Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Zigeuner-Barones Luxor-Bioscoop. provinciaal nieuws. WOENSDAG 16 MAART 1932. fi&e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, □rieven. Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, ihonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. II. Telegr.-Adres: ECHO. TWEEDE BLAD. 2ij die zich met ingang van 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen tot dien datum verschijnende num- sirs g r a t i s. to het Eere Comité hebben thans ^ds zitting genomen de WelEd. liee rt»: Otto Donkers, Hoogeinde, Waalwijk. J. van Campen, Drongelen. \V. Eibers, wethouder, Waalwijk. Dr.J. v. Gils, L. v. Meerdervoort 321, Den Haag. J. Houben, Breda. A. Jansen, Waalwijk. Dr. H. G. Langemeyer, Waalwijk. Mr. P. H, Loeff, den Bosch. G. v. Loon-v. Wagenberg, Waalwijk. P.v. Schijndel, Waalwijk. F. Smolders, wethouder. Waalwijk. A. Schaap, Waalwijk. D.v. d. Schans, burgemeester, Andel. j.B. Timmermans Wzn., Waalwijk. B. Timmermans-Verschure, Waalwijk. Jud. Timmermans Wzn., Waalwijk. L. Christ, Waalwijk. Het Comité ziet nog enkele toezeg gingen tegemoet. Door de leden van „Waalwijks Be lang" is reeds in ruime mate belang stelling getoond voor het 25-jarig ju bileum hunner vereeniging. Van nog enkele leden die een uit- noodiging ontvingen voor een blijk van waardeering, in den vorm van een geldelijke bijdrage voor het bijeen te brengen fonds, verwachten wij bericht. Ook van de heeren die aangezocht werden om lid te worden van W.B., verwachten wij gaarne vele toezeggin- gen. Zooals bekend zal de officieele hul diging plaats hebben op Maandag a.s., zoodat er zeer weinig tijd beschikbaar is, In verhand hiermede zou het Comité het zeer op prijs stellen indien bijdra gen uiterlijk morgen werden bezorgd bij het bestuur. Waalwijks Belang heeft 25 jaren ge werkt voor het belang onzer plaats, handel en industrie. Waalwijks Belang verdient daarom de sympathie en den steun van ieder Waalwijk er. Niemand blijve achter! Het dag. bestuur, .T. VAN 1ERSEL-HOLTUS, Voorz. J. W. VAN HEESBEEN, Secr. C. RAMING, Penningm. Schoenindustrie. Wij hebben tot dusverre weinig of niets vermeld omtrent de inwerking treding der oude fabriek Hollandia zulks op uitdrukkelijk verzoek der betrokkenen zelf. Zij verzochten ons niet mee te doen aan al die geruchten en praatjes en zouden ons ter gelegener tijd definitieve berichten doen geworden. Zooals bekend is de fabriek sinds dien niet meer in bedrijf geweest, en was eenig personeel werkzaam voor 't ®aken van monsters enz. Thans moeten wij mededeelen dat deze arbeiders (een 30-tal) definitief z'in ontslagen, evenals de vertegen woordigers enz., zoodat de grootste kans er is, dat dit bedrijf, voorloopig althans, niet meer in werking zal worden gesteld. Gemeenteraad. Waar de laatste Vrijdag der maand °P Goeden Vrijdag valt, is de raads Vergadering uitgesteld tot Vrijdag April. Nat. Crisis-Comité. Afd. Waalwijk. Vorig bedrag f 172.24 U.L.-School, alhier Bijdrage over Maart f 3. Leerlingen der Rijksvak school bijdrage 9inds 14 Jauari 1932 f 18.40 Totaal f 193.64 Vrijstelling wegens Broeder dienst. Naar het Bureau voor Militaire zaken on9 meldt zijn de navolgende inge schrevenen der lichting 1933, bij be sluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant van 15 Maart voorgoed vrijgesteld wegens broederdienst. Ch. C. G. Aarts, A. G. Boot, J. D. Brekelmans, J. C. v. d. Broek, A. J. v. Cromvoirt, H. G. M. Danckaert, H. C. v. Dongen, P. v. Eeten, F. H. T. Eibers, K. van Gelder, A. v d. Griendt, J. M. van Helvoirt, M.J.C. Hendriks, J. H. Hoffman, P. J. v. d. Houdt, C. J. van Huiten, G. A. Knepfle A. Kolsteren, L. H. A. Kolsteren, J. M. Leijtens, H. M. Lombarts, L. A. v. Loon, A. J. Maas. H. J. v. d. Meijdenberg, P. H. C. Mombers, J. Th. Mulders, A.J.Mus- ters, A, J. de Peffer, D. S. J. Posse- mis, G. G. Pullens, A. Quirijns, P. J. de Ruijter, A. J. B. Sars, C, Chr. Schapendonk, G. J. Schapendonk, A. M Smid, W. J. B. Snels, P. L.Soijer, J. H. den Teuling, A. P. Trommelen, G. van Tuijl, A. van Veldhoven, C. B. A v. d. Ven. A. M. G. Verhagen, G. A. Verhoeven en J. J. v. d. Wiel. Totaal 46. Een grootsch opgezette Hon- gaarsche Operette-film, gespeeld door de beste Duitsche artisten er» den beroemden Weenschen tenor PAUL VINCENTI komt deze week in de Zie advertentie van Zaterdag a.9. !