IH loinnaierialen handel I. C. VAN BAAELEM. THEO VAN DELFT op Donderdag 19 Mei In de LangsM Deginl men nu in begnipen Schilderijen en Studies uit Griekenland EW Toegang vrij. 22 gulden Klumpers Kleedingmagazijn i Til 1 :i|! f !b i' 'r 1 I if Lilt] 1 'f I 1 t ilj I Jiff im De Eerw. Heer Kapelaan Maas Is voornemens a,s. Donderdagavond zlin uiteenzetting van de encycliek .Quadragesima Anno" in het v.m. Patronaatsgebouw te vervolgen. Onze voetbalclub Longa, die den 2en Pinksterdag deelnam aan den nederlaagwedstrljd bij D. V. O. te Haarsteeg, won van deze met 9 1. Maandagmiddag om 4 uur werd voor den len keer gespeeld door de R.K. Voetbalclub P.S.V. en wel tegen luliana. Zooals te verwachten was, verloor P.S.V. en wel met 9—1. Daarna speelde P.S.V. 2 tegen Longa 2. Dit liep iets gelukkiger af, daar nu slechts met 4—0 verloren werd. Dat de opening een eenigszins feestelijk karakter had, is te begrijpen. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 17 Mei. Ter vee markt waren heden aangevoerd 182 paarden, 5 veulens, 1295 magere run deren, 1000 vette runderen, 580 vette kalveren, 1112 nuchtere kalveren, 208 schapen of lammeren, 1077 varkens, 39 biggen en 22 bokken of geiten. De prijzen waren: koeien 17.522, 28 32, 3536 ct., ossen 17.520, 27—30 3335 ct., stieren 1517.5, 2022.5 2527 ct., kalveren 22.530, 40 45 en 52.557.5 ct., schapen 1621 ct., varkens 9.510, 11 ct., alles per pond. Prijzen per stuk: schapen 10-15, lammeren 1416, melkkoeien 140 —240, stieren 65300, paarden 150270, slachtpaarden ƒ90150 hitten ƒ60—110, veulens 20—40, kalf koeien 135240, pinken 45— 90, vaarzen 100150, biggen 2 4.50, fok nuchtere kalveren 815, slacht nuchtere kalveren 2.504.50, biggen 3050 ct. per week. BURGERLIJKE STAND. EETHEN. Over April 1932. Geboren: Tennis Philippus zv I). G. Sterken burg en J. van Beuzekom. Tennis Neelis zv C. J. van Wijk en H. J. Kr: nier. Cornelia dv A. Burghout en A. van Beuzekom. Gehuwd Teunis Willem Vos, oud 21 jaren en Janneke Joh. Nieuwkoop oud 18 j Overleden Willem Dirk van Wijlen, oud 48 j. echtgenoot van Cornelia Maria Gijbe Judik van Mersbergen, oud 62 j. eehtgenoote van Cornelis de Graaft' RAAMSDONK. Van 7 tot en met 13 Mei 1932. Geboorten. Cornelis P zv Petrus C Zijl mans—van Rijn Martinus J zv Martinus C van Seeters—Broeders. Overlijden. Jacobus Fijneman 53 j Jacoba Ch. Oosterling 17 j. Huwelijken. Wilhelmus H Prinsen 21 j en Dora C Broeders 21 j Michael J v Strien 26 j en Martina A Roomer 23 j. WAALWIJK. Rectificatie. In de opgave van den Burg. Stand over de week van 6—13 Mei stond onder ge boorten Johannes C F zv M J A v d Linden en A M Schalkendit moest zijn Johannes C F zv J v d Broek (overleden) en A M Schalken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. Met groote verwondering heb Ik ge zien, dat de 3e bijdrage van de leer lingen der Rijksvakschool voor het Nationaal Crisis—comité, af deeling Waalwijk onder een geheel ander hoofd verantwoord wordt, dan de beide vorige keeren en wel onder het hoofd R K. Crisis—comité met bijvoeging Afdeeling Nationaal Crisis—Comllé. Op aanvrage der leerlingen heb ik mij gaarne belast met de inzameling van deze bijdrage voor een nationaal doel, waarbij de nationale saamhoorlg- heidsgedachte, door de Regeering ge wild, bewaart dient te worden. In Uw laatste verantwoording schuift U de nationale saamhoorigheidsge- dachte, die in den naam van het Crisis comité duidelijk uitkomt, op de tweede plaats en brengt daarvoor op de eerste plaats slechts een der Comité's en wel het confessloneele, terwijl het Alge meen Comité eenvoudig