ÓT ECHOVAH HtT ZUIJtH HEERENBAAI Vo. 58- Zaterdag 23 Juli '32. 55e Jrg. tweede blad ons WEEKPR AATJE. ^I8 ze die arme fascisten in ons land een keer zoo mishandelen. -Is onze bolsjes dat deden in O-er- «chie en Schiedam, waar op de Neder- landsche zwarihemden werd geschoten en verschddenen hunner gewond -i esten worden weggedragen, nadat militaire politie en mariniers waren aangerukt om de Bezem Heden te ont zetten. we ZPR8en. als dat r óg eens gebeurt, dan trekken we óók een zwart hemd aan. We zijn tenslotte net als al die andere goedhartige medeburgers, die geen schreeuwenden dronken kerel door een gesabelden politieagent kun nen zien wegslepen, omdat 's menschen sympathie van nature pleegt uit te gaan tot de zwakste partij We hebben In ons land 23 fascisten, ver deeld over 24 fascistische groepen onder 23 verschillende leiders Het geval is overigens totaal onschuldig, maar als we van de fascistische comedie een bloedige tragedie gaan maken, dan schenken we daarmee aan die bewe ging de eenige kans om werkelijk nog eens tot Iets grootsch uit te groeien. Het bloed der martelaren, niet waar Enzoo voorts. Shaw zei nog meer: groote mannen en vrouwen bestaan niet. De menschen gelooven aan zoo iets. zooals ze eens aan draken en eenhoorns geloofd hebben. Ik ben geen groot man, zei QBS., evenmin als ik een eenhoorn ben Dat hij soms ook geen draak was, heeft hij volstrekt niet beweerd. Van een hoogen militair lazen we van de week het bericht, dat hij met Ingang van een bepaalden datum ge- pensionneerd werd en met ingang van denzelfden datum werd benoemd lot commandant van het vliegkamp ie Soes'erberg. We dachten toen aan de 32.000 gld. inkomen, die een oud Oouverneur van Indë per j^aruiteen 9-tal ambten en pensioenen samen, stelde. En we dachten aan het rapport Weiter. Maar we ergerden ons niet, want er is thans een remedie tegen al zulk maatschappelijk kwaad ontdekt. Straks zullen we het den lezer ver tellen. Eerst nog over Iets anders. Volgens een bericht uit Chicago heeft Prof. Carell. de leider van de chirurchische kliniek der universiteit van Chicago, het voor het eerst klaar gespeeld, bij zoogdieren de harten te verwisselen Hij heeft het hart van een ouden hond vervangen door dat van een vier-jarig dier van hetzelfde ras en het hart van het oude dier bij het jongere dier overgebracht. Beide dieren herstelden spoedig van de operatie, waarbij zich het verschijnsel voordeed, dat de oude hond zienderoogen weder krachtiger werd, terwijl de jonge hond klaarblijkelijk geen nadeelige gevolgen van het oude hart ondervond, waaruit de professor afleidt, dat de natuurlijke en krachtige lichaamssappen van het jonge beest een gunstigen invloed op het oude hart oefenden. Prof. Carell twijfelt er niet aan, of het zou in de toekomst ook mogelijk zijn menschen een ander hart te geven. Daartoe zou dan het hart van jonge apen gebruikt moeten worden. We lazen een stukje over Bernard Shaw, u weet wel, van dien En- gelschen salon—bolsjewiek, litterator en grapjes Bernard Shaw, zoo stond In dat stukje, heeft dezer dagen een radio—redevoering gehouden, waarin hij de moeders aanzette om geen kin deren meer ter wereld te brengen, zoolang de staat de opvoedingskosten niet betaalt De staat behoort, zeide Shaw, ouders voor hun kinderen te betalenhet is zijn plicht te zorgen, dat de oude generatie vervangen wordt door een waardige nieuwe. D£t is nu de remedie, welke we op het oog hebben tegen alle maatschap, pelijke kwalen en menschelijke mis baksels. Men moet aan menschen echter geen apenhart geven, maar men moet ze onderling, voor zoover noodig, van hart doen verwisselen. Als de politie bij een rel een stel communisten