n [8 Bif Pijnen f EB i S X v> Ji lull «r. fil i i o I X ft TWEEDE BLAD. ONS WEEKPRAATJE. In plaats van de gewone copie voor het Weekpraaije, ontving onze redac tie dezer dagen tot haar lichtelijke verwondering onderstaand schrijven, dat wij hierbij om het daarin vervatte verzoek aan anderen, afdrukken Mijnheer de Uitgever. Door dezen deel ik U mee. alsdat mijn man dezen keer zijn Weekpraat. je niet kan verzorgen, omdat hij van morgen kwaad het huis is uitgeloo— pen. U moet nl. weten, al&dat ik nog graag voor Paschen schoon zou wil len zijn, omdat mijn moeder dan komt logeeren. En nou was vanmorgen de werkster bezig om de kachel te poet. sen uil de werkkamer van mijn man, terwijl ik zijn bureau opruimde en de ramen had opengezet om te luchten. Mijn man is overigens vrij goedaardig in zijn soort, maar met de schoon maak heb ik wel eens meer last met hem. Nou had ik nog wel de wasch- tafel in de slaapkamer voor hem in geruimd en daarop wat papier en inkt klaargelegd, maar aan die waschtafel kon hij geen inspiraties opdoen, zei die. Mannen zijn niks inschikkelijk, ais vrouwen moeten schoonmaken. U vindt het zeker niet erg, als hij dezen keer eens niels schrijft over de crisis, de malaise, de politiek pf andere nare dingen Eerlijk gezegd, begrijp Ik toch niet, waarom in de kran'en altijd over zulke sombere zaken ge schreven moet worden, want een krant lees je toch voor de gezelligheid, voor het feuilleton en de advertenties. O j', dat wou ik U nog vragen. Me man zegt, dat het ook al van de malaise is, dat je sommige winkelzaken niet zoo vaak meer in de krant ziet, maar dat Is toch zeker niet waar? Als het een goeie tijd is, dan kijkt 't publick niet zoo nauw op een paar centen, maar nu keer je elk dubbeltje om voor je het uitgeeft. Als ik nou wat koop, dan wil Ik eerst weten wat het kosi. Ze kunnen wel mooie dingen in een etalage zetten, maar ik durf toch niet naar binnen te gaan als de boel niet geprijsd is, want dan kom ik er toch niet van af, al vallen de kosten me tegen. Als vrouw zijnde ben ik niet astrant genoeg om den winkel weer uit te loopen. Daarom moet U eens vragen aan de winkeliers, of ze de prijzen bij hun artikelen willen ver melden, vooiói in de krant. Nou met de schoonmaak ook. Van alles heb je dan noodfg, maar dan besiudeert *n mensch vooraf wel degelijk de adver tenties. Straks, als mijn man en ik mijn man kan geloot ik nog we! een jaartje toe met zijn pak maar als ik dan straks een zomerstofje moet hebben ze hebben van het jaar van die leuke plooien in de japonnen nou, dan wil Ik toch eerst wel wat van de prijzen lezen. Mijnheer, vindt U zoo'n praatje nou eigenlijk ntet veel gezelliger ais al dat over politiek en malaise? 'tls anders wel een nare tijd, mijnheer, lansen, van den hoek hier, die is óók over den kop. Ik heb het al lang ge dacht, want die zag je ook niet meer adverteeren. Da's aliijd een kwaad teeken, mijnheer. Als je de menschen niet meer in de krant ziet, dari weet je het al. Dan krijg je onwillekeurig het idee van een half.faillieten boel, en dan koop je er vanzelf al niet graag meer. Kijk mijnheer, over zulke dingen moest nou wat meer In de krant wor den geschreven, dat is veel leuker dan al die stukken over den slechten tijd. Als een mensch trouwens nog maar een paar centen heeft, is de tijd niet eens zoo heel slecht, want alles wordt reuze—goedkoop, Mijn moeder, mijnheer, die woont in Amsterdam en die stuurt me wel r's de krant van daar op. Nou, van de week stonden daar schattige gordijnstoffen en andere voor jaarsartikelen in geadverteerd voor prijzen, róólt eerder van gehoord, mijnheerOch, hier zijn óók veel dingen goedkooper geworden, dat weet ik wel, en misschien wel net zoo goedkoop als in Amsterdam, maar sommigen wachten met je dat te ver tellen tot je toevallig eens in den winkel komt. Mij en alle vrouwen zult U zeker een groot pleizier doen, ais