[CHO VAK HEI ZUIOEK Examen gedaan en niet geslaagd LUT 1L IWE 1DTEBTENT1ES De Inrichtingen voor avondonderwijs zijn in onze plaats uitstekend en het is daarorfi te betreuren, dat niet meer dan het vijfde deel der jongens en meisjes die een werkkring gevonden hebben van deze inrichtingen gebruik maakt. Zij die zich nu op dit abonneeren, ontvangen ot 1 lull verschijnende mers GRATIS. sarbeen gaan onze kin- ren na het verlaten der Lagere School? Is een onderwerp, dat zeker een beschouwing waard is, temeer het in onze gemeente nog steeds llend is dat zoo weinig kinderen, ,1 meisjes, nadat ze de lagere 0I verlaten hebben nog verder eren. Bij verschillende gelegen, j is er opgewezen, dat het per- ge der jongens of meisjes die een middelbare onderwijs inrich- of naar een Ulo school gaan te g is. Ook in het verslag der Com e van Toezicht op het Lager irwljs in onze gemeente over de 1930—1931 is aan deze kwestie jodige aandacht besteed. In de en van dit verslag vinden wij fers die een juist beeld geven en toestand. Verder Dagonderwijs. •zien wij eerst de cijfers over het 1930 om daarmee aanstonds de laten van het afgeloopen jaar te ilijken. 1930 verlieten totaal 64 jongens ewoon lager onderwijs. Daarvan 'er 19 een andere studie-inrichting volgen, er gingen er n.l. 2 naar oogere Handelsschool alhier, 3 het seminarie te St. Michiels— el, 5 naar de ULO—school alhier naar het Nijverheidsonderwijs, et aantal dergenen die na den leer iilgen leeftijd een ambacht, beroep strekking kozen was veel grooter, 5. Op schoenfabrieken vonden er van 25 werk, terwijl er 18 een r ambacht kozen. c^fers over 1931 geven al een s verbetering te zien. Voor verdere ie gingen op 33 leerlingen, nl. 13 de H.B S. alhier, 16 naar de U.L.O. ol alhier en 4 naar het Nijverheids rwljs. Daarentegen gingen 58 ens in de practijk, 26 op schoen eken en 32 in andere ambachten. iercentage verderleerenden bedroeg t jaar dus bijna 36.3 °/o tegen in bijna 29 7 °/0 De instelling van H.B.S. met 3-jarigen cursus aan estaande Hoogere Handelsschool daaraan wel niet vreemd zijn. cijfers voor Meisjes geven een ongunstiger beeld, het is bijna zeldzaamheid als een meisje voor «r dagonderwijs opgaat Van de llgeleverden gingen er in 1930 maar sar U.LO, Naaischool of Kweek sol, terwijl 52 geen dagonderwijs genoten en in de huishouding ,op de fabriek (27), op een kan- 1(4) of op een naaiinrlchting (2) ;ht kwamen, leef het aantal verderstudeerenden dus in 1930 nog beneden de 10 931 kwam het er iets boven en en 9 van de 80 meisjes naar delbaar Onderwijs (2), U L.O. (4), ischool (2) of Kweekschool (1). sarentegen werden er 28 geplaatst e huishouding, 30 op de fabriek, kantoor en 10 op een naai ehting. Itn ziet dus, dat er vooral bij de ijes nog heel wat valt te verbeteren, dien er in onze plaats ook voor sjes en gelegenheid tot het ont- en van Middelbaar Onderwijs was het percentage wellicht spoedig loog gaan, want vele ouders die voor H.B S -richting voelen, zien tgen op hun meisjes hiertoe naar is te sturen. Avondonderwijs. commissie heeft ook de getallen ameld betreffende het bezoek van ilwljksche leerlingen aan avond- lussen voor handels- en nljverheids- irwijs. Men dient bij de beschou- dezer cijfers echter in het oog ouden, dat verschillenden eerst na of enkele jaren naar een inrichting avond-onderwijs gaan, zoodat de Hen eenigszins te laag zijn. September 1931 gingen 7 nieuwe jllngen naar den R K. Middelbaren delsavondcursusde meisjes waren het talrijkst (5). 20 jongens gingen lit jaar voor het eerst naar de ndteekenschool, terw^l de ver- llende winteravondcursussen aan akschool bezocht werden door 23 lens en 16 meisjes. Van de in 1931 abrieken of werkplaatsen geplaatste fens genoten er 11 avondonderwijs 20 en van de meisjes 10 fa 15 °/o). et lijkt ons, dat ook deze cijfers een flinke verbetering kunnen lergaan. BINNENLAND. ZeppelinIn ons land. Zaterdag heeft „Graf Zeppelin", het groote Duitsche luchtschip, het aan gekondigde bezoek aan ons land gebracht. Het is voor de „Graf" een ware triomphtocht geworden, overal waar het luchtwonder te zien was heeft men het hartelijk en enthousiast begroet. 