in VIN HET MM 1EN. «gen erij >F. H. Koisteren-Lagarde. VADER CATS HAD GELIJK! Ea. P. T. Bierlaagh-van der Heijden Anton Holtgrefe H. de Bont-v. Huiten Limonades en Sorbets 3 Zaterdag 28 Mei '32. 55e Jrg. DERDE BLAD. het onze yoor ame 'Ml jOVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Mei 1932. van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. gleden der Kamer worden uitge tot bijwoning eener spoed ie vergadering, welke zal ge worden a a. Maandag 30 Mei gin. om half drie ten raadhulze aalwijk. punten van behandeling: Nadere besprekingen inzake op. Comité betreffende de kwestie .Scheldeverbinding. Mededeellngen omtrent huur jrlokalen. Schrijven van de Federatie van aigingen van Nedetl Lederfabri- inzake contingenteerlng van Verzoek om subsidie der Afd n van de R.K. Middenstands- Iglng „De Hanze" in verband de te Dongen te houden Algem. ane Jaarvergadering der R.K. standsvereeniging in 't bisdom nlssle van Toezicht op het Lager irwljs In de gemeente Waalwijk. verslag over den toestand van 0. in 1930 en 1931, toegezon- aan den gemeenteraad, luidt als IGERS, parts prijzen. .OOS, iraaff LEUM ■ende dig en rIJK. len. ericht «r voldoening aan art. 184 van de wet heeft de Commissie van Icht op het L. O de eer U het (!ag aan te bieden over den toestand het lager onderwijs in Uwe ge ste in 1930 en 1931. De Commissie. Commissie bestaat uitdeheeren de Vries, voorzitterA Froklage, tttaris P. H. Broos, J. L v. Kempen, elen, C Witlox en H. v. d Waer- weik laatste lid voor den heer A. nt in de Commissie heeft plaats en. oien, leerlingen, onderwijzers enz. Commissie heeft weder een lijst ngesteld, hierbij ingesloten, waar. het voornaamste, dat hierop be ng heeft overzichtelijk staat ver. dit overzicht blijkt dat de scholen gewoon lager onderwijs op 31 1931 werden bezocht door 1636 kinderen, nl. 833 (817) jongens 3 (770) meisjes. K. Scholen 1402 (1345) n.l. 712 (693) j en 690 (652) m. br. School 119 (118) n.l. 57 (53) j. en 62 (65) m penb. School 115 (124) n l. 64 (71) j. en 51 (53) m. usschen haakjes zijn geplaatst de eenkomstige getallen voor 1930. Ipvallend is ook nu weder, dat het entage ongeoorloofde verzuimen de R.K. Meisjesschool, Grootestraat heel wat grooter is dan aan ere scholen. >ok blijkt dat er nog een groot ial leerlingen het 7e leerjaar niet maken n 1. 94 (65). [Hierin zijn niet begrepen de leer en, die op het eind van het 6e jaar de school verlaten om een ere onderwijsinrichting te bezoeken, route zorg is wederom besteed aan verzamelen van gegevens voor de ede hierbij gaande lijst, waarop meld staat hoeveel leerlingen na 't laten der school op andere dag len zijn geplaatst, hoeveel een acht hebben gekozen en hoeveel deze laatste nog in een of andere im onderwijs genieten, en deze ge. 1st in jonger.8 en meisjes, e getallen, die betrekking hebben kinderen, die nog avondonderwijs angen zijn eenigszins te laag at enkele eerst na een of meer n naar inrichtingen van avond erwijs gaan. I Omtrent het bezoek van Waalwijksche rllngen aan avondcursussen voor ndels- en nijverheidsonderwijs kun- wlj nog het volgende mededeelen De RK Middelbare Handels- ondscursus telde Sept 1931 7 nieuwe wllngen5 meisjes en 2 jongens (uit aalwijk). De Avondteekenschool werd voor eerste maal bezocht door 20 jon na (uit Waalwijk). c. De verschillende winteravond- «ftussen van de Rijksschool voor ^enmakers en Leerlooiers alhier «den bezocht door 3 jongens van jaar, 9 van 14, 7 van 15 en 4 van jaar en door 2 meisjes van 13, "»an 14, 4 van 15 en 3 van 16. Opvallend is ook hoe weinig kin «en, vooral is dit bij de meisjes het hal, nog verder studeeren. Bij het bezoek, dat enkele leden der •omtnissie aan de scholen brachten dateerden zij dat de speelplaats in de Christelijke School, voor zoo- zij niet overdekt is, begrint is en zoo dat bij regenachtig weer zij te gebruiken is, terwijl ook de inoirs en WC's, evenals die van de Penbare School niet in een behoor den toestand verkeeren. Ofschoon ?er 't algemeen