U nu met het voorjaar voor veel advertenties zorgt. Het is heelemaal niet erg als daardoor een artikeltje over de malaise ongedrukt zou moeten blijven. Uw vrouw is zeker nog niet aan de schoonmaak, wel? Och, met dien vroegen Paschen wachten de meesten nog wat. Nou mijnheer, je krijgt toch wei slflve vingers van het schrijven als de kachel niet aan is ik moet daarom maar eindigen, de hoop uitsprekende, alsdat U mijn man wel zult willen excuseeren voor zijn Weekpraaije. Hoogachtend, w.g. (Redactie geheim). BINNENLAND. Rijksontvangsten. De opbrengst der Rijksmiddelen over Februari J932 bedroeg f 37 970,646 {.Februari 1931 f 34 578 923). De inkomsten ten bate van het „Leeningsfnnds 1914" bedragen over de maand Fbruari 1932 f 4,670 496.63 tegen f 4 626 887,— over Fcbr. 19JI De inkomsien ten bate van het „Wegenfonds" bedragen over Februari '32 1 543 239 tegen f 716 288,40 in dezelfde maand van het vorig jaar. Bezuiniging op defensie uitgaven. Binnenkort zai de regeering een beslissing moeten nemen in de vraag, in verband met de noodzakelijke be zuiniging van 's rijks uitgaven, of de africhting van het leger geheel in handen zal blijven van beroepsolficie- ren en lager kader, of dat deze zal geschieden door het verlofspersoneel, m.a w. in de richting ?ai gaan van het Zwitsersche stelsel. Zou dit laatste stelsel worden gekozen, dan zou ge leidelijk een zeer groote afvloeiï <g van beroepspersoneel moeten plaatshebben. De bezuiniging bij de Neder landscbe Spoorwegen. Tal van personen op verscheidene stations der Nederlandsche Spoorwe gen, die den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, worden met 1 Mei gepensionneerd. Onder hen zijn pok personen, die nog geen 40 dienst jaren d.i. de diensttijd rechigevende op vol pensioen hebben. BUITENLAND. Besprekingen aangaande de Donau bloc. De besprekingen over des econo- mischen opbouw der Donaulanden zijn door de betrokken delegaties gisteren voortgezet. Tardieu. die nog tot morgen In Qerè/e blijft, heeft den wensch uitgesproken de kwestie ook met de Dultsche vertegenwoordigers te behandelen, In verband hiermede bevinden zich twee vertegenwoordigers der Dultsche regeering alhier, die den Franschen premier Donderdagmiddag zullen ontmoeten. De lallaansche gedelegeerde, De Michelis, die gisteren een langdurig onderhoud had met Tardieu is van- daag naar Rome teruggekeerd, om aan Mussolini rapport uit te brengen. In Franache delegatiekringen wordt aan genomen, dat de italiaansche regeering thans spoedig haar standpunt bekend zal maken. Van Franache 2|jde wordt verder verklaard, dat de Engelsche regeering in beginsel haar Instemming met de plannen te kennen heeft ge geven. Van Dultsche zijde zal waarschijn, lijk nadrukkelijk naar voren worden gebracht, dat preferentieele overeen komsten tusschen de Donaustaien, met inbegrip van Cechoslovaklje, slechts dan voor Dultschland aan- vaardbaar zijn, indien ook Dultsch. land daarbij betrokken Is. Verder is Dultschland van mecning, dat de economische reorganisatie ook moet gelden voor Bulgarfle. De Rosa, de dader van den aanslag op kroonprins Humbert, krijgt gratie. Koning Albert heeft Woensdag een besluit onderteekend, waarbij kwijt schelding van straf wordt verleend aan den jongen Italiaansohen anti. fasclrt, de Rosa, die In 1929 bij de verloving van prins Humbert met prinses Marie José van België een pistoolschot loste in de richting van den Italiaanschen kroonprins, bij de plechtigheid op het graf van den Belgischen onbekenden soldaat alhier. De Rosa werd toen door het hof van gezworenen der provincie Brabant tot vijf jaar opsluiting veroordeeld. Vermoedelijk zal hij Donderdag reeds in vrijheid gesteld worden. In olficleuse Belgische kringen ver- wacht men, dat de Italiaansche re geering van haar kant nu ook den te Rome gedetineerden Brusselschen leeraar, dr. Moulin, uit de gevangenis zal ontslaan. De