HET VERGAAN VAN DE „TITANIC". II. (Slot). Wij geven hier tenslotte nog een verhaal over het vergaan van de „Titanic". Het is het verhaal van den tweeden inarconigrafist Bride, dat interessant genoeg is om in zijn geheel weer te geven. „Ik moest", zoo vertelde Bride, den eersten inarconigrafist Philips te gen middernacht aflossen. Zondag middag bemerkten wij, dat het appa raat defect was. Wij werkten er ze ven uren aan, 0111 het te repareeren; kort voor de botsing was het klaar. Als wij het defect later hadden ont dekt, zou het onmogelijk voor ons ge weest zijn noodsignalen te geven. Dan ging ik slapen. Ik ontwaakte voor mijn tijd en hoor de in bed dat Philips berichten zond naar Kaap Race, waarmede hij ver binding had gekregen. Daar ik wist, hoe vermoeid hij was, stond ik oogen- blikkelijk op, zonder mij aan te klee- den en zeide hem, dat ik bereid was de werkzaamheden over te nemen. Plotseling, zonder dat wij iets ge hoord hadden, verscheen de kapitein aan de deur van ons compartiment. „Wij hebben een botsing gehad met een ijsberg", zeide hij, „maakt u be reid, noodsignalen te geven, maar wacht tot ik U waarschuw". Tien mi nuten later kwam hij terug. Intus- schen hoorden wij allerlei geluiden, maar niets, dat verontrustend klonk. „Sein 0111 hulp", kwam de kapitein later terug. Wij zonden eerst het ge wone signaal „C. Q. D." (Come Quick Danger") en wij maakten er nog grap pen over. De kapitein kwam terug. Sein „S. O. S." het dringende nood signaal, zei hij en vertelde, dat wij op een ijsberg waren gestooten. Wij maakten er nog altijd een grap van. Het eerste schip, waarmede wij ver binding kregen, was de „Frankfurt", waaraan wij mededeelden, wat de ka pitein juist verteld had. Dat schip wachtte echter zoolang met antwoord geven dat wij een ander schip orn hulp vroegen. Wij kregen verbinding inct de „Carpathia", waaraan wij me dedeelden, dat wij begonnen te zin ken. Vijf minuten later kwam het ant woord, dat het schip met vollen stoom koers naar ons zette. Om bij onzen kapitein te komen en hem dit te berichten, moest ik over een dek, dat vol opgewonden men- schcn was. Toen ik terugkwam, zeide Philips, dat ik er aan moest denken, mij aan te kleeden. Ik had vergeten, dat ik nog in nachtkleederen rond liep. Hij telegrafeerde verder. Ik bracht ook voor hem een overjas, die ik hem, terwijl hij werkte, over de schouders wierp, want het was zeer koud. Nu en dan zond Philips mij met telegrammen die van de Carpathia kwamen, naar den kapitein. Ik be merkte, dat de booten klaar waren en hoofdzakelijk vrouwen en kinderen bevatten. Philips bemerkte tot zijn schrik, dat het apparaat voortdurend zwakker begon te werken. De kapitein verscheen met de rne- dedeeling, dat het water de machine kamer was binnengedrongen en dat de dynamo's niet lang meer zouden werken. Dit deelden wij de „Carpa thia" nog mede. Ik snelde toen naar buiten. Nooit zal ik het laatste kwartier vergeten, waarin Philips rustig met zijn werk doorging, terwijl om hem heen reeds een paniek heersclite. Snel nam ik mijn reddingsgordcl, waterdichte schoenen en een warme jas. Den heelen tijd zag ik Philips staande werken. Hij had met de „Olympic" verbinding gekregen en deelde haar mede, dat wij zonken. Ik wierp hem een reddingsgordel 0111, na dat ik hem de overjas had aangetrok ken. Hij zeide mij, dat ik eens moest gaan zien of alle booten al weg wa ren. Ik vond toen nog een opvouw bare boot. Twaalf mannen waren be zig de boot klaar te maken. Een oogenblik dacht ik er aan, hoe goed het zou zijn mede te gaan. Dan gaf ik