IE ECHO ?U «ET HI H. KOLSTERËN-LAUARDE Fijne Cognac Hero Appelmoes Eet nu H. de Bont-v. Hulten Douglas Fairbanks, RAMON N0VARR0, GROOTESTRAAT WAALWIJK. WITTE BIOSCOOP. No. 33. Zaterdag 23 April '32. 55e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 April 1932. pienstvak der Directe Belastingen enz. Bi] resolutie van den minister van financiën is benoemd tot adjunct- commies de tijksklerk L den Dunnen ten kantore Waalwijk. Crisis-Comité. Wij vestigen er de aandacht op dat In de a.s. week vanwege het R K Crisis—Comilé afdeeling van het Nationaal Crisis-Comitié eenecoilecte langs de huizen zal worden gehouden. Wij willen gaarne deze collecte in Ieders mildddadigheid aanbevelen, want hulp is dringend noodig. Zeker er wordt veel gevraagd, maar het olficieele hulp comilé waarachter vrij- wel de geheele gemeente staat en dat uit aiie gezindten en rangen der burgerij is opgericht, moet in staat gesteld worden zijn zegenrijk werk te blijven voortzetten. Het is als 'i ware een eere-plicht om grootelljks steun te verleenen, na- tuurlijk om het doel zelve, om de werkloozen, om de stille behoeftigen te ondersteunen, maar op de andere plaats om daardoor te toonen, dat men hei algemeen comilé. dat huis aan hu's een beroep komt doen op de Ingezetenen, erkent als het comilé als de aideeling van het Nationaal Crisis-Comité wat het ook werkelijk is, in weerwil van een paar opposan ten. die hiermee alleen misschien bereiken dat er schade door geleden wordt. Dit moet voorkomen worden, er moet krachtig gesteund worden en daarop doen zij wij deze een ernstig beroep. 12 85 - f 3 20 - f 3 70 pet liter. DRIE groote blikken ÉÉN gulden. Hero Peren Kwetsen i. Reine claudes 75 65 cent per itr. blik 50 Meikersen Aardbeien fijne Abrikozen Perziken Ananas 90 50 55 55 36 - 42 - 50 -70 98 per blik. Huishoud Spercieboonen Snijboonen Spinazie Soep-asperges Stoofasperges Punt-asperges Sleep-asperges Bleekcelerie Tuinboonen enz. Voor alle andere HEROARTIKELEN vraagt prijscourant. Slachthuisrechten. in ons vorig nummer namen wl; 't adres der Slagersvereeniging aan den Qemeenteraad op. Dit adres is verge zeld van een memorie van toelichting die luidt als volgt: In verband met het aan den Raad Uwer Gemeente ingediende verzoek- schrift ter verkrijging van verlaging der slachthuistarieven in Uwe gemeente hebben wij de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen: Tot op heden wordt jaarlijks door Uwe gemeente een niet onbeduidende winst gemaakt op de exploitatie van het Openbaar Slachthuis. Het afge- loopen dienstjaar bracht wederom een hoog winstcijfer, dat wederom voor de gemeentekas disponibel gesteld is Wordt dit bedrag aangewend voor de algemeene bestuurskosten Uwer stad dan wil dit zeggen dat het slagers- bedrijf hiervoor een belangrijk offer meer moet brengen dan de overige bedrijven Uwer gemeente. Een nadere uiteenzetting behoeft 't niet dat het georganiseerd siagersbedrljf dit gaat gevoelen als een achterstelling, omdat dit bedrijf in het belang der volksgezondheid van het Openbaar Slachthuis gebruik moet maken. Het siagersbedrljf verkeert in de meening dat hierdoor een verkapte belasting op het bedrijf wordt gelegd, in tegenstelling met andere bedrijven die hiervan vrij uitgaan. Ons bedrijf beschouwt genoemde winst dus ais een soort gemeentelijke vleeschaccijns, die ons product onnoodlg zwaar belal'. In onzen tijd waarin het vleesch verbruik dreigt af te nemen, moet o.i. alles wor den voorkomen om het vleesch als volksvoedsel niet noodeloos te belas ten. Daarbij komt nog dat door de eischen die de Vleeschkeurlngswet aan ons bedrijf stelt, de onkosten aanmer- kellik zijn gestegen, zoodat thans naar alle middelen moet worden omgezien, deze onkosten te kunnen verlagen, iets wat het vleeschverbruik als volks voedsel zal tegemoet komen. Wij maken er U beleefd