Ui WAT doet men met één kubieke meter GAS? 'i; nim Warenhuis H. SPEET Markt 3 Waalwijk 'i i: !S! i; i v TENTOONSTELLING WAALWIJK GAS, ELECTRICITEIT, WATER EN SANITAIR. I .'i :i!. i»1 f i i 1 'li! i fpr 'ÜmH 1 Gaarne wil ik gevolg geven aan het mij gedaan verzoek om een korte bij drage te leveren voor het „Tentoonstel lingsblad"', hetwelk wordt uitgegeven bij de opening der tentoonstelling op het gebied van Gas, Electriciteit, Water en Sanitair. 1 Het initiatief van de Directie der Ge meentelijke Licht- en Waterbedrijven, oin in samenwerking met onze plaatse lijke installateurs een dergelijke ten toonstelling te organiseeren, verdient alle waardeering, daar thans eenieder in de gelegenheid wordt gesteld in de practijk te zien wat op het gebied van verlichting en verwarming kan worden bereikt. Na deze eerste kennismaking zal men er eerder toe komen om na te gaan ol wellicht ook in eigen huis aanschaf fing of verbetering voor boven aangegeven doeleinden van beteekenis zou kunnen zijn, terwijl de directie dei- bedrijven steeds gaarne zal bereid ge vonden worden deze eerste kennisma king te bevestigen, door het geven van eene deskundige voorlichting, waardoor het mogelijk zijn zal resultaten te be reiken, die de gemaakte onkosten ten volle rechtvaardigen. Een bezoek aan deze tentoonstelling en het volgen der aangekondigde, de monstraties en lezingen kan daarom eenieder ten zeerste worden aanbevo len. Voorts mag niet worden vergeten dat eene stijgende afname van gas, electri citeit en water aan de exploitatie dezer Gemeentebedrijven ten goede komt, waardoor de mogelijkheid wordt geo pend om tot vermindering der prijzen te besluiten, terwijl van onze plaatse lijke installateurs kan worden verwacht dat tegen concurreerende prijzen de hun toevertrouwde opdrachten zullen worden uitgevoerd. Ik wensch de voortvarende directie der Gemeentelijke Licht- en Waterbe drijven, alsmede de plaatselijke instal lateurs, gaarne toe dat een groote en algemeene belangstelling naar deze ex positie moge uitgaan, in welk geval ook de resultaten, die zij er zich van heb ben voorgesteld, niet zullen uitblijven. J. TIMMERMANS, Voorzitter „Waalwijks Belang". Wij sympathiseeren ten zeerste met de idee, tentoonstelling voor gas, wa ter en electriciteit, omdat daardoor een gelegenheid wordt geboden om een be ter overzicht te verkrijgen over het geen met deze producten is te bereiken. Hierbij denken wij voornamelijk aan datgene wat door de nieuwere toepas singen in het belang van de volksge zondheid tot bevordering der hygiëne en het gemak is gebracht. Wij sporen dan ook een ieder en in het bijzonder onze leden aan, om ge bruik te maken van deze tentoonstellng om zich op de hoogte te stellen om trent hetgeen de Gem,-Bedrijven en de installateurs hebben daargesteld. H. NIEUWENHUIZEN. Voorzitter der afd. Waalwijk van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders, Heeft U reeds een datum vast gesteld voor Uw bezoek aan de tentoonstelling? MET EEN KUB. METER GAS KUNT GE: Een maaltijd voor 5 personen gereedmaken. 25 liter water tot kookhitte brengen. Een heerlijk warm kuipbad nemen. 15 keer een warm douchebad van 2 min. nemen. 5 jonge haantjes braden. 9 kg. visch koken. 7 kg. rundvleesch braden. 14 kg. ham licht rooken. 25 kg. worst warm rooken. 1 gans braden. 30 liter punch heet maken. 100.000 sigaren aansteken. 10 groote luxe broodjes bakken. 30 kleine luxe broodjes bakken. 2 uren lang in een fornuisoven koekjes of cake bakken. 2 a 3 keer een slaapkamer behaaglijk aanwarmen. 1 a 2 uur een normale huiskamer verwarmen. 25 liter melk steriliseeren. 5 kg. wasch wasscheïi. 3 beschadigde autobanden vulcaniseeren. 25 bandplekjes op autobanden herstellen. 20 kg. nieuwe of 8 kg. oude veeren reinigen. 8 hoeden reinigen en persen. 2 pakken of 8 broeken strijken. 27 hemden strijken. 4 kg. verbandstof steriliseeren. 360 conservenbussen soldeeren. 4 kg. lijm 10 uur vloeibaar houden. 50 electrische gloeilampen fabriceeren. 24 uur de couveuse verwarmen. 