die geen minister kan verkrachten. Een jaar geleden heeft spr. er al aan merking op gemaakt dat het hoofd der school veel te veel functies bekleedt om onderwijs te geven en toezicht te houden zooals dat behoort. Weth. de Kroon vindt het treurig dat de heer Jansen persoonlijk gaat worden tegenover het hoofd der school. Jansen. Qeen raadslid kan 4 jaren laten passeeren zonder persoonlijk te worden ik heb slechts de functie van den persoon genoemd omdat Ik me daartoe verplicht voelde. Ik ben niet van plan om in dit college de mooie Piet te gaan zitten spelen, maar ik voel mijn plicht tegenover de jeugd van Oeertruldenberg. Weih. de Kroon. Hij mag toch in zijn vrijen tijd zooveel functies uit oefenen als hij wil, als hij dat maar niet onder schooltijd do-t. Jansen. Als hij dat gedaan had, dan was misschien niet gebeurd wat vorig jaar gebeurd is. Weth. Sassen. Wij komen hier weer voor het euvel dat de persoon niet van de politiek gescheiden wordt Dat heb ik steeds afgekeurd en als we dat konden nalaten geloof ik dat de geest in onze gemeente veel beter zou zijn. Voorzitter. Het Is niet altijd van den persoon te scheiden, maar daarom hoeft het nog niet persoonlijk te zijn. Ook ik keur het af dat zaken worden naar voren gebracht met de bedoeling per sonen onaangenaam te zijn. Jansen. Ik zie daar niets persoonlijks in. Het doet me leed dat te moeten hooren van menschen die zelf indertijd aanzienlijke burgers uit deze gemeente hebben aangevallen met pamfletten waaronder zelfs hun namen stonden. Dat noem ik persoonlijk zijn. Als ik niet vind dat het noodig is zal ik mijn mond niet houden. De raad gaat tenslotte met 't voor stel van B. en W. accoord. De Voorzitter is ervan overtuigd dat bij een volgende aanvrage de gewone gang van zaken zal worden gevolgd. 7. Benoeming van een lid der Com missie voor plaatselijk schooltoezicht, ter vervanging van den heer J. Stal. De Voorzitter licht toe dat de ver ordening voorschrijft dat B. en W. in overleg met de commissie van school toezicht een aanbeveling opmaken. Tot nog toe hebben B. en W. altijd de aanbeveling van de commissie zelf gehandhaafd. Nu heeft de commissie echter medegedeeld dat ze er geen prijs op stelt in overleg met B en W. een aanbeveling op te maken. Dit is de reden waaiom B. en W. er ook geen prijs op stellen een aanbeveling te maken. De heer |ansen vestigt de aandacht op de heeren A Wierkxs en W, Speetjens. Bij eerste stemming verkrijgen Wierkxs 2, Speetjens 3, Waalwijk 1 en Dirven 1 stem. Bij tweede stemming wordt de heer Speetjens gekozen met 4 stemmen, Wierkxs kreeg 1 en Dirven 2 stemmen. j 8 Ingekomen stukken. Van Qed. Staten zijn verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten in gekomen. Van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is bericht ontvangen dat de Winkelsluitingswet ter goed keuring aan den Kroon is voorgedragen. De Voorzitter heeft opgemerkt dat men In verschillende gemeenten een verordening heeft vastgesteld waarbij alle winkels Zondags 4 uur open mogen zijn. Volgens de bepalingen der wet mag dat niet, tenzij voor bijzondere omstandigheden afwijking wordt toe- j gestaan. Spr. zal bij eenlge buur— gemeenten informeeren om zoo moge- lijk nog een ander besluit te nemen. Weih Sassen wijst op de regeling in de gemeente Losser (O.). De minister j heeft toegegeven dat sluiting der win-j kels op Zondag voor die gemeente niet is door te voeren, daar het daar de gewoonte is dat mep des Zondags naar het dorp komt om inkoopen te doen. De Voorzitter zegt dat een dergelijk motief wel kan gelden voor plattelands gemeenten, maar niet voor een plaats als Oeertruldenberg. Weih. Sassen heeft het oog op de menschen die van buiten hier komen koopen. De heer Jansen maakt nog de op merking, dat de