Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IS OD h FEUILLETOil Archibald Marshall. waj WOENSDAG 16 MAART 1932. 89e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. IS. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 April a.8. op dit blad abonneeren, ontvangen ie tot dien datum verschijnende num- mir9 g r a t i s. GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waspik op Vrijdag 11 Hjaart, 's avonds 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer P. Dekkers. Secretaris de heer B. v. Schljndel. Aanwezig alle leden. De notulen worden zonder veran dering goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukkeu. Van O d. Staten besluit tot verda ging der beslissing op de begrooting. Van Qed Staten antwoord op het verzoek om in audiertie te worden ont vangen om te spreken over de werk loosheid. Qed Staren achten het niet noodzakelijk hiervoor audiëntie te verleenen. terwijl zij er ook niet hunne goedkeuring aan kunnen geven om de onroerende goederen van het Burg. Armbestuur te verkoopenhet ver mogen van het B.A. dient zoo lar.g mogelijk te worden instandgehouden. Er wordt opgewezen, dat de belastin gen nog niet tot het uiterste zijn op gevoerd, waarom verhooging der per- loneele en gemeentefondsbelasting wordt in overweging gegeven. Van J. A. Kuijsten verzoek om te ree ficeeren hetgeen in de vorige vergadering omtrent zijn persoon ge zegd is. De Voorzliter zegt. dat in het rap port betnffjnde de Woningbouwver- tenlging „Volksbelang" is medegedeeld dat K. 2 weken huishuur aciterstallig was Sor. heeft naar aanleiding van het schrijven een onderzoek Ingesteld, waarbij gebleken is, dat de samen- liiller van 'i rapport zich vergist heeft en K. na 29 Nov. geen schuld meer bad. Spr. betreurt het. dat dit zoo geloopen is. Weth. Vloemans acht het beter In openbare vergadering nooit over der gelijke dingen te spreken. De Voorzitter ziet hiervoor echter geen reden. Het is natuurlijk onprettig, maar het is in dezen tfld toch vele menschen niet kwalijk te nemen, dat zij hun huishuur niet kunnen betalen. Spr. prijst K. om zijn eergevoel en zal het rapport corrigeren. Werkloozendemonstratle, Verzoek van H M. Kramer met verzoek om vergunning tol het houden van een optocht door werkloozen. Deze week is reeds een optocht ge houden, doch deze is afgeweerd en de demonstranten moesten de vlag sirijken. Deze optocht is beschouwd als een opru T g, doch dat was het allerminst, want de demonstranten trokken kalm en zwijgend door de straat en gedroegen ztch als fatsoen lljke menschen. Adressant verzoekt daarom a.s. Woensdag nogmaals een optocht te mogen houden zonder kabaal en herrie. De Voorzitter merkt op, dat dit s'uk uitvoering der politieverordening be treft en dus bij den burgemeester thuis behoort. Aan K. zal da rom worden medegedeeld, dat hij zich kan wenden tot den burgemeester. 2. Benoeming lid van het Burg Arm bestuur. Voorgedragen worden doof het Burg. Armbestuur: J. v. Broekhovpn en W. A. de Qlasen door B. en W.: L. I. v. Broekhoven, W. A. de Qlas en Q. Ackermans. Qekozen wordt de heer A. Brokx met 6 stemmen tegen 5 st. op L v. Broekhoven. De h er Brokx legt den vereischten eed af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht en de hoop uitspreek», dat htj nog lange jaren lid van het Arm bestuur zal mogen zijn. 3 Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening van I 5000 Wordt goedgevonden. 4 Vaststelling Winkelsluitingsver ordening. Wordt vastgesteld conform voorstel B en W. 5 Verstrekk'ng hyootheek. L Fitters heeft medegedeeld, dat hij bereid Is de hyootheek ond^r de ge stelde voorwaarden te aanvaarden, doch hij verzot kt he» percentage te brengen van 65 op 70 °/0 De Voorzitter verwacn', dat de raad niet meer op zijn beslissing zal terug komen en stelt daarom voor het vortpe besluit te handhaven en daartoe f 2250 NWS te verkoopen. De heer H. Smits voelt ervoor aan het verzoek te voldoen en f 150 meer te verstrekken, daar F een groote woning noodig heeft voor zijn gezin. Ook de heer Brokx zou iels meet willen geven, zooals hij reeds de vorige vergadering heeft voorgesteld. Met algemeene stemmen word» be sloten en bouwcredM tot 70 °/0 te geven en daartoe f 2450.