Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Echo van het Zuiden" Geldleening. - Geschenk Gemeentehuis. W. B. Bank. is HET blad voor Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, Voor een abonnement, maar niet minder voor eene advertentie, Algemeen gelezen in plaats en streek. gebracht o°k hii den oort tioo gsteaf °°k het hlJ hoor, gunsti best ''orden, g voor <je le echt ne ge lach. ian defa. >e Vragen ecteur en ^|MeR 27. ZATERDAG 2 APRIL 1932. 5Ae JAARGANG 'te eaza. ro of tot fitter dit Avachtin en. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 19. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. VIERDE BLAD. Gisteravond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heeren J. Klijberg en Passier, beiden met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerkingen goed. gekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Februari 1932 tot het aangaan eener tfldelflke leening van f200 000 2. Alsvoor tot verkoop van bouw. terrein aan de Baardwijksche Straat aan de firma J. Vermeer. 3 Alsvoor tot verkoop van een woonhuis, schuur en erf aan H. J. Klerx. 4. Alsvoor tot overdracht om niet van kleine strookjes grond langs de Baardwljksche Straat aan verschillende personen, alsmede tot wijziging der kadastrale omschrijving van vroeger aldaar verkochte perceelen bouwterrein, waarvan de vermelding in de betref lende raadsbesluiten onjuist is ge— ichied. 5. Alsvoor tot aanvaarding van een door de R K. Middenstandsvereeniging alhier geschonken bronzen lantaarn voorde hal van het nieuwe raadhuis. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 6. Alsvoor van 29 Mei 1931 tot deelname in het aandeelenkapiiaal der NV. tot Keuring van Electrlsche Ma terialen te Arnhem. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten aanvankelijk bezwaar hadden tegen goedkeuring, doch ten slotte hierin zouden hebben bewilligd. Gezien de tijdsomstandigheden stellen B. en W. echter nader voor dit raadsbesluit (om een aandeel van f 500 te nemen) voor- loopig op te schorten. De raad gaat hiermee accoord. b. Van de Woningbouwvereniging .Baardwijk*. Verslag over 1931 en balans en verlies- en winstrekening per 31 Dec 1931. De heer Roxs zegt uit dit verslag gelezen te hebben dat aldaar de huur. prijs van woningen werd geregeld naar het inkomen van het gezin. Hij zou deze regeling voor alle gemeente woningen wenschelijk achten en vraagt waarom voor de Woningbouwvereeni. ging Baardwijk deze uitzondering ge- maakt wordt. De Voorzitter zegt dat deze regeling alleen geldt voor een blok woningen aan het Vooreinde. Destijds is bij het toekennen van het bouwvoorschot de voorwaarde gesteld dat de huur naar het Inkomen zou geregeld worden Spr. betwijfelt het of in het algemeen de huurders een dergelijke regeling loulen wenschen, want het gevolg zou zijn dat de meeste huren verhoogd en slechts een klein aantal verlaagd zouden worden. De heer Roxs ziet er na deze toe lichting van af een voorstel dienaan gaande te doen. c. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, 's Gravenhage. Proces-verbaal van kasopneming bij bij den ontvanger, gehouden op 18 Maart 1932. d. Van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, alhier. Verslag over 1931. De heer Nutjten zegt uit het verslag gezien te hebben dat de commissie ln verschillende gevallen gebruik maakt van de diensten der politie. Wanneer de ouders aan den oproep der com missie geen gehoor geven, dan stuurt de commissie een agent op onderzoek uit en uit het rapport van dien agent en van het hoofd der school trekt de commissie dan naar conclusies. Spr vindt dat niet de juiste weg. Hij vlndl het niet in den haak dat enkele men- schen zoo maar gebruik kunnen maken van polltie.dlensten, waardoor de agenten aan hun gewonen dienst ont trokken worden. Men maakt er volgens spr loopjongens van. Hij zou gaarne zien, dat hiervoor een stokje werd gestoken. De Voorzitter merkt den heer Nuij- ten op, dat deze wel een beetje te veel theoretiseert. Als er hiervoor werkelijk zoo vaak beslag zou worden gelegd op de politie zou spr. daar zelf wel op tegen komen, maar het zijn gelukkig maar uitzonderingen. Het betreft gewoonlijk onwillige ouders en het lijkt spr. de beste ma- nier om de gevallen te onderzoeken, want voor de politie hebben ze ge woonlijk nogal respect. Hoe moet de commissie anders een inzicht krijgen of een verzuim al dan niet gewettigd was. De heer v. Driel vtndt ook, dat de commissie de meest aangewezen weg bewandelt. Als de ouders weigeren voor de commissie te verschijnen kan men er toch de commissieleden zelf niet opuit sturen. De heer Nuijten blijft