iföMlöi letsbiizonders „NUR DU Luxor-Bioscoop. 1 WITTE BIOSCOOP. 28. Woensd. Apr. '32. 55e Jrg. tweede blad. Geen vrees voor vestiging yan nieuwe industrieën! 0$ gelijke bedrijfsvoorwaarden Een medewerker schrijft ons lo Mei 1927 is op de economische Volkenbonds-conferentie te Genève, et veel klem en grooten nadruk, door economen van scnier alle landen van Europa. Or. Colijn s stem klonk forscn mede in dat koor, verkon- (jjod dat .internationale vrijhandel het meest gewenscht is voor de volks welvaart'. [usschen haakjes: ook de later op- ieriebte, van sommige zijden veel Ltnade, Nederlandscne „Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek", legde ditzelfde, inderdaad onaantastbare en beproelde, beginsel in hare statuten oeer ming gemaakt wordt tegen deze «eco nomische noodzaak". Men spreekt daar van de contingen- teeringsontwerpen als van een „de cadentie van het internationale econo. mische leven". Beweert dat alle maatregelen tot .nationale bescherming ons steeds verder van het eind van de Crisis afhouden". Legt vast dat het eindresultaat zal zijn het .proefondervindelijk bankroet van het (protectie-)systeem". Constateert dat „allengs het interna tionale economische verkeer verstard, verstijfd (raakt); en ten slotte wordt het gedood". En dan ten slotte nog deze jammer, klacht: „Nederland heeft lang stand .gehouden en zijn oude beproefde „handelsbeginselen gehandhaafd, „doch heeft zich vóór enkele „maanden mede begeven op het „hellende pad. Van de gevaren, „die daarmee voor de toekomst „verbonden zijn, geeft men zich „nauwelijks rekenschap. Toch zijn „die onmiskenbaar'. Wat heeft dat alles nu te beteekenen in hei kader van onze wezenlijke Uit de vele resoluties en conclusies, jig cr te Genève zijn aanvaard, be hoeven wij maar een klein brokstukje m te halen, om de deelnemende landen aan hun internationale econo mische verplichtingen te herinneren Het is dit: „Dat de naties dadelijk maat regelen zullen treffen, om de douane-belemmeringen, die het internationale ruilverkeer zulke groote hindernissen in den weg leggen, te doen verdwijnen of te verminderen Het is sedert dien een wedloop ge worden tusschen de landen, om de tolmuren hooger op te trekken 1 En die naties, welke zich als 't ware met den moed der wanhoop, aan de oude vrijhandelsbeginselenhebben vast geklampt, zijn op drastische wijze daar roor gestraft. Daar is Nederland: hoe, sedert de „geest van Genève" veer over Europa, is het niet juist met ons economisch leven, bergaf gehold 1 Wat is er van vele onzer eertijds bloeiende nijverheden, wier faam ging tot in andere werelddeelen, geworden? hoevelen zijn cr in den worstelkamp ten onder gegaan Welk een machtig verlies aan kapi taal 1 Broodgebrek in duizenden gezin- neol Volkskracht ondermijnende werk loosheid 1 Maar niet alleen de Nederlandsche industrie trof dit lot. De boerenstand heeft allang geen bestaan meer. Heeft de handels-scheepvaart ten onzent ooit bedroevender tijden ge kend? Men ga dan de havens van Amster dam en Rotterdam, maar eens bekijken, waar de zeekasteelen en rivierbooten bij honderden werkeloos naast elkander rijen 1 Dat heeft alles gebracht, de tijd sedert 1927, waarin Nederland zijn veelgeprezen vrijhandelspolitiek is blij ven handhaven. Als een éénling in 'n omgeving, waarin elk heil en troost zocht bij sluiting der eigen deur. Van lieverlede, toen de nood al hooger klom, is eindelijk de Overheid, die niets deed, laissez faire, laissez I passeri gaan grijpen naar verdedi- gings-maatregelen. Maar maatregelen, die volkomen in overeenstemming zijn met wat te Ge nève is vastgesteld geworden. Wanneer nu onze Regeering tot tonitngenteering van sommige artikelen is overgegaan, 'n maatregel, die in zijn algemeenheid de instemming van Ge nève heeft, dient alleen de vraag ge steld was dat noodig en dus gerecht vaardigd Wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem van de textiel (wollen stof fen, confectie, katoen, linnen