RECHTZAKEN. Itter. Ik ga niet accoord met rechtskundig advies in de ,Ge- Lestem", maar ik blijf bij de be ''jj0g van den raad. Die heeft wel JV bedoeld dat hier een aan- ;j||ng Z0Q worden opgemaakt, maar de benoeming geheel vrij zou ifen. De redactie van het artikel is it juist gekozen, maar als we aan ,o0rdracht gebonden waren, hadden jftikel 27 niet behoeven te wijzigen. i#e alles precies nagaan zullen er «chien we! meer besluiten niet in baak zijn. d, Rijken. Ik protesteer er tegen de laatste regels van het request „den in verband gebracht met de loeöing van A. P Brokx Zooiets 0 ik niet erg flink. Ik heb er niets :te maken, maar tegen die dingen ,lk niet tegen. Dongen. Ik ben het volkomen met het antwoord van B. en W. Qed. Staten. Ik meen te moeten ionen tegen de uitdrukking dat de «meester geen tijd zou hebben om vergadering te houden. Ik vindt van den eersten wethouder onge il zooiets te zeggen. Verder wordt 5and gebracht met de zaak van Brokx U hebt reeds gezegd dat schade is berokkend aan het toestuur en dat danken wij aan 't vol optreden van den burgemeester den secretaris, waarvoor ik hen ie breng. Verder ben ik het met tens omtrent de zinsnede dat de floeming tegen 't algemeen belang izijn. Ik durf gerust den heer Brokx een voorbeeld te stellen aan weth. ibens en de andere adressanten. Ik voor om het artikel zoo te wijzigen daaromtrent geen verschil van tning meer kan ontstaan. Voorzitter. Ik dank u voor deze olijke woorden. Mijn taak is dik- j ontze tend moeilijk geweest, maar steeds, 20 jaar lang, getracht handelen in 't belang der gemeente. Ik hier anders had gehandeld was kans miniem geweest dat nog ooit gelden waren teruggekomen in de ivan het B A. Dit laatste achtte »an veel meer belang dan iemand gelukkig te maken, ih. Smits. Die laatste zinsnede van request, daar moet toch wei een •ronder motief voor zijn. anders kan g zooiets toch niet schrijven. (Velh Rubbens. Nu me het vuur a na aan de schenen wordt gelegd.... Voorzitter. U kunt uw opinie zeggen, ar u moet in de openbare vergade- 1 voorzichtig zijn. J/eth. Rubbens. Ook In B en W. Ik gezegd dat ik niet persoonlijk worden, want dat doe ik liever rt, maar als ik moet dan zal ik. Brokx. Ik geloof dat het nu mijn wt wel is om iets te zeggen. Ik ;;al genoeg door het slijk gehaald, dank de heeren die mij verdedigd 4ben. Verder kan ik niet anders als Joe afkeuring uitspreken over het pest, speciaal aan weth. Rubbens, Ml ik geloof dat het de andere üren niet zoo sterk kan worden gerekend. De heer Rubbens moest zich scha- •n om als wethouder dergelijke din- o over een collega te vertellen, nadat eerst gezamenlijk mee het gebed ipreekt, dat hij hier zelf heeft in toerd. U wilt nog meer onbeschoft, eden aan mijn adres sturen, maar ik ibirne daarboven verheven Ik zal mijn doen om de belangen van Was- zooveel mogelijk te verdedigen, vind het een schande, dat U hier oolets hebt ten berde durven brengen, il is een persoonlijke beleediging niet grover had kunnen zijn. Weih. Rubbens. Het is geen per nnlijke beleediging. Brokx. Het is wel een persoonlijke ileedlging. U behoeft niet onbeschof- te zijn als hier. Ik ben niet A. J aar A. P. Brokx. Indertijd hebt U «ngoed aan de redactie—wijziging goedkeuring gegeven en nu die idactie verkeerd is, moet U daarvan po misbruik maken. Wat U schrijft over het advies der .Gemeentestem" is niet waar. die drijft niet. dat het niet mag. maar al de bepaling zonderling aandoet. J geloof, dat ik in mijn antwoord ld persoonlijk ben geweest. Ik had 'ren onbeschoft kunnen zijn als U, nar tegenover een wethouder acht ik ^e daarboven verheven. Weth Rubbens. Er valt door niemand a Waspik iets van mij of van mijn 'rouw te zeggen. Wat het gebed be -rit, dat heb ik niet ingesteld, maar ojn voorganger van Steen. De Voorzitter stelt tenslotte voorden torB.enW. opgestelden brief aan Qed. •'aten te zenden met een afschrift van notulen dezer vergadering. Dit voorstel wordt aangenomen me '-2 stemmentegen de heeren Weth. 