den mannen de hand en zag hen niet meer. Ik ging weer naar het toestel. Plotseling kwam de kapitein aan de deur: „Gij hebt uw plicht ge daan, mannen, meer kunt ge niet doen Het is tijd, dat iedereen nu voor zich zelf zorgt". Philipps was echter niet van het toestel weg te krijgen, ofschoon het water reeds in ons compartiment drong, terwijl ik in een aangrenzend vertrek het geld van Philipps bijeen zamelde. Toen zag ik, hoe plotseling een man zich over hem hren hoog en den reddingsgordel wegirok. Dat kon ik niet dulden, want ieder man heeft zijn gordel en ik nam mijn revolver dus en schoot hem neer. Hij zonk op den grond neer en bleef er liggen. Philips liep naar buiten, ik zag hem niet meer terug. Ik liep naar de plaats waar ik straks de boot gezien had en lol mijn vei'rassing vond ik haar nog. De mannen slaagden er niet in de boot los te maken. Ik geloof, dat er geen zeeman onder hen was. Ik wil de hen helpen, toen een reuzengolf ever het dek spoelde en de boot los sloeg. Ik had juist de roeiriemen ge grepen, maar was onde de hoof ge slagen. Ik hield den adem in en trachtte er onder uit te komen. Hoe het gelukte, weet ik niet, maar ik kon weer adem halen. Honderden mannen zwommen met reddingsgor dels om mij heen. Mijn eerste gedach te was, mij zoo spoedig mogelijk van het schip te verwijderen, dat een vree- selijken aanblik bood. Rook en vlam men kwamen uit de schoorsteenen, waarschijnlijk tengevolge van de ont ploffingen, die echter niet hoorbaar geweest zijn. Dan kwamen heele stroomen vonken. De voorsteven van het schip zonk weg in de diepte. Ik begon uit alle macht te zwemmen en ik was honderd vijftig voet weg, toen de Titanic langzaam begon te zinken. Na eenigen tijd voelde ik, dat ik ook zonk. Het was bitter koud.... Wat verder zag ik een hoot, waar ik heen zwom. Ik greep een hand, die mij er in trok. Ik viel in een hoek. Iemand zat op mijn voeten, maar ik voelde 't niet. De aanblik van de om ons weg zinkende mannen was vreeselijk. Ik voelde weer water en plotseling iemand aan mijn zijde, die mij weer oprichtte. Dan zag ik lichten en wist, dat het reddende schip aankwam, de „Car pathia" Zij nam ons op, den een na den ander. Een man, die in een hoek lag, was dood. Toen ik over hem heen stapte, herkende ik Philipps, die wel van uitputting en koude bezweken zal zijn. Mijn gewonde voet deed vreeselijk pijn, maar ik klom toch tegen den ladder op, werd door sterke handen gegrepen en naar de ziekenzaal ge bracht. Daar bleef ik, tot ik geroepen werd 0111 een geheel uitgeputten col lega van de „Carpathia" te assistee- ren, zonder het compartiment meer te verlaten. De toestellen stonden niet meer stil en ik heb al dien tijd geen enkelen passagier gezien. ELECTRISCHE FIETSEN. Op fietsgebied zal 1111 het allernieuw ste verschijnen: de electrische fiets, ontworpen door Philips te Eindhoven, welke aan vijf Nederlandsche fabrieken het recht heeft verleend, dit model te construeeren. Vermoedelijk zullen de electrische fietsen over een maand op de markt verschijnen. Do electrische fiets krijgt een Varta- accu en een Emi-motor. De bak voor de accu zit laag vóór de trappers, de motor beneden het zadel, met ketting- aandrijving op het achterwiel. De maximum-snelheid zal 22 K.M. zijn terwijl men met de accu ongeveer 80 K.M. kan afleggen. De accu kan met behulp van een ge- lijkrichter 's nachts op het gewone net geladen worden. Deze gelijkrichter is in den prijs begrepen. De prijs zal zeker niet lager dan 230 zijn. De electrische fiets wordt een een heidsmodel, zoowel voor heeren als