'ffiiïu m im si Lmor-Bioscoop. Hier Hilversum HaUand „He Tijter m Berlijn" Witte Bioscoop. NG l6 Woensdag 24 Febr. 55e Jrg. TWEEDE blad. <[qVXNC1AAL NIEUWS. Waalwijk Februari 1932. „r[I,arl<l tc Waalwijk op jjfler<l®0 26 Februari. Gemeenteraad Waalwijk. inbare vergadering van den raad Gemeente Waalwijk, te houden op Jto 26 Februari 1932, des avonds 5. tpn gemeentehuize. ntot 7 uur ten gemeentehuize Aan de orde Ingekomen stukken. Van de Ged. Staten: i, Goedkeuring raadsbesluit van 22 januari 1932 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baardwijksche Straat aan W. J. van der Mee. 2, Goedkeuring raadsbesluit van 22 januari 1923 tot het verleenen van ontheifing van de huur van een winkelpand aan de Markt aan de Wed. A. Pullens. 3, Afschrift van het K. B. van 11 januari 1932, nr. 4, houdende goedkeuring o.a. van de bij raads besluit van 4 Juli 1930 vastgestelde verordening op de klasse-indeeling voor de personeele belasting. 4, Uitnoodtging intrekking raads besluit van 22 Januari 1932 tot wijziging van de beheersverorde- ning der gemeentebedrijven. Van verschillende personen mede- ig aanneming hunner benoeming der commissie tot wering van ioolverzuim. c Van het Nederl. Instituut van gleden te Hengelo. Verzoek om de instructie van den gemeente— lirkundlge een bepaling op te nemen „rbij het hem verboden wordt om voor particulieren te verrichten. Van W. van den Hammen alhier. Soek om een perceel bouwterrein !f te nemen in verband met het dl ie stellen uitbreidingsplan. Vaststelling pensioensgrondslagen burgemeester, secretaris en ambte- jjen van den burgerlijken stand op januari 1932. I. Voorstel tot verkoop van perceelen 2lQtvlerreln aan de Baardwijksche nat. Vaststelling verordening op de riag en invordering van opcenten 5 de hoofdsom der gemeentefonds- Vastingover het belastingjaar 1932/33, Opcenten op de Fondsbelasting. Prae-advies van B. en W. aalwijk, 20 Febr. 1932. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. By de vaststelling der begrooting voor 1932 werd het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting voor belastingjaar 1932/1933 (inkomen ulenderjaar 1931) geraamd op 65. Bij het vaststellen van dit aantal opcenten werd uitgegaan van een trmoedelijke netto—opbrengst der emeentefondsbelasting 1932/1933 van iid f 77.000.—, bij de raming van veike opbrengst rekening was gehou- tn met den toestand in de plaatselijke bdustrie in 1931, welke, vergeleken set 1930, in het algemeen als ongun- tilg Is te kwahficeeren, de raming van de opbrengst der imeente-fondsbelasting voor 1932/ werd dan ook aangenomen, dat hl Inkomen over 1931, waarnaar deze (lasting wordt berekend, gemiddeld |V|, lager zou zijn dan over 1930. Ijdens de behandeling der begrooting ,i(id het vermoeden geuit, dat, ver laken bij 1930, het inkomen over "31 wel een grootere daling dan 10°/0 den zou geven. In verband hiermede ktbben wij het doen van een voorstel vaststelling der verordening op de tfifig van 65 opcenten op de hoofd der gemeente-fondsbelasting zoo aangehouden, tot ons nadere en icer vaststaande cijfers omtrent het nomen over 1930 en de opbrengst ergemeente-fondsbelasting over 1931/ ter beschikking gesteld konden orden. Deze gegevens zijn ons thans oor de rijksbelasting-administratie erstrekt. Volgens deze bedraagt het (lastbaar Inkomen over 1930 rond 5.187 8 50.— met een opbrengst aan ![oeente.fondsbelasting van rond 58.900.