IPÏWII pf^TTT®! Hoofdpijn en Kiespijn M i 53 Zaterdag 23 April '32. 55e Jrg. tweede blad. *1 BUITENLAND. China en Japan. Tokio wordt gemeld, dat de mi- van oorlog in onderhandeling is bet. departement van financiën JV een crediet van 205 mililoenyen de militaire uitgaven te bestrijden Lop gerekend wordt voor de krijgs- SrHven te Sjanghai en in Manisjoe- jj Jan juni tot Maart van het volgend je Tokio wordt naar het heet jt gezaghebbende bron gemeld, voor Japan niet mogelijk is. plan te aanvaarden hetwelk was JLesteld in de resolutie van de 1 l9sie van negentien. Dat plan zooals men weet, dat door een Eengde commissie de daium zou ofden vastgesteld waarop de |apan- ie troepen uit Sjanghai moesten «trekken. Uit Nanking wordt ook al uit .goede gemeld, dat de Chineesche regee- aan haar delegatie te Ger.è/e J opgedragen de resolutie der com- ujle van negentien af te wijzen. Het bezwaar van China is de voor- narde dat in Sjanghai normale toe- nnden hersteld moeten zijn teneinde ,i vertrek van de Japanners te ver. iloven. kmerika dreigt met represailles. De Amerikaansche regeering bereidt, .jat uit Washington wordt gemeld, l0ia's voor aan de regeeringen van atopa en van Zuid—Amerika, waarin in repessaille-maatregeien wordt ge. ktigd tegen die landen, welke een jliengewoon recht van Amerikaansche ««deren heffen. Deze nota's zullen voorloopig aan frankrijk en Spanje, later ook aan pjliicliland, Oostenrijk en Argentinië «orden gericht. Vooral ten opzichte van de behan- ;;|lng van Amerikaansche goederen in frankrijk bestaat \c Washington groote tevredenheid. Het departement van buitenlandsche aken heeft een lijst aangelegd, waaruit (kt, dat 150 verschillende soorten aerikaanscne goederen door Frankrijk •I een. extra invoerrecht zijn belast. Nieuwe, ontslagen in de Mijnen. Op de mijn „Laura en Vereeni- ging" worden met ingang van 1 Mei wegens voortdurende slapte in het bedrijf negentig arbeiders ontslagen. Hier als elders zijn het hoofdzakelijk buitenlanders. Zaterdag wordt op de Staatsmijnen wegens gebrek aan afzet niet gewerkt. LAND- EN TUINBOUW. zullen spoedig bedaren door Mtlnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Perpoeaer8ct. en per doos 45 ct. Veikrijgbaarbij Uwürogist. BINNENLAND. Hel wetsontwerp.Ebels üangenomen. De Tweede Kamer heeft het inltia- jjf-wetsvoorsiel— Ebels in zake de acht aangenomen met 73 stemmen igen 1, die van den heer Wijnkoop. Kali. Scnade.ijke dieren. Nachtvorst. In een vorig artikeltje hebben wij de aandacht er op gevestigd dat de kali niet alléén als voedingsstof on ontbeerlijk is voor het verkrijgen van volledige oogsten, maar dat de kali. meststoffen door hare nevenwerkingen tevens tn vele gevallen den land- en tuinbouwer op andere wijze te hulp komen. Wij wezen reeds op hei .blauw" worden der aaidappelen, wat voorko men wordt door een flinke kaligift. op het eigenaardige euvel in de uien, eveneens door kali tegen te gaan, op het bestrijden van onkruid door ge bruik van fijngemalen kiï.het, enz. In een volgend artikel je beloofden wij nog enkele andere nevenwerkingen der kali meststoffen te bespreken. Wij beginnen dan met eenige mede- deelingen te doen over de gunstige resultaten welke in Duitschland wor den verkregen bij de bestrijding der bloedluis met kalizuut. Over bloedluis is ai heel wat te doen geweest, vetl middelen aangewend die weinig ot geen- doel troffen. Met belangstelling zullen daarom de boomgaardbezltters kennis nemen van de resultaten door het uitstrooien van kallzoui, dus ge. woon als bemesting, en met bespuiting der aangetaste plaatsen met een oplos sing van 3 ons kahzout in een emmer water. De beste tijd van besproeiing is in de maand