werkkracht Wi W"1 dige toestanden daar te onderzotken, heeft een onstellend verslag uitgebracht. Uit haar rapport blijkt, dat de bevol king in deze streken den hongerdood nabij is. Qroote deeien van het land worden bezocht d >or een hongersnood, waarbij die van China en Ind niet vergeleken kunnen worden. Reeds thans bezwij ken dagelijks honderden personen ten gevolge van ondervoeding en het hoogtepunt is nog lang niet bereikt. De üuitsche schrijver LudwIgRemm. die ook tot deze commissie behoorde, zoo wordt uit Berlijn aan de ,N. Zür. Nachr." gemeld, heeft verklaard, dat de ellenae van dit volk niet pas in de afgelegen provincie, doch reeds in de hoofdstad Ungvar begint Men behoeft slechts de stad te doorloopen om daar tal van zwijnenstallen te zien, welke door menschen bewoond worden. Vrouwen en kinderen loopen er barre voets door de sneeuw. In de bergdorpen dragen de kinderen als eenig kleedlngstuk een hemd. Als voedsel hebben de bewoners de wei nige aardappelen, welke het arme land voortbrengt, terwijl zij bij het broodbakken zemelen gebruiken. Vele kinderen hebben dan ook reeds de gezwollen buikjes, welke op honger en slechte voeding wijzen. De Engelsehe journalist Hamilton verklaarde, dat hij de hongersnooden in China en lnd.ë heeft leeren kennen, doch dat hij nooit grootere ellende heeft gezien dan in Karpatho-Ruslanrl Het land heeft meer dan 600 000 inwoners, van wie thans nog ongeveer zestig procent analphabeten zijn. Hei schoolonderricht wordt gegeven in stallen, die ieder oogenblik dreigen in te storten. Daarbij komt nog. dat in Karpatho—Rusland het bijgeloof welig tiert. Het verbranden van heksen is hier geen zeldzaamheid. De cultutir van bet volk, dat is samengesteld uit Oekrainers, Mdgyaren, Tsjechen en ongeveer tienduizend Duitschers, staat op een zeer lagen trap, als men hier tenminste wel van cultuur kan spreken. in verscheidene dorpen is er geen enkel steenen huis te vtnden. De menschen wonen in hutten en aard bollen. Medicijnen en hygiëne kent men er niet. Zieke personen en ziek vee wor den .door heksen belezen". Eenvou dige ziektegevallen lubben dan ook In Karpatho—Rusland bijna altijd den dood tengevolge. BINNENLAND. Gebruikt Nederlandsch Fabrikaat. In een circulaire, door den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw aan de gemeentebesturen ge zonden wordt, om. geschreven: .Het behoeft geen betoog, dat het in de tegenwoordige omstandigheden dringend noodzakelijk is, te doen wat moge ijk is, om de Nederlandsche Industrie tegemoet te komen. Mitsdien voel ik mij verplicht voor deze aan- gelegenheid uwe bijzondere aandacht te vragen, lk stel het op prijs, ten einde in deze aangelegenheid een goed inzicht te krijgen, in het bezit te komen van verschillende gegevens, opdat zoo mogelijk het Nederlandsch Fabrikaat met meer kracht kan wor den bevorderd. Aangenaam zal het mij zijn zoo spoedig mogelijk een opgave te mogen ontvangen van de bestel lingen boven het bedrag van f 1000, welke in den loop van 1932 door uwe gemeente of door aan de ge meente rekenplichlige instellingen, bedrijven enz. zullen worden gedaan en waarvan niet vaststaat, dat deze bestellingen aan in Nederland ge vestigde ondernemingen zullen worden gegund". Ten slotte deelt de minister mee, dat het in zijn voornemen ligt, bij de toekenning van subsidies in de kosten van werkverschalfing en steunver- leening te bepalen, dat het subsidie alleen kan worden verkregen indien het gemeentebestuur zich verplicht orders, welke