ÜW NIEUWE ELECTRISCHE FIETS LEKKERE KOFFIE daarom bij den minister aangedrongen op een verletregeling dech dit is af gewezen. Daarom heeft het gemeente bestuur die menschen naar het Arm bestuur moeten verwijzen. Rondvraag. De heer Verheijden maakt het dage- lijksch bestuur attent op den toestand van de Capeliche brug. Verschillende planken liggen daar los, zoodat de grootste ongelukken kunnen gebeuren De Voorzitter zegt dat reeds order tot verbetering gegeven is. De heer Dalmaljer Jierinnert eraan dat wethouder v. d Wllligenburg. in dertijd gesproken heeft over het plaat sen van borden voor maximum—snel heid. Spr. wijst op het gevaarlijk rijden, nog Zondag bij 't uitgaan der kerk veroorzaakten eenige motorrijders bijna ongelukken. De Voorzitter meent dat nog geen dergelijk besluit genomen is. Weth, v. d Wllligenburg zegt dat indertijd aan B en W verzocht is met een dergelijk voorstel te komen. Be sloten tot de plaatsing is er echter nog niet. De heer Boer klaagt over den slech ten toestand van de Kerksteeg. De Voorzitter vindt dezen weg nog niet slecht. Hij is zeer soiled aange legd, hoewel er enkele plaatsen zijn waar hij tamelijk zacht is. De heer Kraak vindt dat er in de haven geen nuttig werk gedaan wordt. Men werkt nu achteraan, terwijl aan het voorste deel nog niets gebeurd is. Weth. v. d. Wllligenburg zegt dat de hoofd—opzichter op het gemeente huis is geweest. Spr. heeft er toen op gewezen dat ook met het voorste deel moest worden opgeschoten, want dat hetzelfde werk in de Labbegat- sche haven moest gebeuren. Nadat de heer Timmermans op enkele slechte wegen in Sprang— Loonschendijk heeft gewezen, komt de heer Kerst op htt uitbaggeren der haven terug Spr. heeft opgemerkt dat men altijd op de verkeerde plaats gaat baggeren en niet op de goede. Spr. vraagt zich af of de menschen die de leiding hebben daarvoor wel bekwaam zijn Uit alles blijkt dat ze er weinig verstand van hebben. De werkver schaffing vraagt groote bedragen van de belastingbetalers, daarom dienen B. en W. te zorgen dat de gelden zoo goed mogelijk besteed worden. Spr. meent dat er een conflict bestaat tus- schen de gemeente en het polder- bestuur. De Voorzitter stelt den heer Kerst gerust, er is van een conflict geen sprake. De uitvoerders der Ned. Heidemaatschappij zijn bekwaam ge- noeg, al is het niet onmogelijk dat deze maatschappij door het ontzagge lijk vele werk dat zij den laatsten tijd te doen krijgt menschen heeft moeten in dienst nemen die haar niet bekend waren. De heer Kerst meent dat een op zichter van een Helde—maatschappij nog geen opzichter van een landbouw, maatschappij is. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de Heidemlj. zelf het werk regelt. B. en W. zullen nogmaals een onderhoud hebben met den opzichter. De Heidemij, kan men echter toch niet aan den kant zetten, daar dan ook de rijkssubsidie zou vervallen. De heer de Rooij meent dat de Heidemij. dan maar voor een leider moet zorgen die bekwaam voor zijn taak is. De heer Verheijden wil niet meer van de zaak zeggen dan dat er veel muziek inzit. De heer Boer zegt dat er een groot onpractisch werk wordt gedaan. De leiders zijn onbekwaam, zegt spr. in de hoop dat zij deze woorden onder oogen zullen krijgen. Spr. heeft de tewerkgestelden gevraagd wat de leiders zooal deden, waarop hij ten antwoord kreeg dat die een heelen dag niets uitvoerden. Spr. noemt het werk schandelijk en hij gelooft dat de Heidemij. het minder zwaar neemt hoe het werk gebeurt. Spr. keurt het werk totaal af en gelooft dat er niets van terecht zal komen daar de leiding geheel onbekwaam is. Hij hoopt dat de heeren te weten zullen komen wat hij gezegd heeft. De heer Verheijden zou er ernstig over willen denken om de opgehoogde kanten over enkele jaren niet meer te verhuren als weiland maar in kleine perceelen om aardappelen op te zetten. Dan komt het geld er z.i. wel weer uit. De heer Boer gelooft dat dit weinig zal uithalen daar die blauwe klei niet voor bouwgrond geschikt is. De Voorzitter zegt toe een bespre king te zullen houden met den opzichter en te trachten zoodoende verbetering aan te brengen. De raad gaat daarna over In geheime vergadering ter behandeling van eenige reclames inzake straatbelasting. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Vrijdag 29 April 's avonds half zeven. Voorzitter de E.A. heer P. Dekkers. Secretaris de heer B. v. Schijndel. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde Mededeelingen. Werkverschaffing. Op de eerste plaats doet de Voor zitter eenige mededeelingen betreffende de werkverschaffing. De steun kost de gemeente wekelijks groote bedragen, de laatste week f 520.—, terwijl er deze week weer verschillende werk- loozen bijkomen en dus het bedrag wel tot f 600.— zal oploopen. Spr. weet, dat de gemeente Waspik uit hare gewone middelen de kosten van deze steunverleening niet zal kunnen bestrijden. De minister heeft zich nu tot het gemeentebestuur gewend en heeft den wensch te kennen gegeven, dat er een werkverkverschaffing moet komen. Het gemeentebestuur en de raad hebben toen conferenties gehad met de firma Ruitenberg, het armbe stuur en het polderbestuur. Een en ander heeft tot een gunstig resultaa geleld. Hoe groot het bedrag zal zijn dat noodig is om het werk uit te voeren is nog niet bekend. Het oorspronke lijk opgemaakte plan zou f 15000 kosten, maar dit is nu weer van de baan en nu moet een grooter project ontworpen worden, waarvan de kosten aanmerkelijk hoogerzullen zijn als van het eerste plan. Zij zullen ongeveer het dubbele bedragen De regeering wil deze werkverschaffing met 75°/ steunen. Spr. ziet in deze werkverschaffing voor de gemeente een uitkomst en hi; is gelukkig te kunnen zeggen, dat de Waspiksche werkloozen binnen korten tijd voor geruimen tijd werk zullen hebben, als de Minister tenminste spoedig toezegging geeft. De bedoeling van hoogerhand is. dat de steuntrek- kenden van het oogenblik In de werk verschaffing zuilen komen. Er zijn ook enkele andere ingezetenen in de ge meente, die geen steun kunnen trekken omdat zij buiten de rijksregeling vallen, hoewel zij het naar het oordeel van den Minister zeker zoo slecht hebben als andere steuntrekkers. Door het gemeentebestuur wordt alles in 't werk gesteld om ook hen In de werkverschaffing te plaatsen. Verslag van den warenkeuringsdienst district Breda wordt ter inzage gelegd. Geldleening. In de vorige vergadering werd be sloten tot het aangaan eener geldleening van f 5000 voor het uitbaggeren der haven. Het gemeentebestuur heeft zich tot verschillende banken gewend, maar geen enkele Is bereid de gemeente aan geld te helpen. Dit hoewel de gemeente toch in een niet zeer slechte positie verkeert, want ondanks de hooge belastingen heeft de gemeente nog bijna geen schuld. Alleen de Ro baver vraagt verdere inlichtingen en daar zou men dus nog terecht kunnen. De heer v. d. Rijken merkt op, dat het uitbaggeren der haven feitelijk als werkverschaffing bedoeld wasnu het groote plan in bewerking is. kan men dit dus laten rusten, zoodat ook niet geleend behoeft te worden. De Voorzitter acht het voor de goede orde wenschelijk, dat dan het besluit der vorige vergadering wordt terug genomen. De Minister is ook bereid om gelden beschikbaar te stellen voor het uitbaggeren der haven, deze sub sidie wordt van maand tot maand ver strekt. Daarom acht spr. het beter te trachten het geld te leenen. Qaat