1 MAART. a k m W: y 'r f* y m H 1 m 0 1 iff I.' I I I 1 i ij 1 1 i Het zal voor eenieder begrijpelijk zijn dat de opdracht van het bestuur om een overzicht te schrijven yan de voornaamste feiten en gebeurtenis sen gedurende het vijf-en-twintig-jarig bestpan der vereeniging „Waalwijks Belang", voor mij eene vereerende, maar vooral aangename was, omdat ik het voorrecht heb gehad vanaf de op richting der vereeniging hare werk zaamheden van nabij te kunnen volgen, waar ik toch vanaf dien dag haar be stuurslid en haar secretaris heb mogen zijn en mijne krachten in dienst heb mogen stellen van de door mij zoozeer gewaardeerde vereeniging, die naar mijn bescheiden meening al die jaren een plaats vah beteekenis beeft ingeno men in de geschiedenis onzer vooruit hij meer speciaal de oprichting eener vereeniging bedoelde. Uit de discussie bleek echter dat de tegenwoordigen eene meer algemeene vereeniging wenschten, zoodat tenslotte dien avond van 21 Maart werd overge gaan tot oprichting van „Waalwijks Belang, Vereeniging tot verheffing van 't Marktwezen en bevordering van het Vreemdelingenverkeer", met aanvanke lijk 40 leden. Er werd een voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren Herman Zeegers, Cor Witlox, J. van Schijndel, Frans Rath, Hub. van Schijndel en Jan Tielen, waarvan de heeren Zeegers, Tielen en J. van Schijndel, yoorloopig voorzitter, secretaris en penningmees ter waren. Het Bestuur van Waalvvijks Belang in 1916 bij 't afscheid van den president Dr. v. Gils. Zittend van links naar rechts: M. A. van Liempt, H. G. van Everdingen (penningm.), Cor Witlox (vice-voorz.), D;. J. van Gils (Voorzitter), Staande van links naar rechts: I). J. H..van Tussenbroek, Jan Tielen (secr.) Willem Timmermans, Jan van Schijndel en H. Wiesman. strevende gemeente gedurende deze kwart-eeuw en die ook aan den voor uitgang onzer plaats op verschillend terrein het hare en dat is m.i. niet wei nig, heeft bijgedragen. Na deze korte inleiding kom ik tot mijn eigenlijke taak en 't lijkt mij 't best, eerst een en ander te vertellen over de aanleiding tot de oprichting, de oprichting zelf, de bestuurswisselin gen, dus 't meer huishoudelijke, om daarna te komen tot 'n overzicht van de belangrijkste feiten, gebeurtenissen en daden der vereeniging. Natuurlijk moet deze revue beknopt zijn, omdat het on mogelijk zou zijn in dit bestek alles te memoreeren en omdat er vanzelfspre kend tal van aangelegenheden behan deld zijn, die om de onderhandelingen, de feiten, personen en omstandigheden niet voor publiciteit geschikt waren en nu nog niet zijn. 't Was reeds voor en tijdens de eerste roemruchte tentoonstelling van Schoen en Leder-Industrie en aanverwante ar tikelen in 1903, waarvan ondergetee- kende eveneens de eer had secretaris te zijn, dat van verschillende zijden werd aangedrongen op de oprichting eener vereeniging, bestemd om de belangen van Waalwijk naar buiten op verschil lend gebied te behartigen, als daar zijn: tentoonstellingen, het marktwezen, vreemdelingenverkeer, reclame voor industrie en plaats en tal van zaken die gewoonlijk niet zoozeer geacht wor den direct te behooren tot de werkings sfeer van 't gemeentebestuur. Deze tentoonstelling gehouden juist in het tijdperk van den overgang van 't hand- tot machinale werk, had in elk opzicht een geweldig succes en daaruit zou men concludeeren dat het comité zich spontaan wierp op eene blijvende vereeniging als hierboven be doeld. De afwerking van deze belangrijke onderneming eischte zooveel tijd en moeite, dat men wel een beetje huive rig opzag tegen het nieuwe en groote werk dat