Juni. Wij achten hei wel de moeite waard hierop te wijzen, en hopen dat vele bezitters van boom gaarden, welke door bloedluis worden bezocht, proeven in deze richting zul len nemen. Wat hierboven vermeid is van bloedluis geldt ook voor bladluis. Ook hier zijn proeven genomen weike met gunsiigen uitslag zijg bekroond, vooral bij bestrijding van bladluis bij aardappelen. Deze plaag werd door een kalibemesting geheel bestreden. Van enkele zijden is mij nog ge vraagd over de bestrijding van slak- ken door gemalen kóï .iet en koper sulfaat. Dit middel heeft bij een groot aantal genomen proeven zeer goede, soms verbluffend goede, resultaten gegeven. Fijngemalen kopervitriool (geen kristallen, zooals die in den handel voorkomen) wordt gemengd met fijngemalen kaïniet in de veihou- ding, 1 op 20. in den vroegen morgen, als het nog bijna donker ts, en de slak. ken dus nog kruipende zijn, wordt dit mengsel met de hand of met een kunstmeststrooier uitgezaaid, in een hoeveelheid van 400 K.g per H.A. Dus 380 K.g gemalen kali Iet en 20 Kg. kopersulfaat. De slakken, welke met het kopersulfaat in aanraking komen, beginnen zich heftig te kronkelen, waardoor zij, zelfs bij de geringe hoe. veelheid, die uitgestrooid wordt, spoe dig meer en meer kopersulfaat op hun lichaam krijgen, waarna zij in korten tijd sterven, Wij begeven ons nu op geheel ander terrein en bespreken nog in het kort den invloed van een kalibemesting op het nachtvorstgevaar. Hier is het lr. O. O. Bolhuis te Wagenlngen welke hieromtrent proeven genomen heeft. Reeds in 1928 schreef deze heer In het Landbouwkundig Tijdschrift een artikel: „Kalibemestlng en nachtvorst gevaar", waarin hij de uitslag dezer proeven vermeldde. Wij kunnen deze proeven hier niet In hun geheel be schrijven, wij volstaan alleen met het eindresultaat mede te deelen, waar het heet: .maar toch weten wij dan, dat wij met een fl.nke kalibemesting onze aardappelplanten een ruggesteunl je te gen nachtvorsten geven.* Bovenstaande is van zeer groot be. lang nu de teelt van vroege aardap pelen zoo'n groote vlucht genomen tieeft en deze waarschijnlijk nog grooter zal worden. Bij aardappelen oefent de kali dus een buitengewoon gunstigen invloed uit, geeft niet alleen een hooge op. brengsl door de onmisbare voedingsstof kali, maar bestrijdt tevens het „blauw", de bladluis en, bij nachtvorst, ook het gevaar van bevriezen. Wie weet voor welke verrassingen wij, ook op dit gebied, nog komen te staan Het uithalen van vogelnesten. (Een woord tot ouders en opvoeders). Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen of uit vele deelen van Ne derland bereiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten het ontgelden, zanglijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen en bin nenkort ook nachtegalen, tuit fluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achter, uitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te ver klaren. Allerlei maatregelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele"ge- varen, welke de vogels bedreigen, doch wij konden nog niet voldoende be reiken, dat de Nederlandsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten, onzer zangvogels is geen enkel voordeel ver bonden integendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt Wij kunnen immers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broedtijd onge stoord verloopt. Oeeft het niet te den ken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogel-broed- sels verstoort en dat er tevens aller wegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en ander gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. WQ kunnen en wij wil len ook niet aannemen, dat