laatster» Gids werd verbonden een 'f leeling „Waalwijks Handel en Indus- a. jn beeld", waaraan een 40-tal han dlaren en fabrikanten deelnamen. Met kracht werd gewerkt tegen het ornenien om de booten der Holland- ,|ie Buurtspoorwegen naar Heusden f verleggen. Het kon voorloopig niet gorden tegengehouden, maar vrij spoe- is deze dienst in onze haven terug gekeerd. Met het bestuur der Maatschappij van Vijverheid werd in 1912 hier ter plaatse Geconfereerd om Waalwijk opgenomen le krijgen onder de plaatsen waar in 1<)13 ter herdenking van Holland's On- fhankelijkheid tentoonstellingen zou den worden georganiseerd, tot welke besprekingen behalve B. en W., de Ka- derzijds een actie begonnen voor een „Wit-Gele-Kruis - vereeniging". Deze werd gesticht en' ook het Algemeen Groene Kruis kwam tot stand, zoodat aan 't initiatief van W. B. deze twee weldoende vereenigingen te danken zijn. Pogingen werden gedaan tot 't verkrij gen van cursussen voor fruitteelt en een veiling, voor oprichting ambachts school en 't constitueeren van 'n bouw commissie. Een ijsclub werd gevormd, van welks bestuur lid waren de heeren: H. v. d. Waerden, Frans Spijkerman, Henri Hoffmans, H. van Tussenbroek, Nor- bert Gragtmans, Henri van den Bergh, G. Verkade en A. Lenzsholz. De moei lijkheden aan een goede ijsbaan ver- Het Bestuur van Waalwijks Belang in 1932. Zittend van links naar rechts: Jan Tielen (25 jaar secretaris), H. Wiesman (wn. voor zitter), Norb. van Loon (penningm.). Staande van links naar rechts: Gerard Verwiel, Jud. Timmermans Phzn., A. H. van Schijndel Jr., Henri Hoffmans, Jacq. Spijkerman en Arnoud Verwiel. mer van Koophandel, de tentoonstel- Ingsbesturen van 1903 en 1910, tal van vooraanstaande ingezetenen werden uitgenood igd. Deze tentoonstellingen zijn niet door gegaan; ook hier bleek 't moeilijk een comité te vormen na de alhier betrek kelijk kortgeleden en schitterend ge slaagde exposities. 15 Februari 1912 werden de statuten herzien en opnieuw koninklijk goedge keurd. Onderhandelingen werden dat jaar gevoerd om hier gevestigd te krij gen een wasch- waaraan verbonden een bad- en zweminrichting. Voordrachten werden gehouden o.m. door Emile Hullebroek en door Ir. O. v. Lidth de Jeude over 't Kanaal "s-Bosch -Drongelen, later over stedenbouw en tal van andere onderwerpen. 9 Februari 1913 behaalde W. V. haar eerste kampioenschap. Zij werd door 't bestuur van W. B. feestelijk aan het station ontvangen en gehuldigd. W. B. heeft dit initiatief in den loop der jaren trouw doorgezet; een vereeniging die gelauwerd uit den strijd kwam, een ju- bileerende vereeniging of dergelijke, werden steeds door haar naar verdien sten gehuldigd. Op deze wijze zijn die overwinningen en jubilea waarin Waal wijks naam betrokken was, nooit ver vlakt of onopgemerkt voorbijgegaan. In de algemeene vergadering van Augustus van dit jaar werd met alge meene stemmen op 1 na, een motie aangenomen om bij den gemeenteraad aan te dringen de kermis niet te bren gen op vier dagen, welk voorstel toen in den raad ter sprake was. Besloten werd rond St. Nicolaas de eerste etala ge-wedstrijd uit te schrijven, die zeer goed slaagde en die de vereeniging nog tal van malen met groot succes heeft herhaald. Ook werd de actie om een dienst van S.S. Thor hier te krijgen met succes bekroond, terwijl na tal van be sprekingen een afdeeling der Ned. Pad vinders-organisatie werd opgericht, die met een kloek bestuur vele jaren een der beste en actiefste af deelingen is ge bleven. De onafhankelijkheidsfeesten werden in 1913 door W. B. georganiseerd en gevierd met lichtstoet, gevel-versiering en verlichting, illuminatie van de markt, kinder- en volksspelen, vlieger wedstrijd, concerten, enz. enz. De ge meenteraad verleende daarvoor een subsidie van 500. Den gemeenteraad werd gevraagd om den boom-aanplant te bevorderen, waaraan op Winterdijk en in Put straat