enz.) de schoenen en het aardewerk, voor hem behoeft deze vraag geen antwoord, De coniingenteering heeft daar waar zij reeds wordt toegepast, een onmid dellijke en voelbare verbetering te weeg gebracht. En zij zal nu ook spoedig noodig zijn voor de katoenen manufacturen, gelijk nog slechts enkele dagen geleden, door een groot getal voorname industrieelen met klem van redenen tot de Regeering is betoogd. En zoo daagt er dus voor velen in de industrie opnieuw een betere tijd. Wanneer men in dezen overrompe- lenden internationalen chaos, zich op deze wijze maar even staande kan houden, dan, wij zijn er ten volle ge rust op, zullen meer normale tijden, de Nederlandsche nijverheden, weer mede aan de spits zien staan. economische moeilijkheden? Die wij niet zelf hebben opgeroepen. Maar het buitenland ons aandoet. Ware het niet beter van elk leidend Pers-orgaan, om meer constructief werk te doen. Al deze invectieven jegens onze, door den nood ingegeven stappen, hebben zeker niemands be wondering Van geestverwant, noch tegenstander. Heel erg zonderling doet het echter nog extra aan, als in zoo'n toonaan gevend blad wordt gezegd; „een van de grootste gevaren van invoerverbo den en andere kunstmatige invoerbe perkingen" is, dat hier te lande on dernemingen zullen worden gevestigd, fabrieken ingericht, waarvoor econo misch geen emplooi is". En dan wordt met angst gewezen op de geruchten, dat er zich hier te lande een buitenlandsehe schoenfabriek zal gaan vestigen. De Nederlandsche volksgemeenschap kan gerust zijn. Inderdaad dreigt geen enkel gevaar. Die buitenlandsehe schoenfabriek zal heusch wel wijzer zijn. Wat moet ze hier komen doen? Ze kan toch niet werken, onder andere economische en sociale omstandigheden, dan onze eigen bedrijven, is het wel? Wel, laat ze dus gerust komen, heeft de voorzitter van de Tilb K. v. K. de Heer Jos de Pont, zelf schoen- industrieel, onlangs op een economische samenkomst te den Haag gezegd, ze zal hartelijk door de collega's worden begroet. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 April 1932. IJ it voering C ri s is-C omité. Neo, een held der Catacomben. Een propvolle zaal belangstellenden was het resultaat van het werk der ijverige kaartenverkoopsters en ver- koopers voor het Crisis-Comité, die in de afgeloopen week blijkbaar goed hun best hadden gedaan. De avond werd geopend met een welkomstwoord van den heer J. Sie- mer, die daarin, namens alle crisis slachtoffers, dank bracht aan de R.K. W.V. cn D.V.S.V., die deze uit voering hebben aangeboden. Spreker dankte verder allen, die aan het welslagen van den avond heb ben medegewerkt. Spr. raadde de aanwezigen aan, over het slagen van dezen avond niet al te optimistisch te zijn, want da enkele honderden guldens die hier door in de kas vloeien, zullen toch niet langen tijd de nood der slacht offers kunnen lenigen. Spr. liet dan ook doorschemeren, dat over e-enige weken weer opnieuw een beroep op de liefdadigheid zal worden gedaan. De heer Siemer maakte nog van de gelegenheid gebruik om dank te bren gen aan het dagelijksch bestuur van het Crisis-Comité, onder leiding van den H.E. Heer Deken van Riel en de Z.E. heer Ds. Louwe Kooymans, dat ondanks critiek, elke week opnieuw zijn werkkracht ter beschikking stelt in het belang der crisisslachtoffers. Na dit openingswoord nam de uit voering een aanvang. Wij hebben reeds een korte inhoud van het door J. Grosfeld bewerkte tooneelstuk ge geven, zoodat wij dit thans kunnen achterwege laten. Wij vermoeden dat vele der bezoekers het stuk nogal zwaar vonden, vooral de tweede acte duurde beslist te lang. De vertolking was echter, zooals we van D.V.S.V. gewend zijn cn dat is goed, al had het tempo misschien iets vlotter kunnen zijn. De centrale fi guren Adrias en zijn zoon Neo, wer den uitstekend gespeeld door Jac. Hid den en J. de Werd. De priester Hip- polytus (H. de Werd) gaf vooral in het' tweede bedrijf goed spel te zien. Secundarius (H. Maas) werd even eens goed uitgebeeld, vooral in hel eerste bedrijf zagen we hem graag. besluit te moeten blijven, de gevoelens van 't bestuur ten zijnen opzichte ten zeerste waardeerend De heer Timmermans heeft het voorzitterschap welwillend aanvaard, dank brengende aan den wnd.