Waarschuwing I \IM Riivielstellini Autooarages en Loodsen P. II. SOMERS flanziolil Kaarien Kwaliteitswerk.^™ I GOED DRUKWERK I Waalwiihscbe Stoomdruhberii I Allooi Tieleo - Waalwijk. inlooA Helen, f 125.- lijking omtrent deze kwestie. Het is rekening, verkiezing van twee bestuur». een moeilijke taak die de commissi© heeft op zich genomen en het doet hem dan ook genoegen dat de critiek niet scherp is en de enkele aanmerkingen op een zachte wijze worden gegeven. Vanaf het begin heeft de commissie zich op heU standpunt geplaatst dat de regeling soepel moet worden uitge voerd. Toch moet deze regeling altijd de basis blijven en er moet dus niet ge schipperd worden. In grensgevallen houdt de commissie zich aan de rege ling, dat is alleen de juiste weg. Spr merkt op dat er rekenirig mee moet worden gehouden dat de regeling niet alleen geldt voor de werkloozen uit de schoenindustrie, maar dat de groep veel omvangrijker is. In alle gevallen wor den strikt de lijnen gevolgd, die van bovenaf worden voorgeschreven. Spr geeft de verzekering dat het ook voor de commissie hard is dat zij sommige gevallen moet afwijzen. Tenslotte zegt spr. dat ook in de bekende kwestie der spaarbankboekjes een groote soepel heid wordt betracht. Dhr. Nuyten vraagt of het niet mo gelijk is voor deze grensgevallen een werkverschaffing in 't leven te roepen De voorzitter zegt dat hij altijd een werkverschaffing heeft geprefereerd boven steunverleening, maar sinds kor ten tijd is hij hiervan teruggekomen Hij wijst erop hoe in sommige werk verschaffingen er slechts zeer weinig ijver getoond wordt, zoodat het te vree zen is dat daardoor nog meer de werk schuwheid wordt in de hand gewerkt dan bij een gewone steunverleening Wel zal spr. er in het zomerseizoen me de rekening houden, zoodat deze men schen aan de wegen kunnen worden te werk gesteld. Dhr. van der Waerden vraagt of ei door de regeering uitdrukkelijk op aan gedrongen is de beleggingen op spaar bankboekjes in aanmerking te nemen Weth. Smolders zegt dat dit aanvan kei ijk door de commissie niet werd ge daan. Toen, is er echter een regeerings controleur geweest die enkele gevallen constateerde. De regeering heeft er toen de commissie direct op opmerkzaam gemaakt dat met de spaargelden reke ning moest worden gehouden. Van toen af moest de commissie het dus wel doen, daar zij afhankelijk is van het departement. De voorzitter legt er den nadruk op dat de commissie een zeer royaal stand punt inneemt. Na deze uitweiding over de werkloo- zensteun komt dhr. Nuyten terug op het eigenlijke agendapunt. Het was aanvankelijk zijn bedoeling met ver schillende cijfers te komen naar aan leiding van het prae-advies van B. en W, Nu dhr. van der Waerden dit echter al heeft gedaan wil hij een deel van zijn cijfers achterwege laten. Wel wil hij nog iets zeggen over de daling van het inkomen, vooral met het oog op de cred iet waardigheid der gemeente. Spr. is verwonderd over 't feit dat de voorzitter in het prae-advies van 28 Oct. een vermindering van 't inkomen heeft aangenomen van 20%. Het belast baar inkomen in 1930, waarnaar de be lasting van 't jaar 1931-'32 geraamd is, was 5.187.850. Spr. verwondert zich er over dat de voorzitter een daling voorziet van 1.037.570; hij verwacht dat dit veel minder zal zijn. Spr. zou de vermindering niet lager schatten dan 19 pCt., zoodat er nog een inkomen van 4.669.000 over blijft. Hij wijst er speciaal op dat de malaise thans op 2 belastingjaren drukt, n.l. 1931 en 1932. Spr. ver wacht geen grootere daling dan een half millioen en wijst .er op dat ook in 't crisisjaar 1924 de daling geen mil lioen bedroeg. De Voorzitter zegt dat 1924 niet zulk een crisisjaar was als dit jaar. Toen is men beneden de raming ge bleven. Nu schreeuwt men echter overal dat er niets verdiend wordt. Spr. vindt het prettig dat de heer Nuij- len de toekomst optimistisch inziet, maar wil toch niet zoozeer op deze verwachtingen bouwen. De heer Nuijten merkt nog op dat 55 opcenten ruim voldoende zou zijn geweest. In verband met de werkloos heid kan hij zich nu echter met het voorstel vereenigen. Zonder stemming wordt het voor stel hierna aangenomen. De Voorziter sluit vervolgens de openbare vergadering. De raad bleef in geheim