en andere plaatsen werd voldaan. Dit jaar werd 't initiatief genomen voor de oprichting van een „Groene Kruis-vereeniging". Verschillende au toriteiten ook uit aangrenzende ge meenten waren daartoe uitgenoodigd 'en stemden volkomen met het doel in. Een voorloopig bestuur werd gevormd. Dit ander inzicht werd toen an- bonden, hebben de pogingen dezer ver eeniging zeer bemoeilijkt, al werd een baan gevonden op 't kanaal en werden wedstrijden georganiseerd. Krachtige actie werd gevoerd voor 't verkrijgen van goede arbeiderswonin gen in onze gemeente. Er werd met de afdeeling der K. S. A. te dezer plaatse een commissie voor dit doel gevormd, waarin van de zijde onzer vereeniging zitting namen de heeren G. van Hui ten, H. G. v. Everdingen en B. Tim mermans-Verschure. Tal van verga deringen, waaraan ook later onzerzijds de heer Ph. Timmermans deelnam, wer den terzake gehouden, plannen ontwor pen en conferenties met 't gemeentebe stuur gevoerd, tot ten slotte de gemeen te besloot deze belangrijke aangelegen heid een voorwerp van gemeentezorg te maken. Door samenspreking van de K. S. A. en het bestuur van W. B. kwam de Volksbibliotheek tot stand. In 1914 werd de eerste poging ge daan voor verbetering weg Roestelberg, welke pogingen tot nu toe nog vruch teloos zijn gebleven, al is onze werk zaamheid ten dezen opzichte niet ver slapt. Integendeel, het bestuur van W. B. heeft na eene bijeenkomst met de Wegencommissie van Loonopzand, een bespreking gehouden met de inwoners van 't Loonsch-Hoekje, die allen tot medewerking bereid waren. Een uit voerig, gedocumenteerd voorstel van samenwerking werd toen ingediend bij genoemde gemeente, evenwel zon der resultaat, In verband met 't initiatief voor de vestiging van een land- en tuinbouw school in onze gemeente had 't bestuur meerdere conferenties met de heeren Snellen en Huizinga. Volledige plannen en opzet werden gemaakt, maar ook hier was de uitgebroken oorlog spel breker, 't rijk moest z'n medewerking jammer genoeg opschorten. Waar de Waalwijksche Harmonie ter ziele was, werd opgericht de fanfare Orpheus", onder leiding van den heer Jac. Sars, die in Musis was gevestigd. Ook deze was geen lang leven bescho ren. Waar de geheele omgeving inkwar tiering had en vele ingezetenen ook gaarne van de voordeelen profiteerde, werd door leden eene algemeene ver gadering gevraagd met het doel om te komen tot een besluit om inkwartie ring bij de militaire autoriteiten te vra gen. Deze geste "werd door den voor zitter ontraden, daar 't niet aanging ve le leden lasten op te leggen ten bate van anderen. De stemmen staakten over dit punt en de president Dr. van Gils, aan wien volgens de statuten toen de beslissing was, besliste dat geen in kwartiering gevraagd zou worden. In- tusschen kwam ze in 1915 vanzelf. Bij het 10-jarig bestaan in 1917 werd op voorstel van den secretaris besloten tot organisatie van een fancy-fair ten bate van de stichting van een fonds voor een ziekenhuis of operatiekamer. Het bestuur stelde een onderzoek in te Oisterwijk, waar pas een fancy-fair was gehouden. Ir. Ivuijpers te Amsterdam ontwierp de plannen, die schitterend waren en Musis geheel in een Oostersche sfeer zouden brengen, verschillende commis sies werden benoemd, de fa. Janmart te A'dam zou tapijten ir$ bruikleen af staan, verschillende overeenkomsten waren reeds aangegaan, toen 17 April door 't bestuur met kleine meerderheid besloten werd deze fancy-fair wegens de tijdsomstandigheden niet te doen doorgaan. Ter sprake kwam in dit jaar reeds het plan om te trach ten het Hoefswiel als bad- en zwemgelegen- heid in te richten, maar daar werd voor loopig van af gezien tot de militairen wa ren vertrokken. Krachtige pogingen werden in dit jaar nog gedaan om te komen tot oprichting van een Groentenveiling in on ze gemeente. Een com missie werd daarvoor door W. B. benoemd, bestaande