ICHO VAN HET ZUIDEN Morgen (Bemoloaarlsdag) W.S C.-Sosterhout SportterreinW.S.C. Promotie-wed strijd 2de Klasse K. N. V. B. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk. 4 Mei 1932. Examen. jtitr dagen slaagden voor Machine, yen de damesA. E. Brok. B. arts en A. Slaats. A genoten hun opleiding bij de Zusters St. Tneresia-Gestlcht wijk. Afsluiting Kanaaldijk. als wij indertijd hebben medc- eid heeft „Waalwljks Belang" gen aangewend om de afsluiting den Kanaaldijk langs het afwate- kanaal 's Bosch-Orongelen opge- n te krijgen, althans zeker voor elaars en fietsers, heeft zich terzake gewend tot jHoofdingenieur-Directeur van den waterstaat in de directie Noord, jant te 's-Bosch en ontving in dato April daarop het navolgende ant- ;[d In antwoord op Uw nevengenoemd zoek tot opheffing van de afsluiting in den kanaaldijk langs het afwa- :Iingskanaal van 's Bosch naar ongelen bericht ik U dat om jenen van Waterstaatsbelang voor. jr,ds niet tot ophelfing kan worden itrgegaan. Het ligt echter geenszins in de «doeling die afsluiting te besten en.' Integendeel zal, zoodra de egenwet in werking is getreden, ügeen eerlang het geval zal zyn, het ubod worden ingetrokken en de aaldijk bij gedoogen weer toegan- ,;lijk zijn, zonder dat de wandelaars i fietsers aan formaliteiten worden tbonden". Prijzen Gastentoonstelling. )e prijswinnende entree bewijzen de gastentoonstelling zijn: i 2812 Protos.strijkijzer. 2897 1 pits emaille gascomfoor. 2963 Bronzen haardketel. 3110 Schemerlampje. 3250 Stoofring. 3437 )e prijzen kunnen op vertoon van prijswinnend entréekaartje gedu ide 14 dagen worden afgehaald op kantoor der Gasfabriek. De entrées hebben f 87 voor het rï.s comité o. gebracht. Wij komen op de laatste dagen der toonstelling a.s. Zaterdagnaderterug. Crisis— Comiié. Haar wij vernemen geeft ook de eede collecte van 't crisis—comiié lenen tot tevredenheid. Ze is nog (I geheel afgeloopen maar men ukt ongeveer aan f 1000 te zullen oen. Verder zal de tooneelvereeniging \unst en Vriendschap a.s. Dinsdag ice uitvoering geven in „Musis wum" geheel ten bate van 't crisis- «lilé er wordt ook nog gedacht aan in belangrijke voetbalmatch voor doel. R.K. Hoogere Handelsschool. De heer A. J, Tervoort, leeraar gym isiiek M O. aan de R. K. H. H. S. ;H. B. S. alhier is benoemd tot lid :ir examen—commissie lichamelijke :;lening M. O. - Donderdag 12 Mei wordt voor leerlingen, ouders en genoodigden het gymnastiek—lokaal der R. K. H. S. en H. B. S. een ontspannlngs- uond gegeven, waar naast zang en mljkmaziek een tooneeisluk door de ttllngen zal worden opgevoerd en t directeur eene causerie over de Khool zal houden. Hel op te voeren tooneelspel is ge eldDe goede reis of de doode te Md van H. Gheon. Nieuwe verbindingsstraat. Naar wij vernemen zijn B en W Kt de eigenaren der panden tusschen *tr. v. Cooihstraat en Stationsstraa lans definitief tot accoord gekomen loodat deze kwestie vermoedelijk reeds i de eerstvolgende vergadering van "n gemeenteraad aan de orde za tomen. Theo van Delft. In het nummer van «Opgang" van tóe week verscheen een artikel van hand van Drs. G. van Imbeeck «lliler over onzen Waalwijkschen schil to Theo van Delft. Een zevental reproducties vergezel- tn het artikel, waaronder op de voor Pagina het prachtige portret van den tor Karei Azijnman en verder o.a. "producties der portretten van Felix ^mmermarts, pastoor van Aken uit (lijmen en den Waaiwijker Dr. P Sweens. Onder de landschappen vinden w ■5 sluis bij Doeveren, bij het kaslee Hoonopzand enz. Keuring. T^dens de Provinciale merriekeu ring die te Waalwijk op 19 Mei zal worden gehouden, zal gelijktijdig ook een keuring plaats hebben door de M C. Commissie tot het verkrijgen van het Militaire Certificaat. Jaarvergadering der R. K. Lederbewerkers. Maandagavond werd in de groote zaal der R K. Werkliedenvereenlging de