—. Per f 100 geeft dus het women over 1930 een opbrengst aan meente-fondsbelasting van pl.m. 1906. Wanneer we nu voor 1931 n daling van het inkomen aannemen an 20°/o inplaats van lü°/0l zou het otaal—inkomen voor 1931 zijn te ra- men op rond f 4.150.290.—. Voor de tekening der belasting eenzelfde verhoudlngscijfer aannemende als voor l?30, is naar deze cijfers de opbrengst J" gemeente-fondsbelasting voor 1932/ W in hoofdsom veilig te stellen op ÊP' .77 000.-. op grond hiervan hebben wij dan k de eer, U voor te stellen het aan- opcenten op de gemeente-fonds, ^stlng voor het belastingjaar 1932/ ^3 vast te stellen op 65, zooals bij de begrooting is bepaald. *e"Ojhaterp^erordcnlng gaat ter frrmg hierby. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Vragen van het Raadslid Roxs, met antwoord van den Burgemeester. Waalwijk, 26 Januari 1932. Aan den Voorzitter van den Raad dezer gemeente. Mijnheer de Voorzitter. Gisteren 25 Januari kwam Ik in de 2e Zelne, Westeinde van de St.Anto- niusstraat en zag daar de vernieuwing van het harde gedeelte van dien weg en constateerde ook dat die verharding van dat gedeelte van de 2de Zeine ook eenigszins verlengd wordt. Wat deze straat is bij slecht weder, kan ik hem gelijk stellen met wat des tljds de Putstraat was bij dergelijk weer. Nu er mijn inziens nog voldoende oud materiaal aanwezig is, vind ik het jammer dat men een gedeelte nog van dien weg niet verder verhard. Wanneer nu die verharding werd doorgetrokken tot aan het huis van de Vries, nu be woond door P. Hensen, wat misschien 25 30 M. is, dan zou zeker aan een groot verlangen der bewoners in de 2de Zeine worden tegemoet gekomen. De kosten dezer verbetering zal zeer gering zijn. Steenenmateriaai is er, dus alleen arbeidsloon en wat rijloon. Overtuigd zijnde van deze nood zakelijkheid zou ik U willen verzoeken U hiervan op de hoogte te willen stel len, vertrouwende, U dan onmiddellijk zult overgaan tot beslissing dezer aangelegenheid. Hoogachtend, (w.g.) ROXS. Waalwijk, 27 Januari 1932. Aan den heer F. C. Roxs Lid van den Gemeenteraad Waalwijk. In antwoord op Uw bovenvermeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat het de bedoeling is, dat met de van de Grootèstraat afkomstige oude kelen eerst wordt bestraat de Eerste Zeine, Westelijk van de St Antoniusstraat. Daarna zai worden overwogen of met het eventueel over blijvende materiaal de verharding van de Tweede Zeine, Westelijk van de St. Antoniusstraat, zal worden door getrokken. Voor zooveel noodig merk ik nog op, dat de Tweede Zeine altijd in beheer en onderhoud by den „Binnen- polder van Waalwijk" is geweest en de gemeente slechts den verharden straaiaanzet aldaar heeft tot stand ge bracht. Het Waterschap onderhoudt dan ook het aldaar aanwezige rij wielpad. De Burgemeester van Waalwyk, (wg) E. MOONEN. Waalwijk, 29 Jan. 1932. Aan den Voorzitter van den Raad dezer Gemeente. Mynheer de Voorzitter, Uw zeer gewaardeerd antwoord op mijn schrijven dato 26 dezer ontvan gen, waarvan ik, na het gelezen te hebben perplex stond. U schrijft my dat eerst de Eersie Zeine Westeiyk St. Antoniusstraat moet worden bestraat en dan overwogen om de Tweede Zeine Westelijke St. An- touisstraat te bestraten. Uit dit schrij. ven concludeer ik dat U niet weet welke werken door de hoofden van den tak van dienst van openbare wer. ken worden uitgevoerd en er werken worden uitgevoerd zonder opdracht van B. en