uit de hee ren Ph. Timmermans en Cor Witlox, Waal wijk, I). Smits, 's-Gra- vemoer, I). van Cam- pen, Drongelen, P. Treffers, Capelle en A. Gijsman, Waspik. Tal van vergaderin gen werden ten dezen aanzien ook met het gemeentebestuur ge houden, maar toen de zaak vrijwel voor el kaar was, kwam tegenwerking van an dere plaatsen, vooral uit 't Westen, die eerst medewerking hadden toegezegd, zoodat dit plan geen voortgang had. Waalwijks Belang riep, toen de Roes telberg en Bergzicht publiek zouden verkocht worden, eenige heeren uit Waalwijk bijeen om te pogen in com binatie dit mooie bezit te koopen. Di rect werd voor voldoende kapitaal ge- teekend om Roestelberg voor 17550 en Bergzicht voor 5050 af te mijnen. Door hooger bod gingen deze goederen in particuliere handen over. De schitterend geslaagde Vredesfees ten werden door Waalwijks Belang op touw gezet en initiatief werd genomen tot stichting van een oudheidkamer en verfraaiingscommissie in onze plaats. Voor verbreeding der Westerhaven- kade als blijvende verkeersweg met de Klei, werd meermalen gewerkt. Waar Voetbal-vereenigingen steeds sukkelden met terreinen en ook de scholen geen oefenterreinen hadden, werd 't initiatief genomen voor de op richting van een sportterrein, temeer waar het rijk 40 in kosten van aan leg en 5 jaarlijks in de onkosten bij droeg. Daarover confereerde het be stuur met den heer Nuysten, inspecteur der Lichamelijke opvoeding, die al z'n medewerking verleende. Het bestuur bezocht Wageningen en Tilburg, gaf Ir. van Veen opdracht plannen te ont werpen, die in alle details opgezet er schitterend uitzagen en die nog steeds op het secretariaat bewaard worden. De begrooting was pl.m. 40.000, waarvan 16.000.door 't rijk zou betaald worden en de rest moest komen uit subsidie der gemeente en 't nemen van aandeelen. Tal van terreinen werden bezocht en tenslotte viel het oog op het terrein van de Kinderen van Huiten, tusschen 2e en 3e Zeine, met daarnaast gelegen terrein van Noord-Braband. 't Laatste was op zeer gemakkelijke wijze te krij gen, daar de eigenaars de opbrengst in de onderneming wilden steken. Ook de prijs met de familie van Huiten was overeengekomen, terwijl het terrein een iaar in optie kon worden genomen tegen 150. De noodige acten waren door notaris Jansen opgemaakt, alles was in orde, toen bericht kwam van 't rijk, dat ondanks de voorloopige toe zegging, dat jaar geen enkel sportterrein kon worden gesubsidieerd, maar dat Waalwijk No. 1 aan de beurt was. On danks pogingen van afgevaardigden e.a. kon geen ander resultaat verkregen worden. Ook 't jaar daarop en daarop 't zelfde bericht, zoodat deze mooie en geheel afgewerkte plannen moesten stranden. Waalwijks Belang organiseerde de algemeene hulde der Eerw. Zusters van J. M. J., bij haar 75-jarig verblijf in onze gemeente. Zij collecteerde voor de oprichting van een operatie-kamer- fonds om dit den jubileerende Zusters aan te bieden. Er werd een stichtings- acte voor 't fonds gemaakt en de eerste collecte bracht ruim 5000 op. Dit fonds is de grondslag geweest voor het huidige St. Nicolaas-ziekenhuis, een initiatief dus van onze vereeniging. Door schenkingen van particulieren, door bijdragen van fabrikanten en ar beiders, door donaties van de gemeen te, is dit fonds in den loop der ja ren kunnen aangroeien tot 25.000, een prachtig aandeel in de totstandko ming van dit zegenrijke werk. Tevoren heeft dit fonds al goed werk gedaan, door hare reeds voorradige instrumen ten en artikelen af te staan aan de Kli niek van 't Wit-Gele Kruis en door deze in haar finantieelen nood tijdelijk te helpen. In 1920 werd een propaganda-com- missie benoemd, bestaande uit de hee ren W. Eibers, Jos. Klijberg, Th. van Mierlo, H. Driessen, L. van Adelberg, W. Hens, G. van Huiten, J. Wiesman en R. van Mil, die vooral voor de toename van het ledental veel heeft gedaan. Een 70 