m I WaÉijtebe Mrikkirjj lol* Ticbi J. ELEKAN is DE Drukkerij uit Waalwijk en de Langstraat, De Drukkerij op ELK gebied, van 't gewoonste tot 't beste aan billijke prijzen. Trouwkaarten of Trouwbrieven i HiüttHIlH Gronduerkoop. De gunning der perceelen van den heer D. J. H. v. Tussenbroek, die gis teren door Not. Schaap in Hotel Ver- wiel geveild zijn, is 24 uur aangehou den. Brabantsche Schoenindustrie. Opzegging C. A. O. De Brabantsche schoenfabrikanten hebben de met den Ned. R.K. Farieks- arbeidersbond, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders afge sloten collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd. Inzake de voorwaarden waarop een nieuwe arbeidsovereenkomst kan wor den afgesloten, verwijst men naar de Federatie van Schoenfabrikanten BINNENLAND. Ned. Steenkolen naar België. HEERLEN, 1 April. Uit deze gemeente wordt aan het persbureau V. D. gemeld, dat te Brussel bespre, kingen hebben plaats gehad tusschen vertegenwoordigers der Belgische re- geering en van de Belgische mijnen. Bij deze bespreking bleek, dat België den invoer van Nederlandsche steen, kolen verder ernstig wil beperken. In verband hiermede vreest men, dat in de Limburgsche mijn-industrie op groote schaal arbeiders zullen moeten worden ontslagen en dat nieuwe i „Feierschiehten" moeten worden ver- j wacht. De Schel de. Rijn.kwestie. Op uitnoodiging van het gemeente, bestuur van Geertruidenberg zal de heer Dr. Alb. van de Poel, hoofd- redacteur van het Dagblad van Noord- Brabant, op Woensdag 6 April a.s. des avonds ten 8 uur in de zaal van Hotel Centraal te Geertruidenberg een lezing houden over het onderwerp volgend onderhanden. Onze beperkte Het kanalenvraagstuk in West tijd stond ons niet toe ook dit tot het Brabant." Cabaretavond Vedehova". Naar wij vernemen zal de opbrengst van den cabaret- en dansavond, die .Vedehova", de vereeniging van leer lingen der Rijksvakschool op Zaterdag 9 April as. zal houden, gestort worden in de kas van het Crisis comité Cabaret.avond 7.4 V.E.N U. Donderdagavond woonden we de slotrepetitie bij van TAVENU voor haar Zondag 3 April te geven cabaret avond. We kunnen nu al wel reeds zeggen, dat het een succes zal wor den. Het koor heeft een tweetal nieuwe nummers op haar repertoire gezet. Vooral willen we daarvan vernoemen een zeer melodieuse wals van Launer .Zomeravond—lied". Wat de heeren Burmanje en Pullens presteeren, behoeft geen nader betoog. Ieder bezoeker der laatste gegeven operette heeft kunnen genieten van deze voor dilletanten wel zeer uitge breide mooie stemmen. De heer Bur manje zingt een tweetal nieuwe levens liederen waaronder het bijzonder mooie: .Makkers glück auf!" De heer Pullens neemt een tweetal lyrische tenorsoli voor zijn rekening. Hoewel 't al laat op den avond ge worden was en het koor reeds lang naar huis toe was. verzocht de regis seur ons, nog een goed half uur te blijven om tenminste ook iets van het komische programma te zien. We i hebben geen spijt gehad van dit op- onthoud. Voortdurend moesten we lachen om de dol-komische verwik. kelingen en de grappige situatie's in de klucht: .Terug van de Kongo.". Wij voorspellen de uitvoerenden hier een reuze succes mee, grooter nog dan met hun beste nummer op den onvergetelijken cabaretavond van vorig jaar. Direct na het slot van het j eerste nummer, namen de spelers 'n einde toe te zien, maar wat we er van zagen, was bijzonder amusant. Het publiek staat dus Zondagavond een uiterst gezellige uitvoering te wachten, welke zooals te begrijpen is, door een geanimeerd bal besloten zal worden. Naast het zeer bijzondere programma, gelooven we, dat