DitürsailKaalsDmsl. Voor de M s i Waarschuwing i» IJ. De Kleine Ridders Mlerij Fa. ft. i i Wse-di lal al Dra aMÉ AanzicMü* ■mmiiiin aK» faa i^ebs talm helen, Abonneert U op |,t Waalwijksche en straatscheblad.datoty voor Uwe advertent het aangewezen gaan is, omdat't in do, plaats en streek aij meen gelezen woroi HlllIBBIRSl It ^L j r> - Voor den Vleeschkeuringsdienst toerden gedurende de maand Februari Ier gemeente-secretarie aangegeven: 15 runderen, 87 varkens en 6 geiten. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. v. d. Wal te Dirksland. De waterstand in de haven is mo menteel zoo laag, dat het scheepvaart verkeer gestremd is. Sedert j.l. Maan dag ligt een geladen schip halfweg de haven, terwijl de motorboot „De Hoop", die anders reeds des Maandags naar Rotterdam vertrekt, gedwongen is te wachten, tot er meer water komt. HED1KHUIZEN. De raad dez°r gemeente komt a.s. Vrijdag de9 avonds 7 uur in openbare vergadering bijeen. Kaatsheuvel, 1 Maart 1932 Werkverschaffing Kaatsheuvel. De tewerkgestelden bij de Gemeen- lelijke Werkverscha'fl >g alhier ont vingen van de Commissie voor Werkverschaffng op last van den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw per circulaire een waar schuwing om niet zonder geldige redenen het werk te verlaten. De onrustmakers en opruiers zullen onmlddelijk worden ontslagen en voorlaan worden buitengesloten van de werkvetschaifing. R. P. S. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ress.Qrteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Februari 1932 fneelegd f30376 95; terugbetaald 1 11638 84 Uitgegeven werden 24 nieuwe boekjes. Jan van den Assem Na een langdurig lijden overleed alhier Maandagavond de heer Jan van den Assem, een onzer meest geachte burgers. Een man met een eenvoudig, doch open en eerlijk karakter, die voor iedereen toegankelijk was, doch niet het minst voor den armen en mis- deelden medemensch. Vooral de laat- sten hebben In den heer v. d. Assem een vriend en helper verloren, die zij zullen missen. De overledene was werkend lid en bestuurslid van htt Par. Zangkoor en van de Winkeliers- vereenlglng. Op zijn onzelfzuchtig en onpartijdig oordeel werd In verpade ringen ten zeerste prijs gesteld. R l.P. Vereenlglng van Huiseigenaren. Vrijdagavond hield de Vereenlglng van Hutseigenaren, voor een drietal weken heropgericht een algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter de heer M. van Nieuwstadt deed ter inleiding enkele mededeellngen aangaande verdeeling van bestuursfuncties en andere huis houdelijke zaken, waarna de voor. naamste punten van de statuten en het huishoudelijk reglement besproken werden, 't Een en ander gaf tot ver schillende vragen en eenige discussie aa-ilelding. De voorzitter legde er uitdrukkelijk den nadruk op, dat de be. paling, dat de zgn, gele kaart, waar uit blijk', dat de huurder geen huur schulden heeft en ook andere huur- bepalingen behoorlijk nageleefd heeft, een der voornaamste grondslagen vormt van de vereenlglng van huiseigenaren. Reeds traden een 50-ial huiseigenaren met meer dan 400 woningen, tot de vereenlglng toe. Besloten werd de toetreding tot de vereeniging door een entiéegeld van 50 cent per woning lot 1 April a s. open te stellen. Na dien da'um is het entiéigeld bepaald op f 1 50 per woning. Vooris werd bepaald, de eerst volgende algemeene vergadering te houden op 1 April a s. den datum, waarop de vereeniging juist 25 jaar bestaat. