EN lil set in Fijne Cognac „De Drie Sterren Good-Will Spanera fl. Kolsteren Ladarde, Sterkoeken H. Kolsteren-LaM, Groot Concert Willem Na afloop Ravel I i, Groot Bal. Fa. F.W van LI 90 fcum". H. de Bont-v. Huiten MANDEL IN UAJNEN LIKEURBwÜ MONTE CARLO. GROOT BAL. in den priis van f 2.85 - f 3.20 - f 3.70 per Liter. tier Liedertafel „Oefening en Vermaak OP MAANDAG 78 HAART 2en Paaschdag. Bariton-zanger. vrtf Zaterdag 26 Mrt. 1932. 55e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk 25 Maart 1932. Aanmelding gewestehjKt tarweorgantsatie. Burgemeester van Waalwijk jkeogt bet volgende ter openbare Wie reeds lid wa9 der Geweste- ilj Tarweorganisatie voor Noord kant (bij verkorting G. T. N.), Moriaan 50 te Tilburg, ontvangt daar- een tweetal formulieren voor oogst 12 welke formulieren beide uiiethjk April moeten verzonden zijn naar G. T. N. te Tilburg. Wie nog geen lid is, moet zich kben aangemeld uiterlijk 5 Ayrtl a.s. een formulier, dat verkrijgbaar is jden secretaris van den boerenbond, t, deze aanmelding ontvangt hij het lal formulieren als boven bedoeld, beide uiterlijk 11 April moeten aden zijn naar de G. T. N. te jlbuig- N B. De aandacht wordt er nog op esiigd, dat,, hoewel het vorig jaar nauwkeurig de hand werd geüou- jjosan de voorgeschreven termijnen ij den oogst 1932 niet zal plaats beo. Wie de gestelde termijnen dus Ljd in acht neemt, zal geen recht om tarwe te leveren. De voor kien der tarwewet gaan voor deze personen dus onherroepelijk verloren. De Burgemeester van Waalwijk. Tentoonstelling. la dit nummer vfnat men de eerste lukundlging aer tentoonstelling van jis, electriciieii, water en sanitair, door de Gemeente-bedrijven van Waalwijk tn samenweiktng me. de •rkende installateurs geoiganiseeid voidl van 2730 April in „Musis Be tentoonstelling zal. naar de rundeihcden, die wij er reeds van ten vernemen, zoowei wat in •tilling der txpostlie als demon- aties, lezingen enz. grootsch en angtijk worden en daardoor zaï lull Qct attracuoneeie 't instructieve taleeriijke niet ontoreken. Zoo zal b.v. een ingenieur van Pomps in de zaal van den R.K. Diidcnbond voor de leerlingen dei «e noogste klassen der lagere iKDolen een verftandellug houden over .iicat en veilicnttng", tciwiji voor de iulingen der Hoogere Handelsschool kzellde lezing worat gegeven en ook li bekende Ldtson film woidt ver- mud. Na afloop zuilen zij onder geleide ito onderwijzers en leeraren de txposittc bezoeken. Ter afwisseling is het muzikale {tdeelte niet vergeten en ook voor ttmeder zeer belangrijke demonsiratles op verschillende tijdstippen jegeven worden, zooals het uitvoerig ;iogramma nader zal aantoonen. Be Ourgemeester heelt zich bereid uiklaard de tenioonsieiling ie openen. Lezing en Filmavond. Algemeen Groene Kruis Op Dondcidag 31 Maart te 8 uur io. zal de heer A. C. bos, Admini- inaieur van hel Centraal Genooiscnap na Hersieliings- en Vacanilekoionies iEgoiona a. Zee een filmavond tn '.it Neüerl. herv. Kerk te Waalwijk Jbouden op ullnoüdlglng van 't Alge* meen Qroene Kruis alhier. Vertoond zuilen worden 1. Üe geschiedenis van een zwak Ngemje U acten). 