Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VN et Mb op het eiland FEÜILLETOi! Hertaal f 745. Archibald Marshall. DOOP, EBMfrBttKa 52. vai rij zien 'erm boch ht gen makk GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad tr gemeente Sprang—Capelle gehou ka. in op Vrijdag 24 Juni n.m. 3 uur rairh n cemeentehuize. Voorzitter de EdelAchtb. heer Meijer. Secretaris de heer v. d. Berg. Afwezig de heeren Middelkoop en J Immermans. De notulen der vorige vergadering Del d, lorden onveranderd vastgesteld Aan de orde: 1 Ingekomen stukken. Van Ged. Staten een verdagtngsbe- idz lult en enkele goedkeuringen van idsbesluiten. Denk het gurg Armbestuur te Capelle esluit tot wijziging der begrooting 931, de overschrijvingen beloopen 1 rOp voorstel van B. en W. word eze wijziging goedgekeurd. Café—sluiting. Van de vergunninghouders in de ge le auijneente verzoek om den sluitingstijd Det he a den zomer te stellen op 11 uur. B. en W. stellen voor hierop afwlj- lend te beschikken, zij vinden net ..jt juist deze kwestie in deze ver gadering, afgezien van andere overwe- Ingen opnieuw in bespreking te ne- nen, daar de raad in de vorige ver- m gadering afwijzend heeft beschikt. Kraak. De vergunninghouders zijn □et hun verzoek gekomen omdat zij dat enkele raadsleden de taak nader bekeken hebben en tot andere overwegingen zijn gekomen. Boer. Naar aanleiding van deze op merking van den heer Kraak wil ik leggen dat ik bij geruchte heb ge boord dat ik op mijn besluit zou wil Itn terugkomen, maar dat is niet waar, zou niet weten om welke reden. De heer Verhetjden heeft er in de vorige vergadering zijn verwondering over te kennen gegeven dat niet alle rTlGE staand meenden bij de ats. en 29 91 tri. vergunninghouders hadden geteekend, nu blijkt echter dat wel allen het adres onderteekend hebben. Spr. vindt het niet juist dat de café's nu om 10 uur gesloten moeten worden terwijl bet minimum vergunningsrecht van f 25 op f 40 is gebracht. Als het in de Kamer of in den gemeenteraad te pas komt om den accijns te verhoogen dan komen ze daar wel van in. Spr. kan hier vrij over praten daar hij zelf geen café-bezoeker is. Weth. van Willigenbnrg vindt het dwaasheid hier de politiek bij te halen. Spr. gelooft dat, afgezien van princi. pieele kwestie, nu ieder klaagt over nood. het niet te pas komt om de drink-gelegenheden langer open te stellen. Nu kan men wel tegenwerpen dat de inwoners anders naar buiten gaan, maar spr. gelooft dat dit groepje heel klein zal zijn. De heer Michaël had aanvankelijk niet de bedoeling hier iets over te zeg gen, doch nu de zaaK toch weer op nieuw in bespreking is gebracht wil spr. zijn standpunt nogmaals uiteen zetten. Spr, vraagt zich afwaarom moeten die menschen zooveel belas ting meer betalen terwijl hun de ge legenheid ontnomen wordt om nog een paar centen te verdienen? De malaisetljd kan hier gevoegelijk buiten blijven, er zijn menschen genoeg die als ze 's avonds naar huis gaan nog wel een paar centen over hebben om een consumptie te nemen. Dan vinden zij echter de deuren gesloten. Spr. haalt hiervan een recent staaltje aan. De politiek kan hier buiten blijven, die heeft er niets mee te maken, iemand die geen café wil bezoeken moet dat laten. Daarenboven worden de café—houders niet eens verplicht hun zaak tot tl uur open te houden, ze kunnen sluiten wanneer ze willen. De heer Kerst kan zich goed ver eenigen met het voorstel B. en W. Voor hem komt nu niet de kwestie zelf op den voorgrond. In de vorige vergadering Is een verzoek van een bepaald aantal vergunninghouders be handeld en afgewezen. Daarmee is z. i. de zaak geheel van de baan en nu opnieuw een verzoek inkomt moet dat afgezien van de kwestie zelf wor den afgewezen. Men