Schoenmakersvak luide meespreken, door tal van belangrijke gravures en de vele bijzonderheden wo. verschil, lende geïllustreerde werkjes en kost- bare aulieke stukken. ten zeer oud beeldje van Sint Crtspljn, de Patroon der Scnoenmakers, beticerscht het geheel tusschen de schjenen van Bosch' maaksel en rijkt vriendelijk naar de eerbiedwaardige gitdeviag van Waalwijk. Aan den oveikam, een groot zijden dock, ge scheurd en veikleurd van ouderdom en dat in onztn tijd nog komt ver halen van vooroije gtldeglorie van - feest en processie en praalstoet. Daar ligt ook vorstelijk voornaam de groote zilveren gtldckelen, met de vele zware zilveren schilden, die de namen dragen van Waalwljksche glldekoningen, die al lang ter ziele zijn, mtascnien vrooiljk gedroomd hcooen van een blijvend bestaan van het schoone gilde En toch „De Echo van het Zuiden" vermeldt„Op Maandag 8 Maart 1932 werd een vergadering ge- •hjuden van het oude gilde „Si. Crls -pijn en Cnrispinlanus" en werd met aigcmeeiic stemmen tot opheifi tg van het g'lde besloten, na een bestaan van l5U jaar. De oczuiingen van het gilde n I. 'n drieial pracnilge vanen met kist - zulten aan den meest biedende worden - Verkocht 1 Sic Trancit We zuilen ons niet verdiepen Inde Vraag: had Waalwijk den ondergang van bet gilde, dat geiuige was van - den opgang van Waaiwljks voornaam. Bie ïnüusine, waaraan hel verwant en verpand was, niet kunnen voorkomen Doen we hopen, dat aan de oude SChoone banieren de vernedering en miskenning van .te worden verkocht aan den meest biedende" zal gespaard blijven en, er een weg zal gevonden Worden waar langs, eere wat eere toekomt, de oude Waalwljksche vaan dels zuilen gedragen worden naar Centraal Brabantsen Museum, naar de andere scnatien van Brabant's mooie historie In dezen gedachlengang kwamen we langs de aardige, iypische ver zameling van al wat op de tentoon, stelling ie zien is en weiden er door verstrooid. Scnoenmakers zijn altijd goede, gezellige, behulpzame huisvaders ge weest 1 Ze roerden de pap, ze wug den het kind, ze begoten de geraniums en verzorgden den kanarie, die boven den „wetksioei" zong. Ze trokken den pikdraad en boorden de els door de taaie scnoen^olen en hamerden oe hakken op den deun van het liedje „O.rder 't lappen zing ik blij, „Werken dat vervroojykt mijl" Onder hel rammelend schootsvel rammelde vaak de hongerige maag en van tijk worden had de scnoenmaker van 't handwerk nooit gehoord 1 De tentoonstelling illustreert des schoenmakers leven en werken zoo juist, en men peinst als van zeilwat jammer, uat de ronkende machine voor goed een einde hectt gemaakt aan de prettige bedrijvigheid van mannen en gezellen met den pikdraad I En dat ze er In den goeden voor bijen lijd zijn mochten, daarvan spreekt alles wal keurig gerangscnikt In grooie waardevolle verscheidenheid is ten toongesteld met betrekking tot den schoenmaker en de kunst. naast hadden Genealogie en Qeschie. denis deze laatste in het bijzonder van Noordbrabant en van 's-Henocenbosch zijn groote belangstelling. Talrijk zijn zijne publlkatiën op dit gebied en mei name mag zijn werk .de voorname Hulzen van 's-Hertogenbosch* als een standaardwerk over zijne woonplaats worden beschouwd. Zijne rechtschapen heid en hartelijke eenvoud in den om. uang wonhen hem overal vrienden Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt is eere. ourger van 's-Hertogenbosch, beglftigo met den gouden eerepenning der stad. In ruimen kring b'eelc het verlangen levendig om dezen 80sten verjaardag aan te grijpen alseene gelegenheid om uiting te geven aan de hoogachting en genegenheid, die hem wordt toegedra gen. Op initiatief van Mr. F. J. van Lanschot, Burgemeester van 's-Herto- genbosch werd een comlé gevormd, dat zich ten doel stelt den Jubilaris dien dag te huldigen en hem eene feestgave aan te bieden, welke zal worden bestemd om de Noorderzaal van het Museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsien en Weten schappen in Noordbrabant te 's Herto genbosch, van welk Genootschap hl) tevens Voorzitter Is in ie richten voor het bewaren en tentoonstellen van de belangrijke