Valera's plannen. In een vinnig gesprek te Bublin heeft de Valera de nieuwe president van Ierland gisteren gezegd, dat zijn regeering onmiddellijk na de Paasch- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. N.B. Volgende week vervolg De Won. der reis van Knip en Knap. ARM POPJE. Popje heeft een been gebroken, 'k Ben zoo schrikkelijk van streek, 't Bungelt zóó maar aan haar lijfje, En ze ziet zoo bleek, zoo bleek, 'k Heb den dokter opgebeld, En hem het ongeluk verteld. Strakjes komt hij even kijken, 't Is een heele knappe man, En hij geeft me op een briefje, Dat hij het beentje zetten kan. Daar vertrouw Ik nu maar op, Arme stakkerd van een pop. 'k Heb mamaatje hooren zeggen, Als je kindje zich bezeert, Zou je veel, veel liever willen, Dat j« zelf maar wat mankeert, 't Doet me wel een boel verdriet, Maar... zóó'n moeder ben Ik niet. Arme muschjes In den winter, Is 't zoo dikwijls koud en guur, En je zwerft maar altijd buiten, Zonder eten, zonder vuur. Strooiden nu maar alle menschen, Slechts een handvol kruimels neer, Och. dan leed het kleine volkje, 's Winters ook geen honger meer. ARME MUSCHJES. Muschjes, tjilpen, vragen, Om een lekker stukje brood, O, we kunnen best wat missen, Onze voorraad is zoo groot. En we zetten eiken morgen, Heel wat kleine hopjes klaar, pauw wordt alles opgegeten, 't Is dan ook een heele schaar) Een gelukje voor Mevrouw Langoor. Mevrouw Langoor hoorde 't gevaar signaal van haar vrienden. Zij wist wat dat beteekende en zonder er verder over na te denken begon zfl te hollen, zoo hard zij kon. Een konijn heeft het vermogen om terwijl zij holt achterom te kijken en dit deed mevrouw Langoor dan ook. Daar zag zij tot haar grooten schrik Relnije vlak achter haar aan. Zij dacht al dat haar laatste uurtje geslagen was en probeerde 't kreupel hout te bereiken waar ook een ingang van haar hol was. Nu wist zij niet dat een wolf daar vlakbij een nest had waarin een heelehoop kleine wolfjes lagen, die met elkaar aan het spelen waren. Zij had ook geen tijd om daar naar te kijken Met een langen sprong was zij in het kreupelhout, kwam juist midden in het nest terecht, maar sprong er tegelijkertijd weer uit en was doode- lijk verschrikt in haar eigen holletje aangeland. De wolfjes waren hevig geschrokken en toen de vos'noogen blik later ook In het kreupelhout kwam, dachten de wolfjes dat hij weer In hun holletje wilde springen. De wolfjes wisten niet dat eerst mevrouw Langoor In hun nest was geweest. Woedend vlogen zij op den vos toe. Een beet hem in zijn neus, een ander hapte naar zijn ooren, een derde beet hem In zijn pooien, zoodat hij niet wist hoe hij van die kleine dieren los moest komen en wegloopen. Tenslotte gooide hg zich op den grond en toen de wolfjes even loslieten, vloog hij er van door. Hij had zooveel pijn dat hij heelemaal niet meer aan zijn konijnen- maahijd dacht en in één ren door naar zijn eigen nest liep om wat bij te kortten. Mevrouw Langoor, die naar buiten was gelokt door het kabaal dat er gemaakt werd, lachte In haar vuisje dat Reinije er zoo van langs gekregen had en wenschte zichzelf geluk mei het feit dat zij per ongeluk In een wolvennest terecht was gekomen. v!fi?nuC^de wet op de 0Penbare veiligheid met haar aanhangsel, de bijzondere militaire rechtbank, zou afschaffen en daarna den verplichten eed van trouw uit de Iersche grondwet zou verwijderen. Men kan dus nieuwe strijd verwachten. De Valera heeft verdet verklaard dat hij niet van plan was aan Enge-' land nieuwe betalingen uit hoofde van pachten te doen, alvorens nieuwe onderhandelingen tusschen Engeland en Ierland plaats hebbende pachten zijn volgers de Valera niet wettig verschuldigd. Ook zal terugbetaling van reeds gestorte annul eiten gtëlsch worden ten bedrage van 30 millioen pond. NET ALS BROOD. Annie.Pappie krijg ik een stukje chocolade, ik vind dat zoo zalig en ik ben er