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. A. Prins alhier had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer W. Koks te Loonopzand. Ingeschreven werd als volgt: L. van Luxemburg Kaatsheuvel f5218 Joh Smulders Oisterwijk 15000 A. Kouwenberg Tilburg f4918 A. M. Vermeeren Loonopzand 14568 Kaatsheuvel f 4565 Loonopzand 1 4399 Loonopzand f 4390 Udenhout f 4200 Werkloosheid, Op het Bureau voor Arbeidsbemld. deling en Werkloosheidsverzekering alhier stonden Maandag 29 Fcbr. 28 personen als geheel of gedeeltelijk werkloos ingeschreven. Het aantal personen te werk gesteld In de Qemeentelijke Werkverscha fi ig bedroeg over de afgeluopen week 129. D.EiS. 2—Kaatsheuvelsche Boys 2. Zondag had alhier de plaatselijke ontmoeting plaats tusschen D E S. 2 en de Kaaisheuvelsche Boys 2, die In een gelijk spel eindigde l—1. Voor de iusi had D E.S. het voor deel van den sterken wind, die schuin over het terrein stond. De rust ging In met 1—0 voor D.E.S. Na de hervaulng was het doelge bied van D.E S., behoudens enkele uitvallen, het terrein van den snijd en door een fout van den keeper van D.E.S. gelukte 'ide Boys de siand op fonutnlljke wijze op 1—1 te brengen. De gtheele wedstrijd was door den sterken wind nauwelijks het aanzien waard. Kapelaan van den Biggelaar, Rerds maakten we in 'l nummer van Zaterdag j 1. met een enkel woord bekend, dat de WeiEetw. heer Kape- Qebr. v. d. Ven C. van Hest A. M. S alpers H. Lommers laan Joseph L. v. d. Biggelaar door Z. D. H. Mgr A. F. Diepen Bisschop van 's Heriogenbosch was benoemd tot rector van het Geneeskundig Ge slicht „Voorburg" bij Vught. Hoe gaarne wij Kapelaan van den Biggelaar, die ongeveer l'/j jaar in onze parochie heefi doorgebraern, deze benoeming gunnen zullen ongetwijfeld ailen hem zeer noode zien vertrekken. Ais Directeur der H. Familie heefi deze vereeniging onder zijn leiding in onze parocnie een nog ongekenden bioei beleefd. Vooral ook op het gebied der jeugd- vormlrig heeft Kapelaan van den Big gelaar veel voor onze gemeente gedaan. Onder zijn leiding werd dan oo* dc aldeeling Kaatsneuvel van E. K., K. J. V. en K. M. waarvan hij Dnecteur was, opgeilchi. Tevens was nij adviseur van de R.K. Gymnastiekvereniging K.G.V., R.K. Voetbalver. Wtlhelmtna en R K. Jonge Boerenstand. De plaat seltjke afdecltng van den R K. Bond van Schoenfabrikanten verliest ook in hem een volijverig adviseur en zeer zeker zal ook daar zijn heengaan geen aangename tijUlng zijn geweest. Sedert net vertrek van den ZceiEcrw. Heer Pastoor P. Hoekx, weid door Kap van den Biggelaar de redactie van hel Kerkklokje waargenomen en hoewel nog kort zuilen we toch Ihans reeds zijn aardige artikeltjes missen. Moge het Kapelaan van den Blggelaat gegeven zijn, dat hij nog vele jaren In ue oeste gezondheid, zijn rectoraat zal kunnen waarnemen. BUITENLAND. De economische crisis in de Ve/eemgae Siultn, De president van de Arnerikaansche Federatie van den Arbeid, Green, heelt een verklaring afgeltgd, waarin hij mededeeil, dat naar ziju raming veei- ng miilioen Amerikanen len gevolge van werkeloosheid, gedeeltelijke wem loosheid en loonsverlaging moeien itVcn beneden den miirtmumlevens- standaard. Gieen schatte het aantal werkloozen op 1 Februari op 8.30U.OUÜ, 'i wdk hetzelfde aanial is als op 1 Januari. De werkeloosheid bereikie een nieuw noogiepunt ln de bouwvakken, de iy- pogufie, de metaalindustrie en op uc spoorwegen, lil eenige bedrijven Is een kleine verbetering te constateeren, doch dit heelt niet mogen helpen. Op weg naar ontwapening I Naar H. N. uit Brussel meldt, heeft hel Fransche departement van dc landsverdediging met het Belgische ministerie van oorlog een