comité. (Ongecorrigeerd) VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Boerenleenbank en Boerenbond. Naar wij vernemen zal de Boeren leenbank alhier eene algemeene ver gadering houden op Maandag 7 Maan a s. In '1 Patronaalsgebouw te v.m. Baardwijk. Aan de orde zullen om. gesteld worden behalve huishoudelijke zaken de jaarverslagen en balans- en verlies- leden, en 'n voorstel om van de winst te bestemmen voor de plaatselijke al- deeling van den Boerenbond. Tevoren wordt dien avond gehouden een algemeene vergadering van de afdeellng van den Boerenbond, waarop bovenstaande bijeenkomst direct volgt. Met recht mag op deze vergaderingen een trouwe opkomst verwacht worden. Werkeloosheid. De wekelijksche lijst van 't agent, schap der Arbeidsbemiddeling in onze gemeente geeft 5 nieuwe namen, terwijl 36 werkloozen in deze week zijn af gevoerd. Wlt-Gele Kruis. Donderdagmiddag werd in de zaal van .Lohengrin" te 's Bosch, Önder leiding van den heer Cor Witlox te Waalwijk een propaganda-vergadering gehouden uitgaande van de federatie van het Wit-Gele Kruis in Noord Brabant en waar pastoor Ritselaar en Dr. Moll spraken over de oprichting van een Brabantsch Kleuterhuis. Gegapt. Toen Donderdagavond deheerJos. Slaats met zijn vracht.auto beladen met eierkolen bij een café te Vlijmen stond, heeft een langvinger kans gezien een zak kolen te gappen. Kathol eke Illustratie. 66ste jaargang no. 21. Naast de een veelzijdigen kijk op binnen en buitenl. gebeurtenissen bie dende foto's, vragende boeiende ro mans .Het geheim van de witte kapel", een Limburgsch verhaal uit onze dagen door Neré Valk en Omkeer",%naar het Engelsch door A. B., de aandach'. Verder bladerend treffen we interes, santé artikelen aan, met mooie foto's verlucht: „Het Sint Marcus-verhaal in flonkerend mozaïk," door Simom P. Ooms, „De stilte, die spreekt, een praatje over stillevens" door Alex van Herle en „Het cirtu9, zijn menschen. zijn dieren, zijn rhyihme," door Fred. Thomas. Aan korte verhalen zijn er „Assche poester," door Marie Therèse en .De uitverkoop", door J. v. Noort. H. de Greeve S. J. preekt vijf minuten over het Evangelie van a s. Zondag, terwijl met een lach „Van den vroolijken kant" het nummer besloten wordt. BUITENLAND. De landsverdediging van België. Omtrent het door den Belgischen mi nister van Landsverdediging, op ver zoek van de Kamercommissie voor de defensie, uiteengezette verdedigings plan van de Oostgrens, kan volgens de N.R.Crt., nader nog worden medege deeld, dat de nieuwe „forten", waar van hij gewag maakte, feitelijk com plexen van met elkaar verbonden kleine verdedigingswerken in beton zullen zijn. Sommige dezer „forten" zullen dan ook een oppervlakte van ongeveer 40 hectaren beslaan. De artillerie welke in de nieuwe stellingen wordt geplaatst zal 39 km. ver dragen. Zoo wordt de versterking voorzien van de streek bij Battice en zal de artillerie haar projec tielen desnoods tot ver over de Duitschc grens kunnen zenden. Groote en kleine verdedigingscomplexen, in denzelfden zin opgevat zullen opgericht worden nabij Eupen, Malmedy, Vielsalm, Houf- falize, Bastenaken en ten Oosten van Aarlen. De verst vooruitgeschoven de fensielinie, bestaande uit betonblokken en bestemd om den eersten schok op te vangen, zal voorzien worden van ma chinegeweren en kleine kanonnen van het kaliber 4,7. Het geheele werk wil men tegen 1935 voltooid zien, omdat dan tengevolge van de oorlogsjaren 19141918 en de lage geboortecijfers in die periode ge boekt, het aantal miliciens ongeveer 50 pet. minder zal bedragen dan in de normale jaren. De strijd in China. Ondanks nieuwe aanvallen van de Japanners was de frontlijn Donderdag avond sinds een dag vrijwel onveran derd gebleven. Aan beide zijden worden de stellin gen versterkt en Tsai Ting-kai, de Chi- neeschc bevelhebber, zendt belangrijke troepenonderdeelen naar Kiangwan. De twee nieuwe Japansche divisies op weg naar Sjanghai zullen op 27 Fe bruari, dus heden, daar aankomen. Drie andere divisies zouden in Japan gemo biliseerd worden. Hoewel naar verluidt, reeds de helft van de totale Japansche marine-lucht strijdkrachten, ongeveer 200 vliegtui gen, aan de operaties te Sjanghai deel nemen, zijn nog weer nieuwe militaire vliegtuigescadrilles op weg naar China. Men is te Sjanghai van meening, dat het gebied, waar verwoestingen wor den aangericht, onvermijdelijk uitbrei ding zal ondergaan. De Dultsche regeering wint. In den Duitschen Rijksdag zijn alle moties van wantrouwen tegen de re eering verworpen. BINNENLAND. Nederland-België. Naar de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant thans verneemt zijn eenlge maan den geleden verschillende afzonderlijke overeenkomsten tusschen de onder handelaars geparafeerd. Daaronder Is vermoedelijk *n gesloten kanaal (pseu. do Moerdijkkanaal) tusschen Dinielsas en Antwerpen, iets waartegen Brabant Rotterdam en Amsterdam zoo krachtig ageeren. (Zie onze driestar). Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren de moties-Albarda inzake de zending van de Van Galen naar Sjanghai en betreffende credietverstrekking aan oorlogvoerende partijen en den uitvoer van wapenen en munitie, verworpen. De Tweede Kamer heeft de Surinaamsche begrooting aangenomen. De moeilijkheden in detextiel.nijverheld. Uit Amsterdam wordt gemeld Onder voorzitterschap van den bur- gemeeiter van Enschedé, den heer Edo Bergsma, is vandaag alhier wederom een bijeenkomst gthouden van de vertegenwoordigers van de Enschedee sche en Twentsch—Oeldersche fabrl- karitenvtreeniging en de besturen van de drie vakcentrales en van de drie extietarbeid^rsbonden, ter bespreking van het co fl ct in de textiel-indbstrie. Overeenstemming werd niet verkregen. De partijen zullen de resultaten der oijeenkomst bespreken met haar res pectleve instanties. GEMENGD NIEUWS. Brand te Ammerzoden. Woensdag omstreeks drie uur brak brand uit in de kapitale woning van den heer H van Doormalen, waarin gevestigd is het café De Hopwaag en de repetitiezaal der bekende fanfare St. Cecilia, gelegen aan de Ammer. straat nabij de R.K. kerk te Ammer- zoden. In minder dan geen tijd stond het perceel, waarvan het voorste gedeelte met riet gedekt was, in lichte laaie. De motorbrandspruit van de ge meentelijke brandweer was terstond ter plaatse, doch de rieten dakbedek king was oorzaak dat er van het red den van het pand zelf geen sprake was. Het perceel brandde geheel uit. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen, terwijl tevens verloren gingen een groot aantal instrumenten der fanfare St. Cecilia, die daar ge borgen waren, welke fanfare door dit verlies zeer ernstig wordt getroffen Ook een 50-tal medailles, attributen, enz gingen verleren. Een hooiberg en veestallen van pol dermeester van Hemert vatten vlam en verbrandden eveneens. Vee en paard konden tijdig in veiligheid wor den gesteld. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in een schoorsteenbrand. Verzekering dekt de schade, Amokmaker te Manilla. Een amokmaker, gewapend met een geweer, heeft te Manilla een ontzet tend bloedblad aangericht. Hij doodde tien personen en wondde er tien, voor een soldaat er in slaagde hem neer te leggen. Het geval heeft geweldige opwinding in de stad veroorzaakt. Smokkelaar doodgeschoten. Nabij Muns'erscheveld (Dr.) is gistsrnacht de 50 jarige Duitsche ven ter J. Schülte, die smokkelwaar bij zich had en geen gehoor gaf aan het bevel van den Duitschen douane-amb. tenaarom te blijven staan door dezen doodgeschoten. De man was gehuwd en had zes kinderen. Ongelukken. Gistermorgen is uit de Yzeren Man te Eindhoven het lijk opgehaald van den 56 jarigen heer J. D eigenaar van een kapperszaak in de Nieuwstraat te Eindhoven, die sinds Dinsdagmor gen werd vermist. Door een auto overreden en gedood. Gistermorgen is bij Woudsend op den rijksstraa.weg Lemmer—Sneek de 73 jarige E. Kouwenhoven bij het oversteken van den rijweg door een auto, bestuurd door den heer Kwant uit Sneek, overreden en gedood. Ongeregeldheden te Bristol. Te Bristol Is het lot ernstige onge regeldheden gekomen, loen 6000 werk loozen in een heftige botsing kwamen met de politte op de oude markt. Dertig personen, waaronder een politie—agent en een vrouw, werden licht gewond. De eerste botsing had plaats nabij Klngsltyhall, waar de politie de ge weldige betooging niet wilde doorlaten naar het raadhuis, waar de gemeente raad zitting hield. Ook te Londen kwam het lol on lusten, na afloop vaneen groote werk loozen—betooging in het Hydepaik. Het drama te Amsterdam. Tegen den lelden kerspatroon M verdacht van moord, gepleegd in den toren van de