weet anders niet waar men blijft, de raadsbesluiten worden zoodoende een paskwil, en het prestige van onzen raad gaat verloren. De heer Verheiden antwoordt den wethouder. Deze sprak over crisis, maar als spr. daarmee voor den dag kwam zou er wat anders te zeggen zijn. Spr. wil dit echter achterwege laten daar het anders later als een nalatigheid wordt uitgelegd, maar op ander gebied word met geld gesmeten en daartegen wordt niets gezegd. Weth. v. d. WlIIigenburg. Als er een verzoek aan den raad gedaan wordt dat gaat over de zaak die U bedoelt, dan zal ik in deze tijdsomstandigheden daartegen zijn. Het gaat alleen over deze kwestie. Met 5—4 stemmen wordt het voor stel B. en W. aangenomen en wordt dus afwijzend beschikt; tegen stem den de heeren Michaël, de Roolj, Kraak en Verheijden.. Van Ged. Staten is ten tweede male een schrijven ingekomen waarin wordt aangedrongen op het sluiten eener verzekering tegen diefstal ten behoeve van .het Burg. Armbestuur en tevens op geregelde 3 maandelijksche con- i. van „De Echo van het Zuiden". trole der administratie van deze In- stelling door B. en W. Eenigen tijd geleden heeft de raad dit niet noodlg geacht, doch nu Ged. Staten blijven aandringen stellen B. en W. voor aan het verzoek te vol doen. Aldus wordt besloten. Van de Naaml. Vennootschap Hol- landsche Buurtspoorwegen verzoek om subsidie van f 30, zulks in verband met de vermindering der rijkssubsidie B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Verheijden gelooft dat dit jaar nog 4 pCt. dividend is uitgekeerd De secretaris Itcht toe, dat geen dividend is uitgekeerd, wel 1 °/o rente op de 4°/0 obiigatieleeningue uit komsten van het bedrijf gaan steeds in dalende richting. De heer Verheijden had verwacht, dat deze brief de mededeeling zou bevatten, dat de bussen der Mij. voort- aan door Capelle zouden rijden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. Verslag der volkshuisvesting in 1931 wordt ter inzage gelegd. Hoogevaartsche weg. 2. Voorstel van B. en W. Inzake verbetering ■Hoogevaartsche Weg" (Noordelijk gedeelte). De Voorzitter herinnert er aan, dat in de vorige vergadering besloten is tot verbetering van het Noordelijk ge deelte van den Hoogevaartschen weg door de Mij. Wegenbouw. Er doen zich thans omstandigheden voor die B. en W. aanleiding geven op dit besluit terug te komen. Wegen bouw" heeft nl.een werk aangenomen, waarvoor een asfalimeng-insialiatie moet worden geplaatst aan het Wilhelmtna- kanaal te Oosierhout van waaruit zon der bezwaar het noodlge materiaal zou kunnen worden aangevoerd zoo dat thans de kans aanwezig ts om ook dit weggedeelte van een asfattlaag te voorzien. Spr. becijfert, dat dit ook voor de toekomst de voordeeligste weg is. De kosten zijn f 1.75 per M2 plus 0 51 per M2 voor kosten die anders door de maatschappij betaald worden, dus totaal f 6000.— welk bedrag uit een eenlr.g gevonden kan worden jaarlijks kost de weg in dat geval t 750. Het onderhoud van een „spremex" weg Is begroot op I 1000 per jaar. Gezien deze becijfering stellen B. en W. voor aan „Wegenbouw" op te dragen het leggen van oen asfaltbitumendek- laag op den H. weg en de kosten daarvoor te dekken uit een geldleenlng. De heer Verheijden vraagt of het te gebruiken materiaal wel op vol. doende temperatuur zal aankomen als het vanaf Oosterhout moet worden aangevoerd. De Voorzitter acht het voldoende, dat de Maatschappij dezelfde garantie geeft als voor de overige wegen. Het asfalt wordt tot op 300° verhit en is dan nog voldoende waim als het aan komt. De heer Verheijden zou er speciaal op willen wijzen, dat de weg absoluut stofvrij moet zijn, misschien was het daarvoor goed hem iets breeder te maken. De heer Michaël zegt, dat het stof