in het binnenland kunnen worden geplaatst, niet aan bultenlandsche instellingen op te dragen, dan nadat ter zake tijdig overleg is gepleegd met de Commissie voor de werkverruiming en nadat is komen vast te staan, dat tegen plaatsing van de order in het buitenland geen overwegende bezwaren bestaan. Hel Paasch -congres der S.D.A.P. De scheuring in de S.D A P. die reeds lang onvermijdelijk was geble ken, is op het Paaschcongres der partij dat Zaterdag. Zondag en Maandag in Haarlem gehouden is, definitief inge treden. Een bemiddelingsvoorstel, dat be oogde de eenheid In de partij te be waren door het behoud van den linker vleugel onder leiding van F. Schmidt, werd door het partijbestuur onaan vaardbaar geacht. Daarna is met zeer groote meerderheid een resolutie aan genomen, waarin van alle leden ge eischt wordt dat zij zich zullen ont houden van de vorming van bijzondere groepeeringen en van handelingen die de eenheid der partij in gevaar bren- gen Tevens wordt de opheffing der bladen van de linker-opposttie de „Socialist" en „de Fakkel" geëischt. Als gevolg van dit besluit zijn Schmidt c s. uit de partij getreden, en hebben deze zich terstond tot een nieuwe partij gevormd t de Onafhanke lijke Socialistische Partij met ongeveer 460 leden. Tolunle Nederland—België. De raad van het Vlaamsch—Econo misch Verbond heett te Antwerpen een algemeene vergadering gehouden, waarin o.m. bet vraagstuk van de Nederlandsch—Belgische tolunie uit voerig besproken werd. De raad be- sloot op de vraag om advies van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België te antwoorden, dat het Ver bond in princiep een tolunie tusschen België en Nederland kan toejuichen. De vergadering wenscht echter aan de2e formuleering toe te voegen, dat zij. indien zij de Belgisch-Neder landsch-Luxemburgsche tolunie wil beschouwen als een eersten slap naar een uitgebreide tolunie tusschen de staten van Oslo, echter al haar voor behoud maken aangaande het advies dat oud-mlnisier Fonhomme aangaande deze kwestie aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel In Belg mee- deelde en waarbij hij verklaarde, dat het vormen van het Nederlandsch Belgisch accoord als de voorbode dient »e worden beschouwd van een drievoudig verbond met Frankrijk. Zoowel over den vorm als over de strekking van deze uitlating wenscht het Vlaamsch Economisch Verbond alle voorbehoud te maken. Wat het uitbreiden van de Oslo— conventie aangaat, waarover de Neder, landsche Kamer van Koophandel in België eveneens advies verlangde, deelt het V.F..V. mede, dat het een commissie heelt ingesteld, teneinde te onderzoeken of een tolunie mogelijk is Inzake de contracteerende partijen der conventie van Oslo, Zoodra deze commissie met haar werk gereed is, zal het Verbond advies uitbrengen. Nederlandsche Huldenhandel. jaars aanmerkelijk lager dan die in net begin 1931, Valutaschommellngen en wijzigingen in den muntstandaard bemoeilijkten het zakendoen zeer, vooral in het tweede halfjaar. De daling in zool-, over-en voering leder zooals lot dusverre niet ge kend' leverde ook voor den leder handel groote moeilijkheden op. Ver schillende iedersoorten daalden tot de helft van den prijs in het afgeloopen jaar. Zeer werd geklaagd over de slechte betalingen. KERKNIEUWS. Mgr. Schrijnen, t Zaterdagmorgen is Mgr. L. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, in den ouderdom van 70 jaten overleden. Z.H. Exc. Mgr. Laurenttus Josephus Antonius Hubertus Schrijnen werd den 30sten Juli 1861 te Venlo geboren uit het echtpaar Adrianus Schrijnen en Scholasttca Canoy. Na aan het college te Rolduc en aan 't Oroot—Seminarie te Roermond zijn studies te hebben voltooid, ontving hij 21 Maait 1885 de H. Priesterwijding uit de handen van mgr. Paredis, terwijl nog het zelfde jaar de benoeming volgde tot professor aan het Bisschoppelijk College te Roermond. Tal van jaren werkte de jonge professor hier aan de opvoeding der jeugd om in 1897 tot directeur der instelling te woiden be noemd. Toen door het overlijden van mgr. Corten de directeursplaats van Rolduc vacant kwam. werd mgr. Schrijnen 3 October J909 tot opvolger benoemd. Als directeur bleef hij daar werkzaam tot 28 Maart I9l4, op welken dag mgr. de benoeming ontving uit Rome tot bisschop van Roermond, als op- volger van Z.H. Exc. Mgr. J. H, Dreh- manns z g. HQ heeft zeer veel voor het diocees gedaan, speciaal voor 't katholiek onderwijs. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De prijzen thans aangeland op een punt, dat verre onder 1913 ligt. In het verslag der te's-Gravenhage gevestigde vereenlging .De Neder landsche Huiden- en Lederbeurzen over 1931 wordt o.m, het volgende medegedeeld Het behoeft geen betoog, dat de hulden- en lederbranche ten volle haar deel kreeg in den algemeenen nood toestand de reeds in 1928 begonnen prijsdaling bleef voortduren, zoodat de prijzen thans zijn aangeland op een punt, dat verre onder dat van 1913 ligt. Door de voorzichtige politiek, ge voerd in goede tijden, bleven de Ned. huldenhandel en lederindustrie vrijwel voor faillissementen gespaard. In den lederhandel en ook schoenindustrie kwamen verschillende faillissementen en onderhandsche accoorden voor. In het bulteHland werden talrijke faillisse menten uitgesproken en zeer veel reorganisaties (niet alle op voorbeel dige wijze) tot stand gebracht. Bijna het geheele jaar bewogen de prijzen der inlandsche huiden en vellen zich in dalende richting. Telkens meende men, dat het laagste punt nu wel bereikt was. doch steeds bleek nog een lagere prijs mogelijk. Prijs dalingen van 50 pCt., soms meer, kwamen dit jaar voor. Nederland is voor 90 pCt. der huidenproductie op den export aan gewezen. Polen een der grootste af nemers, heeft sinds 2'/a maand de grenzen gesloten Duitschland neemt geen hulden meer, doch slechts in beperkte mate vellen. Ook de markt voor Nederl. Oost- Indische huiden werd beheerscht door den algemeenen crisis toestand. Qe- durende het geheele jaar bleef de prijs dalen met een uilzondering toen een kleine haussee plaats had, waarvan de oorzaak niet is na te gaan. In 1931 werden te Amsterdam aan gevoerd 106 400 (v. j. f 1,500) Zuid* Mldder-Amenkaansche hulden. Hoewel volgens de statistieken de slachtingen belangrijk zijn afgenomen, waren de prijzen aan 't einde des hoogen prijs en hij bracht daarom dank voor de groote belangstelling en hoopte dat allen ook op finaniieel gebied de school zullen steunen, want er is nog veel noodig om het volgend jaar wederom meer ie kunnen presteeren. Speciaal dankte spr. meubelmaker en oudere leerlingen die hun hulp hebben verleend en de Eerw. Zusters, door wier hulp veel tot stand is gekomen en door wier beleid prachtig werk is gemaakt. Spr. wees op 't groote nut der winteravondcursussen en sprak den wensch uit dat allen zullen blijven steunen Dd jongste cursist W. Luipen kreeg daarna het woord en dankte namens alle cursisten den Z.Eerw heer pastoor voor de aangename uren in de school doorgebracht en voor de