de Neder landsche jongens willens en wetens tot wreede daden in staat ztyn en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is dringend noodzakelijk, dal onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hard vochtig te zijn voor zwakke en hulpe- looze schepselen Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en opvoeders, dat de kinderen die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan Uw oog hebben onttrokken Acht ook gij deze hande lingen niet lijnrecht in strijd met dat gene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gl) niet, dat Uw invloed ten goede door zulke daden benadeeld wordt Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat kinderen U van het leven in de naluur verteilen. Het jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voorgoede indrukken en een goed woord op het juiste oogenbllk zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogel verdelgers te veranderen in ijverige vogelbeschermers. Het ware te wenschen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nestkastjes voor vogels kon be. schikken het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeen belangstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogel, nesten alleen. Het gaat ook, en vooral, om het be*te. dat er in Uw kind leeft Ook gij zult liet wenschen dat de kinderziel verslikt wordt door ruwheid en wreedheid. Ons in Uw onmisbare medewerking aanbevelende, De Commissie, lr. N. van Poeteren, Inspecteur Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen dienst. Jhr. L. J Qjarles van Ufford, Eere—Voorzitter van de Neder landsche vereeniging tot Be scherming van Dieren. J. Drijver, Secretaris van de Nederland sche vereeniging tot Bescher. ming van Vogels. Dr. Joh. J. van Burkom, Voorzitter van de Nederland sche Natuurhistorische Vereeni. ging. Verkeerslessen van den A.N.W.B. 5e Les. Speel op een veilige plaat9 l Heel vroeger, toen de vaders van tegenwoordig zelf nog kleine jongens waren, wa9 het spelen op den rijweg niet zoo gevaarlijk als nu. Toen was er nog geen snelverkeer op den weg, waren er geen auto's en motorfietsen, die zóó snel naderen, dat ze bij je zijn vóór je het weet. Daarom is het spelen op 9traat zoo gevaarlijk geworden. Speel du9, als dat eenig9zins moge lijk is, op een speelterrein, of in een park of rustig plantsoen maar nooit op den rijweg, ook niet i i stille straten op den rijweg, want ook in een «tille straat komt soms onverwacht een auto en die zal daar allicht snel rijden, juist omdat het een stille straat is. Weet je wel waarom spelen op 9traat nog gevaarlijker is dan loopen? Omdat onder het spelen de kinderen alleen maar denken aan hun spel en nergens anders op letten. Kijk maar eens naar het linker laatje, waar de jongens het zóó druk hebben met hun voetbal, dat ze niet letten op de auto die aan komt en zelfs niet eens mer. ken, dat de chauffeur, die zoo ineen9 voor hen moest uitwijken, tegen een paal langs den weg botst, met zoo'n geweld, dat de paal in tweeën breekt o 49, Zonder schriftelijke toestemming Is DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. En juist toen Knip opnieuw Veer om zich henen sloeg, Greep Knap hem bij een arm, En zeinu is het genoeg". ,Kom Knip wordt wakker nu, Ontwaak eens uit je droomen". Daar werd opeens door Knap, Een luid geschreeuw vernomen. Een stem. die schril weerklonk, Door 't stille van den nacht. Zou er gevaar soms zijn, Was het eerste wat Knap dacht. .Kom nuriep hij tot Knip, •Sla op, er is gevaar 1" Toen hij de tent uit liep, En - o, wat zag hij daar Vlak bij de tent zag hij, Een vrees'lijk monster staan, 0, wee dacht hij, nu is het gewis Wel ons allebei gedaan. Van