op de wegen niet altijd te vermijden s, iedere kar uit den polder brengt vuil mee en zoodoende krijgt men stof. Als men den weg breeder maakt, krijgt men nog meer last van het stof daar dan het opvulmaterlaal aan de opper vlakte komt. De Voorzitter zou dit alles gerust aan „Wegenbouw" overlaten. De heer Kraak heeft zich In de vorige vergadering op het standpunt gesteld, dat .Wegenbouw" den weg moest in orde maken zonder kosten voor de gemeente nu hij deze cijfers echter hoort, kan hij zich met het voor- stel B. en W. vereenigen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Werkverschaffing. 3. Voorstel van B. en W. Inzake werkverschaifing. De Voorzitter zegt in zijn toelichting dat de uitbaggering van de haven te Capelle reeds zijn beslag heeft gekre gen Men is nu begonnen met de Labb«gat*che haven, doch waar is te ^7 BLAI WOENSDAG 29 JUNI 1932. 55e JAARGANG. het Zuiden, Khtl\ aal^ytsck en Langstraatsck Conranti Dit blad verschijnt en jM O E N S D A G en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, laleni jbonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. linke franco p. post door 't geheele rijk 1.40. niet dU mei iden en rbodi ielijk bocht hou in bo n afy strui UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. eral Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. lijk, de i mi )luut plaaij nai bocht lOO MAATSCHAPPy VAM VERZEKERING OP HET LEVH1 KUB, AÜM aet be- trafo* lalaten- voog- nf, ar. roorko- vel bij [ereebt, jen, rt en met .en vaa erkini Naar het Engelsch van 15. Hij zal niet veel kans hebben. l)e twee detectives, die hem in het oog hou den, zijn handige jongens. Een derde let op de thuisvarende booten, voor het ge val Martin ook uit Amerika mocht ko men. Maar ik denk, dat die zich in Enge land verborgen houdt. Je weet immers, dat hy in Londen gezien is? En hoe zit het nu met die andere u-schiedenis?, vroeg Guy daarop. Dat zul je ook hooren. En Calthorp deed hem daarop 't verhaal van den vis- scher. Een eigenaardige historie, vond Guy. Wat concludeer jij eruit? 1 Dat Lady Bertram ergens op het eiland is begraven. Daaruit volgt, zou ik zeggen, dat Sir Roderick hij haar is hij- gezet. Maar we hebben overal gezocht en niets gevonden dat als grafstede in aan merking kan komen. Dan moeten we opnieuw zoeken. Waar? Op het eiland? Ik denk van wel. Ik stel mij de zaak zoo voor. Sir Roderick, die méér dan gewoon van zijn vrouw heeft gehouden, wilde haar lijk in zijn onmiddellijke na bijheid hebben en zooals je weet, ver liet hij het eiland nooit. Dus moet er hij het huis een of andere schuilplaats ver borgen zijn, die als graf kan dienst doen. Het is groot en oud genoeg, dat dit mo gelijk is. En ik denk, ofschoon ik toegeei dat dit pure gissing is, dat wij, als wy het lijk van Lady Bertram hebben ge vonden, en dat van Sir Roderick, dat on getwijfeld daarnaast begraven is, wij op dezelfde verborgen plek ook de juweelen zullen aantreffen, althans het grootste deel ervan. Het lijkt mij uiterst onwaar schijnlijk, dat hij het zou hebben aange durfd zich direct met deze ontzaggelijk waardevolle collectie uit de voeten te maken hoogstens heeft hij er enkele meegenomen en waar zou hij ze heter lijdelijk in veiligheid hebben kunnen brengen dan in de verborgen grafkamer, waar geen oningewijde het bestaan van kent. Hij en Braithwaite zijn nu blijkbaar op het punt de vruchten te gaan plukken van hun brutalen diefstal. Daarom moet op Wetstones scherp de wacht gehouden worden. Ik heb dan ook instructies gege ven hen niet dadelijk te arresteeren, maar ze te volgen en gelegenheid te ge ven naar het kasteel te gaan, in de ver onderstelling, dat ze hun slag kunnen slaan. Martin moet ons, zonder het zelf te weten, den weg wijzen naar de plaats, waar de juweelen verborgen zijn. Guy stemde volkomen in met het plan- de-campagne van zijn vriend, den advo caat. En wie zal de heeren op Wetstones ontvangen, als zij er inderdaad heen gaan, vroeg hij. Ik zou zeggen, dat jij dat doen moet. Iemand, die op de hoogte is, moet daar zijn. Zelf kan ik niet zoo lang weg om daar kalm hun komst af te wachten. Ik hen hier alleen op het oogenblik, de an dere heeren zijn allebei ziek. Maar ik kom zoodra ik hoor, dat ze onderweg zijn.