Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. so W. m i FE'UILLET buitenland. Archibald Marshall. rubert sra k den -rd. n. mei; 33 Bi niniii BatH ipera andi in ierd J nksct; hel bi; ïnkenj uken,4 staan, Onrustig Dultschland. Het week—end Is In verschillende Duitsche steden weer met de noodige relletjes gepaard gegaan. In tientallen steden kwam het tot schietpartijen waarbij slachtoffers te betreuren vielen. Het ergst was het echter in Altona, de voorstad van Hamburg, waar een formeele slag tus- schen communisten en nationaal— socialisten werd geleverd. Volgens een officieel bericht zijn hierbij 12 personen gedood en 56 ge wond. Van de gewonden konden er 27 uit de ziekenhuizen worden ont slagen. Van de overige 29 zijn er 16 ernstig en 13 licht gewond. Onder de dooden bevinden zich 3 nationaal— socialisten en 3 vrouwen. De panterauto's die werden gebruikt om de barricaden te bestrijden maak ten ook gebruik van hun machine geweren. De «Hamburger Nachrichten am Montag" schreef met betrekking tot de incidenten o.m.: „Door de bescherming van het volk voor het herstel van de orde en voor een rustig verloop van de verkiezin gen eischen wij van de rijksregeering een onverwijld verbod van de com munistische partij, arrestatie en ver oordeeling van alle toonaangevende communistische partij-functionnarissen en het streng doorzoeken van de berg plaatsen der politieke party naar wa pens. Geen dag langer mag deze moord partij blijven bestaan." Hitier heeft den rijkspresident, den rijkskanselier en den minister van binnenlandsche zaken een telegram gezonden, waarin hij protesteert tegen het optreden van de politie van Koe- nigsberg, die onder leiding van een majoor herhaaldelijk een parade van de S.S. en S.A.—troepen voorbij zijn auto verhinderde en een 6-tal auto's van het ueberfall—commando op den stoet deed inrijden. Verbod van openlucht—demonstraties. Naar Wolff verneemt, heeft de rijks regeering een verordening uitgevaar digd, krachtens welke demonstraties in de open lucht algemeen verboden worden. \yi Engeland en Ierland. De onderhandelingen die de Valera en MacDonald over de Iersche kwestie gevoerd hebben, hebben niet tot resul taat geleid en de Iersche president is onverrichterzake weer naar Dublin vertrokken. Volgens een Londensch blad zijn de onderhandelingen mislukt, omdat De Valera er op bleef staan, dat het scheidsgerecht voor de tusschen beide landen gerezen kwesties ook leden zou omvatten, die niet tot een der staten van het Britsche rijk behooren. Hij wilde zich ook niet definitief ge bonden achten door de beslissing van het scheidsgerecht. Voorts verlangde de Iersche premier, dat de speciale rechten op den Ierschen invoer gedu- renden het onderzoek en (je bespre kingen zouden worden opgeschort, maar hij weigderde de verschuldigde l'/2 millioen pond sterling aan land- annuïteiten te betalen, indien tot deze opschorting werd besloten. Revolutie in Brazilië. Er gaat geen week voorbij oi een der Zuid—Amerikaansche Staten heeft een revolutie door te maken. Thans is het Brazilië waar revolutionnatre van „De Echo van het Zuiden". elementen het hoofd hebben opgesto ken. In Sao Paulo hebben zij hun strijdtnacht die ongeveer 10 000 man groot is. De regeering kan daar echter een leger van 35 000 man tegenover stellen. President Vargas heeft een vredesaanbod gedaan waarin hij zich bereid verklaart Sao Paulo het recht te geven een regeeringscommlssaris te benoemen. Na de Making in België. Zondagochtend hield de fede ratie van vakeenigingen van het arron dissement Charleroi een algemeene vergadering, welke door ongeveer dui zend afgevaardigden werd bijgewoond. Ma een uiteenzetting van de jongste gebeurtenissen en de Zaterdag be reikte resultaten werd met algemeene stemmen en 30 onthoudingen tot de hervatting van het werk besloten. De mijnwerkers van het centrum kwamen te La Louvière bijeen en constateerden, dat zij geen voldoening 50. hebben gekregen op het punt der ver hooging van hun loonen. Er is dan ook met algemeene stemmen besloten de staking voort te zetten. De mijn werkers van het Centrum beweren