nogmaals op attent, dat de voorgeschreven cen tralisatie der slachtingen in Uwe ge meente en het daaruit voortvloeiend verplichtend gebruik van 't Openbaar Slachthuis met toebehooren, in 't leven is geroepen enkel en alleen in het belang der volksgezondheid en open bare veiligheid en niet als een winst object ter bestrijding der bestuurs- onkosten Uwer gemeente. Als wij zoo verder redeneeren, dan stellen wij ons de vraag waarom de Gemeentelijke Reinigingsdienst, Open bare Veiligheid, Brandweer enz alle diensten die door de Overheid in het algemeen belang worden gepresteerd, op Volksgezondheid een uitzondering moeten maken. Deze diensten leveren de gemeente toch ook geen winsten op. Eveneens zijn wij van meening dat het Openbaar Slachthuis niet moet worden beschouwd en op één lijn gesteld met de z.g. overige gemeente bedrijven, o.a. het Oemeentelijke Oas en Eiectriciteitsbedrijf enz., daar bij deze bedrijven den verbruiker steeds een bepaald product bereikt, waarvan afname nooit verplichtend wordt gesteld. Het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Groningen ge. houden achtte het afschaffen van win sten op de gemeentebedrijven niet mogelijk en niet wenschelljk en aan vaardde conclusies van den prae adviseur Jhr, Mollerus. Echter voor het Openbaar Slachthuis en voor de keurloonen maakte dit Middenstandscongres een uitzondering. Met bijna algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „Het Congres spreekt als zijn meening uit, dat op inrichtingen, ingesteld en in stand gehouden ten bate van de volksgezondheid, zooais Openbare Slachthuizen, slachtrechten en keurloonen, door de gemeenten geen winst behoort te worden ge maakt." Wij zien dus dat de Middenstanders zich wel neerleggen bij bedrijfswinsten, die dan secundaire beteekenis moeten hebben, doch uitdrukkelijk winsten op Openbare Slachthuizen enz.uitzonderen. Inderdaad is de siager in een uit zonderingspositie. Hij wordt in het belang der volksgezondheid door de Overheid gedwongen zijn bedrijf uit te oefenen en van de inrichtingen ge bruik te maken. Een vergelijking met eerstgenoemde bedrijven gaat dus in dezen zin o.i. niet op. Aangezien het ons bekend is dat ook onze Regeeiing steeds op het stand punt heeft gestaan en nog staat, dat de uitvoering der Vleeschkeurlngswet geen winstobject voor gemeenten moet vormen, durven wij met nog meer vertrouwen een beroep op Uw G llege doen. teneinde een gunstige beslissing te verkrijgen op ons ingediend verzoek. R.K. Werkliedenvereniging. Jaarvergadering der R.K. Werklieden vereniging op Maandag 25 April a.s. des avonds ten 8 uur. Aan de orde 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Jaarverslag Secretaris. 4 Jaarverslag Penningmeester. 5. Verslag der Controle-Commissle. 6 Behandeling der begrooting 1932. 7. Benoeming van een lid Controle- Commissie, wegensperiodieke aftreding van N van Hoof. 8. Bestuursverkiezing wegens perio. dleke aftreding van F. Smolders, N. v. Qorcum en J. Didden en ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van O. v. Assen. Voor de aftredenden zijn geen candidaten gesteld, zoodat deze herkozen zijn Voor de vacature zijn door de leden candidaat gesteld en als dubbeltal door den Bestuursraad overgenomenO v. Someren en Joseph van de Oriendt, zoodat tusschen deze twee candidaten een stemming moet plaats hebben ter voorziening in de vacature. 9. Mededeelingen. 