angst en schrik dorst hij, jjch niet meer te verroeren, Jet vurige oogen scheen, Net beest naar hem te loeren. Sen vreeselijk oogenbllk, Sn nergens zag hij hulp. Opeens dacht hij aan Knip, Oie nog te slapen lag. Ik moet hem wekken toch, •Knip", riep hij, Bk0m eens hier 0. kljlt toch wat daar Is. Welk een verschrikkelijk dief." Iji'p was nu juist ontwaakt, daad'lijk uit de tent, J1 *ag hetzelfde dier. uit zijn droom bekend. eenige overname uit deze rubriek verboden. Daar stond een echte leeuw, Hoe schitterden die oogen! Zijn bange droom had hem, Toch waarlijk niet bedrogen. (Wordt vervolgd). Een vreemde moeder. Hier ben ik weer eens. Het is weer een heele tijd geleden dat ik jullie eens iets vertelde, en nu zal ik het probeeren om jullie eens een ware geschiedenis te verhalen, die heusch gebeurd Is. Het was verleden jaar in de vacantie. maand Augustus toen ik in de trein zat van den Haag naar Dordrecht. Toen ik in den Haag instapte zaten er drie dames In de coupé. De eene dame zat in een hoekje bij het raam en zat in een boek te lezen, de beide andere dames zaten naar buiten te kijken. ik stapte binnen en groette de dames met 'n goeden morgen dames, en zette mij tegenover een oudere dame neer. Nu is mijn gewoonte altijd wanneer ik op reis ben, niet veel te praten. Ik neem dan eerst mfln mede reis- genooten eens allen op, en dan wacht ik op de dingen die komen zullen. Ook neem ik altijd een boek mee toor tijdverdrijf, maar lezen hou maar, dat doe ik heel weinig. Zoo ook nu, ik had mijn boek wel op mijn schoot liggen.^maar zat het meest naar buiten te kijken. Mijn gedachten dwaalden over de mooie weilanden met het mooie vee, en dan moest ik weer eens even in me zelf lachen om het hollen van een paard, dat wegrende, de verre weide in, omdat het geschrokken was van de fluit van de locomotief. In Delft en Schiedam waren er een paar dames bijgekomen en zoo na derde de trein ai hjrtend en stootend de groote mooie stad Rotterdam. Hier moest de trein wel zeven mi nuten stilstaan. Reizigers gingen uit de coupé's en er kwamen er in en een der dames had een praatje met mij aangeknoopt en die kwam uit een heel klein dorpje en vond het hier op het station ver bazend druk. Ik vertelde haar dat het hier in Rot terdam altijd zoo druk was en nu vooral met de vacantie, is het nog veel erger en dat gaf zij mij ook toe. Wij hoorden de deuren al dicht slaan en onze deur werd door den conducteur met 'n ruk open getrokken, en met een hooge roode kleur en hij gende borst en moe van het harde loopen kwam 'n mevrouw en kindje vano neen, dit vertel ik jullie dadelijk de coupé binnen en viel heel moe op de bank neer. Toen ze een beetje bekomen was van het harde loopen zei ze opeens Ziezoo, dat heb ik er eens lekker doorgesleept, en ze keek zoo triom fantelijk of ze een heldendaad gedaan had. Wij allen keken haar aan alsof wij zeggen wilde, wat bedoelt U? En daar ze onze verwonderlijke ge-_ zichten zag. (ja zelfs de juff ouw in" het hoekje keek van haar boek op) I zei ze. Ja, dat heb ik er eens lekker doorgesleept, ze Is al vier jaar en ik heb gezegd, dat ze nog geen vier was de conducteur keek wel een beetje vreemd, maar hij geloofde me toch, ha ha, lijn hoor, nu hou ik toch weer lijn dat reisgeld in m'n zak. Ik nam die vrouw eens op en het kind en Ik ging het raampje uitzitten kijken, ik hou heelemaal niet van zulke menschen die niet eerlijk zijn. Het was een heele spraakzame vrouw, ze hield de praat erin in de coupé, die mee wilde praten die kon mee doen. Erfii, kde tongen kwamen los, behalve van de dame met haar boek dat ze heel mooi scheen te vinden en ook ik mengde mij niet in het gesprek. Het was 'n heele gewone