Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; I at FEUILLETOfl LXX5R ERX&MNg GEMEENTERAAD. Archibald Marshall. WOENSDAG 6 APRIL 1932. &5ë JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. II. Telegr.-Adre»: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD SPRANG—CAPELLE. Vertiooging opcenten O F B, en P.B. Werkverschaifing door uitbaggering der haven. De Hoogevaartsche weg. De gemeenteraad van Sprang—Ca- pelle kwam Vrijdagmiddag ten raad- huize bijeen. Voorzitter de Ed.achtb. hr. Q. Meijer. Secretaris de heer v. d Berg. Afwezig de heeren weth. Middelkoop en Kerst. Aan de ordez 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 13 November en 18 December 1931. t Geen der leden heeft hierop eenige aanmerking. 2. Ingekomen Stukken. Van Ged. Staten: de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten besluit tot verdaging der beslissing op de begrooting met machtiging tot het doen van uitgaven de verordening op de heffing van opcenten, deze wordt teruggezonden, omdat volgens Ged. Staten een verdere verhooging der opcenten is noodlg gebleken. Van het gemeentebestuur van Oost- stellingwerf verzoek om adheasie te betuigen van het adres aan de regee ring tot het nemen van spoedige maatregelen in 't belang van land- en tuinbouw; aan dit verzoek wordt voldaan. Toelage georganiseerde werkloozen Van de Fed. van Bestuurdersbonden In N.-B. verzoek om aan de georga niseerde arbeiders in de werkverschaf fing een extra loon toe te kennen als vergoeding voor de te betalen contri- butle. B. en W. zijn van meening, dat aan het verzoek ntet moet worden voldaan. De heer Kraak is van oordeel, dat er zeer veel voor te zeggen is. De arbeiders die georganiseerd zijn, hebben 6 of 8 weken uit de kas der organisatie getrokken, terwijl de andere werkloozen direct ten laste der ge meente zijn gekomen. De heer Michaël vraagt wat de be doeling van dhr. Kraak is. De heer Kraak wil het verzoek toe- staan, daar hij er niets tegen vindt om die menschen een vergoeding te geven. De heer Michaël gelooft niet, dat de gemeente hiertoe verplicht is. Het gaat toch niet aan, dat de ge meenteraad propaganda maakt voor de organisatie. Wel is spr. een sterk voor stander der organisatie, maar hij vindt het niet in orde dat daarvoor gelden uit de gemeentekas worden beschikbaar gesteld. Ieder moet zich organiseeren, dan zal de arbeider sterk staan, maar als de gemeente hiervoor geld ging uitgeven zou ze z.i. propaganda voor den bond gaan voeren. De heer Kraak zegt daarentegen, dat de gemeente toch de vruchten der organisatie trekt. 'Weih. v. d. Willigenburg gelooft, dat de geheele raad overtuigd is van iet nut der organisatie. Hij wijst erop, at de gemeente de door het rijk voor- j eschreven maximum ultkeering zou overschrijden, wanneer nog een extra toelage werd verstrekt, men zou dan n strijd komen met de rpsvoorschrif- ten. De overheid toont toch reeds voldoende rekening te houden met de organisatie, hetgeen wel blijkt uit de subsidies die door rijk en gemeente worden gegeven aan de werkloozen- kassen. Met 8 1 stem wordt het voorstel B. en W. aangenomen. Dhr. Kraak stemde tegen. Trampad. Van de bewoners van het Trampad is een verzoek ingekomen om dien weg te verbeteren. De Voorzitter zegt, dat bedoelde weg gedeeltelijk eigendom van een particulier is. B. en W. hebben zich me* dezen eigenaar in verbinding ge steld, doch deze bleek niet bereid den weg gratis aan de gemeente af te staan. B cn W. zullen nogmaals overleg plegen en t z.t. op de zaak terugkomen. Ue heer Michaël meent, dat het niet juist is na te gaan van wie bedoelde weg feitelijk is. Misschien behoort hij nog wel aan de oude tramwegmaat schappij. Meermalen heeft de gemeente uit eigen beweging sintels op dien weg laten werpen zoodat er een be hoorlijk fietspad was. Maar de eigenaar van dat deel schijnt geen kanten uit te willen of hij moet er een beduidend bedrag voor hebben, hoewel hij zelf toch niets aan den weg heeft en hem dus gemakkelijk zou kunnen afstaan. Dan zou er tenminste 'n