Toegewijd een Hendel^ Industrie en Cemeentebelengen. De oiiMen meer waarde... I Logisch!! pining. ct huis op let eiland mgordspaband Mol Gaat Voor. HEERENBAAI FEUILLETON i 23. ZATERDAG 19 MAART 1932. Mc JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: r WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. M. Telegr.-Adrei: ECHO. EERSTE BLAD "Zij die zich met ingang van 1 April a9. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num- msrs gratis. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Vlijmen op Dinsdag 15 Maart nam 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Q. R v, d. Ven. Secretaris de heer van Hest. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Hieronder islo.m.: Proces vei baal van kasopname bij den admlnls rateur van 't O.E B. Dp has werd met een saldo van 1689 22'/i In orde bevonden. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim, die dit Jaar II gevallen van ongeoorloofd verzuim heelt behandeld. Verslag der Commissie voor het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Dit Agentschap hetft 7 plaatsingen kunnen bewerkstellingen. 2. Verzoek van H. Vugts om ver goeding der kosten van het graven van een sloot 8. en W. hebben deze aanvrage onderzocht, doch zij hebben niet kun. nen zien dat Vtuts de sloot had op gegraven. Slechts hier en daar had hij wat vuil verwijderd, om zoodoende drinkwater voor zijn vee te hebben. B en W. stellen dan ook voor afwij zend te beslissen. Aldus wordt besloten. H uurverlog'nt>. Verzoek der bewoners der wonlrg»n WlftKtLNltU WS. bil aankoop van MOET kunnen dat is het wat U diverse goederen merken Ons groot gecombineerd inkoop concern biedt dï waarborgen van uiterste inkoopprijzen, terwijl onze exploitatiekosten zoo gering mogelijk zijn, hetgeen een waaiborg is dat... DE GULDEN in onze magazijnen voor U werkelijk de meeste waarde heeft MOL blijft goedkooper. der Bouwvereeniging om verlaging van de hu'en. De Voorzitter zegt dat ook in de Bouwvereeniging dit adres behandeld Is Hij is van meening dat er geen reden is om tot huurverlaging over ie gaan. daar de prtjzen der woningen der Bouwvereeniging nog steeds veel lager zijn dan die van par iculiere huiseigenaren. Wanneer men In een woning woont en geen inkomen heeft om de huur daarvan te betalen, moet m<?n een goedkooper huls zoeken Dat er enkele menschen zijn die de huur niet kunnen opbrengen mag naar spr. meent nog geen aanleiding 2ijiomtot een aUemeene huurverlaging over le gaan. Het bedrijf wordt toch reeds ge axalolteerd met een nadeelig saldo, terwijl particulieren hun woningen met een groot winstsaldo rxploitperen. Temeer daar de fi lancleele toestand der gemeente treurig wordt en geheele verlaging ten laste der gemeente zou komen, stellen B en W voor afwijzend op dit verzoek te besch'kken. De heer v. d. O lendt weet dat het voor de gemeente een strop zou zijn als de huren verlaagd werden. Daar stelt spr. echter tegenover dat de huren die gevraagd worden voor de bewoners, d e nun loonen aanhoudend zien naar beneden gaan. abnormaal hoog zijn. Een huur van f 4 50 kunrpn de mecs'en tegenwoordig eenvoudig niet betalen. Daar komt bij dat nu de bouwkosten zoo laag worden straks vele particu lieren zullen gaan bouwen, waardoor de woningen der Bouwvereeniging leeg komen te staan Spr. wil voor de ver schillende hu'zenh'oWken 3 prijzen invoeren, nl f 3. I 3 50 en 14. De Voorzitter zegt dat er ln de gerrcente zelfs wel woningen van f 2 50 leeg staan. Men zoekt de goed koops'e woning die men kdjgen kan Spr. vindt dit geen reden om de huren re verlagen, temeer waar het zulke ruime en frlssche woningen betreft Waren het krotwoningen dan zou dit nog een verschil maken. B en W. hebben ook aan de ver eenlging van huiseigenaren een schrij ven gericht waarin verzocht wordt de huren zoo laag mogelijk te stellen. De heer van Halder vindt de huren abnormaal hoog en al wordt nu afwij zend beschikt, spr vreest toch dat ver laging op den duur niet kan uitblijven. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. 'KuM&éeit* ta£a£! van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelse h van Archibald Marshall. De Voorzitter wijst erop dat de gemeentekas deze nieuwe lasten moei lijk zou kunnen dragen, want de ver laging komt geheel voor rekening der gemeente. Vroeger ging het heel ge. makkelijk om enkele honderden guldens van de inkomsten te nemen, nu weet men echter niet wat boven 'l hoofd hingt. Wel kan spr. al vooruitzeggen dat er volgend j »ar 100 opcenten op de G F. B. geheven zullen moeten worden.du?