middenstanders door de regeling gedupeerd worden. Mededeeling van kasopneming bij de Sted. Godshuizen. Door den accoun tant van de Ver. v. Ned. Qemeenten is de administratie in orde bevonden. Munitie—depot. Van den Comm. der Koningin mede. deeling, dat tot de oprichting van een munite-depot in de voormalige kazerne alhier zal worden overgegaan. De heer Timmermans zegt, dat het hem spijt dat de bergplaats er toch komt ondanks de actie der bevolking. Er worden verschillende veiligheids maatregelen getroffen doch het doet voor spr. eigenaardig aan dat deze veiligheidsmaatregelen uitsluitend zijn ten behoeve van het magazijn en ver der niet. Er is absoluut niets gedaan voor de belangen der onwonenden, die bovendien nog altijd last zullen ondervinden bij verbouwingen e.d Spr. vindt dit reden genoeg om te trachten het besluit in hoogste Instantie te doen vernietigen. Voorzitter. Het besluit is reeds in hoogste instantie goedgekeurd. Jansen. De omwonenden worden toch met militaire eer begraven De heer Timmermans vraagt of de kosten der brandslangen ten laste der gemeente zullen komen. De Voorzitter antwoordt, dat alle kosten voor het dept. van defensie zijn. Spr. ziet nog een enkel lichtpunt, nl. de mogelijkheid dat het oude kruithuis zal verdwijnen. Uit het schrijven blijkt nl. dat de minister overtuigd is, dat in de opberging van munitie op andere wijze zal moeten worden voorzien. De heer Timmermans Is den voor zitter dankbaar voor hetgeen hij gedaan heeft, maar daardoor is zijn bezwaar nog niet van de baan. Het magazijn zal de uitbreiding van de gemeente hopeloos in den weg staan. Weth. Sassen wil gezien de motieven van den heer Timmermans in de no tulen zien vastgelegd, dat de raad de verantwoording van dit besluit niet durft dragen. Voorzitter. Wij hebben geen verant woording te dragen. Timmermans. Wij moeten toch pro test inzenden. Voorzitter. Wij kunnen met deze zaak niet meer in hooger beroep gaan, daar de hoogste instantie al uitspraak heeft gedaan. Wel is het opnieuw een reden om tegen het oude kruithuis bezwaren te opperen. Spr. kan de menschen overigens gerust stellen, want door deskundigen is uitgemaakt dat het gevaar niet zoo groot is als men wel denkt. Men legt er den nadruk op. dat de kazerne gedeeltelijk aan een fabriek verhuurd is, dat zou men toch niet gedaan hebben al het gevaar werkelijk zeer groot was. De heer Timmermans wil aan den minister meedeelen, dat de raad onder protest van dit besluit heeft kennis genomen. De Voorzitter stemt daarmee in. De heer Jansen ziet hieruit opnieuw, dat men met de kleine gemeenten speelt zoo men wil. Van de Ned. Spoorwegen is ont vangen het concept—contract voor het afstaan der gronden aan de Koestraat. De spoorwegen wenschen de gronden niet te verkoopen, doch zij zijn zeer schappelijk en de gemeente mag tot wederopzegging gebruik maken van het terrein. De heer Timmermans vraagt wat het onderhoud van den weg zal kosten. De Voorzitter antwoordt, dat men heeft afgezien van de voorwaarde dat de gemeente de weg zou onderhouden, nu verplicht de gemeente zich slechts tot onderhoud wanneer het verkeer ter plaatse beduidend toeneemt. In besloten vergadering doet de voor zitter hierover nog enkele mededee- lingen. De Korfbalclub TOP verzoekt om een speelterrein, nl. een gedeelte van het voetbalterrein bij de Wallen. De Voorzitter vindt het geen bezwaar dat een gedeelte van het terrein ter fceschikking dezer club wordt gesteld. De gemeente houdt het recht van op zegging. terwijl de club een jaarüjksche vergoeding van 50 ct. betaalt. Postkantoor. Van den Insp. der P.T.T. mededee ling, dat in verband met de bezuini ging het aantal bestellingen tot 2 wordt ingekrompen en dat tot verminderde openstelling der postkantoren zal wor den