dames. Men kan met deze fiets niet racen. Er is maar één snelheid, in zooverre, dat men door den stroom af te sluiten, een eind met de vaart kan doorrijden en ook alleen kan trappen, om de snelheid te beperken. Aan het rechter-handvat van het stuur zit de handle, waarmee de stroom wordt ingeschakeld. Vooral in de stad op asfaltwegen lijkt ons de electrische fiets wel practisch. Zij rijdt zeer regelmatig, zonder motorgeplof en geluidloos schiet de fiets vooruit. Of er, als deze fiets veel gebruikt wordt, iangs de wegen kleine laad-stations zullen verrijzen, zal nog moeten blijken... Of men ze oók op afbetaling zal kunnen koopen, weten we niet. Het beginsel waarvan Philips hij zijn onderzoekingen een jaar geleden is uitgegaan, was op de eerste plaats: een voud en een zoo groot mogelijke snel heid hij een gering vermogen. Het zou namelijk wel doenlijk geweest zijn, nog een rijwiel te construeeren met zwaar dere accu, waardoor ook de kracht grooter werd, doch voor de practijk zou dit ernstige bezwaren opleveren. De bedoeling is intusschen niet de mo torfiets te vervangen, doch een rijwiel samen te stellen, dat het voor de fiets mogelijk maakt al free-wheelend toch een behoorlijke snelheid te bereiken, die men intusschen door meetrappen zelf nog flink kan opvoeren. Het rijwiel doet aan een versterkte damesfiets denken, wat uiterlijk betreft. Met een enkele handbeweging is de motor op gang te brengen en hij blijft met gelijk matige snelheid doorwerken. Toch is het voor den langen levensduur van het motortje aan te bevelen bij het starten eerst eenige malen mee te trap pen en eerst dan het motortje op gang te brengen. Door mede te trappen kan men de snelheid spoedig tot 30 K.M. per uur opvoeren. Bij de constructie van de fietsen, die overigens meer een aangelegenheid is van de vijf betrokken rijwielfabrieken, wordt natuurlijk speciaal gelet op een zeer sterke uitvoering, zoodat de groo- tere snelheid ook op een oneffen weg dek geen bezwaren inhoudt. Het elec trische rijwiel zal ook in den handel worden gebracht als een semi-trans- portmodel. BINNENLAND. DE ECONOMISCHE TOESTAND. Het werkloozenpercentage, hoewel veel hooger dan terzelfder tijd in het vorige jaar, blijft sedert het begin van 1932 op regelmatige en vrij bevredi gende wijze terugloopen, waaraan na tuurlijk het gunstige seizoen, dat w> tegemoet gaan, niet vreemd is. Overigens werkt het weer op het oogenblik weinig mee 0111 den handel te verlevendigen. Het is een guur voorjaar, vele werkzaamheden wor den uitgesteld en tal van inkomsten worden gederfd, welke anders uit 'n fleurigen vóór-zomer ontspruiten. An dere jaren werd 0111 dezen tijd in de bollenstreek b.v. nog aardig wat ver diend, maar nu willen de mooie bol- lendagen maar niet komen; de kleu rige pracht verschrompelt vóór de massa er van heeft kunnen genieten. Aan de mijnen in Limburg is we- derom op groote schaal ontslag gege ven a^an personeel. Zoolang uit het buitenland nog zoovele en goedkoope kolen worden ingevoerd, zal de toe stand er in Zuid-Limburg niet beter op worden. In de Overijselsche venen legden eenige duizenden arbeiders zonder na der overleg met hun organisaties het werk neer; een z.g. wilde staking dus. De besturen hadden een voorstel van den Rijksbemiddelaar aanvaard, waarin was gegarandeerd, dat de loonsvermindering de 10% niet zou overschrijden, maar de arbeiders wa ren zóó ontstemd, dat ze de leiders niet langer wilden volgen. In Cas- tricum legde een 50-tal tewerkgestel- den den arbeid neer. Het boter-menggebod, dat zulks in tegenspraak