'ubbens en A.PruIssen, de heeren Ver buren en W. Pruissen bleven buiten 'ifmmlng. Op voorstel van den heer v. Dongen *ordt de redactie van het betreffende 'rtlkel gewijzigd zoodat in de toekomst iten vergissing meer kan plaats heb- *o. Dit voorstel werd met 10 stem- jtn aangenomen, de heer Verschure "!e' buiten stemming. Bij de Rondvraag wijst de heer v Rijken nog op de drukkende biljart «lasting. Deze heeft tot nog toe f450 "JPgebracht. Men kan de belasting nu Jter niet meer betalen en zal de %ts opruimen, zoodat er nog slechts 2 blijven staan en de gemeente slechts f 120,— zal beuren. Een groot nadeel dus voor de gemeente en niet minder ook voor de caféhouders. De Voorzitter zegt, dat niet voor het einde van het jaar tot verlaging kan worden besloten, in dien geest hebben ook Qed. Staten aan de caféhouders geantwoord. De heer Pruissen vraagt of de men- schen die geen kaplaarsen hebben ook in de as. werkverschaffing zullen kunnen werken De Voorzitter zegt, dat wekelijks een toeslag van f 1,— voor laarzen gege ven wordt. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. OUDHEUSDEN-ELSHOUT. De Raad dezer gemeente kwam Maandagmorgen om half elf bijeen. Voorzitter Mr. R. v. d. Heijden. Secretaris de heer F. van Liempt. Aanwezig alle leden. De notnlen werden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde a. Proces—verbaal van kasopne- ming bij den Gemeente—Ontvanger dd. 18 Maart 1932 In kas was f 3139 06. b. Besluiten van Qed. Staten, waar bij goedkeuring wordt verleend aan de raadsbesluiten tot het aangaan eener geldleening groot f 1000 en tot wijziging der gemeente—begrooting voor 1931. Wordt voor kennisgeving aange nomen. c. Brief van Burgemeester en Wet houders van Ooststellingwerf, waarbij verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente aan de Regeering gericht verzoek om btj het invoeren van maatregelen tot steunverleening aan land- en tuinbouw den meest mogelijken spoed te be trachten. Wegens den slechten toestand van land- en tninbouw ook tn deze ge meente raeenen B. en W. te moeten voorstellen aan dit verzoek adhaesie te betuigen. Niet alleen voor land- en tuinbouw, maar ook voor handel en industrie werken spoedige maatrege len dubbel krachtig, meent de voor zitter. Wordt goedgevonden. d. Ontwerp—besluit van Qed. Staten tot tijdelijke salariakorting voor bur gemeester, secretaris, ontvangers en wethouders. De Voorzitter zegt dat B. en W. meenen in deze geen voorstelaan den raad te moeten doen, zoodat deze een eigen oordeel kan vormen over deze kwestie. Wel wil spr. mededeelen dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om een voorstel te doen om de pensioensbijdrage voor deze ambtena ren van 5'/a pCt. te verhoogen op 8'/a pCt. Dit voorstel wordt nog deze vergadering ter tafel gebracht. De heer de Baaij zegt den voorzit ter dank voor de bereidwilligheid die getoond wordt door dit voorstel. De Voorzitter licht toe dat het be- sluit van Qed. Staten voor deze ge meente geen invloed zal hebben, om dat de betrokken ambtenaren reeds 8 pCt. pensioens—bijdrage betalen. Alleen voor de weihouders vloeit hieruit dus een verlaging voort, daar deze geen pensioens bijdrage