vrouw want een echte mevrouw doet zoo iets niet. Het eene gesprek kwam na het andere en het gesprek kwam tusschen de dames over liegen. Liegen? zei die dame die het laatst met haar 4-jarig kindje in Rotterdam binnen was gekomen. Liegen dat kan ik niet uitstaan, verleden week kwam zij thuis en daar veitelde ze mij dat een buurjongetje haar pop kapot ge gooid had, en heusch mevrouw zat ze te vertellen heel haar mooie pop zoo'n groote. en ze wees met haar handen hoe groot die pop wel was geweest, was heelemaal kapot. Ik zeg heeft Jopie dat gedaan? Ja moe, en ze hield vol, en toen ben ik naar beneden gegaan naar mijn buur vrouw en vertelde dat Joopje, Riekje haar pop heelemaal kapot gemaakt had. En wat denkt U mevrouw die Jopie was heelemaal niet thuis geweest, hij was bij een ander buurjongetje heel den dag op visite geweest, ja zoo kan die kleine al liegen, maar toen heb ik ze 'n flink pak slaag gegeven, dat be- grijpt U. niet waar? Nou, dat heeft ze wel verdiend zei een andere dame, want liegen mag ze volstrekt niet doen, maar nu doet ze het niet meer, niet waar kleine meid en deze dame streelde het kindje over de kin en wangetjes. Toen kon ik mijn mond niet houden, 'k vroeg heel vriendelijk of ik ook eens even wat mocht zeggenAllen keken mij aan. ik vroeg wiens schuld is dat, dat het kind gezegd heeft dat het buurjongetje die pop kapot ge- maakt heeft, dus zoo gelogen heeft? Allen zwegen, in afwachting. Wiens schuld is het vroeg ik nog. maals Wiens schuld zei de MoederWiens schuld 'k Zei: ja, mevrouw, wiens schuld? Dat weet ik niet. Weet U dat niet Ik wel. Het is Uw schuld. Mijn schuld? En met een veront waardigden blik zei ze minachtend en schouder—ophalend mijn schuld? Ja mevrouw zei ik, en ik bleef heel rustig doorpraten, U moet het mij niet kwalijk nemen maar het is Uw eigen schuld. Ik zal het U verklaren. Toen U hier binnen kwam, had U het er lekker doorgesleept, ze is al vier jaar, maar ik heb maar gezegd dat ze nog géén vier jaar oud is. Is dat liegen of niet mevrouw? Uw kind heeft het gehoord, en Uw kind doet hetzelfde, en U geeft uw kind pakken klappen soms met den matten—klopper. Neen mevrouwtje, als ik U een goeden raad mag geven zei ik, lieg dan zelf nooit, dan kunt U uw kinde ren straffen, want dan staat U in uw recht, en dan kunnen uw kinderen nooit zeggen, nou U doet het zelf ook. Er wordt tegenwoordig gezegd en geschreven, dat de jeugd zoo slecht is en dan vraag ikWiens schuld is het soms? Dordrecht riep de conducteur en met 'n smak ging de deur open, Ik stond op en groette de dames en allen zeiden op de moeder na: juffrouw U heeft gelijk. Het is zoo, wanneer er meer ouders waren die de kinderen anders vóór zouden gaan, dan kwam er meer van de tegenwoordige jeugd terecht. Ik stapte uit en was weldra op straat en heb nooit geweten wat er verder in die coupé gezegd is. j. T. d H. Oplossingen van de vorige week. 1. IV 11 2. 3 4. Omnibusmaatschappij. Tegen zijn zin. Twee. Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 26 letters 13-6 11—7 onbehaard 5 19 1 320 15 stadln Oostenrijk 7-23-24 kleefstof 18-25-8 - 26 reuk 10-12—13 niet „wild" 4 16—2—14 niet „zuur" 22—23-2C hemellichaam 9—1—2—13 tijdsverdeellng 2. Van links naar rechts en van boven naar beneden hoor ik In de keuken thuis: x medeklinker xxx Insect xxxxx scheur in aardewerk xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx vrucht xxx klein soort paard x medeklinker 3. Met een k ben ik een ander woord voor „wang". Met een 1 ben ik een verdiend geld. Met een h beteeken ik „smaad". Met een t ben ik een verkorte jon gensnaam. M wea VOOO 3PCL PEN VEHIOC diaats

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5