W. en zonder beslissing van den Raad. Mijn schrijven van dato 26 jan. jl. heeft zooals U gezien hebt betrekking op de Tweede Zeine, Westelijk St. Antoniusstraat, waar men momenteel bezig is met het bestraten, met oude keien utt de Grootestraat, waarvan de bestrating nu plus minus 15 M. is verlengd en naar aanleiding daarvan schreef ik U daarover om het restee- rende gedeelte zynde 20 k 25 M. ook te bestraten daar die kosten niet groot kunnen zyn en de bewoners der Tweede Zeine er zeer mede gebaat zouden zijn. Is het U ook bekend, dat in de Eerste Zeine Oosteiyk St. Antoniuastr. de oude lindenboomen vanuit de Grootestraat voor 't meerendeel gerooid zyn en daar eikenboompjes voor in de plaats zyn geplant? Hoogachtend, (w.g.) F. C. ROXS. Waalwijk, 3 Febr. 1932. 3 Aan den Heer F. C. ROXS te Waalwyk. In antwoord op Uw aangehaald schrijven deel ik U mede, dat de in houd daarvan my niet geheel duide lijk is. Ik meen, dat in mijn schrijven van 27 lanuari 1932, nr. 280, duldeiyk is uiteengezet, welke werkzaamheden momenteel in de 2de Zeine, Westeiyk van de St. Antoniusstraat, worden uit gevoerd en wat verder wordt over- wogen. Er worden ter plaatse geen andere werkzaamheden uitgevoerd, dan die, waartoe door Burgemeester en Wethouders Is besloten, nl. een her- strating van den aldaar aanwezigen tnrij ter lengte van ongeveer 15 Meter. Dat in de Eerste Zelne, Oostelijk van de St. Antoniusstraat, doode linde- boomen worden gerooid en daarvoor eiken geplant, is my eveneens bekend en geschiedt in opdracht van het Col lege van Burgemeester en Wethouders. De Burgemeester van Waalwyk, (w.gE. MOONEN. Gezondheidscommissie. By besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant dd. 18 Febr. is benoemd tot Voorzitter der Gezondheidscommissie, zetelende te Waalwyk, Dr. H. G. Langemeyer, arts aldaar. Waalwijks Belang. Algemeene Vergadering; van de vereeniglng „Waalwyks Belang" op Maandag 29 Februari 1932, des avonds ten 8'/a uur, in de achterzaal Hotel Verwiei. Aan de orde: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag van den Secretaris 3. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren H. Wiesman, H. Hoffmans en A. H. van Schljndel Jr. Verkiezing van twee bestuursleden wegens 't overlijden van den heer M. A. J. van Ltempt en ontslag name van den heer B. Tlmmermans- Verschure. Bespreking herdenking 25 jarig bestaan. Mededeelingen. Rondvraag en sluiting. 4. Het zal onnoodig zijn de leden aan te sporen allen zooveel mogelijk deze byeenkomst bij te wonen. De agenda toch spreekt voor zichzelf. Punten als de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden, behalve de pe riodieke aftredingen, voorts bespreking herdenking van het 25 jarig bestaan, zijn toch zeker genoeg van belang voor ieder lid om deze vergadering te bezoeken. Het zilveren jubileum van eene ver- eeniging als deze is zeer zeker eene zeer bijzondere gebeurtenis, terwijl ook andere zaken de belangstelling der leden zullen vragen. Ieder lid van W B. houde dus den Maandagavond vrij voor het bezoek aan de jaarvergadering van W. B. in hotel Verwiei. Het beroemde filmwerk van Fritz Lang komt ZATERDAG en ZONDAG Film als Kunst- en Cultuur factor. Over bovenstaand onderwerp werd Zaterdagavond in de achterzaal van Hotel Verwiei door den heer A. van Domburg uit Amsterdam een lezing gehouden, waarvoor de belangstelling beneden verwachting was. Ingeleid door 'n kort openingswoord