Gerardus Mejella—kerk te Amsterdam, heeft de advocaat- generaal bij het Amsterdamsche ge rechtshof eveneens levenslange ge vangenisstraf geëlscht. Rangeerder onder den trein. Gistermorgen is op het rangeerter rein van het station te Leeuwarden een doodelijk ongeval gebeurd. De 40- jarige assistent-rangeerder F. de Boer was bezig met het rangeeren van een goederentrein. Hij stond op de tree plank en wisselde nog eenige woor den met den rangeerder Faber, die hem assisteerde. Hoe het ongeval pre cies gebeurd is, valt niet te zeggen, daar niemand dit heeft kunnen zien, doch vijf minuten nadat Faber zijn collega De Boer had gesproken, zag hij hem dood op de rails liggen. Ver moedelijk is De Boer ergens blijven baken en voorover op de rails geval len. Hij kwam onder den wagon te recht met het gevolg dat de wielen over hem heen gingen. Het lijk was ontzettend verminkt; het hoofd en een arm waren van den romp ge scheiden. Aanrijding met doodelijken afloop. Aanrijding met doodelijken afloop. Gistermorgen reed een vrachtauto, geladen met vee en afkomstig uit Bor- culo, in de Biltstraat te Utrecht. De veewagen wilde een vuilnisauto pas- seeren, doch de bestuurder zag plot seling een anderen auto voor zich. Hij gaf vol gas om een aanrijding te voor komen en inderdaad gelukte dit. Een wielrijder reed nu plotseling voor zijn auto en het bleek niet mogelijk te zijn een aanrijding met den fietser te voor komen. Het slachtoffer, de 24-jarige Singerling uit Zuilen, kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Kolendampvergiftiging te Sappemeer. In den vroegen ochtend is te Sappe meer een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige nachtstoker J. Spakman, wonende te Slochtercn, is op de kwee- kerij van den heer G. Boer alhier dood gevonden in een der stookhutten ten dienste van de centrale verwarming der kweekerij. Toen men een genees heer geroepen had, constateerde de ze dat de stoker het slachtoffer was geworden van kolendampvergiftiging. De ongelukkige laat écn vrouw en één kind achter. De bierstaking te Berlijn. Te Berlijn heerscht een bierstaking. In 12.000 herbergen en koffiehuizen der stad wordt geen bier meer getapt. De brouwerijen hebben de levering van bier per vat vrijwel geheel ge staakt. De vereeniging van kruideniers heeft besloten de beweging der her bergiers te ondersteunen en geen bier meer op flesschen te verkoopen. Dit besluit geldt voor ongeveer 3000 krui denierswinkels. Vliegtuigongeluk. Twee dooden. Bij oefenvluchten in de nabijheid van Malta zijn gisteren twee vliegtui gen op een hoogte van ongeveer 800 M. tegen elkaar gebotst en in het wa ter gevallen. Ofschoon een kruiser zich slechts op 600 M. afstand bevond en de equipage onmiddellijk te hulp snelde, is het niet gelukt de lijken der twee omgekomen vliegers te bergen. Plaats uw advertentien in het blad, dat in uwe plaats en omgeving gelezen wördt; steunt de plaatselijke industrie. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur. Luxor Bloscoo „Het geheimzinnige teeken". Zaterdagavond Hotel Verwlel. wijksche Ontwikkellngsclub. Zaterdag 8u. Repetitie vooralle* Lledertatel „Oefening en Vermaak' Zondag 12 uur. Repetitie voor alk Liedertafel „Oefening en Vermaak* Zondag 12 uur. Repetitie Lied., lafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/a ""L Witte Bioscoon „Hier Hilversum Holland", „De uu! van Berlijn". Zondag6en8'/aU. Luxor Bioscoon „Het geheimzinnige teeken", Pl ADVERTENTIëN. Dit is de afbeelding van de EENIGE verpakking van Klaver, blad's Karnemelkzeep„Bet Melkmeisje No. 340". N.V. „HET KLAVERBLAD", Haarlem. levert zeer concurreerend Telef. No. 132. Prijsverlaging, AUTOQARAQES met gebogen dak 4 M. lang, 2 50 M. breed, 2 15 zijwandhoogte leveren wij in stevige uitvoering franco ter plaatse opgesteld voor slechts W1NKELIERS, die van het nieuwe Raadhuis willen verkoopen, kunnen deze bekomen bij Bij schoenen let men op KWALITEIT, maar bij Drukwerk is kwaliteit zeker een eerste vereischte, daar een cachet geeft aan elke zaak en goed drukwerk ook een goed artikel intro duceert. Bestelt dus uw drukwerk daar waar naast KWALITEITSWERK ook BILLIJK WERK geleverd wordt Bestelt uw drukwerk dus bij *£T MtLKMEUJt I nter nationaal Gedeponesr

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 12