overeen komst gesloten, waarbij het grooisit Fransche arillieiieschieiicncin ter be- scnikking van de Belgische artillerie voor smietoefeningen wordt gesteld, daar er In België geen terrein voor oefeningen mei kanonnen van een zou groote draagwijdte beschikbaar is. BINNENLAND. Voortzetting van de staking in de textielindustrie. Maandagmorgen heeft de afdeeling Enschede van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" een vergadering met de stakers gehouden in de groote zaal van „Ons Huis". De bondsvoorzitter, de lieer Rengelink, bracht verslag uit van de op Vrijdag j.l. met de werkgevers te Amsterdam, on der leiding van burgemeester Edo Bergsma, gehouden conferentie. De bondsvoorzitter deelde mede, dat de situatie na bet gepleegde overleg na der in het bondsbestuur met de betrok ken afdeelingsbesturen en bet bestuur van liet N.V.V. besproken was. Al deze instanties waren eenstemmig van oor deel dat op deze voorstellen de staking niet kon worden opgeheven en mits dien werd het advies gegeven, deze voorstellen te verwerpen en de staking voort te zetten. Dit advies had de instemming dei- vergadering. Onder applaus werd over eenkomstig besloten. Icrschc Sweepstake-loten. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Justitie aan de Procureurs generaal der Gerechtshoven last gege ven maatregelen te nemen tegen den verkoop in Nederland van Iersche Sweepstake-loten als zijnde in strijd met de in ons land geldende loterijwet. Tegen de verkoopers zal in het vervolg door de Justitie worden opgetreden. Uit de kleedingindustrie. Naar men weet hebben de R.K. en de Prot. Chr. bonden van werknemers in de kleedingindustrie de voorwaar, den van den rijksbemiddelaar van 20 Februari j.l. aanvaard. Thans hebben de moderne en de federatieve bond, nadat deze aanvankelijk de voorwaar den hadden verworpen, deze ook aan vaard. Over eenige onderdeelen zullen de werkgevers en werknemers nu nog confereeren. Werkloosheid in Noord-Brabant. Blijkens het overzicht der districts arbeidsbeurs te 's-Hertogenbosch wa ren er einde Januari in Noord-Brabant bij de openbare organen der Arbeids beurzen in 136 gemeenten ingeschre ven 27.865 geheel en 5.925 gedeelte lijk werkloozen. Van de ingeschreve nen in Noord-Brabant werden er ge holpen 4558 door werkverschaffing, 15911 geheel en 4414 gedeeltelijk werkloozen ontvingen uitkeering uit de werkloozenkassen en 4466 geheel werkloozen kregen een geldelijke on dersteuning van de steuncomité's of Burgerlijk Armbestuur. Totaal werden gesteund 29349 per sonen. Uitgekeerd werden door de kassen ƒ785.187,74 door steuncomité's en Burgerlijk Armbestuur 151.245,34, totaal 936.433,03. Hierbij komt een uitgave aan de werkverschaffing van rond drie ton, zoodat de werkloosheid in Noord- Brabant alleen in de maand Januari vorderde een uitgave van 1.200.000. Hierbij zijn niet inbegrepen de uitga ven der crisis-comité's die in de dui zenden loopen. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. Rotterdam, 1 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 170 paarden, 1 veulen, 2 ezels, 1001 magere runde ren, 892 vette runderen, 271 vette kal veren, 1912 nuchtere kalveren, 90 gras kalveren, 191 schapen of lammeren, 32 biggen, 7 bokken of geiten, 5 overloo- pers. Prijzen per half kilo: koeien 1922 ct., 2932 ct. en 3437,5 ct.ossen 20 25 ct., 27,530 ct. en 32,535 ct.; stieren 1922 ct., 22,524 ct. en 27,5 30 ct.; kalveren 3035 ct., 4550 ct. en 5557,5 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 180 tot 290, stieren 75 330, graskalveren 4070, paarden 185290, slachtpaarden 109200, hitten 70120, fok nuchtere kalve ren 1018, slacht nuchtere kalveren 35,50, kalfkoeien 165280, pin ken 100150, vaarzen 150180, biggen 2,505, per week 4075 ct. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag van 7-8 uur. Gym nastiek adspiranten K. en V. Donderdag van 8—9 30 uur. Gym nastiek tieeren K. en V. Vrijdag van 8—9 30 uur. Gymnastiek dames K. cn V. Vrijdagavond 8 uur repetitie adspi ranten W.G.V. Zaterdag 8'/s u. Repetitie voor allen. Liedertalei „ücientng en Vermaak'*. Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertalei „Oefening en Vermaak". GEMENGD NIEUWS. Brand in het herstellingsoord bij Lunteren. Maandagmiddag is een groote brand uitgebroken in bel nersieilingsoord voor ouderwijzers,gelegen in hei bosch nabij Lunteren. Hei gebouw is totaal verwoest. Omstreeks kwart over twaalf werd de brand ontdekt Ue ongeveer 25 patiënten waren juist aan latei gegaan, toen het alarm gegeven werd. Zoo snel greep het vuur om zich been, dat geen der inwonenden gelegenheid heetl gehad, iets anders dan het veege lijt te redden. De directrice van het herstellingsoord, zuster baarda, nam onmiddellijk maat regelen om de patiënten ergens anders o.,der te brengen. Een aanial van hen vond onderdak in het hotel Kuigers de overigen werden bij omwonenden upgenomen. Fel joeg de Oostenwind de vlammen aan. Het herstellingsoord bestond uit een twee verdiepingen hoog fronigebouw cn twee vleugels. De brand is uiige, broken in hei Noordelijk gedeelte van het Irontgebouw. De Luniersche brandweer kon tegen de vuurzee, die steeds grooter alme- tingen aannam, weinig uitrichten. Daarom werd ook de hulp ingeroepen van de brandweren uil Ede en Barne- veld. Het vuur zette zijn vernielend werk voort, en na anderhalf uur was het gebouw voor het grootste gedeelte verwoest. Een ander gevaar dreigde, namelijk het uitbreken van een boschbrand. Reeds hadden eenige boomen vlam gevat, doch de brandweer slaagde er in, verdere verspreiding van het vuur te vooikornen. Het herstellingsoord van den Bond van Onderwijzers dateert van 1900. In 1898 heelt deze Bond het bcsiutt tot deu bouw genomen. Gedurende tiet a'geloopen jaar was tnen bezig, het gebouw te moderniseeren. Het isgcheel uit steen opgetrokken. Aan het werk voor de moderniseering werd thans de laatste hand gelegd, in het gebouw waren arbeiders, als schilders, meise laars, eiectriciens en loodgieters werk zaam. Spoedig zou het werk gereed zijn, en zou het herstellingsoord een modern sanatorium zijn geworden. De oorzaak van den brand is niet bekend, doch het is niet onmogelijk, dat deze brand in verband staat met de werkzaamheden, In het herstellingsoord waren 21 patiënten van wie 7 bedlegerig. Een van hen, een dame, is uit een raam gesprongen en brak een been. Moordaanslag le Rijswijk, Te Rijswijk (Z.-H.) heeft Maandag, avond een moordaanslag plaats gehad. Gelukkig zonder doodelijk gevolg. Omstreeks 6 uur gisteravond ver voegde zich ten huize van mej. F. v, D., aldaar de werkman A. G. uit Delft, met wien mej. van D vroeger ge. huwd is geweest en van wien zij eenige jaren geleden gescheiden is, Hij gaf voor, dat hij zijn moeder, die met mej. v. D. samenwoon', wilde bezoeken en werd toegelaten. Nau welijks was hij binnen, of hij trok een mes en wierp zich op zijn voor- malige echtgenooie. Deze verweerde zich, doch kon niet verhinderen, dat de man, die hevig te keer ging, haar zeven messteken, in het hoofd, de borst en den rug toebracht. Door op straat en bij de buren te vluchten, wist mej. van D., verdere verwondin. gen