dit vooral voor vele jongeren een groote .trek pleister" is, temeer daar .Musis" nu van zoo'n uitstekende dansvloer is voorzien. Het lijkt ons niet overbodig, nogmaals te wijzen op de gelegenheid tot plaatsbespreking Zondag van 12 l'/a uur aan de zaal, zooals op dein dit blad voorkomende strooibiljetten vermeld staat De aanvang is bepaald op 8 uur. Hieraan zal stipt de hand gehouden worden. Provinciale Stierenkeuring De Provinciale P/emlekeuring van Sprlngstieren wordt alhier gehouden op Dinsdag 5 April, voormiddag 10 30 uur. „Kunst en Vriendschap". De Tooneelvereeniging Kunst en Een koude Maart. Record aantal dagen met vorst. Blijkens het voorloopig overzicht, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt was in de maand Maart gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur 24 graad be neden normaal. Zij was in de eerste decade 24 graad; in de tweede 3| en in de derde 1 graad beneden normaal. Slechts op vijf dagen was de tempera tuur boven normaal, namelijk op den 8sten en de laatste vier dagen der maand. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 12en en 30en, respec tievelijk 94 graad beneden en 44 graad boven normaal. De gemiddelde maxi- j mum temperatuur was 1 graad, het gemiddelde minimum 24 graad bene- j den normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het i vriespunt was te De Bilt met 23 dagen j 11 boven normaal. Het bedroeg bijna het dubbele van het normale aantal en is het hoogste, dat sedert 1897, het be- gin der waarnemingsreeks te De Bilt, Vriendschap", gevestigd bij mej. Wed. is voorgekomen; een gelijk aantal werd J. v. Helvoirt alhier hoopt Zaterdag 23 j in Maart 1929 waargenomen. en Zondag 24 April op te voeren „Ge broeders Kalkoen", blijspel in drie be drijven van Gerard Nielen Wij komen hierop nader terug. Gemeente Waspik in de knel. Jn de gisteravond gehouden raads. vergadering heeft de Burgemeester van Waspik mededeelingen gedaan betreffende de toestand der gemeente kas. Op 1 April was deze kas zoo goed als uitgeput en de gemeenten ambtenaren hebben zichdaarom bereid verklaard hun tractement voorloopig niet op te vragen, daar anders de steuntrekkenden zonder middelen moesten worden gelaten Dit zal echter de laatste week zijn dat aan de werkloozen geldelijken 9teun kan worden verstrekt en vanaf volgende week zal de steun in bons worden uitbetaald. Naar de burgemeester zeide is deze toestand slechts tijdelijk daar de ge. meente op 1 Mei weerover voldoende middelen kan beschikken. Ook in de gemeente Raamsdonk wordt de werkloozensteun in bons uitbetaald. De belastingbetalers, speciaal de middenstand, worden op hooge lasten gedreven, die vele van hen waarschijn lijk niet zullen kunnen dragen. De raad van Waspik heeft nu be sloten de opcenten op de G. F. B. en de P. B. op te voeren tot resp 80 en 200. Zulks is noodig daar nog een tekort van f 7700 gedekt moet worden. Ook het Armbestuur zit zonder geld. In de gemeente Sprang - Capelle zijn gisteren de opcenten verhoogd tot 80 voor de G. F. B. en 100 voor de P. B., teneinde een tekort van f 4250 te dekken. Een en ander teekent wel den be rooiden toestand waarin de geme nte. kassen zich bevinden een dergelijke toestand kan moeilijk langen tijd blijven voortduren. De neerslag was over het geheele land beneden normaal, het tekort be droeg in het Noorden en Noord-Westen ongeveer 50 overigens ongeveer 40 Te De Bilt werden 162 uren zonne schijn waargenomen tegen 114 nor maal. BUITENLAND. Engeland en Ierland. In een volledigen kabinetsraad is gisteren de tekst van het Iersche ant woord, naar verluidt definitief, opge steld, maar de