1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ES ru i i <R EülLLETOil es. Archibald Marshall. 50. WOENSDAG 22 JUNI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt ENSDAG en ZATERDAG, ^en, Ingezonden stukken, gelden enz. unco te zenden aan den Uitgever, loementsprijs per 3 maanden 1.25. co p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. F NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. inbare vergadering van den raad eente Qeertruidenberg. gehou. Vrijdag 17 Juni n.m. 2 uur. Hitter, de E A. heer J. Bianchi; f iris de heer Meijers. vezig alle leden, notulen worden goedgekeurd. 1 de leden zich van hun zetels i, doet de voorzitter mede- van een schrijven van mevr. ub, waarin wordt medegedeeld, E-A. heer Raub overleden is. de de jaren 1885 1887 was trledene burgemeester dezer ge- daarna was hij burgemeesier Ichtenvoorde, van Roermond en llburg. De Voorzitter hoopt dat edachtenis van den oudburge- in deze gemeente steeds zal voortlevenhet gemeentebe- Ieeft het schrijven van de wed. reeds met een brief van rouw- beantwoord. de orde Aanbieding verslag volkshuis- =—4 1931. Uil verslag wordt voor kennisgeving tomen. Gezondheidscommissie. anbleding rekening dienst 1931 irooting dienst 1933 van de jheldscommissie te Oosterhout. iii heer Timmermans wijst erop, sn de geheele begrooting n.l. óQ'/i, een bedrag van 1 850 ieer dan de helft wordt uitge- r voor vergoeding aan den secre y Spr. vraagt zich af of het werk gebreid is. Voorzitter licht toe, dat dit bijna ige kosten van den gezondheids, zijn, daar al het andere werk wordt gedaan. Het is wettelijk dat de secretaris gesalarieerd Op hem komt al het werk van ist neer, hij houdt het bureau ier Timmermans vraagt of de mheden van dien aard zijn dat iris gewettigd is. dan ?slo. :eke' I „De Echo van het Zuiden". yer 3a« •ten ia ar het Engelsch van ij kan gaan, als zij lust heeft, chards onwillig uit. an wilt u misschien wel zoo lijk zijn uw dochter bij mij te om het een en ander af te verzocht mevrouw Herbert oorbaar. 4>rds verliet de kamer zonder een woord te zeggen. duw Herbert kwam een week erug dan zij van plan was ge- ioordat een van de familiele- zij in Schotland wilde bezoe- k was geworden en ze bracht iee naar Wetstones. leisje was eerst buitengewoon erlegen, maar onder den in- Aan de mooie omgeving en de I 'ijke menschen om baar heen, le zij al spoedig. George en zij elkaar in maanden niet ge en waren dolgelukkig weer s samen te zijn. gf' fiicif )-grepj «1 f o: f d loj De Voorzitter zegt, dat het salaris voor enkele jaren verhoogd is om het op hetzelfde peil te brengen als In andere plaatsen,. De begrooting komt loch ook onder oogen van Qed. Staten die nog nooit aanmerkingen op het salaris hebben gemaakt. Wanneer het bedrag zou afwijken van hetgeen in andere plaatsen gegeven wordt dan zou dit zeker gebeurd zijn. De heer Timmermans gelooft, dat Qed. Staten geen aanmerking zullen maken, wanneer dat niet eerst komt uit den boezem der ingezetenen. Het bedrag is meer dan 50% der geheele begrooting. De Voorzitter zegt, dat men alleen moet zien welk werk eraan verbonden is, de vergelijking van het salaris met het totaal bedrag der begrooting gaat niet op. De heer Timmermans krijgt den in- druk, dat het salaris schromelijk overdreven ls. De Voorzitter wijst op het salaris van den ambtenaar van het Q.E.B., wiens werk toch ook In de avonduren kan worden gedaan. De heer Timmermans zegt, dat die functie veel grootere werkzaamheden meebrengt. De Voorzitter weet zeker, dat ook aan deze functie veel werk verbonden is daar de secretaris al hét werk voor de commissie doet. De heer Timmermans wil onder zoeken of het salaris in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden, in verband met de werkzaamheden al of niet te hoog is. Voorzitter. Het salaris is door Qed. Staten al met 3% verlaagd. Jansen. Dat is een verlaging die ieder heeft, maar dat moet buiten be schouwing blijven. Spr. onderschrijft de meening van den heer Timmermans. Voorzitter. De secretaris bekleedt zijn functie al 30 jaar. het is vreemd, dat er nog nooit aanmerking op het salaris gemaakt is. jansen. Het is in die 30 jaar nog nooit zoo slecht geweest als thans. De Voorzitter stelt voor de begroo ting thans goed te keuren, dan zal hij in de volgende vergadering van de commissie de zaak bespreken om de meening der commissie te hooren Weth. Sassen vindt dit de beste op lossing daar de raad zelf niet compe tent is om over deze zaak le oordeeien. De raad gaat hiermede accoord. 