10. Rondvraag en sluiting. Nieuw bedrijf. Met ingang van I Mei a.s zal de firma Verwicl, Cremers en Van Delft aan de Nieuwstraat alhier een bedrijf in werking stellen tot vervaardiging van Voetballen, Handschoenen. Équipe menten en alle soorten Sportartikelen. Deze fabriek is speciaal ingericht voor het maken van eerste klas artikelen, j De voetballen welke door de nieuwe firma worden in den handel gebracht dragen de merken „Cremers*, „Meteoor*, „Arnalpi*, .Succes" en „Bison*, welke merken alle gedepo neerd zullen worden. Jeugd-vandalisme. De politie heeft weer talrijke jonge belhamels moeten verbaliseeren, wl'l die jonge vandalen niets kunnen heel laten. Er wordt zelfs gevoetbald in de verschillende plantsoentjes, hetgeen voor het behoud der planten natuurlijk niet zeer bevorderlijk is Wat meer medewerking der ouders in deze was misschien wel gewenscht. Uilvoering. Maandagavond zal er in het Patro naatsgebouw der St. Clemenspatochie een uitvoering worden gegeven door de tooneelvereeaiging „St Christopho- rus" uit Kaatsheuvel met medewerking van het Mondharmonica oikest, even eens uit Kaatsheuvel, beide onderaf- deelingen van het patronaat „St. |an" aldaar. Opgevoerd zal worden het prachtige tooneeiwerk Pastor Bonus van den bekenden schrijver Henrl 't Sas, waarmede deze tooneelclub in Kaatsheuvel zooveel succes had en volle zalen trok. De directeur van het patronaat „St. Clemens", die een dezer opvoeringen bijwoonde, was zoo vol lof over het schitterend spel dezer dt lettanten. dat hij aanstonds pogingen in het werk heeft gesteld om het hter opgevoerd te krijgen. .St. Chrisiophorus" heeft deze uit- noodlging welwillend aanvaard en zoo staat ons a.s. Maandag een mcoie avond te wachten. De medewerking van het mond harmonica—orkest zal bovendien nog een attractie te meer blijken om, niet tegenstaande het reeds vergevorderd seizoen, nog een groote belangstelling voor deze uitvoering te wekken. Brabantsch Museum werd een plech- Itlge bijeenkomst gehouden, waarheen de jubilaris vergezeld werd door zijn neef Mr. E. baron Speyart v. Woerden, substituut officier van Justitie te Breda. De openingsrede werd gehouden door nar. dr. A. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord- Brabant. Mr. F J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, huldigde den jubilaris om diens groote verdiensten voor het land, de provincie en de stad Den Bosch. Vergezeld van een fraai album, bevattende de namen der schenkers, ten getale van ruim 650 werd het huldeblijk aangeboden, een bedrag voor de voltooiing van de .Sasse van Ysselt-zaal" in het Centraal Brabantsch Museum. Mr. H. P. Loeft, sprak namens het Gerechtshof en namens de R.K. Staten- club. Mr. j. Baron van Hugenpoth, voerde het woord namens het Prov. Oenootschap voor Kunsten en Weten schappen en prof. dr. van der Pluym, namens den Ned. Oudheidkundigen Bond. Jhr. mr. van Sasse van Ysselt sprak een hartelijk dankwoord en wenschte alle aanwezigen toe, dat het aller deel zou mogen zijn in geluk en voorspoed den leeftijd te bereiken welke den jubilaris geschonken werd Er volgde een zeer druk bezochte receptie. Onder de vele bloemstukken waren er van den minister president Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck de leden der Eerste Kamer, de R.K Statenclub, de Orde van Advocaten te Bosch, enz. Tijdens het familiediner fen huize van den jubilaris bracht het Kon Muziekkorps een serenade. den mestries Joe zijn lang verbeid levensgeluk in handen speelt, geeft J. Dungelman een vacantie-inbrekers- humoreske, terwijl H. de Qreeve S.J. zijn .Vijf minuten Preek" wijdt aan Omdat zij niet In Mij geloofd hebben.* Chèfren stalt „Kinderspel en speel- eoed" uit van ouden en nieuwen tijd. ruus van Arnhem vervolgt „Narren- op" en R. ijmer sluit de beschikbare ruimte met z'n rijmkroniek. Redactioneel en technisch een afle vering die recht heeft op een plaats n de voorste gelederen der weekbladen. Door de vereeniging „Waalwijks Belang" werd een huldigings telegram gezonden aan Jhr. Mr. A. van Sasse van IJsselt, ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Jhr. v. Sasse van IJsselt heeft als ge boren Waalwijker groote sympathie bewaard voor Waalwijk en de ver eeniglng „Waalwijks Belang", waatvan hij bij tal van gelegenheden deed blijken. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 436 BETERE HEERENKLEEDING bekend uit „'t Teeken van Zorro" wordt Ie Waalwijk verwacht Politie zaken. De 56-jtiige A. J. v. A. alhier is Donderdagavond betrapt op het plegen van niet te noemen handelingen met minderjarigen van hetzelfde geslacht. Hij is door de politie naar 's Bosch overgebracht. Voorzichtigheid. Fletsjongens worden den laatsten tijd maar ai te roekeloos. Donderdag avond kwam zekere S. door de Stations straat fietsen met een veel te zware vracht op het stuur. Hij kon daardoor onmogelijk den rechten weg houden en reed eerst een fietser en daarna een juffrouw tegen de vlakte. Het zijn niet alleen de auto's, die den rijweg gevaarlijk maken! Begin van brand. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in de rookerlj der vieesch- warenfabriek van den heer Jos Zijl mans. Met een brandbluscb-apparaat en een slang op de waterleiding kon het vuur in z'n aanvang worden gesmoord. leesiklaar schoenwerk. Een wetsontwerp is Ingediend tot regeling van den invoer van leesiklaar schoenwerk. Het ontwerp is samengesteld ter voldoening aan het bepaalde in art. 3 der Crhisinvoerwet. De overweging, welke de commissie tot het voorstellen van dezen maatregel heeft geleid, is deze, dat contingen teering van leesiklaar schoenwerk noodig is ten einde het effect, beoogd met de contingenteering van schoeisel, te bereiken. Het zou immers mogelijk zijn, en van deze mogelijkheid werd reeds gebruik gemaakt, gedeeltelijk afgewerkte schoenen in te voeren om aldus aan de gevolgen van de contin genteering van schoeisel te ontkomen. Huldiging Jhr. Mr. v. Sasse v. Ysselt. Woensdag 20 April vierde Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Yssel, lid der Eerste Kamer, president van het Oe rechtshof te Den Bosch, oud lid der Tweede Kamer, Prov. Staten en gemeenteraad, eereburger der stad 's Hertogerbosch, onder enorm vele blijken van belangstelling vanuit het geheele land, zijn 80en verjaardag. In de kerk der Paters Capucljnen werd aan het Maria-altaar des morgens de H Mis van dankbaarheid opge dragen en door den jubilaris en diens familie bijgewoond. In de gehoorzaal van het Centraal Fuste der Tramwegen. Een belangrijke dag in Den Haag. Voor de Brabantsche Tramwe .maat schappijen is het vandaag een zeer belangrijke dag Na aanvankelijk uitgestelde en later herhaaldelijk gerepeteerde vergaderin gen, die in hun soort deden denken aan de besprekingen in Genève, zal heden zeer waarschijnlijk de beslissing vallen. De directies der Brabantsche Tram wegmaatschappijen zijn vandaag naar Den Haag vertrokken waar onder lei ding van den heer v. d. Vegte de fusie plannen in laatste instantie besproken zullen worden, voor een desbetreffend wetsontwerp naar de Tweede Kamer gaat. Zijn we goed ingelicht, dan heeft men in de residentie de geheele zaak al in kannen en kruiken en ligt voor Brabant een ontwerp klaar, dat veel on economische haken en oogen uit het personen- en goederenvervoer zal wegnemen. De positie van enkele maatschap pijen is zoodanig verzwakt, en opent in den bestaanden vorm zoo weinig perspectieven, dat de minister van Waterstaat het niet langer kan aanzien. De minister oordeelt, dat een ver voermaatschappij, na met financieele hulp van Rijk, provincie en gemeente door de kinderjaren te zijn heengeleid, zich zelf rendabel moet kunnen ex- ploiteeren. Waar verschillende maatschappijen financieel in een zeer afhankelijke, ja zelfs bedreigde positie verkeeren zullen zij wel niet veel keus hebben. De minister zal bij de reorganisatie alle verplichtingen der maatschappijen overnemen. Die .verplichtingen" zal de minister anderzijds weer voor een deel doen verhalen op de streek die bij de fusie en een goed georganiseerd verkeer het allergrootste belang heeft. Brabant ziet met groote