Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Logische gevoielilg. Wj nkel nieuws. Zoo gaat Het. Gaat Voor. MGORDBPABATiD I Mol FEUILLETON Archibald Marshall. lUMMER 55. ZATERDAG 9 JULI 1932. 55e JAARGANG. et dor ddaj i wie;, raat i auic- n de im 9 uur" "igc at aa: geleid ar ge ;rderr otorti 'vaars, et heti iervat linke; t mot nde ii ;n. Dr 'de n geslis Ook irgen J gevo dinge: ïedetb Jet sli 'oonac TEN, dit nummer bestaat uit drie bladen. De steun aan de boeren. Het heeft er een tijdje somber uit- eezlen voor de boeren ze kregen hun arbeid niet meer betaald en teerden hun spaarpot in. Dat zag er leelljk uit, voor iedereen, want op de welvaart van den grooten boerenstand is ook het bestaan van vele duizenden nering doenden en van een leger arbeiders gebouwd. De boeren meenden, dat de regeering geen oog bad voor hun nood en ze werden baloorig. Hun protesten klonken op, luider en luider, eindelijk hoonend soms, tenslotte uitdagend. Thans echter is het stil geworden aan het boeren—front. Iemand, die in nood zit, begrijpt niet gemakkelijk, hoe moeilijk het soms voor een ander is om hem afdoende te helpen. De regeering was onge twijfeld wel actief, maar aan het vraag- stuk van den steun aan de boeren waren vele nevenbelangen, o.a. die van de consumenten, verbonden. De zaken moesten goed worden voorbe reid en geregeld. Eerst kwam de Tarwe- wet. De boeren vonden het een Inge wikkelde geschiedenis en velen stonden aanstonds klaar met hun oordeel, dat de boer er geen cent mee gebaat was. Er was zelfs oppositie van de belang hebbenden tegen die wet. De protesten zijn intusschen verstomd; de wet werkt en de akkerbouwer profileert er van. In welke mate, werd dezer dagen in de Nwe Langedijker Crt. voorge rekend door een deskundige, die er motieven uit distilleerde voor meer deren steun aan de West—Friesche tuinbouwers. Dit jaar, zoo schreef hij, mag als norm worden aangenomen, dat op akkerbedrljven ter grootte van 50 H.A. circa 15 H.A. tarwe is gezaaid. Het gewas staat er zeer goed voor. In totaal Staat ruim 100 000 H A. tarwe in ons goede land te velde, tegen 53.000 HA. in 1931. Hieruit 'blijkt w'fel van welke betee- kenis de steun van de Tarwewet is. Bij MOL dus gekocht MOL de Zaak van Kwaliteit MOL de Zaak van Vertrouwen MOL de Zaak van Vakkundige bediening MOL bliift goedkooper. Vergeleken met het vorige jaar ver dubbelde de oppervlakte, welke met tarwe werd bezaaid. Een akkerbouwbedrijf, als genoemd, oogst in doorsnee op die 15 H.A. 15 maal 3000 K.Q., is 45 000 KG. De wereld—marktprijs van tarwe Is circa f 6 -- per 100 K G., de boer ontvangt echter f 12.dank zij voornoemde wet. Dus wordt het bedrijf gesteund met een netto—bedrag van 450 maal f 6.— is f 2700 een zeker niet te versmaden som. De tarwe—wet is door verschillende andere crisis-steunmaatregelen gevolgd Omtrent de werking van deze nog een tweede voorbeeld. Een veehouder met een bedrijf van 25 stuks melkvee. In deze maand treedt de zuivelwet in werking en als gevolg daarvan zal de veehouder de opbrengst van zijn melk gelukkig ongeveer ver dubbeld ziende toestanden werden voor onze veehouders onhoudbaar. De opbrengst per liter melk wordt dan van 3 cent tot circa 6 cent opge voerd. Neem een niet te hoog gemid delde, n.l. 3000 L. per lactatie-periode per koe, dan bedraagt de netto steun heel wat, n.l. per 25 stuks 25 maal f 90.— is f 2250.—. Deze bedrijven zullen wijders nog meerderen steun ontvangen, wijl als nevenbedrijf aan varkensfokkerij en -mesterij wordt gedaan.