betalen. Juist hierom hebben B. en W. ge meend de pensioens—bijdrage met 3 pCt. te moeten verhoogen. Wethouder W. Klijn zegt nog dat ook de wethouders graag een offertje zullen brengen. Besloten wordt instemming te be tuigen met het voorstel van Qed. Sta ten en de pensioensbijdrage van bur gemeester. secretaris en ontvanger van 5'/j op 8'/a pCt. te brengen. e. Brief van Burgemeester en Wet houders van de gemeente Sprang— Capelle, waarbij wordt verzocht adhae sie te betuigen aan hun aan Gedepu teerde Staten gericht verzoek om ver laging der salarissen van het Gemeente- personeel. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der ver- regelende de heffing en van vergunnings- en ver- eerst enkele dagen in de werkver schaffing waren om de rest van de week nog andere werkjes te kunnen op knappen om zoo wat bij te verdienen. Van 2 werkloozen weet spr, echter dat zij absoluut geen moeite doen om elders werk te krijgen. B. en W. hebben gemeend dat voor die twee menschen de oude regeling niet kon worden gehandhaafd, en daarom is een nieuwe regeling ge troffen. Nu krijgen ze een minimum loon per dag, plus een kindertoeslag per dag van tien cent per kind. Qaan de menschen tusschentijds werk zoe ken dan krijgen ze hun uren toch uit betaald, maar daarvoor moeten zij na tuurlijk aantoonen dat zij werkelijk hebben getracht vast werk te krijgen dit geschiedt door een verklaring van den betrokken werkgever en van de arbeidsbemiddeling ter plaatse. Ook met het bestuur der plaatselijke R. K. Werkliedenvereeniging heeft spr. deze regeling besproken en dit besiuur heefi zich ermee accoord verklaard. Misschien zijn er enkelen die de dupe van deze nieuwe regeling zijn, maar die hebben het dan ook ver diend, meent spr., er zijn er tenminste 2 die niet het minste doen om elders werk te krijgen. B. ten W. voelen zich niet verantwoord als zij in de hand werken dat men hef wat al te lauw gaat opnemen. Drie der thans tewerk gestelde!! zijn bij de R.K. Werklieden vereeniging waarvan er een is die weinig goeden wil toont, de twee anderen zijn tevreden. De heer Mook heeft deze zaak ook in de R.K. Winkeliersvereenlging be sproken. Hij acht het nogal bezwaar lijk om van de arbeidsbemiddeling In elke plaats waar men geweest is een bewijs mee te brengen. De Voorzitter zegt dat B en W. ervan overtuigd moeten zijn dat men werkelijk zijn best gedaan heeft Daar toe is ais algemeens regel gesteld dat bewijzen van werkgevers en arbeids beurzen worden meegebracht. Het hindert niet a! ontbreekt er eens een papiertje, als B, en W. er maar in gemoede van overtuigd zijn dat men werkelijk op werk is uitgeweest. Dhr. Mook vraagt nog om den weg van P. van Roon naar B. v. d. Wiel na te zien, hetgeen de voorzitter toe zegt. De heer Mook vraagt vervolgens of de werkloozen ook op heiligendagen krijgen uitbetaald. De groote gezinnen kunnen van hun schamel weekgeld niets meer missen. De Voorzitter kan hierop nog niet antwoorden. In 't algemeen wordt alleen betaald voor die dagen waarop in 't vrije verkeer gewerkt wordt. Spr. wijs! erop dat in bijzondere gevallen wel van dezen regel zal worden afge weken Als de regel tot onbillijkheden zou leiden zijn B. en W. aüljd bereid eenige soepelheid te betrachten. Dit kan echter alleen in speciale gevallen. De heer van Lieshout verklaart zich ertegen dat voor de heiligendagen wordt uitbetaald, dan wil hij liever dat men de menschen op de andere dagen wat meer geeft, zoodat ze toch rond kunnen komen. De vergadering wordt hierna ge sloten. Weigert namaak! vertrokken. Hij zal ter plaatse de flora en fauna bestudeeren, doch daar niet op jacht gaan. De graaf zal na zijn terugkomst uit lndië een boek over Indië schrijven, verlucht met zelfver vaardigde foto's. ordeningen, invordering lofsrecht. Ingevolge de nieuwe Drankwet is het minimum—vergunningsrecht ge bracht op f 40 en het minimum ver- lofsrecht op f 25. De heffing wordt op voorstel van B. en W. gesteld op f 10 per f 50 huurwaarde, zoodat voor geen enkelen café—houder het minimum wordt over treden. Anders zouden de lasten te zwaar worden. 