85 bubikopjes golven. In de, ,op de tentoonstelling aanwezige, demonstratie-etalage worden alle artikelen geëtaleerd door Als voorzitter der Waalwijksche Winkeliers-'Vereeniging is het mij een bijzonder genoegen een enkel woord te wijden aan het initiatief en doel de zer tentoonstelling. Juist in een tijd als deze, waarin een algemeene depressie in het zakenleven heerscht, is 't van buitengewoon belang dat er nog steeds mannen gevonden worden, die niet bij de pakken blijven neerzitten, maar door krachtig aangrij pen willen trachten het zakenleven in het algemeen en de winkelnering in het bijzonder voort te stuwen, daarbij niet stil afwachtend wat de komende tijden zullen brengen, maar deze tege moet treden en onder het oog durven zien. Dit nog temeer, daar deze tentoon stelling zal omvatten juist die artike len, n.l. Gas, Electr. en water» die voor: de gansche menschheid onmisbaar zijn geworden, en daardoor een dominiee- renden invloed op 't leven der verbrui kers uitoefenen. Zonder twijfel zullen de tentoonge stelde artikelen dan ook in ruime mate bijdragen tot de verspreiding van de kennis, waartoe dezelve op de meest economische wijze zijn te benutten en zal het zakenleven daarmede in de toe komst ten zeerste gebaat zijn. Dat deze tentoonstelling dan ook in alle opzichten zal mogen slagen en het gegeven voorbeeld andere groepen tot navolging moge aansporen, is onze besten wensch. C. G. NIEUWKOOP, Voorzitter Waalwijksche Winkeliersvereeniging. Waalwijk, April '32. Met genoegen voldoe ik aan l w ver zoek om een bijdrage te verleenen voor het door U uit te geven „Tentoonstel lingsblad". Ten stelligste ben ik over tuigd van de voordeelen voor eenieder, maar toch zeker voor onze landbou wers, zopwel op het gebied van gas, electriciteit als water. Gas in de huishouding is zeer ge makkelijk en daarenboven zeer zinde lijk; bij gebruik voor het landbouwbe drijf zeer aan te raden. Dan denk ik speciaal aan het koken van veevoeder e.d. waarbij men zich zonder meer kosten en met veel meer gemak van gas kan bedienen. Electriciteit, toegepast in de woning, voor verlichting, stofzuiger, strijken, enz., is zeer nuttig, terwijl electrische verlichting in de stallen onmisbaar is gebleken, hoewel in het gebruik iets duurder dan de vroegere petroleum- lantaarns, toch nog van ontschatbare waarde. Want alleen het feit reeds, dat het brandgevaar, hetwelk petroleum opleverde, door electriciteit zooal niet geheel is opgeheven, dan toch zeker tot een minimum is teruggebracht, spreekt reeds voor zich. Zeer veel elec triciteit werd reeds door de landbou wers toegepast, zooals voor motoren van dorsch- en maalmachines, koek- brekers e.d., zooals velen mij verzeker den met een prachtig resultaat. Dit al les is even practisch als noodzakelijk in het'landbouwbedrijf. Water is uit hygiënisch oogpunt be schouwd een niet te onderschatten be lang voor iedereen. Jammer dat er nog zoovele landbouwers zijn, die zich de weelde van waterleiding niet kunnen veroorloven, daar zij gewoonlijk te ver buiten de kom der gemeente gehuis vest zijn. Anderen daarentegen kunnen zich het belang ervan niet indenken en weigeren zich bij het waterleidingbe drijf aan te sluiten. Toch zou ik zulke landbouwers in hun eigen belang aanraden, indien zij in de gelegenheid zijn, zich te bedienen van leidingwater, omdat dit te verkie zen is boven pompwater, doch toch ze ker ver boven putwater. Hierbij spoor ik alle landbouwers aan om deze Tentoonstelling van Gas, Electr.» Water en Sanitair te bezoeken, waarbij ik tevens de hoop uitspreek dat U door deze alleszins nuttige Tentoon stelling veel succes zult oogsten. JAN VAN LOON. Voorz. N.C.B. Waalwijk, In verband met de te verwach ten groote belangstelling raden wij U aan om de tentoonstelling reeds vroeg te bezoeken. De uren, die U er doorbrengt zijn welbesteed. Bij gelegenheid der Tentoonstelling. Naar aanleiding van de te houden tentoonstelling van gas, electriciteit, water en Sanitaire artikelen, is het voor mij een behoefte enkele woorden daaraan te wijden in het belang voor iedereen, doch in het bijzonder voor onze arbeidersgezinnen. Vooral in dezen tijd van crisis en malaise, is het voor eenieder zaak zijn huishouden zoo economisch mogelijk in te richten, en het is daarom, dat ik in het waarachtig belang van den ar beider den raad geef, zooveel mogelijk te koken op gas, omdat dat ten slotte het voordeeligst is en bovendien het zuiverste en uit een hygiënisch oogpunt bezien ook aanbevelenswaardig. Om zich daarvan te overtuigen, mag geen enkele huismoeder het nalaten om de tentoonstelling te gaan bezichti gen en zich te laten voorlichten om trent de goede en voordeelige hoedanig heden welke aan het koken met gas verbonden zijn. Vooral in de zomerdagen welke weer aanstaande zijn, is het voor eenieder van groot belang en vooral voor een zuinige en zindelijke huismoeder zich van die hulpmiddelen te bedienen welke ten dienste staan in het belang en het voordeel van het gezin, en wan neer men eenmaal de proeven heeft genomen, dan twijfel ik er niet aan of men zal daar geregeld gebruik van ma ken. Daarom ten slotte, gaat van 2730 April a.s. een kijkje nemen in Musis Sacrum te Waalwijk, waar de tentoon stelling