wachten zou als direct 'n der gelijke vereeniging werd geboren. Wel bleef de zaak warm en werden meer malen besprekingen terzake gehouden, maar hoe dit zij, 't was toch Maart 1907 toen wijlen de heer Herman J. A. Zee gers, gesteund door enkele heeren, een vergadering in 't oude „Musis" bijeen riep en daar eene lezing hield over het „Marktwezen te Waalwijk", waarvoor Op 29 April d.a.v. werd 'n nieuwe al gemeene vergadering gehouden, waar bij bleek dat het ledental tot 80 was ge- tegen en waar de door 't voorloopig bestuur ontworpen statuten werden goedgekeurd, de Koninkl. goedkeuring daarop aangevraagd en besloten de naam te bepalen op „Waalwijks Be- ang". zonder meer, omdat men meende dat dit alles voldoende omsloot. Thans werd een definitief bestuur gekozen, dat werd saamgesteld uit de heeren G. Witlox, J. Tielen, H. J. A. Zeevers, G. Zuurhout, J. van Schijndel, P. Verwiel, W. Timmermans, Adr. van Liempt en W. Zuurhout. In de bestuursvergadering van 4 Mei werden de functies verdeeld als volgt: Herman J. A. Zeegers, voorzitter; W. Timmermans, vice-voorzitter; Jan Tie len, le secretaris; Adr. van Liempt, 2e secretaris; Jan van Schijndel, penning meester;?. Verwiel, W. Zuurhout, G. Zuurhout en Cor Witlox, commissaris sen. De vereeniging en 't bestuur waren dus officieel geconstitueerd en konden hunne werkzaamheden beginnen. De burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren aanvaardde het eere voorzitterschap; slechts voor korten tijd, wijl hij weldra benoemd werd tot burgemeester van Bemmel en opge volgd door den Edelachtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, die deze functie ook welwillend aannam. Na diens grootsche installatie-feesten (31 Aug. 1907), nam de voorzitter, de heer Herman Zeegers zijn ontslag als zoodanig en 28 Februari 1908 werd de heer J. Houben gekozen tot voorzitter. Zooals men hierna zal zien werd de actie op verschillend gebied de eerste jaren krachtig aangepakt, maar zooals overal elders volgde na die actie een ware reactie, de vereeniging dommelde door tal van oorzaken en omstandighe den die hier niet besproken behoeven te worden, in en gaf na eenige jaren weinig levensteekenen meer. Het is de onvergankelijke roem van den heer Cor Witlox, dat hij in een krachtigen oproep in „De Echo van het Zuiden" daarop de aandacht vestigde en een algemeene vergadering bijeen riep om tot reorganisatie en nieuw le ven te komen. Daarvoor past hem hier een woord van oprechten dank. Deze vergadering, die druk bezocht was, werd gehouden op 4 Juli 1911 en het resultaat was dat een reorganisatie ook van 't bestuur plaats vond en nu voortaan bestond uit de heeren: Dr. J. van Gils, president, C. Witlox, vice-pre sident; Jan Tielen, le secretaris; M. A. J. van Liempt (die in 1909 zijn broeder die ontslag moest nemen wegens ver trek naar elders als bestuurslid was opgevolgd) 2e secretaris; H. G. van Everdingen, penningmeester; Willem Timmermans, Jan van Schijndel, D. J. H. van Tussenbroek, P. Verwiel, com missarissen. 28 September 1911 nam de heer P. Verwiel, wegens drukke bezigheden zzijn ontslag en 15 Februari 1912 werd in diens plaats door de alge meene vergadering gekozen de heer H. Wiesman. 