^ Stellen we een productie van 40 vette varkens per jaar, varkens van 200 pond en de steun slechts 8 cent per pond, dan beteekent dat op dergelijke bedrijven 8000 maal 8 cent is f 640.—. In ons land komen veel gemengde bedrijven voor, waar dus geprofiteerd wordt én van tarwe-, én van zuivel-, én van de varkenswet. Men ziet, dat de regeering heel wal voor den steun aan den landbouw heeft gedaan. Wie de bovenstaande cijfers leest, conciudeere echter vooral niet. dat de boeren met de genoemde sommen in hun levensonderhoud wor den gesteund. De boeren werkten met groote verliezen, tot welker dekking in de allereerste plaats de steun is georganiseerd, dus opdat het bedrijf gaande kan worden gehouden en daar in nog iets zal kunnen worden verdiend. Zoo moet men de zaken beschou wen, alvorens men concludeert, dat men in andere bedrijven als gelljk- berechte Nederlanders steun tot gelijke bedragen zou mogen verlangen. Een regeering Is geen moedertje—pappot. Ze kan noch boeren, noch tuinders, noch arbeiders verder helpen dan tot zóóverre, dat ze In deze crisisomstan digheden den mond nog even boven water kunnen houden houden. Om dat te bereiken, daartoe zal uit den aard der zaak voor de eene bedrijfsgroep méér steun benoodigd zijn, dan voor de andere. 'tMerk-f van „De Echo van het Zuiden". BUITENLAND. Nieuw offensief der kleine staten te Genève. De acht kleinere staten, België, Dene marken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitser land, die tegenwoordig voortdurend met elkander voeling nemen in de ont wapeningskwesties, hebben opnieuw een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden, om hun gedragslijn in de algemeenecommissieder ontwapenings conferentie vast te leggen. De acht kleinere staten hebben in de eerste plaats besloten, bij de voort zetting der algemeene discussies over het plan Hoover niet een enkele ge meenschappelijke verklaring af te leg gen doch ieder afzonderlijk de Ameri- kaansche voorstellen te'ondersteunen en daarbij, zooals de Spaansche ge delegeerde reeds twee weken geleden gedaan heeft op een aanvulling van het plan—Hoover aan te dringen met eenige bepalingen, die ook dit voor deel zouden bieden, dat het voorstel van Hoover voor Frankrijk meer aan nemelijk worden zou. De acht kleinere staten zullen o.a. aandringen op een aapvulling van het Hoover—plan met bepalingen betref fende een verlaging der militaire be grootingen, betreffende de schepping van een permanente ontwapenings commissie, die als internationale com missie van toezicht zal dienen en betreffende het toezicht op dewapen- fabricage en internationalen wapen handel. In de kringen der ontwapenings conferentie achtmen hetniet onmogelijk, I dat de vastberaden houding van de kleinere slaten, van beslissende be- teekenis op het verloop der beraads lagingen zal kunnen worden. De acht kleinere staten hebben besloten, al hun krachten op één punt te concentreeren, dat ook in het program van Hoover Is opgenomen, n.l. het totale verbod van lucht-bom- bardementen. Duitschland gaat contingenteeren. Naar vernomen wordt, heeft de Duitsche regeering besloten in verband met den grooten invoer van vroege aardappelen, die den verkoop van Duitsche vroege aardappelen bemoei lijkt, den invoer van vroege aard appelen te contingenteeren. Dit is het eerste contingenteeringsbeslult der Duitsche regeering. Pensioen voor den president van de Fransche Republiek. De Senaat heeft gisteren het reeds door de Kamer goedgekeurde wets ontwerp aangenomen, strekkende tot toekenning van een jaarlljksche uit- keering van 200 000 frank aan den afgetreden president van de Republiek, omtrent wien een wet heeft uitgemaakt, dat hij zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. Deze dotatie valt terug op de leden van het gezin van den President. Raymond Poincaré en de weduwe van den vermoorden president van de Republiek, Paul Doumer, komen dus thans voor dit jaargeld in aan merking. Het is bekend, dat de vervulling gedurende zeven jaar van het ambt van president van de Republiek den functionaris volstrekt niet rijk maakt. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatsche (Jouraat* E$ - Lautt steren che ra. ereeni n het iet rapi ziet, \i: in dc chland pronkel i van lerstell eerste i ;e van tl :ullen uissiek mark in ku e kapi wa n be al zijn in 10 ja bonds niet m :1e won is nog erriot 4 mil kan End Dginger ï-Fra t stand mi te Fra g van ieerden f. een dn slsche ti sche ii sche br£* aan lli [rag wa: besprek Maar: 'ijzen n te ond: de geste ijnlyk ;n van Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit stin. EERSTE BLAD. Jongen wat hadden ze goedkoop gekochtNiet naar kwaliteit ge zien enbedrogen uitgekomen. MAATSCHAPPy VAM VERZEKERING OP HET LEVEN Naar het Engelsch van 48. Ik kan u eigenlyk net zoo goed al les vertellen wat ik weet, verklaarde Braithwaite na enkele oogenblikken van norsch zwijgen. Ik heb niets verkeerds gedaan, niets anders dan wat Martin info zei en wat Sir Roderick wenschte. En nu zij beiden dood zijn, is er geen reden om verder te zwijgen. De gewezen tuinman zag er absoluut niet uit als een misdadi ger, al maakte hij een stuurschen indruk. Hjj had het bericht van den verschrikke- lijken dood van zijn medesamenzweerder zonder veel teekenen van ontroering om gangen. Calthorp sloeg hem aandachtig gade en richtte zich toen tot beide detec tives; Jullie kunt die dingen wel afnemen, en wacht dan buiten tot ik jullie weer roep. Braithwaite werd van de boeien om zijn polsen bevrijd en de twee mannen rlieten de kamer. Welnu, hernam Calthorp, ik heb je [ewaarschuwd. Maar waarschijnlijk zul e er geen nadeel van hebben, als je ons eerlijk de waarheid vertelt. Braithwaite scheen dat ook in te zien, want hij deed alm en kennelijk zonder iets achter te ouden, zijn verhaal. 7- Sir Roderick en Martin hadden ge- eimen samen, vertelde hij. Ongeveer 5 ,iar geleden begonnen zij mij in eenige J|'van in te wijden, maar veel heb ik looit geweten. Martin, die altijd goco pe' mij had kunnen opschieten en mij vertrouwde, vertelde mij van den graf kelder daar ginds en wat er in was. «aar ik mocht er niet naar toe, ik zou en weg er heen niet eens hebben kun nen vinden. Maar als Sir Roderick ge storven zou zijn, moest ik Martin helpen het lijk te balsemen volgens een systeem, dat hij mij uitlegde en daarna meegaan naar de geheime kamer om het lichaam blaast dat van Mylady te leggen. Vervol gens moest ik dan naar Amerika uitknij pen met duizend pond en mijn mond houden. Toen Sir Roderick in Juni van het vo rige jaar stierf, was Martin in Londen. Ze zonden hem bericht, toen ze zagen dat het mis ging, maar toen Martin kwam, was Sir Roderick al buiten kennis. Mar tin was verschrikkelijk in de war. Het scheen alsof hij niet wist wat hij doen moest. Dien nacht droegen wij het lijk van onzen meester uit zijn kamer, deden wat we moesten doen en legden het naast dat van mylady. Toen vertelde Martin mij, dat hij Sir Roderick gezworen had iets geheim te houden tot 14 Maart van dit jaar dat is dus morgen en dat stond onder an- dere in verband met de juweelen. Dus pakten wij die in kistjes en droegen ze j naar den