oplossing gevonden kunnen worden en konden de menschen fatsoenlijk uit hunne woningen komen. Zoolang die man- stokstijf vasthoudt, is spr. er echter niet voor te vinden een cent aan den weg te besteden. Wordt aangehouden. Van het hoofd der school te Capelle- kom verzoek om aan mej Vleeschblok een gratificatie te verleenen van f30 voor de werkzaamheden die zij na den datum van haar ontslag heeft verricht en nog zal verrichten. B. en W. stellen voor deze gratifi catle te verleenen. Vrees voor het scheppen van een precedent behoeft niet te bestaan. De heer Dalmaijer meent dat het onderwijs er zeer mee gebaat zal zijn wanneer mej. V. nog tot 1 Mei aan de school blijft. Wordt toegestaan. Van de besturen der Bljz. Scholen aanvragen om vergoeding en voor schotten. B. en W. stellen voor de vaststelling der vergoeding aan te houden en de voorschotten te verleenen op basis der uitgaven voor het openbaar onderwijs. Aldus besloten. van „De Echo van het Zuiden". Belasllngv er hooging. 3. Voorstellen B. en W. tot belasting- verhooging. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten de begrooting van 1932 hebben terug gezonden en in overweging geven de belastingen te verhoogen. Bij de tegen woordlge heffingen zijn de volgende tekorten te becijferenmindere op brengst pachten f250, vermeerdering van kwade posten f 600, te hoog ge raamde inkomsten f 1200, aflossing en rente steunleenirg f1500, idem onder, wijsleening t 700, totaal f 4250. B. en W. stellen voor tot dekking van dit tekort de opcenten O F.B. en P B. te verhoogen tot resp. 80 en 100, hetgeen f 1850 en f2400 zal opbrengen. De heer Verheijden komt terug op hetgeen de heer Michael hem de vorige vergadering heeft toegevoegd, nl. dat hij den toestand te donker inzag Spr. heeft toen al voorspeld dat het be lastingjaar 1932 met een tekort zou sluiten. Hij had niet vermoed dat de raad reeds de volgende vergadering met een belastingverhooging overrom peld zou worden, maar wel meent hij dankbaar te mogen zijn als het bij deze verhooging blijft. Spr wil hier, hoewel hij van geen enkele politieke kleur is, een uitspraak aanhalen van een vooraanstaand persoon, nl. den heer Coüjn, die gezegd heeft: „Het is het begin der ellende." Daarmede is spr. iet roerend eens. Wij kunnen niet anders als met het voorstel van B. en W. accoord gaan, meent spr., en hij is bang dat de rekening dit jaar nog met een nadeelig saldo zal sluiten. De heer Michael meent ook een en ander te moeten zeggen nu de heer Verheijden zijn naam genoemd heeft. Reeds In November zijn de opcenten op de G F.B. verhoogd van 65 tot 75. zoodat het nu slechts een verhooging van 5 opcenten beteekent. Dat de malaisetljd ten einde zal zijn gelooft spr. niet en hij vreest dat per slot van rekening nog uit andere zakken za moeten worden geput. Waar het geld vandaan moet komen zal de tijd moeten leeren. Hij geeft den heer Verheijden gelijk dat hij indertijd meende dat deze te pessimistisch zag, maar nu is het gebleken dat de heer Verheijden vol komen gelijk had 5 Maanden later is Naar het Engelsch van 20) Die zyn precies in den toestand ge bleven waarin ze waren, toen Lady Bert ram ze hel laatste heeft gebruikt, lichtte Guy in. In deze kamer zijn wel verande ringen aangebracht; verschillende schil derijen en andere kunstvoorwerpen zijn pas na haar dood gekocht. Het was alsof Sir Roderick voor haar de kamer steeds mooier wilde maken. Van den salon voerde hun weg naai de muziekkamer, waar 'n vleugelpiano en een orgel stonden die in een kwart eeuw niet waren bespeeld. Maar ze wa ren uitstekend in orde gehouden Er was een uitgebreide muziekbibliotheek en Guv had gelegenheid op te merken dat zijn aantrekkelijke gezellin al even goed op de hoogte was van muziek als van schilderkunst en kunstnijverheid, waarvan ze haar kennis straks, by het bezichtigen van de schatten in den grooten salon, aan den dag had gelegd. Cicely moest inderdaad een uitsteken de opvoeding hebben gehad! Van de muziekkamer kwamen ze in een kleineren salon, waaraan een as