m naar /'/m'Vx PIRATE GEGARANDEERD 14 kam a ts GOUDEN RINGEN 475 BATCCCEELD COUPONS I/O O/? VI RGINIA CIGARETTES MET ECHTEN DIAMANT GRATIS VERKRIJGBAAR VOOR SLECHTS ZOOALS VERPAKT BIJ en de auto waarschijolijk erg be9cha- digd wordt. Kies dus om te spelen een veilige plaats zooals de jongens op het andere plaatje, die van den rijweg afblijven. Gevaarlijke .spelletjes" zijn: op auto's, wagens of trams 9pringen om een eindje mee te rijden, want hoe licht kom je dan te vallen en hoe groot is de kans om overreden te worden als je er af springt en er net op dat oogenblik een ander voertuig passeert. Hou je ook nooit aan een wagen of auto vast, als je op een fiets of vliegenden hollander zit. Dat is óók een gevaarlijk spelletje, evenals krij gertje spelen om een reclamezuil of een kiosk op een trottoir dicht bij den rijweg. Hol ook nooit ineens een bal of tol na, als die op den rijweg rolt: je komt daardoor zelf in gevaar, of je brengt een ander in gevaar. wen en kinderen in hei-kleurige klee- ren, is voor ons' Hollanders één betoo- vering. Den volgenden dag landen we aan het-wezenlijke Griekenland: la terre classique de la beauté, en Olympia geldl onze eerste tocht. Te Katakolo staat een prehistorisch treintje klaar, dat ons met nog een keer overstappen te Pyrgos, naar de plaats voert van 011- sterfelijken roem, waar gedurende tien eeuwen, van 700 vóór Christus tot 393 na Christus de Olympische spelen plaats vonden. den de verheven stof voor de zuivere verzen van een Pindarus. Van de rijke collectie heelden in het Museum van Olympia, wil ik slechts noemen de Nike of overwinning van Paeónios die vóór den tempel van Zeus prijkte, een der schoonste vrouwenfi guren der oudheid, die aan de engelen der Annonciatie doet denken. Het eigenaardige van dit wonderschoone vrouwenbeeld, dat evenals de Nike van Samothrace uit hel Louvre, het hoofd mist, is dat ligt ondanks dat onherstel bare, en in dep waren zin des woords en Zeus-tempels, mei hun gewel dige zuilen, waarvan enkele omvielen door aardbevingen, de schatkamers der verschillende steden, de verblijven voor de hooge gasten, (het volk kampeerde in tenten hij de Kladeos), het atelier waar Phidias werkte, de hoog, nog ge heel intact, waardoor de athleten het stadion introkken en ten slotte, als ty peerend détail, de steen met 3 richels, vanwaar de hardloopers afzetten in hun wedloop. Welk een voorname rol de spelen hadden in het antieke leven, welk een doordrïngénde invloed in ge meenschapstaai en beeldspraak, blijkt wel uit de brieven van Paulus, waar hij spreekt van de cursores die in het sta dion loopen voor een vergankelijke kroon, térwij 1 hij de christenen herin nert dat zij strijden voor een onver gankelijke. Op Donderdag 24 Maart, lagen we 's morgens hij het ontwaken in een heerlijk-blauwe, rustige haai vóór Gy- theion en we begaven ons van daaruit naar Mistra en Sparta. Een prachtige auto-tocht langs kronkelende bergwe gen en ravijnen, overal luide begroet tijnsche kerkjes en Frankische burcht ruïnes uit de tijden der kruistochten. Des middags zijn we weer in 't meest- Grieksche centrum na Athene, het be faamde Sparta, waar echter bedroevend weinig van over is. Eenige marmer blokken vinden we na lang zoekendoor vochtig, drassig weiland, en zoo wor den voor mij de woorden bewaarheid der voorspeDing vgn den ouden ge schiedschrijver Thucydides: „Indien ooit Lacedemonie (Sparta) verwoest werd en er slechts de heiligdonime/i, de fundamenten der publieke gebouwen van overbleven, dan zou de nakome lingschap in een verre toekomst moeie- 1 ijk kunnen geloovep dat haar macht aan haar faam heeft beantwoórd!" Toen we uit Sparta wegreden, wer den we vóór het stedelijk Gymnasium hartelijk begroet door een vroolijk troepje meisjes en jongens, leerlingen van dat gymnasium. We moesten de auto uit en waren weldra door hen om singeld. Na zoo goed en kwaad als het ging met elkaar geconverseerd te heb ben in 't Fransch, Latijn en wat nieuw- Grieksch, werd dit moment door de Het terrein der Olympist Zooals ik reeds zeide, zou het mij veel te ver voeren hier in historische détails te treden, alhoewel de geschie denis en het verloop der spelen hier een gereede