27 April 1910 nam de eminente voor zitter Dr. J. v. Gils afscheid van de ver eeniging, wegens ver trek naar 's-Graven- hage, terwijl de heer B. Timmermans-Ver schure in diens plaats als lid werd gekozen, die echter deze func tie wegens drukke werkzaamheden niet aanvaardde en ver vangen werd 'door den heer Gerard Verkade. In de bestuursverga dering van 19 Maart 1917 werd de heer Cor Witlox benoemd tot voorzitter. In diens plaats werd tot vice- voorzitter benoemd de heer H. Wiesman, terwijl de "heer Wil lem Timmermans het penningmeesterschap overnam van den heer H. G. van Everdingen, die onze gemeente gina verlaten. De heer W. Timmermans nam ontslag als bestuurslid in Augustus 1917 en de algemeene verga dering koos in zijn plaats den heer Nor- bert van Loon, die penningmeester werd, en in die van den heer van Everdingen, de heer Henri Hoffmans. In November 1918 werd ons 't be stuurslid en mede-oprichter de heer Jan van Schijndel door den dood ontnomen en in de algemeene vergadering van Fe bruari 1919 de heer Ph. Timmermans als zijn opvolger aangewezen. In de algemeene vergadering van Fe bruari 1920 werd de heer Antoon van Schijndel Jr. tot bestuurslid gekozen en in April 1920 tot voorzitter aangewezen de heer Ph. Timmermans, die den heer Cor Witlox als zoodanig opvolgde. Na 't overlijden van dezen energieken voor zitter kwam als lid van 't bestuur in Februari 1923 de heer B. Timmermans- Versehure en werd de heer M. A. J. v. Liempt voorzitter. Het bestuurslid de heer Gerard Ver kade overleed in September 1923 en in diens plaats kwam de heer Jud. Timmermans Phzn. De burgemeester Th. L. D. de Sur mont de Bas Smeele overleed 8 Dec. '23 en werd 1 Maart '24 opgevolgd door den Edelachtb. heer E. C. Moonen, wiens inhuldiging „Waalwijks Belang" op verzoek van 't Dag. Bestuur geheel organiseerde en wien ook 't eere-voor- zitterschap werd aangeboden wat wel willend werd aanvaard. 9 Augustus 1928 nam de heer D. J. H. van Tussenbroek zijn ontslag als be stuurslid wegens vertrek naar Heem stede; hij werd vervangen als zoodanig door den heer Arnoud Verwiel. November 1931 trof der vereeniging wederom een zware slag door 't over lijden van haren eininenten voorzitter, 1en heer M. A. J. van Liempt, terwijl de heer B. Timmermans-Verschure zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zag als bestuurslid te bedanken. In de l««4s*c algemeene vergadering van 29 Februari 1932, werden als be stuursleden gekozen de heeren Gerard Verwiel en Jac. Spijkerman. Hiermee 's 't bestuur weer voltallig en zal de ikeuze van een president in de eerstvol gende bestuursvergadering plaats heb- |he"-- En hiermede ben ik tevens gpkomen aan het einde van een overzicht over de 'eiding der vereeniging gedurende de 25 jaren van haar bestaan; laat mij Mians eene beschrijving of opsomming Teven van hare voornaamste werk zaamheden in, deze kwart-eeuw. Nadat de vereeniging was opgericht, 't definitief bestuur geconstitueerd en le statuten vastgesteld en koninklijk Goedgekeurd, werd direct besloten om Ie viering van Koninginnedag in onze gemeente, die tot dusverre geheel was verwaarloosd, op passende wijze te loen geschieden; dit is telken jare en •net succes herhaald en zeer zeker heeft dit voor de nationale gezindheid en voor het vreemdelingenverkeer uitne mende gevolgen gehad. Onze vereeni- "ing heeft 23 jaren deze feesten met stijgend succes en in steeds uitge breider mate georganiseerd, tot het hoofd der gemeente meende dat op an dere wijze beter en algemeener deze nationale feestdag kon worden her dacht, zoodat deze thans aan hare werkingssfeer is onttrokken. biet doel waarvoor de eerste voorzitter speciaal de vereeniging meende te moe ten oprichten, n.l. „marktaangelegenhe- den", werd weldra ter hand genomen sn met specialite+^T^-werd hieromtrent geconfereerd. In overleg hiermee werd het initiatief genomen tot sluiting van den veekring voor den invoer van vee uit Holland en tevens om aan den ge meenteraad voor te stellen de jaarmark ten te stellen