jaarvergadering gehouden van de afd. Waalwijk der groep Lederbe werkers van den Ned. R.K. Fabrleks- arbeidersbond „St. Willibrordus". De zaal was vrij goed bezet, echter niet in verhouding tot de ruim 500 eden. Na een kort openingswoord van den Voorzitter den heer F. Passier deed de Secretaris de heer N. van Gorcum voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de Secretaris een reurlg verzorgd jaarverslag uit. waar aan wij het volgende ontleenen Ledental 1 Jan. 1931. Manneiyke leden 375 Vrouweiyke leden 11 Aspirant leden 19 Overl. fonds 7 412 1 Jan. 1932. Manneiyke leden 480 Vrouwelijke leden 27 Aspirant leden 13 Overl. fonds 12 532 vermeerdering dus met 120 Een eden. Op 1 jan. '31 telde de afdeeling 37 werkloozen, welk getal in den loop van het jaar opliep tot bijna 200 Op 31 December '31 bedroeg het 170 Aan werkloozensteun werd in 1931 uitgekeerd f 16 365 60 of ongeveer 11.000 meer dan vorig jaar. Onder applaus der vergadering en met een dankwoord van den Voor zitter wordt het jaarverslag goedge keurd. Hierop krijgt de heer N. v. Gorcum gelegenheid ook het fiaantieel jaar verslag uit te brengen, waaraan wij t volgende ontleenen Contributie mannen f 11561.70 meisjes 'f 234.21 Andere inkomsten f 228.08 Totaal f 12023.99 Uitgaven Contributie Vakbond f 10892 01 Uitgaven der afdeeling f 786 70 Totaal f 11678 71 Batig saldo f 345.28. Bezit der afdeelingskas op 31 Dec. 1931 f 1211 35. De Voorziiter vestigt er nog even de aandacht op, dat alleen de uit- keeringen uit de werkloozenkas aan de werklooze leden reeds f 1000 meer heeft bedragen dan de totale contributieopbrengst. Niettemin mag hy de leden die wel contributie be taalden doch niet van de werkloozen. kas profiteerden daarmee geluk- wenschen. By monde van den heer de jong brengt de controle commissie verslag uit van het boeken-onderzoek by den Penningmeester. Alles werd keurig in orde bevonden en de commissie stelt dan ook voor den Penningmeester onder dankzegging voor diens accuraat beheer te dechargceren. Onder applaus gaat de vergadering hiermede accoord. Als nieuw lid der conirole.commlssle wordt benoemd de heer C. Dielissen De periodiek aftredende bestuurs leden de heeren F. Passier en P Kelder worden beiden by acclamatie herkozen. De heer Passier dankt mede namens den heer Kelder voor het in hen ge stelde vertrouwen en geeft de ver zekering dat beiden gaarne hun beste krachten aan den bloei der afdeeling zullen blijven wijden. De Voorzitter stelt hierna de ver kiezing van een nieuwen Voorzitter aan de orde welke door de vergade ring uit het bestuur moet worden gekozen. De heer N. v. Gorcum zegt dat he bestuur gaarne zou zien dat de ver gaderlng wederom den heer Passier als zoodanig herkoos en doet het voorstel zulks by acclamatie te doen Onder luid applaus stemde de ver gaderlng met dit voorstel in. De heer Passier meent hieruit te mogen opmaken dat niemand bezwaar heeft anders had hy liever een schrif telijke stemming gezien. Onder dank zegging voor het vertrouwen verklaart hy zich gaarne bereid deze functie weer op zich te nemen. (Algemeene Instemming.) Hierna deed de voorzitter enkele langrijke mededeelingen in verband met de werkloosheids-uitkeeringen. Tot nu toe kan ieder die 'n'/a iaar lid was bij werkloosheid voor uitkee- ring in aanmerking komen, ook al j was hij gedurende dat 1/a iaar reeds eenigen tijd werkeloos geweest. Daarin is verandering gekomen in dien zin dat de tijd gedurende welke men in dat eerste halfjaar werkloos is geweest bij dat le halfjaar wordt geteld en men zoolang wachten moet om voor uitkeering in aanmerking te komen. Een voorbeeld moge dit ver- duidelijken. Iemand wordt lid en is gedurende het le halfjaar van zijn lidmaatschap 8 weken werkloos. Hij zal nu na dat halfjaar nog 8 weken moeten wachten en al dien tijd ook contributie moeten blijven doorbetalen om