grafkelder. Daarna gaf Martin mij 100 pond in goud en zei mij, dat ik nu naar Amerika moest verdwijnen, hij zou mij de rest van het geld, dat mij be loofd was, sturen, wanneer ik daar was. Begin Maart moest ik weer in Engeland terugkomen om.hem met iets te helpen. Ik beloofde het hem en daarmee namen we afscheid. Wij gingen door de tunnel onder het meer en de kleine poort uit aan de andere zijde van het park. Ik vestigde mij in New-York en Martin zond mij het geld. Hij schreef mij uit Glasgow. Sir Roderick had hem een groot bedrag gegeven, hij had een ande ren naam aangenomen en was daar in zaken gegaan. De vorige maand kreeg ik een brief van hem, waarin hij mij vroeg over te komen en in Liverpool te blijven, tot ik van hem hoorde. Toen ik in Liverpool mijn inrtek nam in het hotel dat hij mij opgegeven had, schreef hij mij vanavond om 11 uur bij het tempeltje in het park te komem Ik moest zorgen niet gezien te worden, in geval het park werd bewaakt. Onderweg merkte ik al spoedig, dat ik door twee mannen geschaduwd werd. Ik sprong daarom uit den trein, juist toen wij den tunnel uitkwamen en kreeg ge lukkig geen letsel. Toen wandelde ik door het heuvelland naar het uiterste punt van het park en zag dat de ingang wera bewaakt. Toen probeerde ik het op een andere plaats.... maar ook daar was bewaking. Opeens kwam er een man uit de boomen te voorschijn en ik dacht, dat ik erbij was. Maar het was Martin. Wij hielpen elkaar over de muur op een plaats waar wij niet gezien konden wor den en gingen door den ingang in het tempeltje in de gang onder het meer naar de geheime kamer, vandaar naar de kapel en zoo naar buiten. Wy zagen de twee mannen, die de oevers van het eiland in het oog hielden. Vervolgens nam Martin mij, tusschen de boomen door, mee naar den kant van de treden, die naar het meer voeren. Hij schraapte de aarde gnder een kreupel- boschje weg; ik zag een steen, dien hij oplichtte en daaronder bevond zich een soort handgreep. Hij vertelde, dat, als deze werd rondgedraaid tot zij stuitte, het grafgewelf en de tunnels onder wa ter zouden loopen. Ik moest het mecha niek in werking zetten, als ik een be paald teeken van hem kreeg. Ik ging met hem verder en we bleven achter een boom dicht bij de deur van de kapel staan. Hij zei, dat hij de kistjes met de juweelen naar de kapel zou bren gen en dat hij daarvoor een half uur of drie kwartier dacht noodig te hebben. De deur van de kapel moest een eindje open blijven en wanneer hij haar sloot, was dat het teeken, dat ik moest weggaan en de gewelven onder water zetten. Ik vroeg hem daarop hoe wij ongezien moesten wegkomen, als de tunnels over stroomd waren, terwyl de oevers van het eiland bewaakt werden. Hij antwoordde, dat Sir Guy Bertram in huis was en dat hij, als hij 'klaar was met zijn werk, deze op de hoogte zou gaan brengen van het geen hij behoorde te weten. Dus ons ver trek zou geen moeilijkheden opleveren. Maar hij zou hem niet vertellen van Sir Roderick's lyk en van het grafgewelf; ik moest dat geheim ook bewaren. Toen ging hij naar de kapel en ik wachtte on der dien boom. Ik hoorde hem niet bin nen, maar ik stond er tamelijk ver van af en keek alleen naar de deur. Na een heele poos merkte ik, dat de deur gesloten werd. Ik dacht natuurlijk, dat Martin het deed, maar ik begrijp nu, dat een van u het moet geweest zijn. Ik deed natuurlijk wat mij opgedragen was; ik ging weg en draaide aan de hand greep. Ze zat erg vast en ik moest met al mijn kracht rukken en trekken eer ik er beweging in kreeg. Eindelijk lukte het en toen