2. Winteifiim (1 acte). kiwtjl hij daarna eene lezing zal bonden over dc uitzending van zwakke hnaeren naar de Bosch- en Zeehuizen, We|ke Qit Genooiscnap in den loop 3tr lijden heeft geopend. Wij zijn er van overtuigd, dat velen lied voor het werk dezer vereentging 'Heresseeren en talrijken dezen zeer belangrijken propaganda-avond voor Je Volksgezondheid tn 't algemeen en b'e van de jeugd in 't bijzonder eullen willen bijwonen. f ^ootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 436 bETERE HEERENKLEED1NG Geslaagd. Aan de RK. Kweekschool te Etten a*gde voor het Godsdienstexamen Wei- Betsy Leijten alhier. LandbouwWIntercursus. Woensdagavond had in een der a., i1 ^er R K. Meisjesschool in de St. n'0niusparochie de sluitingsles plaats Een prima Sigaar ff is onze thans verkrijgbaar in de prijzen van 10, 12, 15 cent. Onze bekende ook In lux*? verpakkingen, vanaf 10 tot 25 cent Voorts alle bekerde merken, ook In kleine verpakking vanaf 25, 30, 40 50 cent per doosje en hooger. Aanbevelend, Grootestraat Waalwijk. zoodat het einddiploma aan allen kon worden toegekend, een tweetal ont vingen het zelfs met een extra onder scheiding. De gelukkige leerlingen zijn C. M. van Loon, de Gebr A. en G. van Tuljl, de Gebr. W. en C. Pullens, de Gebr. A. en L van Huiten en A. Musters. Na rfljop volgden toespraken van den Rtjkslandbouw—consulent, den Voorzitter, dhr. Willems, een der leerlingen en ten slotte door het hoofd van den cursus. Concert Oefening en Vermaak Betreffende het laatste winterconcert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" maken wij het publiek opmerkzaam, dat er gelegenheid is lot plaatsbe spreking Zondag len Paaschdag van 12 tot l'/a uur in „Musis Sacrum". Niemand verzuime dit concert met zijn rijk gevarieerd programma, waar mede „Oefening en Vermaak" tevens het seizoen sluit, bij te wonen. Wij maken de bezoekers er op attent dat stipt op tijd zal begonnen worden. Na 2fl iop hebben de volgelingen van Terpsichore gelegenheid een ge zellig dansje te leggen op den splinter, nieuwen eiken dansvloer in Musis. Zooals reeds gemeld zal de gebruike- lijke Paaschmatir.ée hoogstwaarschijn lijk Zondag 3 April gegeven worden. Een felicitatie uit de Kiel". Aan Waalwijk's Belang In ons verslag der receptie van ondergaan, is thans weer voorzien van een prachtigen nieuwen eikenhouten dansvloer, omgeven door een rand van rift gezaagd Amerikaarsch grenen. Het geheel heeft er een nieuw en smaakvol cachet door gekregen en de dansliefhebbers zullen dezen spiegel- glaiden vloer wel wefen te waardeeren. De Liedertafelleden zullen daarvan begrijpelijk eerst prrfi eeren en den dansvloer a.s. Maandagavond inwijden. Een nieuwe badmeester voor de Waalwijksche Zwemvereenlging. Het Bestuur der Waalwijksche Zwemvereenlging verzoekt ons de aan dacht te vestigen op de advertentie in dit blad, waarin deze Vereenlging voor het a.s. seizoen een badmeester vraagt De oud-badmeester, de heer Slaais, heeft nl. ontslag uit deze functie ge vraagd, daar hij vanwege zijne drukke werkzaamheden niet in de gelegenheid is deze te blijven aanvaarden. Vanzelfsprekend stelt de Zwemver eenlging als elsch dat eventueele ge gadigden geoefende zwemmers zijn, doch twijfelen wij niet of hier of daar is in dezen tijd van weikeioosheid wel iemand te vinden die dit baantje, hetwelk naar wij vernamen behoorlijk bezoldigd wordl, zal trachten te be machtigen. Liefdadigheidsuitvoering. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de uitvoering die op 4 April as. door „D.VS.V." gegeven wordt ten bate van het Crisis-Comi A.s. Woensdag komen wij hierop nog terug. Kaarten voor de crisis-uitvoering zullen aan de huizen worden aange boden. Rijbewijzen. Belanghebbenden worden erop attent gemaakt dat aanvragen voor rijbewijzen dienen te geschieden aan het bureau der gemeente-poütiedus niet ter secretarie Zilveren jubileum. Op 1 April a.s. hoopt de heer W v. d Heuvel te 's Bosch den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren in dienst kwam bij de fa. Van Gend Loos. Meer dan 20 jaren was deze ijverige besteller enz in onze gemeente werkzaam Het zal hem op dezen dag zeker niet aan belangstelling onlbreken. Deze week een nieuw artikel in doozen van 25 stuks ad 25 cent. Prima KOEKJES reeds vanaf 25 en en 30 cent per 2 ons, FIJNE BONBONS 2 ons voor 25 cent. MOKKAATJES 2 ons voor 25 cent. WEERTER BESCHUITJES. CREAM CRACKERS. JODENKOEKEN. ENZ ENZ. LUXE BLIKJES KOEKJES reeds vanaf 50 cent. Grootestraat Waalwijk leeg. Eerst werd de fabriek stil gelegd bij gebrek aan grondstoffen, latei werden werkbanken en machines weggehaald. Thans tracht men dt vakvereenlgingen voor dergelijke mis- toesianden verantwoordelijk te ver klaren. Sluiting Teekenschool. De cursus 1931-1932 der Gem.Tee- kenschool is Woensdagavond op de gebruikelijke wijze gesloten. Het gemeentebestuur werd hierbij vertegenwoordigd door weth. Smol ders en de heer J. v. Mierlo, gem.-se- cretaris en de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Teekenonderwijs door den heer W. Hens. De heer J. Tie- len had bericht van verhindering ge zonden. Voorts waren aanwezig de waarn. directeur der school, de heer A. Frok- lage en het leerarencorps. Namens het gemeentebestuur heette weth. Smolders allen hartelijk welkom. Hierna wendde weth. Smolders zich speciaal tot de leerlingen. Had hij het vorig jaar bij de sluiting de jongelui eenige algemeene wenken gegeven voor het volgen van het tee kenonderwijs en aan de leerlingen der hoogere klassen en aan hen, die de school met een einddiploma gingen verlaten, een paar lessen die voor hun latere leven van groot nut konden zijn, dit jaar wees hij speciaal op eenige de tails, waartoe het bestudeeren der rap- Waalwijk's Belang hebben wij reeds vermeld dat door den heer J. A van Campen uit Drongelen In een dichte- Itjke ontboezeming de loftrompret was geblazen over Waalwijk's Belang, en't zou zeker de moeite loonen dit dicht werk hier in zijn geheel over te nemen. Daarvoor ontbreekt het ons echter aan plaatsruimte en wij moeten dus volstaan met het geven van eenige fragmenten. De heer van Campen, ofschoon geen inwoner, voelt veel voor den vooruit gang van Waalwijk, want dat zal ook aan .het Overland" ten goede komen. Ziehier hoe hij Waalwijk's vooruitgang kort samenvat „Kerken zijn geslicht. Scholen zijn opgericht. Groote fabrieken zijn verrezen. En 't schoenwerk wordt geprezen." Ook het Ziekenhuis, het Zwembad, de Ijsbaan en de volksconcerten krijgen de beurt. De heer van Campen is aliljd zeer enthousiast geweest voor een brug verbinding van Waalwijk met „de Klei". Geen wonder dus, dat hij in de toe komst velen ziet komen „Met een zak op den rug Over de nieuwe brug". En de Waalwijksche jongelui gaan dan