nieuwe leden werden toen ingeschre ven. Ook voor tal van andere zaken had deze commissie groote verdiensten. In een special^ algemeene vergade ring sprak deze zich met bijna alge meene stemmen uit tegen de invoering van winkelsluiting door den gemeente raad. In den tijd der annexatie werden krachtige pogingen gedaan om ook op andere wijzze uitbreiding der gemeente te verkri'gen, waardoor het natuur schoon onzer plaats zeer zou zijn ge haat en ook anderer belangen gediend. In Maart 1921 kreeg Ir. van Veen op dracht om een plan en begrooting voor 'n nieuwe kiosk te ontwerpen, waarvoor een fonds was gevormd van 850. De kiosk kostte 2080; voor de rest wer den aandeelen uitgegeven en geplaatst. Pogingen werden om dezen tijd ge daan om de voetbalclubs W.S.C. en Quick te combineeren. Deze pogingen mislukten. Actie werd gevoerd voor 't behoud der Dagnormaalschool. Deze werd ech ter opgeheven en in 't gebouw kwam de R.K. Hoogere Handelsschool. Krachtig werd de actie ondersteund voor verbetering van den weg Tilburg Waalwijk en een adres werd uit de algemeene vergadering aan den Raad eericht om de kermis te doen vallen onder de groote vacantie. De gemeente raad nam 't besluit om de proef te ne men, maar deze werd niet geslaagd ge acht en daarna is de kermis op den ouden tijd gebracht. Een oudheidkamer werd ingericht ir het raadhuis van v.m. Baardwijk en W. B. organiseerde met een comité van vee fokkers uit de omgeving een druk be zochte fokveedag in de Mr. van Cooth- straat. In verband hiermede werd de actie voor onze veemarkt opnieuw in gezet. Vergaderingen werden gehouden met gemeentebesturen en landbouw- vereenigingen uit den omtrek en beslo ten wederom premiemarkten en fok- veedagen te organiseeren. Waar de ge meenteraad meende dat de tijd onge schikt was om de actie voor de mark ten te beginnen, werd geen subsidie toegekend, welke echter onmisbaar was voor de uitvoering der plannen. Op verzoek van 15 leden werd eene algemeene vergadering belegd om tot B. en W. 't verzoek te richten geen Za- terdagmiddagmarkt op te richten. Ter gelegenheid van 't twintig-jarig bestaan vormde zich een comité, be staande uit de heeren: A. Verwiel, J. van Eijkelenburg, Th. van Mierlo, P. Verwiel, P. van Schijndel, A. van Gent en J. C. Spapens, om gelden bijeen te zamelen om die de vereeniging aan te bieden voor 't geven van Volksconcer ten. Dit bracht bijna 400 op. Actie werd mede gevoerd om een autobus-verbinding te krijgen in de Klei; 't resultaat is geweest dat de A.T.O. eene uitstekende verbinding vormde, die echter moest worden op geheven, omdat Ged. Staten het opne men van reizigers onderweg verboden. Tal van besprekingen werden op be- stuurs- en algemeene vergaderingen gehouden omtrent eene ijsbaan in onze gemeente. Plannen en begrootingen werden opgemaakt. Werd eerst beslo ten Galgewiel daarvoor te bestem men, toch achtte men een baan nabij de kom èn minder gevaarlijk èn meer gewenscht. Het Bestuur trad in onderhande ling met eigenaren en huurders van terreinen langs de havenkade.Een en ander had succes en kon het bestuur van W. B. de „Waalwijksche IJsclub" stichten en z'n gegevens enz. overdra gen aan 't eerste bestuur, dat bestond uit de heeren: W. Eibers, voorzitter; A. v. Hilst Jr., secretaris; J. Verwiel- de Greeff, penningm.; P. Dekkers, P. Kalis, Chr. Klerkx, J. N. v. Loon en C. G. Nieuwkoop. Dit bestuur legde een uitnemende baan aan bij en met watertoevoer uit de Haven. Vele aandeelhouders steunen dit werk dat in een groote behoefte voorziet. Evenals het initiatief en de voorberei ding indertijd van de Waalwijksche Zwemclub, die in Hoefswiel een on geëvenaarde bad- en zwemgelegenheid biedt, mag ook de oprichting der ijs- club door W. B. een zaak van groot be lang geacht worden. Het eerste bestuur der Waalwijksche Zwemvereeniging waaraan W. B. ver der de werkzaamheden kon overdragen bestond toen