en fascisten heeft opge pakt, moet ze die lui aanstonds naar de chirurgische afdeeiing van het Ziekenhuis laten vervoeren en in elk communisterlijf een fascisterhart laten planten en omgekeerd. Een fascisten geest, geleid door een communisten, hart. krijgt door nivelleering ongetwij feld iets schaapachtigs. De harten der leden van de com missie—Weiter moeten worden over- geplant in de lichamen der departe mentshoofden, die baantjes hebben te vergeven en samen te voegen. Alleen Bernard Shaw make men gelukkig met een koekoekshart. De koekoek is het eenige wezen, dat anderen voor de opvoeding van haar eigen kroost opdraait. Alle overige dieren bijten de bemoeials af. die zich met de jongen uit haar nest willen inlaten. Als Bernard Shaw een koe koekshart krijgt, kan hij wellicht alleen nog maar Koe—koek 1 roepen en dat zou heel wat weiluidender klinkt n dan de dwaze taal, welke hij nu soms uit- kraait. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Haar eerste Concert. (Vervolg.) Ondeugend lachten de zwarte oogen, die zoo goed pasten bij de donkere kleur van haar wangen en de warrige bruine krullebol. Het bruine gezichtje lachte den toor- nlgen buurman toe. ,Weer je haar niet gekamd, als een Zigeunerin," zei deze afkeurend. .Professor 1" klonk het als antwoord. .Schoolmeester 1" En onmiddellijk daarna .Waarom wil je mijn muziek niet hooren, Henk nu klonk er verwijt in haar stem. .Muziek!" Hij haalde minachtend de schouders op. .Zoo'n gedoedel Daar gleed iets pijlsnel langs den boomstam omlaag. Even later dook dicht bij de haag een lichte, slanke gestalte op, die tot aan de knieën zichtbaar was. doordat zij op een heuveltje stond. 't Krullende haar viel neer tot ver over de schouders, besprenkeld met gouden zonnevonken. Toornig glin sterden de donkere oogen. Viool en strijkstok hield ze in de hand. Ze bracht de viool aan den schou. der, de strijkstok raakte de snaren en daar klonk een Adagio van Beethoven door den stillen tuin, zuiver, krachtig en plechtig. De jongen had eerst aanstalten ge. maakt om weg ta loopen. Toch was hij blijven staan en luisterde. Of hQ wilde of niet, luisteren móest hij, hij köi niet weg. Eensklaps zweeg de viool en toen begon weer de meisjesstem: ,ls dat nou gedoedel, hè? De dochter van Felix Baranski doedelt niet I" Trotsch wierp ze de donkere krullen over de schouders, als een kleine ko ningin stond ze daar op haar verhe venheid. Ze was zoowat twaalf jaar, misschien even ouder. Henk keek een beeije verlegen naar haar op. Zij leek hem op eenmaal zoo hoog, zoo ver boven hem uitstekend. Dat was het nu juist, waarom hij zoo'n hekel aan haar had. Toen nam hQ maar weer 2ijn toevlucht tot spot. ,|e wilt zeker ook een kunstenares worden, hè? Net als je vader, niet waar? Misschien nog meer beroemd? Ha. ha, ha, haZoo'n nestZoo'n meisje I* .Juist, een meisje, daar zit 't hem in, niet waar? Wat kan een meisje, hè? je bent toch onnoozel. Ik voor spel dat de naam van Fee Baranska eens meer bekend zal zijn dan die van mijnheer Henk Harten." .Ho, ho! Ik word historicus, pro* fessorl" trotsch richtte hij zich op, 't hoofd in den nek. BUITENLAND. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In Duitschland is de atmosfeer, sinds Woensdag Von Papen tot rijkscom missaris voor Pruisen werd benoemd, tot barstens toe geladen. Het is onmo gelijk te voorspellen waarheen deze toestand leiden zal. Er behoeft nog slechts weinig te gebeuren om den bur- gerstrijd te ontketenen. Of het zoover komen zal? De verkiezingen die op den 31sten Juli gehouden worden zullen den doorslag geven. Er gaan nu reeds onheilspellende geruchten volgens wel ke de nationaal-socialisten voorbereid zijn op 'n staatsgreep in den nacht van den verkiezingsdag. Gevreesd wordt dat de Nazi's, indien de rijksdagverkie- zing hun een overwinning brengt, aan stonds de macht zullen in handen ne men. Moeten wij het Volk gelooven in zijn onthulling, dat alle maatregelen genomen zijn om den ex-keizer per oor logsschip uit ons land te halen en den Hohenzollern weer op den troon te brengen? Wie zal zeggen wat Duitschland te wachten staat, als het Hitler in wer kelijkheid gelukt de macht in handen te nemen? De geheele politiemacht zou dan in zijn hand komen, met al de ge volgen van dien. En de buitenlandsche verhouding zou er evenmin op vooruit gaan. Van betaling van oorlogsschul den zou natuurlijk geen sprake meer zijn, en evenmin van betaling van an dere renten aan het buitenland. Er wordt zelfs al bericht dat Hitier het op inflatie zou aansturen. Er staan voor het Duitsche volk groote dagen voor den boeg. Wat betreft de gebeurtenissen sinds de benoeming van von Papen tot rijks commissaris, nog het volgende: De motiveering van de noodverordening. In de motiveering van de noodver ordening van Hindenburg wordt o.a. gezegd, dat de zelfstandigheid van het land Pruisen binnen het kader van de rijksgrondwet niet wordt aangetast. De rijksregeering verwacht veeleer, dat spoedig een eind zal komen aan den op grond van de noodverordening ge schapen toestand. De bloedige door communisten ver oorzaakte onlusten hebben de rijksre geering voor de zware taak gesteld zelf voor de rust en veiligheid in den groot sten staat van Duitschland te zorgen. In de overige Duitsche landen, waarin de politie-autoriteiteir met straffe hand regeeren, bestaat geen vrees, dat de communistische kuiperijen succes zul len behalen. De rijksregeering betreurt het ten zeerste, dat deze voorwaarden in Pruisen niet aldus bestaan, ofschoon de gewone politie-organen, doordat de Zij klapte lachend in de handen. „Neen maar, die is goed. Professor in de geschiedenis, dat is iets voor jou Zij klapte nog harder in de handen en sprong in 't rond .Otto 1 936 tot tot 1 Ha, ha, ha, ha Hij was met één sprong boven op de bank, die tegen de haag stond, greep haar met beide handen in de krullen en dwong haar zóó stil te staan. Ze stond stil, maar ze lachte nog altijd. Ze keek hem heel schelmsch aan. .jij Professor; Ik weet wat beters voor je. Wordt bureaulist bij mij, als ik concerten geef .Concerten, jljl! Jij concerten I!1 Ha, ha 1" Zij stampte op den grond. Ze rukte zich los. Ze lachten niet meer. Haar wangen gloeiden en ze keek woedend. .Ik 2&I concerten geven. Zeker 1 Wedden .'k Denk er niet aan. Wedden met jou. dat kan ik toch niet doen!" Zijn heele houding en 't geluid van zijn stem drukten spot en geringschat, ting uit. Eerst wilde ze weer opstuiven. Doch ze bedwong zich en vroeg kalm en ernstig .Als ik een concert geef, wil jij dan voor de kas zorgen, Henk?" HQ lachte zoo mogelijk nog meer spottend. .Ais de maan uit de lucht valt, wil jij ze dan oprapen, hè? Als jij dal gedaan hebt, zal ik jou bureaulist worden. .Top?" .Top 1" Zij stak hem de hand toe, die nu juist niet erg schoon te noemen was en die nu nog kleverig was van het kersensap. Hij keek er naar en haalde den neus op. .Eerst afvegen I" Zij deed het goedmoedig en heele- maal niet beleedigd. Daarna schudden ze elkaar de hand. .Meisjes moeten altijd helder en schoon zijn", vervolgde hij nu bestraf. ambtenaren hun leven in de waag schaal stelden getracht hebben de blijk baar lang te voren voorbereide onlus ten meester te worden. In Pruisen heeft de rijksregeering vastgesteld, dat doel treffendheid bij de leiding tegen de communistische beweging mankeert. Het is geen toeval, dat juist