nog meer „Naar den Overkant Waar men vindt het Kersenland". Wij zullen met de heer van C. hopen dat de brug er nog eens komt, maar we vreezen toch dat dit voor- loopig nog heel verre toekomstmuziek is. Een en ander bewijst wel dat de heer van C. niet alleen een trouw, maar ook een werkzaam lid is van W. B. Wie hem kent, weet dat trouwens a) wel langer. Schoenfabriek te Veendam stopgezet. De schoenfabriek van de fi ma Daggers Ie Veendam, waarvan het personeel reeds tot 35 was inge krompen, Is thans geheel siopgezet. Enkele werklieden zijn nog bezig met het afwerken der producien. Geslaagd. Op 1 Maart gehouden Godsdienst examen slaagde onder meer onze s«ad- genoote Mej Ada Wagemakers. Agenten in buttenlandsch schoenwerk. De Vereeniglng van Grossiers en Agenten in Buitenlandsch Schoenwerk hield onder voorzitterschap van den heer M. Drukker te Amsterdam, een buitengewone vergadering De voorzitter bracht rapport uit van een conferentie met den secieiaris, den heer J. A. Melhado op het crisis bureau van In- en Uitvoer ie Den Haag en waar o a. verschillende zaken betrtffende de positie van agenten ten opzichte van de contingenteeringswet in den breede werden besproken en eenige gunstige resultaten werden medegedeeld. De vergadering betreurde het, dat uit de memorie van toe lichting is gebleken, dat de comingen- teeringswet Is gemaakt, zonder agenten te hooren. De vergadering droeg het bestuur op bij de bevoegde autoriteiten m jeite te doen, opdat bij het e.v. advies afgevaardigden der vereeniglng ge hoord zouden worden, zeer zeker waar de agenten het meest door de wet getroffen worden. De vraag werd ge steld, hoe de regeering de contingen teeringswet toepast op buitenlandsche agenten, die de Nederlandsche agenten concurrentie aandoen. Op voorstel van a der leden werd een commissie van drie agenten benoemd, om rapport utt te brengen, hoe verbetering is te porten en een bespreking met direc teur en leeraren hem aanleiding ga ven. Het viel spr. in het hijzonder op, dat een vrij groot aantal leerlingen niet bevorderd kan worden naar een hoo gere klasse, n.l. 32 van de heele school en dat in de 13 klassen, waarin de cur sus is onderverdeeld, slechts 5 eerste prijzen kunnen worden toegekend. Dat zoovelen moeten blijven zitten, vinden de leeraren den eenig juisten weg voor een goeden gang van het on> derwijs, daar degenen, die niet ten volle aan de gestelde eisclien voldoen voor toelating tot een hoogere klas, in die hoogere klas een rem voor het on derwijs zouden zijn en vaak achterblij vers blijven. Als redenen voor de slechte vorde ringen dezer leerlingen noemde spr. veel schoolverzuim; het te laat komen; het verlaten der school vóór het einde van den cursus; het zich niet toeleg gen met alle kracht en ijver die in hen is, op het zoo goed mogelijk afmaken van zijn werk en het niet volgen van alle lessen, die op het programma ver meld staan. Tot deze vakken behoort vooral de projectie. Reeds in de eerste klas be gint de achteruitgang. Als men in dit vak slechts één avond overslaat, is men al achter. Dit kan nog ingehaald werden, doch gebeurt het meermalen, dan blijft men achter. Gaat zoo'n leer ling over, dan is hij in alle klassen een achterblijver in dit vak en de leeraren in de bouwkundige vakken hebben dan