'sNachts wasmenteFriedrichs- hafen opgestegen en in de vroege morgenuren arriveerde men boven Twente, waar op het vliegveld bij Enschedé de eerste landing zou plaats hebben. Dank zij een getrainde ploeg helpers verliep de landing uitstekend Prins Hendrik, Ministers Deckers en Reljmer stapten hier in om de rondvlucht over ons land mede te maken. Duizenden uit de Noordelijke provincies van ons land waren in Twente van het schouwspel geiuige. De rondvlucht ging via Ham burg langs den Noordrand van ons land en den Zuiderzeedijk naar Holland. Even voor vijf kwam het luchtschip boven Rotterdam aan, waar op het vliegveld Waalhaven een menigte van ver over de 100.000 menschen het moment der landing afwachtte. Het grijze gevaarte maakte eerst enkele rondvluchten boven de stad, waarna het boven Waalhaven statig naar be neden dook. De landing verliep uit stekend. Luid toegejuicht verliet de Prins hier het luchtschip. Ofschoon het bezoek l'/a uur zou duren ging „Zeppelin" reeds na een half uur plotseling weer de lucht in, daar kapt Lehmann voor het weer vreesde en daarom zoo gauw mogelijk thuis wilde komen. Enkele malen kruiste de Zepp nog laag boven de juichende menschen. massa. Het was een imposant gezicht, terwijl de booten in de Waalhaven er het hunne bij deden door een oorver- doovend lawaai van sirenes en fluiten. Statig gleed de luchtreus tenslotte af in Zuidelijke richting, af en toe ver zilverd door de zonnestralen die door den bewolkten hemel braken. O ver Brabant, waar o.m. Tilburg en 's Bosch werden overvlogen en Lim burg, zocht „Zeppelin" zijn Heimat weer op. Om 's nachts half twee was hij weer te Friedrichshafen. Salariskorting Spoorwegpersoneel. Na overleg mei de 5 pprsoneelsor- ganisaties is door de Ned. Spoorwegen besloten Ingaande 1 Juli a.s. eenloon- korting in te voeren van 5 °/0 en aan het einde van het jaar den toestand opnieuw onder de oogen te zien. De Nederlandsch—Belgische handels betrekkingen. Van het departement van buiten- landsche zaken ontvangen wij de vol gende mededeeling, betreffende de onderhandelingen tusschende vertegen, woordigers van de Oslo-staten. Deze mededeeling luidt De vertegenwoordigers der Neder- landsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen hebben te Ouchy, na overleg met de betrokken ministers van buitenlandsche zaken een conven tie geparafeerd voor de wederkeerige en geleidelijk voortgaande verlaging van de oeconomische slagboomen, welke conventie zij onverwijl aan hun betrokken regeeringen ter definitieve goedkeuring zullen voorleggen. De conventie is gebaseerd op be ginselen, welke bij verschillende gele genheden door den Volkenbond zijn geformuleerd. De voordeelen, welke zij toekent, blijven gereserveerd voor de staten, die er aan deelnemen. De conventie staat open voor alle staten. Zij wordt voorafgegaan door een inleiding, waarin de contractee- rende staten verklaren „overtuigd te zijn, dat de geleidelijke verwezenlijking van een grooter vrijheid in het ruil verkeer, één der onmisbare voorwaar den is voor de wereldwelvaart." Zij zeggen „in dezen zin een geconcen treerde actie te willen ondernemen, waaraan alle staten kunnen deelnemen en hierdoor te willen bijdragen aan het herstel van den algemeenen oeco- nomischen toestand". Zij verbinden zich in hun weder keerige betrekkingen geen nieuwe rechten in het leven te roepen en om door een jaarlijksche vermindering van 10 pet. over te gaan tot de verlaging der bestaande rechten tot aan 50 °/0. Zij verbinden zich bovendien onder elkander geen enkelen nieuwen maatregel van beperking der in- of uitvoeren toe te passen, behoudens in speciale, bepaalde gevallen. Elke derde staat zal bevoegd zijn tot de conventie toe te treden op voet van gelijkheid, met de anderefonder- teekenende staten. De onderhandelingen zijn ook ge- voerd met de andere staten der Oslo conventie Denemarken, Noorwegen en Zweden. Deze hebben nog niet geteekend, vooral door tegenstand van Zweden. Het is zeer jammer, waar dit bloc van vijf eenggroote