-iarïgeRenommée weest die de hulzen zoo duur ge maakt hebben. Spr. wou voor de menschen dat er nog andere wonin- gen openstonden zoodat ze verhuizen konden. De heer Boer meent dat ondanks alle maatregelen er toch weer een tijd zal komen dat men naar middelen zal moeten uitzien om de begrooting sluitend te krijgen. Daarom acht spr. nu den tijd gekomen om Qed. Stalen te verzoeken rekening te houden met de salarissen der ambtenaren. De hee- ren hebben daarmede ook terdege rekening gehouden toen bleek dat de salarissen omhoog moesten. Daarom zou spr. het billijk vinden als nu werd ingezien dat het dringend noodzakelijk is dat ze omlaag gaan. De Voorzitter verwacht van Qed. Staten wel dat zij met een nadere salarisregeling zullen komen, temeer daar ook in Gelderland al zooiets ge beurd is. De heer Michael wou dat de huur woningen in Amsterdam stonden, zoo dat men ze hier niet meer zag. Er zijn er 20 gebouwd en daarop is f 10.000 toegegeven. Toen het werk werd aan besteed waren de uurloonen 35 k 40 ct., maar toen de werklui noodig waren was het uurloon gestegen tot f 1.—. metselaars waren zelfs niet voor f 1.50 te krijgen. Spr. wil nog een aanvulling geven op de woorden van den heer Boer. Bij de vereeniging der gemeenten Ca- pelle—Sprang waren er nog geen 5000 inwoners. Toen er enkele meer waren en de 5000 werd overschreden trad automatisch een verhooging in van f 1000, f 800 en f 375 resp. voor burgemeester, secretaris en ontvanger. De vergoeding voor Wethouder is toen op f 550 gebracht, doch toen het inwoners-tal terugliep is dit weer tot f 375 verlaagd. Dit is voor de overige ambtenaren niet gebeurd en spr. wil daarom Qed. Staten verzoeken de salarissen op het oude peil terug te brengen. Ook dhr. Dalmaijer spreekt zie uit voor een herziening der salarissen hij wil een verzoek richten tot Qed Staten en tevens de gemeentebesturen vragen adhaesie te betuigen. De heer Verheijden heeft tot zijn genoegen gezien dat de plaatselijke bladen een hoofdartikel gewijd hebben aan de salaris—schandalen die zich in Nederland afspelen. Het voorstel B. en W. wordt aan genomen met 8-1 stem; tegen dhr Kraak. Het voorstel Boer om Oed. Staten te verzoeken de salarissen van't gemeente personeel voorzoover door dat college vastgesteld te verlagen, wordt aange nomen met algemeene stemmen. Werkverschaffing 4. Voorstellen van B. en W. inzake voortzetting der werkverschaffing. De voorzitter zegt dat de werkzaam heden bijna zijn afgeloopen en B. en W. daarom naar nieuw werk hebben uitgezien. De polderbesturen waren niet bereid om met subsidie van rijk en gemeente werk uit te voeren. B. en W. hebben toen het plan opgevat tot verbetering der havens, hoewel dit werk, zooals het gedaan zal worden niet direct economisch te noemen is B. en W. meenen dit toch te moeten doen teneinde met de werkverschaffing te kunnen doorgaan. Het is de bedoe ling om uit de Capelsche haven 3000 Ms uit te baggeren. De kosten daarvan ztjn f6000 waarvan f4500.aan arbeidsloon. Goedkeuring van den minister voor dit plan is reeds ontvan gen en B. en W. stellen daarom voor het te doen uitvoeren onder toezicht der Ned. Heide Mij, De provinciale subsidie Is sinds 1 Jan. ingetrokken. De heer de Rooij kan zich er mee vereenigen dat de werkverschaffing wordt voortgezet. Echter moet hij bezwaar maken tegen de manier waarop deze volgens het voorstel zal worden uitgevoerd. Spr. vraagt zich af waarom nu f 6000 wordt besteed aan de haven die al jaren het minste heeft opgebracht. Spr. gelooft dat het beter Is de f 6000.