— N.W.S. te verkoopen. 6. Begrootingswijzing. in de begrooting 1931 worden enkele wijzigingen van administratieven aard aangebracht. 7 Begrooting Burg. Armbestuur. Namens de commissie van onder zoek dezer begrooting stelt de rappor teur dhr. Langerwerf voor de begroo ting goed te keuren, behoudens de vergoedingen die tot de volgende be dragen verminderd zullen worden aan de leden elk f 50 den voorzitter daarenboven f 50 den secretaris daarenboven f 125 den voorzit er van „De Echo van het Zuiden". voor dit jaar een gratificatie van 150 den bode f 40 Met deze wijzigingen wordt de beerooling goedgekeurd. 8. Vaststelling Ambtenarenreglement. Dit reglement wordt na voorlezing vastgesteld. Werklozensteunen Gemeentrflnantlën Ingekomen is een schrijven van steuntrekkende werkloozen van Waspik. Met nadruk wordt hierin verzocht het besluit tot het verminderen der uit keeringen in te trekken en te trachten zoo spoedig mogelijk een werkver schaffing in 't leven te roepen, daar de nood dringt en de huisgezinnen van adressanten in ellende vervallen, zoowel zedelijk als stiff.lijk. De voorzitter acht een dergelijk schrijven de juiste weg om zQn nood kenbaar te maken. Door demonstraties e d. zal de Qemeenteraad zich toch niet laten leiden, Wanneer demonstraties gehouden worden die opruiend zijn. geeft spr. de verzekering dat hij zal ingrijpen en niet zal terugschrikken maatregelen te nemen De gemeenteraad heeft spr. gekend als een college dat steeds alles voor de werkloozen heeft gedaan en hij gelooft dat het een unicum In het land zal zijn dat een gemeen teraad wekelijks zijn tijd opiff-rt om de belangen der werkloozen te behar tigen, zooals dat hier gebeurt. Het is niet de schuld van den raad dat de bedragen moeten worden verminderd de last is voor de gemeente bijna niet meer te dragen en alleen om deze reden heeft de gemeenteraad, en dan nog met veel moeite, dit besluit ge nomen. Spr. gaat dan na hoe de toestand op 't oogenbltk is. Het Armbestuur beschikt niet meer over ruime midde len. Wel heeft deze instelling, vele bezittingen, doch de opbrengst hier van is tot bijna niets geslonken. De gemeenteraad heeft bij Qed. Staten getracht vergunning te krijgen om de bezittingen van het Armbestuur, althans die wellce het door besparing ii betere lijden gekregen heeft, te verkoopen. Daardoor zou de nood weer gelenigd kunnen worden; doch van hoogerhand Is deze verkoop niet toegestaan. Ook het R K Crisis—com' be schikt bijna over geen middelen Nog dezen middag heeft spr. met enkele heeren van dit comité gesproken, en hl] kan zeggen dat als de nood zoo bltjft ook die kas spoedig zal zijn uitgeput. Als eenige middelen blijven dan over het sluiten eener leening en belastlngvei hooging. Spr. wil dan ook thans voorstellen doen om tot belas ting verhooging te komen. Het vorig jaar heelt de werkloos heid b°trekkelijk weinig gekost nl. f 3255.37, waar het tijk nog f 112560 heelt bijgepast. De toestand is in 't begin van dit jaar echter zeer verer gerd. De scheepstimmerwerf is bijna geheel stopgezet, en de menschen die daar vroeger werkten hebben weinig gelegenheid gehad om te sparen. Er is geholpen. Vanaf |anuarl is reeds f 2850 uitgekeerd en lot 20 Maart zal daar nog f 1200 bijkomen. In totaal is daar dus reeds f 4050 uitgegeven. Op de begrooting is slech s uitge trokken t 2000, terwijl de post on voorzien kin worden aangesproken voor f 1000 Daarenboven geeft het Rijk nog 30 pCt. subsidie Dus op 26 Miart is het bedrag dat kan worden uitgegeven geheel verbruikt, en wan neer voor dien tijd niet tot belasting- verhooging besloien wordt kan spr. geen ultkeeringen meer doen. Wat kan daarom worden gedaan? Wanneer de steunverleenirg het ge heele jaar gehandhaafd moet blijven is daartoe noodig f 7700 In een schrijven van Qed Staten wordt