stapeldol op." Pappie: Annie, je moet niet zeggen, dat je chocolade zoo zalig vindt en zeker niet dat je er stapeldoi op bent, je kunt dat toch wel op een gewone manier zeggen Annie: (gehoorzaam) Pappie, ik houd van chocolade, het Is zeer goed". Even pauze. Daarna zegt Annle: Pappie, ais ik zoo over chocolade spreek, is het net alsof ik het over brood heb". IN GOEDE AARDE. Baas: „Jan, je hebt nu nog geen enkelen dag je werk afgehad, ik ge- loof, dat het maar hef beste Is, dat ik naar een andere knecht uitzie". Jan„Nou baas, daar doet u goed aan, want er is werk genoeg voor twee". LAND- EN TUINBOUW. Paaschueetentoonstelling te 's-Hertogenbosch. De Vereeniging tot de bevordering van de belangen der veemarkt en het houden van veetentoonstellingen te s-Hertogenbosch heeft gisteren de 9e Paaschveetentoonstelling gehouden in de veemarkthallen. Er was veel be langstelling, zoowel uit het land, voor al de provincie, als uit het buitenland. Tot de bezoekers befioorden o.a. leden der Kon. Maatschappij St. Jan te Ant werpen. Er waren 400 stuks vee aan gevoerd. De Commissaris der Koningin was door lichte ongesteldheid verhinderd aanwezig te zyn. De griffier der Sta ten, de heer Vincent Cleerdin, verte genwoordigde het provinciaal bestuur. De opening geschiedde door burge meester inr. F. J. van Lanschot. Na diens rede bood de heer C. van Uden, wethouder van Vught, het raam aan voor de veemarkthallen, geschonken door den kring Den Bosch van den N.C.B. Het geeft een beeld van kruis en ploeg, het wapen van den Brabant- schen hoer. De heer Moelands bood namens den Brabantschen Bond van veehandelaren een raam aan, waarin de veehandel verzinnebeeld is. De heer G. Lugtigheid, directeur der F. S. Vee- verzekering in Den Haag. bood een raam aan als blijk van buitengewone hoogachting voor den Bosschen bur gemeester. De heer A. Hanegraaf sprak namens dc fok- en controlever- eeniging en stierenhouderij te Orthen, die eveneens een raam aanbood, ter wijl er nog een was van de heeren W. v. Beuningen en F. H. Fentener van Vlissingen. De heer Schuurmans uit Brussel voerde het woord namens den landelijken bond van beenhouwers en spekslagers in België. Het zou er vol gens hem nog van komen dat de Bel gische veehandel ook 'n raam schenkt aan de Bossche veemarkt. De kooplust op de tentoonstelling bleek niet slecht. Er werd minder ver kocht dan te Eist, maar de prijzen wa ren. hooger dan te Tiel. In den middag werden de bekronin gen uitgereikt. Kampioensprijzen werden toegekend als volgt: Wilhelminapolder, Wilhel- minadorp (os), F. C. Hol, Ingen (vaars) (i. Melis, Klundert (koe), N.V. Export- Centrale van den N.C.B., Boxtel (kalf), DAT VIEL NIET MEE. Mark Twain was gewoon een tijd lang in een bescheiden pension te eten, waar hg de gasten door zij' grappen opvroolijkte en door zijn stekelige opmerkingen veak ergerden Het duurde dan ook niet lang of er ontstond tegen hem een geheime zamenzwerlng, die revanche wilde nemen. Op zekeren dag, het was juist een hoog feest en de hospita had bij deze gelegeuheid een bijzonder uitgebreid menu opgemaakt, kwam er ook kalkoen op tafel, en om Mark Twain een poets te bakken legde men het zoo aan, dat de humorist een be schilderd houten been kreeg. De ge fopte liet zich echter niet beetnemen. Zonder zijn gezicht te vertrekken, zroeg hij aan de hospita: „U bent zeker van leverancier veranderd, is het niet?" „O neen mijnheer, hoe komt U daarbij?" „Dit kalkoenbeen, antwoordde Maik Twain, terwijl hij met zijn mes op het stak hout klopte, is het malschte stuk, dat ik op mijn bord gekregen heb, zoolang ik bij U eet!" DE UITVINDER VAN DEN LUCIFER. Dit was Johan Driedrlch Kannerer, die wegens een oproer veroordeeld werd tot vestingstraf. Hij was schei kundige en hem werd toegestaan in zijn cei een kleine werkplaats In te richten. Aan den wand van deze cel streek hij zfln eerste vuurhou'je af. Dit was in 1833. Helaas heejt hij geen vruchten van zfln uitvinding mogen plukken. In 1837 stierf hij straatarm in een krankzinnigengesticht te Lud- wigsburg. Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 25 etters 1—7—8—8—2 plaats in de bloem- bollenstreek 3 10—12—5—22 jongensnaam 19—11 15—25 heeft Ieder huis 9 13—14—21 wateroppervlakte 4 17—18 deel van het gelaat 16—23—24 voorzetsel 6—20—9 moet aan leder voertuig zitten 0B*esteldheden, zullen U de hier £?noemde genezende en pijnstillende Mljnbardt's Poeders - Ve*°udheidspoeders. Hoestpoeders.Rhturaatlekpoeders. Ön^n!5? er8„*Pijnstillende poeders. Lei EX »?.7ï e" d°2? Staat de naam Mhnhardt Let bij het kooren hierop! Prijs per poeder 8ct en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist C. v. Berkel en F. M., Jansen, Den Bosch (varken), Verkoopvereen. St. Anthonius, Weert (baconvarken), ex- tra kampioen F. C. Hol. Ingen (vaars). KERKNIEUWS. Mgr. Verntmelen b\j een auto-ongeluk gedood. Mgr. A. J. H. V. Verstraeleu, Apos tolisch Vicaris van de kleine Soenda- eilanden, titulair-bisschop van Myrio- tido, is tengevolge van een auto-onge luk tusschen Ende en Bandjawa over leden. Mgr. Verstraelen opende in 1930 mede de Missie-tentoonstelling te Waalwijk, toen hij met verlof hier te lande vertoefde. Rector Goorts van do Bisschop pelijke Kweekschool van 's-Bosch viert 26 Mei a.s. zijn zilveren priesterfeest. Er heeft zich een comité gevormd van oud-leerlingen der kweekschool, dat zich ten doel stelt den jubilaris dien dag te huldigen. Aan ieder van de oud leerlingen. die hem als rector of con rector gekend hebben en waarvan het adres ons bekend was, is de onder staande circulaire verzonden. Daar echter de mogelijkheid bestaat, dat meerderen niets ontvangen hebben, worden deze beleefd verzocht dit be richt als uitnoodiging tot deelname te willen aannemen, 't In de circulaire bedoelde blanco visitekaartje wordt door den secretaris op aanvrage gaar ne toegezonden. Hier volgt de circulaire: Den Bosch. Fehr. 1932. Geachte Collega's, Op 25 Mei hoopt rector Goorts zijn zilveren priesterfeest te vieren. M'y, zyn oud-leerlingen van de Bos sche Bisschoppelijke Kweekschool, willen dat met hein meevieren. In on- ze jonge, woelige dagen is hy onze les gever en in menig opzicht onze leider geweest. Nu pas zien we dat zelf beter in, nu wij zelf staan tegenover jonge levens, die in onze verantwoordelijke handen zijn gelegd. Voor een leider en leeraar is 't goed dankbare harten rondom rich te zien. die waardeeren. wat voor hen gedaan werd. Daarom willen wij 't feest, 't zilve ren feest van zijn priesterschap Gods. allen, allen zonder onderscheid mee vieren. Een klein comit heeft de lei ding van deze hulde in handen geno men en vraagt nu Uw medewerking. Wij willen samen aan rector Goorts een blijvend aandenken schenken. Hiervoor worden Uwe bijdragen ver wacht op gironummer 192010, J. dc Kort. Molenstraat 46, Boxtel. En tege- 52. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik den naam van een boom xxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx plaats in N.—Holland xxxxxx draagt men aan den voet xxxxx hebben de meeste kerken xxxx meisjesnaam xxx verleden tijd van „nemen" xx bevestiging x klinker 8. Van boven naar beneden en van links naar rechts, ben ik iets, dat draalt, als er wind is x medeklinker xxx familielid xxxxx wordt door een rivier- mond gevormd xxxxxxx ziet men op zee en rivieren xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx wordt door een mijnwerker gebruikt xxxxx verkorte meisjesnaam xxx lidwoord x medeklinker Oplossingen van de vorige week. 1. Qedane zaken nemen geen keer. 2. SINAASAPPEL Intusschen Nederland Aalsmeer Alkmaar Sj ierd Aifen Paar Pea En 3. bruin duin kruin puin tuin OUDERS LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUODHOEKJE. I

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5