3. Wijzigingen Gemeente—begroo ting dienst 1931 en wijzigingen be grooting Q E B en Grondbedrijf dienst 1931. Worden goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening als bedoeld in art. 15 der Drankwet (verkoop op den openbaren weg). Deze verordening moet worden vast gesteld, opdat de vergunninghouders op den openbaren weg mogen tappen, b.v. op terrassen. Dit sluit natuurlijk niet In dat leder van den gemeente grond mag gebruik maken om stoelen en tafels te plaatsen, daarvoor moet eerst toestemming gevraagd worden. Wordt goedgekeurd. 5. Aanvragen voor aankoop bouw terrein door: a. Joh. Verschure te Qeertruidenberg. b. C. A. Jansen te Raamsdonksveer. Deze worden in geheime vergade ring behandeld. Vergoeding Schoolmeubelen. 6 Aanvraag van de R.K. Bijzondere Jongensschool tot het beschikbaar, stellen van gelden, Ingevolge art. 72 der L. O.Wet 1920, voor aankoop van schoolmeubelen. De Voorzitter herinnert eraan dat dit punt in de vorige vergadering is HTIÉ l80en aangehouden naar aanleiding van een mededeeling van den heer Jansen dat de banken al waren aangeschaft. Het gemeentebestuur heeft zich ter zake tot het Schoolbestuur gewend. Op 1 Mei bedroeg het aantal leerlingen 189, op 12 Mei steeg dit aantal tot 220. Het aantal banken was toen 102, waarbij nog In aanmerking genomen moet worden dat verschillende kleine banken niet In d.e hooge klassen ge bruikt kunnen worden, terwijl sommige kinderen om een of andere reden niet naast een ander geplaatst mogen wor den. Met den aankoop kon moeilijk gewacht worden, daar 2 Mei de nieuwe leerlingen reeds kwamen. De vergade ring van het Schoolbestuur kon niet vroeger gehouden worden in verband met het overlijden van den H.E. heer Deken. Er waren 3 verschillende prijs opgaven ingekomen, en de levering is aan een firma uit Qoes opgedragen. De Voorzitter licht toe dat 't aantal banken nu iets grooter is dan strikt noodig. Het gemeentebestuur vindt dat de daarvoor aangehaalde motieven redelijk zijn. Het feit dat de banken zijn besteld voordat men met het ge meentebestuur tot overeenstemming was gekomen blijft echter afkeurens waardig. De motieven van den nieuwen voorzitter, die nog slechts kort in de gemeente is en nog niet van alies op de hoogte, kan spr, accepteeren, echter niet van de andere leden van het Schoolbestuur, die hadden moeten weten dat er schoolbanken noodig waren. Daarom ls het dan ook af te keuren dat men banken gaat aanschaf fen met het geld der gemeente zonder vooraf met de gemeente overleg te plegen. De L.Q.-wet zegt trouwens dat dit overleg moet plaats hebben. Van de banken zelf valt niets meer te zeg gen, men staat voor een feit. Spr. vindt het niet redelijk dat men het beste neemt wat te krijgen is. Het snijden van riemen uit andermans leer is goedkoop, maar dat moet men in deze tijden zoo min mogelijk doen. Met den voorzitter van 't Schoolbestuur heeft spr. de zaak besproken. Deze heeft verklaard dat er geen sprake van was dat men niet met het gemeentebestuur in overleg wilde treden. B. en W. stellen voor de aanvrage in te willigen In de hoop dat men bij een volgende gelegenheid met de gemaakte aanmer kingen zal rekening houden. De heer Jansen sluit zich aan bij de woorden van den Voorzitter betreffende den pastoor en bij zijn afkeuring van de houding der overige leden van het Schoolbestuur. Het gaat z.i. niet aan in dezen tijd .royale Piet" te spelen. Spr. vraagt zich af of't niet meer wen. schelljk zou zijn geweest dat men rijks, modelbanken had gekocht inplaa s van deze duurdtre van een nieuw systeem dat misschien zelfs niet aan de eischen voldoet. Een kleine gemeente als Qeer truidenberg had misschien beter kunnen afwachten of deze banken werkelijk voldoen. Het was, aldus spr., beter geweest dat men eerst het gemeente bestuur had geraadpleegd irplaatsvan met de gemeentekas om te springen alsof ze tot berstens toe gevuld was. Op 12 Mei is een vergadering ge houden van de Commissie van School toezicht. Daar waren slechts 2 leden aanwezig, de anderen waren op aan dringen van een lid