3 Voorstel B. en W. tot wijziging der begrootingen 1931—1932. Wordt goedgevonden. Werkverschaffing. Bij de rondvraag vraagt dhr. van Lieshout de aandacht voor de werk verschaffing. Spr. is een voorstander van loonsverlaging, maar hij vindt toch dat B. en W. met de loonsverlaging in de werkverschaffing te ver gegaan zijn. Met f 1 per dag kan men toch niet rondkomen. Spr. had liever ge zien dat de menschen hetzelfde loon hadden gehouden en dan enkele dagen minder mochten werken, zoodat ze nog wat tijd overhielden om elders werk te doen. De Voorzitter zegt dat het uitgangs punt is geweest dat de werkloozen Diefstal. W. v. B. arbeider te Dussen had een paar voetbalschoenen ontvreemd uit een schuurtje en voor twee gulden verkocht. 't Was zijn beste vriend dien hQ bestolen had en hij beweerde, dat de armoede er hem toe gebracht had. v lntusschen had hij nog geen geld van den opkooper ontvangen. De zaak was niet geheel duidelijk en werd voor verdere behandeling uitgesteld tot 9 Mei a.s. Geen huurkoop! De rechtbank wees vonnis tegen: C. B. v. D., arbeider, de Werken en Sleeuwljk, dat hij in April 1930 te De Werken en Sleeuwijk opzettelijk 4 koelen die hij in huurkoop onder zich had eigendom van de N.V. Vertrouwens Veehandel zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Eischvrijspraak. 5 getuigen. Verdediger Mr. Qerrils. 's Bosch. Verdachte werd conform den eisch vrijgesproken. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur Mag ik nogmaals eenige plaatsruimte in Uw blad, om eene gemaakte fout te corrigeeren in mfln ingezonden stuk van l.t. Zaterdag 30 April? Ik schreef dat de belasting f 8000 was voor de vereeniging der Gemeenten dit moet zijn vóór den oorlog. Met dank voor verleende plaats ruimte Hoogachtend, Uw abonné A. M. VERHEIJDEN Adrz. 's Greveld. Capelle, 2 Mei '32. 88-jarige weduwe J. Cohen-de Mets samen. Eerstgenoemde had gister morgen, zooals zij altijd gewoon was om te doen een warme stoof klaar gemaakt. Toen zij ging zitten raakte haar schort in brand. De andere vrouw, die niet vlug ter been is kon haar niet tijdig te hulp komen en het lukte haar niet de brandende schort los te ktijgen. Zij heeft daarop het raam open geschoven en om hulp geroepen. Voorbijgangers zijn de wo ning binnengegaan, maar toen kon hulp niet meer baten. De vrouw was al geheel verkoold. Het begin van den brand in de woning is met een paar emmers water gebluscht. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. Verkeersongevallen. Zaternacht is nabij Oostbroek (Utr.) een 32-jarige motorfietsrijder in een sloot gereden. De man had na. bij de Tollakkersteeg de bocht niet kunnen nemen' Hij was door de sloot heen op het landgoed Oostbroek te recht gekomen Men trof den man in deerniswaardigen toestand aan. Hij is naar de Rijksklinieken te Utrecht gebracht. De inbraak in het]kasteel\Nljenrode te B reukelen. Naar men zich zal herinneren is in den nacht van 29 Februari op 1 maart ingebroken 'in het kasteel Nij- enrode te Breukelen, waarbij den da ders een groote buit in handen is ge vallen. Zeven schilderijen, 50 minia- turen en