— te verdeelen over belde havens, daar hij meent dat Labbegat evengoed in aanmerking komt als Capeile. Spr. doet een voorstel in dezen geest. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat het in de bedoeling ligt na Capeile ook Labbegat te verbeteren, daarvoor is reeds advies gevraagd aan den Op zichter der Ned. Heide-Mij. De heer de Rooij kan zich niet voorstellen waarom eerst met de haven in Capeile begonnen word'; deze heeft de gemeente al veel geld gekost, terwijl toch Labbegat van veel grooter belang is Spr. blijft erbij dat het beter is het bedrag te verdeelen, als de tijd beter wordt zou L. met deze haven blijven zitten. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat dit werk geen maanden zal duren en Labbegat dus spoedig aan de beurt zal komen. Wordt het bedrag verdeeld dan kan slechts zeer onvoldoende werk worden geleverd, terwijl de tijd ont breekt om nog een nieuw plan te ontwerpen. De heer Michael vindt het werk zeer duur, de kosten komen op 2 gid. per M3. terwijl dat vroeger slechts 80 cent kostle. Verder acht spr. het best mogelijk dat aan beide havens tegelijk gewerkt wordt. De heer Kraak stelt voor om de tewerkgestelden gelegenheid te geven Werk te gaan zoeken en daarvoor geen MilIJoenen menschen danken hunne gezondheid aan het dagelijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der Jeugd hebben het reeds gedurende oren aanbevolen. Weigert namaak! °P u febriU loonaftrek te doen plaats hebben. De voorzitter stelt er prijs op dit punt in geheim comité te behandelen, waartoe besloten wordt. De heer Verheijden zegt het vol gende Ik sta op den bodem van weleer mijn hooggeachten Treub in 1914 en zeger moet geen honger geleden worden. Doch groote voorzichtigheid moet met de financiën betracht worden, wU de boel niet in 't honderd loopen. Met genoegen luisterde ik voor eenige maanden naar de verkiezingsradiorede van Mac Donald, den grooten Engel- schen staatsman en leider dezer groote arbeiderspartij. Men moet veel Engelsch gesproken hebben om dit te kunnen volgen. Met klem hoorde ik hem de arbeiders waarschuwen, dat bij een val van het Engelsche pond hunne vrouwen bij behoud van hun zelfde loon voor hunne shillings (Engelsch zilvergeld) veel minder brood, suiker, boter etc. zouden worden gekocht. Dit advies is niet opgevolgd en wij hebben het Engelsche pond zien kelderen en onze zuivel- en tuin- bouwprijzen ineen zien storten. Het gevolg wederom daling van het loon. Het is In Capeile overbekend, dat ik in J9I7 weigerde voor zelfs goed gesitueerde arbeiders Marken of Kronen te koopen en mijn zak niet wenschte te spekken met hun zuur verdiende penningen, omdat toen reeds te voorzien was, dat de muntstelsels der oorlogvoerende landen in de war zouden loopen. Men heeft den afloop gezien en indien heden Duitschland o.a. zijn buitenlandsche betaalmiddelen niet rantsoeneerde zou men wederom voor een val van de Mark staan. Ik noem slechts een paar sprekende voorbeelden. Het is daarom ons aller plicht onzen Nederlandschen gulden op peil te houden door desnoods onzen buikriem wat aan te rijgen. Er moet op een of andere manier ver andering komen inzake steunregeling en werkverschaffing Het zou ver schrikkelijk zijn wanneer ons papieren- geld in den loop van 2 A 3 jaren als waardelooze vodjes papier in het buitenland verkocht weiden zooals wij dit kort geleden zagen op de Waal- wijksche