uitgeschakeld wordt. Door minderheden op een dergelijke wijze te negeeren handelt U in strijd met den naam en de bedoeling van het Nationaal Crisis—comité, zoodat ik meen U te mogen verzoeken, in den vervolge bijdragen van ons Insti tuut te verantwoorden, zooals U voor heen altijd gedaan hebt, onder het hoofd NATIONAAL—CRISISCOMITÉ .Afdeeling Waalwijk", daar ik anders tot mijn spijt meen deze bijdrage aan het Nationaal Crisis comité in den Haag te moeten af dragen. De Directeur Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAERDEN. Tot onze spijt noodzaakt de heer v. d. Waerden ons nogmaals op deze kwestie terug te komen. Al enkele malen hebben wij hier uiteengezet hoe de Waalwijksche afdeeling van het Natonaal-Crisiscomiléhet R. K. Crisis—Comité gevormd Is Wij be hoeven dit niet nogmaals te doen te meer daar wy veronderstellen dat de heer v. d. W. even goed weet hoe de vork eigenlijk in den steel zit alswy. Heeft de heer v. d. W. nog altijd gemoedsbezwaren tegen den naam van het comité, hoewel toch reeds voldoende aangetoond en bewezen is dat deze bezwaren zonder eenigen reëelen grond zyn dan lijkt het ons beter dat hij zich rechtstreeks wendt tot het R.K. Crisis—comité. Wy geven immers niets anders dan den offlcieeien naam van het instituut waaraan degelden worden afgedragen verandert deze naam dan zullen wij natuurlijk evengoed het hoofd waar onder de bydragen worden verant woord wyzigen. Inderdaad zijn de eerste bijdragen onder het hoofd Nat. Crisis—coml afd. Waalwijk opgeno men, maar na de onverkwikkeiykheden die door een groepje personen zyn uitgelokt, hebben wy gemeend de zaak zuiver te moeten stellen en ons aan den offlcieeien naam te moeten houden. Wij hadden intusschen niet ver wacht van die zyde nu nog deze op merking te zullen hooren daar wij in de meening verkeerden dat de heer v. d W. een hooger standpunt zou innemen en niet over een eenvoudige naamskwestie zou vallen. Wy zullen dus ons hoofdje moeten handhaven, alleen zou het ons spliten voor de Waalwijksche crisis-slachtoffers als de Vakschool-leerlingenhun bijdrage voortaan naar den Haag zullen zien gezonden, waardoor het rechtstreek- sche profijt voor onze ingezetenen zou verloren gaan. Wij vragen ons ook af of dit wel in de bedoeling ligt der leerlingen die het geld opbrengen en die daarby waarschyniyk niet aan politieke bedoelingen of i.d. zullen denken. Red. BUITENLAND. De moord op den fapanschen premier Inoekal. De moordenaars van minister president Inoekai hebben voor de japansche politie verklaringen afgelegd over hun daad. De moord was reeds verscheidene maanden voorbereid. Zij hebben geen berouw over hun daad. Zy verklaarden te weten, dat hun de doodstraf wacht. Zy zuilen dien dag kalm afwachten. De daders leggen er den nadruk op, dat zy uit vaderland, lievende motieven gehandeld hadden. Het leger heeft een ultimatum uitgevaardigd, waarin de vorming van een nationale regeerlng wordt geëlscht. Het is niet onmogeiyk, dat met dit ultimatum rekening zal worden ge- louden. Volgens de Japansche grond wet toch moet de minister van oorlog uit de generaals worden gekozen, zoo. dat er geen kabinet kan worden ge- yormd zonder de goedkeuring van het 'eger. Dit zal echter zijn goedkeuring onthouden aan de vorming van een partykabinet. GEMENGD NIEUWS. Groot Fransch passagiersschip In vlammen. Onzekerheid omtrent het lot der opvarenden. De paketboot .Georges Phillipar* van de Messageries Maritimes, groot 21.000 ton, op weg van China naar Marseille is in brand gevlogen op mijlen afstand van Kaap Gardafui in de