weggebleven en een schreef dat hij er niets voor voelde de. vergadering nog te bezoeken als toch mei de wenschen der commissie geen rekening gehouden wordt. De commissie was het er n.l. niet mee eens dat de raad buiten de voordracht omging bij de benoeming van een lid van de commissie. Het inzicht van den raad is naar spr. meent in deze juist geweest want de commissie voert maar weinig uit en daarom was het noodig actieve leden te benoemen die ook werkelijk Éten kijkje in de scholen gaan nemen. Er moet spr. iets van het hart de dingen die zich in November 1 1. op school hebben voorgedaan leggen een zwaren plicht op de commissie en op den raad. Er wordt gezegd dat leden die de school wenschen te be zoeken worden geweigerd door het hoofd, maar spr. zal zich beroepen op zijn aanstelling door den gemeente raad en op het wetsartikel dat hem het recht geeft de school alleen of gezamenlijk met de andere leden te bezoeken. Spr. zal de school betreden wanneer hij als commissielid meent dat dit noodig Is Zelfs wanneer de minister schrijft dat hij het optreden rer commissie niet noodzakelijk acht, dan zegt dat nog niets tegen de wet I prijzj iasfabr cho van het Zuiden, aalwykscbe en Langstraatsdie Courant, Son in n ind aderlijke hartelijkheid van Me- Herbert was als een breede, diepe yj oy( die nimmer verdroogde en Ci- nooit veel vriendinnen had ge- de zich van het eerste oogenblik 'ogé met het knappe, maar blee- 'A '•'je en de treurige oogen aange- pei trokken. In de verkwikkende buitenlucht en liet vroolijke gezelschap van de zon nige, lieve Cecily, verloor Peggy weldra haar bleekheid en gedruktheid en toonde nu en dan zelfs sporen van haar vroege re opgewekte blijhartigheid. George's dankbaarheid jegens Mevrouw Herbert, die Peggy voor eenigen tijd los gemaakt had uit haar saai en somber be staan, kende geen grenzen en zelf vond deze buitengewone vrouw, dat zij alle re den had om zichzelf geluk te wenschen met de voorwaarde, die zij Richards had gesteld. HOOFDSTUK XXV. BELANGRIJK NIEUWS. Richard Calthorp, de jonge rechtsge leerde, zat te werken in zijn privé ka mer op het kantoor van de heeren Calt horp, Griffin Wells, advocaten en pro cureurs in Lincoln's Inn Fields. Een bediende kwam binnen, die een stukje papier voor hem neerlegde, waar op geschreven stond: T. Bridden, Flouts- ham. En wie is die meneer T. Bridden van Floutsham en wat wil hij? vroeg Calthorp. Hij ziet er uit als een soort visscher deelde de bediende mee. Floutsham is een visschersdorp in Cumberland en hij komt naar aanleiding van de advertentie inzake Wetsones, zegt hij. Ik heb het nogal druk, maar laat hem maar binnenkomen, besliste Cal thorp. T. Bridden bleek een zwaar gebouwd man van middelbaren leeftijd, wiens zon-gebruind gezicht bekroond werd door een ruige prop licht haar en die verder bogen, kon op een paar niet over matig-]'ntelligente oogen in een bijpas sende lichte kleur. Dit alles zag Calthorp met één onderzoekenden blik. Hij leun de achterover in zijn bureaustoel, zette zijn lorgnet recht en sprak, terwijl hy den bezoeker doordringend aankeek: Wel, meneer T. Bridden, wat is er van uw dienst? T. Bridden, klaarblijkelijk onder den indruk van de deftige omgeving en van de manier, waarop hij ontvangen werd, draaide zenuwachtig zijn pet in zijn han den en antwoordde, naar den grond ziende: Ik kom om mijn geld. Juist, antwoordde Calthorp, niet in het minst van zijn stuk gebracht door deze mededeeling. Hoeveel géld? Nu, verleden jaar was het vijf-en- twintig pond en vyf jaren geleden was het ook vijf en twintig pond. Al de an dere jaren was het twintig. Dus twintig pond, verklaarde Cal thorp, iets op een blad papier noteerend. En het werd je gegeven door Ja, knikte de man. Door meneer Martin, raadde Cal thorp lukraak. Ja. Waarom ga je nu dan ook niet naar meneer Martin? Omdat hij er vandoor is; ik weet niet waar ik hem vinden moet. Denk je niet dat je hem zou kunnen vinden, als je eens flink moeite deed hem op te sporen? Neen. Geen mensch weet waar hij is. Ik ben niet zeker of ik je dat geld wel kan uitbetalen, Bridden, verklaarde de advocaat bedachtzaam. Hij weet het natuurlijk wel, als je naar hem toegaat. Je zou niemand behoeven te vertellen waar hij is, als je je geld eenmaal hebt. Maar ik zeg u toch, dat