vele offers door Z.Eerw. gebracht. Als bewijs van sympathie bood spr. een bloemtafeltje met bloemen aan. Vervolgens werden door mej. Merks eveneens woorden van dank gebracht voor de nuttige wenken en spr. bood eveneens een cadeau aan, dat zeer dankbaar werd aanvaard. Nadat de thee geschonken was werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Er is prachtig werk gemaakt. Vooral het snijwerk was keurig, even als het handwerk der meisjes. Ook 't ralfii-werk was goed verzorgd. De volgende prijzen werden toe gekend Afd. jongens: le prijs: A.Smits, J. Muskens. L. Verdiesen met J. v. Uden, Fr. Smits, H. Sambeek, A. v. Huiten; 2de prijs: Th. v. Delft, A. Veltman, M. Pelders met J. Verdiesen 3de prijsJ. Pulles, H. SambeekEerv. vermeldingP. Smits, O. Klerks, C, Pelders, M. Brok, C. v. Son. Afd. meisjes: le prijs: M. v. Delft, Fr. v. d. Sanden, Sr. Maria, J. v. Vucht, Fr. Hombergen; 2e prijs:A.v. Delft, Anna v. Delft, M. Elshout, Adr. v. Delft, A. Elshout, M. Knippels 3e prijs A. Pijnenborg, M. Verhoeven, J. Merx, M. Knippels, M v. d. Wiel, I. v. d. Westen4de prijsM. v. Delft. J. v. Engelen Eerv. vermelding A. Pijnenborg, M. Elshout, A. Verouden, en Merx. Er was veel moois te zien, waarvoor een lofwoord aan het bestuur en de leerlingen past. A.s. Zondag zal in alle H. Missen collecte worden gehouden voor het Crisis-Comiié. voering is toegankelijk voor dames en heeren en zal precies om 5 30 n.m beginnen. Oezlen het programma bei looft deze uitvoering heel wat, zoodat velen wederom een genoeglijke avond te wachten staat. Geachte Redactie. Met belangstelling lezen ook wij wat U en andere bladen schrijven ter inprenting dat wij Nederlanders, Ne derlandsch fabrikaat schoenen gaan vragen en dragen. Maar wij ergeren ook ons wel eens bij het doorlezen der desbetreffende annonces, prijkende met het on derschrift „Nederl. Fabrikant", terwijl het merk voor de schoenen prijkte in een vreemde taal. Waarom kan een Nederl. fabrikaat schoen ook niet een Nederl. naam dragen. Als het Nederl. fabrikaat dan zoo voortreffelijk is, laat dan ook aan den naam direct zien, dat het Nederl. fabrikaat is. Voelen die fabrikanten niet, dat zij hier een groote en erger lijke domheid en inconsequentie be. gaan Men wil het publiek suggereeren bij hun winkeliers te vragen naar schoenen Nederl. fabrikaat, en als het publiek dat doet of zal gaan doen, dan krijgen we in heel veel gevallen schoenen voorgezet op de doos en misschien ook wel onder of in de schoenen een merk en naam die zeer velen niet uit kunnen spreken. Onze eigen moedertaal heeft toch waar achtig woorden genoeg. Is het Nederl. fabrikaat dan zoo Bo llede, dan behoeft men de schoenen ook niet onder een vreemden zooi- naam aan het publiek voor te zetten. Beleefd dankend voor de opname. OPMERKER. DRUNEN. Zaterdagmiddag 2 uur had alhier in de prachtig versierde zaal der Meisjescongregatie de olficteele opening plaats der Hutsvlijttentoonstelling. Hierbij waren tegenwoordig de Eerw. heeren Wtllems, v. Dal, G ündeman, burgemeester R. van der Heijden en mevrouw, de heer en mevr. Schreurs- Canters, de gem.