met een bericht in de Msb. wel degelijk in het voorne men der regeering ligt (men zie onder rubriek Binnenland), ondervindt on verwacht veel bestrijding in boeren- kringen, waar men den goeden naam van onze boter door het „voorgestel de geknoei" bedreigd acht. Ons dunkt, dat men het ontwerp 1111 maar eerst eens moest afwachten. Het volwaardige product is ondanks het bestaan van een 16%-melange door den wetgever en 't Rijkstoezicht voldoende beveiligd kunnen worden en we zien niet in, waarom dat hij het verschijnen van een 50% melange niet meer het geval zou zijn. Men propageert in zekere boeren kringen het opslaan der overproduc tie in koelhuizen, voor Rijksrekening natuurlijk. Men zij daar voorzichtig mee. Een overproductie, welke van jaar tot jaar wordt opgepot, moge een tijdelijke uitkomst brengen, maar ze maakt de uiteindelijke debacle des te zekerder. We hebben dat beleefd met den katoen in Egypte, de tarwe in Amerika, de koffie in Brazilië, de suiker in Cuba, enz. Alleen door een snellere consumptie dus o.a. door een menggebod zijn de gevolgen van overproductie tegen te gaarf. STEUN AAN DE MELKVEE HOUDERIJ. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend, houdende tij delijke maatregelen tot hulpverlee ning aan de melkveehouderij. Het plan, waarvan de regeering is uitgegaan, is als volgt overzichtelijk weer te geven 1. Voor zuivelproducten. Gecon troleerde verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs, voor wat de binnenlandsche markt betreft. Fondsvorming uit de haten van dezen verkoop. 2. Voor margarine. Opneming in de margarine van een niet onbelang rijk percentage boter, welke te men gen boter, tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen, centraal wordt geleverd. 3. Voor andere spijsvetten van plantaardigen oorsprong. Gecontro leerde verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs. De controle op den verkoop zal worden uitgeoefend door de verlee ning van merken. Het vervoer enz., van zuivelproucten zal slechts zijrv toegestaan, indien deze voorzien zijn van een merk. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk, welke onder con trole verwerkt is, een zoodanige bij slag worden verstrekt, dat de netto- prijs van de melk van een zeker vet gehalte, per K.G. een bepaalden prijs bereikt. Als inkomsten, waaruit het Crisis Zuivelfonds zijn boter zal trekken, denkt de regeering zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor verschillende tijdvakken beschikbaar zullen worden gesteld. De uitvoering van het stelsel varv deze steunregeling zal in handen wor den gelegd van een rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam, genaamd Cri sis Zuivel Centrale, in het bestuur waarvan vertegenwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belanghebbenden zullen zitting hebben. FRANKRIJK VERBIEDT IN- EN DOORVOER VAN TUINBOUW PRODUCTEN UIT NEDERLAND. Het Fransche Staatsblad bevat een decreet, waarbij verboden wordt, met ingang van heden hij wijze van reci- prociteitsmaatregel, de invoer en de doorvoer in Frankrijk van aardappe len, tomaten, aubergines, levende planten knolgewassen, bollen en ver- sche groenten uit Nederland. De Telegraaf deelt hierover nog mede, dat ook te bevoegder plaatse bericht van dezen maatregel is ont vangen. Zij zijn bedoeld als recipro- citeitsmaatregel tegen die, welke Ne derland heeft genomen, in verhand met het voorkomen van den Colorado kever in Frankrijk. Nederland heeft, zooalS bekend, daarbij het Engelsche en Duitsche in voersysteem overgenomen, ,d.w.z. den invoer