Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IS OD FEUILLETON Archibald Marshall. WOENSDAG 30 MAART 1932. Mé JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, even, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. ,nnementsprijs per 3 maanden 1.25. nco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 19. Telegr.-Adre»ECHO. Prijs der Advsrtentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Contlngenteerlng. Dit alle takken van nijverheid wordt ie regeering bestormd met verzoeken tot contlngenteerlng van zekere kelen over te gaan en de regeering rweegt; maar ze aarzelt blijkbaar, e kunnen het ons voorstellen. Het handelsprlnclpe heeft vanouds onze e en we zijn en blijven er van tuigd, dat veel weedom uit deze reld zou worden weggenomen, als Ie landen dat principe wilden aan- den, afbreken dus de tolbarrlères langs de meeste grenzen zijn trokken. aar voorlooplg doen de andere den zulks niethet eigenbelang iudt er de menschen nog kortzichtig. ieten we dan intusschen omkomen ils martelaars voor onze Idealen? «t komt ons niet practisch voor. De nood. dwong ons al om één rede op het pad der bescherming lie zetten en reeds zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de economische toe- nd er ten onzent iets door verbe de. De jongste cijfers van de werk- zen kassen wijzen op een terug- ng van het werkloozenpercentage O ruim 25 tot ruim 23 pCt. voor de georganiseerde arbeiders be- in de bonden, bij die kassen gesloten. In Engeland heeft de «bescherming n eigen handel en Industrie, waartoe en eindelijk nood—gedwongen over- eveneens tot vermindering van erkloosheid geleid. Eerst schreef men e vermindering toe aan het dalende 'ond, maar die geldswaarde is al lang een punt gekomen, waaromheen het maar weinig fluctueert. Het zijn de invoerrechten en de contlngenteerlng, welke nu nog wekelijks het werkloo- zencijfer met getallen van 20 30 duizend drukken. In andere landen is de bescherming al zoo lang uitgebuit, dat men er niet verder mee kan gaan, maar zoowel in Engeland als ten onzent, alsmede mis- schien nog in de Scandinavische lan den, kan door middel van contlngen teerlng van den invoer nog heel wat worden bereikt om eigen moeilijkheden te verlichten, omdat onze grenzen voor het buitenland nog steeds vrij open liggen. Ons vrljhandelsprlncipe ver- eischt, dat we niet verder gaan dan strikt noodig Is en dat we de bescher mingsteugels weer laten vieren, zoo gauw de verbetering van den alge- meenen economischen toestand ter wereld dat veroorlooft, Contlngentee rlng zij de veiligheidsklep op ons economisch apparaat, een klep, die we slechts in geval van nood en dan voor zoolang dat dwingend wordt voorge schreven, gebruiken. Natuurlijk worden andere menschen weer slachtoffers van zulke maatrege len. Inzake de contingenteering b.v. van vleesch, worden ernstige bezwaren in de Kamer geuit, omdat de Denen er door gedupeerd zouden worden. Dat is ook zeer zeker een betreurens- waardig gevolg, maar men vergete niet, dat wij de Denen slechts zouden kunnen helpen ten koste van onze boeren. En het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. We gelooven tenslotte, dat we het Vrijhandelsideaal geen schade doen met het scheppen van contingentee- ringsbepalingen. Kunstmatige bescher ming van eigen handel en industrie door het heffen van hooge invoer rechten en door contingenteering, heeft alleen zin, zoolang er nog landen zijn, waarheen de uitvoer uit eigen land mogelijk is. Zoolang men invoer uit Engeland en Nederland In b.v. Duitschland en Frankrijk kan tegen houden door hooge tariefmuren, èn daarnaast de mogelijkheid open blijft om uit Duitschland of Frankrijk naar Engeland of Nederland transporteeren, kèn ten koste van laatstgenoemde landen en ten voordeele