overgegaan. Tevens bestaat de mogelijkheid dat Oeertruldenberg tot hulppostkantoor zal worden gedegra deerd. ressorteerende onder Raams- donksveer. Het gemeentebestuur heeft zich over deze zaak tot den minister gewend met bezwaren tegen deze wijziging; ook is de K. v. K. en F. met een en ander in kennis gesteld. De heer Jansen constateert dat een gemeente met veel industrie slechter behandeld wordt als een plattelands gemeente die iets meer inwoners heeft. Vischwater. Van de R.K. Standsorganisatie ver zoek om vrijstelling van een gedeelte der vischwateren ten behoeve der werkloozen. Voorzitter. Verzuimd is nog te vragen of de ambtenaren ook het aasdeeg kunnen maken. De werkloozen kunnen vrij hengelen in het rijkswater, maar zij wenschen ook de gemeentewateren als de .Vest" e.d. tot hun beschikking te krijgen. Op het request kan niet beschikt worden daar het niet op gezegeld papier is ingediend. Spr. heeft bezwaar tegen een dergelijke vergun ning daar de boeren er toch al zoo over klagen, dat de visschers over hun land komen de eene politie—agent kan moeilijk alles controleeren. De heer Dirven wil het hengelen voor de ingezetenen vrij stellen. Voorzitter. Geef mij dan maar meer agenten, die eene is geen duizendpoot. Als er een hengelaar over 'n weiland durft loopen staat de boer direct op het gemeentehuis zijn nood te klagen. De boeren rijden wel graag de ge meentewegen met hun wagens stuk maar men moet niet met een kinder wagen over hun eigen land komen. Kermis. De R.K. Werkliedenvereen. brengt ter kennis van den raad dat zij het betreurt dat de kermis dit jaar door gang zal vinden, temeer daar de steun, trekkenden niet eens 'n café zuilen mogen bezoeken. De Voorzitter vindt dat het verzoek onsympathiek aandoet daar aan den raad een verwijt wordt gemaakt. De zinsnede „in de raadsvergaderingen is er meermalen op gewezen dat het café-bezoek moest worden tegengegaan" slaat op spr. zelf. Hij heeft dit gedaan en zal dit blijven doen, al weet hij dat voor de dranklustige werkloozen de controle niet welkom is. Maar daarover wenscht spr. geen aanmerkingen te accepteeren. Het gemeentebestuur heeft wel dege lijk overwogen of het wenschelijk zou zijn geen kermis te houden. Tenslotte hebben de motieven tegen afschaffing den doorslag gegeven. Er zijn immers nog wel andere belangen te behartigen dan alleen die van de werkloozen. Het gaat er zoo langzamerhand op lijken of de gemeente alleen rekening heeft te houden met de werkloozen en dat al het andere op den achtergrond staat. Vele dingen moeten achterwege blijven om de werkloozenzorg mogelijk te maken. In het adres wordt voorts gezegd dat de raad tegenstrijdig is, maar spr. gelooft dat het op de eerste plaats de R.K. W. V. is die zich aan dit euvel schuldig maakt. Indertijd immers toen er sprake van was in de steunregeling alle café-bezoek te verbieden, is op verzoek dezer vereeniging deze bepa ling verzacht. De W. V. meende toen dus dat wel misbruik maar geen ge- bruik gestraft moest worden. Maar waarom doet men dat dan ook nu niet Spr. vraagt zich voorts af waarom men dit verzoek Indient op een tijd stip dat van afschaffing toch geen sprake meer kan zijn. Indertijd heeft men van de zijde der werklieden ge hoord de werkman mag toch ook wei wat hebben. Toen ging dit motief echter niet op, daar het gedurende 't heele jaar kermis was. Maar juist in dezen tijd zou er eer iets voor te zeggen zijn dat den arbeiders ook eens een weekje gegeven wordt waarin zij kunnen profiteeren. Men verzoekt om, als de kermis toch doorgaat, de café's te sluiten, maar daarmee zou men andere inwoners de gelegenheid ontnemen om ook eens een voordcelige kermisweek te hebben. Het schrijven doet spr. onsympathiek aan omdat ten onrechte aanmerking wordt gemaakt op het