in Prui sen de communistische strijdorganisa tie het scherpst en met het meeste suc ces is opgetreden en op verscheidene plaatsen ernstige en bloedige onlusten heeft kunnen verwekken. Het gegronde vermoeden bestaat, dat hooge Pruisische bestuursorganen te Berlijn en op andere belangrijke pun ten niet meer de innerlijke onafhanke lijkheid bezitten, die voor het vervullen van hun taak noodzakelijk is. Daar door is in breede kringen van de uit voerende macht, alsmede van de be volking, de autoriteit van den staat ge schokt. Deze indruk is in het publiek versterkt door de onbeteugeld scherpe aanvallen van den Pruisischen minis ter van binnenlandsche zaken en an dere hooge ambtenaren tegen het rijk. De noodzakelijke vertrouwelijke sa menwerking tusschen rijk en staat is door dit optreden onmogelijk gemaakt. Onder deze ondragelijke omstandighe den is de tijdelijke samenwerking van de machtsmiddelen van 't rijk en Prui sen in de hand van den rijkskanselier als rijkscommissaris van Pruisen de eenige weg tot snelle pacificatie van den grootsten Duitschen staat. Braun en Severing uit hun functies ontzet. In zijn hoedanigheid van rijkscom missaris van Pruisen heeft von Papen, op grond van de hem verstrekte vol machten, direct den Pruisischen mi nister-president Braun en Severing, den minister van binnenlandsche za ken, uit hun functies ontzet. De be voegdheden en de taak van den mi nister-president zijn op den rijkskan selier als rijkscommissaris overge gaan. Generaal Rundstett, commandant van het Wehrkreis-commando Groot Berlijn is met de handhaving der ver ordening belast. De geheele politie van Berlijn en de provincie Branden burg is hierdoor aan genoemden generaal ondergeschikt. Het Kabinet ontslagen. De rijksregeering heeft later alle leden van het Pruisische kabinet ont slagen. De leden van het Pruisische kabl- net-Braun hebben met algemeene stemmen een verklaring aanvaard, waarin zij constateeren, dat de benoe ming van een rijkscommissaris voor Pruisen, voorzien van de in de nieuwe noodverordening opgesomde volmach ten, in strijd is met de grondwet van het rijk. Het Pruisische kabinet heeft ECHTE ERIESCHe 20-50d.peror® zacktt en yturiyt rooktabakJ protest bij het staatsgerechtshof aan- geteekend. De gebeurtenissen te Berlijn hebben in Beieren, waar reeds eenigen tijd 'n federalistische beweging ten gunste van het koningschap valt waar te ne men geweldige opschudding gewekt en het Beiersche kabinet dat uit ande ren hoofde zou zijn bijeengekomen, heeft zijn agenda onmiddellijk ver anderd en deze gebeurtenissen be sproken. Met algemeene stemmen heeft het Kabinet Held besloten de oude Pruisische regeering te blijven erkennen en bij Hindenburg zoowel als bij von Papen ten scherpste te protesteeren tegen de benoeming van een rijkscommissaris die tegen de grondwet strijdt. De Beiersche regee ring heeft het Hooggerechtshof te Leipzig terstond telegrafisch van haar opvatting in kennis gesteld. Von Papen heeft een radiorede ge houden, waarin hij de communisten beschuldigd heeft van het meerendeel der laatste ongeregeldheden. Prof. Moresco Voorzitter der Vloot- commissie. De Nederlandsche gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, prof. dr. E. Moresco, is door het bureau der con ferentie aangezocht om het presidium van de vlootcommissie der conferentie op zich te nemen. Tot dusver was de Noor Golban president. Prof. Moresco heeft zich bereid verklaard, deze be noeming te aanvaarden. De beteekenis van deze benoeming ligt vooral in het feit, dat Nederland hierdoor een zetel krijgt in het bureau der conferentie en dus invloed ver krijgt op den dagelijkschen gang van zaken. De hoofdcommissie