- 81 meer dan op'toogenbl k De heer Boom gelooft dat het voor de gemeente geen nadeel zou zijn als de huur verlaagd werd, daar er dan zeker geen woningen meer zouden leegstaan. De heer van Wagenberg is het met den Voorzitter eens dat over 't alge meen de huren van particuliere huis eigenaren te hoog zijn. Als er ver schillende woningen zouden leegstaan zou dit voor hen reden zijn tot huur. verlaging over te gaan, nnar dat is allerminst het geval: er staat maar i woning leeg. Hij wil het stuk aanhouden tot de volgende begroodng. Weth. van Buul vestigt er de aan dacht op dat niet de raad maar de Bouwvereeniging tot de verlaging zal moeten besluiten. De heer v. d. Griendt wil 10 15 pO. van de huur afdoen. De Voorzitter acht dit onmogelijk en moet zich als voorzitter der Bouw vereenlglng hiertegen verzetten, ln elk per Yz pond ECHTE FRIESCHE 20 ct. per ons lOct.per1/zons geval mag men hier niet alles over een kam scheren, maar moet men rekening houden met de draagkracht der bewoners, daar er verschl lende bij zijn die nog een flink salaris hebben. Weth. van Buul merkt nog op dat de minister een commissie heelt inge steld die dit vraagstuk in studie heeft, zoodat misschien ook van hoogerhand maatregelen genomen zullen worden. Besloten wordt het adres aan te houden. Kermis 4. Verzoek der vereenlglng van Kt- mlsvakgenooten om de kermis in 1932 te doen doorgaan. B. en W hebben deze zaak bespro ken en zijn van meening. dat er geen reden is om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Diegenen die geen kermis willen of kunnen houden, moeten maar thuis blijven. Voor vele middenstanders is Hy hield de kleine hand iets langer vast dan absoluut noodzakelijk was en het meisje kreeg een gewaarwording dat die handdruk haar op een of andere mysterieuze manier kracht gaf tegen den droom die in aantocht was. Het hek viel achter Guy dicht en Peg gy en George gingen het huis binnen. Richards keek heel zwart toen ze de kamer inkwamen, maar die donkere blik scheen meer voor George bedoeld dan voor zijn dochter. Hij gaf Peggy een vluchtigen kus en voor George scheen er ondanks alles, toch nog een hand op over te schieten. Voorloopig Haf hij geen uiting aan zijn kennelijke ontstemming. Je moest ons eerst maar even al leen laten, Peggy, zei hij. .Tou spreek ik straks wel. Toen het meisje de kamer verlaten had, wendde de bezoeker zich tot Ge orge. Wat doet dat jongmensch hier-' vroeg hij plompverloren. George gaf den spreker een vijandi- gen blik. Welk recht hebt U om dat te vra gen? klonk het scherp. Een oogenblik scheen Richards uit het veld geslagen. Toen maakte hij een gebaar, als iemand die een hindernis terzijde schuift. Je herinnert je, wat ik je zes jaar geleden gezegd heb, hernam hij. Dat je in connectie zou komen met een stel leegloopers. Die jongeman heeft nog nooit in zijn leven iets be hoorlijks uitgevoerd, dal weet ieder een. Waarom geef je je met zoo iemand af? Ik vraag U nogmaals, herhaalde George geprikkeld, met welk recht U deze vraag stelt? Waarom ontleent U de vrijheid mij en mijn vrienden te critiseenen. Wat gaal het U aan met wien ik vriendschap wensch te slui ten? Ik ben een oud vriend van je moeder en ik mag in alle bescheiden heid zeggen, een goed vriend. En ik heb mijn dochter aan haar zorgen toe vertrouwd. Maar dat geeft U toch geen recht ons voor te schrijven, wie wij hier in huis mogen ontvangen en wie niet! Ik heb het recht mijn dochter hier weg te halen, als ik bedenkingen tegen de menschen heb. die hier aan huis komen. Moeten we dat als een dreige ment opvatten? informeerde George. Je kunt het opvatten zooals je wilt, verklaarde Richards bruusk. Ik hen niet van plan te dulden dat die man hier aan huis komt, zoo lang mijn dochter bij jullie is. Je moet maar kiezen tuschen hem en haar. Lieve George, mengde mevrouw Greenfield, die met zichtbaren angst naar de woordenwisseling had geluis terd, zich op schuchteren toon in het gesprek, ik heb meneer Richards uit gelegd, hoe het kwam, dat Sir Guv hier was. Ik heb hem gezegd dat je had toegestemd hem niet te vragen en dat je nog getracht had zijn komst van daag te verhinderen. Als u dat weet, meneer, keerde George zich