dat hun loonen 6 pCt. beneden het indexcijfer ztjn. De christelijke mijnwerkers van de Borinage zijn overal aan het werk gegaan en de socialisten zullen ver- moedelljk vandaag naar de mijnen terugkeeren. In Limburg heeft de mijnwerkers centrale Zondag besloten tot voort zetting der staking. De metaalbewerkers in het arron. dissement Brussel en in hetWaalsche arrondissement hebben heden het werk hervat. Ook in de steengroeven is de staking geëindigd de patroons heb ben de loonsverlaging, welke heden zou ingaan, ingetrokken en de loonen gestabllizeerd tot 1 Maart 1933. In Henegouwen gaat het leven zijn gewonen gang. De toestand is er als voorheen en de bioscopen hebben hun voorstellingen hervat. De politie heeft eenige communis- ten gearresteerd. Verscheidene vreem delingen. die tijdens de onlusten waren gearresteerd, zullen over de grens worden gebracht. Een platen—album van Prins Leopold van België. Men meldt uit Brussel dat het platen- album, door Prine Leopold van België, naar aanleiding van zijn jongste reis in de Oost samengesteld, binnenkort bij de firma J. H. de Bussy te Amster- dam zal verschijnen. Het wordt geti teld ,De Reis door den Indischen Archipel van Prins Leopold van Bel gië", en zal geïllustreerd zijn met on geveer 240 reproducties van foto's, in Indtë door Prins Leopold en Prinses Astrld vervaardigd. Vooraf gaat een inleiding van den Prins. De reproduc ties zullen voorzien worden van bij schriften in het Nederlandsch, Fransch, Engelsch, Zweedsch en Duitsch. De Kamerverkiezingen in Roemenië. In volmaakte orde en rust hebben in Roemenië de parlementsverklezin- gen plaats gevonden. Evenals in 1928 waren deze verkiezingen volkomen vrij, zonder eenige beïnvloeding van de zijde der regeering. De voorlooplge resultaten wijzen op een groote overwinning van de natio nale boerenpartij, welke meer dan 50 pCt. van alle uitgebrachte stemmen behaalde, waardoor ongeveer 260 van de 370 mandaten voor haar verzekerd zijn. BINNENLAND. Tegen de Winkelsluitingswet. Uit de Vereen, van Ned. cacao- en chocoladefabrikanten en de Ned. ver. van chocoladefabrikanten is een comité van actie tegen de winkelsluitingswet gevormd, waarin o.a. zitting hebben vertegenwoordigers van Van Houten, Jamin, Droste e.a. en o m. de heeren M> de Beer, ged. commissaris der N V. De Faam. Breda en A. J M. v.Iersel, directeur der Kwatta te Breda. Besloten werd het comiié nog uit te breiden met vertegenwoordigers van winkeliersvereenigingen en van ver- eenigingen en bonden van winkeliers uit de aanverwante takken van handel en industrie. Verkorting arbeidstijd. Een delegatie van het N.V.V. heeft een bespreking gehad met Minister Ruys over de noodzakelijkheid om te trachten door arbetdsverkorting tot vermindering van de werkloosheid te komen. Hierbij werd niet alleen gewezen op de arbeidstijden, welke uitgaan, soms zeer belangrijk uitgaan boven de 48 uur. zooals die in ons land noe be- ro Jn/MMER 57. WOENSDAG 20 JULI 1932. 55e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Laisstraatsrhf ('tirait, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele riik 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Naar het Engelsch van -7- Veertien Maart, vandaag. I)e anderen keken elkaar aan. Dat is het bewijs, oordeelde Guy. Het kind van mevrouw Greenfield werd eenigen tijd eerder geboren. j- Het is een nieuw stuk van het be wijs, verbeterde Calthorp. Ofschoon ik al deze pas aan bet licht gekomen bijzon derheden niet kende en nog geen tijd heb gehad rustig mijn oordeel te vormen, heb ik in mijn geest de stukjes toch al zoo'n beetje aaneengevoegd en ik geloof in alle bescheidenheid te mogen zeggen, dat ik iets meer van het raadsel begin te begrij pen dan ik gisterennacht deed. In de eerste plaats wijst alles erop, dat er, als hij niet was gestorven, om streeks dezen tijd een groote verandering in het leven van Sir Guy zou zijn geko men. De omzetting van zijn vermogen in juweelen zou haar beslag hebben gekre gen; zijn boek zou voltooid zijn. Wat zou dat voor verandering hebben kunnen zijn? -- Hij wilde zijn zoon erkennen, ineen de