der confe rentie zal hedenmiddag de benoeming bekrachtigen. Economische Wereldconferentie. Door den heer Ramsay Mac Donald voorzitter van de Conferentie te Lau sanne, is de Nederlandsche regeering uitgenoodigd, één of twee vertegen woordigers aan te wijzen in het Co mité, dat aan de Studiecommissie voor de Europeesche Unie voorstellen zal doen nopens maatregelen te ne men voor het herstel van de landen van Midden- en Oost-Europa. Tot d<» instelling van dit Comité werd even eens besloten op de conferentie te Lausanne. fend .Kijk maar eens naar Lina, die Dat was zijn zuster, die altijd in de puntjes was, om door een ringetje te halen. .Zoo'n modepop 1" zei de bestrafte minachtend. Zij keek hem van terzijde aan en toen viel ze uit: .Nee maar, nou moet jij ook niet beginnen.'k Heb net genoeg aan mevrouw Stein. Fee maak je kapsel eens in orde I Fee, meisje spreek niet zoo luid I Fee. daar is al weer een scheurFee Fee I Fee Zoo gaat het maar den heelen dag. 'k Geloof niet dat ik het lang meer uithoud." Haar lachende oogen keken nu weer heel boos. Ze stampte op den grond. Nu ze daar zoo nasprak, wat ze blijk baar dikwijls gehoord had, nam haar stem een beverigen, trillenden toon aan. Ze deed duidelijk een oude vrouw na. Vóór Henk iets zeggen kon, klonk diezelfde, oude beverige stem door den tuin. .Feel Feel Waar zit je nu weer?' Fee wenkte in de richting, waar het geluid vandaan kwam. .Hoor je 't nou?" .Spring over de haag, dan gaan we er vandoor", raadde hij aan. .Nee hoor. Ze heeft gelijk. Ik moet studeeren, anders is vader boos." Zij raapte viool en strijkstok op en maakte een grappige buiging voor Henk. .Uw dienaresse, mijnheer. Dus bij het eerste concert De rest van den zin ging voor Henk verloren, want Fee was al achter een boschje verdwenen. Ze kwam toch nog even tusschen de boomen doorkijken. .Tot morgen, Henk. Maar dan maken we geen ruzie, hé?" LAAT U NOOIT BANG MAKEN DOOR VREES. Vrees is een groote boeman, en zooals iedere boeman is zij slechts een schaduw. Geen vrees zal uw succes belemmeren, wanneer gij uw oog ge vestigd houdt op den grenspaal welke gij eenmaal geplaatst hebt, en wanneer uw geest steeds daarnaar blijft streven, of er dan vrees bestaat of niet. Wan- neer ik op mijn fiets rijd, zie ik dat er steenen liggen, welke ik moet ver mijden. Wanneer ik er een bemerk, en tot mijzelf zeg: .Ik ben bang maar ik zal er waarschijnlijk wel overheen gaan" dan ga ik er stellig overheen. Maar het kan zijn, dat ik meer vrees gevoel het is mogelijk, dat er een grootere steen ligt wanneer ik dan echter tot mijzelf zeg: .Ik zal er om heen gaan" dan ga ik er ook stellig omheen. Het is het Woord, het innerlijk be sluit, dat bepaalt of ik over deze steenen, ofwel er omheen zal rijden. Het is mij door honderden uiterst zorgvuldige waarnemingen gebleken, dat vrees hierbij volstrekt niets te maken heeft. Ik mag een oogenblik verschrikt zijn over iets; ik mag niet in staat zijn, mijn oogen van den hin. derpaal af te wenden maar neem ik het vaste besluit bij mijzelven: .Ik zal dat vermijden", dan vermijd ik het stellig. Vrees bezit inderdaad geen macht over uw lichaam, uitgenomen wanneer gij zelf toelaat dat het door vrees bevangen wordt. Ontken het ontken, dat vrees eenige macht bezit. Vorm aanhoudende innerlijke bevestingen omtrent hetgeen gij verlangt; vorm ze in het aanschijn van de vrees, totdat de vrees haar staart tusschen de pooten neemt en van de aarde verdwijnt. Oplossingen van de vorige week. 1. Niet verder kijken dan zijn neus lang Is. POSTPAPIER Oostenrijk Susteren Tilburg Pleter Aster Pret Iep En R 3. De beste bode Is de man zelf.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5