er bezwaar tegen maken, dat enkele menschen zonder meer beschikken over de po- litie-agenten en deze daardoor aan den dienst onttrokken worden. De Voorzitter merkt op, dat de commissie niet over de politie beschikt maar dat het hoofd der politie voor elk geval vergunning hiervoor geeft en aan hem dient men het over te laten of dit bezwaar voor de dienst-vervul- ling meebrengt. Geen der leden gaat hierop nog verder in. e. Van den gemeente-archivaris, al hier. Verslag betreffende het gemeente archief over 1931. f. Van A. de Graaff alhier. Mededeeling dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. Het gevraagde ontslag wordt op eervolle wijze verrleend, terwijl in zijn plaats tot lid wordt gekozen de heer S. F. v. Wees. g. Van P. Th. Bierlaagh. alhier. Verzoek om vergunning tot 't aan- brengen van ramen uitzicht gevende op gemeente-eigendommen (raadhuis), ln door hem te bouwen woningen. De Voorzitter zegt dat de heer Bierlaagh recht van overweg heeft op dan dam tusschen Café Snijders en zijn eigen pand, maar uit de papieren blijkt niet dat hq ook het recht heeft ramen te plaatsen. Toch is dit vroeger al gebeurd dus eigenlijk een eventueel verbod is toch reeds overschreden zonder dat er schijnbaar bezwaar »egen is gemaakt. Nu wordt op den duur het terrein dat aan de bestaande panden van Bierlaagh grenst een publiek plein, dus mag hij wat dal betreft daar vrij ramen plaatsen. Iets anders is het echter met de nieuwe door hem te bouwen woningen die Noordelijk achter de roellljn van het raadhuis springen Voor ramen in dat gedeelte te plaatsen, die dut uitzien op gemeente-eigendom, heeft hij wel vergunning der gemeente noodlg. De heer Bierlaagh is zoo vriendelijk geweest bij het maken van plannen voor deze nieuwe woningen de ge meente le kennen Architect Kropholler heeft mede zijn ad/les gegeven over den bouwstijl dezer woningen, die bij het raadhuis past en ook het voorge schreven bouw materiaal zal daarmee in overeenstemming worden gebracht. Zoodoende krijgen we daar een paar mooie nieuwe woningen, passend in de omgeving van het raadhuis, die den thans bestaanden toestand veel zullen verbeteren. De indeeling van het huls is zoo danig gemaakt dat de gemeente hoe genaamd geen fast kon ondervinden van dat uitzicht op haar terrein. Om al deze reden meenen B en W. gunstig op dit verzoek te moeten beslissen en tegen een jaarlijksche retributie van 10.25 deze vergunning te moeten ver- leenen. Na enkele toelichtingen van den voor zitter op vragen en opmerkingen van sommige raadsleden wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, De voorzitter zegt dat nog een aan vraag is ingekomen van den heer v. Ham om een perceeltje bouwterrein aan de Burg. Smeelelaan aan de linker zijde waar reeds een 4 tal huisjes staan. Besloten wordt het gevraagde per ceeltje te verkoopen tegen den vast- gestelden prijs van 140— per strek kende meter. 2. Voorstel tot het verleenen van onth<ff<ng van landpacht aan A. W Coppens. (Zie prae advies in ons vorig num mer) Met algemeene stemmen wordt de gevraagde ontheffing verleend. 3 Voorstel om in dank te aan vaarden een door de R.K Werklie— denvereeniging aangeboden eiken houten zitbank voor de benedenhal van het nieuwe raadhuis. De voorzitter zegt dat een dergelijk aanbod voor het gemeentebestuur wel buitengewoon aantrekkelhk is, vooral waar het komt van een vereeniging die een groot dee) van Waalwijk» ingezetenen onder hare leden telt. B en W. stellen daarom voor dit aanbod met den meesten dank te aanvaarden De heer Nuyten zegt met verschillen de leden der R. K. Werkl. Vereen, te hebben gesproken en daarbij tot de conclusie te zijn gekomen dat dit aan bod van bestuurszijde is uitgegaan en de leden hierover niet gehoord zijn. Om de mogelijkheid te voorkomen dat de gemeente een fiasco zou loopen, zou hij willen voorstellen om het aanvaar den van dit geschenk aan te houden tot een volgende vergadering. Hij hoopt dat de leden der vereeniging het er mee eens zullen zijn, maar mogelijk blijft het z.i. datj dit niet het geval is. De voorzitter merkt den heer Nuyten op dat deze zich bemoeit met dingen waarmede de raadsleden niets te maken hebben; dat is een interne aangelegen heid voor die vereeniging. Als op zijn voorstel werd ingegaan en het geschenk voorloopig niet werd aanvaard, zou dit een zeer groote onbeleefdheid zijn te genover die vereeniging, speciaal tegen het bestuur. Dhr. Smolders zal hier slechts 'n en kel woord op zeggen. Hij had bij dhr. Nuyten meer kiese hheid verwacht dan zich op die manier te gaan bemoei en met irtterne zaken eener vereeni ging Waarvan hij zelf geen lid is. De verantwoordelijkheid voor dit aanbod zullen het bestuur en de leden zelf wel dragen. De heer Spapens spreekt eveneens zijn bévreemding uit over het voorstel van den heer Nuyten. De aanneming daarvan zou een slag in het aangezicht zijn voor die vereeniging die aan het bestuur zijn vertrouwen schonk. De raadsleden moeten zich niet gaan men gen in interne aangelegenheden eener vereeniging. Voor de gemeente kan er toch nooit sprake van een fiasco zijn. De heer Nuyten handhaaft zijn voor stel, wat echter door geen der leden wordt gesteund en dus niet in behan deling kan komen, waardoor het voor stel van B. en W. is aangenomen. 4. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet over 1930 en van-het voorschot op deze ver goeding over 1932. (Zie prae-advies in vorig nummer). Na eenige nadere toelichtingen wor den de vergoedingen vastgesteld als in het prae-advies uiteen gezet. 5. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot 263.500. Dit punt wordt op voorstel van den voorzitter in geheime vergadering be handeld, waarna besloten werd de geld leening ad 263,500 conform het voor stel van B. en W. aan te gaan. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het aanbieden eener rustbank, als blijk van belang stelling bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging „Waalwijks Belagn". (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Woensdag). De heer van der Waerden heeft den indruk gekregen dat) de bij het station te plaatsen rustbank een meer dan ge wone uitvoering zal krijgen. Hij vraagt zich echter af of men niet meer gebaat zou zijn met voor dat geld meerdere eenvoudige banken te plaatsen op an dere punten, bijv. weg naar Roestel- berg, Parallelweg, Putstraat, enz., waar van het gemis reeds zoolang gevoeld is. De voorzitter zegt dat de bank aan 't station wel degelijk maar vrij eenvou dig bedoeld is, te plaatsen op 'n stee- nen voetstuk. De vele oud-gedienden die daar bijeen plachten te komen kun nen daarop dan hun sociëteit voortzet ten. Om meerdere banken te plaatsen acht spr. meer een taak voor een ver eeniging als Waalwijks Belang. Het ge meentebestuur wil door het plaatsen van deze bank een voorbeeld stellen, waarop naar wij hopen W. B. zal voortgaan. De heer v. d. Geld zou, onze jeugd kennende, de bank uit steen willen op trekken, om ze duurzamer en fraaier te maken. De voorzitter meent dat men de Waalwijksche jeugd nu niet in een al te slecht daglicht moet stellen. Hij wijst op de vele eenvoudige eiken ban ken met ijzeren onderstel aan den grond vast die elders reeds jaren staan. De heer Nuyten zou een beetje hoo- ger crediet uittrekken en nog een bank plaatsen, aan het einde der Putstraat, hoek Parallelweg. De voorzitter zegt dat het de bedoe ling is een blijk van belangstelling en een attentie te bewijzen aan-Waalwijks Belang. Gaat men er nu» meer plaatsen dan gaat dit idee er eenigszins af. La ten we afwachten of ons voorbeeld door W. B. soms wordt nagevolgd en anders kunnen we in de toekomst als de tijds omstandigheden gunstiger zijn nog eens zien of er van gemeentewege iets gedaan diende te worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. Hierna gaat de raad over in geheim comité. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Ongeval Mr. Brouwers. Naar wij nader vernemen heeft het ongeval van mr. Brouwers onder Grubbenvorst (L.) niet zulke ernstige gevolgen als uit het eerste bericht zou blijken. Mr. Brouwers heeft zelf slechts een lichte hoofdwonde bekomen, ter wijl ook de toestand van K. niet zoo ernstig is als aanvankelijk gedacht werd. Waalwijksche Ontwlkkellngsclub. De bijeenkomst die gisteravond ge houden zou worden en waar de heer L. Mombers zou spreken over het „Ontstaan der Vennen van Oisterwijk" is tot a.s. Vrijdag uitgesteld. Gunning. Het bouwen van een dubbel woon huis voor den heer P. T. Bierlaagh alhier is opgedragen aan de Fa. Wed. A. Aarts Zonen Waalwijk, voor f13700.- Zlekenkas van de R.K. Werklieden- vereeniging van fVaalwijk. Algemeene vergadering op Maandag 11 April 1932, des avonds 8 precies in de groote zaal der R.K. Werklie. denvereeniging. Agenda 1 Opening door den voorzitter. Notulen der vorige vergadering. Verslag van den penningmeester over het tweede halfjaar 1931. Verslag der controleurs omtrent boeken en bescheiden. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer Adr. Stokwielder. Voorstel tot hoogere verzekering van werklooze leden. Mededeelingen. Rondvraag en sluiting. 2. 3. 4. 5. 6. Haat. Net De Echo van het Zuiden, faalwyksche en Langstraatsclie Couranl, fleneenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1