vol prachtige, zeldzame bloemen grens de. Langs den salon liep 'n rij kabi netten, evenals alle kamers die ze tot terendste voortbrengselen van kunst en handwerk uit alle deelen der aarde. Weet u wat? zei Guy opeens, ter wijl hij opkeek naar het glazen dak van de serre, waarop de regendruppels sta tig neerkletterden, we moesten begin nen een catalogus van de kunstschat ten hier in huis te maken, terwijl ik hier ben! Ik heb er wel geen sikkepit verstand ,van, maar u bent vrij goed op de hoogte en in de bibliotheek is al% het noodige materiaal voorhanden. Het zou interessant werk zijn en als het regent kunnen we tenminste nog wat anders doen dan duetten spelen! Cicely ging gretig op het plan in en zóó kwam de „Catalogus van de schil-1 derijen en kunstvoorwerpen, aanwezig op Wetstones, Cumberland" tot stand, een pracht-uitgave in honderd exem plaren, die op geschept papier gedrukt en in perkament gebonden een bezit werd waar de verzamelaars om voch ten. Maar Cecily moest den arbeid vol tooien met de hulp van Mevrouw Her hert, want Guy's verblijf duurde te kort om het te voleindigen. Ze gingen naar boven in druk ge sprek over hun plan, maar hun opge wekt gepraat verstomde toen ze Lady Bertram's boudoir binnen traden. Het was haast niet te gelooven dat dit ver trek in zoovele jaren niet gebruikt was; zulk 'n indruk van bewoondheid maak te het- Een lage armstoel was hij den haard geschoven; een werktafel stond er naast. Op een van de kleine tafels lag een borduurraam met een half-afge- werkt patroon erin; naalden en stren gen zijde nog erbij. Overal waren hoe ken verspreid, aan den wand hing een gitaar en een piano stond bij een van de toestan d zoo sterk verergerd dat het niet te zien is hoe het einde zal zijn. De heer Kraak krijgt daarna het woord. Noodzakelijkerwijs zal hij zich moeten vereenigen met de opcenten G F.B. De verhooging der opcenten P.B. Is z.i. echter te sterk doorgevoerd en liever zou htj hiervoor in de plaats gesteld zien een algemeene herschatting in de geheele gemeente. Veel menschen die bijna geen inkomen hebben zullen nog 121 belasting moeten opbrengen. Spr. stelt voor een algemeene ner- schatting aan te vragen en de gemeente voor de P.B. in de 6a klas te plaatsen. De Voorzitter zegt dat er wet altijd eenige onbillijkheid tn zal blijven. De indeeling in de 2de klasse meenen B. en W. echter te moeten handhaven, dé lage inkomens worden daardoor zooveel mogelijk ontlast. Verheijden. Geachte heer Kraak. Als ik me niet vergis zitten we hier mtaden in de schoen- en leerindustrie en ik geloof dat in de meeste fabrieken ge- werkt wordt op stukloon. Er zijn in de schoenindustrie kolossale loonen verdiend. Wat zijn echter de gevolgen van den crisis? De menschen weiken maar een halve week, dus ouk de loonen zijn gehalveerd. Een herschatting zal ettelijk niet noodlg zijn, want Ik vraag me afWaar moet het voor vele werk- menschen naartoemetden woningbouw. Toevallig heb ik gezien dat in Utrecht de huizen reeds verlaagd zijn, maar daarmee is 't nog niet goed te maken, want de menschen hebben niets in hun maag. Dat is het eind van het liedje en dat heb ik altijd al gezegd. Toen men in 1918 voor goed be gonnen is met bouwen hebben wij gezegddat kan geen stand houden. Toen moesten wij den raad uit, maar nu ziet men de gevolgen. Over her- schatting moeten we nu nog niet gaan praten, laat ons daarmee nog maar enkele jaren wachten. Ten slotte wijst spr. er nog op dat er in Capeüe weer een mooi heeren- huis voor de helft van de waarde ver. kocht is, zooals hij uit betrouwbare bron vernomen heeft. De heer Kraak wijst erop dat de menschen die in een duur huurhuis wonen ook verhooging van P. B. krijgen. De heer Verheijden merkt op dat het juist de uurloonen van f 1 25 zijn ge. Italiaansch lied op den muziek standaard. De toetsen waren verkleurd en toen Guy en paar ervan aansloeg, klonk een melancholiek accoord uit 't oude instrument op. In dit heiligdom was geen piano-stemmer toegelaten. Een leege vogelkooi stond niet ver van den haard