medegedeeld dat zij er bezwaar tegen hebben de kosten te drkw*n door een geldleening daar de f 7703 op den gewonen dtenst moeten druk ken. Daarom achten zij belastingver. hooging wenschelljk teneinde de ge meente stabiliteit in de geldmiddelen te verzekeren, en zij geven in over weging de opcenten op personeele- en gemeentefond*helastire op te voeren tot resp. 200 en 80. Dit zou juist f 7700 opbrengen. De raad dient er zich rekenschap van te geven dat de begrooting van het volgend jaar nog moeilijker sluitend te maken zal zijn. De voorzitter heeft nog een ander schema optesteld waarbij van Mei tot Oc'ober geen uitkeering zou plaa's hebben. In dat geval zou er f 2850 Naar het Engelsch van lt n, xoi •lend Maar wat vader ook wil of niet wil, te ruggaan doe ik niet, zei ze op beslisten toon tegen George, toen ze Zaterdagmid dag met hem in den kleinen tuin zat. Ik merk veel te goed, dat moeder mij dol graag hier houdt. Maar ik zal me toch meer op m'n gemak voelen als alles defi nitief geregeld is, zie je! De post van Zaterdagavond bracht een brief van Guy Bertram, dien ochtend ge schreven in een villa in de nabijheid van St. Albans. „Ik kwam hier toevallig gisteren te land", schreef hij, „en ga Zondagmor gen weer weg. Ik kom rechtstreeks naar Highgate, want ik heb gezien dat er een directe verbinding is, zondei dat ik over Londen hoef te reizen." Dan hebben we de zaak niet meer 'n onze hand, riep George uit. Hij heeft ®Ün brief niet gekregen en het is nu te iaat om nog te schrijven, zelfs om te te- 'egrafeeren. En u voelt u ook veel beter, nietwaar moeder? voegde hij er bij, be denkend dat Peggy in de kamer was. Zeker jongen, antwoordde zijn moe der met een schijn van opgewektheid en baar best doende om zich in het onver mijdelijke te schikken. - Ik vind het heel gezellig dat Sir Guy Bertram komt. Peggy zei niets, maar als ze de oogen van haar borduurwerk had opgeheven, zouden de beide anderen duidelijk heb ben kunnen zien dat ze bet met de uit spraak van Mevrouw Greenfield volmaakt eens was! HOOFDSTUK XI. Hic hards trekt van leer. Sir Guy Bertram toonde zich een be minnelijke, onderhoudende jongeman met prettige manieren, toen hij Zondag zijn aangekondigd bezoek bracht. Na een gezelligen maaltijd in de laag- 1 gezolderde eetkamer, waarbij het gelach niet van de lucht was, gingen de drie jon- j gelui, Peggy, George en Guy, een wande- ling maken naar Hampstead Heath. Het jongemeisje was buitengewoon opgewekt en praatte honderd uit. Ze vertelde Guy j uitvoerig van het leven in Dresden, waar ze het erg naar haar zin had gehad zoo als ze zei, en van haar verblijf in Parijs, dat een verschrikking was geweest. In geuren en kleuren deed ze het verhaal van haar vlucht en verklaarde met de grootste stelligheid, dat ze, wat haar va der ook mocht hebben te beweren, niet zou teruggaan. Guy amuseerde zich uitermate met haar vroolijk gebabbel. U hebt, geloof ik, niet veel ontzag voor uw vader, lachte hij. Om u de waarheid te zeggen, ben ik doodsbang voor hem, was 't antwoord, maar daarvan kan hy niets weten, als ik het niet laat blijken, nietwaar? Ik zou zeggen van niet. Tenzij ie mand het hem zou vertellen. i Behalve George bent u de eenige die het weet. George houdt natuurlijk zijn mond en u zult me toch ook niet verra den hé? Geen zes paarden zouden dit vree- selyk geheim uit me kunnen trekken, be loofde Guy. Dat vind ik lief van u, zei Peggy met een hartelijk knikje naar den gast. Maar nu heb ik genoeg over mezelf ge praat, vindt u ook niet? Nu is het uw beurt om het een en ander te vertellen. Wat moet ik vertellen? vroeg Guy. O, u weet immers een heeleboel in teressants! U bent zoo'n belangrijk per soon, dat u eigenlijk had moeten begin nen. In Parijs wilden ze me niet eens ge- looven toen ik zei dat ik u kende. Ver telt u maar eens van dat mooie oude huis en die prachtige tuinen. Guy voldeed aan haar verzoek. Hij gaf een levendige, boeiende schildering van „Wetstones" en Peggy luisterde met ge spannen belangstelling. Het