* Ik wilde graag, dat jij er vandaag nog heenging en er voorloopig bleef. Je schijnt te vergeten, dat ik het huis aan Lord Caradoc verhuurd heb en er dus geen heer en meester ben. Neen, dat vergeet ik niet. Er staat een clausule in het huurcontract, dat je altijd vrijen toegang hebt, die heb ik er juist met het oog op eventualiteiten als deze ingezet. Bovendien, je kunt doen alsof je ze een vriendschappelijk bezoek komt brengen. Als er wat gebeurt, zullen ze dankbaar zijn voor je aanwezigheid. Guy liet zich overtuigen door Cal- thorp's argumentatie. Hij zond een uit voerig telegram aan Lord Caradoc, waar in hy zijn bezoek aankondigde en ging uit Londen weg met den trein van 2 uur. Net toen hij zijn kamers verliet, ontving hij een briefje van Bobby Conder: „Beste Guy, - Ik hen terug van. mijn wereldreis. Ik moet je dringend spreken, want ik heb van het andere einde van Australië een geheimzinnig document voor je meegebracht. Ga met mij eten in Ba chelor's Club, dan zal ik het je over handigen. Beste groeten, Je toegenegen B. Conder. Waarop Guv antwoordde: „Welkom thuis. Op het punt naar Wet stones te gaan. Schrijf mij daarheen". Bobby Conder had niet veel aandacht geschonken aan het vergeelde stuk, dat nu al verscheidene maanden in zijn ak- tentaseh zat. Nu hy het echter weldra aan den rechthebbenden moest ter hand stellen, begon zijn nieuwsgierigheid hem een weinig parten te spelen en las hij de door den ouden kolonist geschreven aan wijzingen nog eens door. Hij mocht het document niet per post zenden, maar moest het den eigenaar van Wetstones persoonlijk overhandigen. Toen kreeg hij een inval; als hij eens naar het kasteel ging, waar Guy zich blijkens zijn briefje op het oogenblik bevond, kon hij mis schien getuige zijn van een sensationeele ontdekking. De uitslag van zijn verdere overpeinzingen was, dat er op Wetsto nes nog een telegrafisch bericht werd ontvangen, meldende dat de „Honou rable" Robert Conder, teruggekeerd van zijn reizen, voornemens was den volgen den dag zijn waarden oom en zijn lieve nicht zijn opwachting te komen maken. HOOFDSTUK XXVI. EINDELIJK MARTIN. Op den avond van Guy's aankomst za ten hij en mevrouw Herbert en George nog laat bijeen, om de beteekenis van Calthorp's nieuws te bespreken. Mevr. Herhert scheen het een bijzonder onaan genaam idee te vinden, dat er misschien in het huis iets gebeuren zou en ze druk te de twee jongelui op het hart, toch vooral de beide meisjes overal buiten te houden. George en Guy besloten ook t mannelijk personeel van het landgoed niets te zeggen van de op handen zijnde gebeurtenissen. Als Martin en Braithwaite kwamen, zouden zij alleen zijn zonder handlangers en met Calthorp's detectives op de hielen. Er zouden dus mannen ge- 1 noeg zijn om de twee indringers te ar- I resteeren, zonder dat het gevaar geris» keerd behoefde te worden dat zij ge waarschuwd werden, doordat buiten staanders wellicht hun mond zouden voorbij praten. Voor zij naar bed gingen en dal was verre van vroeg, maakten George en Guy een rondgang door het benedengedeelte van het huis, maar ze merkten niets on gewoons. Den volgenden morgen gebeurde er evenmin iets bijzonders. De heide jonge- iiii gingen na het ontbijt