economische beteekenis heeft en tevens een prachtig voorbeeld stelde. Men heeft echter alle hoop op slagen niet verloren. De officieele bekendmaking der Belgisch-Nederlandsche overeenkomst, in zake de wederzijdsche verlaging der tarieven en opheffing der handelsbe lemmeringen, ontmoet :n alle inter nationale kringen groote belangstelling. Het practische resultaat dezerover- eenkomst wordt een vergaande econo mische toenadering genoemd tusschen Nederland en België. In geval van toetreding der Scandinavische landen tot de overeenkomst zal, zoo wordt gezegd, in Europa een nieuw staten blok worden gevormd, dat zijn onder linge handelsbetrekkingen op een nieuwe basis plaatst. De overeenkomst beteekent een eerste inbreuk op de huidige Euro- peesche tarievenpolitiek. Opgemerkt wordt dat België door de overeen komst in nauwere betrekkingen tot Nederland is getreden. Echter meent men, werpt de Belgisch-Nederlandsche overeenkomst de vraag op. in hoeverre de beide staten de wederzijds over eengekomen jaarlijksche tarievenver- laging van 10°/0 ook deelachtig moeten doen worden aan al die staten, waar mee zij een meestbegunstigingsverdrag hebben gesloten. Veelal is men ook de meening toegedaan, dat België en Nederland thans verplicht zijn, onder handelingen met de betreffende staten te openen. Van Duitsche zijde wordt het tot stand komen der overeenkomst toe gejuicht, daar de Duitsche regeering sedert jaren de opvatting huldigt, dat een doen verdwijnen der economische handelsbeperkingen en verlaging der tarieven alechts door een goed geleide overeenstemming der staten mogelijk is. Ook in Engeland staat men er sympathiek tegenover, evenals in Amerika. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder! Wat Nederland rookt. Blijkens de statistieken heeft Neder land verrookt aan sigaien en sigaretten en tabak in 1923 voor f 142 millioen. in 1924 f152 millioen, in 1925 f138 millioen. in 1930 voor f183 en in 1931 voor 176 millioen. Van de in 1931 gebruikte sigaren hadden 70°/0 een waarde van 5—10 cent, van de sigaretten 92°/0. een waarde van 1 3 cent van de tabak 78°/o een waarde van 60 ct. tot f 3. De meeste sigaren werden gerookt van den prfls van 6 cent, sigaretten van l'/a cent en tabak van fl per pond d. e. PRO VIN Cl AAL NIEUWS. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 24 Juni 1932, des namiddags om 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Mei 1932 tot aankoop van het pand bewoond door M.KIeijngeld b. Van den Minister van Economische Zaken van Arbeid. Mededeeling, dat de bij raadsbe sluit van 29 April 1932 vastgestel. de verordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkelsluitingswet, de koninklijke goedkeuring heeft verworven. cl Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederland sche Gemeente, 's Gravenhage 1. Rapport betreffende contróle van de jaarstukken en de boekhouding van de gemeentelijke hypotheek bank over 1931. 2. Alsvoor betreffendede jaarrekening 1931 van den dienst van gemeente, werken. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier. Verslag over 1931. Van het Bestuur der R.K. Bljz. Meisjesschool in de Sint Crispijn straat alhier. Verzoek beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet, voor be tegeling van een terrein, bestemd voor speelplaats en voor bijbouw van een waterplaats. Van het Bestuur der Christelijke School. Besoijen- Alsvoor wegens betegeling der speelplaats en aan te brengen ver- beteringen aan de privaten enz. g. Van de N.V. Hollandsche Buurt spoorwegen. Tilburg. Verzoek toekenning van een sub- sidie voor de instandhouding harer tramlijn, 2. Voorstel tot aanvaarding eener muurschildering in de trouwzaal van het nieuwe raadhuis, aangeboden door de Vereeniging van Waalwljksche Schoenfabrikanten alhier. 