Guy. Dat kan, gaf Calthorp toe, maar als dat 7.00 is, zou het niet in strijd zijn met wat ik mij voorstel dat gebeurd zou zijn. Jullie herinnert je het antwoord, dat Sir hoderick aan den bankdirecteur gaf, toen deze hem vroeg, hoe hij van plan was in de behoefte aan inkomsten te voorzien, als zijn heele kapitaal was om gezet in juweelen. Hij beweerde, dat hij aan het eind van deze 15 jaren geen inkomsten meer m r.oodig zou hebben, zei Guy. Precies. Wij dachten, nietwaar, dat dit antwoord toegeschreven kon worden aan een voorgevoel van zijn naderenden dood. Maar hij stierf eenige maanden voor het eind van deze 15 jaar en bleek er heelemaal niet op voorbereid. Hij was een door en door gezond man, zon- .der eenigen ziekelijken aanleg, ver klaarde de dokter. Waarom zou hij dan den dood op een bepaalden datum heb ben verwacht? Er is maar één conclusie mogelijk: als hij niet hel vorige jaar Juni gestorven was, zou Sir Hoderick zich vandaag zelf het leven benomen hebben. Er volgde een stille. Ze waren alle drie ontsteld door Calthorp's gevolgtrekking. Welk bewijs heb je daarvoor?, vroeg George eindelijk. Geen bewijs natuurlijk. Maar het is de eenig mogelijke verklaring. Iemand kan een voorgevoel hebben, dat hij zal sterven in een zeker jaar, maar niemand kan zijn leven 15 jaar er op instellen, dat het op een bepaalden datum zal ten einde loopen. Hij verwachtte ook niet vóór vandaag te sterven, zoodat bij zijn dood zijn voorbereidingen nog niet vol eindigd waren. Gesteld, dat mevrouw Herbert's veronderstelling juist is, dan zou hij uit het leven gescheiden zijn op den 25-en verjaardag van zijn zoon Zijn lijk zou naast dat van zijn vrouw zijn bijgezet en hun begraafplaats vernie tigd door het inlaten van water. Dit laatste deel van het programma had Martin-Richards alsnog op den vastge- stelden datum willen uitvoeren, evenals het openbaren van de identiteit van den zoon en erfgenaam en het dezen ter hand stellen van zijn vermogen. Het lijkt mij niet onmogelijk, dat we een geschreven verklaring van Martin zullen vinden, voor het geval dal hij verhinderd was een mondelinge explicatie te geven, zoo als inderdaad gebeurd is. Opnieuw viel er een zwijgen; de an deren overdachten ernstig de door Cal thorp ontwikkelde theorie. Ten slotte nam George het woord. We moeten onzen tijd niet verspil len met onvruchtbare beschouwingen", zei hij, er moet iets worden gedaan. Om te beginnen moet iedereen hier in huis weten wat er gebeurd is. Mevrouw Her- bert moet Peggy op de hoogte brengen. Dat kan zij beter dan ik. Wie vertelt het aan Lord Caradoc? Dat kun jij het beste doen, meende Guy. Ja, dat vind ik ook, viel Bobby hem bij. Goed, zei George. En daarop tot Calthorp: Wat ben jij verder van plan te doen, Dick? Om te beginnen onmiddellijk maat regelen te nemen om het water uit de geheime kamer en de tunnels weg te krijgen. We zullen Lord Caradoc moe ten overtuigen, dat het beter is, dat hij het huis voor «een poos verlaat. Ik ben bang, dat hij heelemaal uit zijn gewone doen zal zijn, als hij het nieuws hoort, zei George. Ik zal maar direct naar hem toegaan. Lord Caradoc was inderdaad erg van streek. De goedige kamergeleerde hield niet van dergelijke sensationeele evene menten en nog minder was hij er op ge steld, daar van dichtbij in betrokken te worden. Hij stelde mevrouw Herbert dan ook onmiddellijk een ultimatum, dat de huishouding den volgenden dag naar Benting Square moest zijn overgebracht. Peggy ontving het bericht van haars vaders dood en dubbel leven met een schok van verbazing, maar met geen hevige uitbarsting van verdriet. Ik heb nooit van hem leeren hou den, zei zij, toen ze een beetje had ge huild tegen den schouder van mevrouw Herbert. Maar hij was nooit onvriende lijk tegen mij, toen ik bij hem in Glas gow was en ik wist, dat hij het prettig vond mij bij zich te hebben. Zij ging naar Londen met haar nieuwe vrienden; Bobby Conder vergezelde hen en George, Guy en Calthorp bleven op Wetstones om daar hun sombere taak te verrichten. Het bleek niet moeilijk het water uit de geheime kamer en de tunnels weg te krijgen en