gehouden wordt- neemt goede nota van hetgeen men U daar zal me- dedeelen, volgt goed de demonstraties welke men op dat gebied zal geven, en ik ben er van overtuigd dat men geen spijt zal hebben van het bezoek en dat U allen geregelde verbruikers zult wor den, wat Uw gezin, door een doelmatig gebruik daarvan, zeer ten goede zal komen. Nogmaals, het is in Uw eigen welbe grepen belang. F. PASSIER. Voorzitter R. K. Werklieden- vereeniging. SCHENKT BIJZONDERE AANDACHT AAN: Ontdooitransformator, dienende om bevroren leidingen te ontdooien; wordt tevens ge bruikt voor kabelstoringen. Diverse verbruiksgrafieken. Een collectie deugdelijke en ondeugdelijke materialen, van het Keuringsbureau te Arnhem. Bij de ondeugdelijke materia len is tevens een beschrijving, van de ongevallen met doode- lijken afloop. Demonstratie goede en slechte gasleidingen. Waarom deze tentoonstelling? Het doel, waarmede deze expositie wordt georganiseerd is meerledig. In de eerste plaats wenschen wij de talrijke technische verbeteringen op het gebied van de toepassing van gas en electriciteit, de vele nieuwere ver brui ksapparaten aan het publiek te toonen en te demonstreeren. Over het algemeen is men ten onzent nog slechts matig op de hoogte van hetgeen er met gas en electriciteit is te bereiken. Iedereen kent wel is waar de dagelijk- sche gebruikstoestellen, doch menigeen weet niet, dat er zoo ontelbaar vele toe- passingsmogelijkheden' zoowel op huis houdelijk als industrieel terrein, be- staan. Een uitgebreide serie van deze toe stellen zult U op de tentoonstelling vinden. In de tweede plaats wil de tentoon stelling zijn, ter voorlichting. Men zal er leeren inzien, waarop men bij aan koop van gas- en electrische apparaten zal moeten letten en vooral ook, hoe men ze op de meest economische en veilige wijze zal kunnen gebruiken. Er zal U worden getoond op welke wijze wordt gezorgd dat de veiligheid voor de verbruikers zoo groot mogelijk zij. Men zal U op populaire wijze een en ander laten zien over het ontslaan en de distributie van gas, electriciteit en water. Ten slotte hopen wij door deze ten toonstelling den, verkoop en 't gebruik van de moderne verbruikstoestellen te stimuleeren. Menigeen zal zich afvragen of de huidige periode van sterke economi sche spanning wel het meest juiste tijdstip is om ons doel te bereiken. Het antwoord daarop mijnerzijds luidt be vestigend. Ik acht dezen tijd zeer ge schikt om verschillende redenen. De prijzen van juist dit genre appa raten zijn gezakt tot een niveau ver beneden het normale en dus voor dege nen, die zich slechts even de uitgave kunnen veroorloven het moment om zich een of ander aan te schaffen. Men stelt zich daarmee op billijke wijze in het bezit van een waardevol toestel niet alleen, doch bovendien helpt men fabrikant en handelaar een brug slaan over deze periode van in zinking naar de ontwijfelbaar zeker komende periode van heropleving. Als voorbeeld van hetgeen is te be reiken diene het volgende. Een der meer en meer in zwang ko mende toepassingen van het gas is de warmwater-bereiding in kleine door- stroomapparaten, die direct aan de kraan kunnen worden bevestigd. In Duitschland nu, waar de econo mische toestand toch zeker niet roos kleuriger is dan hier te lande, zijn in enkele jaren een paar millioen van deze toestellen verkocht, dat zou voor Waalwijk alleen een 400 toestellen be- teekenen. In een stad als Karlsruhe staat één gaskachel op iedere 20 inwoners, voor Waalwijk omgerekend zou dit ruim 500 gaskachels bedragen. Bij de electrische verbruiksapparaten is de verhouding niet anders. Zooals U ziet is er voor de plaatse lijke installateurs nog genoeg werkte verrichten, als U hun daartoe in de ge legenheid wilt stellen. U kunt dit doen op deze tentoonstel ling en op een prettige wijze. Alles is beproefd om de stands zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Uit den inhoud der op ons verzoek zoo welwillend toegezonden bijdragen in dit nummer van de hand van autori teiten en vooraanstaande personen uit het vereenigingsleven blijkt duidelijk, dat algemeen met- streven en doel der tentoonstelling wordt ingestemd. Wij vatten deze dankbaar aanvaarde uitingen van vertegenwoordigers van zulk een groot gedeelte der bevolking van Waalwijk op, als een gunstig voor- teeken voor het slagen der expositie en hebben ons dan ook op de ontvangt van een flink bezoek voorbereid. P. G. VAN VLIET. Directeur der Gein. Gas-> Electr.- en Waterbedrijven, I I Ei' I I i i i' I j i S I i (I r i i I: i i: i i i i 111 i f i I i I i h i

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 14