lijkt me daar in een woord schitterend, zei ze toen hy klaar was. En dan te denken dat Sir Roderick daar al die jaren als een kluizenaar heeft ge leefd en niemand ervan heeft laten mee genieten, omdat hij zich den dood van zijn vrouw zoo heeft aangetrokken. De meisjes by Madame Guérin zeiden dat ze het het aandoenlijkste vonden dat ze ooit hadden gehoord, maar ik geloof niet dat ik het daar heelemaal mee eens ben. j Het was toch eigenlijk beter en mooier geweest, als hij een of ander goed werk had verricht. Daarmee had hij haar na gedachtenis nog meer geëerd, vind ik. t Hy heeft ook heusch niet stilgezeten en alleen maar getreurd, bracht Guy in het midden. Hij heeft zich die lange ja- ren beziggehouden met het schrijven van I een groot boek. Er liggen stapels en sta pels vellen papier, die hij volgeschreven heeft. Ik weet niet of het zijn bedoeling was dat zijn werk ooit uitgegeven zou worden; ik zal over de waarde ervan eens het oordeel vragen van iemand die van zulke dingen meer verstand heeft dan ik....George bijvoorbeeld, dat is 'n echt studie-mensch George begon te lachen en maakte een afwerend handgebaar. Hij is altijd veel te bescheiden, merkte Peggy op met een vriendelijk lachje naar haar ouden kameraad. En toen zich weer tot Guv wendend, vroeg ze opeens: Was U niet razend toen U merkte dat al de juweelen verdwenen waren? Och, antwoordde Guy schouderop halend, ik raakte er langzamerhand over heen. Maar het is wel een hatelijk idee, eerst te denken dat je heel rijk bent, em dan plotseling tot de conclussie te komen dat het maar een luchtspiegeling was. Ik doe miin best de zaak filosofisch op te nementenslotte ben ik er toch be langrijk beter aan toe, dan voor Sir Ro derick stierf. Ik laat een aardig landhuis je neerzetten in Surrey. Ergens in de buurt van Leith Hill, niet? vroeg Peggy. Dat meen ik ten minste gehoord te hebben. Ik ben er eens met George geweest, het is er erg mooi. Ja, dat hebt U goed gehoord ,het is in de buurt van Leith Hill. Ik heb daar i 'n aardig terrein ontdekt aan den rand van een stuk bosch, met een prachtig uit- zicht naar alle kanten, j En daarop gaf htj een gedetailleerde beschrijving van de ruime jonggezellen- woning die hy zelf ontworpen had, met beneden een groote hall, een behagelijke studeerkamer en een bescheiden plek om I te eten en boven zes slaapkamers, dat het hem niet aan ruimte zou ontbreken om z'n vrienden te gast te hebben. Een vroo- ljjke tuin vol bloemen moest het geheel completeeren. De conversatie was zoo onderhoudend, Peggy en Gity konden zoo goed met elknar opschieten, dat ze weer thuis waren eet het tot ze doordrong, dat ze een heelen afstand hadden afgelegd. Toen ze het villa'tje van Mevrouw Greenfield bereik ten, hield Guy het hek open om Peggy te laten passceren. Maar nauwelijks had het meisje een paar passen p het tuin pad gedaan, of ze draaide zich met een luk om. O, George, daar is vader! riep ze verschrikt en legde haar hand op zijn arm. Door het open venster van de voorka mer, konden ze Mevrouw Greenfield zien zitten, in gesprek met een heer, die met een norsch gezicht naar hen keek. Ga jy eerst naar binnen, George, fluisterde het meisje. Ik geloof dat ik nu maar heen ga, zei Guy discreet. Ik moet vanmiddag uit eten, en het is niet zoo vroeg meer. George maakte geen valsche compli menten om zyn vriend te weerhouden, hij zag heel goed in, dat de tegenwoor digheid van een vreemde thans niet be paald wenschelyk was. Tot ziens dan Guy. Ik vond het ver bazend gezellig dat je er geweest bent, zei hij hartelijk en met 'n stevigen hand druk nam hy afscheid van Bertram. Tot ziens hoor, antwoordde deze. Ik ben bly dat je moeder zooveel beter was; vergeet vooral niet haar mijn groe ten te doen. En daarop nam hij Peggy's hand. Dag juffrouw Richards, ik hoop dat het nu niet weer zoolang duurt dat we elkaar ontmoeten! (Wordt vervolgd). De Echo van het Zniden, faalwpsche en Lnngstraatsche Courant* I m 14.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1