uit de heeren: D. G. Lac- kamp, voorzitter; N. Gragtmans, vice- voorz.; Jac. Spijkerman, secr.; L. H. Both, penningmeester; Jud. v. Delft, Jud. Timmermans, P. J. Letschert en G. v. Imheeck, commissarissen. De herdenkingsfeesten van 't 75-jarig bestaan van ons oudste gezelschap, de liedertafel „Oefening Vermaak", de winkelweek in samenwerking met de winkeliersvereenigingen, de stichting van een fonds voor volksconcerten da teeren van lateren datum. Wanneer ik daarbij voeg de schitte rende rij van feesten o.a. het Vredes feest, de tallooze volksconcerten in den loop der jaren, de aangeboden huldi gingen, de pogingen om industrie en handelszaken hierheen te trekken, waar van verschillende voorbeelden, zelfs grootbedrijven zijn aan te wijzen, het vestigen van de aandacht op plaats, in dustrie en omgeving in tal van vormen, de jaarlij ksche St. Nicolaas-bedeeling van de armen door de dames van W.B., de vele verzoeken om inlichtingen aan 't secretariaat en de vele aanvragen en correspondenties die hierheen kwamen en van hieruit werden gevoerd, dan meen ik, zonder aanspraak te maken op, volledigheid, dat ik hier toch wel een staat van werkzaamheden heb kun nen geven, die 't zij in alle bescheiden heid gezegd, gezien mag worden en die le vereeniging „Waalwijks Belang" wel °enig recht geeft met dankbaarheid op 't afgeloopen tijdperk terug te zien, -»mdat zij daarin werk heeft verricht in het waarachtig belang van Waalwijk. JAN TIELEN, Secretaris. Na dit verslag van den secretaris, zij het der redactie van dit blad veroor loofd de vereeniging „Waalwijks Be- lang" en haar bestuur van harte te fe- liciteeren en haar hulde en dank te brengen voor 't zeer vele wat zij in al die jaren heeft gedaan voor Waalwijk, rijn handel en industrie, voor den naam van plaats en nijverheid, voor 't vreem delingen-verkeer en 't cultureele leven. Wij meenen dat zij daarvoor recht ^eeft op ons aller dank en waardee ring. Moge zij die in groote mate on dervinden in de toekomst, moge het haar gegeven zün gesteund door een groot aantal leden met dezelfde energie, werklust en ambitie, met dezelfde on baatzuchtigheid te werken voor Waal wijk in al zrn geledingen en op tal rijk terrein waar zij haar werk vindt! BIJ EEN JUBILEUM. \an een heerlijk feest van heden. Wijden wij thans onzen zang; Vijf-en-twintig jaar geleden, Stichtte men „Waalwijks Belang". Wat een massa nobele menschen. Werkten met hart en verstand, Om Waalwijk meer bekend te maken, Tn binnen- en, in buitenland. Om Waalwijks bloei steeds aan te kweeken. Waalwijks kennis, Waalwijks kunst, Waalwijks handel, Waalwijks wandel, Waalwijk te brengen in de gunst. Zoodat in zeer verre streken, Ofwel ook van zeer nabij, Men Waalwijks roem steeds hoort bespreken. En haar kunst geprezen zij. Altijd waren flinke mannen, Voor Waalwijks naam steeds in de i weer. Telkens kwamen nieuwe plannen, Tot Waalwijks bloei, tot Waalwijks eer. Uit die plannen, kwamen daden, Tot heil van Waalwijks burgerij, Daarvoor onzen dank op heden. Bij dit heerlijk feestgetij Moge nog eens vijf-en-twintig jaren, Vlechten om Uw Zilverkrans, En gij zegening ontwaren, In een blijden, gouden glans. Dat dan echter levensvreugde, Zetelt in hart, geest en gemoed; Dat men alom mag ontwaren, 's Levens rijksten overvloed. Dat zeer spoedig betere tijden, Sterken Uwe levenskracht, En gij meerdere dank ontware, Voor offers door U steeds gebracht. Dat Waalwijk weer in alle standen, Volop vinde flink bestaan, En dat al Uw grootsche plannen, Ruimschoots in Vervulling gaan Viert thans blijde feest op heden. Dankbaar wat reeds is bereikt, Dankbaar voor het medeleven, Dat U op deez' feestdag blijkt. - Dat deez' regelen plaatsing vinden, In ons flink, plaatselijk blad, Dat in „Waalwijks Belang" en streven. Zulk een schitterend aandeel had 5»»^/ (Ingezonden).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 11