van Fransche aardappelen ver boden en den invoer van verscl.e groenten, die afkomstig zijn van een plaats, gelegen binnen 200 K.M. van dc streek, waarin de Coloradokever is doorgedrongen, aan een certificaat verbonden. Men is hier te bevoegder plaatse in tusschen wel eenigszins verwonderd over de Fransche maatregelen. De in voer van Fransche aardappelen hier te lande toch is vrijwel nihil, terwijl de invoer van Fransche groenten niet heel groot is en met een certificaat nog steeds mogelijk blijft. Men ziet thans ook voor reciprociteitsmaatre- gelen geen enkele aanleiding, terwijl het ook opvalt, dat de Franschen den invoer van planten en knolgewassen verboden hebben, terwijl Nederland deze artikelen uit Frankrijk geheel heeft vrijgelaten. Men overweegt thans \velke houding men tegenover deze Fransche maatregelen zal dienen te nemen. Deze Fransche maatregelen betee- kenen voor onze groenten- en bloe- men-export weer een zeer gevoeligen klap. Het decreet treft behalve Neder land ook Engeland en Duitschland, alsmede, wat de aardappelen aan gaat, ook Spanje. Daarentegen wordt de invoer van pootaardappelen vrij gelaten. BUITENLAND. DE RUSSISCH-JAPANSCHE SPANNING. De Amerikaansche gezant te Tokio die thans te Washington vertoeft, verklaarde over de Russisch-Japan- sche spanning, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Vene Oos ten onmogelijk te voorspellen valt. Hij kon echter niet gelooven, dat 't tot een conflict tusschen Rusland en Japan zou komen, want beide landen hebben, aldus de gezant, den oprech ten wil, verdere moeilijkheden te ver mijden. GEMENGD NIEUWS. Groote aardverschuiving in de Gijn- provincie. Aanzienlijke schade. Bevolking in angstige spanning. Gisteravond tegen 11 uur zijn on geveer 10.000 kub. meter van den Ivochemer Berg met donderend ge weld omlaag gestort. De slag was zoo hevig, dat hij ih verren omtrek werd gehoord. Een timmermans werkplaats werd door de neerstorten de steenmassa's van den aardbodem weggevaagd, de electrische leidingen werden vernield, terwijl het verkeer op de wegen, die onder een meters- hooge laag gesteente werden bedol ven, volkomen werd gestremd. Het feit, dat de sleenstorting zich in diepe duisternis afspeelde, verergerde de verwarring onder de doodelijk ge schrokken bevolking van Kochem. Tot dusver heeft men niet kunnen nagaan of menschenlevens te betreu ren zijn. De materieele schade is ech ter aanzienlijk, daar diverse wijngaar den geheel zijn verwoest. Te midder nacht duurden de steenstortingen nog altijd voort. De laatste dagen was al voortdu rend beweging in den berg geconsta teerd. Voortdurend stortten groote en kleine bergmassa's in het dal. Giste ren werd vastgesteld, dat de spleten in den bergrug een halven m breeder waren geworden. Tegen uur 's avonds stortten zoo groot," Zes massa's neer, dat zij voor het° den weg bereikten. De weg is geheel met pujn 1)e, 1 Voortdurend vallen nog rotsbl ki in de Moezel, waardoor het hoog opbruist. De berg is nog S niet tot rust gekomen en de bevolk* wacht in angstige spanning af, 0f meer aardstortingen zullen ni hebben. Vliegtuig neergestort op plein u Amersfoort. Gistermorgen te ongeveer 12 is het Fokkervliegtuig „C 620", ^5 in gezeten was de sergeant-majoor' vlieger J. J. Buwalda van de Lucht' vaartafdeeling te Soesterberg, op l Borneoplein alhier neergestort. Dhr. Buwalda is een oud-Waalwï ker en oud-Capellenaar. Op ongeveer een 500 M. hoogte be, merkte de bestuurder, dat plotselin de motor afsloeg. Hij wilde toen ee noodlanding maken, doch op 300 j| pakte de motor