beleid van den raad. De heer Jansen kan zich niet inden ken hoe de menschen er toe kunnen komen om dat verzoek te doen. Spr. zou een voorstander zijn van kermis- afschaifing, als dat landelijk gebeurde, in alle plaatsen. Ook hier ziet spr. weer dat in de groote plaatsen alles mag gebeuren en in de kleine niets. Breda heeft 4 dancings, die bestaan van de omliggende gemeenten. Spr. wijst op het gevaar dat de jongelui loopen als ze naar bulten gaan. Daarom is hij er niet voor de menschen in hun eigen plaats alles te ontnemen en het geld daarmee nog meer uit de gemeente te jagen. Spr. is er dan ook voor om de café's open te houden. De ver. standige arbeider weet best maat te houden en de onverstandige zal niet zooveel geld hebben dat hij erg buiten de schreef zal gaan. Weth. de Kroon gelooft dat de R.K. W. V. beangst is geweest dat men tijdens de kermis net zoo streng het café-bezoek zou controleeren als anders. Weth. Sassen vindt het adres behalve onsympathiek nog onpractlsch. Hij sluit zich aan bij de woorden van den Voorzitter. Van een anoniem schrijver is nog een schrijven ingekomen betreffende belastingen e.d. De Voorzitter zegt dat iemand die iets te vragen heeft dat wel op een behoorlijke manier kan doen en zeker zijn naam onder het stuk kan zetten. Iemand die zich geneert voor zijn familienaam, is niet waard dat zijn request besproken wordt, meent de Voorzitter, waarom hij voorstelt het te deponeeren waar het thuis behoort: in de prullemand. De toestand voor de caféhouders. Bij de rondvraag meent de heer Jansen den raad op de hoogte te moeten stellen met den gang van zaken in het caféhoudersbedrijf. Verschillende be dreven zijn niet rendabel en kunnen moeilijk meer worden staande gehou den. Noch arbetóer noch middenstander kan de café's nog bezoeken. Daarom vraagt spr. de muziekvergunningen tijdens de kermis vrij te stellen, daar deze zeer zwaar op de bedrijven drukken. De heer Timmermans kan niet met dezen gedachtengang meegaan. De muziekvergunningen worden geheel vrijwillig gevraagd, zoodat hier nooit van een drukkende belasting kan ge sproken worden. De café's In deze gemeente zijn de laatste jaren bedui dend uitgebreid en verfraaid. Daaruit zou men opmaken dat het nog niet zoo slecht gaat. Het is naar spr. meent niet billijk ontheffing te geven. Als Iemand, zaken doet moet hij zoowel het goede als het kwade nemen. Ook de winkeliers staan er niet best voor en zij zouden dan wel om verlaging van lichtprijs kunnen komen. De raad zal dan moeilijk kunnen weigeren als men a zegt moet men ook b zeggen. Spr. geeft de caféhouders den raad aan de brouweiijen te verzoeken den bierprijs te verlagen. Voorzittei. Zou de raad niet een request naar de brouwerijen sturen De heer Jansen betoogt dat de café houders door onderlinge concurrentie gedwongen zijn om hun inrichting te verfraaien. De caféhouder is de eerste die door de tijdsomstandigheden ge troffen wordt, voor hem is 't absoluut niet vol te houden. Voor alle klassen wordt wat gedaan, dus mag dat ook wel voor den kastelein. De heer Dirven wil het vergunnings recht halveeren. De Voorzitter gelooft graag dat de kasteleins er niet goed voorstaan, temeer waar er veel te veel café's zijn1 op de 125 inwoners of op de 25 gezinnen. In dit verband doet spr. eenige mededeelingen aangaande den toestand der gemeentekas, die zoodanig is dat misschien in de volgende vergadering een voorstel moet worden gedaan om de steunregeling stop te zetten. Er moet dit jaar f24.000 aan steun wor den betaald, terwijl op de begrooting maar f5000 is uitgetrokken. In deze omstandigheden vfndt spr. het onge rechtigd een billijke belasting te gaan verlagen. De heer Jansen ziet dit niet in. Dat er te veel café's zijn komt door de tijdsomstandigheden te veel