markt met Marken en Kronen. Wie zal dan het ergst getroffen wor den De arbeidersklasse in de eerste plaats. Wie zou dezen toestand met vreugde begroeten Alleen zij die op zware hypotheek zitten of groote schulden aan banken hadden te betalen. Met klem waarschuw ik dan ook de arbeidersklasse in onze gemeente waar van velen weten, dat ik hen een warm hart toedraag niet te luisteren naar het zoet gr fluit van nu eens werke lijke revolutionnairen. Op den duur kan niet uitblijven, dat men over zal moeten gaan zooals in Frankfort a. d. Main tot ultkeering in natura, indien deze toestand nog wat voort blijft duren, wat ik ten zeerste vrees. Dhr. Michael acht dit voorstel van dhr. Kraak nogal gevaarlijk. Hij zou graag zien dat de werkloozen wat meer deden om werk te krijgen en niet zoo op den gemeentesteun bleven voortleven. (Enkele stemmen van werkloozen op de tribuneQa jij maar zoeken 1 Er is niets te vinden i) Dhr. de Rooij komt terug op de havenkwestie en wil besluiten direct na het werk te Capeile te beginnen met de Labbegaische haven en ook daar 3000 M3 uit te halen. Weih. v. d. Willigenburg acht het onnoodfg een hoeveelheid te noemen, daar dit toch moeilijk te bepalen is. van den raad hooren. De heer Kraak wil geen verdere kosten maken en „Wegenbouw" den weg laten in orde brengen zooals het oorspronkelijke plan aanwees. De heer Boer kan zich hiermee ver eenigen daar de omstandigheden niet toelaten een hoog bedrag te gaan uit geven. Eventueel kan later nog naar een grondige verbetering gestreefd worden. De heer de Rooij betreurt het dat het zoo met dezen weg geloopen is. Hij heeft nu reeds f 11600 gekost en als de weg goed in orde moest komen zou er nog f 11500 bij komen. Het is nu geen tijd om dit bedrag nog uit te geven. Spr. voelt er echter ook niet voor om de Mij. „Wegenbouw" den weg te laten verbeteren. Hij wil 50 pCt. van de besteedde kosten van de Mij. terugvorderen en het werk op nieuw aanbesteden. De heer Michael daarentegen wil „Wegenbouw" de gelegenheid geven om het werk dat slecht gemaakt is te verbeteren. De heer de Rooij zou liever van „Wegenbouw" af zijn en begrijpt niet dat nog langer aan deze maatschappij wordt vastgehouden, en dat een ander niet de gelegenheid krijgt den weg te herstellen, Spr. betreurt het dat het verzoek der bewoners van dezen weg niet is opgevolgd, voor f 3000 meer had men dan een mooien asfaltweg gehad. Met 8—1 stem wordt besloten „We genbouw" den weg te laten in orde brengen volgens het eerste bestek; tegen dhr. de Rooij. 6 Wijzig'ng begrooting. Wordt goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt dhr. Kraak een betere opmerkzaamheid jegens de tewerkgestelden. Er is er een die zich had ziek geroeid, doch van 7—28 Febr. niets had ontvangen. Deze vraag geeft dhr. Verheijden de gelegenheid op te merken dat zijn vroegere voorspelling ook nu weer uitkomt: met al die sociale maatrege len is de ambtenaar het beste. Als dergelijke dingen voorkomen noemt spr. het schandalig. De heer Vos vraagt de aandacht voor den weg bij Zijimans. die dient verbreed te worden. De heer de Rooij wil het houten deksel dat „Wegenbouw" op een der putten in Capeile heeft gelegd laten vervangen door een ijzeren. De raad gaat hierna in geheim comité over. WASPIK. De gemeentekas voorloopig leeg. Werkloozcnsteun voor ambtenarensalarissen. - Een commissie naar Ged. Staten over de weg aan hel Vaartje. De kermis blijft bestaan. De gemeenteraad kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de E.A. Heer P. Dekkers. Secretaris de heer v. Schijndel. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. De toestand der Gemeentekas. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. De kas is in orde bevonden. Het be drag dat er nog in de gemeentekas is, is echter niet meer in geld aanwezig. De geldmiddelen der gemeente zijn op het oogenblik uitgeput, aldus de Voorzitter, die in de 2G jaren dat hij in Waspik is, nooit had kunnen denken dat de finan ciën zoo schrikbarend zouden achteruit gaan. De gemeenteambtenaren hebben hun salaris deze maand niet uitbetaald gekregen, omdat zij er prijs op stelden, dat eerst de werkloozen liun steungeld zouden ontvangen. Spr. zegt echter, dat deze toestand niet Ingekomen ls voorts het rapport be treffende boeken en kas van den Pen ningmeester der Woningbouwvereni ging „Volksbelang". Belastingverhooging. Van Ged. Staten is een schryven in gekomen betreffende werkloozensteun en belastingheffing. Ged. maken bezwaar tegen de heffing van 100 Opc. op de G.F.B. en de P.B. op grond van het feit dat de regeering niet bereid is een hef fing van 100 Opc. G.F.B. goed te keuren indien de heffing op de P.B. niet ten minste 150 bedraagt. Ofschoon de inkomsten bij deze hef- j spaart, daar hij er mede het -j fing niet voldoende zullen zijn, willen ('oor zal getroffen worden. Ged. Staten met dit bedrag genoegen i Tenslotte wordt op voorstel v»« nemen. Bij de raming der kosten der Vpr«',h"r'1 - handteekening f ]/rnfjrVhaJV& voorkomt f of op den rug is mij hetzelfde De Voorzitter wijst er terloom A hy met zijn voorstel ook zichzelf' nu. d lang zal duren daar de gemeente op 1 Dhr. de Rooij wenscht echter een Mei weer over voldoende middelen zal dtfirittleve uitspraak. Hij Wil zijn ver. beschikken. De groote oorzaak van de- zoek wel wijzigen en door een des- zen toestand is natuurlijk de toename tundige laten bepalen hoeveel uit van bosten van werkloozensteun. in- deze haven gebaggerd moet worden. Weth. v. d. Wiliigenberg zegt dit toe. dertijd is becijferd dat per week zou worden uitbetaald ten hoogste 250. doch wéken en weken aan een stuk is dit bedrag nu al het dubbele geweest. Het voorstel B en W. wordt hierna I ^aarJ)Ü komt dat de belastingen nog met algemeene stemmen aangenomen Dhr. de Rooij stemde voor om wille van de werkverschaffing onder protest tegen het bedrag van f6000 dat voor de Capelsche haven wordt uitge- trokken. Hoogevaartsche weg. 5 Bespreking verbetering Noorde- ijk gedeelte Hoogevaartsche weg. De voorzitter zegt dat .Wegenbouw" nog eens een onderzoek heeft inge steld naar de mogelijkheid om dezen weg te verbeteren. Er zijn twee be- grootingen ingediend resp. vanf85G0 en van f 11 500 Daarnaast blijft na. uurlijk nog de mogeiykheid dat .We- enbouw" denkweg gratis herstelt in en toestand zooals in het bestek is bepaald. B. en W. hebben in deze geen voorstellen doch willen het gevoelen steeds niet verhoogd zyn, daar de ge meenteraad nog geen besluit heeft ge nomen dat door Ged. Staten is goedge keurd. Daardoor kon de Inspecteur by de gewone maandelijksche uitkeering nog geen verhooging geven. Spr. heeft zyn voelhoorns ook eens uitgestoken in andere gemeenten en die schynen in hetzelfde schuitje te varen. De mogelijkheid bestaat nog dat binnen 14 dagen contanten aanwezig zyn, mocht dat echter niet zoo zijn, dan zal het ge meentebestuur de werkloozen met bons uitbetalen, zoodis dit reeds in vele an dere gemeenten o.a. het naburige Raamsdonk jgeschiedt. De werkloozen hebben daar geen nadeel by, alleen wordt de administratie iets ingewikkel der. Op 1 Mei beschikt de gemeente weer over zeer ruime middelen uit de ge wone inkomsten, dus het is slechts een momenteele moeilykheid. Proces-verbaal van kas-opneming bij den Secr.