van den voorzitter der Waalwijksche Ontwikkeltngsclub, den heer Bern. Van Wyck, ving de spreker aan met te zeggen dat er weinig kunstvormen zyn waarover zooveel te discussieeren valt als over de filmkunst, die eigeniyk nog slechts in haar kinderschoenen staat, misschien zelfs nog in haar ledikantje ligt. Vooral door iniellectueelen Is de film over het hoofd gezien en reeds jaren beschouwd als een minderwaar, dig amusement en niet ais een zelf standige uitingsvorm, die volkomen geiykberechtigd leeft naast alle andere vormen van kunst. De laatste jaren vait hierin veibete- ring te constateeren, maar nog niet voldoende wordt de film op zyn waarde geschat. Dit is geen wonder als 90 95°/o der productie cultureel be neden peil is en meer bederft aan goeden smaak dan 't aan geld kan verdienen. Maar de overige 5% is kunst, of tenminste een poging daartoe. Wekelijks zitten 350 mtllioen menschen in 65 000 bioscopen naar de film te kyken, nemen daar iets van mee en worden week op week door den film beïnvloed. Amerika, aidus spr., gaat voorop met zijn amoreele beginselen die de ziel bederven omdat zy in de wereld getrapt zyn alleen om geld te verdienen. Spr. gaat hierna den groei na van de film vanaf de eerste Pathé filmpjes. De film fabrikanten grepen spoedig naar dramatische verhalen, die door het publiek met genoegen werden geslikt. Langzamerhand begon twytel aan dezen pathos te rijzen en 't zijn vooral de Noren die de eerste pogingen deden tot verbetering en zochten naar een eigenlijke fi mstyiAsia Niel sen heeft het eerst en volledigst begre pen dat de cinema een eigen vorm van schoonheid kon aannemen. Zij was groot, al was zij gedwongen op te treden in minderwaardig scenario, sinds jaren is zij nu reeds uit de filmwereld verdwenen door het Amerika nisme, dat slechts vraagt naar cliché schoonheid en vlotte schaamteloos heid. Na de Noren kwamen de Franschen, de Italianen, de Amerikanen met hun Wild—west drama's die reeds het eerste principe der film—montage bevatten, maar nooit was er een Amerikaan die met het maken van films iets anders op het oog had dan zaken doen, daarom vroeg men zich af wat het publiek graag zag en gold cok hier: the customer is the king. Verder werd er gezocht door de Duitschers: Ernst Lubiisch, Robert Wiene, Fritz Lang, Dupont e.a. Een oogenblik leek het of Lang met zyn „Nibelungen" het raadsel ging oplossen maar Inmiddels zyn we in Lang's nadeel geevolueerd, zoodat spr. thans dezen film een moedige vergissing van den maker noemt. Ook het werk der anderen waren probeersels om te komen tot het gebruik van de film ais zelfstandig element. Het oordeel over deze films moet spr. thans zoo harteloos laten klinken omdat de film inmiddels ontdekt is alseenrhythmisch gebouwde beweging, als een kunstvorm die geen ander wezen kent dan de beweging. De rhyihmiek is het eerst toegepast in „Nibelungen", niet door den maker Lang, maar door een bescheiden helper die een klein gedeelte van dezen film maakte de droom van Crymhilde, Deze helper is de thans beroemde cineast Walter Ruttman. De vormen die hy gebruikte ontleenden hunne kracht alleen aan de rhyihmische cadans waarmede zy over 't doek zweven, een streven dus naar de „cinéma pure", de absolute film. Dit bewees de latere stelling dat de film een volledig ge bruik maakt van de ruimte, alle pro porties in haar macht heeft en een volstrekt onafhankelijke vorm van kunst Is. Naast