verzameling gravures en (eekenmgen, welke giootendeels door hem persoonlijk is bijeengebracht en welke daar thans onvoldoende tot haar recht komt. Zij meenen dat Jhr. van Sasse van Ysselt op dien dag geen grooter ge noegen kan worden bereid dan door dezen reeds lang gekoesterden wentch in vervuiling te doen gaan. Ten einde voor het nageslacht de herinnering aan de werkzaamheid en vrijgevigheid van den Jubilaris levendig te houden, ligt het in de bedoeling 'leze zaal den naam „van Sasse van Ysselt zaai" te geven. Oe feestgave zal op 20 April a.s den jubilaris worden aangeboden ter wijl daarbij zal worden gevoegd een album bevattende de namen van hen, die hunne bijdragen toezonden. Oe aanbieding zal plaats hebben dien dag des namiddags te drie uur in het Museum van het Provinciaal Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen aan het Si. Jacobshof te 's Hertogen bosch. In het comlé hebben zitting: Mr. Or. A. B. G M van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in Noordbrabant Eere-Voorzilter, Z H. Ex. Mgr. A. F Diepen, Bisschop van's Hertogenbosch, Eere-Voorzitter, Mr. F. van Lanschot. Burgemeester van 's-Hertogenbosch. Voorzitter, Jhr Mr. G E.F J.deKuijper, Substituut Grilfier bij het Gerech shot te 's Hertogenbosch. Secretaris. Karei Azijnman, Penningmeester, en voorts tientallen der hoogste autoriteiten uit het land. Burgemeester Wijk en Aalburg en Veen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Wijk en Aalburg en Veen C. B. J. Land weer. Jhr. Mr. AF. O. van Sasse van Ysselt. Op 2G April a.s. herdenkt Jhr. Mr. A. F O van Sasse van Ysselt. lid van de Eerste Kamer der S aten Generaal, président van het gerech shof te 's-Her togenbosch (geboren Waalwljker) zijn 80-*n verjaardag. iL Dit lange leven heef! hij vrijwel In dienst der gemeenschap gesteld, door zijn lustelooze werkkracht en door zijn groote gaven van geest heeft hij veel tot stand gebracht en door zijn groote gaven van hart heeft hij talloos velen aan zien verplicht. Zijn rechterlijke loopbaan als gezag, heboend jurist werd met het President schap van het Gerechtshof te's Herto genbosch bekroond. In de vergaderzalen van Land, Gewest en Oemeente was hij steeds op zijn post en gaf hij bij het uiten van zijn meening steeds blijk van diepgaande studie en van volkomen beheeraching van het onderwerp. Daar- Waarschuwing legen het arbeidsleger der Hehsbrlgade. De C. v. Pafd. B. te 's-Graven- hage waarschuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade,waarvan de Commandant, genaamd G. Eich- hom, wederom circulaires rondzendt om geldelijken steun aan zijn inrichting thans gevestigd Zorgvlietstraat 286 te s Gravenhage en voorheen de Riemer- siraat 174 aldaar, en welke inrichting niet den minsten steun verdient. 'De contlngenteerlng van textiel goederen en schoenen. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot regeling van den invoer van textlelgoederen en schoeisel, zulks Ier voldoening aan het bepaalde in de Cnsisinvoerwet 1931, waarbij onderwijlde indiening van wttsontwer pen, tot goedkeuring van genomen comingenteeringsbesluiten, Is voorge schreven. Wij herinneren eraan, dat de Kon besluiten tot beperking van den Invoer van t«x leleoederen en schoeisel datee ren van 5 Februari. Bata naar Amsterdam. Naar wij vernemen zal de Tjjechfsche schoenenfabrikant Th. Baia in den loop van deze week. vergezeld van enkele zijner medewerkers een bezoek aan Nederland brengen. Behalve een Inspectie van de winkelzaken te Amsterdam, welke zijn naam dragen, worden met dit bezoek, naar aange nomen kan worden, ook belangrijker doeleinden beoogd. In dit verband vernemen wij. dat naar alle waar schijnlijkheid de kwestie ten aanzien van den Invoer van de verschillende schoenenfabrikaten een onderwerp van bespreking met de betrokken autori teiten zal uitmakenvan belang is hierbij ook, dat er plannen overwogen worden tot de oprichting van een Bata-fabriek in of in de nabijheid van Amsterdam. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag, 17 Maart 1932 des namiddags te 7 uur ten gemeente huize. AGENDA: 1. (a. Schrijven van Oedeputeerde Staten betnff.nde beroep inzake vast stelling der vergoeding als bedoeld in art. 101 der L O. wet 19.0 over 1930 ten behoeve van de R.K, Jongensschool alhier (Toelichting). 1. (o Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende verdaging der beslis sing omtrent goedkeuring der verorde nlng art. 7 der Woningwet. 1. (c. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring der oegrooting dezer gemeente over 1932. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vernieuwing en ver betering van de Stationsstraat. (Praead vies A). 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor rekening van het GEB aan te schaffen een ijkioestel ter cont.d e van de eleciricUettsmeteis. (P/aeadvus B). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ingevolge bemerkingen van Heeren Gedeputeerde Staten het fl issingsplan der geldleening, groot 123i00.te wijeigen. (PraeadviesC). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ingevolge bemerkingen van Heeren Gedeputeerde S aten de siachthulsveroidenlng te wijzigen en opnieuw vast te stellen. 6 Aanwijzing van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereenigtng van Neder- iandsche Oemeenten te 's Gravenhage tot boekhoudkundige van het G.E B. Ingevolge art. 265 der Gemeentewet. (P aeadwies D). 7. Mededeeüngen van Notaris Scnreurs betn ff inde het contract ver huringen van gemeentelanderljen. 8. Adres van Izaak Verkuil hou dende verzoek tot wijziging der rooi lijn voor zijn te bouwen woonhuis op 8 60 M. uit de kanilaag van den pro- vir clalen weg' 9. Adres van het bestuur van den Bij sonderen Vrij willigen Landstorm te Drunen om een renteloos voorschot uit de gemeentekas voor den aanleg van een schietbaan, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Praead vies E). 10. Verzoek van Gerrit de Brouwer om een gedeelte van zijn van de gemeente in huur hebbend perceel no. 10 op de Lange Heide over te mogen doen aan L Schalken. 11. Beantwoording der door het lid van den Raad, W. v. d. Wiel aan het college van Burgemeester en Weihouders gestélde vragen. 12. Wyzlgtng der Gcmeentebegroo (ing dienstjaar 19 *1. 13. Wtjtiging der begrooting van het O E.8. dienstjaar 1931. 14. Vaststelling van het suppletoir- cohier schoolgeld. 15 Vragen van drie leden van den Raad inzake punt .Rondvraag*. 16 R-clames schoolgeld. DRUNEN. Te 's Hertogenbosch slaagde onze dorpsgenoot A. Smits onderwijzer, voor Godsdienstleer Examen, geslaagde en familie proficiat. Zondagmorgen kwamen de kin. deren met de Eerw. Zusters ter kerke om hun eerste H Communie te doen. Onder de H. Mis hield de ZeerEerw. heer Pastoor een korte toespraak waarin hij de kinderen feliciteerde en de ouders geiukw^nschte, waarna een 75 tal kinderen tot de H. Tafel naderde. Na den middag werd een plechtig lof gecelebreerd, waaronder de plechtige opdracht der kinderen. Daarna werden de diploma's uitgereikt. Toen de timmerman H. Jehoel met de electrische zaagmachine aan het houtzagen was vlorg een stuk hout uit de machine met zooveel kracht tegen zijn hoofd, dat zijn neus als het ware plat geslagen werd, bovendien had hij een gapende wonde aan het oog. Dr. Akkermans die ijlings ontboden was beval onmidde- lijke overbrenging naar het ziekenhuis te 's Bosch. Men vreest dat hij een oog zal moeten missen. Een knaapje van de familie Lambooy alhier, kon de bekoring niet weerstaan om op het rad van een stilstaande kar te klimmen. De voerman zag het niet en liet het paard vooruit gaan met het gevolg, dat de jongen er af viel en de zwaar beladen kar over de beenen kreeg. Zwaar gekneusd werd het venije weg gedragen, en naar het gasthuis over gebracht. DRUNEN. Het bestuur van den Bocrinnenbond laat bekend maken dat binnenkort een Inmaakcursus zal Re. geven worden. Wie daaraan deel wil nemen wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven by een der bes'uursleden. Vrijdag 18 Maart zal eene ver- gaaering gehouden worden voor afge vaardigden der verschillende afdeelin. gen van de fruit- en groentenvelling alhier, in de groote zaal der Jongens congregatie, des middags om 4 uur. Zondagavond werd op de Meisjes congregatie het