zag ik het water in het meer een paar meter afstand van den oever steeds sneller ronddraaien. Het werd als in een trechter weggezogen en ik hoorde het onder mij doorstroomen; de grond, waar ik op stond, schudde er van. Toen liep ik terug naar de deur van de kapel en wachtte. U snapte mij haast, toen u er uit kwam. Ik geloof, dat ik mijn hoofd verloor, ik rende door de boomen naar het meer en zag de twee mannen de trap op komen. Toen kreeg ik hun boot in de gaten en probeerde erin weg te komen. En dat mislukte. Dat is alles wat ik weet, meneer. Calthorp had ijverig notities gemaakt en hij stelde nog een paar vragen, maai de man had klaarblijkelijk alles verteld wat hij wist en het eigenlijke mysterie was nog onopgehelderd. Wel, zei Calthorp. Je hebt het ons heel duidelijk verteld, maar je zult je verhaal natuurlijk nog eens moeten her halen. Het bevel tot je inhechtenisneming is al eenige maanden oud! Hij riep de detectives, die, buiten had den gewacht en vervolgde: Jullie moe ten hem naar Morthwaite brengen; de drie anderen kunnen weggaan. Braithwaite zei niets en ging zonder verzet met de mannen mee. Dat verklaart het verdwynen van het lijk van Sir Roderick, begon Cal thorp, toen zij weer met z'n vieren wa ren, maar wat het verbergen van de ju weelen moet beteekenen, begrijp ik niet. Misschien zullen we het nooit te weten komen, nu Martin dood is, maar de hoofdzaak is, dat wij ze terughebben. De juweelen zijn onder vadems wa ter bedolven, merkte Bobby Conder op. Het zal niet moeilijk zyn,.ze eruit te krijgen. De juweelen enen wat er nog meer is! Goede hemel, wat een afschuwelijk oogenblik,! De jonge advocaat toonde plotseling 'n emotie die zijn vrienden niet van hem gewoon waren. Maar al spoedig had hy zijn gewone koele zakelijkheid weer te rug. Voor hij echter kon verder gaan, zei Guy, die evenals George doodsbleek zag, met schorre, onvaste stem: - Je weet nog niet alles, Dick. Wat is er nog meer te weten?, vroeg Calthorp verbaasd. Je weet niet wie het is, "die daar he neden in het water ligt. Martin natuurlijk. Ja, ik veronderstel ook, dat het Martin is. Maar Martin wasvertel jij het hem, George. George, die al even van streek was als Guy deze beiden schenen nog veel meer onder den indruk van het gebeurde dan de twee anderen, voldeed aan het verzoek. Je hebt Braithwaite hooren zeggen, dat Martin in Glasgow in zaken is ge gaan en een anderen naam heeft aange nomen. Ik heb hem mijn heele leven on der dien anderen naam gekend. Het was Richardsde vader van de arme Peggy, die daar met de revolver in de hand' in de grafkamer stond. We zullen het haar morgen moeten vertellen. Calthorp keek van den een naar den ander, stom-verbaasd. Nu geloof ik toch heusch, dat het 'n beetje te veel voor me wordt, zei hij met een poging om te glimlachen. Dat kun nen mijn arme hersens vanavond niet iy^er verwerken. Je moet mij dat morgen maar eens precies uitleggen; ik ga naar bed. We kunnen beter allemaal naar bed gaan, denk ik, opperde Bobby Conder En na de twee anderen goedennacht te hebben gewenscht, gingen hij en Cal thorp de kamer uit. Guy en George, alleen gebleven, keken elkaar aan. Zij hadden elkaar veel te ver tellen, maar geen van beide wist hoe hij moest beginnen en ze stonden in pijnlijk zwijgen tegenover elkaar. Opeens ging de deur open en mevrouw Herbert kwam binnen. Toen ze hun bleeke, ontstelde gezichten zag, riep zij onthutst: Er is iets vreeselijks gebeurd! Dat zie ik duidelijk genoeg. Zeg me alsjeblieft wat het is! (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1