de grootste moeite om zoo iemand nog iets bij te brengen. De jongelui moeten niet vergeten, dat zij zonder projectie geen bouwkundige teekeningen kun nen maken of begrijpen. Kennis van projectie is onmisbaar voor ieder, die met de bouwvakken te maken heeft. Het aantal einddiploma's dat kan worden uitgereikt, vond spr. miniem, n.l.: 3, te weten; 1 in de Bouwkun dige klas en 2 in de schoenmakers- klasse; in de klassen smeden en schil deren geen. Spreker spoorde de leelingen der hoogere klassen aan trouw den cursus te volgen, en met ijver en ambitie te werken tot het einddiploma behaald is. Hierna had de prijsuitreiking plaats. Aan het slot bracht weth. Smolders den Directeur, die wegens zijn studie reis niet aanwezig is en aan de Lee raren, hartelijk dank voor den arbeid en de groote zorgen gedurende dezen cursus aan het teekenonderwijs be steed. Speciaal dankte spreker den waarne- menden directeur den heer Froklage. Hierna verklaarde hij den teeken- school-cursus 1931-'32 officieel geslo ten. Uitslag cursus 1931-1932. Ie Klas. Ie prijs Jacob Collard, Waalwijk. 2e prijs Jozef Vuchts, Waalwijk. 3e prijs Jan van Hilst, Waalwijk. 4e prijs Henri Stokwielder, Waalwijk Diploma Apdré Boot. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar de 2e klas. Bovendien zijn tot de 2e klas toegelaten: M. van Berkel, C. Bongers, C. Blan» kers, P. \*an Delft, J. van den Dungen, C. Dalmaijer, L. van Delft, J. Dijkstra, P. Faro, A. Faro, C. de Haas, A. Hom bergen, J. Kokken, A. Kuijten, J. Kan tors, A. Muizelaar, A. Sleenhoff, A. Savelkouls, J. van Dongen, A. Smul ders, P. Stam, J. Verhoofstad, H. van der Velde, L. Zcegers, J. de Leeuw, B. Karsten, J. Rozenbrand, H. van der Loo, P. Berkelmans, A. Kruiff Afgewezen 4 leerlingen. 2e klas Bouwkunde. 2e prijs Karei van der Aa, Waalwijk. 3e prijs Karei van Loon, Waalwijk. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar de 3e klas. Bovendien zijn tot de 3e klas toegelaten W. Bruurmijn, H. Beunis, G. van den Broek, A. Timmermans, W van Loon, A. Rijkers. Afgewezen 5.* 3e klas bouwkunde. Ie prijs Louis Aarts, Waalwijk. 2e prijs Cornelis Aarts, Waalwijk. 2e prijs Wilhelmus Snels, Waspik. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar de 4e klas. Bovendien zijn tot de 4e klas toegelaten: J. van Caem, P. Couwenberg, A. van Ham, P. van der Wiel, G. Kuisten, H. van Huiten, L. Rozenbrand, A. Ver duin, W. van Wijk. Afgewezen 3. 4e klas Bouwkunde. 2e prijs Antoon Boot, Waalwijk. 2e prijs Godefridus de Bont, N.kuik. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar de 5e klas. Bovendien zijn tot de 5e klas toegelaten: W. Alewijn. A. de Roon, P. de Vruch- te, P. Lommers, J. van Heesch. Afgewezen 4. 5e klas bouwkunde. Eindiploma Piet v. d. Aa, Waalwijk. 2e klas Smeden. 2e prijs Jan van Delft, Drunen. Diploma Dorus Blom, Waalwijk. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar Tie 3e klas. Bovendien is tot de 3e klas toegelaten: P. Timmermans. Afgewezen 1. 3e klas Smeden. 2e prijs Antoon van der Hammen, Waalwijk. De leerling welke een onderschei ding ontving is bevorderd naar de 4e klas. Bovendien zijn tot de 4e klas toe gelaten: G. van Delft, H. Strijk, J. Zcegers. Afgewezen 2. 4e klas Smeden. 