-Pennm. van het B. A. De kas is ook daar in orde bevonden, het Armbestuur heeft nog 15.97 aan kasmiddelen. .steungeldregeling moet dan echter met de mogelijkheid van een lagere op brengst worden rekening gehouden. Met een algeheele stopzetting der steunverleening zullen Ged. Staten zich echter niet kunnen vereenigen, aan haar verplichting ten opzichte der werkloo zenzorg mag de gemeente zich niet ont trekken. Met het oog op het reeds ge vorderde belastingjaar sporen Ged. St den Gemeenteraad aan, zoo spoedig mo gelyk een belastingverordening aan te nemen. Tevens wachten Ged. St. een nieuw Raadsbesluit waarbij tot dekking van de kosten van werkloozensteun nieuwe middelen worden aangewezen. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dit schrijven het volgende: Toen wij op de begrooting een post van 7700.plaatsten, was geraamd dat per week 250.zou worden be taald. Om dat bedrag te dekken, zouden moeten geheven worden 200 Opc. P.B en 100 G.F.B. De toestand is nu geheel gewijzigd en er is wekelijks 500.noo dig. We kunnen nu struisvogelpolitiek voeren en de opcenten op 150100 be palen, maar dan is de mogelykheid niet uitgesloten, dat in den loop van het jaar de boel moet worden stopgezet of dat weer tot belastingverhooging moet wor den overgegaan. Het is nog niet te zeg gen hoelang de steunverleening nog zal duren, ik zie den toestand zelfs zoo som her in, dat we een bedrag van 250. per week aan den lagen kant moeten noemen. Daarom is een heffing van 100 en 200 opcenten nog maar heel gewoon. Kunnen deze belastingen echter aan den anderen kant betaald worden? Vele menschen die steun trekken hebben geen juist begrip van hetgeen de gemeente van de ingezetenen heft. De belastingen zijn verschrikkelijk hoog en de midden stand zal een zwaren dobber krijgen om deze belastingen te kunnen betalen. Daarom vertrouw ik dat de steuntrek- kenden tevreden zullen zyn met hetgeen de Raad besluit, want dat is een moor dend besluit. Wat blijft er van het ver mogen in de gemeente over? Byna niets meer. Er zijn bijna geen menschen meer die nog iets meer dan voldoende inkom sten hebben. Daar staat echter weer iets anders tegenover. Iemand die zelf nog geen steun trekt, heeft mij een lijstje be zorgd met een opsomming wat men mi nimaal noodig heeft: Waterleiding 40 ct., licht 80 cent, huis huur 4.brood 2.50, winkelwaren 3.kolen 1.boter 72 cent, totaal dus reeds 12.en dan heeft men nog geen stukje vleesch. Het is een zeer moeilyke situatie voor den Raad. Zijn er menschen die de hooge belastingen kunnen betalen, dan zal dat voor hen toch een groote opoffe ring zyn. 7700.is een bedrag, dat voor de gemeente absoluut niet toerei kend is. Ged. Staten zeggen wel, dat by de kosten der steunverleening met een lagere opbrengst der belasting dient te worden rekening gehouden, maar dat gaat niet. De gemeenteraad kan de steun verleening niet verminderen. Dus myn voorstel zal zyn: niet in te gaan op het schryven van Ged. Staten van 30 Maart, waarin zy met 150 Opc. P.B. genoegen nemen. Ik blyf bij myn voorstel om op G. F. B. P. B. resp. 100 en 200 Op centen te heffen, omdat het zeer moei lijk is na verloop