van de eerst genoemde, een gunstige handelsbalans worden geschapen. Maar wanneer de laatste burchten des Vrijhandels zich eenmaal, na lang gerekten tegenstand, hebben moeten gewonnen geven, dan zal de internationale handel practisch hebben opgehouden en zal het vrij handelsprincipe weer algemeen moeten worden aanvaard om de mogelijkheid van uitvoer van eigen over-geprodu- ceerde waarden te herscheppen. Men houde bij de overweging van contingenteeringsvoorstellen het oog vooral gericht op de nooden en be- hoeften van het eigen volk. Vele dui zenden zouden kunnen arbeiden, als hier kon worden geproduceerd, wat er wordt geconsumeerd. Alle boeren, akker- en tuinbouwers zijn weer met moed aan de bewerking begonnen van de gronden, in het vertrouwen, dat regeering en volk ze helpen zal door het product van hun arbeid te be schermen. De Koningin reisde deze week in Friesland om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den nood in de zuivelindustrie. Deze en andere be langstelling moet worden gewaardeerd. Maar we hebben tenslotte een regee ring, niet om alleen den nood van het volk te bekijken, maar om door daden te helpen. En als volk hebben we den plicht om zulke daden te schragen door de aanvaarding van de kleine persoonlijke offers, die er het gevolg van zijn. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van 1 baar kerngezond, toen ze twee dagen na Lady Bertram's dood uit Foligno weg gin gen. Dat hebben we óók kunnen vaststel- len. j Leid je .daar nog iets bijzonders aan af? j Och neen. Het bericht werd pas een dag of veertien later in de „Times" ge- plaatst en het kind zal dus wel hier of daar onderweg gestorven zijn. Of niet gestorvenBij dit warnet van raadsels en leugens kun je van alles ver wachten. Vandaag of morgen komt een pretendent opduiken naar hetgeen Martin wel zoo vriendelijk is geweest voor mij over te laten. Dat lijkt me niet bijster waarschijn- BUITENLAND. De Lindbergh.affatre. Men denkt thans een nieuw licht in de Llndbergh-zaak te ontdekken door de verklaring van een geestelijke uit Norfolk die meent met de ontvoer ders in verbinding te staan. Het kind zou zich op een schip in Norfolk bevinden. De politie zoekt nog naar zekeren Fleischer die volgens een dranksmok kelaar de ontvoerder van het kind is. De Donaujederatie. De verwezenlijking van Tardieu's plan heeft niet zoo'n vlot verloop als hijzelf misschien wel gewenscht had. De Britsche regeering heeft thans de vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk en Italië naar Londen ont boden cm daar de kwestie te bespre ken. In goedingelichte kringen te Londen is men algemeen de opvatting toege daan, dat de door Engeland voorge stelde conferentie der vier mogend heden zal plaats vinden, voor de Donaulanden zelf over de kwestie van een nauwere verbinding gaan onder handelen. De conferentie van vertegenwoor digers der 4 groote mogendheden zal zich volgens de Engelsche opvatting bezig houden met de oeconomlsche betrekkingen der Donaustaten, bene vens met het verleenen van hulp door tijdelijke crediten en later na uit voering van financieele hervormingen financieele maatregelen op langen termijn. Het streven van Engeland is de conferentie te doen plaats vinden van 1 tot 3 April. Daar het parlement dan nog op reces is, kan men in dien tijd zijn aandacht wijden aan de con- ferentie. Japan en de Volkenbond. In de zitting van het Japansche kabinet heeft de minister van buiten- landsche zaken Josjisawa rapport uit gebracht over de onderhandelingen te Sjanghai en over de houding van Japan ten opzichte van den Volken bond, Het kabinet keurde de politiek van den minister van buitenlandsche zaken goed en besloot hem de noodige aanwijzingen te geven over de verdere betrekkingen van Japan tot den Vol