fabrieken, te veel arbeiders, te veel café's, van alles te veel. Spr. vereenlgt zich met het voorstel-Dirven. Hij vindt 't beter de menschen te helpen zoodat ze zich zelf kunnen redden dan dat ze straks aan de steun komen. De Voorzitter zou graag de enkele rijksdaalders zelf betalen als hij er van overtuigd was, dat hij daarmee de kasteleins van den steun af zou houden. Hij zou het onrechtvaardig vinden ais de meest billijke belasting die door den consument zelf betaald wordt werd opgeheven. Bovendien doet de gemeente al veel voor de kasteleins door geen dans tent op de kermis toe te laten. Al 2 jaar achtereen had de gemeente f 1000 staangeld kunnen krijgen maarterwille van de kastelejns is dit nagelaten. De heer Jansen vindt het ook niet billijk dat men Zondags „Plassen" op de Markt laat optreden die het volk uit de café's trekken. De Voorzitter vindt het juist heel gewenscht om de menschen op deze manier wat afleiding te bieden. Weth Sassen gelooft, dat de kaste leins van den maatregel toch slechts een kleine verlichting zouden onder vinden. Het voorstel Dirven wordt met 4—3 stemmen verworpenvoor waren Jan sen, Staak en Dirven. Tenslotte constateert de voorzitter nog dat dit feitelijk niet tot de com petentie van den raad behoort en dat de burgemeester de verordening heeft toe te passen. Emilia—polder. De heer Jansen is verwonderd, dat de dijkverzwaring in den Emilia-polder niet op de agenda voorkomt. In hel verslag der laatste poldervergadering heeft spr. gelezen, dat de gemeenten bijdragen hadden toegezegd. Hij vraagt of dit is voor de voorlooplge kosten of voor het werk zelf. De Voorzitter antwoordt dat dit punt niet op de agenda staat omdat het niet in den raad thuishoort. De Emilia- polder heeft het voorstel wel aange nomen, doch de gemeente heeft behalve de voorlooplge kosten nog niets be taald. Op het oogenblik moet de goed keuring van het plan nog komen. Wat de gemeente betaalt hangt af van het aantal werkloozen dat uit de gemeente daarheen kan worden gestuurd en van de rijkssubsidieover deze dingen valt voorloopig nog niets te zeggen. De heer Jansen meent, dat het plan f 200.000 kost, hij zelf heeft echter een begrooting gezien die slechts tot f 140.000 ging. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie bij het polderbestuur thuis hoort. De heer Jansen vindt dat de ge meenteraad hiertegenmoet protesteeren. De heer Staal wil weten, wat de bewerkgestelden bij de Heidemaat- schappij, die het werk uit zal vnJDe Vo verdienen. De heer Dirven zegt, dat het f 2.50 per H.A. zou kosten. Dit de vergadering gezegd, op alle praatjes die worden rondgestrooi men niets op aan. De heer Jansen vraagt zich af-rlheder en wat is de Heidemij arbeider gaan werken voor het der Heidemij. Dat is toch nle zijn plaats, leder arbeider die w mag een fatsoenlijk loon hebben g ov behoeft niet te werken voor een i waarvoor hij nog geen droog kan koopen. Staal. Daar zit vuiligheid in.ty moet het werk weer door de Hei gebeuren De heer Jansen hoopt, dat de zitter in de volgende vergaderln meer mededeelingen zal komen en Jigde de arbeiders door de Heidemij, Met d zullen worden behandeld als op an de gl plaatsen. ernst oeztjini juisti De heer Jansen komt met een tot bezuiniging: de gemeente, voigei zichter kan ontslagen worden en en Ai event, werk tijdelijk in dienst genoim gen ook een gemeente-reiniger kan wor (Ie m bedankt, het grondbedrijf kan voon f, *l\, op de secretarie geadministreerdite b den zoodat de ambtenaar ontslag eei be krijgen, de volontair t.s. behoeft o of salaris te hebben, de salarissen She.id wethouders kunnen elk met f 10öeenin{ worden verminderd en het prese lLn\ geld van den raad kan worden 0r ve schaft, de gemeentebode tenslotte)Hun, tevens voortaan de taak van gemeeifze na arbeider kunnen vervullen. Into|:fm' becijfert spr. zoo een vermindering) ,'eh( f 3200.