van tijd weer nieuwe bronnen- aan te boren. Dan zouden er belastingen komen die nog veel druk kender zyn (wegenbelasting). Dhr. Smits komt nog eens terug op de verlegging van den weg by het Vaartje. Hy vindt dit een mooie gelegenheid tot werkverschaffing en zou daarom een commissie willen benoemen die met Ged. Staten spreekt over de demping van het wieltje. De Voorzitter herinnert eraan, dat reeds verleden keer Ged. Staten van de mogelijkheid van deze werkverschaf fing zyn op de hoogte gebracht. De kwestie wordt deze week in de verga dering van Ged. Staten besproken; er moet echter een aanzienlijk bedrag mee gemoeid zijn. De raadscommissie onder zoekt op het oogenblik ook de mogelijk heid van werkverschaffing, eventueel zonder subsidie van hoogerhand. Hier over is echter nog niets bijzonders mee te deelen. Dhr. Brokx wil ook wel eens met Ged. Staten gaan praten. Dhr. v. d. Ryken is van meening dat het niet om het bedrag is dat het plan zoo lang wordt aangehouden. Het is bureau-werk, de plannen moeten eerst in den breede worden uitgewerkt. Dhr. v. Dongen meent dat een derge lijk werk zal worden aanbesteed, en dus Gedeputeerde Staten geen zeggenschap over het aannemen van arbeiders zullen hebben. Spr. zou niet op de plannen vooruitloopen. Dhr. v. d. Rijken daarentegen wil oogenblikkelyk naar Ged. Staten gaan en meent dat de Raad daar gerust zyn be langen mag bepleiten. Besloten wordt een commissie af te vaardigen, bestaande uit de burgemees ter, en de heeren J. Smits en v. d. Ryke. De Voorzitter betreurt het dat dhr. J. Smits de wekelyksche vergadering van den Raad zoo slecht bezoekt, temeer daar hij als Voorzitter der R.K. W.V. en als lid van het Armbestuur veel met de menschen in aanraking komt. Dhr. Smits zegt, dat hy vroeger in de commissie altijd present was, nu de hee- le Raad voortaan vergadert, dacht hy dat men hem wel kon missen. Er wordt toch niet voldoende rekening gehouden met zijn inzicht. Dhr. Brokx meent, dat dhr. Smits in een bijzondere situatie verkeert. De Voorzitter meent echter, dat dhr. Smits zyn plicht doet als hy zyn party voorstaat, dan zal men hem ook nooit kwalijk moeten nemen dat zijn voorstel len niet worden aangenomen. Het debat komt daarna terug op de belastingvoorstellen. Weth. Vloeimans vraagt zich af, wie de belastingen zal moeten betalen. Werk loozen kunnen het niet en boeren heb ben geen inkomsten. v. d. Rijken. Met den tijd komt de raad. Of ik een klap op het gezicht kryg Verschure met algemeene stem? sloten tot heffing van 80 Oneen? de G. F. B. en 200 op de P. r 11 op De verkorting (ler keftr. De Voorzitter heeft dit plmt ter ke willen brengen omdat velen h gerijmd zullen vinden, dat in de? 0!" nog kermis gehouden wordt. Er yi? schillende neringdoenden die dn ophcffingsbesluit zouden worden peerd. Van den anderen kant door de kermis ook veel geld ui» !i t! meente gaan. Spr. stelt voor de iTg' met slechts 1 dag te verkorten Dhr. Rijken meent, dat er altiiH naar buiten. °*"u b ook Voor is om kermis te houden ai gaan afschaffen gaat dat geld De Voorzitter vindt het voor de Werk Pit loozen verschrikkelijk als ze die van anderen moeten aanzien. Dhr. v. Dongen meent, dat er n<v, doende menschen zyn, die een pJh i verdienen en die mogen toch ook 7, eens enkele dagen uit hun werk 7ii„ r? middenstand zou door afschaffing dupeerd worden en dit is voor F reden om deze te laten voorthfC Laat de menschen gerust enkele ?D profiteeren, dan denken ze noe eo? g(D iets anders. nsan Dhr. v. d. Ryken is er niet voor j kermis af te schaffen, de wereld eenmaal toch zoo beroerd. 