2e prijs Hendrik van Heijst, Waal- ZATERDAG en ZONDAG de schitterende sprekende film- MAANDAG (2en Paaschdag) Aanvang 6 uur. Prima jazz Band. Enlrée 35 en 50 cent. wijk. 2e prijs Adriaan Noijen, Waalwük De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naar de 5e klas. Bovendien zijn tot de 5e klas toegelaten: N. Quirijns, A. van der Werken. Afgewezen 3. 5e klas Smeden. In deze klas kon nog geen einddi ploma worden toegekend. 2c klas Schilders. Ie prijs Frans v. d. Gouw, Waalwijk. 2e prijs Lambertus van der Wiel Waalwijk. 2e prijs Lambertus Bijnen, Waalwijk. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd nuar de 3e klas. Bovendien zijn tot de 3e klas toegelaten: A. van Engelen, H. Klaasse, W. Smit. L. van Berkel, J. Kooien, F. van Bla- del. Afgewezen 5. 3c klas schilders. Bevorderd naar de 4e klas Antoon de Ruijter. 4c klas schilders. Ie prijs Jan van den Bogaard, Waal wijk. Diploma Cornelis van Caem, Sprang. Diploma Martinus Hulst, Sprang. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naai de 5e klas. Bovendien is tot de 5e klas toegelaten S. Sambeek. Afgewezen 5. 5c klas Schilders. Geen einddiploma toegekend. 2c klas Schoenmakers. Ie prijs Henri Testers, Waalwijk. Diploma Marinus van Herwijnen, Waalwijk. Diploma Theodorus Hendriks, Waal wijk. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naai de 3e klas. Bovendien zijn tot de 3e klas toegelaten: A. van Cromvoirt, G. van Seters, F. van de Gouw, Cornelis van Heijst, Bob Kootstra. Afgewezen 2. 3c klas Schoenmakers. 2e prijs Hendrik Klerkx, Waalwijk. De leerlingen welke een onderschei ding ontvingen zijn bevorderd naai de 4e klas. Bovendien zijn tot dc 4e klas toegelaten: H. Bruinzen, N. Dumoulin, G. Pullens, J. Treffers. 4c klas Schoenmakers bevorderd naar de 5e klas Willem Trimbach. 5c klas Schoenmakers. Einddiploma Ant. Glaudemans, Waal wijk. Einddiploma Hendrik van de Leur, Waalwijk. De Bossche gemeentefinanliën. Tengevolge van tekorten op armen zorg, steunverleenlng en werkverschaf fing meenen B en W. de uligaven voor het loopende begrootlngjjaar f240 000 hooger te moeten ramen. Na aftrek van het voordeellg saldo van 1930 blijft er f213.000 te dekken over. B. en W. zullen nu voorstellen de gemeentefondsbelasting te verhoogen •<an 60 op 80, waarvan voor dit jaar een hoogere opbrengst van 1 44 000 wordt geraamd. Verder willen zij een straatbelasting, te htff:n van de huis eigenaren, invoeren. De helfl g zal progressief naar de huurwaarde ge schieden en loopen van 2 tot 9'/2 pel. Tot een huurwaarde van f 1000 zal de heffing 2 tot 4 pet. bedragen. Üe opbrengst wordt geraamd op 180 000. Het abonnement op de gemeente lijke radiodistributie zal worden ver- hoogd van f 1.50 tot f2 per maand. (Meerdere opbrengst voor dl! jaar f 12000). De ambtenaren betalen thans 3 pet. voor weduwen- en weezenpensioen maximaal over f3000. De meerderheid van B. en W. steh voor deze bijdrage ie verhoogen tot 5'/j pet. en daarnet voor eigen pensioen der ambtenaren 3 pel. te heffen. Voor 1932 wordlde meerdere ontvangst geraamd op 39 uu» De minderheid van B en W. wil alleen heffing van 3 pcf. voor het eigen pensioen, als gevolg waarvan de opcenten op de gemeentefonosoe- lasting nog met 7 pel. verhoogd zou- den moeten worden. Ook de ambtenaren der Qodshufzen, {001*

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9