kenbond. Een besluit betreffende een uittreden van Japan uit den Volken bond is niet genomen, maar er wordt de nadruk op gelegd, dat deze stap onvermijdelijk is, wanneer de Volken bond verdere besluiten neemt, die tegen de Japansche belangen Ingaan en die gericht zQn tegen de soevereini teit van het Japansche keizerrijk Russische toestanden. Een commissie, welke Karpatho— Rusland heeft bezocht, om de ellen- Hebben ze daar ook haar graf ge- lilden? -Neen, ze is niet in Foligno begraven, lijk. Zulke dingen gebeuren alleen in boe- Het lichaam werd gekist en twee dagen ken. iter vervoerd. Den weg, dien ze verder j Je zoudt ook geneigd zijn te zeggen gegaan, kon nog niet worden vastge- dat alleen in een boek iemand zich vijf- U n leid, maar dat zal nu ongetwijfeld ook réidra aan 't licht komen. Het maakt den indruk, of het Sir Ro- irick's bedoeling is geweest het lijk mee ten naar Engeland, fi, maar we weten dat hij dat niet enminstc niet naar Wetstones. En ;ou ze anders begraven zijn? Je /ert je wat juffrouw Cheetham ver- poe hij alleen met Martin terug 1 en door het huis rondliep alsof er gebeurd was. En Martin verklaarde dat Lady Bertram in Italië begraven Ja, in Assisi. Ik begrijp wat je zeggen wilt: zijn n kan even goed betrekking hebben op het heele land als op die ééne Maar hoe dan ook, we zullen dit verder volgen. Het bericht in de es" wijst er op, al staat het er niet ïveel woorden, dat het kind stierf ïzelfden dag als de moeder. Maar kiit zoo. H«t wai in laven en blijk entwintig jaar in zijn huis opsluit, een vermogen in edelstecnen omzet en dat zijn lijk met die edelsteenen op een mysteri euze manier verdwijnt. Daar zit iets in, moest Calthorp toe geven, maar toch geloof ik niet dat je je ongerust hoeft te maken. Het kind is in ieder geval gestorven en we zullen, hoop ik, gauw genoeg er achter komen waar. En nu, waarde heer en cliënt, roepen mijn plichten mij elders. Toe, ga nog niet weg. Laten we sa men hier of daar gaan eten. Dat zal tot mijn spijt niet gaan. Ik heb al een afspraak met George Green- field. We zullen samen de zaak nog eens van alle kanten bekijken en het scherpe verstand van deze rijzende ster aan den hemel van het recht, zal misschien een beetje licht laten schijnen op wat tot nu toe in duisternis is gehuld. Greenfield in teresseert zich buitengewoon voor alles wat met Sir Roderick en Martin in ver band staat, denkelijk uit oude vriend schap voor jou -» Den volgenden morgen richtte Guy zijn schreden naar het huis van Lord Caradoc op Berkeley Square en vroeg naar juf frouw Caradoc. Hij werd in een vroolijke ontvangkamer gelaten, waar Cicely zich bevond in gezelschap van een oudere da me, die aan een schrijftafel bij het raam bezig was een kasboek bij te werken. Mevrouw Herhert, zoo heette de dame, nam sedert het overlijden van Lord Ca- 1 radoc's echtgenoote, welbeschouwd de leidende plaats in in diens gezin. Oor spronkelijk was ze in zijn huis gekomen om voor Cicely te zorgen; ze behoorde tot de familie Condor, evenals Caradoc's overleden vrouw. Maar langzamerhand was ze alles gaan bedisselen voor den edelman, die niet graag werd afgeleid door wereldsche beslommeringen. Zij was een knappe vrouw van middel baren leeftijd; een paar vriendelijke oo- gen glinsterden achter brilleglazen, de ferme lijnen om haar mond getuigden van vasten wil en haar heele wezen gaf een indruk van stiptheid en zin voor orde. Cicely zag er wat bleek en vermoeid uit; ze scheen de Londensche zomerhitte niet te kunnen verdragen. Maar een week buitenlucht zou ongetwijfeld weer kleur op haar wangen toovercn en toen ze hem tegemoet kwam om hem te begroeten, keek Guy met bewondering naar het lieve meisjesgezichtje en het fijne, tengere fi guurtje in de eenvoudige witte japon. Mevrouw