de Commissie haar Ie tevredenheid wil betuigen over Inrichting en den toestand van de Drinkt onze heerlijke verfrlsschende o.a. GRENADINE RANJA ROJO CITROEN ANANAS KERSEN PERZIKEN FRAMBOZEN ZWARTE BESSEN Enz. Limonade en Spuitwater op kogelflescti|es. Groote sorteering GEDISTILLEERD, WIJNEN en LIKEUREN. Aanbevelend, scholen in Uwe gemeente, meent zij toch Uwe aandacht hierop te moeten vestigen, opdat, zoo mogelijk daarin verandering gebracht wordt. Oranje—Hals. Dinsdag j.l. vergaderde het bestuur van „OranjeHuis" ter bespreking van de viering van Koninginnedag. Hoewel de tijdsomstandigheden niet bizonder gunstig zijn voor een feest stemming, heeft het bestuur gemeend, de kinderen op dezen dag een kleine ontspanning niet te mogen onthouden. Unaniem was men van meening dat het te organiseeren Kinderfeest zoo mogelijk op den Verjaardag van H.M. moet plaatshebben Dit punt zal nader in de vergadering van hei Centrale Comité worden besproken. Het spreekt vanzelf dat hiervoor de medewerking van H.H. Fabrikanten noodig is, ten- einde de ouders in de gelegenheid te stellen het kinderfeest bij te wonen. In den loop der volgende week zullen de contributiekaarten worden aangeboden. Wij zijn ervan overtuigd, dat alle leden gaarne hun penningske voor onze ruim 600 schoolgaande kinderen zullen willen offeren. De meeste van hen zullen toch reeds het een en ander moeten ontberen in de zen tijd; een vroolijke dag zal hun goed doen. Gegadigden voor het nagras (hooien of weiden) zullen derhalve moeten zorgen op 10 en 13 Juni aanstaande aanwezig te zijn. W. B. Dezer dagen werden de wandelaars plotseling verrast met twee rustbanken in 't plantsoen tegenover het Station S.S., daar geplaatst door 't gemeente, bestuur van Waalwijk, als bltyk van belangstelling bij 't 25 jarig bestaan van Waalwijks Belang De beide banken zijn geplaatst tegenover elkaar langs den hoofdweg vanuit de Mr. v. Coothstraat in een inbuiging van de bloemperken en zien er eenvoudig en netjes uit en trekken reeds vele liefhebbers. Zij dragen 't opschrift1907 W. B 1932 Autobotsing. Door onvoorzichtigheid van den be stuurder van de eerste kwamen Don derdag de vrachtwagen van v. E uit Tilburg en de luxe wagen van den heer v. G. alhier in botsing. De wagen van den heer v. G. werd beschadigd, echter niet ernstig. Gisteravond vloog een auto van den heer T. in brand. Met een blusch- apparaat kon het vuur nog gedoofd worden, zoodat de schade zeer geringis. Waalwijksche Zwemvereenlglng. Vanaf 20 26 Mei is door 395 per sonen gebruik gemaakt van de bad- en zwemgelegenheid. De temperatuur is ló1/»°- Ontslag in de mandenindustrie. De te Haarsteeg, Nieuwkuijk en Vlijmen gevestigde mandenfabrikanten hebben met ingang van 28 Mei het personeel ontslagen. De fabrikanten hebben laten weten dat ze genegen zijn om door te laten werken, indien de arbeiders genoegen nemen met een korting op de salarissen van 10 pet. Met den R. K. Bond van Houtbe- werkers zijn reeds onderhandelingen gevoerd, doch tot een besluit is men nog niet gekomen. Nationaal Blljartconcours. Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei hadden de volgende wedstrijden plaats In ons verslag Is verder vergeten te vermelden dat de oud-Waalwljker, de heer Em. Verhoeven, eigenaar van Hotel Suisse te Eindhoven den aan voerder als eerste met een kort, doch pittig speechje een bouquet heeft aan geboden. Wij stellen er prijs op deze aardige attentie van dezen oud—plaatsgenoot nog even te vermelden. Het is des wereldts loop, al slaet 'et somt\jts mis, De dochter wort een wijf, als nu de moeder is. Katte-jongens willen muysen, Ape-jongens willen luysen. Soo de kloek is, soo de klepel, soo de pot is, soo de lepel, Soo de moeder, soo het kint, let gesellen waer je wint l Indien ghy doet een mallen koop, als u verstant is op de loop, Het is voor u een staegh verdriet, als ghy u slechte waren siet, Het is voor u een staegh verwijt, dat ghy soo dwasen kooper zijt. Denk aan bovenstaande