een groot aantal gouden en zilveren vitrine-voorwerpen werden meegenomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch dit heeft tot nu toe geen resultaat op geleverd. Zooals destijds is gemeld, hebben de firma's, bij welke de gestolen goederen waren verzekerd, een be looning van f10,000 uitgeloofd voor de opsporing en terugbezorging van het gestolene. Naar men ons thans meldt, worden tusschen de verzeke raars en vertegenwoordigers van de dieven onderhandelingen gevoerd over de teruggave van de gestolen goede ren. Het schijnt vast te staan, dat de- ze goederen zich te Amsterdam be- vinden. Nadat de premie was uitge loofd, zijn de verzekeraars door be middeling van een tusschenpersoon met de dieven in contact te komen. Het schijnt aldus het bericht dat men de politie buiten deze zaak wil houden, om de goederen terug te krijgen. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. De wapenstilstand te Sjanghai Heden zal de overeenkomst in zake den wapenstilstand tusschen Chineezen en Japanners worden geparafeerd, waardoor aan de wekenlange onder handelingen een einde komt. De for- meele onderteekening zal Donderdag plaats vinden. Sjigemitsoe^ de Japan- sche gezant, zoomede generaal Oejeda zullen, indien zij voldoende hersteld zijn, de overeenkomst op hun bed onderteekenen; indien dat niet het geval is, zal Moerai, de Japansche consul-generaal, die minder ernstig ge wond is, teekenen. Verkiezingen In Frankrijk Het Fransche ministerie van binnen landsche zaken geeft de volgende .definitieve' uitslag van de verkiezin gen van Zondag; Van de 605 zetels moet er voor 357 herstemming gehouden worden. De 248 bij eerste stemming toegewezen zetels zijn als volgt verdeeld: conser vatieven 3, republikeinsch-democrati- sche unie (groep Main) 44, onafhan kelijke republikeinen 13, democratische volkspartij (groep Reynaud) 10, links republikeinen (groep Tardieu) 37, radicale en onafhankelijke linkerzijde (Germain Martin,) 25, socialistische radicalen (Herriot) 63, onafhankelijke socialisten 4, socialistische republikei nen (groep Chabrun) 5, socialisten (Léon Blum) 40, onafhankelijke com munisten 3, communist 1. Iersche eed van trouw afgeschaft. Het Iersche parlement heeft met 77 tegen 71 stemmen de wet tot af schaffing van den eed van trouw aan den Engelschen koning aangenomen, nadat te voren een voorstel van Cos grave om eerst met Engeland onder handelingen te beginnen met dezelfde stemverhouding verworpen werd. De arbeiderspartij stemde ditmaal met de aanhangers van De Valera. Belgische Kroonprins over Ned. lndië De graaf De Réthy is aan boord van de .Van Swoll' naar Bandjermasin Scott opnieuw recordhouder Engeland—Australië. Scott is Woensdagavond om 10 uur 19 (Greenwichtijd) te Port Darwin aangekomen en heeft daarmee het record voor de vlucht Engeland Aus tralië ten tweeden male op zijn naam gebracht Hij was Dinsdag 19 April 's ochtends om 5 uur 5 van Lympne vertrokken en is dus 8 dagen, 17 uur en 14 minuten onderweg geweest. Het eerste record voor de vlucht Engeland —Australië is gevestigd in 1928 door Bert Hinkler metl4'/3dag welk record in '30 door Kingsford Smith op 9 dagen, 22 uur en 51 mi- nuten werd gebracht. Het volgend jaar in April bracht Scott het op 9 dagen, 4 uur en 11 minuten. Hier knabbelde Butler in November 1 uur en 42 minuten af. Zijn tijd was 9 dagen 2 uur en 29 minuten. Scott heeft deze prestatie thans aanzienlijk verbeterd. Hoewel hij een langzamer vliegtuig heeft gebruikt dan Butler en onderweg nog eenmaal 14 uur ver speeld heeft doordat een zandstorm hem noopte op het traject