te ontgaan. De politie, die onmid dellijk gewaarschuwd werd, was spoe dig ter plaatse en stelde A. G die inmiddels een gesprek had aange. keoopt met zijn moeder, in verzekerde bewaring. Hij verkeerde onder in vloed van sterken drank. Naar ver- luidt, had hij een paar dagen tevoren het voornemen kenbaar gemaakt, zijn gewezen vrouw geweld aan te doen Bij het verhoor dat hem in den afgeloopen nacht is afgenomen, heeft hij zeer tegenstrijdige verklaringen af gelegd. Mej. van D., die hevig bloedde werd door dr. Kamme verbonden en daarna overgebracht naar het Haag- sche gemeenteziekenhuis van waar zij, na onderzoek, in den loop van den avond, weer huiswaarts kon keeren Zij heeft één snij wond aan den lin kerslaap, een steek in den schouder en nog vijf sneden in borst en rug. Het mes, waarmee deze zijn toe- gebracht is een gewoon zakmes. Levensgevaar bestaat er niet. Noodlottige brand. In het stadje Svaerdsjoe in Midden. Zweden zijn bij een hevigen brand in een oude liedengesticht twaalf men- schen om het leven gekomen. Van. morgen even na vijf uur was de brand ontstaan, welke zich zeer snel uitbreid de. Verscheidene bewoners moesten zich door de ramen redden. Elf men- schen zijn in den rook gestikt, één is verbrand. De oorzaak is nog onbekend. Ongelukken. Te Koudekerke is het twee.jarig zoontje van den vrachtrijder S. uit de cabine van diens langzaam rijdenden auto gevallen en vermoedelijk tegen een trottoirband terecht gekomen. De kleine is een paar uur na het ongeval aan de bekomen verwonding overleden. Bejaarde weduwe verbrand. Gisteravond omstreeks 8 30 uur ontdekten buren brand in een kt mertje aan den Veendijk te Oude Pekela, bewoond door de 73-jarige weduwe J. Tjapkes. De brand, die in de woon kamer woedde, was spoedig gebluscht. Hierna werd bedoelde oude vrouw gedeeltelijk verkoold en levenloos in haar kamertje aangetroffen. Het vuur uit de stoof heeft vermoedelijk de kleeding van de vrouw aangetast, ten gevolge waarvan zij op jammerlijke wijze den dood vond. Ernstige botsing bij de Raaphorstlaan te Wassenaar. Gisteravond ongeveer zeven uur reed de heer B. uit Rotterdam, in zijnauio uit de richting Den Haag langs der Rijksstraatweg te Wassenaar, toen uli de andere richting de motorrijder O. V naderde met zijn broer J. V. op de duo. Waarschijnlijk is de motorrijder verblind geraakt door de lichten van de hem tegemoet rijdende auto's. Hij öolsie ter hoogte var de Raaphorstlaan met groote snelheid tegen den au'o van den heer B. De motorrijder G V was op slag doodJ. V. is mei ernstige kwetsuren aan armen en bee nen naar het Academisch ziekenhuB te Leiden gebracht. De motoifiets is geheel vernield, de auto ernstig be schadigd. Belde voertuigen zijn in betlag genomen. Kind verbrand. Zaterdagmorgen is 't 2-jarig doch tertje van F. de Bruyn te Etten in een pan kokend water gevallen. De moe der die zich in hetzelfde vertrek be vond had de pan op de grond ge plaatst. Terwijl zij zich oprichtte om liet deksel op de kachel te doen, strui kelde liet kind en viel in den pot met water. Het onderlijfje werd vreeselijk verbrand. Zaterdagavond is de kleine in het SI. Elisabethsgasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. Ongeluk op het ijs. Gisterenmiddag waren priester-leer lingen uit het klooster der Montferla- nen te Meersen bij Maastricht aan het schaatsenrijden op den vijver van het kasteel Proostdij. Vier van hen zakten door het ijs. Drie konden worden ge red, de vierde, Wijscn uit Weert-Meer- sen, verdween in de diepte en werd na drie kwartier dreggen levenloos