters toont spr. de zware lasten der ge meente aan: van 15 Oct.—31 Dec. werd een sieun uitgekeerd van 11800, en van 1 Jan.—15 Febr. f 1500. Voor een gemeente als deze, meerendeels van werknemers is dat op den duur niet vol te houden. Daarom wil spr. een waarschuwend woord doen hooren voor sommigen, die z. 1. niet voldoende moeite doen om naar werk te zoeken. Ais het vorig jaar een aannemer een werk gegund werd, stond het voi werkloozen voor zijn deur, die om werk kwamen vragen. Doen dat ziet men thans niet meer, hoogstens komen er enkele menschen uit Made en Raamsdonksveer. Spr. noemt dit een treurig verschijn, sel. Er zijn verschillende steuntrekkers die dat levenije van nietsdoen wel aanstaat; Ergerlijk is het dat er nog verschillenden zijn, die veel te royaal gebruik maken van caiébezoek. Aan verschillende teeravonden die deze maand gehouden zijn, hebben ook werkloozen deelgenomen. Hieruit ziet spr., dat er huisvaders zijn, die niet rigen dag. Daar hebben we het, concludeerde Calthorp direct toen hij klaar was met lezen. Nu weten we meteen waar 't geld gblevcn is. Draagbaar eigendom! En nu zal ik je meteen nog'wat anders vertellen jongenlief! Een jaar of wat geleden is er een groote verkooping van juweelen ge weest, waar de beste exemplaren opge kocht zijn voor een geheimzinnig perso nage, van wien niemand iets wist en dien niemand ooit gezien heeft. De juweelen zijn nooit meer te koop aangeboden, hier noch in het buitenland, ze zijn eenvoudig uit de circulatie verdwenen. Er is genoeg over gepraat onder diamanthandelaren en verzamelaars. Maar na hetgeen ik in dien brief gelezen heb, zou het mij niets verbazen als Sir Roderick die mysterieu ze kooper was. Waarom ter wereld zou hij zijn enorm vermogen in edelsteenen hebben omgezet? vroeg Guy verbaasd. Ik weet het niet en het doet er ook niet veel toe, maar ik begin te vreezen dat de verdwijning van Martin er mee in verband staat. Denk je, dat. Dat hij er met de collectie vandoor is? We zullen dat direct onderzoeken. Misschien weet Feitham of en waar er hier een brandkast of iets dergelijks is. De butler werd geroepen en beant woordde de vraag of er in huis ook een kluis of een brandkast was, bevestigd. Ja, meneer, zei hij onmiddellijk. Er is een groote brandkast in de kamer waar Martin sliep. Die is er jaren geleden neer gezet. Een jaar of vijftien geleden? Zoo ongeveer, meneer. Weet je wat er in geborgen was? Neen, meneer, het zilver in elk ge val niet, dat wordt altijd naar de kluis beneden gebracht. Tk weet niet waarvoor de brandkast gebruikt werd. Martin had er de sleutels van. Maar ik vergat u nog te vertellen dat alle sleutels op de tafel in Sir Roderick's kleedkamer liggen. Breng ons eerst daarheen en dan naar de brandkast. Fcltham ging hen voor, de breede mar meren trap op, langs een gang waar oude kasten met antiek porcelein langs den muur stonden en ontsloot een zware ma honiehouten deur, die naar een westelij ken vleugel van het huis voerde, welke een reeks ineenloopende vertrekken be vatte, afgescheiden van de rest van het kasteel gelegen en met een afzonderlijk trappenhuis. Dit zijn de kamers van mevrouw, zei Feitham en hij wees naar twee geslo ten deuren rechts. Sir Roderick's ka mers zijn boven. Dit is het oude gedeelte van het huis; het voorgedeelte is nieuw. Ze gingen de trap op en Feitham open de een deur en bracht hen in een groot, vertrek, waarvan de blinden gesloten waren en op het Zuiden gelegen. Hij opende een luik, de kamer deed denken aan een bibliotheek enmaakte den in druk nog pas bewoond te zijn geweest. Het meubilair was uiterst kostbaar en getuigde van een verfijnden smaak. In een van de vensternissen stond een groot schrijfbureau, bedekt met papieren; te gen een van de muren bevond zich een ebbenhouten kabinet met ontelbare laden en vakjes. Midden op het vlociblad van de schrijftafel lag een bos sleutels. Dat is Sir Roderick's slaapkamer, zei Feitham zacht, wijzend naar een deur in den hoek. Wilt u daar misschien ook binnengaan? Nu niet, was Guy's haastig ant woord. Dat zijn de sleutels, hernam de oude butler. Niemand is hier binnen geweest nadat juffrouw Cheetham en ik de deu ren afgesloten hebben. Calthorp nam den sleutelbos. Breng ons nu maar eerst naar Martin's kamer, verzocht hij. Feitham ging hen weer voor .Aan het eind van de gang was een steenen bor des, vanwaar een wenteltrap naar boven en naar beneden voerde. De muren wa ren hier geweldig dik en hadden kleine vensters. Hier zijn we in het oudste deel van het huis, legde de butler uit. Daarop bracht hij de beide bezoekers door een andere deur naar een met eiken beschoten gang, waarin zich aan den lin kerkant een deur bevond. Toen deze ge opend werd, traden ze een donker ver trek binnen, dat ingericht was als slaap kamer. Aan den eenen kant waren de ei ken paneelen opzij geschoven en twee groen geschilderde deuren met koperen handvatten waren zichtbaar. Je kunt nu wel gaan, Feitham, zei Calthorp. Als de sleutel hierbij is, zullen Sir Guy en ik den inhoud van de safe on derzoeken en daarna gaan we de papie ren in de kleedkamer bezoeken. Daar kan je ons straks vinden, als er soms iemand komt. De butler vertrok. Nu de sleutel van het geheim, riep Calthorp. Haast dadelijk had hij den goeden sleu tel te pakken; hij draaide deze een paar maal in het slot om en trok aan het hand vat. Langzaam ging de zware deur open. Het inwendige van de brandkast werd gevormd door ryen planken met wollen stof bekleed. Ze waren leeg. De Echo van het Zuiden, Waalwübsche en Lanptraatsclie ('oirail. MAATSCHAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1