-secretaris de heer Veldman, oud-burgemeester C. van Huiten, het bestuur der Huisvlijtschool, de Eerw. Zusters en verdere belang stellenden. Pastoor Ooossens heette alle aan wezigen welkom. De moreele steun der belangstellenden stelde spr. op De burgemeester van Drunen heelt door middel van aanplakbiljetten aan telefoonpalen in de kom der ge. meente, de ouders gewaarschuwd voor al goed toe te zien, dat hun kinderen niet met z.g. brandglaasjes spelen. Vooral met het oog op de droogte en de vele brandgevaarlijke punten in het dorp worden de ouders door den burgemeester op het hart gedrukt goed toe te zien, dat de kinderen niet met vuur spelen. DRUNEN. Zondagmiddag 1ste Paa3ch- dag reedde stationschef alhier, de heer Priem en zijn zoon H. Priem, op een motor met zijspanwagen, waarin de dochter gezeten was, In de richting Heusden. Even voor Oudheusden brak de koppelstang van het zijspan met gevolg, dat de motor in volle vaart tegen een boom terecht kwam, waardoor vader en zoon eraf werden geslingerd. De vader die op het duo zat liep een gapende wonde op aan den hals, doch de zoon was er erger aan toe, beiden lagen bewusteloos. Dokter Verhoeven uit Heusden die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet den zoon, die in zorgwekkende toestand verkeerde, onmiddelijk overbrengen naar het gasthuis le 's Bosch, alwaar hij korten tijd daarna overleed, hij laat een vrouw met één kind van 5 jaar achter. De dochter kwam met den schrik vrij. NIEUWKUIJK. De tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid* besloot in haar jongste vergadering binnenkort op een nader daarvoor te bepalen datum ten bate der R.K. jeugdvereniging van jongens en meisjes een uitvoering te geven. De dui venclub „Q.V.V.", gevestigd in café Th. v. d. Oeid, besloot in haar Zaterdag j.l. gehouden vergadering dit jaar wederom met haar wedvluchten mede te doen met den grooten bond in Tilburg. Er traden bij deze ver eenlging wederom vele nieuwe leden toe. Belangstellenden kunnen zich steeds als lid opgeven bij het bestuur. Men besloot het 25-jarig jubileum der Eerw. Zusters alhier te herdenken. Op een daarvoor te houden vergade ring zal men een en ander bespreken en vaststellen. Op Zondag 3 April a.s. zal de R.K. V. V. „SDO" ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan in de zaal van den heer O. de Bont een groote uitvoering geven. Medewerking zal op deze uit voering verleenen het alom bekende humoristen—gezelschap De Laat uit Tilburg, bestaande uit 4 personen, waaronder de populaire gramophoon- en radiozanger Aug. de Laat, De uit SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente te hou. den op Vrijdag 1 April 1932 des namiddags te drie uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 13 November en "8 December 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot belastingverhoog"^ opcenten gemeentefondsbelasting en opcenten personeele belasting). 4. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders inzake voortzetting der werkverschaffing. 5. Bespreking verbetering Hooge. vaartsche weg. Noordelijk gedeelte. 6. Wijziging begrooting dienst 1931. 7. Behandeling reclames straaibe- asting 1931. 8. Vaststelling^ suppletoir kohier straatbelasting 1931. 9. Mededeelingen. CAPELLE. Ten overstaan van Notaris Middelkoop werd vorige week in café L. v. Dongen publiek verkocht een landbouwerahuis voor P. v. Pelt in de Heistraat, hetwelk werd aange- kocht door J. de Roolj voor de som van t 3100.