verzending naar Lon den zal niet eerder geschieden dan Maandag. Ofschoon de Iersche regeering bij haar eisch blijft van afschaffing van den eed van trouw aan een „vreem den" monarch, is de vorm waarin deze eisch gevat is, veel concilianter. No pens het geschilpunt der annuiteiten heeft de Iersche regeering het woord eisch zelfs vermeden en zij schijnt nu slechts met nadruk op de wenschelijk- heid te wijzen, dat Engeland ook in deze aan de Iersche wenschen zal te gemoet komen. Men gelooft te Dublin dat een vriendschappelijke schikking tot stand kan komen. Het Donaaplan. PARIJS Volgens de Matin zal de conferentie over de Donau-kwestie, welke volge is een officieele mededee. ling is vastgesteld op het midden van de volgende week, op 6 of 7 April te Londen geopend worden. De minister van financiën, Flandin, die Frankrijk hierbij vertegenwoordigt, zal gelegenheid hebben op 5 April zijn persoonlijke besprekingen roet de financieele deskundigen over de voor bereiding van de bespreking der her stelkwestie op de conferentie van Lausanne voort te zetten. In vele Fransche bladen wordt de vraag gesteld, of de ontmoeting tus schen de Engelsche en Fransche mi nisters niet tot een herleving van de Entente Cordiale kan voeren. De nieuwe propaganda-veldtocht van Hitier. De nat. soc. Parteikorrespondenz maakt bijzonderheden bekend over de voorbereiding van de propaganda voor de tweede presidentsverkiezing. Zondagmiddag 12 uur ie de Paasch- vrede afgeloopen. Op hetzelfde oogen- blik zal Adolf Hitler reeds voor een vergadering spreken. Het plan is, dat hij gedurende de geheele volgende week voortdurend op reis is en dage- lijks op ongeveer 3 4 verschillende plaatsen zal spreken. Volgens nat. soc. berekening zullen hierdoor ongeveer een millioen vergaderingbezoekers ge legenheid krijgen hem persoonlijk te hooren. Het blad spreekt van een propaganda, veldtocht zonder weerga. De partijbladen zullen tijdens de propagandaweek in viervoudige en tienvoudige oplage verschijnen. De Völkische Beobachler zelfs in een op laag van millioenen. Het ontwerp voor het officieele stembiljet voor de tweede presidents verkiezing is thans gereed. De stem biljetten zijn ditmaal op lichtgroen papier gedrukt. Zij bevatten in alphabetische vol gorde slechts de drie namen Paul von Hindenburg, rijkspresident, gene- raai veldmaarschalk, Berlijn Adolf Hitler, regeeringsraad in Brunswijk schen staatsdienst, Munchen en Ernst Thdlmann, transportarbeider, Ham burg. Nieuwe strijd om Shanghai Volgens een bericht uit Shanghai aan een der bladen wordt in de buurt van deze stad zoowel door de Chi. neezen als door Japanners weer loop graven opgeworpen, omdat men een mislukking van de onderhandelingen over den wapenstilstand en nieuwe gevechten verwacht. Van Japansche zijde wordt echter gemeldt, dat de onderhandelingen goed opschieten, zoodat men een gunstigen afloop binnenkort verwacht. Daaren- tegen heeft de Chineesche gedelegeerde te Genève aan het secretariaat van den volkenbond een rapport over het ver loop der onderhandelingen te Shanghia overhandigd, waarin een overzicht wordt gegeven over het verloop der onderhandelingen en vastgesteld wordt, dat op 28 Maart de onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen, om dat de Japansche vertegenwoordigers geweigerd hebben duidelijk antwoord te geven op de vraag, of Japan binnen een bepaalden tijd zijn troepen wil terugtrekken. RECHTSZAKEN. De moord op den rijksveldwachter Tap. Naar we vernemen, is door alle veroordeelden wegens den moord op den veldwachter Tap hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Tiel d.d. 3 Maart j 