opge haald. Ernstige aanrijding. Op den Graafscheweg oner Wychen heeft gisteravond omstreeks elf uur een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarvan de eene uit Cuyk en de andere uit Nij- kerk kwam. De eerste, toebehoorende aan den eigenaar van de Victor Hugo sigarenfabrieken te Cuyk, is, vermoe delijk tengevolge van de aanrijding, tegen een boom gereden en totaal ver nield. De bestuurder van dezen auto was op slag dood. Van den anderen anto, die beschadigd is, bleven de in zittenden ongedeerd. Ongelukken. Op de Sloterkade te Amsterdam is Maandagmiddag een 7-jarig jongetje, gewoond hebbende in de Sassenheim- straat, door een auto overreden en ge dood. Maandag is in de ammoniakfa- briek te Sluiskil de 27-jarige werkman E. de Bruyne uit Hoek, bekneld ge raakt tusschen de phosphaatbrekers. De borstkas werd ingedrukt. Hij was onmiddellijk dood. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. Maandagmiddag ruim vier uur was de 68-jarige weduwe M. S. in haar woning aan de Van Ravesteynstraat 335 te 's-Gravenhage, bezig de kachel aan te maken met behulp van petroleum. Op een gegeven oogenblik sloeg de vlam naar buiten, waardoor haar kleeren in brand geraakten. Met ernstige brand wonden aan het onderlichaam is de vrouw naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Te Oss is Maandagmorgen de werk man v. d. W., bij den hoek Carmelie- tenstraatMolenstraat, door een uit de richting Heesch komenden auto, be stuurd door den héér L. uit Reek aange reden. Ernstig verwond is hij naar het St. Anna-ziekenhuis gebracht. Onder weg is hij overleden. Inbraak in kasteel Nijenrode te Breukelen. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft in het kasteel Nijenrode te Breukelen, een brutale inbraak plaats gehad, waarbij de daders een groote buit in handen is gevallen. Niet min der dan zeven schilderijen, vijftig mi niaturen en een aantal gouden en zil veren vitrinevoorwerpen een zeer aan zienlijke waarde vertegenwoordigend, hebben de inbrekers, die tot dusver onbekend zijn, meegenomen. LAATSTE BERICHTEN. Japan tot vrede bereid. TOKIO, 1 Maart. Japan heeft de voor stellen van den Franschen gedelegeer de in den volkenbondsraad, Paul Bon cour, tot regeling van het Chineesch- Japansche conflict definitief aanvaard. Een ander Reutertelegram uit Sjang hai meldt: Men acht liet einde van de vijandelijkheden le Sjanghai nog on mogelijk, daar de Japanners de on- voorwaardelijke terugtrekking van de Chineesche troepen en de ontmanteling van de forten van Woosoeng en Paos jan als essentieele voorwaarden stellen. Een avontuur van be«tüoven, Op een winteravond, toen de maan helder scheen, liepen Beethoven en een ,yan zij i vrienden door een nauwe straat in Bonn „bul", riep de groote ccmponist, terwijl hij eensklaps voor een klein, onaanzienlijk huis bleet staan, „wat is dat voor een geluid Dat is mijn sonate in F, luister l Wat wordt die heerlijk gespeeld 1" Midden in de fiuale hield men plotseling op en een stem riep snikkend uil: „ik kan niet meer spelen. Ze is zoo schoon, het is me onmogelijk om dat siuk recht te laten wedervaren. O, wat zou ik niet willen geven, om naar hel concert in Keulen te kunnen gaanl' .Zuster", sprak een tweede, een man nenstem, „waarom klagen over iets, waaraan toch niets ie veranderen valt? Wij kunnen nauwelijks onze huur betalen". „Kom laat ons naar binnen gaan", zei Beethoven. .Naar binnen gaanl" riep de vriend uit „waarvoor zou dat dienen?" .Ik wil eens voor haar spelen", hernam de componist opgewonden, .zij heelt gevoel en ver. stand. Neem