aanleiding toe zouden zijn. Bij de stroomen Alpheus en Kladeos, tegen de helling van den berg Kronion dan, liggen de ruïnes van de eertijds zoo machtige Altis, waar om de 4 ja ren heel Griekenland samenstroomde ter bijwoning der Olympische spelen. Een Godsvrede werd dan afgekondigd, alle twisten en oorlogsbedrijf werden gestaakt, en men vierde, eens van zin, de triomf der overwinnaars, die vaak door de grootste beeldhouwers van Griekenland in Paros-marmer werden uitgebeeld. Bij ons is de sport meestal een absolute scheiding van lichaam en geest, bij de Grieken was zij een vol maakte eenheid, een volkomen even wicht tusschen beiden, de athleet ver rees geheel vergeestelijkt in 't marmer van een Praxiteles en zijn daden lever- he Spelen te Olympia. kapitale gemis, ons toch een volmaakte esthetische bevrediging schenkt, zoo vol expressie zijn de gratievolle lijnen van het met onweerslaanbaren drang naar voren strevende vrouwenlichaam. Daarnaast, in een aparte zaal geheel alleen opgesteld, de Hermes van Praxi teles, den 8en Mei 1877 eerst opgegra ven en onmiddellijk herkend naar de beschrijving die we van hem hadden in het reisverhaal van Pausanias uit de 2e eeuw na Christus. Het beeld zelve dateert van ongeveer 343 jaar vóór Christus en is uit het zuiverste Paros marmer gehouwen. Het stelt Hermes, den boodschapper der Goden voor, die op last van Zeus, den kleinen Dyonu- "sos aan de afgunst van de Godin Hera moet onttrekkëii. Hij houdt het kindje op z'n arm en vermaakt het met een druiventros. Hij, de krachtige jonge ling, getraind in de oefenvelden van Argolis, lijkt \yel beschaamd met het werk van kindermeisje waarmee de Goden hem belast hebben. Het marmer heeft niets van zijn glans noch poli verloren, hier en daar geven roestachtige vlekken het een heerlijk pati na. Bij aandachtige beschouwing begint 't beeld te leven en ver geet men dat Phidias i.'!een nog hooger streefde en men Pra xiteles vaak teveel zoetheid verweet. Van de opgravin gen zelve, een ge weldig complex, noem i ik alleen de Hepa- Temidden der studeerende jeugd van Sparta. door het aardige, primitieve landvolk, bracht ons naar Mistra, aan den voet van den besneeuwden Taygetos, waar we het oude Hellas even loslieten om eenige uren door te brengen in een zui ver middeleeuwsch milieu van Byzan- lens vereeuwigd en reden we onder luid gejuich hunnerzijds verder, na de stellige belofte een foto en nieuws uit Ollandia te zullen zenden. (Wordt vervolgd.) GéRARD VAN IMBEECK. Schcenlappers te Olympia. RECHTZAKEN. Onaangenaam avontuur. Een echtpaar uit Waalwijk was twee dochters per auto op reis ge weest en keerde naar Waalwijk te rug in den avond van 3 Jan. 1.1. Ónder Vught, op den Boxtelschen weg kwam een vrachtauto, die met verblindend licht reed en waarvan de chauffeur J. P. de V. schuld was dat de luxe auto werd aangereden en zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen wel niet voor, maar de familie uit Waalwijk werd er door verhinderd de reis voort te zetten en moest een andere auto hu ren om Waalwijk nog te bereiken. De chauffeur werd conform den eisch veroordeeld tot 25.boete. De fraude aan de Bossche Hanzebank. De zaak van den chauffeur. De Rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen E. ter H., 38 jaar, gewezen chauffeur aan de Hanze bank thans gedetineerd. Het O. M. had tegen verdachte we gens fraude door valschheid in ge schrifte ten nadeele van de crediteu ren van de Hanzebank gepleegd, 2 jaar en 0 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraak: 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Fraude door een Postbeambte. Tegen J. C. V., brievenbesteller te Til burg, was 8 maanden gevangenisstraf geëischt, wegens verduistering van gei- den, gepleegd tusschen 11 en 18 Aug- 1931 te Loon-op-Zand in dienst als be steller bij de Ned. Posterijen. Er werd een reclasseeringsrappon voor verdachte ingewacht, doch de con clusie was niet zoo gunstig, dat om voorwaardelijke veroordeeling kon ge vraagd worden. Het O.M. handhaafde daarom den eisch tot 8 maanden gevangenisstraf. Q&of AaaM V jm - Aé Aft ■mn DIT GARANTIEZEGEL OP ELK ETUI- COUPONS PIR

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6