Herbert, zakelijke vrouw als ze was, viel terstond met de deur in huis en vroeg den bezoeker honderd uit over alles wat de huishouding en het perso neel op Wetstones betrof. Het huis schijnt uitstekend van alles voorzien te zijn, luidde haar conclusie nadat ze Guy een soort kruisverhoor had doen ondergaan. Dat zal de verhuizing drong en dat de gebeurtenissen, die het landgoed den laatsten tijd in het middel punt der publieke belangstelling hadden geplaatst, waren weggevaagd uit zijn her innering, zoo zfj tenminste ooit tot zijn geleerd brein waren doorgedrongen. Zou het u schikken, Sir Guy, vroeg Lord Caradoc tegen het einde van den maaltijd, om Zaterdag met ons mee le rei zen en ons een beetje wegwijs te maken? Guy was lichtelijk van zijn stuk ge bracht door deze onverwachte invitatie. Het zou heel prettig zijn als het u schikte, voegde Cicely verlegen aan het verzoek van haar vader toe. Guy overdacht snel de situatie. Hij had meer dan genoeg van de Londensche „sea son", waar de eerste frischheid al weer af was; bovendien had de schoonheid van zijn landgoed zulk een diepen indruk op hem gemaakt, dat het denkbeeld er weer naar toe te gaan, hem eigenlijk sterk aantrok. Toch zou hij, als hij enkele dagen geleden dat onaangename onder houd met Richards niet had gehad, niet zoo spoedig geneigd zijn geweest op het oogenblik uit Londen weg te gaan. Het is heel vriendelijk van u, ant woordde hij, om my zoo spoedig uit te noodigen, maar ik ben hang dat ik niet j vlug genoeg reisklaar kan zijn, om aan staanden Zaterdag al met u mee te gaan. Maar als u uw invitatie tot dien tijd zoudt erg vergemakkelijken. Ik heb hier een in ventarislijst, maar u neemt een en ander mee, nietwaar Sir Guy? Ik heb een lijst gemaakt van meu bels, schilderijen en andere dingen, die ik graag gebruiken zou voor het huis dat ik laat bouwen. De advocaten van Lord Caradoc hebben zich er mee vereenigd, dat ik die meeneem. Trouwens, Wetsto- nes is zoo propvol met alles en nog wat, dat u nauwelijks zult merken, dat ik er wat uitgehaald heb. O, dat is uitstekend, Sir Gu\. Als u nog zoo vriendelijk wilt zijn mij den naam van de huishoudster op te geven, kan ik haar verschillende instructies geven. Het grootste deel van het personeel stuur ik Vrijdag naar het landgoed; Lord Caradoc wil er graag Zaterdag al heengaan. Mevrouw Herbert noteerde juffrouw Cheetham's naam en vervolgde: Cecily, wil,jij Sir Guy verder bezig houden tot lunchtijd? Ik heb nog een hee- leboel in huis te doen. Ze zamelde haar papieren bijeen en met haar groote sleutelmand aan den arm ver liet ze met resolute passen het vertrek. De conversatie tusschen Guy en het aardige jongemeisje vlotte uitmuntend en vóór ze er erg in hadden, ging de gong voor de lunch. Aan tafel kostte het Lord Caradoc, die te voorschijn kwam uit zijn studeerkamer waar hij den ganschen morgen had door- j kunnen handhaven, zal het mij bijzonder gebracht tusschen zijn boeken en schrif- aangenaam zijn er aan het eind van de turen, door het vooruitzicht opgewekt volgende week een paar dagen gebruik weldra in de Foulkes-bibliotheek te kun nen grasduinen, minder moeite dan ge woonlijk om aan een gesprek over prac- tische dingen deel te nemen. Hij vroeg van allerlei over Wetstones, over het huis en het park, maar Guy kreeg den indruk dat de beroemde boekencollectie alle an dere gedachten omtrent zijn nieuwe wo ning bij den edelman op den achtergrond van te maken. Zoo kwam het dat Guy Bertram de vol gende week weer in een eerste klas com partiment van een naar het Noorden da verenden express-trein zat, ditmaal al leen met zijn eigen gedachten als gezel schap. Wordt vtrvolgd. SR 26. cho van het Zuiden, aalwpsclie en Laiigstraatsebe Courant,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1