Golf van Aden. Het schip had 600 passagiers en 300 manschappen aan boord maar is thans verlaten. Het Russische stoom schip „Sovietskaianeft" en de Engelsche stoomschepen .Contractor" en „Mah- sud" zijn ter plaatse en nemen de overlevenden aan boord. Andere stoomschepen zijn naar de plaats des onheils onderweg. Het apansche stoomschip „Hakonemara" bemerkte een ledige reddingsboot. Men weet nog niet, hoeveel personen er zijn verdronken. Men gelooft, dat de brand midden, scheeps ontstond en dat het 't te water aten der reddingsbooten verhinderde. )e Georges Phillipar was in 1930 van stapel geloopen en gebouwd voor de vaart in het verre Oosten. Het schip dat 172 meter lang en 21 meter breed was had een waterverplaatsing van 21.448 ton en deed zijn eerste thuisreis. Gemeld wordt dat het Russische petroleumschip „Sovietskaianest" 400 overlevenden van de „Phillipar" aan )oord heeft, terwijl door de stoom schepen .Contractor" en .Mahsud" 263 passagiers zijn opgepikt, welke in Aden aan land zullen worden gebracht. De kapitein van de „Georges Philli par" is gered door de .Sovietskaianest". Een vlot met twee der schipbreuke- ingen wordt gemist. Het Persagentschap Havas geeft verscheidene berichten uit Aden over iet brandende passagiersschip. Het Russische stoomschip „Soviets- taianest" deelt mede dat zij passagiers en bemanning aan boord heeft geno men en dat het schip geheel in vlam- men staat. Het moet als verloren worden beschouwd. Het Engelschestoomschip.Mahsud" ïeeft 134 overlevenden opgenomen en maakt bekend dat er lijken in de zee drevendaarentegen berichtte een an der schip dat de bemanning en passa- giers naar Aden onderweg zijn. Het is nog niet te zeggen hoeveel dooden er by den ramp te betreuren zijn. Eerst werd van 250 gesproken doch thans hebben de Messageries Maritimes medegedeeld dat gevreesd wordt dat onder de passagiers enkele slachtoffers zyn gevallen tydens de reddingsmaatregelen. De Britsche stoomschepen Contractor en Mahsud zijn gistermiddag om hal vier met de geredden van de George Philippar de haven van Aden binnen geloopen. De Messageries Maritimes verklaren, dat de Philippar niet he maximum aantal passagiers heeft ver voerd. De geredden zouden dus byna het totaal aantal passagiers uitmaken. Het aantal slachtoffers zou dus be duidend minder zyn dan gisteren werd verondersteld. Indische en Nederlandsche passagiers aan boord. Aan boord van de .Georges Philllppar hadden zich te Singapore een aanta passagiers uit Ned. Indië ingescheept, o.a. twee kinderen en een gouvernante. Bovendien behoorde tot deze Indi sche passagiers mevr. j. Marissen me haar baby. de heeren J. E. A. Wabr, F. W. C. Ledeboer, L. V. Ledeboer, mevr. Canne, twee dochters en de heer A. G. Boot. De volgende Nederlanders zouden zich op het schip bevonden hebben: Te Saigon hebben zich ingescheept: de heer De Man. mevr Manus, de heer Meyer de Leeuw, de heer Munck, de heer Nguyen van Hiep, mej Stas, de heer en mevr. van Pelt en kinderen en de heer Jan C. Visser. Te Singapore: de heer Hoenes, de heer Meyer, de heer Pesgens. Te Hongkong: de heer en mevrouw Renner. Verhaal van geredden. Overlevenden van de .Philippar die zich thans aan boord bevinden van de „Contractor" deelen mede, dat de brand zóó hevig was, dat hij op een afstand van 35 mijlen nög kon worden gezien. Aan boord ontstond echter geen ernstige paniek. De brand brak 's morgens om twee uur uit tengevolge van kortsluiting in een hut eerste klasse. Het heette aanvankelijk, dat een honderdtal passagiers zich onmogelijk in veiligheid konden stellen en dat eenigen van hen, zouden zijn omge komen. De brand breidde zich met een ontzettende snelheid uit en dreef de passagiers naar het voorschip De vlammen tastten ook het radiotoestel aan, zoodat het onmogelijk was, een S. O. S.