wijze woorden, als gij voor Uw huishouden. Uw landbouw, Uw tuin, Uw gereedschappen, Uw onderhoudsmate- riaal, Uw speelgoed naar KWALITEIT zoekt. Het is voor ons van belang U tot klanten te houden „De IJzer- en Verfhandel". Grootestraat 261263. Tel. 72. Naast het Nieuwe Raadhuis te Waalwijk. Zangersdag te Waalwijk. Door den R.K. Kerkkorer.bond „Si. Gregorius" zal op Zondag 5 Juni a.s. e Waalwijk een Zangersdag worden gehouden voor alle bij dien bond aangesloten kerkkoren te Waalwijken omgeving. Het programma voor dezen Zangers dag is thans verschenen. Om half vijf heeft de opening plaats met een plechtig lof in de parochiekerk St. Jan. De Gregoriaansche gezangen zullen worden uitgevoerd door alle zangkoren gezamenlijk, onder leiding van den heer Hoppenbrouwers uit Tilburg. De ZeerEerw. Heer van Erp, pastoor der par. St. Clemens en tevens lid van het geestelijk bestuur van den bond zal een toespraak houden over „de Muziek en de Liturgie". Om half zes wordt In Musis Sacrum een groote vergadering gehouden, waar de HoogEerw. heer N. H. J. v. Rielr pastoor-deken alhier, het openings woord zal spreken; Ook de WelEerw. heer de Bree. bestuurslid der Dioc. St. Greg. ver. te 's Bosch, zal hier een toespraak houden. Aan de te geven uitvoering werken acht zangkoren mede, nl. die van par. St. Antonius, St. Clemens, St. Jan. en O L. Vr„ allen te Waalwijk, het koor van het Missiehuis St. Antonius en der par. St. Jan, beiden uit Kaatsheuvel, en de koren der Wasplksche parochies St. Bartholomeus en St. Theresia. Hooigrasverpachtlngen Maasmond. Onder verwijzing naar de achter, staande advertentie vestigen wij er de aandacht op, dat dit jaar zoowel te Waalwijk als te Waspik maar één domeinverpachting zal worden gehou den, waarop zoowel het vóórgras als het nagra9, beide afzonderlijk, zullen worden aangeboden. De gewone nagrasverpachtingen, die anders in Augustus gehouden werden, vervallen dus. tusschen de vereenlging „De Schepper' en de vereenlging van 't Patronaats gebouw te Elshout. De uitslag hiervan luidt als volgt: De Schepper b. 170, p.329, gem. 1.91 De Schepper b. 173, p 315 gem. 1.82 Patronaat b 174. p 494, gem. 2.83 Patronaat b 177, p.445. gem. 2.51 Hoogste Korpsserie: P. Verwiel BJC. 22 p. Stand Amerikaansch spel. M. Klerks Elshout 22 p. H. Klein Elshout 14 p. A. Klein Elshout 13 p. J, de Gouw Elshout 13 p. Stand Barakspel, Henkelman 142 p. R Dekkers 139 p. J. Brok 137 p. Hedenavond komt op bezoek de vereeniging „Ons Genoegen', Dinsdag de vereenlging P. v. Daelen, Woensdag de vereenlging „W.S.C en Zaterdag de vereenlging „Amusement". Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 436 BETERE HEERENKLEEDING Huldiging W. S. C. Wfi hebben In ons verslag van W. S C.'s huldiging jl. Woensdag iets vergeten en wij stellen er prfls op di verzuim even te herstellen. De heer H Duljster, handelaar in kousen tricotages e. d.. heeft het promovee rend elftal n.l. voorzien van prachtige nieuwe shirts en kousen, van eerste klas fabrikaat. Een aardig en tevens zeer practisch geschenk, dat de spelers ten zeerste apprecieeren. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat zullen op Maandag 6 uni a.s. een excursie maken naar de electrische centrale der P N.E.M. te Geertruiden- berg. Des middags te half drie wordt het gezelschap door de directie ont vangen, waarna dit interessante bedrijf zal worden bezichtigd R. K. Werkliedenvereenlging. Op Zondag 29 Mei zal door de leden der R.K. Werkl.ver. te Baardwijk alsook door de leden der H. Familie de jaarlijksche bedevaart naar Elshout worden gehouden. Het ligt In de bedoeling om gezamen lijk in Maria's genadeoord te commu- niceeren, terwijl als voornaamste in- tentie dezer algemeene H. Communie zal behooren „uitkomst in de zware tijden." De processie zal worden be geleid door de harmonie St. Jan, die voor deze gelegenheid enkele speciale processiemarschen heeft ingestudeerd Biljartclub. In het café van den heer W de Haan alhier, is een biljartclub opge