Bagdad. Boesjir terug te keeren, i9 hij negen uur en een kwartier binnen diens tijd gebleven. Ernstig auto.ongeluk Zondagochtend omstreeks 5 uur heeft onder de gemeente Uithuizen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De 21-jarige P. Opma uit het dorp Rottum en de 20-jarige H. Ruiter uit Middelstum, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Uithuizen feest hadden gevierd, keerden meteen te Bedum gehuurde auto huiswaarts. Zij reden met groote snelheid en in een bocht van den weg vlogen zij tegen een boom op. De auto werd grootendeels vernield en de beide in zittenden waren op slag dood. Het ongeval had plaats juist voor de wo ning van den wegwerker Bolt, die door den slag werd gewekt. Toen hij zag wat er gebeurd was, waarschuwde hij onmiddelijk de marechaussees en riep hij onmiddelijk dr. Mandema uit Uithuizen te hulp. Laatstgenoemde kon slechts den dood constateeren. De auto werd door de marechaussee in beslag genomen. De lijken der slachtoffers werden naar hun wonin gen vervoerd. Een vrouw verbrand. Gistermorgen is in een woning aan de Halvemaanstr. te R'dam een bejaar de vrouw in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. In deze woning, gelegen, op de eerste verdieping van pand 10. woonden de 96-jarige weduwe E. van der Arend-Drielsma en de BINNENLAND. Tweede Kamer. Naar de Vooruit meldt, zal de heer J. H. Schaper om gezondheidsredenen ook als lid van de Tweede Kamer aftreden. Als opvolger van den heer L. F. Guit als lid van de Tweede Kamer komt in aanmerking de heer W. Steinmetz, te Amsterdam. Deze zal de benoeming niet kunnen aan- vaarden, daar hij plaatsvervanger is van den heer Kuiper voor den kwali teitszetel Arbeidszaken, terwijl de zetel van den heer Guit een z.g vrije zetel is. Hiervoor komt in aanmerking mevr. A. Steenhoff-Smulders, die ech- ter, naar de Residentiebode verneemt, zeer waarschijnlijk geen benoeming zal aanvaarden. Dan komt in aanmerking mr. C. P. M. Romme, de leider van de R.-K. raadsfractie in den Amsterdam- schen raad. Het mintsterieele bezoek aan de werkverschaffing. Omtrent het bezoek, dat minister Ruys de Beerenbrouck gisteren aan de werkverschaffingen in Noord-Brabant bracht, kunnen we nog mededeelen, dat de eerste inspectie betrof de ver schillende objecten in de gemeente 's-Hertogenbo9ch. De minister, die vergezeld was door den inspecteur voor de weikverschaffing in algemeenen dienst, den heer Meyer de Vries, en den heer Ploegmakers, adjunct-inspec- teur voor de werkverschaffing heeft zich de beteekenis van elk der werken ter plaatse doen voorlichten door den burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot. Ongeveer 300 werkloozen zijn in de hoofdstad van Noord-Brabant bezig met het ophoogen van terrein voor bouwgrond en het afgraven van hoog gelegen weilanden. Vervolgens werd naar Boxtel gere den, waar een 50 tal werkloozen een grooten verbindingsweg aanleggen. Nadat daarna een boschontginning in St. Oedenrode in oogenschouw was genomen, werd Eindhoven bezocht. Voorgelicht door den burgemeester en twee wethouders, werd een langdu rig bezoek gebracht aan twee groote werkverschaffiingsobjecten, n.l het aan- leggen van sportterreinen en van een vliegveld. De minister stelde er prijs op de praktijk van de steunregeling van nabij te zien en bezocht dan ook het Crisis, bureau, alwaar hem de werking van het steunregelingsapparaat werd toegelicht. Ten slotte werd nog een kijkje ge nomen in een der ontspanningslokali teiten, welke te Eindhoven voor werk loozen zijn ingericht. Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3