de voorgenomen werkverschaf fing echter door dan is het beter, dat de uitbaggering niet gedaan wordt. B. en W. hebben den Minister om een voorschot gevraagd op 't bedrag dat voor de werkverschaffing zal wor den uitgekeerddit gebeurt ook in verschillende andere gemeenten. In den loop van de volgende maan den krijgt de gemeente grootere be dragen uit de belastingen toegestuurd. Spr. voorziet dat binnenkort 70 menschen zullen tewerkgesteld moeten worden. Wat zullen de loonen zijn? Od 't oogenblik geldt een uurloon van 26 ct. bij een werkweek van 48 uren, met een toeslag van f 1 voor laar zen en 50 ct. per kind vanaf het derde. Men zal dus aan een bedrag van f 16. per week kunnen komen. Spr. merkt op, dat dit een produc tieve werkverschaffing "zal worden, wei niet direct voor de gemeente, maar zeker voor de firma Ruitenberg en dus indirect voor de gemeente. De hter Brokx wil de regeling van een en ander aan B. en W. overlaten. De Voorzitter wil het besluit der vorige vergadering tot uitbaggering der haven terugnemen met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van het Burg. Armbestuur waarin wordt medegedeeld dat dit college by Ged. Staten is in beroep gegaan tegen de niet-goedkeuring door den raad van de begrooting 1932. Bocht Middenhuis. Subsidie wegverbetering Middenhus. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten het niet noodig geacht hebben een commissie uit den raad te ontvangen om over deze kwestie te spreken. De betrokken ambtenaar heeft medegedeeld dat vooreerst nog geen sprake is van het dempen van deze wiel, daar hier voor eerst nog de contanten aan de Staten moeten worden aangevraagd. Ged. Staten verzoeken ook of de ge* meente een subsidie wil verleenen. De Voorzitter vindt deze bijdrage heel terecht. Ook aan K. N. A. C. en A. N. W. B zou subsidie kunnen worden gevraagd. Brokx. ik wil achter elkaar subsidie geven, als wij dan ook maar weggeld mogen vorderen. De heer v. d. Rijken meent dat Ged. Staten deze zaak maar in orde moeten maken. Het is toch een weg die bij Verkrijgt met BATCO-de wereld-COUPONS, zoodra dit nieuwe wonder in den handel wordt gebracht. BATCO-de wereld-COUPONS worden verpakt bij o.s. Internationale Sigaretten merken van hooge kwaliteit; CLYSMA No. 30 NORTH STATE MAVRIDES OOLD DOLLAR MASPERO No. 2 PIRATE BRISTOL FLAG WEEST GEREED EN BEGINT NOG HEDEN MET HET SPAREN VAN DEZE WAARDEVOLLE COUPONS de provincie in onderhoud is Het zou jammer ztyn als de gemeente een bij. drage moest verleenen, terwijl de pro vincie de wegenbelasting heft. De heer Brokx meent dat de ge meentenaren toch reeds voldoende betalen door de wegenbelasting. De Voorzitter vindt dit een der las tigste bochten in den weg 's Bosch— Zwaluwe, In de heele provincie is zoo een bocht een uitzondering. Als het niet zooveel geld kostte zou de pro vincie niet om eenigen steun vragen. Een kleine verbetering kost de gemeente waarschijnlijk al 130.000.— Brokx. Het is een prachtige verbe tering. Maar de weg Waalwljk-Tilburg is ook schitterend verbeterd. Wat heeft dat gekost? En heeft daar de gemeente LoonopZand iets bijgedragen? De Voorzitter wijst erop dat het daar een voornamen verkeersweg betreft tusschen twee voorname plaatsen. De plaats Kaatsheuvel valt daar geheel buiten. Hier betreft het echter een bij zonder belang voor Waspik. Omdat de uitgave voor de provincie zoo hoog is lijkt het spr. wenschelijk dat de ge meente iets bijdraagt. Weth. Vloeimans is er tegen een bjjdrage te geven. De provincie laat maar weggeld betalen, daarom moet ze de zaak zelf maar opknappen. De heer Brokx wil het doen voor. komen of de gemeente noodlijdend ls en zoodoende een subsidie van K. N. A. C. en A. N. W. B. zien te krijgen. Algemeen is de raad tegen subsidie. Salarissen. 