Ruttman noemt spr. Dupont, de Fransche avant-garde, en voornameiyk de Russen met hun montage fi ms, voorts enkele Duitschers en Nederlanders (J. Teunissen, J. Hin e a.) Spreker komt hierna tot de Rus sische filmkunst. De Russen hebben niet volstaan met de esthetische kracht van de film, maar zij hebben deze toegepast op hun sociaal streven, dit verklaart hun vervoering die tot razernij wordt en is van beteekenis daar de Russen geworden zijn de filmkunste naars by uitnemendheid, die ook theoretisch niet de mindere zijn van Ruttman. De Russen hebben het eerst de fi'mmontage utfgevonden, die welis waar in Amerika het eerst werd ge brulkt, doch daar niet als esthetische factor gezien werd. De wonderen der montage heeft men pas begrepen ioen Rusland ermee begon. Spreker zet uiteen wat onder deze montage, die alle bijzonderheden kan suggereeren die de filmmaker wil, moet worden verstaan. Hy doet dit aan de hand van enkele gedeelten uit den Russischen film Potemkln. In dit verband definieert spr.de film als een rby.hmische reeks foto's van zeer bijzonaeren aard. Spreker toont vervolgens aan dat de film, gezien als uitingsmiddel, een geheel aparte plaats inneemt. De cinema staat ver van tooneel- en schilderkunst, liever wil spr. ze ver- geiyken met muziek en dans, die in wezen ook bewegingskunsten zijn Op het verschil met tooneelkunst gaat spr. eenigszins dieper in. Film is allerminst aan plaats en menschen gebonden, zooals tooneel en kan het zelfs stellen zonder levende we zens zonder vormen zelfs. De personen in de film bewegen zich in een droom wereld, en hebben geen contact met de menschen in de zaal De filmspeler is van niet grootere beteekenis dan enkel montage—object. De film, ook geluidsfilm, alt of staat uitsluitend met zyn thyihme. Dit alles maakt hel verschil tusschen tooneel en film verbazend groot. Hierna zegt spr. eenlge woorden over het geluid, de vierde demensie van den film. Ook het geluid is mon tage—object. De visueele werking van de film moet primair biyven, Hei geluid geeft groote mogeiykheden en stelt den filmmaker ertoe in staat zijn publiek tegelijkertijd in twee verschil lende plaatsen te doen voelen. Heeft de Katholieke filmproductie met dezelfde idiologie gewerkt als de Russen? vraag spr. zich af, en hij moet hierop ontkennend antwoorden. Wij hebben ons belachelijk gemaak' en met onze producten St. Theresla geamuseerd en St. Franciscus voor den gek gehouden. De film „King oi Kings" moet spr. een onbeschiijfeiyke draak noemen. Het resultaat van al 't werk is dat er nog steeds geen katholieke fhm is die het aankijken waard is, hoezeer wij ook een onge- loofelljke hoeveelheid materiaal vojr 't grypen hebben. Spr. drukt zich hierbij uit in krachtige termen, ontleend aan Eisensiein. Er doen zich thans echtere betere uitzichten op, en spr. gelooft dat de eerste verbetering is ingetreden met de twee films van Jan Hin: „Rome" en „Rerum Novarum". Spr. vraagt zich af of men in Nederland deze teekenen zal verstaan ofwel dat men zai terugkeeren tot den fabrikant van „De ontbladerde Roos". Over de fi mkeurirg laat spr. harde woorden hooren. Men keurt alleen op moreele waarde, een or juist stand punt. De films die van lafheid samen hangen, uit Amerika en ook wel uit Duitschland, hebben meer steun bij de keuring dan de werkelijke filmkunst Toch is het Americanisme het ergste van alles. Dit Amerikanisme Is uit winzuchl ontstaan, om 