mij niet kwalijk", ging hij voort, terwijl hij de deur open maakte en een jongen nran zag ziitcn. die aan een latei schoenen lapte, terwijl een jong meisje treurig op een ouder- wetsche piano leunde, „ik hoorde muziek en werd daardoor verlerd bin nen te komen. Ik ben musicus. Ik... ik heb eenige woorden opgevangen van uw gesprek van zooeven. U wenscht te hooren... ik bedoel, u zou willen. zal ik eens wat voor U spelen?' .Heel graag", antwoordde de jo ge schoenmaker, „maar onze piano is zoo slecht en wij hebben geen muziek'. .Geen muziek I* riep de componist verbaasd, „maar hoe is hetdan mogelijk dat dit jonge meisje... o, vergeel me", liet bij er dadelijk op volgen, toen hij zag dat zij blind was, .dat had ik niet bemerkt. Speelt U dan op het gcbooi Maar waar hoort U dan de muziek, als U geen concerten bezoekt „Wij hebben twee jaar in Bruhl gewoond en daar hoorde ik een da.ne naast ons spelen", sprak het blinde meisje. „Des zomers stonden haar ramen 's avonds open, dan liep ik builen op en neer naar haar te luisteren". Beet hoven zette zich voor de piano. Ge- durende al de jaien dat ik hem kende, heb ik hem nooit beter hooren spelen dan voor het blinde meisje en haar broeder. De beide toehuordeis waren als betooverd. Plotseling ging de eenige kaars, die het vertrek verlicntie, uit. Üe jonge man wierp nu de blinden open en het maanlicht stroomde de kamer binnen. De spitler hield op alsof hij in gedachten verdiept was. „Wonderlijke man", fluisterde de schoenmaker, „wie en wat zijt gij toch?' „Luister!" riep de meester en hij speelde de eerste maten van de sonate in F. „Dan zijt gij Beethoven! riep de jongeling, verrukt dat hij den grooten meester had herkend. .Och,j speel ons nog eenmaal voor', smeekte het blinde meisje, toen hij opstond om heen te gaan, .nog slechts eenmaal'. .Ik zal een sonate aan het maanlicht inproviseeren", zei hij, terwijl hij naar de maan en de glinsterende sterren keek die zacht aan den woikloozen hemel schenen. Toen speelde hij een droevig, maar alleiheerlijkst thema; zacht bewogen zich zqn vingers over de toetsen, evenals het maanlicht over de aarde. Hierop volgde een wilde elfenpassage in trippelmaat-een soort grillig tusschenspel, gelijk de dans der elfen op het gras. Daarna een vlug gespeelde finale-een snelle trillende maat. Vlucht, onzekerheid, onbestemde vrees lagen er in. „Vaarwel sprak hij, terwijl hij opstond en naar de deur ging. Toen sprak hij tot zijn van vriend: .Laten wij g;tuw naar huis gaan om die sonate op te schrijven, nu ik ze nog in mijn hoofd heb". Ze spoed, den zich huiswaarts en eerst toen de dag reeds lang was aangebroken, stond Beethoven van zijn schrijftafel op, met de geheele partituur der Mondschein. sonate in de hand. Oh AD VERTEN TléN. Dit is de afbeelding van de EENIGE verpakking van Klaver, blad'g Karnemelkzeep „Het Melkmeisje No. 340". N.V. „HET KLAVERBLAD', Haarlem. I J- feM C By: WAALWIJK. raw.fiitias»Kftr HEDEN VERSCHENEN: Een prachtig geïllustreerde Jeugd Uifgave - door Zuster Maria Teresa, Leeftijd 10 15 jaar. Geschikt voor Jongens en Meisjes. Prijs Ingenaaid 40 ct, Gebonden 90 ct. Ui'gegeven door: Kaatsheuvel Schoolstraat, Telefoon No. 66 Bovenstaand boskweik is tevens verkrijgbaar bij: ttfaalw. Stoomdrukkerij Antoora Tiefien. groot of klein, plaatsefl door onze bemiddeling. Het bespaart U moeiten en kost U geen cent- meer. Bij contracten zelfs minder I die WINKELIERS, Raadhui het ni willen verkoopen> deze bekofien kunne Initf nationaal Gedeponear

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6