4. Schrijven van Ged. Staten betref fende salarisverioging van ambtenaren en 5. Verzoek der gemeente Sprang— Capeile tot adhaesie-betuiging aan haar adres inzake salarisverlaging. De Voorzitter zegt dat B. en W. in deze geen advies willen geven. De heer Brokx gelooft dat alle raads- leden voor verlaging zQn. HQ vindt echter dat het beter is van bovenaf te beginnen. De Comm. der Kon. en de Ged. Staten die met deze voorstellen komen, aiellen die voor zichzelf ook verlaging voor? Als men met salaris korting begint, dan moet men eerst bQ zichzelf beginnen. Spr. heeft toch eigenaardige beslis singen van Ged. Staten opgemerkt. Zoo kon in 1930 de salarisverhooging van burgemeesters e.a, van kleinere gemeenten wegens den crisis niet door gaan. in 1931 konden de salarissen der veldwachters wel worden verhoogd en nu weer komt men met voorstellen tot deze verlaging. Spr. wijst erop dat de verhouding tusschen de salarissen In deze gemeente niet billijk is. Zoo verdient de burgemeester met f 2750.— nauwelijks meer als de veldwachters met f 1970.— plus de noodige emolu menten. Spr. is voor salarisverlaging mits men van bovenaf begint. De Voorzitter zet zjjn standpunt uiteen. De ambtenaren zijn gaarne bereid om een offer te geven. De evens'/oorwaarden echter zijn voor verschillende ambtenaren bijna niet gedaald. Wel zijn sommige artikelen joedkooper. doch dat zijn geen door slaande bedragen. Spr. wil niet voor zichzelf spreken, maar hij wil opkomen voor het salaris van den secretaris. Spr. toont aan dat elke verlaging van let salaris van den secretaris gevoeld wordt, temeer waar er in dezen tijd zooveel verantwoordelijk werk te doen ls. De heer Brokx zegt nogmaals dat iet de fout is dat niet van bovenaf begonnen wordt. Tegen de verlaging van 3 pCt. is z.i. geen bezwaar. De heer v. d. Rijken wenscht dat n dezen geest een adres aan Ged. Staten wordt gericht en dat daarvoor adhaesie-betuiging aan de gemeente besturen wordt gevraagd. De Voorzitter zegt dat het hog niet zeker is dat de hoogere salarissen nog niet verlaagd zijn. Er kan wel een schrQven van den raad uitgaan In dezen geest, maar daarvoor kan men toch moeiljjk adhaesie—betuiging vra- gen bij gemeentebesturen die daar niets mee te maken hebben. De heer v. Dongen vindt het ook onvoorzichtig om aan Ged. Staten zulk een brief te schrijven. Misschien ls de sorting al wel ingegaan. Daarom is *t beter dit e.erst te onderzoeken. De heer Joh. Smits vreest dat men zich door een dergelijk adres zou belachelijk maken Ged. Staten en de Comm. der Kon. stellen immers niet zelf hun salaris vast. De heer van Dongen zou graag gezien hebben dat B. en W. in deze met een voorstel waren gekomen, zij waren dan zelf voorgegaan. De heer v. d. Rijken vreest dat men in den Bosch ondanks het besluit van den raad toch zijn eigen weg zal volgen. Met algemeene stemmen verklaart de raad zich accoord met de verlaging van 3 pCt. Tevens wordt besloten nog een schrijven aan Ged Staten te rich ten in den geest als de heer Brokx bedoelt. Kosten Brandweer. 3. Vergoeding kosten brandweer. Ingekomen is een schrljven van Ged. Staten betreffende de brandweerkwestie tusschen deze gemeente en Waalwijk. Gewezen wordt op het feit dat de opperbrandmeester de Waalwijksche brandweer verzocht heeft om te blijven. Ged. Staten achten hier moreele gron den aanwezig om vergoeding te geven en zij wijzen erop dat een bedrag van f75 niet opweegt tegen het nadeel dat de gemeente zou kunnen ondervinden van een besluit der gemeente Waalwijk en andere gemeenten, om in de toe komst geen hulp meer te verleenen. Het is een slecht voorbeeld dat uwe gemeente geeft, aldus