woedend tot Richards, waarom slaat u dan een dergelijken toon tegen mij aan? Wilt u me er mis schien toe drijven, dat ik weiger met u verder één woord over deze zaak te spreken, ofschoon ik mijn moeder de gevraagde belofte heb gegeven, omdat ik haar geen verdriet wilde doen. Ik verlang zekerheid, dat die man niet weer komt. hield Richards koppig en barsch vol. Dan gebruikt u een radicaal ver keerde manier om uw doel te bereiken verklaarde George heftig. Ik ben geen kleine jongen, dat ik me laat comman- deeren en dan nog wel door iemand wiens recht daartoe ik in geen enkel opzicht erken. Weer kwam Mevrouw Greenfield tusschenbeide. Meneer Richards zegt dat hij Peg gy bij ons wil laten, als je beloott dat Sir Guy Bertram hier niet meer zal komen. Wanneer meneer Richards een dergelijke belofte verlangt, dan moet hij beseffen dat hij iets heel ernstigs van mij eischt en het mij op den man af vragen, maar niet probeeren mij be velen te geven. Kijk eens hier, George, zei Ri chards bruusk, maar niet onvriende lijk, je schijnt met alle geweld op voet van oorlog met mij te willen leven. Volstrekt niet, was 't antwoord, ter wille van Peggy en ter wille van mijn moeder, wil ik, wanneer dat mo gelijk is, vriendschappelijk met u om gaan. Maar dat is niet mogelijk wan neer u een toon tegenover mij aanslaat zooals daarnet. Laten we er over uitscheiden, stelde Richards voor, veel vriendelij ker opeens. Door den omgang met al die fijn-gepolijste jongelui heb je mis schien je zintuig voor een beetje ruwe openhartigheid verloren! Je kent me nu toch lang genoeg om te weten dat ik mijn woorden niet op een goud schaaltje weeg! En om eerlijk tegen over je te zijn, ik heb niets dan respect voor je, George! Je hebt het al een heel eind verder in de wereld gebracht dan men van iemand van jouw leeftijd mag verwachten en ik hoop dat je langza merhand het loon zult zien voor je hard en onverflauwd werken. Als m'n manier van spreken je niet aanstaat, moet je maar denken, dat ik een oude man ben, die je gekend heb van dat je een baby was. Dat is de heele kwestie. George's drifte zakte aanmerkelijk na deze woorden, die voor een man als Richards ongetwijfeld een zelfoverwin ning moesten beteekenen, maar geheel voldaan scheen hij toch nog niet. Ik neem natuurlijk graag aan wat u zegt, meneer Richards, zei hij, opeens op veel vriendelijker toon dan 1 zooeven, maar wat me in uw houding tegenover mij hindert, is meer dan uw manier van spreken alleen. Maar dat is nu niet aan de orde. Waar het op aan komt is, dat u een belofte van mij verlangt, die ik al aan mijn moeder gegeven heb. Ik heb geen bezwaar die tegenover u te herhalen, als dat de voorwaarde is, waarop Peggy bij ons mag blijven. Ik zal Bertram niet meer vragen. Dat hij vandaag hier was komt door een samenloop van omstandig heden. Ik had hem al afgeschreven. Maar ik zou toch wel graag willen we ten waarom u zoo'n verschrikkelijk vooroordeel tegen hem hebt? Ik heb geen vooroordeel tegen hem. Hij is mij in den grond volmaakt onveischillig. Mij niet. Hij is mijn vriend en ik zoek mijn vrienden niet onder losbol len en nietsnutten, zooals u schijnt te meenen. Hij is iemand op wiens vriend schap iedereen prijs zou stellen. Waar om bent u toch in vredesnaam zoo bang dat Peggy met hem in aanraking komt? Dat is mijn zaak. Jij staat scherp op je recht, ik doe het op het mijne, om uit te maken met wien mijn doch ter zal omgaan en met wien niet. Ik wensch er verder geen woord aan te verspillen, als de mogelijkheid blijft bestaan dat Sir Guy Bertram hier ooit weer een voet over den drempel zet zoolang zij hier is, gaat Peggy hier vandaan en voor goed! Je hoeft niet in haast te beslissen, George, misschien krijg je nog spijt van je belofte. Want j ik verlang een pertinente verklaring, onder geen voorwaarden mag die jon geman hier in huis komen, zoolang Peggy bij je moeder woont. Ik zal je drie dagen bedenktijd geven. Als ik Woensdagochtend geen schriftelijke bevestiging van je heb, een belofte 1 zonder eenig voorbehoud, blijft Peggy geen dag langer hier. De beslissing ligt nu in jouw handen. En misschieD wil je nu wel zoo vriendelijk zijn Peg gy bij me te sturen? Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, laalwpsche en Langstraatsche Courant* MAAISCHAPpy VAM VERZEKER!MG OP MET LEVEM ei

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1