op den laatsten Donderdag der maand en in de maanden April, September en October Donderdag voor den 15en erbij; dus juist voor de qua rantaine-dagen in België. Deze voor stellen werden door den gemeenteraad overgenomen en op 't oogenblik zijn de jaarmarkten nog aldus vastgesteld. Te vens werden maatregelen genomen voor voldoende veewagens op 't station S. S. op de marktdagen. Tegelijk met het eerste Ivoninginne- feest had de plechtige inhuldiging plaats (31 Augustus 1907) vna den nieuwbenoemden burgemeester, den edelachtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Deze feestelijke instal latie werd geheel door Waalwijks Be lang op touw gezet en slaagde schitte rend. We herinneren aan den optocht, het feestdiner, de schitterende elec- trische illuminatie van Markt, Groote Straat en speciaal Stationsstraat (elec- trische verlichting tusschen de boonien- rijen). In 1908 werd in Musis een weldadig heidsconcert voor den arme georgani seerd, heU'een nog 'n 0-tal jaren nadien is herhaald. Een adres werd gericht aan den ge meenteraad betreffende de toestand van den Loint en aan den minister van Wa terstaat werd gerequestreerd inzake den treinenloop 's-Bosch—Lage Zwaluwe, speciaal om latere treinen op dit tra ject. Waar de vitaliteit onzer beide har monieën zeer tanende was, werden po gingen gedaan om deze beide saam te voegen, doch deze pogingen mislukten, waarna op 't einde van dat jaar beslo- 'en werd 'n nieuwe vereeniging „Waal- wijksche Harmonie" op te richten. Het bestuur bestond uit de heeren E. W. Klijberg-Pernot, B. Timmermans-Ver schure, J. van Schijndel, C. Witlox en Adr. Janssen. Eere-bestuur vormden le heeren y H. de Vocht, O. W. H. van Tussenbroek, Ph. Timmermans, Hub van Es, G. van Oudenhoven. Bescherm heer was de heer H. Witlox-Bressers en directeur de heer Adr. Appels. Besloten werd tevens tot aanschaf fing van een kiosk; deze werd aange kocht te Zalt-Bommel en kon tevens door 't inbrengen van ramen gebruikt worden als ijstent. Zij werd 24 Mei voor 't eerst in ge bruik genomen en is in latere jaren verkocht aan de Rijksvakschool voor leestenmakerij, waar ze thans nog staat. 11 Maart werd gerequestreerd hij Ged. Staten inzake een rijwielpad naar Tilburg en de steun van belanghebben de gemeenten en lichamen gevraagd. 6 Mei 1909 werd dit hoogst nuttige werk aanbesteed. Nog werd om dezen tijd de aandacht van het bestuur van 't S.S. personeel gevestigd op deze omgeving voor den bouw van een sanatorium voor deze vereeniging. Van 2225 Augustus 1909 organi seerde W. B. een tentoonstelling van werken van den heer Jan van Delft en in Februari 1910 werd bericht ontvan gen dat een latere trein zou worden ingelegd op 't traject 's-Bosch—Lage- Zwaluwe v.v., waarvoor onze vereeni ging voortdurend had geijverd. In 1910 werd alle medewerking ver leend aan de groote landbouw-tentoon- stelling in dat jaar alhier gehouden. In 1911 werd besloten tot uitgave van den eersten „Gids van Waalwijk" waar voor de gemeente 100 subsidie ver leende en welk belangrijk werk voor olaats en industrie nog driemaal werd herhaald, 't laatst in 1931 ten tijde der Brabantsche Industrie-dagen. Aan de- Si ^E9 '1 - Het Bestuur van Waalwijks Belang in 1925. Zittend van links naar rechts: Norb. van Loon (penningm.H. Wiesman (vice- voorzitter), M. A. van Liempt (vorzitter), Jan Tielen (secretaris). Staande van links naar .rechts: A. H. van Schijndel Jr., Jud. Timmermans Phzn., Henri Hoffmans, D. J. H. van Tussenbroek, B. Timmermans-Verschure. 1907 WAALWIJK ELANö I i I i I i l 1 I i i k s

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 10