weer. Toch zette Bu walda zijn plan tot noodlanding door maar plotseling weigerde de m0tor opnieuw. Het toestel stortte toen naar bene den. De neus van het toestel dron in den grond. De vleugels waren ge" heel beschadigd. De bestuurder kree slechts onbeteekenende hoofdwonder Het toestel is onder bewaking van de infanterie gesteld en zal gedemon teerd worden en daarna naar Soes- terberg worden vervoerd. Het mag een geluk worden g( noemd, dal het op het Borneoplein zeer stil is. Echtelijk drama te Rotterdam. Man steekt zijn vrouw dood. Gisteravond heeft zich te Rotter dam een echtelijk drama afgespeeld in het logement van v. H. aan de Delftsche Vaart. De 31-jarige vrouw M. E. de Roo is tijdens een twist door haar echtgenoot, den 38-jarigen scheepskok C. G. E., zoodanig met 'n dolkmes gestoken, dat zij eenige uren daarna in het Ziekenhuis aan den Coolsingel is overleden. De man en vrouw leefden sinds eenige jaren gescheiden, hoewel er geen echtscheiding was uitgesproken. In dien tijd heeft de vrouw met ver scheidene mannen samengeleefd. On langs verzocht zij haar echtgenoot, bij haar te komen. De man gaf hieraan gevolg en ervoer bij dit bezoek, dat de vrouw in zeer moeilijke levensom slandigheden verkeerde. Om haar te helpen heeft hij haar toen aangebo den met hem mee te gaan naar het logement aan de Delftsche Vaart waar hij een kamer had. De vrouw gaf hieraan gaarne gehoor. Sinds 2 dagen woonde het paar in het logement, toen de vrouw gister avond 6 uur, toen de man thuis kwam hem te kennen gaf, weer te willen vertrekken. Zij verzocht hem dan ook haar kleeren, die in een kast waren opgesloten, terug te geven. Er ont stond een ruzie, waarbij de man een dolkmes opnam dat nog op de tafel lag, daar hij er even te voren brood mee had gesneden. Met dit dolkmes bracht hij haar eenige steken toe. Op het lawaai kwamen de loge menthouder en eenige kostgangers naar de kamer, waarin zich het dra ma afspeelde, toeloopen. Zij vonden er de vrouw met bloedende wonden te bed liggen en den man in zeer ze- nuwachtigen toestand. Onmiddellijk werden de geneeskundige dienst en de politie gewaarschuwd. De vrouw werd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar een steekwond in den rug, waardoor de linkerlong was geraakt, zoodat een in wendige bloeding was ontstaan, werd geconstateerd, benevens nog eenige steekwonden aan borst en ar men. Twee uur na aankomst in het Ziekenhuis is de vrouw overleden. Voor haar overlijden kon zij nog mededeelen, dat zij door haar echtge noot was gestoken. De man is in het logement door de politie aangehouden en naar het bu reau aan den Oppert overgebracht. Bij het verhoor legde hij een volledige bekentenis af. De man, die zeer ze nuwachtig was, deelde mee, niet het plan te hebben gehad de vrouw te dooden; hij had het dolkmes opgeno men toen hij driftig was geworden, omdat de vrouw, die hij weer tot zich had' genomen, hem weer wilde ver laten. Het echtpaar heeft 2 kinderen, een van 9 en een van 11 jaar, die al ge- ruimen tijcl bij de familie van den man worden opgevoed. Smokkelaar doodgeschoten. In de buurtschap Spork (Dinxper- lo) is een arbeider, toen hij smokkel de en geen gehoor gaf aan het bevel der Duitsche kommiezen om stil te blijven staan, door deze doodge schoten. De da voor Clc minst e spannen verglydi den. Va haar fr: aan den een ma worden niet m< ontwon niet. I)i zoetheh i maand van liel vlucht ij Toch George overgel een jor zichten goede 1 den ve genanu Pieer lerlei 1 uit de maar dat Ge

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 16