é>- Glide St. Crlspljn en Crisptnianus. Ons bericht van j 1. Zaterdag betref- ende de opheffing van het oude gilde „St. Crlspljn en Crisptnianus" behoeft eenige nadere toelichting. Vele lezers zullen nl. in de meening verkeeren dat hier bedoeld werd het Besoijensche gilde van dezelfden naam. Dit is echter niet het geval, doch het Waalwijksche gilde dat sinds anderhalve eeuw be stond is opgeheven. Dit gilde leed sinds jaren een kwijnend bestaan en van actief verenigingsleven was reeds lang geen sprake meer. Een ontbin- dingsbesluit werd echter nooit geno men, zoodat formeel het gilde bleef voortbestaan. Aan dezen toestand heelt men thans een einde gemaakt door 't gilde te ontbinden en de bezittingen te verkoopen. Wij vertrouwen, dat het niet zoover zal komen en dat ze aangeboden zul len worden aan de gemeente ot Waalwijks Belang vooi de oudheid kamer die naar wij hopen een plaats zal vinden in 't nieuwe gemeentehuis. Moeten wij het bejammeren dat dit vroeger zoo bloeiende gilde, waar ieder schoenmaker uit Waalwijk trotsch op was. thans langzaam uitgestorven is, met des te meer voldoening kunnen wij hier eenige mededeelingen doen aangaandé het nog, altijd actieve Besoijensche gilde. Deze organisatie zit nog vol leven ondanks den ouder dom van bijna 100 jaren (in November 1838 werd dit gilde opgericht). Deze vereeniging telt op het oogenblik 23 leden en 25 donateurs, zij staat onder leiding van een actlel bestuur, waar van de heer M. L. Verhagen voorzitter en de heer A Duquesnolj secretaris is Steeds hebben de achtereenvolgende burgemeesters van Besoljen en Waal wijk het beschermheerschap van dit gilde bekleed. Uit de laatste jaren noemen wij de Edelachtbare heeren C. Verwlel en J. Verwie), Th. de Surmont de Bas Smeele en thans nog burgemeester Moonen. Ten bewijze van de activiteit die in deze vereeniging heerscht zij nog mede- Prtjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 in ons bezit zijn. en uur een comité te benoemen dat zorg zal dragen dat deze dag niet onopgemerkt voorbij gaat. Bloempjesverkoop. De bloempjesverkoop ten bate der blinden-werkverschaffing die Zaterdag en Zondag in deze gemeente werd gehouden heeft opgebracht f 151 30. Een viervoudig jubileum bij een oud- Waalwijksche familie in de Residentie. In aansluiting op het bericht in onze editie van j 1. Zaterdag, waarin wij de portretten afdrukten van twee oud Waalwijkers n.l. den heer Plet Kils en mej. Cor van Kempen en een oud-Tllburgsche, mej. Berlha v. d. Houdt, die thans in de Residentie woonachtig zijn en aldaar bij de oud- Waalwijksche familie M. v. Loon-Eras resp. hun 40 jarig, 30-jarig en 12'/»- jarig dienstjubiteum vierden tegelijk met mej. Cor Bakker uit Scheveningen, die reeds l2'/a-jaar als naaister bij de familie van Loon werkzaam Is, geven wij hierbij een verslag van het feest ons welwillend toegezonden, door een oud ingezetene van Waalwijk eveneens thans in den Haag gevestigd. De feestelijke receptie vond plaats ten huize van den oudsten jubilaris den heer P. Klis in de Bentlnckstraat alwaar een groot aantal familieleden, kennissen en vriencten hun opwachting kwamen maken, terwijl ook de heer en mevrouw van Loon den jubilarissen hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Een weelde van bloemen gaf een fleurige noot aan dit zeldzaam feest, terwijl