toen het zoover was, daalden de drie vrienden opnieuw in het gewelf af. Met blceke gezichten gingen zij den sinisteren weg omlaag, die hen kort ge leden bijna in den dood had gevoerd. Martin lag nog op de plek, waar het geweld van het neerstortende water hem had neergeslagen. Er was geen enkel spoor van lijden op zijn gezicht; inte gendeel, 'een glans van vrede, die George en Guy er nooit tijdens zijn leven op had den gezien. George stapte voorzichtig langs hem heen naar de lichamen van de twee, die hy thans als zijn vader en moeder was gaan beschouwen. De be weging van het water had hun positie veranderd en ze lagen nu dicht bij den dooden man, die, wat zijn fouten ook mochten zyn geweest, hen trouw en naar beste weten gediend had. De jeugd en de schoonheid van de vrouw was na vijf-en-twintig lange jaren ontroerend goed bewaard door de wonderbaarlijke balsemkunst van de Italianen. Diep-be- wogen staarde George naar het lieve, jonge gezicht. Hij had zijn liefde als zoon aan een ander geschonken en zijn hart zei hem, dat hij dit nooit zou be treuren. Dit zachte en teere wezen had zijn genegenheid en dankbaarheid méér dan verdiend Daarop keek hij vol eerbied naar het gezicht van zijn vader, naar het edele voorhoofd en de strenge, rechte houding die van een koning der menschen een vorst van intellect en van manlijke schoonheid. Opeens voelde hij een brok in de keel; hfj dacht eraan, dat Lord Caradoc en hij tusschen de papieren van Sir Roderick de kleine historische studie hadden ge vonden, die door de Universiteit be kroond was. Deze ontdekking had George toen wel wat verwonderd, maar het feit, dat zijn studie een onderwerp behandel- de, waarin Sir Hoderick belang had ge steld, scheen een voldoende verklaring. Maar het boekje was apart gehouden van andere, soortgelijke papieren en George hoopte, dat het zijn vader genoe gen had gedaan, omdat het zijn werk was geweest. Later zou George de be wijzen vinden, dat Sir Roderick zijn zoon, zoo al niet voor de wereld, dan toch wel in zyn hart, als zoodanig had erkend. De drie dooden werden opgebaard in de kleine kapel van Wetstones en later begraven op het vredigé kerkhof van Morthwaite, waar zij, na hun buitenge woon leven rusten naast de lichamen van andere Bertrams en van eenige die naren, die dat nobele geslacht even trouw hadden gediend als Martin. HOOFDSTUK XXIX. Het raadsel wordt opgelost. Calthorp's veronderstelling, dat Sir Hoderick Bertram jarenlang het ziekelijk voornemen had gehad, zich op een te voren vastgestelden dag van het leven te berooven, werd nooit bevestigd, maar overigens bleken zijn vermoedens en die van mevrouw Herbert, volkomen juist. Op het lichaam van Martin werden de officieele documenten gevonden, die 't- geen hij van plan was geweest mondeling mede te deelen, hadden moeten staven. Wat hij had willen verklaren, was onge twijfeld het feit, dat het levende kind van Lady Bertram en het doode van Mevrouw Greenfield waren verwisseld. Ten overvloede werd het kleine grafje te Spoleto geopend en wat men daarin vond, ruimde de laatste hinderpalen uit den weg, om den jongeman, die altijd bekend was geweest onder den naam George Greenfield in rechte te doen er kennen als den zoon van Sir Hoderick Bertram en den erfgenaam van diens enorm vermogen. Het bericht van Martin's dood deed zijn vroegere deelgenoot McDougall naar Wetstones komen en deze verschafte in lichtingen, w;elke het raadsel en alle daden van den man, die onder twee na men had geleefd, volkomen ophelderden. McDougall was een Schot van middel baren leeftijd met een uitgedroogd ge zicht en op de meest-onaandoenlijki» wijze vertelde hij zijn geschiedenis, die eenigszins het eigenaardig aandeel ver klaarde, dat hfj zelf in de zaak had. Want McDougall was de eenige mensch op de Britsche eilanden, die had gewe ten, dat Richards, die kalm zijn zaken in Glasgow dreef en Robert Martin, die door alle politiebeambten van het Ver- eenigd Koninkrijk werd gezocht, een en dezelfde persoon was en hij had geen poging gedaan om dit te verraden. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1