voor uitkee ring in aanmerking te komen. Verder zullen werkloozen van bo ven de 60 jaar waarvan vast staat dat ze toch nooit meer in het bedrijf zul- en werkzaam zijn en die elk jaar ten aste van de kas komen, hiervoor niet meer in aanmerking komen. Hoe on gaarne deze maatregel wordt inge voerd toch mag men deze menschen niet altijd de kas laten leeg plukken voor de anderen. Dit geldt natuurlijk n«et voor arbei- ers die altijd lid zijn geweest en na un 60 jaar werkloos worden. Zoolang eze nog als arbeiders in het bedrijf cunnen worden aangemerkt komen zij tot hun 70 jaar voor uitkeering in aanmerking. De voorzitter verzocht verder na drukkelijk iedereen die werkloos wordt zich aanstonds schriftelijk aan te mel den bij den secretaris-penningmeester onder opgave van naam, datum ge boorte, waar gewerkt, tegen welk loon en wanneer ingeschreven bij de arbeidsbeurs. Op een vraag van een der leden of een werklooze tegen elk loon werk moet accepteeren werd verklaard, dat nij het tegen een te laag loon niet be loeft te aanvaarden. Hij doet dan goed deze kwestie met 't bestuur te bespreken. De voorzitter wees tenslotte nog op den zeer moeilijken t:;d, welke men tegemoet gaat. Op 30 Juli a.s. loopen alle contracten af. Tot dien tijd wor den de loonen nog betaald als over eengekomen. Het is echter te vreezen, WAALWIJK. Kampioen 3 C. AANVANG HALF ORIE. dat men dan aan de loonen zal gaan tornen. Het voorwendsel, dat nu bij goedkoopere tijden de loonen wel omlaag kunnen, kunnen wij niet aan vaarden. Zoo er al iets goedkooper wordt dan moet men dit beschouwen als een vergoeding voor de te lage loonen. De voorzitter waarschuwde dat de arbeiders in een onderonsje niet met een verlaging moeten instem men. Ze moeten zich wenden tot het bestuur. Dit staat op het standpunt dat de loonen moeten blijven ge handhaafd. Natuuriyk kunnen er omstandig heden zyn dal een bedryf er door ten onder zou gaan als de loonen niet verlaagd werden, dan zouden daarvan de arbeiders zelf de dupe zyn, dus zal het bestuur in zulke gevallen zooveel als mogeiyk is tege moet komen. Hierna sluiting. MHondensportu. De dressuur-vereeniging „Honden sport", onder-afdeelfng der Kynologen- vereenfglng „Waalwyken Omstreken" hield Zondag 1 Mei eene ledenverga dering In café „Galgenwiel" van den heer A. Steenbergen-Kroot. Te circa 12 uur opende de voorzitter de heer jos. Pulles, de vergadering en heette allen welkom, speciaal het nieuwe lid den heer Kroot, Daarna gaf hij een uiteenzetting van den a s. onderlingen wedstrijd, waarin een 5 k 6 tal honden zullen deelnemen en welke door de vereeniging werd vastgesteld op Zondag 29 Mei, des namiddags ten 2 uur op het bekende oefenterrein nabij Galgen wiel. Er zal gewerkt worden volgens he keuringsreglement der K.N.P.V. en de beoordeeling zal geschieden door de heeren Helsland te Kaatsheuvel en Eijckens te Waalwijk, De regelingscommissie bestaat ui de heeren Kooijmans en van der Velden terwyi als helper fungeert de heer Hermans. Er is een flink bedrag aan pryzen uitgetrokken, wat zeer zeker de ambitie zal verhoogen. Mochten er hondenliefhebbers zyn die nog een prys beschikbaar willen stellen dan zal het bestuur dezen gaarne aanvaarden. Nadat nog eenige vragen waren gesteld en beantwoord en eenige huishoudeiyke zaker. behandeld, werd deze prettige vergadering door den voorzitter gesloten. Groot Nationaal Biljart-concours. Naar wy vernemen organiseert de Biljartclub „de Schepper", gevestigd bij den heer Th Lommers, Stations, straat, Waalwijk, een groot concours, loopende van 7 Mei tot 4 Juli a.s. en waarvoor tal van prijzen beschikbaar zijn gesteld. Er zullen partijen van 100 door 5-tallen worden gespeeld en ook is er Amerikaansch en Barakspel aan verbonden. Bij den korpswedstrijd zal het ge middelde beslissen, bij Amerikaansch spel wordt met 6 ballen gespeeld en by