ongemerkt naar huiten, om de mannen op te zoeken, die Calthorp gezonden had en die de wacht hielden rondom de muren van het park. Ze zouden zeker bij niemand achterdocht doen opkomen; ze waren met succes ver momd als kunstenaars en deden alsof ze de schoonheden van Wetstones op pa pier brachten. Des middags begon Calthorp de tele graaf te laten werken. Hij had de voor zorg genomen Guy een code te geven en de heheerdster van het kleine postkan toor in Morthwaite had dien middag en avond de handen vol met het opnemen van voor haar volkomen onbegrijpelijke telegrammen. Ontcijferd luidden deze codetelegram men als volgt: 12.45. Braithwaite heeft een telegram gekregen. Maakt zich gereed Liverpool te verlaten. Ik kom met den trein van 2 uur. Zend rijtuig om mij in Keswick af te halen. Calthorp. 2.45. Braithwaite vertrok uit Liver pool met den trein van 1.55 en nam bil jet naar Keswick. Beide mannen reizen met hem mee. Onze heer Calthorp op weg naar Wetstones. Calthorp, Griffin, Wells. 4.07. Telegram ontvangen van Preston. Braithwaite vertrok naar Keswick om j 3.15. Beide mannen volgen in zelfden i trein. Geen spoor van Martin. Calthorp, Griffin, Wells. 5.58. Braithwaite arriveerde te Pen rith en stapte over voor Keswick. Nog geen spoor van Martin. Zeg mannen op Wetstones scherp uit te kijken. Calthorp, Griffin, Wells. George en Guy gingen er daarop on middellijk op uit om de pseudo kunst schilders te waarschuwen. Tegen 7 uur kwam er weer een tele gram in code, ditmaal uit Keswick en verzonden door een van de mannen, die Braithwaite van Liverpool gevolgd waren. Moet tot mijn leedwezen melden, dat bij aankomst trein Keswick Braith waite verdwenen is. Was in 1 hrelkeld nog in rijtuig naast het onze. Moet uit in beweging zijnde trein gesprongen zijn. Wij rijden naar Morthwaite. Zeg mannen scherp uitkijken. Brown. George en Guy gingen ten derden male naar de wachters om hen mede te doe len wat er gebeurd was. De beide andere detectives arriveerden omstreeks 8 uur, erg terneergeslagen over het ontsnappen van hun prooi. Het was heel moeilijk om zijn argwaan niet te wekken, veron;- schuldigde zich een van de mannen, vooral doordat we herhaaldelijk moes ten overstappen. We gingen telkens in twee verschillende wagons zitten, een voor, en een achter de zijne en tusschen de stations waren wij voortdurend op den uitkijk. Maar we passeerden een tunnel en hij moet er uit gesprongen zyn, onmiddellijk nadat wij daaruit kwamen. Dat was de ecnige plek waar hij ons on gezien ontsnappen kon. Het zal me be nieuwen of hij zich niet bezeerd heeft. Hebt u onderweg niemand gezien, die eenigszins aan het signalement van Martin beantwoordde? Neen, meneer. Zij zullen waarschijnlijk trachten elkaar tusschen Keswick en hier te tref fen, meende George. Wat zijn jullie van plan verder te doen? We dachten, dat het het beste was ons buiten bij de anderen te voegen, meneer. Het komt mij voor, dat jullie beter deed op het eiland te blijven, opperde Guv. Geloof jij dat ook niet, George. Zeker! De muren zijn vijf mijl in omtrek, dus ik hecht aan die bewaking niet zoo heel veel. We hebben veel meer aan versterking op het eiland.... daar zal het hun moeilijk vallen ongemerkt te j landen, als we onze oogen en ooren goed den kost geven. Dan moesten jullie nu maar eerst wat gaan eten en dan de wacht gaan houden, besliste Guy. Het lijkt me niet waarschijnlijk, dat zij voor laat in den avond komen zullen en ik vraag me af hoe het hun gelukken zou onopgemerkt 1 over te steken, wanneer we, zooals mijn heer Greenfield terecht zegt, voldoende waakzaam zijn. Dus zoodra jullie gegeten hebben, gaan jullie naar buiten. (Wordt vervolgd). ïeera.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1