een groot aantal brieven, telegrammen, kaarten en cadeautjes tolken waren van veler gevoelens van sympathie en waardeering. Des avonds vond ten huize van de familie van Loon aan den prachti gen Ouden Scheveningschen weg een intiem en keurig verzorgd diner plaats, den jubilarissen aangeboden door den heer en mevrouw van Loon die zelf mede aanzaten. De jubilarissen werden op hartelijke wijze toegesproken door Loon, Werkloosheid. Bij het agentschap der Openbare Arbeidsbemiddeling alhier stonden op Zaterdag 12 Maart als werkzoekenden ingeschreven 181 personen werkzaam in de schoen- en lederindustrie, 18 losse werklieden, 1 inpakker, 6 op perlieden, 9 timmerlieden, 2 riet- meubelmakers, 1 scheepsbeschieter, 10 metselaars, 5 kleermakers, 1 stuca- door, 1 machinestoker, 7 grondwerkers, 1 machinist, 9 meubelmakers, 8 ver- vers, 1 doozenmaker, 1 mandenmaker, 1 straatmaker, 2 machinebankwerkers, 3 smid-bankwerker9, 1 dekknecht, 1 broodbakker, 1 electricien, 1 wissel- looper en 1 lintzager. In totaal dus 274 personen, tegen 326 op Zaterdag 24 Februari. De laatste 2 weken was er dus een ver mindering van 52. Sinds het hoogste punt' op eind December 1931 (414), is het aantal werkloozen met 140 afgenomen. Raadhuisplein. Naar wij vernemen zal de heer P.T. Bierlaagh-van der Heijden op zijn terrein naast het nieuwe raadhuis een dubbele woning bouwen. Het woonhuis is ontworpen door den heer Bossaerts, architect alhier en i9 in denzelfden stijl gehouden als het raadhuis, zoodat het hiermede een passend geheel zal vormen, hetgeen aan het raadhuisplein zeer zeker ten goede zal komen. gedeeld 'daV'm'aandëiJks ze Td.uk be- "e, - loch.e vergaderingen worden gehou- wyie tot uiting kwam. Naast een blijvend kostelijk aan denken aan dezen onvergetelljken dag ontvingen de jubilarissen elk een geschenk onder couvert. Dergelijke jubilea die de juiste, laat ons zeggen ideale verhoudingen doen uitkomen tusschen patroons en onder geschikten, die zoo scherp de tegen stelling markeeren tusschen de ouder- wetsche, helaas meer en meer verdwijnende degelijkheid, welke bi sommige families een traditie zijn en de moderne opvattingen over weder- zljdsche rechten en verplichtingen, verdienen voorwaar een bijzondere vermelding. Waar het juist drie Bra banders, waaronder twee Waalwijkers zijn die dit jubileum mochten vieren bij een Waalwijksche familie stellen wij er prijs op dit verslag in de kolommen van ons blad een plaats in te ruimen. Den jubilarissen onze oprechte gelukwenschen en nog vele jaren van gezondheid en voorspoed. den, terwijl in de zomermaanden om de 14 dagen een schietwedstrijd wordt gehouden. Met de schietoefeningen zal 2en Paaschdag weer een aanvang wor. den gemaakt. Verder zal het gilde deelnemen aan de concoursen van den Langstraatschen schultersbond, die dezen zomer te Waalwijk, Elshout en Heusden gehouden zullen worden. Uit deze enkele mededeelingen blijkt wel dat er in het Besoijensche gilde van St. Crispijn en Crispinlanus nog steeds een opgewekt vereenigingsleven heerscht. Motorclub Waalwijk en Omstreken in onze gemeente is opgericht, aanvankelijk met 16 leden een motor club die de naam draagt van „Motor club Waalwijk en Omsireken*. Het bestuur bestaat uit de heeren Ad. Donkers, Voorzitter, Hub Smelt, Secretaris—Penningmeester en jan Trimbacb, Commissaris van orde. De club, die men verwacht dat spoedig tot 25 leden zal zijn aange— groeidi stelt zich voor 't organiseeren van terreinritter, sterritten, vossen jachten enz. in deze omgeving of met Waalwijk als ultgangs- of eindpunt. Ontegenzeggelijk zal zij er toe bfl- dragen het vertier In en de bekend heid van onze plaats grooter te maken. Gouden Bruiloft- Maandag 23 Mei zullen de heer en mevr. Broeders-Leppers den dag her denken, waarop ze 50 jaar geleden door den echt werden verbonden. Er zal door de