—. Voor de leden van den Chr. Bouwvakarbetdersbond te dezer plaatse, zal de inwisseling der bonnen voor de feestdagen, plaats hebben a.s. Don derdag 31 Maart 's avonds 7 uur ten huize van den afdeelings—penning, meester. Bij onderhandsche aanbesteding is net schilderwerk der Qeret. Pastorie opgedragen aan den heer D. Rijken aan de Nieuwevaart. Zondagmiddag trad in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk voor de eerste maal op üs. Qutttaart van Raamsdonksveer, welke een twee tal weken geleden is overgekomen uit Oosterend (FrDe kerk was stampvol, wat wij trouwens wel verwacht hadden, omdat velen den nieuwen herder en leeraar van Raamsdonksveer, ook hier wenschlten te hooren en van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. ZE. bepaalde zijn talrijk gehoor bij hel Paaschevangelie uit Matheus 28, welke predikatie mei klimmende, aandachtigge belangstelling werd gevolgd. Wljtwtj- lelden er niet aan, of Ds. Ouittaart zal ook aan den Loonschendijk vele trouwe kerkbezoekers in de toekomst onder zijn gehoor hebben. firtolkL he rit het 0 Prf,Cli] «skkende ierigen boeien, ioovvel unnen ul o. Hl»Pe Diiek werk' tiet zon ito avom raams Jerwijz alhier. Doe aandag ie leden {boden. estaagd goed .Uit loozen te iischaff Do ie Raamt worden i ial plaat maker RAAM Bestuur jooksvet om ïcusgeb beelden die won inure b - D worden paard U aor en |0 uur Zevenbt ie Waal - oamidd; |.0ljsn tan de ie bovi le Raar over G - D tan Ap Door de postduivenvereniging „Nog Sneller" alhier is besloten Zon dag 3 April a.s. een oefenvlucht te houden vanuit Baarle—Nassau. WASPIK. Tot notabel der Ned, Herv. Kerk te dezer plaatse werd ge kozen de heer W. Pruisen Jzn,welke deze benoeming heeft aangenomen. DUSSEN. Het dochtertje van den heer A. v. H. had het ongeluk, zich zoodanig te branden.dat geneeskundige hulp van Dr..de Boer moest worden ingeroepen. Door't Nat.—Crisis-comité zijn aan deze gemeente 27 zakken kunst mest toegewezen. ALMKERK. Op Vrijdag 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Chr. School aan den Verlaatachendljk alhier werd geopend, terwijl tevens op dien dag cle heer C. van Veeien 25 jaar als hoofd aan deze school ver bonden is en de heer H. van der Mei den 25 jaar bestuurslid en Penning meester der schoolvereeniging is ge weest. Een en ander zal feestelijk worden herdacht in een herdenkings-satnen- komst op Donderdag 31 Maart a.s. 's avonds 7 uur in de Qereformeetde Kerk, alwaar Ds. C. Hakman een feest, rede zal uitspreken en waar verder het woord kan worden gevoerd, door verschillende genoodigden. Op Vrijdag 1 April zal des mofgeni een kinderfeest worden gegeven, ter- wfll dien avond de oud-leerlingen in herdenkingssamenkomst zullen bijeen komen met genoodigden in de zaal van de Wed. C. Dekkers. In verband met het vruchtbare werk dat én school én hoofd door Gods Zegen hebben mogen verrichten, be- looft een en ander een aangename gedachtenis te zullen worden. LOON OP ZAND. 2e groote winter uitvoering. 2en Paaschdag gaf de R.K. Werkliedenvereeniging baar groote winterultvoering in de zaal der vereenlging met medewerking van haar onderafdeeling de tooneeivereen. „St. Jozef. De uitvoering was vrij toegankelijk voor de leden en begun stigers der vereenlging met hun dames. Opgevoerd werd „De Anarcist", drama in 4 bedrijven, bewerkt door O. NIelen. De keuze van dit stuk is zeer geluM 8 gebleken. De rollen waren allen w Zondag wijze e Ups is - I slieren «order Maand l uur. Poeder: Je ver; .Hijnhai op, wa NI Mot de ht ward, ran Ring lijkin j den v golde wat wach ginnc de le; ultvo doen Geb 6-tal ten S.C Stlijl won toen spei bij den Not en Mei laat me Ma nat coi vei Quaker bestaat voor 65®/, uit koolhydraten, die de werkkracht op poll houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat In een gezond makend voedsel behoort aanwezig te zijn. too [i«le b VOi

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2