ik niet weet waar hij is. Dan Braithwaite misschien. Kun je het niet van Braithwaite krijgen? Van wie? Van Braithwaite uit „De Gouden Posthoorn". Die zit daar al twin tig jaar, maar die weet er geen steek van. Neen, niet die Braithwaite. Ik be doel den tuinknecht van Wetstones. Ik ken geen Braithwaite op Wetsto nes. Maar als die het me geven kan, zal ik naar hem toegaan. Waar wou je naar toe gaan?, vroeg Calthorp. Naar Wetstones natuurlijk. Ik denk dat ie hem daar niet zult vinden. Enfin, misschien kan ik je per slot van rekening het geld wel geven. Hoeveel jaren heb je het gehad. Vier en twintig jaar. Dit is het vijf en twintigste. Zoo! En waarvoor heb je het ge kregen? Om myn mond te houden. Waarover? Ik moet mij overtuigen, dat jij de man bent, die recht op het geld heeft. Wel, als ik u dat vertel, houd ik mfin mond niet meer! Dan zoudt u zeg gen, dat ik het geheim niet had bewaard en ik zou mijn twintig pond niet krijgen. Er kwam een tegelijk triumfantelijke en sluwe blik in T. Bridden's slaperige oogen. Ik zie, dat je een uitgeslapen rak ker bent, prees de advocaat. Misschien ben je dus ook wel uitgeslapen genoeg om te begrijpen dat je, als je mij niet vertelt waarom je je mond moest hou den, je geen penny krijgt. De listige heer T. Bridden was zicht- haar uit het veld geslagen. Waarom kom je eigenlijk bij ons om geld?, vroeg Calthorp. De visscher haalde een vies verkreu keld stukje papier te voorschijn en over- handigde het aan den advocaat. Dank je, zei deze. Dit bevat de me dedeeling, dat een groote belooning be schikbaar wordt gesteld voor het vin den van Martin en Braithwaite. Ik dacht dat je voor die belooning kwam, maar je beweert dat je nooit van Braithwaite gehoord hebt Ik kan rtiet lezen, vertelde Brid den onwillig. Maar ze hebben me ge zegd, dat u er achtér zat. Dat is ook zoo. En kom nu maar op de proppen met je verhaal. Waarvoor heh je al die jaren dat geld gekregen? De sluwe blik kwam weer in Bridden's oogen. Dat zult u uit mij niet krijgen, mijn heer! Ik kan wel niet lezen, maar ik heb ze alle vijf goed bij elkaar. Daar twijfel ik geen oogenblik aan, Bridden, erkende Calthorp. Kyk eens hier, de zaak zit zóó, nietwaar? Je hebt Prfis der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfi contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfidag des morgens om uiterlyk 9 uur Ir ons bezit iyn. om een bepaald geheim te bewaren, dat in verband stond metenfin, dat hoef ik niet te zeggen. Maar je hebt geen greintje kans verder ook maar een pen ny te krijgen door het nog langer te be waren, noch van Sir Roderick Bertram, want die is dood noch van Martin, want die is spoorloos verdwenen. Kun je me volgen? Bridden beantwoordde deze gewetens vraag niet, maar zei norsch: Maar wat is het dan, waar u achter zit? Dat, mijn waarde heer, heeft niets te maken met jouw geheim, antwoordde Calthorp. Je zult goed moeten begrijpen, dat er niemand, absoluut niemand meer is, die geld over heeft voor het bewaren van dat geheim. Maar ik zal je vertellen, wat ik zal doen. Ik zal je twintig pond betalen laat ik zeggen vijf en twintig als je me vertellen wilt, waarover je je mond moest houden. Bridden scheen dit voorstel in zijn trage brein te overdenken en langza merhand in te zien, dat de advocaat geen ongelijk had niet zijn bewering, dat er niemand was, die nog geld zou geven voor zijn stilzwijgen. Want na een lange pauze vroeg hij: Vijf en twintig pond in goud? Hij betaalde allyd in goud.... Gouden ponden, zeker. Wacht een oogenblik. Calthorp belde. Geef dat aan den kassier, zei hy, den bediende, die op zijn bellen binnenkwam, een stukje papier overreikend. Toen hield hy zich weer enkele minuten bezig met de voor hem liggende papieren, totdat een an dere bediende verscheen, die vijf en twintig gouden ponden naast hem op ta fel legde. Kijk, richtte hij zich tot Bridden, toen de bediende weer weg was; dit is voor jou, als je me de heele geschiedenis hebt verteld. Nu, dan zal ik het maar doen, zei de visscher, die begeerig naar de stapeltjes goudstukken keek. U moet dan weten, meneer, dat voor vijf en twintig jaar, zoowat in dezen tijd, of neen.... wacht eens, ik weet het precieshet was den laatsten Maart dat weet ik, om-

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1