-voor- zitter voor de wijze waarop hij on geveer twee jaren de belangen der vereeniging heeft gediend. Hij durfde de moeilijke taak op zich nemen, kennende de prettige samenwerking in 't bestuur en steunende op aller medewerking niet 't minst van den secretaris. Besloten werd aan de eerstvolgende algemeene vergader'ng voor te stellen de loterij voor bet fonds voor Volks, coucerten uit te stellen tot 't volgend brengen wij schitterende deze week met de Duitsche succesfilm Iff (JIJ ALLEEN). Een prachtige mooie muzikale Comedie van Ellen Righter. Productie der UFA. Deze Super-toonfilm Is werkelijk een SCHLAGER. Zaterdag 6 uur, Zondag 6 en 8'/i uur. Zaterdag en Zondag. DE DOODENSPRONG. Duitsch sprekend Circus-drama. jaar, omdat den laatsten tijd reeds zoovele bijdragen in verschillenden vorm zijn gevraagd en voorts het in orde brengen der kiosk uit te voeren nadat ze na kermis weer op de Markt wordt geplaatst. Besloten werd de actie inzake den nachtdienst der ponten te Waalwijk en te Capelle krachtig voort te zetten en daarvoor den steun in te roepen van de belanghebbende gemeente, besturen als Eethen, Dussen, Sprang- Capelle, Loon-op-Zand, Tilburg, de Kamer van Koophandel aldaar, ver- eenigingen voor V reemdelingen-verkeer enz. Terzake het afsluiten van den Ka naaldijk 's Bosch Drongelen zal het bestuur alle pogingen doen om het verbod opgeheven te krijgen zeker voor voetgangers en fietsers. Nog werd besloten deel 'e nemen aan de uitgave „Stedenschoon" met een drietal cliché s van de kerk van St. Jan, Ned. Herv. Kerk en Rijks vakschool om daarvan zegels te doen vervaardigen. Ook kwam in behandeling het te vieren volksfeest in den a s. zomer, waarvoor een voorloopig programma verd behandeld. Onder al deze omstandigheden is het betreurenswaardig, dat in sommige groote pers-organen, nog steeds stem Ze blijft dus, positief zeker weg Er is hier voor haar niets te verdienen en te bereiken! Maar goed, neem aan dat ze wél komt. „Werkverruiming zou er weinig uit voortspruiten" is de vrees. „Want het werk, dat aan de nieuwe fabriek zou komen, zou grootendeels aan de bestaande binnenlandsche onderne mingen te loor gaan". Waarom? Voor die onderstelling wordt geen enkel bewijs aangevoerd. En bovendien „de winst die in de nieuwe onderneming zou worden ge maakt, zou naar het buitenland afvloeien". Alleen al bedrijfsbaten: loonen, aan- coopen enz. blijven dan toch hier 1 Trouwens: wat voordeel geniet ons economisch leven van de buitenland sehe importeurs? Toch zeker heelemaal niets 1 Alles bij elkaar grenst dan ook de conclusie, waartoe gekomen wordt, toch wel aan het belachelijke. Zij is deze: „Zoodra aan de invoerbeperking „een einde moet worden gemaakt, „wanneer dus de zware overgangs- „tijd aanbreekt, waarop wij hier boven doelden, zal er uitsluitend „nadeel van de contingenteering „aanwijsbaar blijven: een nieuwe „buitenlandsehe concurrent, die, „dank zij onze ondoordachte ncomingenteeringspolitiek gelegen heid heeft gekregenzich hier „stevig te vestigen'. Vanwie zoo schrijft en argumenteert is het geen wonder, dat hij meer heil ziet in loonsverlaging ad infinitum, dan van een hulp aan de industrie, die „een stijging van de productie moet tengevolge hebben". Als of niet de geheele werkgevers wereld van Nederland, de overtuiging heeft, dat alleen met „loonsverlaging" de nedergang van industrie, handel, scheepvaart, landbouw enz. geenszins is tegen te houden. Alteen tijdelijke maatregelen van bescherming, voorzichtig en met beleid, kan om door da booze tijden heen helpen. Een uitstekend type was Ammon de afgodspriester (M. Berkelmans), deze rol werd bruut en met een echt duivelsch