1., waarbij G. R., J. R. en J J R., allen arbeiders wonende te Kerkdriel werden veroordeeld ieder tot 13 jaren gevan. genisstraf Ook door den Officier van Justitie i9 zijnerzijds hooger beroep aangeteekend. SPORT. Sparta (Praag) geslagen. Een volkomen gave bondsploeg behaalt een verdiende 3-2 zege. De T.C. en de K.C. hebben redenen tot juichen te over. In de eerste plaats reeds wegens het feit dat een Neder- landsch B elftal er in geslaagd is van het sterke Sparta (Praag) te winnen, doch in de tweede plaats ook omdat deze wedstrijd verrassende aspecten heeft opgeleverd. Wij zijn verheugd geweest over de goede resultaten van het Nederlandsche elftal van de laat ste uitwedstrijden; we kunnen thans opnieuw verheugd zijn, want. we hebben weer reserves. Het elftal dat gisteravond op het V.U.C.-veld te Den Haag gedurende twee maal drie kwar tier hard gevochten heeft voor de over winning, was bezield met dezelfde ge voelens als waarmede ons vertegen woordigende elftal te Antwerpen tus schen de krijtlijnen kwam en het heeft een even eervol resultaat geboekt. Vooral verrassend was het spel van onze tweede voorhoede, de linie die de laatste jaren aan onze T.C. zooveel hoofdbrekens heeft gekost. Zonder aan de prestaties van onze nationale voorhoede afbreuk te willen doen, mo gen we gerust zeggen dat het spel, door deze linie ontwikkeld, van prima inter nationaal gehalte was. Drie volkomen gave doelpunten zijn de beloonning voor het harde werk van deze aanvals- linie geweest. Het grootste aandeel in dit succes hebben wel de K.F.C.'er Kruyver en de Velocitaan Bonsema gehad. Eerstge- noemde speelde een linksbuitenpartij zooals van Nellen hem zeker niet zal verbeteren. Zijn voorzetten waren af en stichtten geregeld verwarring in de Praagsche achterhoede. In één adem met hem mag Bonsema genoemd wor den, die twee doelpunten voor zijn re kening nam en overigens ook een zeer nuttige partij speelde. Ook Verkerk speelde als middenvoor een goede par tij. Het tweede doelpunt, dat hij met een kopbal uit een voorzet van links scoorde, was een juweel. GEMENGD NIEUWS. Auto door de kerkdeuren. In den nacht van Woensdag op Don derdag hadden enkele heeren uit Mid- delie, die naar de kermis te Bovenkar- spel waren geweest, in hun auto een paar Enkhuizer meisjes thuis gebracht meldt de „Standaard". Toen de heeren weer uit Enkhuizen wilden vertrekken, hebben zij den in gang van de Westerkerk aangezien voor de Koepoort. Al te wonderlijk is deze vergissing niet, want de Wester kerk sluit de Westerstraat op onge veer dezelfde wijze af als de Koepoort een andere straat. Met volle vaart reed de auto tegen de kerkdeuren op en ver brijzelde deze, waarna de wagen in het potraal van de kerk terecht kwam. Een politieman, die op het gekraak toe schoot, heeft de automobilisten gehol pen om uit de kerk vandaan te komen. De auto was slechts weinig beschadigd de inzittenden waren niet gewond. Zij hebben hun reis kunnen vervolgen. Opgemerkt mag worden dat zij zich niet onder den invloed van sterken drank bevonden, en het ongeluk blijk baar aan verstrooidheid moet worden geweten. Aan de gevolgen overleden. De rijwielhersteller H. J. Zwienen- berg, die Donderdagmorgen in de stoomzuivelfabriek „Wegdam" van de fa. Wed. Brummelhuis te Hengevelde het ongeluk had van een filter te val len, is gistermorgen in het R.K. Zie kenhuis te Hengelo aan de gevolgen daarvan overleden. De man was 40 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. Mijnongelukken. Gisterochtend is in de briketfabriek van staatsmijn Wilhelmina de dienst doende voorman L. P. die zich in een fijnkool bunker begeven had, onder afvallende steenkolen bedolven en gestikt. De man was 31 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Vannacht is in de ondergrond, sche werken van steatsmijn Hendrik de meesterbouwer H N. tusschen een ontspoorden wagen en een passeeren- den kolentrein aan den zijwand van de galerij bekneld geraakt. Hij kreeg zwaar inwendig letsel, tengevolge waarvan hij is overleden. De man die van Duitsche nationa liteit was, was 56 jaar, gehuwd en kinderloos. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De groote attractie". Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Het geheimzinnige eiland". Zaterdag 8 uur Repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak. Musis Sacrum. Zondag Groot Volksma'.lrée der Liedertafel Oefening en Vermaak Entree vrij. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6*/a uur. Tooneelultvoerlng voor de leden der R.K. Werklieden vereniging in den Gildenbond Zondag 6 en8'/iU. Luxor Bioscoop, „De groote attractie". Zondag 8 uur. Cabaret—avond Tavenu, Musis Sacrum. Maandag 8 uur. Liefdadigheids uitvoering „DVSV" in den G idenbond. Verlceerslessen van den A.N.W.B. 3e Les. Let op 1 Gevaar Er zijn voorzichtige en onvoorzich. lige kinderen. De onvoorzichtige zijn nu eens niet op het linkerplaatje afgebeeld, zooals op de beide vorige zegels, maar op de teekening rechts. Dat ia expres gedaan, om de goede oplossing niet altijd rechts te laten zoeken. Heel onvoorzichtig komen Piet en zijn zusje Annemie schter de trim om, zonder eerst goed uit te kijken, of de weg, dien ze willen oversteken, wel vrij is. Zie maar eens hoe gevaarlijk dat is. De chauffeur, die juist de tram passeert, kan natuurlijk niet zien, dat daar een paar domme, onoplettende kinderen aankomen en hij moetineem verschrikkelijk haastig uitwijken, om ze niet te overrijden. En door dat plotseling uitwijken loopt hij nog de kans ook, om een botsing met een andere auto te veroorzaken. Annemie laat van schrik haar schooltasch vallen en als Piet niet héél vlug achteruitgaat, raakt hij onder de wielen en dat is heusch zoo prettig niet en heel onge zond Op het linker plaatje doen Jan en zijn zusje Eulalia het beter. Die letten goed op het gevaar en wachten, als ze achter de stilstaande tram langt komen, veilig op den vluchtheuvel, tot de auto op den drukken rijweg voorbij en de weg vrij is. Dan gaan ze veilig naar den overkant en Eulalia behoeft haar schooltasch niet van schrik te verliezen. Wat houdt ze die stevig onder haar arm vast Ieder begrijpt natuurlijk wel, dathet niet alleen gevaarlijk is achter een tram over te steken zonder uit te kijken, maar dat je even goed moet opletten, als je achter een auto, of vrachtkar passeert. Kijk dus vóór het oversteken altijc goed uit, of de weg vrij is. Dan breng je jezelf en je schooltaich netjes en veilig-thuis. ADVERTENT1IN RECHTSKUNDIG ADVISEUR» Havenstraat K, (nabij 't Staties), HERTOGENBOSCH. Adviezen en bgstand met be trekking tot processen, strafza ken, faillissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, een ^helding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorko mende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, Innen van Schuldvorderingen, re geling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken vaa contracten, reqnesten enz. Degelijke en prompts afwerking. Billijks conditiën. ZONDAGS NA 1 UUR KANTOOR GESLOTEN. Plaats uw advertentien in het blad, dat in uwe plaats en omgeving gelezen wórdt steunt de plaatselijke industrie. Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Ttelen.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2