Barakspel met 10 stooten. By den Korpswedstrijd wordt voor den hoog- sten serie-speler In de party van 100 extra een queu uitgeloofd. De vereenigingen, die in dezen mooien wedstrijd willen meedingen, kunnen zich met datums enz. opgeven by het bestuur, opdat^voor eene goede regeling kan worden zorggedragen. Chr. Jongelingen—vereeniging. De Christelijke Jongelings—Veree niging "Immanuel" alhier, hield Maan dagavond 2 Mei met hare leden en begunstigers haar 15e jaarvergadering in de zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen. De opkomst was zeer goed. De Eere—voorzitter de WelEerw. Heer Ds. H. F. H. Schlemper opende deze vergadering met het laten zingen van Ps. 103: 1, waarna hy voorging in gebed. Vervolgens heette hij allen hartelijk welkom. Hy wees op het weik der vereeni ging waarvan hij hoopte, dat het moge zyn lot uitbreiding van Gods Konink rijk, daarvoor riep hy de hulp in van de ouders. Na dit opwekkend openingswoord gesproken te hebben gat Z.Eerw. de eiding over aan de Voorzitter der vereeniging den heer B. A. G Trtff rs. Hierna kreeg de secretaris de heer M. Mayers, gelegenheid om het 15e aarverslag uit te brengen. De Secretaris had boven zyn verslag geschreven „De Heere zal u bewaren voor alle kwaad", naar aanleiding van 5. 121 7a. Op dezen tekst gaf de secretaris eerst eenige beschouwingen en kwam dan tot het zakelijke ge deelte. De vereeniging lelde vorig jaar 21 leden, thans 25. 't Aantal beguns tigers is van 37 tot 48 voorultgeloo- )en, waaruit wel blijkt dat de veree niging in ledental en begunstigers steeds toeneemt. De penningmeester de heer L. Blom, bracht zijn fnantiëel verslag uit waar uit bleek dat de vereeniging dit jaar nog een voordeelig saldo van f 32.13'/a kon boeken. Na dit hulshoudeiyk gedeelte ging men over tot het meer vrooiyke en er volgden talrijke voordrachten en enkele onderwerpen, waarmede cfe avond tot aller tevredenheid in pas sende ontspanning werd doorgebracht Afgevaardigden van Zuster—vereeni gingen brachten hunne beste wenschen over. De voorzitter sloot dezen goed ge slaagden feestavond met het laten zlrgen van Ps 130: 2 waarna hl voorging in gebed. Waalwljksche Onlwikkelingsclub. De Waalwljksche Ontwikkelingsclub komt Vrijdagavond in Hotel Verwie byeen. Er zal gesproken worden over contingenteering, over welk onderwerp de heer K Bierlaagh een inleiding za houden. Tooneeluitvoering ten bate van het Crisis - Comité. Blijkens In dit no. voorkomende advertentie wordt a.s. Dinsdagavond 10 Mei door de Tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap" een voor stelling gegeven ten bate van he Crisis—Comité van het bekende tooneelwerk„Een die niet geteld wordt". Met dit stuk behaalde de vereeniging op hel concours in Prln senhage een derden prys. Het werk is van de schryvers Joh. van Eekelen en jan Grosfeld. Ofschoon reeds meerdere uitvoeringen voor de Crisis slachtoffers zyn gegeven, twyfelen wy niet of de belangstelling voor dit interessante tooneelwerk zal by de laatste uitvoering in dit seizoen zeer groot zijn. Bezoek Raadhuis. Op ultnoodiging van den heer de Hoop, opzichter van het In aanbouw zijnde gemeentehuls hebben Zaterdag, middag de Bouwvak-patroons-vereeni- gingen Waalwyk en Sprang—Capelle, onder zijn leiding een excursie ge maakt door het gebouw Voor den aanvang hiervan gaf de heer de Hoop In de teekenkamer een korte verhandeling over de bouwwijze van den heer Kropholler in het alge meen en van dit bouwwerk In het bijzonder. Hij wees n.m. op de groote gevelvlakte, die niet onderbroken wordt door het inbrengen van ramen waar zy totaal overbodig zouden zijn, maar alleen op die plaatsen waar zy voor de diverse vertrekken het grootst mogeiyke effect beoogen. Ver volgens attendeerde hy «p het groote dakvlak zonder onderbrekingen, dit een waardige overdekking vormt voor dit massalt gebouwook wees