Ged. Staten, die in overweging geven het bedrag nog te betalen. De heeren v. d. Rijken en Brokx achten moreele gronden aanwezig om te betalen. De heer van Dongen vraagt of het juist ls dat de opperbrandmeester ver zocht heeft om te blijven. De Secretaris antwoordt hierop be vestigend en geeft nog een uiteen zetting van het voorgevallene. Op voorstel van den heer Brokx wordt besloten de vergoeding te betalen. Pachtvermlnderlng. Verzoek om pachtvermlnderlng van M. Kemmeren. De Voorzitter licht dit punt toe. K betaalt op 't oogenblik f 78. Het Arm bestuur heeft de pachters met 24 pCt. verminderd, en daarom ligt het z.i. op den weg der gemeente om ook aan K. een reductie van pacht toe te staan. De Voorzitter vindt het billijk dat de gemeente eenzelfde tegemoetkoming verleent ais het Armbestuur. De heer van Dongen vindt 't beter nu ineens een uniforme vermindering vast te stellen voor alle pachters. De heer Langerwerf vindt 24 pCt. reductie niet voldoende en hij zou tot 35 pCt. gaan. De Voorzitter vreest ervoor dat Ged. Staten zulk een verlaging niet zullen toestaan, daar waarschijnlijk een vaste norm genomen is. De heer Verschure zegt dat 't Arm bestuur indertijd om een verlaging van 50 pCt. verzocht. Ged. Staten zeiden toen echter dat niet hooger dan 24 pCt. mocht gegaan worden. Besloten wordt 24 pCt. reductie te geven. Alleen de heer Langerwerf stemde tegen. Benoeming Brokx. Adres tegen de benoeming van L. P. Brokx tot lid van het Burg. Arm. bestuur. De Voorzitter zegt dat bij Ged. Staten een schrijven is ingekomen van een drietal raadsleden van Waspik, nl. de heeren Weth. Rubbens, A. Pruissen en W. Pruissen. Daarin wordt verzocht het besluit van den raad waarbij L. Brokx benoemd is tot lid van het Burg. Armbestuur te ver nietigen, als strijdig met art. 185 der Gemeentewet. (Alle tegen 't algemeen belang genomen besluiten kunnen door Ged. Staten ter vernietiging aan den Kroon worden voorgedragen.) Voorts wordt in dit adres aangehaald de aan beveling van 3 personen door B. en W. opgemaakt. Adressanten meenen dat niet buiten deze aanbeveling om mocht worden gegaan zooals geschied is. Rechtskundig advies wees in deze hetzelfde uit, maar toch is de burge- meester overgegaan tot beCedlging van den heer Brokx als Armmeester. Voorts wordt erop gewezen dat de vacature op 1 |anuari ontstaan is en dat de termijn van 2 maanden voor voorziening hierin is overschreden, waarschijnlijk daar de burgemeester geen tijd had om een raadsvergadering te houden. Adressanten noemen de verkiezing in strijd met het algemeen belang in verband met hetgeen het vorig jaar is voorgevallen. Ged. Staten hebben dat schrijven ter advies opgezonden naar B. en W. B. en W. willen het volgende aan Ged. Staten ter kennis brengen: Voor 1927 bepaalde het reglement dat de gemeenteraad benoemen moest uit een voordracht van 3 personen bij B. en W. ingezonden. De raad heeft toen de wenschelljkheid van een vrge keuze geuit, en daarom is in Dec. 1927 het bestaande artikel gewijzigd en is er Inplaats van .voordracht* .aan beveling" gezet. By geen enkele be noeming na 1927 is aanmerking op dit artikel gemaakt. Weth.- Vloeimans was het met den voorzitter eens, dat een schrijven in dezen geest aan Geef. Staten moest worden gezonden. Ook Weth. Rubbens is om advies gevraagd en die stelde er prys op, dat nog werd toegevoegd tot heden is geen enkele maal buiten de aanbeveling benoemd. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE Voorts zetten B. en W uiteen waar. om de bepaalde termyn is overschreden" De burgemeester stelde in de ver. gadering van B. en W. voor een aan beveling te maken doch daar Weth. Vloeimans plotseling ziek werd en de beide overschletenden niet tot overeen stemming konden komen, moest dit worden uitgesteld. Dat de burgemees. ter we! iyd had tot het houden van een raadsvergadering biykt uit het feit dat hy elke week een vergadering heeft belegd. In verband met de onregelmatighe den van verleden jaar willen B enW. erop wijzen, dat de schuldige daar niet was de thans benoemde A. P. Br., doch zijn neef A. 1 Br B en W. zten dan ook niet in waarom deze benoeming in strijd is met het gemeentebelang. Naderhand hebben Ged. Stalen nog gevraagd om het advies van den ge. meenteraad in deze kwestie. De Voorzitter zet hierna zyn eigen standpunt uiteen. Spr. vindt het jam mer, dat raadsleden zich tot Qed. Staten gaan wenden om vernietiging van een raadsbesluit te krygen. want meer dan ooit moet de gemeenteraad thans hand aan hand gaan daarthani zulke moeiiyke zaken te regelen zijn. Door dergeiyke correspondenties wordt tweedracht gezaaid en dat is naar spr. meent verkeerd. De gemeenteraad moet met het B. A. samenwerken. De wet geeft spr. de bevoegdheid om besluiten die strijdig zijn met het algemeen belang ter vernietiging aan den Kroori voor te dragen Toch heef/ hij dit niet gedaan, omdat hij var.het standpunt uitgaat dat hier volgens de bedoeling van het reglement gehandeld is Indertyd heeft de raad immers den wensch uitgesproken voortaan geheel vry in zijn keuze te zijn, ai moet spr. toegeven, dat de redactie van het bedoelde art. eenigszins ongelukkig ge kozen is. Daar staat nl. in dat de gemeenteraad tenoemt uit een aan- beveling. Spr. acht het besluit niet in strijd met het algemeen belang. Hy vindt de heer Brokx een zeer flink raadslid en zeker In staat lid van het Armbe stuur te zyn, daar hij de gemeente door en door kent. Zoo iemand moet ook zitting hebben in het Armbestuur. Daarenboven heeft de gemeenteraad al dikwyis den wensch uitgesproken, dat raadsleden in het B. A. zouden gekozen worden. De heer K. v. d. Ryken laat eerit de laatste alinea van het request van Rubbens c.s. voorlezen en vraagt dan wat dit te beteekenen heeft. Voorzitter. Weth. Rubbens zal u hierop het best kunnen antwoorden. Weth. Rubbens. Ik zal daar niet op antwoorden. U kent myn gevoelen, dal heb ik al in B. en W. gezegd. Hier zou het kunnen gebeuren, dat er een persooniyke kwestie in gezien wordt en dat is het in geenen deeie. Voorzitter. Dat is geen antwoord. Verleden jaar zyn er onregelmatigheden gebeurd by het B. A., maar diegene die dat gedaan heeft, heeft toch weer alles terug betaald. v. d. Rijken. Die bedoeling kan Ik daar niet in lezen. Weth. Rubbens. Ik heb in B.enW. myn motieven gezegd. Voorzitter. Kunt U die hier ook niet meedeelen Rubbens. Dan moet ik persoonlijk worden. v. d Rijken. Hoe staan die onregel matigheden in verband met de benoe- ming van A. P. Brokx IntertQd is deze reglementswyzigirg van ons uit gegaan omdat de raad altijd tot zi}n keuze gedwongen was. Er stond dan l werkelijk candidaat op de voor- dracht en de ander stond er als Jan Klaassen bij. Waarom is u daar niet vroeger mee voor den dag gekomen? Weth. Rubbens. Omdat nooit buiten de voordracht gekozen is. Weet unlet dat u nog gezegd hebtburgemeester daar kunnen we toch niet buiten gaan. v. d Rijken. Ik heb juist gezegd: waarom zouden we er niet builen kunnen gaan? Ik geloof dat dan ook J. Smits niet goed gekozen is, die Is ook gekozen uit een uitbeveling van twee personen. Dan moet ook tegen die benoeming worden geageerd, SPECIAAL AANBEVOLEN GROG N MERK 40 C». per talfpondspak BLAUWMERK 35 Q. per halfpondipa|,u CIRKELKOFFIE 32 Ct. per halfpondspak MAGNEETKOFFIE 28 Ct. per halfpondsJ: FAKKELKOFFIE 24 Ct. per halfpond.pakj. VRAAGT UWEN WINKELIER

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2