belangstelling de resultaten van de Haagsche confe rentie te gemoet. Hsgzn. DRUNEN. Het kermisterrein zal dit aar wederom goed bezet zijn. Voor staanplaatsen is ingeschreven als volgt H. Roels stoomcaroussel, A. Riozzi bioscoop, C. J. Vermolen luchtschom- mel, W. Bruynzeels kinder-fletsmolen, W. Truggelaar vliegbommensporttent, H. Teunis—Sanders schiettent, J. C. Pruijs palingkraam, C. Jansen gebak kraam, A. H de Jong galanteriekraam, A. Janssens van Qie9en suikerkraam, F. Janssens suikerkraam, O. Teunis 2 suikerkramen en 1ste Tilburgsche ijscowagen. Er zal dus weer voor elk wat wils ztyn en bijgevolg volop te genteten, voor jong en oud. in het nummer van ii. Woensdag komt een foutief bericht voor over een voetbal-wedstrijd van de nieuw opge richte voetbalclub T O.P. gevestigd in café Pulles op de Drunensche Helde. De regeling der wedstrijden is als volgt Óp Zondag 24 April zal „T.O.P." een oefenwedstrijd spelen tegen de Vlijmensche Boys. Op Zondag 1 Mei zal een openingswedstrQd plaats heb ben tusschen SD.O uit Nieuwkulk en de „Sporters* Drunen, daarna speelt „T.Ó.P." tegen „Sporters 11". Naar men ^verwacht zal het op die Zondagen aan belangstelling niet ontbreken. Wij iwenschen „T.O.P." veel succes. Zondag 17 April hield de post duivenvereniging „De Postduif" ge vestigd in café A. v. d Oeld, alhier, een wedvlucht van uit Weelde. De prijzen werden behaald als volet: 1 13 14 27 H. v. Breugel, 2 15 19 j. Stiphout—Pulles, 3 5 8 9 17 Qebr. v. Ravensteln, 4 11 22 23 24 W. Viveen- van Ravensteln, 6 A. Pelders, 7 10 26 N, Melis, 12 20 16 21 P. A. Scherpen, burg, 18 O. Bruurmljn, 25 J. A. Maas. Speciaal H. Bergmans. Eerste over- duif P. Scherpenburg. Tweede over- duif Qebr. v. Ravensteln Eerste konings poule H. Bergmans. Tweede konings poule Qebr. v. Ravesteln. Duiven los 8 30. DE FILM van met zijn prachtige zang en spel vertoont Zaterdag en Zondag de aantocht Katholieke Illustratie 66ste jaargang - No. 29 Tusschen de bekende rubrieken en foto-bladzijden van iedere week. leidt Dr. Felix Rutten ons „Het paradijs van den Balkan" binnen, teekent Neré Valk in den LImburgschen roman den ziele- strijd van Marie Sche ff irs, schetst Patr. Cornelissen „De wilde hengst", die ELSHOUT. Dat het zilveren pro- f essiefeest van den Eerw. Broeder Joseph van het St. Norbertus—gesticht, in de wereld A. van Asseldonk, niet onge merkt zou voorbijgaan was niet te verwonderen. De feestdag was voor hem een herinnering, aan het feit dat hij 25 jaren geleden alhier in het klooster trad. Als jeugdig persoon heeft broeder Joseph vele jaren als portier gefun- gcerd. Als kok heeft hij daarna de vele kostheeren en ouden van dagen tot vriend gekregen. Ook in het bestuur van het klooster waarin hij zitting had, heeft hij ijverig de belangen hier van gediend, terwijl hij ook als zie kenverpleger groote verdiensten heeft. Voor zijn mede-broeders en voor de Congregatie had broeder Joseph alles over wat men maar denken kon. Oeen wonder dus dat hij bij deze ge legenheid vele blijken van belangstel, ling en geiukwenschen in verschillende vorm had in ontvangst te nemen. Nadat 's morgens de Eerw. Broeders ter H. Tafel waren genaderd, werd om half 10 uur een'plechtige H. Mis ge- celebretrd, waarna hel verdere van den dag op feestelijke wijze in het gesticht werd doorgebracht. Moge het den Eerw. Broeder Joseph gegeven zijn, nog vele jaren alhier te mogen verblijven en eenmaal zijn gouden feest te mogen vieren. VLIJMEN. Door de Eerste Vlijmen, sche Schaakclub wordt op a.s. Woens dag 27 April des avonds half negen een propaganda-avond gehouden in haar clublokaal, café v. d. Ven— Heesbeen alhier. Door den heer van Hoof, Voorzitter van den Noord— Brabantschen Schaakbond zal eene populaire voordracht over het schaak spel worden gehouden.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9