richt onder den naam „De vroolijke rollers. De biljartvereeniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer W. Pullens ('t Vosje) alhier is uitgenoodlgd om op Zaterdag 28 Mei den openings- wedstrijd te komen spelen, welke uitnoodiging door deze vereenlging is aangenomen. nMaar geduld hebben.' De Vischclub „Maar geduld hebben" gevestigd bij den heer P. v. Cromvoirt hield Zondagavond hare algemeene jaarvergadering Nadat de voorzitter de heer j. van Mier de vergadering had geopend en de leden een hartelijk welkom had toegeroepen verzocht hij den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen en het jaar. verslag uit te brengen. Dit keuTig verzorgde jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f58 42. Ook dit verslag werd onder dank aan- genomen. Vervolgens kwam het punt der agenda aan de orde feestelijke herdenking van het l2'/a jarig bestaan. Na een breed voerige bespreking werd ten slotte besloten om deze gebeurtenis op feestelijke wijze te vieren en zal later de leden een programma hierover worden voorgelegd. Hierna volgde sluiting. Verkeersverbetering in Noord.Brabant. De B B.N.. Bond van Bedrijfsauto, houders in Nederland, heeft zich tot verschillende autoriteiten in Noord irabant gewend, om de aandacht te vestigen op den minder goeden toe stand. waarin verschillende wegen verkeeren. Den heer Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat werd gewezen op den weg tusschen 's Hertogenbosch en Vlijmm die in minder goeden staat verkeert en voor het drukke verkeer veel te smal is, hetgeen vooral op de drukke marktdagen, zooals 's Woens dags en 's Zaterdags aan den dag treedt. Het ontbreken van een fietspad is mede oorzaak, dat het rijverkeer op den weg bemoeilijkt wordt en er steeds »evaar dreigt voor het ontstaan van ongelukken. Volgens het Provinciaal wegenplan ligt het wel in het voor nemen, waar mogelijk, vrijliggende rijwielpaden aan te brengen, waarmede het verkeer in hooge mate gebaat zal zijn en de kans op ongelukken bedui dend verminderd wordt. Bij het café van den Heuvel te Groot—Deuteren werd een belangrijke verkeersverbetering bereikt door op ruiming van de oude haag en het aanbrengen van een ijzeren hekwerk op betonnen voetstuk. Deze verbete ring zou volgens het oordeel van de weggebruikers volmaakt zijn, indien tevens het wegdek in de buitenzijde van de bocht iets of wat verhoogd zou kunnen worden. Leeszaalnleuws. De zevende aflevering van „Lees zaalnleuws" het maandblad van de openbare leeszaal op R.K. Grondslag te 's-Hertogenbosch bevat evenals de voorgaande nummers weer verschil lende lezenswaardige artikelen. Voor velen zal het zeker intressant zijn iets meer te weten over de verschillende soorten detective—verhalen. Verder zijn er artikelen over de Maria—ver. eerlng en over „Ons Maria-lied in de eeuwen". Kamer van Koophandel te Tilburg. Het jaarverslag over 1931 zegt o m. Het jaar 1931 toch bracht het kan zonder overdiijvlng gezegd worden de Schoenindustrie aan den rand van den afgrond. Vrijwel gedurende het geheele jaar moesten de werktijden worden inge krompen, terwijl zoo zulks niet het geval was, dit meestal slechts zijn oorzaak vond in de noodzaak betrek kelijk kleine orders op vaak belachelflk korten termijn te leveren. Bovendien moesten steeds meer arbeiders worden ontslagen. De prijzen der schoenen kwamen langzamerhand op een niveau, waarop de productie haast niet meer loonend was, doch waartoe men gedwongen werd, door de concurrentie van het buitenland, dat door lager loonpeil, steun van overheidswege bij export en meer dergelijke factoren, in Nederland goedkooper aanbieden kan dan de eigen industrie vermag. De binnenlandsche markt, toch reeds trager door de tengevolge der alge meene malaise sterk verminderde vraag, biedt door deze concurrentie van het buitenland voor de eigen industrie steeds minder afzetmogelijkheid, terwijl de export, in stede van de kans te bieden buitenlands compensatie te vinden voor wat ln eigen land