buurtbewoners een vergadering worden gehouden teneinde Woalwijksche Biljartbond. Zaterdag 12 Maart j.l. had de sluitings wedstrijd plaats van den W. B. B. tusschen de vereeniging „D. V. O." en de vereeni ging „Amusement". De uitslag hiervan luidt als volgt: G. Verhagen pnt. 58 brt. 20 J. Lammers pnt. 28 brt. 19 H. Lotto pnt. 75 brt. 24 A. de Gouw pnt. 71 brt. 19 Mutsaers pnt. 58 brt. 23 R. Pulles pnt. 100 brt. 23 pnt 390 brt. 128 gem. 3.04 AMUSEMENT. Sjef Klerks pnt. 75 brt. 21 M. Verhagen pnt. 75 brt. 20 J. Dark pnt. 69 brt. 24 J. Reus pnt. 100 brt. 20 lh. Trots pnt. 100 brt. 24 M. v. d. Ven pnt. 94 brt. 23 pnt. 513 brt. 132 gem. 3.88 De stand der vereenigingen van den W. B. B. luidt als volgt 1. Amusement gespeeld 6 pnt. 2879, brt. 843 gem. 3.41. 2. Ons Genoegen gespeeld 6 pnt. 2942, brt. 869, gem. 3.38. 3. D. V. O. gespeeld 6 pnt. 2560, brt. 901 gem. 2.84^ 4. De Schepper gespeeld 6 pnl. 1683, brt. 969, gem. 1.73. Over het jaar 1932 is Amusement kam pioen v. d. W. B. B. Fr. Slaats Ons Genoegen kampioen van de W. B. B. met een gem. 7.59. Fr. Slaats Ons Genoegen le drietal. Hoogste serie 44 pnt. M. v. d. Ven Amusement 2e drietal. Hoogste serie 28 pnt. Hiermede is het einde gekomen en de vereenigingen die aan den W. B. B. hebben deelgenomen hebben dan ook gedurende de wintermaanden kunnen genieten van goede biljartsport. Moge in 1933 op dezelfde ambitie en deelname gerekend kunnen worden. Nog een woord van dank aan onzen voorzitter, die de vereenigingen uitstekend heeft geleid, ook voorts aan onzen secretaris voor het veie werk aan de organisatie ver bonden. De prijsuitreiking heeft 19 Maart a.s. plaats in het café van den heer C.Smolders, des namiddags 8 uur. Z De bestuursleden en leden van elke ver eeniging worden verzocht ailen aanwezig te zijn, tevens ter bespreking van eenen feestavond. Voorts nog een woord van dank aan „De Echo van het Zuiden" voor de medewerking bij voortduring ondervonden. Centraal Noord«Brabantsch Museum, De Schoenmaker in de kunst. Men schrijft ons In de Noorderzaal van het Museum te 's-Hertogenbosch is met betrekking tot den schoenmaker en de kui steen bijzondere tentoonstelling geopend, zooals er in dit genre in Nederland nog geen gehouden werd. De expositie die tot 27 Maart duurt, trekt vele bezoekers, die niet wisten, dat er zóóveel over den Schoenmaker en zijn eerzaam handwerk te zien en te zeggen is. Deze bepaald interessante Brabant- sche tentoonstelling geeft uit den gouden gildentijd een kijk op de groote nationale beteekenis van het schoen makersbedrijf, dat wij waarlijk niet voor Brabant alleen kunnen opeischen 1 De steden Groningen, Leeuwarden, Arasterdam, Alkmaar, Den Haag, Utrecht. Middelburg, Vlissingen, had- den hun „Huidenkooper9- Leerlooijers Schoenmakersgilde", waarvan bij Aangehouden. Door de Politie alhier is aangehou den zekere v. d. M. die gesignaleerd stond in 't politieblad. De aangehou dene is naar 's Bosch overgebracht. Schoorsteenbrandjes Gisteravond zijn schoorsteenbrandjes ontstaan bij K. in de Groensteeg en bij v. E, in de Stationsstraat. Met be hulp van enkele ponden zout wi9t men de brandjes tijdig te dooven. en deze merkwaardige expositie de oude ordonnantiën, blazoenen, zegels en gevelsteenen van gildenhuizen op deze tentoonstelling de stille getuigen zijn. De rijke plaat voorstellende het glasraam van het Schoenmakersgilde in de Zuiderkerk te Amsterdam is er mede het bewijs van. Ónder de veelomvallende verzame- ling troffen we ook België met zijn weidsch vertoon van kleurig gekleede „Deken9 en Gezworenen" der oude Schoenmakersgilden, en Duitschland, Frankrijk, Engeland en Italië, landen die uit de ontwikkeling van het 22- fle Echo van het Zniden, en liiiKstralsrke Courant* Waalwijk, 15 Maart 1932. Jubileum „Waalwijks Belang". D. V. O.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1