3. Beslissing omtrent het verzoek der R K. Slagerspatroonsvereeniging alhier om vermindering der slachthuis tarieven. (Zie prae-advies A.) 4. Alsvoor omtrent aanwijzing eener nieuwe stortingsplaats voor vuil van de gemeente-reiniging. (Zie prae- advies B.) 5. Voorstel tot verleening eener subsidie van f50 aan de vereeni- ging „Ons Ambachtsonderwljs voor Waalwijk en Omstreken" alhier. (Zie prae-advies C.) 6. Initiatief-voorstellen van de raads leden Nuijten en 5 anderen, inzake toepassing eener tijdelijke korting op jaarwedden van 't gemeente-personeel. (Zie D N B; Na afwerking der agenda zal aan de raadsleden gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. Prae.advles A. Onderwerp Slachthuisrechten. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. In Uwe vergadering van 29 April j.l, werd besloten het adres van den Nederlandschen R.K Hanzebondvan slagerspatroons te Noordwijk betref fende vermindering der slachthuistarie ven aan te houden tot na de vaststelling der exploitatie-rekening van het slacht huis over 1931, die per 1 Juli a.s. wordt afgesloten. Bij de behandeling der wijzigingen van de gemeente- en bedrijfsbegroo- tingen over 1931, in de vergadering van 27 Mei j.l., waarbij tot uiting kwam, dat de winst van het slachthuisbedrijf over 1931 bedraagt f 2268,46, uitte de deer Nuijten den wensch, dat het adres van genoemde slagersvereeniging zou worden behandeld in de vergade ring van Juni. Wij wenschen thans nog niet in te gaan op de vraag of een winst van 2268,46 reeds een tariefsverlaging motiveert, doch stellen U voor de beslissing over het adres uit te stellen tot bij de behandeling der gemeente en bedrijfsbegrootingen voor het jaar 1933 De kwestie kan dan meer bezien worden in verband met den algemee nen toestand van de gemeentelijke financiën. Een incidenteele beslissing over de tarieven van eenig bedrijf zonder dat daarbij een voldoende juist inzicht mogelijk is in den stand van zaken van de andere bedrijven en van de gemeentelijke financiën, achten wij vooral in de tegenwoordige omstan digheden niet gewenscht, daar het nog niet te overzien is, tot welke middelen onze gemeente haar toevlucht zal moeten nemen om een sluitend budget te kunnen houden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies B. Onderwerp: Demping „Blanke Aan den Wiel". Raad der gemeente Waalwijk. Op grond van nadere bestudeering van dit vraagstuk meenen wij ons plan om het z.g. „Blanke Wiel" te bestem men tot stortingsplaats voor de gemeen tereiniging te moeten handhaven. Het „Blanke Wiel'is voor verreweg de grootste helft eigendom der ge meente; een klein gedeelte is aange kocht door den Heer Klerks, die be reids met dichtmaking begonnen is om t.z.t. een woning daarop te bouwen en de rest, ongeveer gedeelte is eigendom van de erven Adr. v. Hees been. Wanneer de huis- en andere afval moet worden geborgen in de z.g. „Lotjes", zou dat aan rijloon en het omzetten van den grond een jaarlijk sche hoogere uitgave eischen van on- geveer f 1500,—, dus over 7 jaren, aangenomen dat de „Blanke Wiel" voor ongeveer 7 jaren dit vraagstuk oplost, ruim f 10 000, Zou terrein moeten worden aange kocht om daarin de afval te verwer- ken, dan worden de onkosten nog veel grooter. Demping van het „Blanke Wiel" zal het dorpsschoon ter plaatse geens zins schaden en biedt daarenboven, naast het in deze omstandigheden niet te onderschatten geldelijk belang, het voordeel: le. dat een door haar diepte zoo gevaarlijke gelegenheid tot ontspanning voor de kinderen wordt weggenomen 2e. dat voor de fabrieksbedrijven een gelegenheid wordt geopend om zich op goedkoope wijze te ontlasten van afvalproducten. Om al deze redenen stellen wij U voor: le. Het z.g. „Blanke Wiel"; met toestemming van de medeeigenaren, te bestemmen tot storting van huis-en ander vuil van de gemeentereiniging; 2e. Een crediet toe te staan van f 300,— voor het maken van een afrastering voor zoover zulks noodza kelijk is. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Door de vereeniging „Waawij ks Belang" is aan den Gemeenteraad een verzoek ingediend om den Blanken Wiel te behouden i.e. de omgeving enz. te verbeteren. Prae advies C. Subsidie mOns Ambachtsonderwljs". Aan den Raad der gemeente Waalwijk. In 1930 werden mede op aan dringen van Uwen Raad de eerste stappen gedaan om te geraken tot uit breiding der Gem. avondteekenschool met een afdeeling voor avond-am- bachtsonderwijs. Woensdag 22 Juni '32. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. kingen gister volkomen kalm en van hartelijken aard geweest. Herriot heeft het Fransche standpunt uiteengezet en aangetoond, dat schrap ping van de herstelbetalingen Duitsch- land te zeer zou bevoordeelen en boven dien bestreden wordt door officieele Amerikaansche kringen, van wie de eindoplossing afhangt. Deze rechtvaar diging van de Fransche positie gaf geenszins aanleiding tot een beweerde dreigende afbreking van de onderhande lingen. Integendeel, de ministers hebben hun deskundigen opgedragen de stand punten in overeenstemming te brengen. Het zou op het oogenblik voorbarig zijn, de groote lijnen van deze overeenstem ming vast te stellen, maar het kan reeds tegengesproken worden, dat er sprake zou zijn van volledige staking der her- stelbetalingeh gedurende 3 jaar en de benoeming van een internationale com missie, die belast zou zyn met het schat ten van Duitschland's betalingscapaciteit. Wat betreft het zoogenaamde geheim zinnige onderhoud in den afgeloopen nacht te Morges, dit was een ontmoeting tusschen Herriot en de leiders der Am» rikaansche delegatie te Genève, waarbij Gibson er op aandrong, dat het voorstel tot vermindering van de effectieve leger- sterkte en de militaire uitgaven in over weging zou worden genomen. Hei is duidelijk, dat Herriot de moeilijkheden, die aan deze maatregelen zouden verbon den zijn, heeft aangetoond. De houding van de Fransche delegatie te Genève is overigens verre van nega tief, men is immers bereid een bepaalde verlaging van de oorlogsbegrootingen te overwegen, het verbod van de Jfcvare bombardementsvliegtuigen, de reglemen teering van de burgerluchtvaart, en van de fabricage van oorlogswapenen en het verbod van particulieren handel daarin. HET RAPPORT-WELTER TER PERSE Het Rapport-Weiter is op het oogen blik ter perse op de Landsdrukkerij. Het zal binnenkort verkrijgbaar worden ge steld aan de Rijksuitgeverij, p.a. dc Alge- meene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. De omvang wordt geschat op 430 blad zijden klein quarto formaat. De prijs is nog niet vastgesteld, maar zal vermoede lijk 34 gulden bedragen. TOESTAND VAN LIMBURG'S MIJNBEDRIJF. Naar wij vernemen zal Maandag a.s. in den namiddag te 's-Gravenhage, op t Ministerie van Waterstaat, een conferen tie gehouden worden tusschen den Mi nister van Waterstaat en de directies der Limburgsche steenkolenmijnen, verte genwoordigers der verschillende mijn- werkersorganisaties en importeurs, ten einde gezamenlijk overleg te plegen ten aanzien van de huidige ongunstige situ atie in het Limburgsche mijnbedrijf. BUITENLAND. De conferentie te Lausanne. Volgens mededeeling van welingelich te zijde te Lausanne zijn bij de persoon lijke besprekingen van gisteren de tegen stellingen in het herstelvraagstuk in alle scherpte aan het licht getreden. Herriot heeJt MacDonald medegedeeld, dat Frankrijk moet vasthouden aan de scha devergoedingen, als is het ook bereid tot een essentieele verlaging en uitstel der herstelbetalingen. De Engelsche regee ring staat, evenals tot dusverre, op het standpunt van de onvoorwaardelijke noodzakelijkheid van een volledige schrapping der herstelbetalingen als voorwaarde voor de overwinning van de oeconomische crisis en als eerste stap in de richting van de algehcele oplos sing van de internationale schuldkwes tie. De stand der herstelconferentie is op het oogenblik dus zoo, dat aan den eenen kant men de eensgezinde houding heeft van Engeland, Italië en Duitsch- land, welke onmiddellijke en volledige schrapping eischen, terwijl aan den an deren kant Frankrijk aan het herstelsys- teem vasthoudt. Ook de Fransche ochtendbladen ge wagen van ernstige nieeningsverschillen tusschen Herriot en MacDonald nopens het herstelvraagstuk. Havas publiceert het volgende: In te genstelling met zekere berichten in de pers zijn de Engelsch-Fransche bespre- Waalwyk, 22 Juni 1932. Gemeenteraad.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5