't publiek In 't geviy te komen. Daardoor moet men gaan gelooven dat alleen geld goed is en dat iemand die geen roem of bezit verwerft niet meetelt op de wereld, een stelling dus lijnrecht in strijd met het Evangelie. Deze verzinsels missen alie levenswaarde, en dergeiyke wan stalligheden worden week aan week verslonden door een publiek dat graag wegdroomt in romantiek. Deze films van het uit de champagne opge- vischte Amerikanisme zijn niet anders dan een speculatie op den banaaisten smaak van het mindere publiek. Na een kort woord over de critiek en de Filmliga eindigt spr. zyn rede met de hoop uit te spreken dat ieder zich tegen de „banale kitsch" waarvan de filmwereld vol is zal verzetten. De heer van Domburg had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen Na de pauze werd gelegenheid tot debat gegeven, en de enkele vragen die gesteld werden, beantwoordde de heer van Domburg op duidelijke en prettige wyze. De avond werd gesloten door den heer B. v. Wijck, die in welgekozen woorden den spreker dank bracht voor zyn uitstekende uiteenzetting. Waalwijksche Ontwikkeltngsclub. Zaterdagavond komt de Waaiwyksche Ontwikkelingsclub byeen in Hotel Verwiei. Door den heer Alph. Roxs zal gesproken worden over „Napoleon." Stoomschoenfabrlek A. H. van Schljndel Nieuwe N V. opgericht. Biykens Stct. no. 36 bijv. no. 367 werd ie Waalwyk op 30 Januari op gericht de N.V. Sioomscnoentabritk A. H. van Schijnüel. Oprichters zyn de heerenAnt. H. van Schyndel Sr., schoenfabrikantP. J. van Schynüel, schoenfabrikantCorn. Pullens. De— drtjtsleider, allen te Waalwyk; Hendrik Rommelaar, handelsagent, wonende te Uirecht. Hei doel der vennootschap is de fabricage van en de handel in schoen werk, leder en aanverwante artikelen; de txploitalie van een ot meer tabrteken daartoe, het deelnemen in andere ondernemingen met aanverwant doel en in net algtmeen alles wat daarmede tn den ruijnsitn zin verband houdt. Het kapitaal der vennootschap be draagt 1200 000. Het kapttaal is ver deeld tn 200 gewone elk groot 1500 en 200 cum. pref. winstdeelende aan- deelen elk groot 1500. In het kapitaal woidt deelgenomen door de heeren van Schyndel iedei voor een gewoon aandeel, door den heer Pullens voor 40 pieterente aan deelen en door den heer Rommelaar voor 38 gewone aandetlen. Steun aan de St. V incentius.v er eeniging. Wy maken ons gaarne den tolk van de Si. Vmcenlius-vcreenigirig om een beroep te doen op de Ingezetenen voor financieele en andere Dljdragen aan deze weldoende vereenlging. De omstandigheden brengen mede dat het beroep op de hulp van deze vereeniglng veel grooter is dan in normale tyden, zoouat de hulpbronnen weldra uitgeput zyn en de vereeniglng zich reeds moet beperken tol de aller noodzaketyksie steunverleentng aan dc oehoetugen. Daarom willen wij gaarne openiyk eenieder aansporen ae St. Vincenttus vertemging met bydragen te steunen. En denkt eraan: Wie spoedig helpi, nclpt dubbel en 't ts zeer dnngeno noodig. Verkooplng onroerende goederen. De onroerende goederen van Mej Wed. W. F. Klersx zyn gisteren in Calé v. d. Mtijs als volgt verkocht Koop 1 Heerenhuts aan den heei Teuritngs-v. Kiel voor 17400 Koop 2 Winkel- en Wounhuis aan Mevr. Wed. Sung voor 14900.— Koop 3 Welland aan A. van Hllst voor 1 60.