—. Hij verzoekt B. en k0st te onderzoeken en in de volgenten vergadering met een voorstel tekoi f1 on( De Voorzitter wil dit onder ooj'ng de zien, doch hfl verwacht er niet ^n'a heil van daar aan de ontslagenen n Wo: nog wachtgeld moet worden uitgek 2e. De raad gaat daarna over in ge «neen comité. Ff elingi en te ren, I at dal r wet ttelan wil iken, Be id. Sta enten In B. c a een K n :ns ev nvate 3e. VLIJMEN. tó* Openbare vergadering van den Rjieele 1 der gemeente Vlijmen, gehouden loer z Maandagavond half 7. Voorzitter de E.A. Heer v. d. Ven, vdrev» Secretaris de heer van Hest. Afwezig de heer van Heivoort. De notulen werden goedgekeurd. Aan de orde: Van Ged. Staten goedkeuring van adder begrootingwijziging. telastii Verslag van de Commissie voor toiuler zicht op het Lager Onderwijs. De oste missie uit haar bevrediging over he landei wordt tedrijv crspe» En i Bij c tan w derwys en heeft slechts enkele aan kingen te maken. Wordt voor kennisgeving aangenciemeer 2. Verzoek van de Holl. Buurtspjijk gel wegen om subsidie van 30. B. en W. zijn van meening, dat eenmaal deze subsidie kan worden leend temeer daar daarvan voor werd iroote teelen vereen Maatschappij de provinciale en R vallen subsidie van afhangt. Een volgend net ad zal geen subsidie meer worden verltmet ve temeer waar nu nog 2% dividend wijle gaa uitgekeerd. De heer v. Wagenberg is tegen subsidie en wil geen precedent sc pen Weth. van Buul wyst erop dat de nog een groot bedrag in de reserveh gestort. De heer v. d. Griendt vindt, date vervoermiddelen genoeg zijn en dat daarom geen subsidie hoeft te verleei Wordt afwijzend beschikt. Huurveity 3. Verzoek R.K. W.V. tot veria der huren der woningen van de b vereeniging. B. en W. zijn van meening, dat er leiding is om de woningen in Moran steeg, Kerkstraat en Grootestraat te lagen met gemiddeld 50 cent. De zullen gesteld worden naar draagkri beoor der bewoners, daar er nog verschil den zijn, die best kunnen betalen, kost de gemeente 200.per jaar. Het voorstel valt dhr. v. d. Grie tegen, daar hij dacht dat alle wonin hier wel onder begrepen zouden De menschen die nog een normaal 1 verdienen, zullen straks toch al worden aangepakt door den fiscus; is ook gevaar dat deze menschen df ningen zullen verlaten en dat er minder goede betalers in komen. De Voorzitter vindt het onbillijk, de menschen die evenveel verdienen vroeger, verlaging krijgen. Deze rat woningen kunnen niet vergeleken den met particuliere woningen. Sprt vindt het juist dat de huren in v> met de draagkracht worden vastgest dat is trouwens altijd zoo geweest. Het voorstel B. en W. wordt g* keurd. De heer v. d. Griendt brengt dank B. en W. en hoopt dat deze verl ook voor particuliere huiseigenaren leiding zal zijn tot vermindering. 4. Voorstel B. en W. tot vaststel der Verordening regelende Winkels tingswet. Hierover is van de R.K. Midd. Ver een schrijven ingekomen. Er wordt gewezen dat de meeste banketwiniN'ieu betrek berber Het de ger motie^ duidel vereen Wel adress veer b Men men z grond; ring i het gi lit dt rich Aan de pei welke Gedep meent De srordi het g< staan ren g. de vc Ie ku Dik klein» den p deeld dend. (hetw recht gestel tevens andere waren verkoopen en niet opengesteld mogen worden, ook de boerenbevolking liever op Zon dan op Zaterdagmiddag inkoopen d< men Temeer waar de plaats aan een gro( verkeersweg ligt, verzoekt de vere ging te bevorderen dat de winkels 's 2 dags allemaal tot 4 uur geopend wo zijn, dat het sluitingsuur voor de zoin maanden op 9 uur wordt gesteld en ook voor kermis en carnaval spet leger verh lang» zulle wel zich. Ve druk vere.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2