vuur vertolkt. De vrijgelaten Maximus (Fr. Kel der) gaf een goede vertolking, al deed hij misschien nu en dan wat te theatraal. Ook de minder op den voorgrond tredende acteurs M. v. Bokhoven, J. de Goeij cn J. de Brouwer, speelden de hun toevertrouwde rollen verdien stelijk. De gezangen werden uitge voerd door het dubbelmannenkwar- tet „Zang en Vriendschap" onder lei ding van dhr. J. Kooien. Ook de verdere verzorging mag ge roemd worden. Het geheel was een zeer goede uit voering, die door de aanwezigen zeer gewaardeerd is, dat bleek wel uit het applaus na elk bedrijf, vooral na het laatste, dat met een groote apotheose, die 'n prachtig effect opleverde, werd besloten. Met recht mocht de H.E. Heer De ken v. Riel aan het slot spelers en regisseur (dhr. A. Verhoeven) dank zeggen voor den genotvollen avond, die zij de aanwezigen bereid hadden. Het huidewoord was volkomen ver diend. Z.H.E. heeft allen die hebben mee gewerkt tot het welslagen van dezen avond nog dank gebracht voor het mooie liefdadigheidswerk dat door hen verricht was. Spr. zeide nog eeni- ge woorden over het werk van het crisis-comité en beval dit comité bij allen aan. De netto-opbrengst voor 't crisis comité van bovenstaande uitvoering bedraagt 250.—, zeker een respecta bel bedrag, als men weet, dat de on kosten aan een dergelijke uitvoering verbonden, toch steeds groot zijn. Waalwltks Belang. In de gisteravond gehouden Be stuursvergadering van Waalwijks Be lang werden de nieuwe leden hartelijk verwelkomd en is tot Voorzitter ge kozen de heer Jud. Timmermans Phzn. Tevoren heeft het bestuur Krachtige pogingen aangewend den waarnemen- den voorzitter, den heer H. Wiesman te bewegen het presidentschap te aan vaarden, doch deze rotende bij zijn Hoofdrol RegieA. ANNA STEN. E. DUPONT. Besproken werd voorts het aanbie* den van een geschenk voor 't nieuwe raadhuis en het plan om de leden van W. B. in de gelegenheid te stellen gezamenlijk onder deskundige leiding het in aanbouw zijnde raadhuis in oogenschouw te nemen. Hieromtrent zullen gewenschte besprekingen gevoerd werkkrachten. pas op 't allerlaatste moment de climax wordt bereikt. Een likje romantiek zit er wel tn, doch dat wil het volk altijd nog zoo graag. Immers onze bekende tooneelschrljver heeft het eens zoo tnffend gezegd in de volgende woor den „Waarom zouden we de gezon de romantiek van onze planken weren? Het volk viaagt nog om het roman tische, een slikt „het aitikel" nog al te dikwijls In vervaischte samenstelling. Welnu hier in dit werk wordt de romantiek gebracht in een gezonde sfeer. Wij zijn er dan ook van over tuigd dat als de vertolkers zich in de hun toevertrouwde rollen geven en zich vertoonen in hun oude kracht, dat het een paar schoone tooneel- avonden zullen worden, welke het publiek geheel en al zullen voldoen en „O. O G." een nieuw succes zullen bezorgen. Waar alle bekende oude krachten van „O. O. G." in dit spel weer in actie zijn kunnen we verwachten dat men het stuk alle recht zal doen wedervaren. Er wordt gespeeld in een nieuw décor, geheel nieuwe belichting, terwijl de fiima Possemis alhier zich heelt belast met de aan kleeding van het tooneel. De zeer moeilijke grimeering voor dit werk is in handen gesteld van den Bosschen tooneelkapper, den heer C. Scheefhals, zoodat men overtuigd kan zijn dat ook dit onderdeel op kunstzinnige wijze zal worden verzorgd. Voor ver dere bijzonderheden zie men de groote affiches terwijl we er met nadruk op willen wijzen dat plaatsbespreking zeer gewenscht is en de beide avonden om 8 uur precies zal worden begonnen. Wij wenschen de „O. O. G'ers" veel succes 1 T.A.V.E.N.U, Tavenu gaf Zondagavond voor een slecht bezette zaal haar cabaretavond. Wij hebben Zaterdag al een en ander over de vertolking van de velschillende nummers medegedeeld, zoodat wij daarop niet meer uitvoerig behoeven terug te komen. Het koor zong onder leiding van den heer Dutvelaar enkele nieuwe werken. Het programma werd verder aangevuld met soli der heeren Pullens en Burman je, die op verdienstelijke wijze hun num mers ten beste gaven. Het weinige publiek bleek dit wel te apptecieeren. Er werden voorts enkele komische nummers opgevoerd, waarmede de bezoekers hartelijk gelachen hebben, waar ze uitstekend gespeeld werden. De avond werd met een geanimeerd bal besloten. Jammer voor Tavenu dat zoo weinigen dezen avond hebben bijgewoond. 