— Massa koopen 4, 5 en 6 (Winkel en Woonhuizen) aan M. Hoogendoorn voor 1 10260, de groote Hollandsch sprekende en zingende Revue-film. THOLEN en VAN LIER in verschillende van hun liedjes, en de spannende deteciieve-füm der UFA worden ZONDAG vertoond in de Verkooplng bouw en weliand. In café „Het Vosje" werden gisteren eenige perceelen bouw en weiland van de Erven H. Pullens, v. Helvoirt ge veild. Koop 1, weiland te Baardwijk aan den spoorlijn, werd gekocht door W Pulles voor f 1510,—. Koop 2, weiland in de Laageindsche voorweiden, door Schilders voor f 1525,-. Koop 3, bouwland tusschen Meer dijk en Tweede Zeine, door IJpelaar voor f 540. Koop 4, bouwterrein en water langs de Grootestraat te Baardwijk, door C. Klerkx voor f500.—. Brandalarm. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de kleedkamers op het sportterrein van W. S. C. Toen de spuit ter plaatse kwam bleek het dat van een brand in de consumptietent geen sprake was Een voorbijganger had dit blijkbaar gefantaseerd toen hij een hoopje papier by de tent zag branden. DU hoopje was Inmiddels door toegeschoten hulp reeds gebluscnt. Waalwijksche Biljartbond Zaterdag 20 Februari had de 9e ontmoeting plaats van den W. B. B tusschen de vereeniglng „De Schepper" gevestigd bij den heer Th. Lommers en de vereeniging „Amusement" ge vestigd by den heer C. A. Smolders De uitslag hiervan luidt als volgt „De Schepper". Hoogste Korpsserie. Fr. Slaats „Ons Genoegen" le drietal 44 p M. v. d. Ven „Amusement" 2e drietal 28 p, Ongeval. Vrydagmorgen om 6 uur had op den Parallelweg naby Wachtpost 76 een aanrijding plaats met ongeiukk fg£e volg. Een Pater van het Missiehuis te Kaats heuvel kwam In botsing met een hondenkar van den slager v. o waarschjjniyk doordat hij meende dat deze kar zou afslaan en den overweg oversteken. De Eerw. Pater werd door de ge broeders v. O. binnengedragen bij den heer Faro aan het wachthuis waar hij liefderijk werd opgenomen en waar Dr. Langemeijer een beenbreuk con stateerde. Per auto werd de Eeiw. Pater overgebracht naar het St. Ni- colaas ziekenhuis alhfer. Doodeiijke val. De 66-jarige landbouwer de heer P. Klerkx te vm. Besoyen had Maandag morgen het ongeluk van den hooizolder te vallen. Toen men hem opnam bleek hy reeds te zyn overleden. Hij was met zyn hoofd terecht gekomen op den betonnen vloer en Dr. Langemeijer constateerde een zware schedelbreuk. Een droevig ongeval temeer waar de ongelukkige zich in een nog uitstekende gezondheid verheugde en een zeer gezien Inwoner was. Als tragische bijzonderheid kan hierbij nog worden vermeld, dat de vader van den heer Kletkx nu plm. 42 aar geleden op ongeveer dezelide wijze om het leven kwam. Aanhouding. Alhier is aangehouden zekere. M die gesignaleerd was tn het Politieblad. Hy is op transport gesteld naar'sBosch. Motorongeluk. Gisteravond reed de heer G. V. met zyn motor door de Grootestraat toen plotseling een hond voor 2ijn wiel schoot. Hy kon den hond niet meer ontwyken met het gevolg dat de motor over de kop sloeg. De beiyder werd op onzachte wijze legen de keien ge slingerd en het liet zich aanvankeiyk aanzien, alsof hy een ernstige hoold wonde bekomen had. Bewusteloos werd V. binnengedragen mej. G., waar Dr. Lüngemtljtr- htm vtibond. De verwonding bleek gelukkig niet van ernstlgen aard te zyn. Later kon V. naar zyn woning in de Stationsstraat worden vervoerd. Ook de motor bekwam slechts lichte schade. H, Verhey. f Gisteren is te Nymegen op 45 jarigen leetiijd overleden een der Kaïholieke industrieelen van de stad, de heer H. Verhty, mede-directeur