ver loren ging, zich voor steeds grooter moeilijkheden geplaatst ziet. Het invoersaldo steeg over 1931 met 588 000 paren en f 681 000 en bedroeg over dat jaar 5.280000 paren en f 5 588 000. Tegenover een aanwas van den invoer van lederen schoenen van 1.270 000 paren tot 1.944.000 paren staat een inkrimping van den export van 449 000 paren tot 355 000 paren, wat in percentages uitgedrukt hierop neerkomt, dat over 1931 vergeleken met 1930 de Invoer toenam met 53°/0, doch de uitvoer afnam met 20°/o. Met de leerlooierijen is het al weinig beter gesteld. Werd ln het begin van het jaar nog vrijwel op volledige capaciteit gewerkt, doch tegen prtyzen, die geen winst toelieten, soms zelfs verlies opleverden, vooral In het laatste kwartaal moest veel personeel ontslagen worden en gingen verschillende fabrieken over tot verkorten werktijd. De leerfabrieken en leerlooierijen ondervinden uit den aard der zaak de malaise ln de schoenindustrie en het is niet mogelijk, door een vergrooten uitvoer de voorraden sterk te doen verminderen. Voorts ondervinden de leerlooierijen de concurrentie van de rubberfabrieken. De fraude kwestie van het slachthuis te Den Bosch. B en W. van Den Bosch 'hadden aan het accountants bureau Sparrius een onderzoek opgedragen naar de vermeende fraude aan het slachthuis te Den Bosch. in den winter van 1916 op 1917 werd aan het slachthuis door den directeur tijdens de distributie van varkens f 8 voor elk toegewezen varken gevraagd, mei het doel die bijdragen aan liefdadigheid te be steden. Van het totaal uit die „pot" werd plm f 11 000 gestort In de gemeentekas, terwijl de rest voor levensmiddelen ten bate der armen werd besteed. Een of meer kwade tongen kwamen nu rè 16 jaar nog beweren, dat de directeur betreffende die „pot" had gefraudeerd. Het onderzoek is thans beëindigd. De conclusie van het rapport luidt dat de beschuldiging, dat de heer van Hootegem, directeur van het slachthuis de door de varkensslagers in 1916 afgestane gelden ten eige bate zou hebben aangewend, volkomenon- gegrond Is en alleen haar ontstaan heeft te danken aan verdachtmakingen, die op geen enkel feit zijn gebaseerd. Hoewel het initiatief tot het afstaan van gelden van den heer van Hoote gem is uitgegaan heeft hij het toen malig college van B. en W. geregeld van deze aangelegenheid op de hoogte gehouden en kan hem dus ook geen verwet treffen van eigenmachtig op treden. In de vergadering van den gemeente raad werd een motie aangenomen van de Rechtsche Raadsfractie Van Hoeckel strekkende de conclusie van het rap port te publiceeren. DRUNEN. In de gehouden bestuurs vergadering van de Werkliedenveree nlging „St. Joseph" werd besloten a.s. Zondag na de Hoogmis, in de zaal van het Jongens—patronaat een alge meene veigaderlng te houden voorde leden dezer vereenlging en tevens voor de aangesloten leden van de steen- kolen-ccöperatie tot verkiezing van een definitief bestuur Gelegenheid be- staat om zich op deze vergadering nog als lid der coöperatie op te geven. Op trouwe opkomst wordt gerekend. Door het aanbrengen van twee lichtpunten In het achterompad alhier, is grootendeels voorzien ln een lang gevoelde behoefte. Echter voor een voldoende verlichting zou er nog een derde lichtpunt bij moeten komen. De menschen die langs dat pad wonen behoefden dan, vooral in de winter avonden, niet langer in het donker voort te strompelen, ten minsie, indien ook aan den weg wat meer aandacht geschonken wordt, die bij regenachtig weder, op sommige plaatsen onbe gaanbaar is. Zoolang echter op dien zandweg, door iedereen naar willekeur, allerlei vuil en afval wordt gedeponrerd, zooals tot heden het geval was, kan er van verbetering geen sprake zijn. Met het oog op het steeds toenemende verkeer daarheen, hopen wij ook daar zoo spoedig mogelijk een harden weg te krijgen. Door het bestuur van het Zie kenfonds der R.K. Werklieden—ver eenlging „St. Joseph" is tot bode aan-

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9