Ze liepen verder, door Lady Bert ram's kleed- en slaapkamer en diep onder den indruk van Sir Roderick's groote liefde, die haar verlies nooit was te boven gekomen, kwam het tweetal op de gang terug. j We zullen de kamers precies zoo laten, zei Cicely met een stem waarin aandoening en weemoed tril- j den. Het is een eenvoudige daad van piëteit. Na enkele oogenblikken verbrak Guy de stilte die even tusschen hen gevallen was. We komen nu in het oudste ge deelte van het gebouw, kondigde hij aan, terwijl hij de deur aan het einde van de gang opende. Het dagtee- kent nog uit den tijd toen de kastee- len formeele vestingen waren. Aan de andere zijde van de deur gekomen, bevonden zij zich aan den voet van een torentrap, die omsloten werd door eeuwenoud, massief muur werk van ongelooflijke dikte. Dit deel van het huis was tamelijk uitgebreid, maar het werd aan de Zuidzijde aan het oog onttrokken door den langge- rekten gevel in Italiaanschen bouw- stijl. Er waren steenen gangen en trappen, kleine, laaggezolderde ka mers, de meeste geheel leeg, andere met enkele vervallen antieke meubel stukken. Guy en Cicely beklommen traden op het dak, dat geheel overschaduwd was door het gebladerte van de hoog groeiende hoornen. Weer beneden gekomen, bezochten ze een gelijkvloers gelegen oude kapel duister en somber, met een steenen altaar, versierd met vyf kruizen. Ver der was de ruimte geheel ledig en het stof van eeuwen lag in de hoeken en op de overblijfselen van ruw beeld houwwerk. Ik zou wel eens willen weten wanneer die kapel het laatst gebruikt is, merkte Guy op. Dat moet eeuwen geleden zijn. Ik weet niets van de 1 vroegste geschiedenis van het huis. j Iemand moet hier niet lang ge leden zijn geweest, bracht Cecily in het midden. Ze wees naar den steenen vloer; het stof en het vuil waren zon der twijfel onlangs op enkele plaatsen verwijderd. Iemand is het heele huis rond- gewreest, antwoordde Guy grimmig. Ik geloof, dat er geen hoekje of gaat je is, waar de plunderaar niet heeft geneusd. Laten we nu maar eens een kijkje nemen in den Westelijken vleugel. Een zware, eikenhouten, met ijze ren nagels beslagen deur, voerde uit de resten van de middeleeuwsche ves ting naar een aanbouw uit later maar eveneens lang vervlogen tijd. De aan bouw bevatte verscheidene in eiken hout betimmerde kamers met ge pleisterde plafonds en groole, met rijk smeedwerk versierde schouwen. Met uitzondering van de ontbijt kamer en de rookkamer, zei Guy, is dit heele gedeelte in gebruik bij het personeel. Als ik me hier ooit blijvend zou vestigen, zou ik nog enkele jgftn de kamers voor mezelf laten inrich ten. Het is zonde en jammer, dat al die schoonheid zoo weinig tot haar recht komt. Maar gaat u mee naar boven; dan zal ik u iets interessants laten zien". Langs een stevige eiken trap gin gen ze naar de tweede verdieping, naar de kleine, donkere kamer, die Martin's verblijf was geweest. De deuren van de groote kluis stonden wijd open. Dit is de plek, waar de juweelcn- schat werd bewaard, legde Guy uil. U kunt u waarschijnlijk mijn gevoe lens wrel voorstellen toen we de berg plaats leeg vonden. Het meisje staarde zwijgend naai de met wollen stof bekleede stalen planken, die kort geleden nog een vorstelijk fortuin aan prachtige kleinooden hadden gedragen, j Na een paar seconden verbrak Guy het stilzwijgen. Laten we maar weer gaan, stelde hij voor, met 'n doffen klank in zijn stem. Ik word er akelig van om naar die geplunderde brandkast te kijken. We moesten maar wat muziek gaan maken. 1 Maar het was hun niet gegeven om zich dien morgen aan muzikale ge- nietingen te wijden, want nauwelijks hadden ze zich aan den vleugel gezet I of de butler kwam binnen met liet I verzoek of Sir Guy hij Lord Caradoc in de bibliotheek wilde komen. De jongeman vond den heer des huizes, die met groote stappen het ruime vertrek op en neer liep, in een toestand van de grootste opwinding. ho van het Zuiden, ffaal^ytsck en Laagstraatsehe Conrant»

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3