van de N V. j. Verscnuur Co.'s Schoeniabiiek. Veel deed hy op Katholiek charitatief gebied. Hy was o.m. ltd van het R.K. Parochieel Armbestuur. RAAMSDONKSVEF.R. Op ultnoodi- ging van het bestuur der RKWV alhier trad in 't boncisgebouw voor een talrijke byeenkomst op de heer W. Sassen uit Geertruldenberg. De heer Sassen hieid eene inleiding over den crisis, het ontstaan, de oor zaken en de gevolgen. Op verschillende wijzen toont hy duidelijk en klaar aan hoe van alle kanten dreigt dat de westersche cultuur gevaar gaai' lij Jen en noemt etn der oorzaken het niet toepassen der Chris telijke beginselen In onze maatschappij doet 't leder voor zich nog te veel opgang. Ook in onze kaïholieke ge meenschap bespreurt men helaas nog te veel groeps- en standegtï>me. Hier In Brabant het bolwerk van katholicisme dient bij iedereen de li berale idee uitgebannen te worden dan kan 't bestaan dat den arbeider, boer en middensiander weer goed zijn. GEERTRUI!)EN BERG. Het bou wen van een landhuis voor rekening van den heer A. C. ter Berg is opge dragen aan den aannemer A. J. du Pont alhier. De alhier gespeelde voetbalwed. strijd Good-Luck Tricht eindigde met 'n reuzen overwinning voor Good-Luck n.l. met 5 1. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Woensdagavond a.s. voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. Aanvang 7,15 uur. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. voorgaan Ds. Strating uit Ooster hout. Aanvang half drie. GEERTRUIDENBERG. Door den architect P. A. Oomes Jr. Breda, is namens den heer A. C. ter berg, alhier aanbesteed het bou wen van een klein Landhuis. Ingekomen 22 biljetten. Uitslag is als volgi: Gebr. Naglée, Geertruidenberg f 10998 C. v. d. Ploeg, Geertruidenberg f 10350 v. Tiet en v. d. Avoird, Oosterhout f 10345 A. Roovers, Ginneken f 10168 Th. de Krom, Bieda f 10110 L. Rijpert, Breda f 10103 P. v. d. Meer, Oosterhout t 10060 P. de Grauw, Waspik f J. Ligtvoet, Oosteihout J. Verhaeren, Breda Gebr. Broekhoven, Oosterhout f Ch. v. d. Steene, Breda J. v. Laarhoven, Raamsdonksveer f J. Havermans, Zundert P. v. Beek, Oosterhout fa. W. v. Oosterhout, Breda A. Damen, Breda A. de Grauw, Waspik A. H. W. Simons, Breda A. J. du Pont, Geertruidenberg f J. v. Alphen, Oosterhout C. Merks, Breda f Het werk is opgedragen aan den aanne mer A. J. du Pont alhier. MADE. Het Wit-Gele Kruifc^hier hield de tiende jaarvergadering onder voorzitterschap van den b#er or.h. Kiyn, die In zijn openiiignfo^praak kon verklaren dat de vereeniglng t en goed jaar achier zlch l.ee/. He, .eden- ial bleef constant en bedraagt 5^7 D tb.c—bestrijding is fiDe inkomsten in 1931 waren f 201366 de uitgaven f 1738 53, zoodat er een saldo van f 275.13 i*. legde 2698 bezoeken af In 92 gezir nen. De inkomsten van het Socderer'' magazijn w ren f J"i t 67.56, saldo f 508 38. De heeren J. A v. d. Veeken en J. Vermeulen wer den als bestuursleden herkozen Voor de t.b.c-verpleging, welke dit jaar begint wordt f 400 rijkssubsidie ver- kregen. 9894 9889 9800 9583 9490 9421 9400 9289 9285 9230 8992 8945 8890 8870 7994 A. Verhoeven 33 pnt. 31 brt. P. Bergmans 20 21 M. Leenheers 18 18 Th. Lommers 67 28 Fr. Slaats 33 16 Jos. Slaats 42 29 213 143 ge: 1.48 „Amusement". M. Verhagen 75 pnt. 32 brt. Sjef Klerks 75 22 W. van Raak 75 19 Th. Trots 100 29 J. Reus 100 17 M. v. d. Ven 100 30 525 149 gem. 3.52

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5