-telegram te zenden. Het meerendeel der overlevenden was in nachtgewaad en heeft alles verloren. Tal van passagiers, die niet in staat waren, de reddingsbooten te bereiken, wierpen zich in het water en werden door haaien bedreigd. De overlevenden verhalen hartver scheurende tooneelen. Mannen, vrou wen en kinderen werden van elkaar gescheiden en worden sindsdien door een ontzettenden angst gekweld, daar zij niet weten, of hun dierbaren levend of dood zijn. Een baby en een kind van twee en een half jaar, bevinden zich aan boord zonder hun ouders. Geen Neder landsche slachtoffers Onder de geredden van de „Georges Phillipar", die aan boord van de .Contractor" en de „Mahsud" te Aden zyn aangekomen, bevinden zich erkele Nederlanders. DeandereNederiandsche overlevenden zijn aan boord van de .André Lebon" op weg naar Djlboeti Vermoedeiyk bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. De ramp in het Moezeldal. 20 personen door schupo's gered. Omtrent den wolkbreuk in het Moezeldal wordt nog gemeld, dat door de tegenwoordigheid van geest en den persoonlijken moed van eenige schu- po 's een twintigtal personen van een wissen dood zijn gered. Ongeveer twintig wandelaars schuil den in een kleine kapel in het Mueh lental bij Guels. De kapel stond ech ter doordat het water met donderend lawaai het dal instroomde, in een oogwenk tot aan het plafond vol water. Door het geweld van het water werden de menschen tegen 't plafond aangedrukt en weldra stonden zij tot aan hun hals in het water. De menschen hielden hun kinderen zoo hoog mogelijk boven zich uit. De toestand werd echter steeds ondraag lijker, doordat zij nauwelijks meer adem konden halen. Toen op het hulpgeroep eenige schupo's te hulp kwamen, bleef er geen andere mogelijkheid hen te hel pen, dan een gat in het dak te slaan en de opgeslotenen hierdoor één voor één in veiligheid te brengen. Van de bevrijde personen moesten er drie met ernstige verwondingen in een zieken huis opgenomen worden. CORRESPONDENTIE. Aan onze abonne's te Waspik In ons Pinksternummer is verschenen een eerste brief uit Waspik van Adept. Wy gelooven dat het van belang is voor onze lezers daar ter plaatse en 't zeker hunne belangstelling zal hebben, dat verschillende feiten en gebeurte nissen in briefvorm eens worden beschreven en bekeken. De bedoeling is deze brieven om de 14 dagen te publiceeren, misschien ook wel eens 'n keer meer, naar om standigheden. In eik geval komt er Zaterdag weer een. REDACTIE. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. Crisis.Comlté. Afdeeling Nationaal Crisis-comité Rectificatie. De bydragen der Vakschool-leerlin gen was niet f18 15 zooals Zaterdag opgegeven, doch f 18 60, zoodat het totaal thans is f 266 14 Fieis—botsing. Zondagavond kwamen enkele wiel- ryders op den weg vanaf de Koestel- berg met elkaar in botsing doordat een viertal jongelui het vertikte uit te wijken voor den heer P. S. die hen achterop kwam. Een der vier kwam met zijn gezicht in de prikkeldraad terecht hetgeen hem een paar leeiyke schrammen bezorgde. Een goede straf voor iemand die zondigt tegen de verkeersregels. Bezichtiging Raadhuis. Wij herinneren de leden van Waal- wyks Belang nogmaals aan de gele genheid die er Zaterdagmiddag voor hen bestaat om het nieuwe raadhuis onder deskundige leiding te bezfeh- tigen. Diegenen die van deze gelegen heid gebruik maken worden verzocht zich langs het oude gemeentehuis naar het bouwterrein te begeven, waar zy in het bouwbureau, achter het nieuwe raadhuis, zullen ontvangen worden. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag van 7—8 uur. Gym nastiek adspiranten K. en V. Donderdag van 8-9.30 uur. Gym- nastiek heeren K. en V. Vrijdag van 8-9 30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Vrydagavond 5.30, 7 en 8.30 uur repetitie adspiranten W.G.V. Zaterdag 8!/a u. Repetitie voor allen. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertafel „Oefening en Vermaak". VER KEER SLESSEN VAN DEN A.N.W.B. (9e Les). IIou als fietser zooveel mogelijk rechts. De grondregel van hel verkeer is: „Hou rechts!" Dat werd al in de eerste les geleerd en de menschen hebben dat afgekeken van de mieren, die in een mierennest ook rechts houden. Blijf dus zooveel mogelijk aan den rechterkant van den weg. Wie een ander wil inhalen, moet hem links voorbij gaan. De langzaamste rijder wordt op 'n weg natuurlijk het meest door ande ren ingehaald en een auto, die snel rijdt, zal dus meer menschen moeten inhalen dan een fietser. Daarom moet een fietser, die op den rijweg fietst zooveel mogelijk rechts houden. Op het plaatje geeft een stippellijn het midden van den weg aan en nu blijkt het duidelijk, dat de fietsers op de rechtsche teekening verkeerd rij den. Ze mogen niet zoo op het midden van den weg komen, want nu versper ren zij den weg voor de auto die hen achterop rijdt. De man met de handkar doet het goed; die blijft zoo dicht mogelijk hij liet trottoir aan zijn rechterhand. Op het plaatje links rijden de fiel- sers veilig rechts van den weg, dicht langs het voetpad, zoodat de auto hen goed voorhij kan rijden. En bovendien rijden ze behoorlijk achter elkaar, hetgeen op een drukken weg veiliger is dan naast elkaar. Maar al te vaak ziet men op een rijweg een rijtje fiet sers naast elkaar over de volle breed te van den weg. Dat is natuurlijk ver keerd, want de auto's kunnen dan niet ongehinderd voorbij rijden. Op een breed fietspad mogen fiet sers wel twee aan twee naast elkaar rijden, als ze maar zorgen, dat er vol doende ruimte overblijft voor een an deren fietser om te passeeren. Als 't fietspad smal is, blijf dan steeds ach ter elkaar rijden. ADVERTENTIëN. GETROUWD FR. DUMOULIN en M. FRANKEN die, mede namens wederzydsche familie, hartelijk dank zeggen voor de betoonde biyken van belang stelling. 48225 Waalwijk, 12 Mei 1932. Magazijn aan de Haven Mr. van CooVhstraat 71, Telefoon 236 Alle Bouwstof!' a, alsook Bak teen en Kalkzandsfeen. Uit voorraad. van van In de achterzaal van Hotel V E R WIE L. dat men altijd te veel betaalt heeft voor Heeren- en Kinder kleeding. NU IS DAT AFGELOOPENEn waarom Omdat iedereen nu voortaan weet waar men voor het fijnste kamgaren costuum kan koopen, waarvan de af werking niet beter zijn kan, daar ze door onze eigen kleer makers gemaakt worden. Bovendien vindt U by ons een ruime keuze Deml-Saisons, de nieuwste en beste stoffen, voor den spotprys van 18 gulden. Regenjassen zuiver wollen gabardine, zyden-voerlng, slechts f17 50. Speciaal adres voor blauwe en zwarte kamgaren Heerencosfuums met zyden-voering vanaf 17 tot 21 gulden, ook voor corpulente personen. HET IS ONGELOOFLIJK en daarom noodigen wy U uit eens een kijkje te komen nemen in NIJverstraat 16 bij de Molenstraat. P. S. Komt U per autobus of tram Wilhelminapark af stappen. Vraag naar de Molenstraat. 31. i I ni 1 «jf i i v- rr\.\- i

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6