hy op de verschillende maten der steenen, die uit drie afmetingen bestaan, voor den hoofdbouw de grootste en ook op de typische z.g.n. ezelrug op den nok, waar men gewend is vorstpannen aan fe brengen. Wat het binnenwerk betreft, hier had natuuriyk de constructie de grootste aandacht der vakmenschen. Van elke zaal, hal of vertrek, resu meerde de heer de Hoop het doel en de beteekenis, evenals de In hal en gangen geplaatste toepasseiyke spreu ken en symbolen, die alle, evenals de gevelsteenen uit de hand gebakken zyn. Het geheel maakte op allen een roolschen indruk en allen spraken de loop uit. dat, als straks het gebouw daar Is, zy nog eens in de gelegen heid gesteld zullen worden, deze excursie te herhalen. Alle tegenwoordigen waren zeer voldaan en dankbaar gestemd tegen over den heer de Hoop voor zyn prettige en deskundige voorlichting. Zoo'n bezoek is voor eenieder ten zeerste aan te bevelen. Rectificatie. In ons no. d.d. 29 April stond in de mededeellng over Kruschen—Salts dat de prijzen waren f 1 90 en f 1.60 per flacon. Dit berust op eene ver gissing onzerzyds, dit moet zyn 0.90 en f 1.60 per flacon. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost, cantoren werd gedurende de maand April 1932 ingelegd f69565 50, terug betaald f79170.57. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 4873. De contingenteering van den invoer van schoeisel. Op het wetsontwerp tot regeling van den Invoer van schoeisel heeft de regeering een tweede nota van wyzi- glng ingediend, waarbij eenige artike len worden opgenomen In verband met de opneming van een stratbepa- Ing in dit welsontwerp. Contingenteering van schoeisel. Het Bestuur der Federatie van Neder- landsche Schoenfabrikanten kwam dezer dagen in voltallige vergadering te Tilburg byeen. Hoofdpunten van bespreking waren de momenteele toestand der Neder- landsche Schoenindustrie, alsmede de wijze waarop deze door de contingen teering van den invoer wordt beïnvloed. Geconstateerd moest worden, dat van eene opleving, welke van de contin genteering werd en op goede gronden ook mocht worden verwacht, tot nu toe nog geen sprake is. De oorzaak hiervan zal een leder, die zich de moeite getroost de invoercljfers over het eerste kwartaal van 1932 te bestudeeren, spoedig duidelijk worden. Uit deze cyfers blijkt, dat alle bepalingen van het contingenteeringsbesluit van 5 Februari ten spijt van eene be- perking van den Invoer niets terecht is gekomen. Terwijl volgens Art. 1 van het K. B. van 5 Februari aan lederen schoen werk over de maanden Januari, Februari en Maart slechts zouden mogen worden Ingevoerd 149.000 paar, werden ln werkeiykheld binnengelaten 352 000 paar, derhalve een overschrydlng van het contingent met 136 °/011 Inplaafs dat de Invoer werd teruggebracht tot de helft van den gemiddelden invoer van het eerste kwartaal der basisjaren, overtrof de invoer dit gemiddelde met 36 °/o 111 Ten aanzien van robberschoeisel ging het al niet beter. Terwijl het contingent 474 000 paar bedroeg, wer den Ingevoerd l 107.000 paar of 134 °/0 meer dan het by K. B. vastgestelde contingent 111! Het behoeft geen nader betoog, dat de vergadering unaniem van oordeel was, dat eene dergeiyke uitvoering van wetteiyke maatregelen niet zonder protest kan worden gepasseerd. De Nederlandsche Schoenindustrie eischt eene rlchtige uitvoering van de maatregelen, welke werden getroffen om haar van een te gronde gaan onder abnormale omstandigheden te be hoeden. De Federatie besloot daarom een onderhoud aan te vragen met den Minister van Arbeid. Handel en Nyver- held teneinde ln de gelegenheid te worden gesteld hare grieven over de uitvoering van het contingenteerings besluit nader mondeling toe te lichten en op een spoedige verbetering ten deze aan te dringen. Woensdag 4 Mei 1932. 55e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5