'i Was een prettige avond en het doel alleen waarvoor hij gegeven werd had velen moeten aanzetten er heen te gaan. TA.VE.N U biedt ons elk jaar zooveel goeds, dat steun dubbel verdiend is. Werkeloosheid. De 7e volledige lijst uitgegeven doof het Bureau van Arbeidsbemiddeling alhier bevat in totaal 227 namen, waar van 182 geheel en 45 gedeeltelijk werkeloos. Hieronder behooren 26 bouwvak arbeiders. 6 houtbewerkers. 3 kleer makers. 6 leerlooiers. 8 metaalbewer kers. 146 leerbewerkers en 31 diverse worden. Tenslotte werd nog met groote vol doening gememoreerd het prachtige verloop van de herdenking van het 25 jarig bestaan, de zeer groote be langstelling allerzijds en niet 't minst de groote toename van 't ledental. Het zij ons vergund den nieuwen voorzitter van W. B., den heer Jud. Timmermans Phzn. hartelijk te felici- teeren met deze benoeming, die wij voor de vereeniging zelf eveneens eene gelukkige en uitnemende achten, kennende zijn ijver in de vereeniging en z'n groote ambitie voor Waalwijk Wij mogen het vertrouwen uitspre ken dat hij zal gaan in de voetsporen van wijlen zijn Vader, een der meest actieve voorzitters die W. B. heeft gekend, dan zal de vereeniging Waalwijks Belang onder z'n jeugdige en energieke leiding een tijdperk van bloei en krachtdadig wei ken tegemoet gaan, wat wij gaarne hopen. R.K. looneelvereen!ging mO.O O.m Zaterdag en Zondag a.s, zal dan „O O.G." hare laatste wlntertiitvoerin gen geven. Wij twijfelen er niet aan of evenals anders zal ook thans het Waalwijksche publiek weer gaarne getuige willen zijn van deze opvoe ringen Het romantische tooneelspe* „Het offer van den zwerver" is eer werk dat ook werkelijk wel de be langstelling verdient. Modern van 9tiji met vlotte dialogen stelt het echter toch aan de vertolkers speciale eischen. mede door de prachtige karakters welke er van zoo verschillenden aard in voor komen. Aan spanning ontbreekt het ook allerminst in dit werk. terwijl het tevens de goede eigenschap bezit, dat de handeling steeds stetker wordt er Matlnée Oefening en Vermaak De matirée der liedertafel „Oefening en Vermaak" Zondagmorgen In de zaal Musis Sacrum gegeven, heeft als ge woonlijk groote belangstelling ge- trokken. Uitgevoerd werden de verschillende koorwerken die reeds op het concert van Tweeden Paaschdag gegeven wa» ren. Het koor zong onder leiding van Óen tweeden directeur, de heer Notaris L W. J. C. Christ, en vertolkte de nummers op even uitstekende wijze als we ze vorige maal hoorden. Wel een bewijs dat de leiding der lieder- tafel op het oogenbllk in zeer goede handen berust. Een woord van hulde tot den heer Christ mogen we hier, nu het koor voor het eerst onder zijn leiding een concert gaf. niet achter wege laten, hij Is een uitstekende, hoogst begaafde muzikale kracht voor „Oefe ning en Vermaak". Het publiek toonde het gebodene op hoogen prijs te stellen, hetgeen wel oleek uit het krachtige applaus na elk nummer. Het was een zeer geslaagde matlnée. Wit-Gele Kruis. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het Wit-Gele Kruis is o.m. besloten in het St. Nicolaas- Ziekenhuis te Waalwijk een consultatie bureau te vestigen voor aanstaande moeders (Prae-natale zorg Nader zal nog worden aangekondigd de juiste datums waarop zitting zal worden gehouden enz. Gouden bruiloft. In een vorig nummer maakten wij melding van de in Mei a.s. op handen zijnde gouden bruiloft van het echtpaar Pullens-v. Noort aan het Laageinde, I Salto Nortale

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 7