verjaringsfeest gevierd van den ZeerEerw. Heer Directeur, pastoor Ooossens. De groote zaal was geheel gevuld. Bty aankomst van den jubilaris werd een feestlied aangeheven, waarna door een der leden een loe. spraak werd gehouden. Onder toepas- selljke woorden werd vervolgens een cadeau aangeboden, bestaande uiteen prachtige foto van ZEerw. in groot formaat en keurig omlijst. Z.Eerw. dankte hartelijk voor dit blijk van sympathie en gaf zijn voldoening te kennen over de goede verstand houding die er onderling heerscht en het trouw bijwonen der geestelijke oefeningen. Een der leden declameerde op verdienstelijke wQze een gedicht waarin het priesterschap boven alle standen wordt verheven. Vervolgens werd een koddig blijspel opgevoerd dat by het publiek zeer In den smaak viel. Tot slot werden allen onthaald op een kleine iraciaile. Met een „Hy leve lang" werd dezen feestavond besloten. De vergadering der groenten veiling, die zooals eerst was gemeld verleden Zondag zou gehouden worden kon door onvoorziene omstandigheden niet doorgaan en zal nu gehouden worden op Woensdag 16 Maart, des avonds om 7 uur In de groote zaal der Meisjescongregatie. DRUNEN Het bericht in ons vorig nummer betrtffende de uitvoering van het tram-personeel der Holl. Buurt, «poorwegen geeft den indruk dat deze uitvoering alleen toegankelijk zou zyn voor leden van „St. Raphaét*. Dit nu is or juist, want de uitvoering kan door Iedereen bijgewoond worden. N1EUWKUIK. Zondag j 1. werd vanaf den kansel bekend gemaak-, dat in onze R.K. Kerk zoo gauw dit mogelijk is centrale verwarming zal worden aangelegd. Dinsdagmorgen bleef het paard van den voerman M. alhier plotseling dood. Wel een schadepost. Tot collectanten voor de tweede schaal werden aangewezen Jan van Eethen Jzn en Jos. de Bont. VLIJMEN. Met ingang van 7 Maart is de nieuwe regeling voor de werklui op de ontginning ingevoerd. Het volgende loon kan per dag worden verdiend Voor uitgetrokken georganiseerden heer W. M Daimler ZEerw h, voor dezen belangeloozen f rbeld aaS beiydende leden der kerk ten ko gelegd, daarbij de hoop ulspreke? dat 'deze arbeid nog vruchten,! hebben afgeworpen, welke ook in J eeuwigheid zal geopenbaard wom. Deze cursus werd geregeld circa 30 leden der kerk bezocht. Het 5 jarig zoontje van p T had j.l. Dinsdagavond het ongeluk'.' vallen met Voor man en vrouw fl 60 f 1.80 f2.- f2 20 f2.40 kostgangers Genoemd loon met 2I» gedeelte met 1 kind 2 k. 3 k. 4 k. 5ofmeerk.f2 60 f 1.10 wordt verminderd van andere inkom sten van leden van het gezin Zij die geen lid zijn van een vakvereeniging en dit konden zijn ontvangen lOpCt. minder. Wanneer tengevolge van regen of vorst, te beoordeelen door den opzich ter, niet kan worden gewerkt, wordt 70 pCt. van het loon als steun uit betaald. Op de raadsvergadering van gisteravond werd door B. en W. mede. deeiing gedaan van een plan om den wateistand in 't Ven in handen te krijgen, waarmede 250 H.A. land, die thans braak liggen, tot vruchtbaren grond zouden kunnen worden gemaakt. Tevens zou er dan gelegenheid komen boomen in 't Ven te planten De be. doeiing is den dijk aan de Oostzijde van de Bossche sloot tot het Kanaal tot 4'/> M b A.P. op te hoogen. De kosten zouden plm. f 25.000 bedragen. Voor de ontginningen werd fi0 000 uitgetrokken. Op 't oogenblik telt de gemeente 71 werkloozen, waaraan wekelijks plm. f700 moet worden uitgekeerd. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Mr j v. d. H. had het ongeluk van haar Ijwiel te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat de hulp van Dr. Win kelman moest worden ingeroepen. Het bleek dat zy een bloed-uitstorting in een knie had bekomen, zoodat zy genoodzaakt is enkele weken rust te nemen. A.S. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ned. Herv. J. V op G G. alhier in het Ned Herv. Kerk gebouw op te treden Ds. Bartelema van £eiat. Daar men gekomen was aan 't einde van de dezen winter te behandelen onderwerpen, deelde j.l. Donderdag avond ds. J C. Hagen, Oeref. predi. kant alhier, zijn cursisten mede, dat dit Indien zy het goedvonden de laatste cursus zou ztjn. Op leerzame wyze werden In den afgtloopen winter behandeld ver. schillende artikelen der Qeref.Oeloofs. belijdenis, o.a. de Kerk, haar ambten en de Sacramenten. Aan het slot dankt ds. Hagen voor de betoonde belangstelling, waarna de het gevolg dat "het een arm brak. Oeneeskundlge hulp J dr Winkelman werd ingeroepen. CAPF.LLE. In de vacature onlstaar door het bedanken van den h.. Haverhats, is tot bestuurslid van Z Ring 's Gievelduin—Capeile e o y«! den Bond van Ned. Herv. JongeliJ wereenigingen op G. G voor de 1 deeling Loonschendljk gekozen de heei M- v. d. Hoeven. Tot onderwyzer aan de Chr School a. d. Loonschendljk is 5, noemd mtj. D. Voor de Poorte t. Langerak. Gedurende de afgeloopen week waren by de gemeenteiyke werkvt,. schifting ruim 90 peisonen teweik gesteld. In het laatst der vorige week ij van de tuinder ij en alhier de eerste spinazie aan de veiling geievercLdoot den tuinder P. S. Zy werd verkocht voor 14 cent per K G. Het 2e elftal onzer voetbalver eeniglng Excelsior speelde jl. Zondag te Bosch voor de 2e klasse B.V fi legen B V.V. 4. Excelsior 2 verloor dezen wedsuyd met 3—1. De nieuwe lidmaten der Ned, Herv. gemeente alhier ruien de« week hun beiydenis doen en a.s Zon- dag in de namiddag godsdleniiotfo nlng in de Ned. Herv. Kerk bevestigd worden door den consulent dezer meente ds. Schlemper uit Waalw^! CAPELLE. Zaterdagavond kwam de afdeellng van den Chr. Fabriekt, en Transportarbeidersbond in de ver gaderzaal in de Heistraat in feestelijke samenkomst bijeen, in verband met het 12"/, jarig bestaan. De grootezaal is tot in alle hoeken bezet, als om hall acht de voorzitter der afdeellng, de heer P. Hommel, deze samenkomst opent met te laten zingen Psalm 68 vers 10 en vervolgens voorgaat in gebed. Hierna heel spreker namens hel bestuur de aanwezigen hartelijk wel. kom en spreekt er zyn blijdschap over uit, dat men in zulk een grooien getale is opgekomen. Spreker hoopt dat tt dezen avond een feestelijke stemmln| moge heerschen. We leven In donkere en bange dagen, laat er by ons als leden der Chr. Vakbeweging ge duid zyn in tegenspoed en dankbaar heid in voorspoed. Het leven Is nleti dan moeite, kommer en verdriet, maar dit is geen sombere klank. De dichter had reeds een open oog voor het goede. Geloofd zy God met diepst ontzag Hy overlaadt ons dag aan dag met zyne gunstbewyzen. Laat ons dankbaar zyn jegens God, den Gever van alle daden. Ook heet spreker de afgevaardigden harteiyk welkom namens de plaatst lijke afdeellng van den Chr. Bouwvakar beidersbond en verklaart dan de samen* komst voor geopend. Door de heeren G. A. Hoofd. F. Heurter en D. Soelers werden verschil lende voordrachten en samensprak«n ten beste gegeven, welke bij de aan wezigen goed in den smaak vielen. De heer H. Vos en Mtj. J. Vos zongen op verdienstelijke wyze een zangnummertje, getiteld.Het paartje van Oostvoorne". hetwelk een daverend applaus ontlokte. Een drietal coupletten van het Wilhelmus werd gezorgen, terwyi inlusschen een coDtce werd gehouden ten bate van het Crisis- comité. Het bestuurslid A. Metske leidde hel onderwerp „Weikstaking" in. terwijl de voorzitter een referaat leverde over „Alcoholisme*. De afgevaardigde van aen Chr. Bouwvakarbeldersbond, de heer K. Rosenbrand, uitte zijn beste wenschen voor den bloei der afdeellng en wenschte haar Gods onmisbaren zegen toe. Namens de vergadering bracht de voorzitter dezen afgevaardigde hal lelijk dank voor zyn gesproken woorden en hoopte dat er steeds een goede harmonie tusschen beide afdeelingen moge biyven heerschen. Te ruim elf uur bracht de voorzitter allen een woord van dank, voor de medewerking verleend, dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen, sprak vervolgens een kort slotwoord, waarna deze goed geslaagde bijeenkomst net dankzegging werd gesloten. Zondag 20 Maart a s. zal in de Ned Herv. Kerk a hier in den namld- dagdienst de bevestiging der nieuwe lidmaten plaats hebben door den con sulent Ds. Schlemper van v.m. Besoljen. De arbeider K. T. weikzaain by de fima A. Oerlemans en Zn., Bouwmateiialenhandei te Viljhoeve-

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2