011 Besloten wordt de laatste dag der u nns te laten vervallen; tegen Ï/Jf de heeren v. Dongen, Brokx en j f Smits. 1 J-1. Dhr. Brokx vraagt nog hoe hei met de uitbaggering der haven De Voorzitter zegt, dat daar wel eeni ge werkverschaffing in zit. De nl er voor op de begrooting stond iS e!f ter verdwenen en daarom heeft sol de zaak onmiddellijk stopgezet Het7 voor het gemeentebestuur moeilijk, byna zelfs ondoenlijk" J9 door den nnyver der werkloozen zicht? V' gCn bCpleit een be,"toe- De Voorzitter stelt voor, voor h, voortzetting van het werk een gil Ping aan te gaan van 5000. J af baar in 5 jaar. Ook aan den MiZ kan een bydrage worden gevraagd' W ordt goedgevonden. ..„Hierna gaal de Raad in gehe™ ,i,. BUITENLAND. Onrustig Sjanghai. Gisteren verschenen boven Sfanchai omstreeks veertig Japansche vliegt! die eenige malen boven de Chlnee. sche stad cirkelden. tOver de reden werd geen opheldering gegeven, docA men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een waarschuwing van Japansche zijde, voor het geval er onrust mocht ontstaan in de Chlnee sche wijken, als gevolg van de bof. singen, die naar verluidt, plaats hebben tusschen, afdeelingen van het Canton- leger en een divisie van Tsjang Kaisjek De Japanners hebben de opstandige Chir.eezen uit Noengan verdreven de laatsten zfln naar 't Noorden gevlucht en lieten 3000 dooden achter. Te Noengan is de orde hersteld De apanners hebben de vluchtelingen gebombardeerd. De aanslag op von Twardowski. Het proces tegen de beide daders van den aanslag op den Dullschen gezanlschapsraad von Twardowski is aangevangen. In de acte van beschul- diging wordt geconcludeerd, dattegin beide daders de doodstraf moet wor den uitgesproken. De Dultsche verkiezingsstrijd. Zoo gauw ais de Godsvrede was afgeloopen, Zondag j 1. 12 uur, o de propaganda—vergaderingen be gonnen. Treviranus sprak te Berlijn en ver dedigde de candidatuur Hindenburg. Hiiler geeft het nog niet op, hg begon Zondag met een vergadering waar hij 50000 man toesprak. Natuurlijk zijn ook de politieke vechtpartijen weer begonnen. In vele plaatsen vielen gewonden, terwijl hier en daar een geestdrifteling gedood werd. Nederlagen van de nazi's bij gemeenteraadsverkiezingen, In de gemeenten Malchow en Waren in Mecklenburg hebben Zondag de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad. Vlak voor de verkiezing van den rijkspresident kan aan hel resultaat daarvan een bijzondere be- teekenis^worden gehecht; in belde gemeenten hebben de natlonaal- soclalisten een nederlaag geleden. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie heelt bevei gegeven tol sluiting van het Berlijnsche Bruine Huis, den zetel der Hitlerianen in d« Hedemannstrasse. Gesloten zijn de vertrekken, die door de S. A-mannen werden bewoond en het hoofdkwar tier van de Berlijnsche storraafdee- lingen. De onmiddelijke aanleiding tot den sluiting was de aanranding van tw« leden van de rijksbanier, die Zaterdag op de dicht bij de Hedemannstrasn gelegen Belle Alllanzplatz heeft plaats gehad. Raslands grootste auto fabriek staal sh- Het bestuur der communist!^8 party heeft zich gekeerd tegen dt Vraagt de echte Poeders en Tau Echt zijn ze alleen, wanneer verpakking de naam van den in nevenstaande ui iicvciidioaiiuu a lOr ic r\m L'nrm 1 o U I

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 4